BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. I N G E 10 N E N. zij wordt gevierd, maken haar eenig in hare soort. Het feestvierend echt paar heeft? (zooals reeds gemeld is) zes zonen, allen dienstdoende predi- kauten bij de Ned. Herv. Kerk. Men kau dus veilig aannemen, dat het «ene door en door Protestantsche familie is, en nude fe ïstviering heeft plaats niet te midden vau maar grootecdeels ook door Roomsch- Katholieken. De Protestantsche ge meente te Engelen bestaat slechts uit weinige ledende Katholieken vormen de overgroote meerderheid, zooals bijna in geheel Noord-Brabant, en toch kan men zich geeue meer algemeene deelneming denken dan heden te Engelen het geval is. Eene regelmatige feestcommissie uit de ingezetenen heeft zich intijds ge vorrad. Zij heeft muziekkorpsen aan genomen, optochten gevormd, vuur werk besteld, in één woord een zeer aardig en doelmatig programma samengesteld, behoorlijk afwisselend, en waarin ook aan de jeugd een nommer is toegekend tot het zingen vau enkele toepasselijke liederen. Onnoodig te zeggen, dat van alle, huizen de vlag is uitgestoken, maar daarenboven zijn er toebereidselen gemaakt voor eene algemeene ver lichting van het dorp en voor vuur werk op de Dieze. Is dit geen treffend voorbeeld van verdraagzaamheid en vriendschap tusschen Katholieken en Protestan ten? De nieuwe spoorbrug over de Maas te Venloo is door den Staat overgenomen en voor het algemeen verkeer geopend. Maandag heeft onder de ge meente Postel een hevige hosch- en heidebrand gewoed, tengevolge waarvan circa 400 hectaren mast- bos-chen en heide deels op llol- landsch, deels op Belgisch grond gebied, toebehoorende aan den graaf Vau "Vlaanderen, vernield werden. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. In de Woensdag gehouden zitting verklaarden zich bij het hoofdstuk godsdienst van de Grondwet, de heeren Schaepman, Lobman en Van der Loeff om verschillende redenen tegen liet ontwerp. Zij achtten het omijdig,ook met betoog op de te ver wachten beslissing der rechterlijke macht over kerkelijke kwestien. De minister Heemskerk motiveerde de indiening, maar verklaarde dat de regeeriug het zich zou getroosten indien de Kanjer meeude dat de toekomstige wetgever meer vrijheid zou hebben met het bestaand art. 168. Op voorstel der regeering is het debat over hoofdstuk Godsdienst, geschorst en aangevangen het debat over hoofdstuk Belastingen. Heden voortzetting. RECHTSZAKEN Ebn mishandelde Zaakwaarnemer. Onder alle standen, in alle vakken vindt men apostelen en martelaren. In het gild der Amsterdamsehe zaakwaarnemers zou men F. W. T. kunnen tellen onder de martelaren, althans in zoo verre dat de brave man af en toe in de waarneming der praktijk lichamelijk letsel bekomt. Zoo ook op 4 April in het lokaal der Vereeni- giug, alwaar F. belanghebbenden had op geroepen tot bijwoning eener vergadering. Tot die belanghebbenden rekende zich ook te behooren de 81-jarige makelaar J. A. B., uit N.-Amstel, in zijne kwaliteit van com missaris eener maatschappij, welke belangen op meergemelde vergadering besproken zouden worden. T. had daags te voren reeds gezegd B. niet tot de vergadering te zullen toegelaten, en in de vergadering gekomen en hem daar toch vindende, volgde een verzoek om zich te verwijderen of andersde politieBij de toen volgende woordenwisseling zou T. gezegd hebben, dat hij B. failliet had verklaard of zou doen verklaren en dat hij de stuk keu reeds in zijn zak had. Driftig gewor den over de even onware als beleedigende aantijging, gaf B. den zaakwaarnemer een klap, tengevolge waarvan de getroffene eene kleiue bloeding aan den mond bekwam. Twee getuigen, de gebroeders B., verklaar den dat T. door die woorden de drift van B. had opgewekt en dat eerst na het uiten der beleedigende woorden de slag was toegebracht. Voor dit feit stond nu B. terecht, be kende het hem tenniste gelegde volmon dig en hoorde kalm den eisch aan van het O M., zijnde f10 boete. De verdedi ger, Mr. P. E. Clausing, vertrouwde dat de rechtbank in deze de geldboete tot het minimum zou brengen. Reeds voor eenigen tijd werd mel ding gemaakt van cenen slimmen oplich ter die, voorgevende collectant voor