BINNENLAND. te leiden door den heer M. Symons van Rotterdam; toepassing van steenkolengas tot verwarming van drijfkracht, vanwege het depart. Arnhem; teekenonderwijs op de lagere school, door den heer Ed. Yon Saher, directeur der teekenschool van kunst nijverheid te Haarlem. 3. Afd. koophandel, zeevaart enz.: ver betering der handelsbetrekkingen met de Z.-Afrik. Republiek, in te leiden door prof. Jorisseu; Ned. octrooiwet, vanwege het depart, 's Gravenhage; Staatsinmenging op sociaal gebied, in verband met de aanvan kelijke uitkomsten onzer parlementaire enquête (fabrieks-arbeid) voorgesteld door het depart. Amsterdam en in te leiden door den heer Armand Sassen; eindelijk de afschaffing van den ongewaarborgden belastingstempel en geen keurstempeling van goud onder 583 of zilver onder 833 duizendste gehalte, met verscherping der bepalingen op 't ontduiken van invoer rechten, mede voorgesteld door het dep. Amsterdam en door den heer Jacob B. Citroen in te leiden. Het programma der feesten, die deze gewichtige werkzaamheden zullen afwisse len, volgt later. In Turkije zal door eenige Engel- schen eene zuivelfabriek opgericht worden, en wel nabij Constantinopel, alwaar de melk bespottelijk duur is (per ocka van 1300 gram betaalt men 3 a 4 piaster a 22 centen, dus per liter p. m. 50Va tot 6 7 Va cent.) Het is vreemd dat zich tot nu toe geen vereenigingen opgedaan hebben om van deze wanverhouding te profiteeren. De be doelde Engelschen moeten plan hebben eene veefokkerij en zuivelbereiding aau te leggen, nevens den in dat land gebruike- lijken wijnbouw. De minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken brengt ter ken nis van belangh., dat in den loop der maand Juni of Juli e. k. gele- genheil zal worden gegeven tot het afleggen der examen3, vermeld in art. 17 der wet van 25 Decern ber 1878 (Staatsblad no. 222) en art. 13 van het kon. besluit van 12 Februari 1879 Staatsblad no. 36), ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Kampen. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Juni e. k. schriftelijke opgave te doen aan den inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor de pro vincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Hoe het toezicht is door de Algemeene Eekenkamer op de rijks uitgaven en schuldvorderingen ten laste van den staat uitgeoefend, kan weder blijken uit het volgende voorbeeld Een officier van gezondheid was verplicht zich nu en dan voor dienst zaken in verband met de militie te begeven van Den Haag naar eene aan den Hollandsehen spoorweg gelegen gemeente. De militaire dokter bracht daar voor het rijk 70 cent in rekening, zijnde de prijs van een spoorweg kaartje eerste klasse. De Rekenkamer maakte bezwaar de declaratie te verevenen. Zij vroeg inlichtingen, of bedoelde officier al of niet in uniform reisde. Toen haar geantwoord was, dat hij in burgerkieederen in den spoor wagen was gestapt, werd zijne vor dering met 12 cent verminderd en herleid tot 58 cent, op grond dat wanneer hij in militaire uniform had gereisd, de spoorwegmaatschap pij de reductie van 12 cent zou heb ben verleend. De scbuldeischer heeft ten slotte het rijk de 70 cent cadeau gedaan, nadat over dit zaakje een bundel stnkken was gewisseld, waarvoor aan schrijfloon alleen reeds f 6 moet betaald zijn. De heer Leon Hermans, direc teur der jongste bedevaarten, die uit Nederland naar Lourdes en Rome werden ondernomen, is door den Paus begiftigd met de ridderorde van den H. Gregorius den Grooten. Naar het Dgbl. verneemt is de tooneelspeler Tourniaire in zooverre van zijn krankheid in de geestver mogens hersteld, dat hij het ge sticht Meerenberg Dinsdag heeft verlaten en in de echtelijke woning is teruggekeerd. Volgens te Zwolle ontvangen particulier telegram is het verbod van invoer van vee door Duitsehland opgeheven. Een verzoek om gratie ten behoeve van den heer Domela Nieu- wenhuis ingediend, is van de hand gewezen. