BI N N E N L A NI). B IJ I T E N L A N D. GEMENGD NIEUWS. •ware het te wenschen, dat het be gonnen werk met kracht voortgezet werd. RECHTSZAKEN. De Hooge Rn/id heeft Vrijdag niet ont vankelijk verklaard de Nederduitsch-Her- vormde gemeente te Amsterdam in haar verzoek tot interventie in de procedure der commissie van bestuur over de kerk gebouwen, goederen, fondsen en inkomsten ■der Nederduitsch-Hervormde gemeente te Amsterdam, tegen den Staat. De firma de Bruijn Zonen (de Hollandsche gasfabriek) heett hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij haar eisch tegen de gemeente Amsterdam werd ontzegd. ARROND.-RECHTBANtC TE HAARLEM. Terechtzitting van 5 Mei 1887. C. v. <1. 3. Pz. te Amsterdam; appèl kanton gerecht Haarlemmermeer; (jachtovertreding) be volen de hervatting van het onderzoek in 'de zitting van 20 Mei a. s. ten einde nog deskun- digeiAe hooren. II. Van E. te Beverwijk; appèl kantongerecht Haarlem (jachtovertreding); Gekl. veroordeeld tot f25 boete of 8 dagen hechtenis c. o. met verbeurdverklaring van het geweer en last tot uitlevering of 2 dagen hechtenis e. e.; N. R. te Haarlemmermeer, appèl kantongerecht Haarlemmermeer (jachtovertreding); Het vonnis a quo vernietigd en de bekl. veroordeeld tot 7 dagen hechtenis c. e. J. K. O. en B. S. S. zon der woonplaats (gedet); landlooperij en bedelarij ieder (de 2c bij verstek) 12 dagen hechtenis en een jaar plaatsing in eene R. W. I.; L. S. te Haarlem, mishandeling van een ambtenaar in functie: 15 dagen gev.-straf c. e.; C. J. H. te Haarlem, openbare dronkenschap en mishande ling van ecu ambtenaar in functie, f 5 boete of dagen hechtenis e. e.; J. G-. H. .7. A. te Haar lem, mishandeling, f 10 boete of 5 dagen hech tenis c. e.; P. K. te Beverwijk mishandeling hij verstek 5 'dagen gev.-straf o. e.; P. T. te Haar lem, mishandeling, hij verstek 7 dagen gev.-straf c. e.; P. V. te Zaandam,m ishaudeling, 14 dagen "■ev.-straf c. e.; P. R. te Haarlemmcrliede en Spaarnwoude, verduistering, 6 weken gev.-straf. De minister van Waterstaat, han del en nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de tweede helft der maand Juni e. k. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichters van 'sijks waterstaat volgens het onder dagteekening van 3 December 1886 vastgesteld programma, opgenomen in de Staatscourant van 4, 9 en 15 Januari jl. en verkrijgbaar bij Gebr. van Cleef te 's Hage tegen 5 cent bet exemplaar. Z. M. heeft R. Tissot benoemd tot burgemeester der gemeente Wad dingsveen. Bij kon. besluit van 4 Mei zijn benoemd tot ontv. der registratie en domeinente Steenwijk, H. J. Raedt, thans ontv. der regist. en domeinen te HelmondJ. Veenenbos, thans ontv. der registr. en dom. te Texel; te Texel, A. J. M. vanLo- huizen, thans surnumerair. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) H. M. de Koningin heeft aan de Israëlietische Zangverenigingen te Amsterdam, die baar bij baar bezoek in de Valkenburgerstaat een lied toezongen, een zilveren beker geschonken.Donderdag 11. werd, in eene plechtige bijeenkomst van be- stuurderen van de Vereeniging «Zaaré Zion» en van de Zangver- eeniging «Harpe Davids, die kelk met een eersten heildronk op het welzijn van het Vorstelijk Huis in gewijd. Hiervan werden H.H. M.M. per telegraaf in kennis gesteld en weldra werd langs denzelfden weg namens het vorstelijk gezin den voorzitter van «Zaaré Zion», den beer A. de Haan, voor dien heil dronk dank gezegd. Op de lijst der hoogstaange slagenen in Zuid-Holland is no. 1 baron Van Brienen van ds Groote Lindt te 's-Hage met f 9473,04'/» en de laatste (267) de heer W. Benedictus te Rotterdam met i 833,44. De lijst van Gelderlaud bevat 155 personen. De hoogste is mr. baron