tot de invoering der wet tot uit breiding van het patentrecht, wordt ook gezegd dat in de vrijstellingen zijn begrepen de kuipen, persen, -rollen en cylinders der vrijgestelden. Aanvankelijk heeft de minister dit zoo niet ingezien, want in de memorie van toelichting wordt ge zegd dat het hoogst vrijgestelde bedrag f 6.40 zou bedrageD, terwijl dat nu meermalen zeer veel hooger, ia het 3 en 4 dubbele zal beloopen. (N. R. Ct.) In het studentengezelschap «Panta Noèta" te Utrecht trad Maandagavond prof. Pekelharing uit Delft op met eene rede, waarin hij, evenals vóór eenige maanden aldaar in «Burgerplicht," wees op de vele nadeelen en gevaren, ver bonden aan het stelsol van vrije mededinging, en op de aanvullingen en verbeteringen, hiervoor in onze dagen noodig met behulp van au- dere stelsels, o. a. dat van gemeene huishouding, m. a. w. het stelsel van Staatsbemoeiing. Een Staat miskent zichzelven, als hij zich terugtrekt, waar hij getuige is van de groote tegenstel ling tusschen de g-elijkheid voor de wet en de economische, sociale on gelijkheid waar de vraag der sociale hervorming zich aan den Staat heeft opgedrongen, mag deze zich aan de oplossing niet onttrekken. Spr. toonde aan, welk een uitgebreid veld voor Staatsbemoeiing nog open ligt. Deze redevoering werd met groote aandacht gevolgd. Het «Alg. Ned. Werk. Ver bond» houdt zijne gewone Pinkster vergadering te Amsterdam op eer sten en tweeden Pinksterdag Be langrijke onderwerpen zullen ter sprake komen. Behalve den normalen arbeidsdag, de vraag van een Wet boek op den Arbeid, het ambachts- onderwijs, bevat de agenda eene motie om van Staatswege kosteloos te verkrijgen: a. voorbereidend lager onderwijs voor alle kinderen uit den werken den stand; l. de gelegenheid te zien open gesteld, dat jonge lieden uit de lagere klasse, die bekwaamheid en geschiktheid daartoe bezitten, van middelbaar en hooger onderwijs kunnen profiteeren. Ook het kiesrecht, het vrijhandels stelsel en het zenden van miliciens naar Indië zijn opgenomen onder de talrijke onderwerpen van bespre king. Naar men verneemt, keert de stoomvaart-maatschappij Nederland over 1886 geen dividend, en de «Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij 2 pCt dividend uit. Aan de in uniform gekleede leden van den Ned. Schutterijkader- bond, die aan de te houden verga dering en schietwedstrijd op 10 tot en met 12 Juli te 's-Gravenhage deelnemen, zal de Ned. Rhijnspoor- wegbiijetten afgeven tegen militaire vracht. Het bijvoegsel van de Volks vriend. No. 8, deelt het volgende mede: In Nederland zijn in het jaar 1886 veraccijnsd H.L. 391,000 ster ken drank t 50 pCt. sterkte. Het is aangenomen, dat de sterkte van hetgeen verkocht wordt varieert tusschen 5 pCt. en 35 pCt. Wij nemen gemiddeld aan 25 pCt. sterkte van het veraccijnsde. De hoeveelheid wordt dan verdubbeld, alzoo H.L. 782,000. Met hetgeen gesmokkeld wordt zekerH.L.800,000, gelijk aan 80,000,000 Liters. Van één liter worden 20 glaas jes vertapt (slijters verkoopen een flesch jenever misschien è-f-,85) en krijgen wij alzoo 1600,000,000 gla zen. Het glas wordt verkocht gemid deld h f -,05 maakt f 80,000,000, De accijns heeft f 23,512,900,op gebracht. Hierbij de gemiddelde marktwaarde, wat het gedistilleerd den handelaren heeft gekost buiten den accijns f 5,083,000;is derhalve bij inkoop f28,595,900, Ontzettende cijfers dus, die onze natie tot oneer strekken. Het is dus geen overdrijving, als in de geschriften van de Vereeni- ging tot «Afschaffing van Sterken Drank» gezegd wordt, dat er in ons kleine land ieder jaar f 40,000,000,- aan sterken drank vermorst wordt. Wat naar buitenlands uitgevoerd wordt betaalt geen accijns. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer heeft beslo ten te ondersteunen het adres uit Winschoten aan de regeering, be treffende de geheele herziening der wetgeving op de faillissementen. De Kamer van Koophandel te Breda heeft, daartoe uitgenoödigd door verschillende handelaren, een adres gericht aan den minister van Financiën, met verzoek te Breda een kantoor voor inklaring van goederen op te richten. De door brand beschadigde lading van de «Prinses Amalia" heeft te Suez in veiling f168.000 opgebracht. Het schip zal binnen den aan vankelijk geschatten termijn van 50 dagen weer gereed zijn. Op den Singel bij de militie zaal te Amsterdam werd Maandag middag een knaap opgepakt, die een socialistisch strooibiljet,getiteld «aan de lotelingen», verspreidde. De gemeenteraad van Zaan dam heeft aan B en W. een crediet verleend van f1500, om te onder zoeken of het wenschelijk is, in de straatverlichting na 1890door een ge meentelijke gasfabriekte voorzien dan wel door electriciteit. (Het contract met de eigenaars der bestaande gas fabriek, de heeren W. H. de Heus Zn., te Rotterdam, loopt dan ten einde.) Men meldt ons uit Zaandam Door den heer C. Corver van Wessem werd bij gelegenheid van zijne 371/» jarige echtvereeuiging op 25 Januari jl. eene aanzienlijke gift geschonken aan de arbeidersver- eeniging «Help u Zeiven!" ter ver sterking van haar pensioenfonds. Maandag jl. werd de milde gever door de Vereeniging als blijk van erkentelijkheid eene in lijst gevatte calligraphie aangeboden, waarop het feit der schenking vermeid en daar onder het volgende versje geschre ven staat: Bij zegen aan Uw liuis geschied, Vergat Gij ook Uw naasten niet, Maar hebt Gij 't Fonds, door ons gesticht. Tot dankbaarheid aan U verplicht. De kiesche en nette wijze, waar op de Arbeiders-vereeniging alzoo hare erkentelijkheid deed blijken, vindt algemeen bijval. Men schrijft ons: Met deze week zijn de werkzaam heden aan de stationsgebouwen van den locaal-spoorweg Hoorn-Medem- blik, die sedert eenigen tijd gestaakt waren, weder met kracht aange vangen. Ofschoon op een enkel punt de onteigening van de benoodigde perceelen nog met bezwaren te wor stelen heeft, vordert over het geheel de aanleg der baan naar wensch. Alles pleit er voor om te stellen dat binnen een niet zeer verwijderd tijdstip ook dit gedeelte van Hol land's Noord rkwartier van zijn be treurenswaardig isolement verlost zal zijn. Msn schrijft ons uit Alkmaar: Uit de winst en verliesrekening over 1886 der gemeente-gasfabriek alhier blijkt dat het batig saldo na aftrek vau de daarstelling eener nieuwe gashouder ad f23,338.71, nog heeft bedragen de som van f 7884.35. De prijs van het gas als is f 0.09 per stère. Men schrijft uit Enkhuizen aan de A R. Ct.: Een gemeentegeneesheer, tevens raadslid alhier, is door B. en W. aangeschreven, dat zij meenen eene nieuwe keuze van raadslid te moe ten uitschrijven. Vooraf was door hen aan de orde gesteld eene nieuwe instructie voor den geneeskundige. Door hem daarin te verplichten, om zijne bestaande verbintenis tot het vaccineeren der on vermogen den uit te breiden tot de vaccinatie van ieder, die zulks verlangt, is zijne betrekking althans volgens B. en W., van aard ver anderd, zoodat zij die nu onvereenig- baar achten met het lidmaatschap van den raad. Aan die uitbreiding bestond geen behoefte, omdat de gemeen tehee] kundige daartoe is aan gewezen. Hieruit schijnt te volgen, dat er slechts eene kleinigheid noo dig is, om een raadslid te doen ophoudeu lid van den raad te zijn. De verandering der instructie is tegen den zin van de titularis doorge