de school met den Bijbel te zijn, in den om trek van Dieren zich ten huize van ver schillende ingezeten had vervoegd, en daar gelden had ingezameld, die hij ten eigen bate had aangewend. Die pseudo-collectant stond Woensdag voor de rechtbank te Arnhem terecht. Na zich eenige dagen in den omtrek van Dieren op bovenstaande wijze onledig te hebben gehouden, veranderde hij plotseling van professie en vertrok naar Renswoude. Hier gaf hij zich uit voor eenen schatter van 's rijks belastingen, bezocht personen die eene tapperij hielden, hield bij den een eene herschatting tot een lager bedrag, en deed zich daarvoor f 0.25 afgeven, ver voegde zich daarna bij eenen anderen tap per, wiens vergunningsrecht was ingetrok ken, gaf dezen een schriftelijk bewijs af, dat hij het vergunningsrecht terugbekomen had, en vroeg dezen daarvoor de helft van het vergunningsrecht, zijnde f 12.50, welke som echter door den tapper, die argwaan begon te koesteren, niet werd uitbetaald. Na eenige dagen op deze wijze te heb ben rondgezworven, slaagde de politie er in hem in hechtenis te nemen. Tegen dezen 22-jarigen beklaagde, die vroeger kruideniersbediende was geweest te Arnhem, werd wegens deze strafbare feiten door het O. M. Woensdag zes maanden gevan genisstraf gerequireerd. REBOOTS, Ned Herv. Kerk. De heer G. J. Vos Az., pred. te Am sterdam, herdenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaar de evangeliebediening in de hervormde kerk aanvaardde. De jubi laris was achtereenvolgens predikant te Oostermeer, Eedens, Goes, middelburg en sedert 1876 te Amsterdam. Men schrijft uit Klundert: z/Het volgende dient als curiosum nog vermeld te worden. Toen de diakenen nog Ned. Hervormden waren, haalden zij bij de Ned. Hervormden voor de Ned. Her vormden f 345 op. Voor die som werd grondstof aangekocht, daarvan werden kleedingstukken gemaakt cn deze zullen nu worden verloot ten behoeve van de Nederduitsehe Gereformeerden! (l)olee- ronden). Burgemeester en wethouders hebben gemeend dit onder de aandacht van den minister van Binnenlandsche zaken te moeten brengen, bij wien Zr. Ms. toestem ming voor de verloting is gevraagd." Engeland. Oüder de koninklijke personen die bet jubileum-feest van koningin Victoria zullen bijwonen, zal naar het schijnt ook zicb be vinden Kapiolaui, eebtgenoote van Kalakaua, koning der Sandwich eilanden. Onlangs werden Brussel en Parijs door laatstgenoemde be zocht, maar koningin Kapiolaui, die geen enkele vreemde 'aal kent, had tot dusverre nooit haar laud ver laten. Zij is juist in de Vereenigde Staten aangekomen op hare reis naar Engeland, en de president Cleveland beeft ter barer eere een groot ban quet gegeven. Duitschland. De Nordd. Allg. Zeilung bespreekt bet mobilisatie- ontwerp van bet Fra&scke leger. «Ofschoon deze mobibsatie-proef», zegt bet blad, «eerst in October zal plaats hebben, is het waarschijnlijk dat de uitweiking van deze tijding veel eerder in de Fransche militaire kringen zal worden gevoeld. Inder- daai, alhoewel bet legerkorps voor deze proef gekozen, slechts op 't laatste oogenblik zal worden aan gewezen, kan men nagaau toege geven dat de keuze wordt beperkt tot de korpsen welke in het Zuiden of Westen van Frankrijk zijn ge stationeerd dat alle commaudanten van legerkorpsen tijdig de noodige maatregelen zullen neinen om ieder afgezonderd korps in staat te stellen zich onmiddellijk op voet van oor log te bevinden, in geval dat bet hunne zou worden aangewezen. «Wat betreft de korpsen die in het noordoosten en in de omstreken van Parijs zijn gestationneerd, deze hebben van nu af een schrede voor door hun voortdurenden staat van mobilisatie, waarin zij zich bevinden. «In dezen toestand is de strekking van het ontwerp, geteekend door Grévy, veel grooter, dan bet bij deD eersten aanblik schijnt. Het wetsontwerp der belasting op het gedistilleerd is door den Rijksdag in banden eeoer commissie van 28 leden gesteld. De minister van Financiën betoogde, vóórdat dit besluit genomen werd, nogmaals de noodzakelijkheid van de wet tot bestrijding der hoogere rijksuitga ven, wees op de ontheffiug welke er door verkregen wordt en weder- legde de beweriDg van Richter, dat alleen