singea, directeur der H. B. S. te Enkhuizen, dr. D. de Loos, direc teur en dr. B. J. Goossens, leeraar aan de H. B. S. te Leiden. Het aantal kiezers voor de Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Haarlem bedraagt, met de onder kiesdistricten, 2493; dat der kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Geueraal 3402. Bij de alhier gehouden aanbeste ding voor het herstellen der forten «Schiphol»,«Nieuwe Meer», «Heem stede» en andere werken, onder be heer der genie, waren ingekomen 4 biljetten. Laagste inschrijver was M. Mulder, alhier, voor f 1720. De groote kadermanoeuvre, welke van 28 Mei tot 3 Juni op de Hol- landsche kuststrook van IJmuiden tot den Hoek van Holland zal wor den gehouden, wordt geleid door den generaal-majoor jbr. Klerck, terwijl de kolonel Doorman, com mandant van het 4e reg. inf., als algemeen bevelhebber zal optreden. Tegen een bierhuishouder, alhier woonachtig, is proces verbaal opge maakt ter zake van het verkoopen en voorhanden hebben van sterken drank in het klein zonder de daar toe vereischte vergunning. Gedurende het eerste kwartaal van 1887 werd de ruïne van Bre- derode door 191 personen bezocht. Voor de school no. 4 te Hoofd dorp, Haarlemmermeer, hoofd de heer Doedens, wordt gevraagd een onderwijzer, jaarwedde f550, alsme de een onderwijzer met acte voor de Fransche taal, jaarwedde f700. Sollicitanten worden verzocht hunne stukken in te zenden aan Burge meester en Wethouders, vóór den 24sten Mei 1887. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen: In de Woensdagavond alhier ge houden vergadering van de aidee- ling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ia besloten, mede te gaan met het voorstel van het hoofd bestuur betreffende de kweekschool voor bewaarsehool-bouderessen te Utrecht, doch tegen de uitgifte van het Sociaal Weekblad te zijn. Tot afgevaardigden ter algemeene vergaderiug werden benoemd de heeren A. v. Rossum en D. Hol- werda. Het Departement Houtrijk en Polanen der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft zich in zijne vergadering van heden voor het voorstel van het Hoofdbestuur in zake het plan tot stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen, doch tegen dat in zake de uitgave van bet Sociaal Weekblad door de Maatschappij verklaard. De heer W. E. J. Baron van Was- senaer te Bennekom, heeft bedankt voor zijne betrekking als buurtrich- ter aldaar. LETTEREN EN KUNST. Het „Ned. Tooneel" sluit de winter- cnmpagne met eene gevraagde voorstelling van „Fijne Beschuiten.» Daarna gaat het over Deventer en Zwolle Daar de Gronin ger kermis, om in het laatst der maand in de Plantage de Amsterdamsehe voor stelling te hervatten met „Daniela». Zaterdag geven de Rotterdammers In den stadsschouwburg te Amsterdam voor' het eerst alhier: „De Reis om de Wereld in 80 dagen.» Op eene verkooping van schilderijen te Londen deden vier schilderijen van Israels respectievelijk 110, 200, 147 en 215 pd. st. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Delft heeft Woensp- dag benoemd tot lector in de godsdien stige wetten, volksinstellingen en gebruiken van Ned.