zet. Maandag avond vervoegde zich aan eene wooing te 'sHage een man, die in de vaische hoedanigheid van beambte der nachtpolitie een «prettig voorjaar» wenschte en daar bij zelfs een stukje lood vertoonde, in den vorm van een penning, met het Haagsche wapen. Vreemd keek de wenscher op toen een heer naar buiten die, in stede van hem te bedanken voor zijnen welgemeenden wensch, het stukje lood in beslag nam en den man heenzond. De quasi-politieman was ongeluk kig terrecbt gekomen bij een politie ambtenaar. Van het gebeurde is in gevolge art. 196 Wetboek van Straf recht proces-verbaal opgemaakt. Van heden af zal op den stoomtramweg Den HaagScheve- ningen ook op werkdagen den Zon dagsdienst van den dienst van 1 Oc tober gereden worden en zal, naar men verneemt, reeds 28 Mei de zomerdienst aanvangen. Door de heeren Gebrs. Maas, reeders te Scheveningen, zal op uit gebreide schaal deelgenomen wor den aan de inzending op de ten toonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam. Bij de hoofdcommissie zijn reeds antwoorden ontvangen op prijsvra gen. Eén in het Fransch, onder het motto: «tout pour l'humauité». Op een huiselijk feest, dat de schilder Jozef Israels Maandag avond in het «Hotel des Indes» vierde, werd o. a. een zijner be kende stukken «De naaischool te Katwijk» als tableau-vivant door eenige der gasten voorgesteld. Dank zij de hulp van een kunstbroeder, den heer Josselin de Jong, was vooral 't licht prachtig weergegeven. Men meldt ons uit Hilversum Een veertiental levenslustige stu dentjes uit Utrecht bezocht gisteren avond onze gemeente. Op voorstel van een enkele hun ner werd besloten een bezoek te brengen aan de Jongejuffrouwen kostschool van de dames C. alhier. Vroolijk, opgewekt, zich reeds verkneuterend in 't vooruitzicht der jool, ging het recht op 't doel af. Een beleefd verzoek om binnen gelaten te worden werd, jammer genoeg, van de hand gewezen, waar op weldra een recht gezellig ge trommel op deuren en vensters door de jongelui werd aangevangen. Na eenigen tijd aldus hun stu- dentenhart lucht te hebben gegeven kwamen ze tot de nuchtere ont dekking, dat ze bij een verkeerd gebouw waren aangeland en der halve het genoegen moesten missen eenige jonge dametjes «een heele kleine flauwte" te hebben bezorgd. De inmiddels aangekomen politie zorgde er voor, dat de wel wat al te lustige jongelui hunne vergissing niet konden herstellen. Zonder te genstand trokken onze Muzenzonen af om misschien elders vergoeding te zoeken voor de alhier ondervon den teleurstelling. Te Veessen (gemeente Heesde) is Dinsdag uit de rivier de IJsel op- gevischt het lijk van een mansper soon. Daar de ontbinding reeds zeer merkbaar was, vermoedt men, dat de man reeds vóór eenige weken verdronken moet zijn. Een onder zoek naar de herkomst wordt in gesteld. Men schrijft ons: iLief en leed in het Gooi.s Donderdag nam een zeer bevallige Duitsche dame haar intrek in een hotel te Laren. Volgens haar zeg gen was zij voornemens eenigen tijd aldaar te vertoeven. Zij wilde gaarne den omtrek, waarvan zij veel en met lof had hooren spreken, leeren kennen en verzocht daarom de dochter des huizes haar te wil len vergezellen. Deze was daarin verhinderd, maar haar broeder, een vroolijk jonkman, bood zeer gelant zijne diensten aan, die gaarne wer den aangenomen. Op de wandeling ontstond allengs eenige vertrouwelijkheid, die de jonge dame tot de vraag leidde of hij niet gehuwd was, welke vraag ontkennend werd beantwoord onder de opmerking, dat hij niet zou trou wen of zijne aanstaande moest on geveer evenveel bezitten als hij. Hoeveel dit dan wel was? Uit het antwoord bleek, dat de ge leider