Van der Feltz te Voorst met f5477,09 en de laatste de heer G. W. Roes te Arnhem met f 618,231/,. In bet einde des vorigen jaars noodigde de Leidsche Studenten- Vereeniging tot Vrijwillige Oefe ning in den Wapenhandel «Pro Pratria» de verschillende scberp- tcbutters-corpsen en weerbaarheids- vereenigingen in ons vaderland voor- loopig uit tot deelneming aan den naiionalen schietwedstrijd ter vie ring van het 20 jarig bestaan der vereeniging, te houden op het schiet- terrein der dd. schutterij te 's Hage, op 13, 14, 15 en 16 Juli a. s. Iu afwachting van het verschij nen van den officiëelen Gids, heeft het bestuur hun thans het voorloo- pig programma voor dezen wedstrijd toegezonden. Door den heer M. A. Kuiten brouwer, te Breda, concessionnaris van den aan te leggen stoomtram weg Breda Oudenbosch Belgi sche grens, is bij de verschillende gemeentebesturen, die dit als voor waarde hebben gesteld, het waar borgkapitaal gestort, zoodat deze zoo hoog gewenschte tramwegver binding weldra tot stand zal worden gebracht. Onder de groote aantrekke lijkheden op de VoediDgstentoon- stelliug zal eene geheel in stijl gemeubelde eetzaal bebooren. Voor de gedekte tafel leveren de beste Nederlandsche huizen het porselein, glas zilver, tafelgoed, enz. De meeste dezer voorwerpen worden opzette lijk voor deze inzending vervaardigd. Er komt ook eene model-keuken. Het is nog niet zeker of wat daarin behoort door een firma zal worden tentoongesteld, dan wel eene ge zamenlijke inzending wordt. Het programma van de op 25 en 26 Juni e. k. te Leeuwarden te houden gedeeltelijke bondsuitvoering ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de gymnastiek-vereeni ging «Claudius Civilia» is vastge steld. Den 25sten 's avonds heeft er een wedstrijd plaats tusscben de onderscheidene gymnastiek-vereeni- gingen uit de vier noordelijke pro vinciën en Noord-Holland. Den vol genden dag, namiddags 1 uur, is er feestelijke optocht door de stad. Van 23 uur kinderuitvoering; van 35 uur gedeeltelijke bondsuitvoe ring. 's Avonds 8 uur concert en vauxhal. Op beide dagen hebben da uitvoeringen en feestelijkheden in de groote Harmoniezaal plaats. Het feestcomité bestaat uit de heeren P. Lycklama Nijeholt, eere-voorzitter, R. Bloembergen Ez., voorzitter, Hk. Albers, vioe-voor- zitter, H. C. Grosjean, le sec-etaris, E. C. Keilholz, 2e secretaris, E. van Driesum, le penningmeester, H. van Gelder, 2e penningmeester, en nog 9 leden. Men schrijft ons uit Zaandam Hedennacht omtreeks kwart over twee werd de bevolking door klokgeklep gewekt, wegens een brand, die in de bakkerij van Heijnis op den Zuiddijk was uitgebroken. Spoedig was de brandweer op de been, doch toen zij op de plaats des onheils kwam, stond het vrij hooge gebouw reeds in lichterlaaie en stortte, als geheel van hout, weldra in. De belendende gebou wen, insgelijks van hout, van den timmerman Meijer en de wed. de Wit, hebben veel door het vuur geleden, maar zijn toch, dank zij het krachtig handelen der brandweer, behouden gebleven. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid bekend. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 6 Mei: Door de heeren C. Booman en Mr. A. P. de Lange is bij de Ge meenteraad alhier concessie aange vraagd tot het leggen van een lo kaalspoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn. Tevens vragen zij of de stad bij wijze van subsidie een vijfde deel bij wil dragen in de onteigenings- kosten welke geraamd worden op f 317.000. Bovenstaande aanvrage is gesteld in handen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken en aan de commissie van financiën om bericht en raad. Men schrijft ons uit Hilversum De Zomerdienstregeling op denGooi- scben