-Indië, mr. L. W. C. van den Berg, te Batavia. BINNENLAND. Bij kon. besluit van 9 Mei 1887 no. 10 zijn benoemd: tot ontv. der dir. bel. invoerr. en ace. te Echt c. a. jkr. J. W. E. von Schmidt aaf Altenstadt, ontv. der dir. bel. en acc. te Bladel c. a.; te Makkum c. a.; .1. J, van Pienbroek, ontv. der dir. bel. en acc. te Wade nooien c. a.; te Thiel, J. P. Jansens, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Vegbel c. a. te Groesbeek c. a.;J. C. E. Slotenmaker, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Wicben c. a.; tot ontv. der dir. bel. en acc. te ^-Gravenpolder c. a. P. C. van der Vliet, thans der dir. bel., invoerr. en ace. te Veere c. a.; te Vries c. a H. C. Berends, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Bcurtange. Maar aanleiding van de krijgs verrichtingen in Atjeb gedurende het tijdvak van Juli 1886 tot Fe bruari 1887, zijn bij koninklijk be sluit van 10 Mei 1887, no. 25, de le luit. der inf. van bet leger in Nederl-Indië J. E. Breier en de 2e luit. van dat wapen G. Nijpek be noemd tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsorde; is aan den kapt. der inf. E, W, Bisschoff van Heemskerck toegekend de eeresabel met het gebruikelijk opschrift; en is bepaald dat bij afzonderlijke dag orders zoo in Indie als in Neder land eervol zal worden vermeld de fuselier van .bet voormelde leger W. A. Pruss. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Men meldt uit Apeldoorn aan het Rott. Nil: Hunne Majesteiten wonen, zooals u bekend is, weder sedert eenige weken op het Loo. Waarschijnlijk vertrekken de Hooge Gasten Maan dag reeds naar Arolsen. Hoewel wij van de Vorstelijke personen niet veel meer bemerken, dan dat wij Hen in een rijtuig zien pas- seeren, Hare Majesteit de Konin gin maakt dagelijks met het Prin sesje een wandelrit geeft het verkeer der hofbedienden meer leven digheid in ons dorp; want al zijn de kleine honderd bedienden op het Loo gehuisvest, wanneer de werk zaamheden afgeloopen zijn, komen zij zich in bet dorp ontspannen. Vau dezen hooren wij zoo nu en dan eens wat er op het Loo voorvalt. Vroeger was Zijne Majesteit de Koning om eene of andere kleinig heid ieder oogenhlik minder in Zijn humeur, doch daar wordt tegen woordig in het geheel niet meer over gesproken; de kinderlijke op geruimdheid van het Prinsesje schijnt eene weldadige uitwerking op Papa's goede stemming te hebben. Ook de Koningin weet baar Ge maal te vatten en te leiden, en wel volstrekt niet door alles toe te geven. Dit deed Zij reeds niet als verloofde. Tijdens Hare verloving kreeg Zij, hoewel het in den winter was, dage lijks in Arolsen een prachtigen bouquet uit de Koninklijke kassen van bet Loo. Zij wist dat het Zijne Majesteit genoegen deed, wanneer zij zich met eenige van die bloemen tooide; welnu, op een morgen dat Zijne Majesteit minder goed ge humeurd was geweest, laat ik maar schrijven, verscheen zij zonder bloe men. Zijne Majesteit gaf hierover Zijne verwondering te kennen, doch kreeg zeer fijn ten antwoor: «Quand l'orage brille, les fleurs se cachent» de bloemen verdwijnen, wanneer de storm woedt; en dien gansehen dag droeg de Koninklijke bruid geene bloemen. -De neef vau den Keizer vau Japan, die onlangs ons land be zocht, wordt spoedig in den Haag verwacht. Ook zal weldra nog een ander Japauscb gezantschap, dat met eene speciale opdracht eene reis door ous werelddeel maakt, ons land bezoe ken. Het notarieel examen voor het jaar 1887 zal aanvaDgen op Vrijdag 1 Juli e. k. eu worden gehouden te 's-Gravenhage. Tot lid en voorzitter der Staats commissie, belast met het alnemen van gemeld examen, is benoemd mr. J. Kalff, raadsheer in den Hoo- gen-Raad der Nederlandentot leden mr. A. A. De Pmto, Mr. M. A. Van den Acker, raadsbeeren in den Hoogen Raad der Nederlandenmr. H. J. Hamaker, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aau de Rijks-Uni versiteit te Utrecht; F. Meijer, no taris te 's-Gravenhage; H. H. Thooft notaris te RotterdamJ. B. Vroom ontvanger der registratie en domei nen te Alkmaar; tot plaatsvervan gende leden: mr. A. Telders, ad vocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenbage; mr. B. Hulshoff