een niet te versmaden partij zou zijn en nu volgde de vertrou welijke mededeeling harerzijds, dat zij niet zooveel had, maar het kwam er toch dicht bij. Nu, een weinig minder zou niet schaden, dacht de jongeheer, die zich reeds illusiën begon te schep pen van een gezellig te huis aan de zijde van zoo'n recht beminne lijk vrouwtje. Ook de volgende dag werd onder aangename wandelin gen en vroolijke kout doorgebracht en het trouwlustige jonge mensch naderde, dacht hij, meer en meer zijn doel. Wat gebeurt echter? Op den derden dag van haar verblijf was zuster nog broeder in de ge legenheid de lieve Duitsche op hare wandeling te vergezellen. Zij zou zich dus maar in het onvermijde lijke schikken en alleen gaan. Met achterlating van een klein taschje, waarin zich niets van waarde bevond is de jonge dame vertrok ken en heeft niets meer van zich doen hooren. Of zij nog steeds in den omtrek ronddwaalt of wel naar Duitschland gereisd is om haar zoo veel duizend Mark te halen is een vraag, waarop wellicht later de eene of andere goedgeloovige hotel houder het antwoord wel zal kun nen geven. Dc vooruitzichten van het fruit gewas zijn in alle streken van Gel derland veelbelovend. De kersen- boomgaarden staan in vollen bloei en leveren een verrukkelijk gezicht op. Ook veel pereboomen prijken met een prachtigen bloesemtooi, ter wijl de knoppen der appelboomen reeds de rose tinten laten door schemeren. In eene te Wageningen gehou den vergadering van bestuursleden van de «Vereeniging van oud-leer- ÜDgen der Rijkslandbouwschool» zijn de statuten vastgesteld, waar voor de Koninklijke goedkeuring zal worden gevraagd. Verder werd het huishoudelijk reglement opgemaakt en besloten het aantal leden van het Dag. Bestuur te brengen op 5. Als zoodanig werden benoemd de heeren C. B. Beijerman te Waardenburg en H. Bultman te Haarlemmermeer. Omstreeks 60 oud-leerlingen zijn tot de Vereeniging toegetreden. Uit Herwen wordt geschreven aan de N. R. Ct. In deze dreven van Zuid-Gelder land leven wij midden in de lente met baar licht- en schaduwzijde. Ja, ook schaduwzijde, want het is hier het meikeverland en dit jaar het is bekend dat deze dieren voor hnnne ontwikkeling driejaren noodig hebben is het meikever- jaar. Droevig stemt ons het eento nig en somber gegons, wanneer wij haag of boomgaard voorbij gaan. Menschen met zenuwachtige gestel len blijven 's avonds thuis of nemen eene parapluie mee om den plompen aanvalaf te keeren. Nog eer de zon onder is,sluiten wij de bo venramen,en als onze logées thuis komen waar schuwen wij haar de japonnen uit te kloppen eer ze in den koffer ge borgen worden. Want die dieren zijn lomp en dom, vliegen tegen alles aan en blijven aan alles kleven. Toch zijn ze nog zoo dom niet, of zij verschijnen juist ter tijd nl. wan neer het eerste malsche groen uit zijne windselen treedt. Wel sparen ze onze leiboomeu; maar kerse- en pruime-, appel-en pereb jomen moe ten het ontgelden. Is het groen ver dwenen dan rooven zij ook den bloe sem. Niet zelden gebeurt het, dat wij in Augustus op nieuw loover moeten verwachten. Spreeuwen en raven, kippen en eenden, honden zelfs en katten verslinden er tot ze er ziek van worden massa'sdoch desalniettemin blijven er noggroote- re massa's over. Men zegt, dat zij voor sommige tongen eene lekkernij zijn. Och! wist ik van die liefheb bers en liefhebstersik bood hun gaarne logies aan op voorwaarde dat zij mijn tuin van dat gespuis zuiverden. Algemeen is onze klacht. Kinderen zelfs vragen niet zelden Ma! waarvoor schiep God toch die kevers Uit Leer (Oostfriesland) wordt van Maandag bericht, dat dien dag ook aldaar een brand is uitgebro