Stoomtram zal den 15en Mei e. k. in werking treden. De directie beeft nog al ingrijpende veranderingen in den dienst gebracht, vooral met het oog op een betere verbinding tusschen de dorpen in het Gooi en het station Hilversum. Zoo zullen er nu dagelijks een tiental treinen loopen tusschen Hil versum en Huizen v. v.; de reizigers behoeven dan niet meer te Laren een tram van Naarden af te wach ten zooals nu wel dikwijls het ge val is. De te 's Hage gevestigde gym- nastiekvereenigingen zullen op 31 Juli, 1 en 2 Augustus a. s. eene groote openbare gymnastiekuitvoe- ring bij gelegenheid van bet 25-ja rig bestaan der scherm- eu turnver eei.iging a's Graveuhage». Tot medewerking hiertoe zullen worden uitgenoodigd de gymnastiek verenigingen, leden van het Nederl. Gymnastiekverbond, uit de provin ciën Noord- en Zuid Holland, Zee land, Utrecht en waarschijnlijk ook Gelderland. Aan deze uitvoering zal worden verbonden een gymnastiekwedstrijd, uitgeschreven door de S. T. V. «'s Gravenbage» en Kinder-gymna etiekfeest. Reeds heeft zich eene re- gelings-commi8sie uit de llaagsche gymnastiekvereenigingen gevormd, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren E. M. S. van Santen, presi dent; Job. Heynen, vice president; A. van Loenen. penningmeester; P. Klompé, le secretarisJ. E. Wasse naar en J. F. Heemskerk, 2e secre tarissen. De regeling van het kin- dergymnastiekfeest is opgedragen aan de Haagscbe gymnastiekon- derwijzers-vereeniging. K. v. d. B., arbeider, wonende te IJselmuiden bij Kampen, die Donderdag voor de rechtbank te Zwolle moest terechtstaan wegens in den nacht van den eersten op de tweeden April jl. gepleegde in braak met diefstal van geld, ten huize van een landbouwer in die gemeente, heeft in den nacht ran Woensdag op Donderdag bij den zelfden persoon weder ingebroken. Door het stuk slaan van eene ruit beeft hij een raam kunnen opener., waardoor hij naar binnen is gestapt; gestolen is er niet, daar hij, hoe wel binnenshuis zijnde, de deur ge sloten vond. Het schijnt dat deze inbraak meer heeft plaats gevonden om den be woner uit wraak een pak slaag te geven. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Uit Zuid-Beveland, schrijft men aan de Midd, Ct: «De kersenboomen beloven dit jaar weer een tamelijken oogst. De gunstige weersverandering heeft de bloemknoppen opeens doen openen en de boomgaarden in een bloemhof herschapen. De pruimen en abrikozen, die al sedert eenige dagen bloeien en de perziken, die reeds aan 't spenen zijn, geven een ruimen oogst te ver wachten. Daar de bloeitijd ruim een week later is dan bet vorige jaar, is het te hopen dat de nachtvorsten, die dit voorjaar lang duurden, zich niet meer zullen herhalen.» TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kamer werd bij voortgezet debat over de Grondwet bij bet aangehouden Hoofdstuk II bepaald dat geschillen tusschen pro vinciën, gemeenten en waterschap pen door den Koning worden be slist, tenzij ze aan den specialen administratieven rechter zijn opge dragen. Tevens werd het aangehou- houden Hoofdstuk II (macht des Konings van den Raad van State en van de ministrieele departemen ten) aangenomen met 54 tegen 14 stemmen. Daarna werd de discussie over Hoofdstuk V voortgezet en is men gevorderd tot den Hoogen Raad. Maaodag voortzetting. Frankrijk. De ministerraad is bijeengekomen onder voorzitterschap van Goblet ter bespreking van de manifestaties, die plaats hebben ge had voor het Eden-théhtre, naar aanleiding van de opvoering vau «Lohengrin». De voorzitter heeft verklaard dat het niet op ziju weg lag eene opvoering te verbieden zoolang er naar aanleiding daarvan in de zaal geene wanordelijkheden voorvielen. Hij had alle maatrege