Gzn., substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage; P. C. Eikendal, no taris te 'sGravenkage; mr. M. W. F. Treub, candidaat-notaris en privaat docent aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam; J. A. Wichers, ontvaDger der registratie g. a. en domeinen te Utrecht; tot secretaris: G. A. N. T. Jansen van Afferden, commies bij bet Departement van Justitie. Woensdag besloot de gemeen teraad van Purmerend: lo. Aan mej. G. van der Veen, onderwijze res aan school no. 1, eervol ontslag uit die betrekking te verleenen, in gaande 13 Juni e. k. 2o. Eene nieuwe oproeping te doen voor onderwijzer aan school no. 3, waarbij het bezit der hoofdacte geen vereischte meer zal zijn, terwijl het bezit der acten voor de 3 moderne talen en die der wiskunde verplichteud worden ge steld. Jaarwedde als vroeger f 1200. Het plaatselijk kohier der di recte belastingen te Leiden is door het dag. bestuur aan den gemeen teraad ter vaststelling aangeboden. De belastbare som over 1887 be draagt f 5,280,625, terwijl op de be grooting als opbrengst dier belas ting is uitgetrokken f150.000, zoo dat dit bedrag,vermeerderd met 5 pet. of f7500,' te zamen f157,500 kan worden geheven. Het percent der heffiDg is vast gesteld op 2.98, zoodat het kohier zal bedragen f 157,341.01. Het aan tal aangeslagenen bedraagt 5660. Bij den gemeenteraad te Delft was ingekomen een adres van de directeur der Haagscbe tramway- maats. om te mogen rooien 218 boomen aan den Haagweg, en de tolmanswoning te mogen verbouwen. De Raad beeft dit verzoek van de hand gewezen. De gezamelijke gemeenteamb tenaren te Deventer boden Woens dag den aftredenden wethouder, den heer L. Hulscber, een geschenk aan als bewijs van sympathie en tot een aandenken. Het geschenk ging ver gezeld van een schrijven. Het Rijksmuseum te Amster dam werd gedurende het le kwar taal van dit jaar door 34,398 per sonen bezocht. De Parkschouwburg te Am sterdan is nu verkocht aan de door den beer HuiziDga gevormde com binatie. Na zeer langdurige beraadsla gingen is in de gemeenteraadszitting van Woensdag te Amsterdam met 26 tegen 3 stemmen, die der heeren Wil- leumier, Heineken en Kerdijk (de hee ren vau Wensen en Luden, als leden van de 'rechtbank onthielden, zich van stemming) aangenomen bet afwijzend praeadvies van burg. en weth. op de adressen van Bos en Penning om schadevergoeding, door hen geleden in de avonden van 21en 22 Februari 11., bij gelegenheid der onlusten op bet Waterlooplein. Den 17den dezer zal te Amster dam eene vergadering gehouden worden van R. K. Kiesvereenigingen in N.-Holland, die door de Alkmaar- scbe daartoe zijn uitgenoodigd, met het doel een provincialen bond voor N.-Holland te vormen. Daar den 4sn Mei een dergelijke bond voor N.- en Z.-Holland gevestigd en een be stuur daarvoor gekozen is, schijnt hier van een tegenbond sprake te zijn. Pe reden schijnt te zitten in de weigering van «Recht en Orde» te Amsterdam, om zich bij den bond van Noord- en Zuid-Holland aan te sluiten, terwijl die Vereeniging eeni ge dagen geleden, na eene vrij lang durige discussie, in eene algemeene vergadering van 15 leden besloot mede te werken tot een bond voor N.-Holland alleen. De stand van zaken is nu aldus: 10. Een provinciale bond voor Noord- en Zuid-Holland die reeds bestaat en gevormd is, omdat de richting in de kath. politiek in bei de provinciën aanmerkelijk verschilt van de te volgen politiek in Beabant. welke bond zich zal aansluiten bij den Centralen Bond voor Nederland, als statuten van dezen niet in strijd zijn met het op 4 Mei vastgesteld Reglement. 