NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang Donderdag 5 Mei 1887. No. 1175. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bhid verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelareu, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 4 Mei. Na mededeeling van ingekomen stukken en bescheiden, die meest voor kennisgeving werden aange nomen, kwam hedenmiddag in de gemeenteraadszitting alhier, aan de orde: Een voorstel tot bestrating van de Jan de Braystraat. Het werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Evenzoo werd zonder stemming goedgekeurd het kohier der plaatse lijke directe belasting. Voor de commissie tot on ierzoek der bezwaarschriften werden gekozen de heeren Dr. Von Reekeo, De Kan ter, Stoel, Van Ek en Sneltjes. Het stembureau voor de verkie zing van een lid van den gemeen teraad werd als volgt saamgesteld: de heeren Enschedé, Krol, Heshuij- sen, Huet en De Kanter. Evenzoo werden benoemd in de commissie voor de schutterij de hee ren Enschedé en Huet, als plaats vervangende leden de heeren Cnoop Koopmans en Stolp. In de commissie voor de loting de heeren Derx en van de Poll, als plaatsvervangers de heeren de Haan en Krol. Hierna werd de behandeling der politie-verordening weder voortgezet. Door de anti-revolutionaire kies- vereeniging «Nederland en Oranje» alhier, is als candidaat gekozen, voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, mr. D. Graaf van Limburg Stirum. Het bedrag van alle aanslagen op het kohier voor de plaatselijke di recte belasting dienst 1887 dezer gemeentebeloopt eene som van f 164,669,60; van de verteringssom men wordt 3,2 percent geheven. Door den heer J. Bakker alhier zijn aan de kunstverzamelingen op het Raadhuis geschonken vier groote uitmuntendephotografieën naar schil derijen van Frans Hals, in het mu seum te Cassel aanwezig. Bij de hier ter stede gehouden aanbesteding van het onderhoud der Ringvaartsboorden om den Haar lemmermeerpolder, van 30 April 1887 tot 30 April 1888, waren twee in schrijvers, t. w. M. Both te Vlaar- dingen voor f5,153,50, en J. van den Heuvel Azn. te Haarlemmer meer voor f 4.010,50. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De Koninklijke Vereeniging «Het Nederlandsch tooneel» geeft op aanstaanden Vrijdag eene buitenge wone voorstelling, de laatste van het seizoen. Francillon, tooneelspel door Alex. Dumas, vertaling van Jan van Arkel, 11. Zaterdagavond voor 't eerst opge voerd te Amsterdam, zal dan worden gegeven. Men rekent op een druk bezoek. Op 2 en 3 Mei werden bij de acte-examens van de 15 geëxami neerde candidaten 8 toegelaten: A. M. E. G. Meurer, A. C. Montijn, C. Perk, A. E. Petri en R. S. Smits van Amsterdam; A. A. W. Donck van HaarlemC. Kooger van Texel A. C. Lugten van Alkmaar. Mej. de wed. de Nobel geb. Camp- huijnder, die den 2den Paaschdag tachtig achtereenvolgende jaren op de Burgwal had gewoond, is Dins dagnacht op 85-jarigen leeftijd over leden. Te Zandvoort kwamen op 3 Mei aande hertog en hertogin van Saksen-Meiuingen. Zij namen hun intrek in de villa «Adriana», van den heer T. Hoedemaker, ge legen aan den boulevard «Barnaarl», alwaar zij voornemens zijn gedurende zes weken hun verblijf te houden. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer Met een vervaarlijk gedruisch stortten Zaterdagavond, ongeveer ten negen ure, de gewichten der klok van de Hervormde kerk naar bene den. Persoonlijke ongelukken heb ben geen plaats gehad, wijl op zoo'n laat uur zich niemand in 't gebouw bevond. Men schrijft ons uit Zaandam: Onder de assagiers, welke zich Maandag jl. aan boord van de stoom boot Alkmaar-Packet begaven, die 's namiddags 4.45 van hier naar Amsterdam vertrekt, was ook een heer op gevorderden leeftijd. De man had gedurende de reis met zijne medepassagiers een druk gesprek gevoerd, en bood, toen men de stei gers der Amerikaansche stoomboo- ten in laatstgenoemde stad was ge naderd den kapitein der boot een sigaar aan met de woorden «Ik rook toch niet meer!» Nauwe lijks had hij dit evenwel gezegd, of hij sprong over de verschansing in het Y. De boot stopte onmiddellijk, en zeer spoedig had men den dren keling weder aan boord gehaald; doch, helaas! te laat om zijn leven te redden. Men vond geen geld op het lijk, en tot hiertoe gist men te vergeefs