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben bij breed voerig gemotiveerde voordracht aan den Gemeenteraad betoogd, dat in de Beursplannen «Y" en «In hoe signo floresco», hoe verdienstelijk ze ook zijn, niet voldoende rekening is gehouden, hetzij met de betrek kelijk beperkte omgeving, of met de kosten van uitvoering, Burg. en Weth. hebben daarom een nieuw ontwerp doen opmaken, dat op f 1.500,000 of met de kosten van meubeleering, verwarming, plant- soenaanleg enz. op f 1.800,000 wordt begroot. Zij bestemmen daartoe even eens het Gedempte Damrak. Het gebouw is ontworpen in den trant van de Hollandsche bouwwerken uit de zeventiende eeuw. Uitvoeri ge beschrijving van de indeeling strekt ten geleide van de bij de voordracht overgelegde teekeningen. Op de aanvraag van I. P. van der Horst, om voor eene op te rich ten Maatschappij de uitsluitende concessie te verkrijgen om het vee, in het Abattoir geslacht, naar de ver schillende slachters te vervoeren, wordt door B. en W. voorgesteld afwijzend te beschikken, daar dit vervoer van wege de gemeente zal geschieden, voor zoo ver de gebrui kers dit verlangen. Maandagmiddag te ongeveer 6 uur is aau boord vau de op Alk maar varende stoomboot nabij de Houthaven te Amsterdam in het IJ gesprongen en verdronken een on bekend persoon, naar gis 65 h 70 jaar, met hoog voorhoofd, grijs haar, blauwe oogen, gebogen neus, spitse kin, gele gelaatskleur zoDder baard, gekleed met bruin bukskin overjas, zwart geruit vest, dito pan talon, wit fluweelen hemd, katoenen onderhemd, half hemd, zwarte wollen kousen, wit katoenen dito (alles ongemerkt), gutta peicha pantoffels. Op dit lijk, ter plaatse opgevischt en inmiddels naar de Oosterbegraaf plaats overgebracht, werd bevonden een wit katoenen slaapmuts en een wit katoenen zakdoek. De commissaris van politie in de 2de sectie verzoekt inlichtingen om trent de herkomst van dien drenke ling. Het nieuwe Centraalstation te Amsterdam, waarvan de ijzeren overkapping aan het verzakken is, heeft volgens de «Opmerker» aan het Rijk reeds twee en een half mil lioen gulden gekost. De vereeniging voor volks- en kinderkeukens te Amsterdam zal op 17 Mei e. k. hare eerste keuken openen. Aldaar zal dagelijks een warm middagmaal tegen den prijs van 7 cent verkrijgbaar zijn. De Amst. Vélocipide-club heeft tegen Zondag 15 Mei voor haar leden een wegwedstrijd (80 KM.) uitgeschreven. De Indische mail per stoom schip Melbourne met de mail van Batavia tot 7 April, wordt 5 dezer te Amsterdam verwacht. Het zoogenaamde reddings- leger is sedert eenige dagen hier te lande vertegenwoordigd door een tweetal officierenuit Londen overgekomen, met het doel ook in ons land afdeelingen op te richten. De eerste volkssamenkomst zal aanstaanden Zondag, 8 Mei, te Am sterdamgehouden worden, des avonds te half zeven, in de Gerard Doustraat. Een kapitein met eenige luite nants en soldaten zijn of komen te Amsterdam, ten einde, met behulp van tolken, Amsterdam te «ver overen», gelijk het in de taal der «Salvation-Army» heet. De uniform bestaat, volgens De Echo, uit een hoogst eenvoudige donkerblauwe jas, met roode tressen. De kraag draagt aan weerskanten eene S., onder de jas dragen de meesten nog een rood Garibaldihemd. De uniform der vrouwen bestaat uit zeer eenvoudige hoeden en kleederen. Men meldt ons uit Purmerend Ook de burgemeester onzer