20. Een centrale bond voor heel Nederland in wording, waarvoor een reglement is ontworpen, waarin ve len aanmerkelijke wijzigingen ver langen. 30. Een bond voor N.-Holland in overweging. AmstD. v. N.) Vóór en in het kamp van het «VerlossiDgsleger» te Amsterdam, was bet Dinsdag vrij woelig. Buiten stonden een paar honderd personen te dringen tegen het kordon politie agenten, die den toegang bezet hielden en niemand meer binnen lieten, ofschoon in het legerkamp nog genoeg plaatsen onbezet waren. Om zich den tijd te korten voerde bet publiek bet programma der Aprilfeesten uit: «Oranje boven!» «Weg met het soosejaal, en leve Willem III!» enz. Onder de be keerlingen van den vorigen dag die moesten «getuigen», liet men, daar geen enkele zondaar of zondares zich aangaf, een paar dreumessen optreden, die bevend en hakkelend bet van buiten geleerde lesje op zegden en halverwege bleven steken, waarna het «leger» zich haastte door een kermend amen het ge sprokene nadruk bij te zetten. Verscheidene personen konden bun verontwaardiging niet bedwin gen en gingen mompelend heen. Een vrouw ging verder en riep met trillende stem«Neen, zoo kan de Heere niet gediend willen wezen, 't is een schande, een schande zeg ik.» (lijd.) Men schrijft ons: Is het aantal vreemdelingen groot die de verschillende IJpolders ko men bezoeken om zich werk te ver schaffen, zoo kunnen helaas! zeer velen door het schrale weder, zoo zij nog niet geheel financieel zijn uitgeput, onverrichter zalre huis waarts keeren. Men meldt ons uit Wormerveer Dinsdagmiddag had alhier een treurig ongeluk plaats. Het drieja rig zoontje van een werkman werd door de moeder vermist. Nadat men eenigen tijd gezocht had, vond men het achter de woning in een mod dersloot. Ofschoon men het kind dadelijk op het droge bracht, kon de inmiddels ontboden geneeskun dige niet anders dan den dood eon- stateeren. Waarschijnlijk was het kind uit de bewaarschool komende al spe lende in het water geraakt, en in den modder gestikt. - Men schrijft ods uit Hilver sum: De plaats, waar onzeWoens- dagsche weekmarkt wordt gehou den, is al zeer ongelukkig gekozen, vooral met betrekking tot bet drukke rijtuigenverkeer van en naar het station. Heden morgen bad dan ook al weer een treurig ongeluk plaats. Een jongentje van v. R. werd door een schipperswagen overreden en ernstig gekwetst. In 't belang der openbare veilig heid is het te wenscben, dat onze gemeenteraad maar spoedig moge besluiten tot verplaatsing der markt naar «de Kerkbrink». Dinsdag werd te Vlissingen van de werf der koninklijke maat schappij «De Schelde» naar de Bui tenhaven alhier overgebracht de noordelijke (ongelijkzijde) ponton met hare brug, die met bet beste ge volg aan het bordes werden beves tigd. Deze, met de zuidelijke ponton, die biDnen enkele dagen zal gelegd worden, zijn speciaal gebouwd voor den op 1 Juni te openen dagdienst der stoomvaart-maatschappij «Zee land». - De gewezen stations-assistent E. J. de Vries, te Leeuwarden, wien indertijd beide beenen werden afge reden, welke vervangen zijn door kuntbeenen voor rekening van de Exploitatie-maatschappij, heeft thans eene uitkeering ontvangen van f6500 ineens, terwijl hem een jaarlijksch pensioen van f 125 door genoemde maatschappij is toegezegd. Deze on gelukkige, die bet overigens goed maakt, wat zijn gezondheid betreft, zal nu in sigaren gaan handeldrij ven en eene kiosk aan bet station Leeuwarden oprichten. Men schrijft aan de N. R. Ct «Een zeldzaam feest wordt heden te EngeleD, het kleine plaatsje aan de Dieze nabij den Bosch gevierd de zestigjarige huwelijksvereeniging van den beer W. Oudegeest, emeri tus predikant van Schellninen, en zijn