ken in eene touwslagerij. Onder scheiden gebouwen verbrandden. Sommigen zagen hierin dadelijk een teeken, dat de brandstichters van Rheiderland reeds tot daar waren tegen die verleiding bestandwaaneer zij op allerlei vragen geen antwoord wist te geven, verzon zij maar wat. Dat was allerlastigst en Clementine besloot, zich zonder dienstmeisje te redden. Zij reisde nu geheel alleen, leefde geheel alleen, ging waarheen zij wilde, bleef waar zij 't aangenaam vond zoo lang men haar ongemoeid liet en leefde verder zonder vreugde maar ook zonder smart. Eenzaamheid is de moeder van grootsche besluiten, groote werken, groote dadenniet velen echter komen tot de uit voering van iets verhevens en de mensch is tot gezel ligheid geboren. Eenzamen ontaarden. Wie zich van zijne medemenschen scheidt heeft nauwelijks gelegenheid om goed te zijn en kan daardoor gemakkelijk slecht worden. Wacht u voor de eenzamen, onverschillig of ze in de woestijn leven, op een troon zitten of zich bewegen te midden van het gewoel der wereld. Wie meent zijns gelijken niet meer te behoeven, die bemint ook zijn medemensch niet meer en verleert daardoor eiken omgang, die zoo dikwijls ons nood zaakt iets te vergeven en te vergeten. Er is echter voor gezorgd, dat ook deze boomen niet tot in den hemel groeien. We hebben Clementine von Althaten gezien, zooals ze koud, gevoelloos en trots tusschen hare medemenschen doorging. Een weinigje meer vasthield van wil had haar misschien tot de echtgenoot van een flinken, braven man gemaakt. Toen dit verspeeld was, had zij met een weinig meer geluk den armen Althaten kunnen houden voor de voortzetting van Roger en daardoor een gelukkig huismoe dertje worden, in een afgelegen hoekje van de wereld. Ook dit was nog een benijdenswaardig lot geweest. Nu was zij de eenzame geworden, die zich verbeeldde, in weerwil van alle regels der samenleving, anders dan een ander baren weg te kunnen gaan. Zij meende, dat alle gevoelens, alle aandoeningen der ziel haar van nu af aan vreemd zouden wezen en zon der dat zij 't bemerkte, had de afgunst zich van hare ziel meester gemaakt. Liefde uit afgunst. De liefde voedt zich met alles en met afgunst veel vaker dan men denkt. Zulk eene liefde heeft schijnbaar dezelfde eigenschappen als zij, die op eene andere manier is ontstaan. Zoo kon dan ook de eenzame haar noodlot niet ontgaan ongestraft kon zij niet met vuur spelen. Dikwijls meende zij zoo ver te zijn, dat het beslissend uur voor haar had geslagenmaar nauwelijks was de klank van den laatsten slag verdwenen, of haar vuur was weer gedoofd en het verleden legde zijne ijskoude hand op haar hart, zoodat zij zich dikwijls afvroeg of er voor haar nog iets beters was dan zelfzucht en eenzaamheid. De neiging voor Feodoor Gaspari was de eerste niet, welke haar in den vreemde bezig hield. Het was niet de eerste zekerlijk ook niet de laatste. De manier echter, waarop die neigingen ontstonden en ver gingen was steeds dezelfde. Na lang of kort tegenstreven bekende Clementine zich zelf, dat zij liefde had opgevat. Na eenig nadenken kwam zij tot de conclusie, dat deze man nu, ofschoon hij aan eene andere vrouw verbonden was, haar geluk kon herstellen en voltooien. Yol energie ging zij dan op haar doel af. Was zij eens zoover, dat de bereiking nabij was, dan nu ja, dan werd het haar onverschillig. In den regel gevoelde zij zich ontnuchterd op den merk- waardigen dag, waarop zij hare geschiedenis vertelde. Haar aandachtige hoorder, meegesleept door haar opgesmukt ver haal, zwoer dat hij haar voor al de teleurstellingen schade loos zou stellen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2