len genomen om de orde m den o i.trek van het théhtre te baud- baven met bet oog op de tweede uitvoering van «Loheugrin», toen Lamoureux hem kwam mededeelen dat hij van deze voorstelling afzag. Wat de twaalf personen betrof, die naar aanleiding van de opstoot jes werden gearresteerd, dezen zou den voor de rechttank worden ge daagd, en hunne gerechtelijke straf niet ontloopen. Duitschland. De Rijksdag heeft de buitengewone uitgaven, op de suppletoire begrooting voor bet mi litair beheer uitgetrokken, zoomede het leeningsontwerp, goedgekeurd. Engeland. Lord Onslow deelde in bet Hoogerbuis mede dat het in de Standard voorkomend bericht over de Koloniale Conferentie in hoofdtrekken de zaken juist voor stelde, maar toch in enkele belang rijke ouderdeelen onnauwkeurig was en daarbij zóó onvolledig, dat het een verkeerden indruk over de be sluiten betreffende eenige der ge wichtigste onderwerpen maakte. Met betrekking tot de regeeringsvoor- stellen over de Nieuwe Hebriden werd algemeen de geneigdheid uit gesproken, zich bij de handelwijze der regeering als bevredigend neer te leggen. (In bedoeld artikel van den Standard worden de verschil lende onderwerpen vermeld waar mede de Conferentie zich bezig hield, alsde verdédiging der verschillende Britsche koloniën, de verbetering der maildienstende kwestie der Nieuwe Hebriden enz.) Sir Richard Cross, minister voor Indië, deelde mede, dat hij een telegram van lord Dufferin had ont- ontvangen, waarin werd gemeld, dat geen gevechten in den omtrek van den Khyber-pas geleverd zijn. Bij bet gevecht op 12 April tus schen de troepen van den Emir en de stammen van Hopeckland schreven beide partijen zich de overwinning toe. Er bestaat geen grond te ge- looven, dat de Emir zich niet zou kunnen staande houden. België. De Kamer van Verte genwoordigers heeft bij eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, be treffende het heffen van invoerrech ten op slachtvee en vleescb, te weten ossen 5 centimes, koeien en vaarzen 3 centimes per KG.; schapen 21/, fr., lammeren l1/, fr. per stuk; droog vleesch 15 centimes per KG. Oostenrijk. Uit Scutari wordt gemeld dat in een dorp in de na bijheid van die stad, een Turksch bataljon door Miriditen is overval len, waaruit een bloedig gevecht van verscheidene uren ontstond waarin de troepen twee dooden en vele gewonden hadden. Rusland. Er hebben te Litovatz (Zuid Rusland^ weder bloedige anti semitische onlusten plaats gehad. Gedurende de Paaschfeesten had den twee partijen Israëlieten van verschillende richting, bij het uit gaan der synagoge oneenigheid en werden handgemeen; verscheidene duizenden personen namen aan de zen strijd deel. Er vielen vele dooden en gekwet sten. De troepen maakten aan het gevecht een einde. U t St. Petersburg ontvangt de Times het bericht, dat het nihi listen-proces het bestaan van vier revolutionnaire centra aan het licht heeft gebracht en wel te St. Pe tersburg, te Wilna, in Siberië en te Kieff of te Charkow. De beschul digden hebben bekend, doch wei gerden volstaudig eenigen mede plichtige te noemen. Op twee na, die opgehangen zullen worden, zul len alle met dwangabeidj in Siberië worden gestraft. Creta. De rust op het eiland is hersteld. Het fregat Victorieuss en het Engelsclie pantserscbip maken zich tot vertrek gereed. Afghanistan. Te Londen is het bericht ontvangen van eene nieuwe nederlaag van den Emir, welke wordt bevestigd door de Calcutta Englishman. Aan de Indépendance wordt ge meld, dat te Kerkrade een mijn werker zich het leven heeft be nomen door zich een dynamietpatroon op den buik te leggen en die aan te steken. De uitwerking was ver schrikkelijk. De onderbuik werd ge heel stuk geslagen, een hand