echtgenoote. Op zich zelf moge deze gebeurtenis niet zoo zeldzaam zijn, de omstandigheden waaronder zeten, terwijl zij den tijd, de menschen en hunne eigene gewoonten vergaten. Hierdoor hadden zij den maaltijd verzuimd en overleg den nu om samen het middagmaal te gebrniken. Wel, waarom niet? Ze waren nu immers goede vrienden voor bun geheele leven! Waarom zouden ze nu niet samen aan tafel gaan? In de nabijheid van bun hötel ontmoetten ze onverwachts O'.ga's moeder met al hare dochters. Van beide kanten zagen ze elkander verbaasd aan, groet ten over en weer, maar dachten er niet aan om bij elkaar te blijven staan en een gesprek te beginnen. De oude dame begreep er niets van. Na bun gelukkig uitstapje van gisteren bevreemdde bet baar den geheelen dag Clementine noch baren aanstaanden schoonzoon bij hen te zien en zie, daar wandelden de voormalige vijanden arm in arm hen voorbij. Zij schudde het grijze hoofd, dat reeds zooveel zorg bad moeten dragen, maar bet kwam niet in baar op uit bet geen zij zag iets kwaads af te leiden. Plotseling voelde zij eene band haren arm omvatten en boorde zij de stem van Olga zeggen: Kom, moeder, alles is uit! Wat is uit? vrjeg zij en bemerkte vol verbazing eene vreemde uitdrukking op 't gelaat van haar kind. - Kom maar mede! antwoordde Olga en verhinderde hare moeder stil te staan en die beiden na te stareD, over wier eendrachtig samenzijn hare zusters nu druk spraken. Olga bracht hare zwakke moeder zoo ras baar toestand dat toeliet naar haar hdtel terug. Daar aangekomen sloot zij de deur van bare gemeen schappelijke kamer, wierp ziek aan de voeten harer moe der en smeekte baar slechts een Wen6cb toe te staan, waarbij zij de verzekering voegde, dat ze dan nooit weer eenig verzoek zou doen. Zij verzocht, dat ze dadelijk de koffers zouden pakken en onmiddellijk of uiterlijk morgen vertrekken. Zij verklaarde de ten hoogste verbaasde vrouw, dat zij allen diep, zeer diep beleedigd waren, wijl Feodoor Gaspari zijne belofte gebroken had. Hij stond op 't punt zich met niemand anders dan met hunne kostelijke vriendin Clemen tine voor zijn leven te verbinden. Wat er »ok van deze geschiedenis worden mocht, verklaarde zij, Dooit zou er weer sprake zijn van eenige toenadering tusschen haar en den man, dien zij langen tijd als haren aanstaanden echtge noot bad beschouwd. De oude vrouw, die een gevoel ondervond alsof de zon midden op den dag onderging, liet zich Diet zoo gemakke lijk overtuigen. Ook wilde zij, toen zij eindelijk de zaak begrepen bad, nog niet direct alles als verloren beschou wen. Zij raadde een bedenktijd, overleg en kalmte aan. Zij wist wat Feodoor Gaspari steeds voor Olga was geweest, en meende, dat het tegen haren plicht streed, kortweg eene verbintenis af te breken, welke voor belde familiën zoo ge- wensebt scheen. Het was een moeilijk uur dat de goede moeder en bare opgewonden dochter bier met elkander doorbrachten. De eerste wilde volstrekt, dat men eerst met Gaspari zoude spreken, voor hij zich overgaf aan de luimen van eene ge- lukzoekster. Hare dochter echter schreef oogenblikkelijk een brief aan den man, dien zij nog gisteren baren ver loofde had genoemd en maakte aan alle betrekkingen tus schen hen beiden een einde. Hare moeder wilde dien brief volstrekt niet vei zonden hebben en eindelijk bracht men het zoover dat Olga in een uitstel van vier en twintig uren toestemde. Om dieu tijd niet ongebruikt te laten voorbijgaan, ontbood hare moeder baar vriend den raadsheer, die baar en den heer Gaspar- kende en bekend stond als een welwillend en verstandig man Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2