naar den naam van den ongelukkige en naar de beweegre den van zijne treurige daad. Met de werkzaamheden tot het uitdiepen van Zijkanaal G. en het uitdiepen en uitbreiden van de lig plaats van schepen, welk werk on langs door den heer G. A. van Hattem te Sliedrecht voor f79,700 is aangenomen, wordt reeds een aanvang gemaakt. Dat het kanaal niet voldoet aan de verwachting der talrijke zooge naamd losse werklui bewees de ru moerige ontvangst, die ze hun Am- sterdamschen collega's bereidden, toen dezen, daartoe gehuurd, met den eersten trein waren aangekomen, om eene boot te lossen. Omtrent dit laatste wordt ons uitvoeriger gemeld Dinsdagmorgen had te dezer stede een klein opstootje plaats van eenige losse werklui. In onze nieuwe haven toch was een schip met rijst binnengevallen, dat zoo spoedig doenlijk moest gelost worden. Tot dit werk boden zich reeds vroeg tijdig Zaandamsche sjouwerlui aan, maar vóór dezen aangenomen wa ren, kwamen er ook per trein uit Amsterdam manschappen om hunne diensten aan te bieden. Dit over komen van Amsterdamsche werk lieden tot het verrichten van der gelijke werkzaamheden is een ge woon verschijnsel, dat geen bezwaar oplevert, wanneer er meerdere sche pen tegelijk gelost moeten worden thans echter was dit anders. Toen omstreeks .8 uur de Amsterdammers bij de stoomboot aankwamen, werd hun door de Zaandammers de toe gang tot het stoomschip geweigerd. De politie wilde dit voorkomen, doch vermocht niets tegen de talrijke menigte stadgenooten. Nadat dit ongeveer een half uur had geduurd, verlieten een honderdtal werklieden het terrein en begaven zich, onder geleide der politie, naar de woning van den burgemeester, die hun wei nig hoop gaf. Daarop keerden zij naar de haven terug, waar een achttal personen aan het werk wer den gesteld. Bij de worsteling moet een politieagent in het water zijn geraakt, die echter spoedig op het droge was. De gemeenteraad van Zaan dam heeft het voorstel van den burgemeester ter beperking der kermis met 11 tegen 3 stemmen verworpen. In de zaak van de N. H. ge meente Bennekomvertegenwoor digd door het classikaal bestuur, doende wat des kerkeraads is, is tegen den president-kerkvoogd van die gemeente door den subst.-officier van justitie, jhr. mr. Nahuijs, ter terechtzitting der rechtbank te Arnhem in hoofdzaak geconcludeerd tot wijziging van den eisch van het class, bestuur. Men meldt ons: Aan de R. C. armen te Egmond- Binnen is eene som van f 4000 ver maakt, door wijlen mej S. Valke- ring, wed. van den heer C. H. Witte, De heeren A. Groot te West- graftdijk en C. de Goede te Oost- graftdiik hebben wegens vertrek naar elders huu ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Graft. LETTEREN EN KUNST. De eerste dag van het Parijscke Salon is zeer gunstig geweest. Er kwamen 2100 betalende bezoekers, die samen 21000 frs. betaalden. Dit bedrag wordt gevoegd bij het kapitaal, dat bestemd is tot het stich ten eener inrichting, ten behoeve van nood lijdende of gebrekkige kunstenaars. Adelina Patti is te New-York ette lijke malen opgetredenvoor de zes eerste malen ontving zij 26,000 francs. In April 1888 zal zij eene kunstreis in Zuid-Amerika doen en voor eiken keer, dat zij optreedt, 25,000 francs ontvangen. Van Werumeus Buniug is weer een deeltje verschenen«Uit en thuis metde Tromp" (bij Ch. Ewings 's-Hage). De auteur beweegt 'zich ook in deze schetsen met zijn gewoon talent op een gebied, dat hij als het ware voor onze letteren veroverd heeft. LAND- EN TUINBOUW. Het programma voor de op 29 en 30 September en 1 October a. s. door de af- deeling Westland van de Hollandsche maatschappij van landbouw te Loosduinen te houden tentoonstelling is verschenen. Niet minder dan f1140 wordt daarbij aan prijzen uitgeloofd. Die uitlovingen zijn verdeeld als volgt: voor akkerbouw-voortbrengselen f165; voor appelen en peren f210; voor druiven f165; voor andere vruchten f80; voor groenten f150; voor bloemen f265; voor boter en kaas f65; voor niet gevraagde inzendingen f 40. Belangstellenden kunnen dat programma op franco aanvraag kosteloos bekomen bij den voorzitter der regelingscommissie, den heer P. E. L. Waldeck te Loosduinen. De 110e Algemeene Vergaderingen het 30e congres van de Ned. Maatschappij ter bevorderiug van Nijverheid zullen ge houden worden op Dinsdag 12 Juli e. k. Wat het Congres betreft, stippen wij aan dat in de verschillende afdeelingen zullen ter sprake komen: 1. Afd. landbouw: de droogmaking der Zuiderzee, door prof. Van Bemmelen van Leiden te bespreken; de afvoer van fae- cale stoffen, te behandelen vanwege het depart. Leeuwardende cultuur van heide-, duin- en vochtige veengronden met ge wassen voor 't maken van vruchtengeleien enz., in te leiden door den heer E. W. Van Eeden. 