werd op grooten afstand teruggevonden en aan alle zijden lagen de lappen bloedend vleesch. De man deed de daad, omdat de directie der mijn waarin hij werkte, hem een klein voorschot geweigerd had. «Wat kost zoo'n klein bezem pje?» vroeg Zaterdag jl. op de Ma- riaplaats te Utrecht een koloniaal aan een armoedig gekleede vrouw. bet ontwakende licht zich reeds vertoonden... Roger Walcott... Waarom bleef hem die vreemde naam dadelijk bij? Hij herinnerde zich, dien naam eerder geboord te hebben, maar niet in vereeniging met die zijner vrouw. OnzinI Alles was laaghartige laster 1 Hoe was't mogelijk dat hij ook maar één oogenblik aan de waarheid van dat alles had kunnen denken. En dat nog wel in dit oogen blik. Foei! Hij wierp de zweep weg en snelde in buis, alsof hij pogen wilde de verloren minuten weder in te balen. Snel de trap op, de gang door daar stond hij weder in de slaapkamer bij 't bed zijner vrouw. Hij stond daar en staarde zijne vrouw in 't schoone ge laat, dat zacht door het half gedempte licht werd bestraald, Hoe heerlijk schoon was zij toch; hoe bad bij ooit aan haar kunnen twijfelen. Vol van liefde en geluk boog hij zich zacht voorover en drukte een kus op hare lippen. Hare vermoeidheid was echter zoo groot, dat zij daardoor niet ontwaakte. Nog eens boog hij zich over haar heen en nog eens raak ten zijne lippen de hare aan. Clementine bewoog zich een weinig. Hare oogleden sche nen te trillen, maar ze bleven gesloten. Hare lippen bewo gen zich zacht, alsof zij den kus wilde beantwoorden. Daarop zuchte zij diep en lispelde zacht: Roger I Adelbert deinsde verschrikt achteruit. Nog eens zag hij Clementine aan. Ze sliep weer vast. Het oogenblik van half ontwaken was onbewust aan baar voorbijgegleden. Nooit heeft zij ontdekt wat zij in dit ongelukkig oogen blik haren echtgenoot bekende! Bekende? Wie weet het! Misschien was het slechts bet overblijfsel van eene oude gewoonte, die haar den naam Roger op de lippen voerde, zonder dat het meer beteekende. De herinnering aan dat orgelspel had hare zenuwen een weinig in de war gebracht. Adelbert von Altbaten zou op elk ander oogenblik ge lachen hebben om den naam van een vreemden man op de lippen zijner vrouw nu, na dat zinneloos onderhoud met dien knecht, op dit oogenblik van vurige liefde, wierp dit enkele woord hem uit den zevenden hemel neder in eene werkelijkheid, die hem walgde. Hij zag nog eens naar zijne slapende vrouw, maar het was of hij met geweld van haar werd getrokken. Hij ver wijderde zich van haar bed, knoopte zijne jas tot aan den hals dicht, ging met over elkander geslagen armen aan 't venster staan en staarde met ijskoude blikken naar haar, die hem voor eenige oogenblikken nog zoo begeerenswaar- dig had toegeschenen en nu alle bekoorlijkheid voor hem had verloren. Dat was zijne vrouw niet, dat was een vreemde, die men hem met mooie praatjes in huis had gebracht. In zijn huis!? Op eens werd zijn toestand hem zonneklaar. Alles had hij opgeofferd; zijne onafhankelijkheid, zijne gewoonten, zijne genoegens, zijne vrienden, zijne bezittingen, om zich te laten vastkoppelen aan haar op een landgoed, dat zijne schuldeischers hem onder de voeten zouden kannen doen verkoopen. Alles zou goed geweest zijn, want hij deed het.... ter wille van haar. Alles had hij met een vroolijk hart op zich genomen.... om haar te bezitten. Nu bezat hij haar, en nog nooit had bij met zulk een bezwaard gemoed in de toekomst gestaard als nu. Hij bezat haar, die met den naam van een vreemden man op de lippen in den bruidsnacht zijn kus beantwoordde, terwijl beneden de bedienden hunnen heer bespotten, die zich zoo had laten beetnemen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2