ge meente heeft, ingevolge eener uit- noodiging van den consul van Parma (Italië), gevestigd te Amsterdam, bij openbaar geschrifte bekendmaking gedaan van het Internationaal con cours voor de fabricage van kaas en van machines en werktuigen ten behoeve van den landbouw, te hou den te Parma in de maand Sep tember e. k. Met het oog op de hooge trap, waarop de zuivelbereiding in de om streken van Purmerend staat en op de ruim van landbouwwerktuigen voorziene magazijnen van den heer Ohmstede alhier, ziet men een werk- dadige deelneming tegemoet. Twee dieven, Duitschers, pleeg den in den nacht van den 3en op den Jen Mei inbraak bij den heer Smit, horlogemaker alhier. Zij werden op heeterdaad betrapt door een onzer wakkere nachtwachts, die het geluk had er een te vatten en achter slot en grendel te zetten, terwijl de ander zich door de vlucht wist te redden, doch ijverig door onze politie wordt achtervolgd. In het bezit van den gesnapten dief vond men 7 zilveren horloges, zijnde de helft van den geheelen buit. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld, dat de heer Baars al- alhier, een veulen heeft, dat de moeder, alhoewel zeer goed daartoe in staat, bepaald weigert te zoogen. Het jonge dier wordt thans met zeer goed gevolg gevoed met koe melk en eieren. Het nuttigt per dag 4 liter melk en 2 eieren. De vier jeugdige veroordeel den die Zondag uit het verbe terhuis te Alkmaar ontvluchtten, toen zij met huune geleiders eene wan deling maakten, werden spoedig door een in allerijl ingespannen voertuig achterhaald. Eén der jongens gaf zich onmiddellijk over, doch de ove rige zwommen een paar slooten over en waren weldra verdwenen, 's Avonds te 11 uur werden ze in Purmerend door den politieagent Kraak aldaar in verzekerde bewaring genomen en den volgenden dag, onder geleide, per spoor naar Alkmaar teruggebracht. Men schrijft ons uit Alkmaar dd. 5 Mei: Alhier bestaat het plan eene bij zondere begraafplaats te stichten voor R. K. waarvoor bereids een stuk land, gelegen aan deSanders- sloot, is aangekocht. Daar onze stad zulk een inrich ting mist, zal daardoor in een lang gevoelde behoefte voorzien worden, daar steeds van de bijzondere be graafplaatsen te Heilo of Ouddorp gebruik werd gemaakt. Dinsdag middag werd in het lo kaal «De Geelvink» eene vergade ring gehouden van de Noord-Holl. R. C. kiesvereenigingen, op uitnoo- diging van de Alkmaarsche, met het doel de houding vast te stellen ter vergadering van Woensdag te 's-Hage. (Oprichting van een Kath. Zuid- en Noord-Hollandschen kie- zersbond.) Men meldt .ons uit Hilversum Het adres aan den Koning, in zake leger en vloot in Ned. Indië, dat Maandag en Dinsdag 1.1. bij de boekhandelaars Geradts en Co. ter tekening lag, is slechts door 46 personen geteekend. Het laatste gedeelte van het adres, waarin de onderteekenaar3 zeggen, dat ze zich als belasting schuldigen gaarne bereid verklaren de offers te brengen, die Z. M. zal behagen daartoe aan de Natie op te leggen, schijnt menigeen van het plaatsen zijner handteekening te hebben weerhouden. Nieuwe ver zwaarde belasting is dau ook waar lijk niet aanlokkelijk 1 Dinsdag ochtend kwamen te 's-Hage de miliciens van dit jaar voor 't Stadhuis bijeen, om bij de verschillende korpsen ingelijfd te worden. Alles ging ordelijk, doch de politie moest een jongman arres teeren die oproerige geschriften begon uit te deelen. Deze werden alle in beslag genomen, terwijl de verspreider onmiddellijk ontslagen werd. Dezelfde persoon werd echter later nogmaals aangehouden, daar hij, toen de lotelingen naar de ka zerne afmarcheerden, vele exem plaren van een «Manifest aan het Nederlandsche