schadeloosstelling der groote grondbezitters beoogd worut. Wat de wet wil, is de branderijen voor ondergang te behoeden. De nieuwe suikerwet, die aan den Bondsraad verzonden is, stelt voor eene verbruiksbelasting te hef fen van 10 mark per 100 kilo sui ker en daarnaast als grondstofbe lasting 1 mark per 100 kilo beet wortelen. Suiker voor den uitvoer wordt vrij gesteld van de verbruiks belasting en krijgt de helft der grondstof belasting vergoed. Graaf Herbert von Bismarck zal, zoo het beet om gezondheidsrede nen, naar Dublin vertrekken, waar hij een bezoek zal brengen aan den onderkoning van Ierland, met wien hij bevriend is. Doch werkelijk wordt aan zijne reis eene gewich tige staatkundige beteekeuis gehecht met betrekking tot de Oostersche ètaatkurde en koloniale kwestiën. Frankrijk. In de Kamer vau Afgevaardigden heeft minister Bou- laDger een wetsontwerp betreffende proeven tot mobilisatie ingediend. Het ontwerp bevat de bepalingen dat het maximum van den duur der oproeping zal zijn 12 dagen voor de reservisten en 10 dagen voor bet va-teland-leger. Voorts dat de - mobilisatie zal plaats hebben in bet Westen of het Zuiden, tegen de maand October. Lamoureux heeft eene vervol ging ingesteld tegen de Patrie en Franceomdat die bladen gemeld hebben dat hij geen schade heeft gehden door het staken der opvoe ringen van «Lohengrin», daar zijne kosten gedekt ziju door geldelijken steun uit het buitenland (Duitsch land). Lamoureux ziet hierin laster of hoon en eischt van elk der beide bladen eene vergoeding van 50,000 franc. De commissie voor de begroo ting besloot met 25 tegen 5 stem men over te gaao tot de orde van den dag, aangezien de voorgestelde bezuinigingen als onvoldoend be schouwd worden. Portugal. Eenige leden hebben in de Kamer van Afgevaardigden eene enquête gevorderd in zake bet incident vau Zaterdag. Een hevig tumult ontstond, tengevolge waar van de president de zitting gedu rende een half uur beeft geschorst. De enquête-aanvraag werd met 82 tegen 37 stemmen verworpen. Oostenrijk Hongarije. De Re rue cC Orient publiceert een artikel, onderteekend door graaf Eugène Vachy, dat de Hongaarsche regee ring uitnoodigt tot deelneming aan de tentoonstelling van 1889 te Parijs. Hij bazeert zich op het feit dat de vreedzame bedoelingen van Frank rijk niet twijfelachtig zijn en dat het. jaar 1889 is vastg-esteld zonder nevenbedoeling om de bloedige her inneringen der revolutie te vieren, maar aan de beschaafde volkeren een gunstige gelegenheid aan te bie den om te wijdij veren ten algemee- nen nutte. Tisza zal waarschijnlijk op het einde dezer week de interpellatie- Helfy beantwoordendeze afgevaar digde heeft gevraagd of de Hon gaarsche regeeriug een beslissing heeft genomen in zake bare deel neming aan de tentoonstelling. Italië. De packetboot Washing ton is naar Massowah vertrokken met 200 artilleristen, 66 genie-sol daten en eenige soldaten voor den intendance- en ambulance-dienst. Twee plattelands echtelieden arriveerden te 's Hage per spoor en werden onmiddellijk door een weg wijzer aangesproken. «Wegwijzen, mijnbeer?» «Dank je, vriend,» was bet ant woord «wij kunnen de kermis alleen wel vinden.» «Kermis?» zeide de eerste, «dat zit je niet glad: die is omgevallen en levend begraven «Wie beeft dat gelapt?» vroeg de vrouw, bet woord voor haren man opnemende. «Gelapt?» hernam de wegwijzer. «Geen schoenmaker, maar de Raad; wie zou je anders denken «Dat zal den neringdoenden man toch duur te staan komen »Een goeje Raad is altijd duur, juffrouw Je hebt goeie praat met je goeje Raad, maar daar mot ik niks van hebben; kom mee, man 'tIs bier ook al een ou we wij venboel Eu beiden namen de terugreis aan. Haagsche Ct De persoon, wiens lijk Dinsdag namiddag uit de rivier den IJsel te Veessen (gem. Heerde) is opgevischt, was een schippersknecht uil Steen- wijkerwold, 31 jaren oud, genaamd Gerrit Hof. Hij was in dienst bij den schipper Albert Hetebrij te Zutfen en reeds den 8n April 11. onder de gemeente Olst overboord geslagen en verdronken. Het lijk verkeerde in staat van ontbinding. De landbouwer van N., onder Leusden, bad aan een dame te Amersfoort boter geleverd tot tame lijk hoogen prijs. De