2. Afd. fabrieks- en handwerksnij verheid, kunstnijverheidrookvrije verbranding, in FETJILLETO 1ST. HAHS HOPFEH. 57) ACHTSTE HOOFDSTUK. Het was zijn knecht Hubert, die op goed geluk af of uit nieuwsgierigheid naderbij geslopen was. Adelbert prees den wakkeren knaap en vroeg hem of hij 't een en ander in orde had gebracht en alles gereed was om de meesteres van zijn huis te ontvangen. Hubert wist op alles een bevredigend antwoord te geven. In 't oosten werd de lucht rozerood, dat was de bode van een nieuwen dag. De jonge man zuchtte, alsof hij wilde zeggen: Ik wenschte, dat ik twaalf uur verder was en daardoor mijn eigen heer en die van mijne jonge vrouw. Adelbert had niet weinig moeite gedaan om alles voor de ontvangst zijner bruid in orde te hebben. De geheele inrichting van hare kamer verried den fijnen smaak van een man naar de wereld. Hij was op de gedachte gekomen zich op zijn eigen grond in 't huwelijk te laten verbinden, toen hij het vervallen kerkje in 't boscb had ontdekt. Het verwaarloosde gebouwtje werd eenvoudig gerestaureerd en de geestelijke had tegen de plaatsverandering niets in te brengen. Toen alles zoover in orde was, stelde hij er Clementine eerst mede in kennis. Deze scheen de attentie van haren aanstaanden echtge noot niet zoo bijzonder naar haren smaak te vinden. In hare tegenwoordige stemming was 't haar echter tamelijk onverschillig waar men het huwelijk inzegende, als dat maar spoedig gebeurde. Gisteravond was alles in orde gekomen en 't ging dus niet best aan, de zaak nog te verandreen. Bovendien nam zij van hetgeen men haar daaromtrent vertelde, weinig notitie; eerst toen zij gereed was en hier en daar nog iets aan haar toilet veranderde, vroeg zij O, ja, dat is waar ook, waar zullen we dan eigenlijk ook weer trouwen? Adelbert herinnerde haar glimlachend aan de aardige inrichting van het woudkerkje en deelde haar mede, dat het wapen zijner familie nu boven den ingang tusschen groen en bloemen prijkte. Clementine wendde zich af, alsof haar iets in 'toogwas gevlogen. Wat scheelt er aan, kindlief? O, niets, het was slechts... Niets, volstrekt niets... Kom Indien haar vader gisteren zoo niet met haar gesproken had, zouden hare gedachten nu misschien niet zoo onaan genaam afgedwaald zijn. Zij twistte met zich zelf, schudde het hoofd en stapte vastbesloten de trap af. Zij hoorde er weinig van wat hare ouders onderweg naar de kerk spraken, maar de stem harer familie trof haar. Zij wilde allen slechts dankbaar zijn, zij was echter zoo ver ward, zoo opgewonden. Zij kon niet anders doen, dan haren geliefde de handen drukken. Zij vond het toeval wreed, dat haar nu aan een verleden herinnerde, 't welk zij nu juist het allerminst wenschte weer te zien. Het was alsof allen, die haar liefhadden, tegen haar samenspanden. Gaarne zou zij hen er een verwijt van gemaakt hebben en toch was het haar eigen schuldig hart, dat het beeld van een ander tusschen haren bruidegom en haar schoof. Wees sterk! zeide zij in zich zelf en keek verder nu aan dachtig naar haren vader, die het gesprek leidde tot het rijtuig stil hield. Terwijl buiten eene menigte koetsen de kerk naderden, stond op het koor van de oude kerk dezelfde organist, die Clementine in der tijd onderwijs in het klavierspel had ge geven. Hij wilde eigenhandig het orgel bespelen, als zijne leerlinge ingezegend werd. Voorzichtig als hij was, was hij een paar uur voor de plechtigheid gekomen, ofschoon men hem had verzekerd, dat het orgel zeer goed bruikbaar was. Binnen in de kerk was alles goed in orde. Hier en daar had men zells kransen opgehangen en het wapen der fa milie von Althaten ontbrak er niet. Voor 't orgel, waar toch niemand der gasten kwam, had men weinig gezorgd. Wel was het zoo wat bruikbaar, maar alles lag onder het

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1