volk» te midden der dienstplichtigen wierp. Eigenaardig echter was het, dat de lotelingen het manifest onmiddellijk na ont vangst verscheurden en op den grond wierpen. Ook thans echter werd de aangehoudene spoedig in vrijheid gesteld. Den drietal beschonken personen maakten het Maandagavond om streeks acht uur op het Vreêbrug te Utrecht zoo bont dat een politie agent zich genoodzaakt zag, ter voorkoming van ongelukken, tus- schenbeide te treden. Een hunner hield hij aan om hem naar het bureau aan de Catarijne-poort te brengen, doch ondervond, wat niet te vermoeden was, van diens kame raden een vrij hevig verzet. Nadat hij eenige hulp, echter niet voldoen de, had bekomen, was hij verplicht, op lijfsbehoud bedacht, een dier Maandaghouders, die hem met een mes te lijf wilde, met de sabel in bedwang te houden. Bij de komst van eenige agenten maakte zich de woesteling, daartoe nog in de ge legenheid, uit de voeten; hij moet bekend zijn. Twee Weerdingermonder kom miezen hebben Zaterdag nacht 85 liter spiritus benaderd, en drie smokkelaars bekeurd, terwijl ter zelfde tijd onder Ter-Apel 13 liter aangehaald werden. De smokkelaars worden in die streken streng nagereden en voor velen gaat het pleizier van het baantje af. Ia een buitengewoon politie blad bericht de commissaris van politie te Leeuwarden dat, Donder dag jl.bij eenen goudsmid aldaar, door eenen persoon, die wel betrok ken kan zijn in diefstallen in den laatsten tijd in Zuid-Holland, Gelder land en elders gepleegd, te koop is aangeboden een gouden damesring met juweeien steen, door den goud smid beschreven als volgt: aan den bovenkant opengebroken en naar beneden smal toeloopende; aan den benedenkant dicht, doch over de lengte met groeven er inde steen klein, maar zuiver en laag gevat; aan de binnenzijde van den ring waren letters gekrast. Omtrent de herkomst van dien ring worden door genoemden commissaris van politie inlichtingen verzocht. De werkstaking te Holten is reeds geëindigd, hoewel ze voor de belhamels een bitteren nasmaak zal hebben, daar er door de politie proces-verbaal tegen hen is opge maakt wegens het verzetten van wissels, het leggen van steenen op de rails, het vernielen van krui wagens, het werpen met steenen, enz. Het meerendeel van het werk volk is weer aan den arbeid, zon der dat aan hunne eischen is voldaan. Alleen is hun werk iets gemakke lijker gemaakt, daar thans het harde leem met een soort van ploeg los gemaakt wordt. Vrijdag middag brandden te Til burg, wijk Oerle, vijf arbeiders woningen af, toebehoorend aan den landbouwer Van Roessel. Van den inboedel, waaronder eenige weef getouwen van fabrieks-wevers, en die niet verzekerd was, is weinig of niets gered. De woningen waren verzekerd en de oorzaak is niet bekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de zitting van Dinsdag werden de discussiën voortgezet over Hoofd stuk V der Grondwet. Paragraaf 5 (schadeloosstelling bij vernietiging of onbruikbaarmaking van eigendom in het algemeen belaDg) werd aan genomen met het amendement van den heer Rooseboom (wettelijke re geling van het gebruik van eigen dom tot de voorbereiding en het stellen van militaire inundatiën). Het algemeen debat is afgeloopen over administratieve rechtspraak en het debat aangevangen over het amen dement-Van der Kaay om alle bur gerlijke twistgedingen uitsluitend bij de .rechterlijke macht te brengen. Heden voortzetting. ONDERWIJS. PRIJSVRAGEN. De prijsvragen, door Rector eu Senaat der universiteit te Leiden den len Mei uitgeschreven, zijn de volgende: Faculteit der wis- en natuurkunde. I. De faculteit vraagt de nauwkeurige beschrijving, zooveel noodig door afbeel- stof, hier en daar hingen de spinnewebben naar beneden, en op het klavier lagen een paar boeken, die daar zekerlijk niet behoorden. Nu, de oude organist kende de onbezorgdheid dezer lie den reeds lang. Ze wachtten eenvoudig af, dat hij voor zich zelf zou zorgen. Met een zucht ging hij aan 't werk, veegde eerst het orgel schoon, gaf den trapper eenige wenken, speelde een enkel stuk om te zien of alles goed was en wachtte daarop de dingen af, die komen zouden. De gasten bleven echter nog steeds uit. Het begon den ouden man te vervelen. Toen nam hij een van de daar ge vonden boeken op en opende het. Het was een muziekboek. Eerst liet hij het bij een vluchtig inzien; maar spoedig plaatste hij het boek voor 't klavier, gaf den trapper een teeken en begon te spelen. Wel is waar had hij niet met de fijnste soort muziek te doen, maar toch, ja die wondervolle tonen troffen zijn hart. Een muziekliefhebber had allerlei muziek bij elkander gezocht en hierin uitgeschreven. Wien zou dat boek toebehooren? De oude man bladerde het boek na, maar vond geen naam. Enkele regels vond hij in 't Engelsch op het titel blad. Hij verstond die taal niet en begreep slechts, dat de eigenaar of schenker die tot een aandenken er in geschre ven had. Het boek bezat dus ook eene waaade als eene persoon lijke herinnering. Misschien was het het eigendom van Adelbert of.... ja; zoo zou het zijn, zijne vroegere leerlinge had het hier laten liggen. Het deed hem goed, dat zij zoo veel smaak voor muziek bezat. Hij verheugde zich over het gevondene en besloot Cle mentine te verzoeken hem het boek te leenen. Gaarne zou hij het een en ander er uit afschrijven. Vooral beviel hem eene melodie. Herhaalde malen speelde hij die en besloot eindelijk ook de bruiloftsgasten bij haar binnentreden er mee te verwelkomen. Ook de trapper, een kleine jongen, schepte behagen in het lied en.... Zij komen 1 Zij komenschreeuwde hij en liet den blaasbalg in den steek. De oude man stond op en begaf zich naar 't venster, van waar hij den geheelen stoet zag naderen, het gejubel der menigte hoorde en de uitgelatenheid der landbewoners aanschouwde. Dat alles trof hem. En toen hij nu zijne kleine lieve linge in prachtige kleeding, maar met bleeke wangen en roode oogen uit het rijtuig zag komen, toen werden zijne oogen vochtig. Ja, ja, kinderen worden groot! zeide hij in zich zelf en noemde den bruidegom gelukkig, die zulk eene lieve vrouw kreeg. Het was een aardig landschap, dat hij uit zijn raam aan schouwen mocht. Daar zag hij die vroolijke schaar, de vlugge bedienden, de dampende paarden, het frissche groen, de fladderende linten, de sierlijke kransen, ja, wat niet al en boven dit alles staken de groene boomen uit, die in den middagwind ernstig hunne hoofden heen en weer bewogen. Waarlijk, deze oude boomen hadden meer gezien en wis ten meer te vertellen, dan de diepgeroerde man daar aan 't venster. Maar de boomen spraken niet evenals de men- schen, want zij hadden geene stem evenals de instrumen ten, welke de mensch zich vervaardigt om meer uit te druk ken, dan zijne eigene stem in staat is te doen. De oude rran gevoelde zich gelukkig, dat hij had ge leerd zich door middel van 't orgel uit te drukken. Zijn hart werd vol. Ter eere van zijne lievelinge wilde hij nu zijn best doen, opdat Clementine zeggen zou: dat heeft de oude organist nu eens prachtig gedaan Langzamerhand vulde de kerk zich met menschen. Allen, die deel hadden aan de plechtigheid of er toe uitgenoodigd waren, namen op de stoelen plaats. De overigen moesten maar een goed heenkomen zoeken. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2