kwaliteit kwam haar verdacht voor, waarop zij de boter scheikundig liet onderzoeken. De scheikundige bracht schriftelijk rapport uit, dat aldus luide: «Me vrouw, in het vet, dat u mij ter keuring gezonden hebt, komt hoe genaamd geen botergehalte voor!» Door de politie, met het bedrog in kennis gesteld, is tegen van N. proces-ver baal opgemaakt. De kastelem D. kwam van de jaarmarkt te L. terug eu zijn buur man zat dronken naast hem op den wagen. Het wa* schemeravond toen zij de poort hunner woonplaats bin nenreden. De kommiezen vroegen den kastelein, of hij ook goederen op den wagen had, waarvan impost moest betaald worden. Niets dan een varken, antwoordde de kastelein, die werkelijk het spek van een geslacht zwijn op de jaarmarkt gekocht had en achter zich op den wagen onder stroo verborgen had. Dat zien wij wel, hernamen de kommiezen, den beschonkene bedoelendezie maar toe, dat gij het veilig in huis krijgt! Te Antwerpen heeft Maandag avond een jongmenscb, Héroux ge naamd, in een vlaag van waanzin een zekeren De Coster een flesch met vitriool naar het hoofd gewor pen, waardoor deze erg aau het gelaat werd verwond. Vervolgens snelde hij, met een mes in de band, de vrouw van De Coster achterna en dreigde haar te dooden. Geluk kig wist men den woestaard te ont wapenen en gevangen te nemen. De reden van den moordaanslag moet gevonden worden in het feit dat Héroux zijn slachtoffer beschul digde tweedracht te hebben ge zaaid in zijn ouderlijk huis. Zondagavond was men te Eecloo getuige van een vreemd verschijnsel. De hoofdstraat van het naburige gehucht «Oostveld» stond in brand. Om de zandverstuivingen te voor komen had men den grond bedekt met een dikke laag afval uit een looierij van konijnenvellen. Door de warmte der laatste dagen was die afval over eene lengte van eenige meters in brand geraakt. Reeds speelden de vlammen tegen de hui zen aan, toen het door vereende krachten gelukte het vuur te blus schen. Er is een nieuw soort boycot ten ontstaan. De drie voornaamste bladen vau Stettin zijn samen over eengekomen het stedelijk theater van Stettin onder directie van den heer Schirmer, te hoycotteö. De aanleiding tot het conflict werd ge geven door een critiek in de Neue Steltiner Ztgeen der drie bladen, over mevrouw NorbertHagen, een lid van het Stettiner operagezelschap. De directeur van de opera vroeg rectificatie van bet artikel, hetwelk werd geweigerd en door de beide andere bladen werd goedgekeurd. De directie der opera dirigeert een blad, de Theater courant genaamd, waarin de driebladen kevi»' werden aangevallen. De directiën der drie bladen hebben toen besloten geen critiek of aankondiging meer te le veren van eenig tooneelstuk of eenige opera, in dien schouwburg gegeven. De schouwburgbezoekers schenen met de bladen overeen te stemmen, want toen genoemde zan geres op het tooneel verscheen, werd zij met sissen, fluiten en een regen van papierballen begroet, zoodat het gordijn moest neergelaten worden. Het Kleine Ramen journal te Berlijn heeft een schoonheidswed strijd uitgeschreven voor alle Duit- sche vrouwen en meisjes uit binnen- en buitenland, en daarvoor prijzen uitgeloofd ter gezamenlijke waarde van 1000 mark. De eerste prijs is een diamanten parure van 600 naark; de tweede een fraaie antieke sopha; de derde een Smyrnaasch tapijt. De portretten der bekroonden worden in het Kleine Damen-journal open baar gemaakt. De halve wereld zal mededingen. Een vreeselijk ongeluk had Vrijdagmiddag op een molen nabij het dorp St.-Arnua (Lotharingeu) plaats. De molenaar wilde aan het molenrad iets nazien, toen hij eens klaps door het rad bij de mouw vast gegrepen, in het kamrad getrokken en geheel vermalen werd, zoodat de dood dadelijk volgde. De op het geroep van de ongelukkige toe gesnelde meid trachtte den onge lukkige er uit te balen en werd eveneens door het rad aangegrepen, zoodat ook zij verloren zou ziju ge weest, indien baar japon niet ge scheurd was en zij daardoor vrijkwam. Met eenige verwondingen kwam zij er af. Bij het graven naar de grond slagen vau een huis te Brengenz. ziju de werklieden op belaogrijke overblijfselen vau een Romeinsch badhuis gestuit, waarvan vele onder deden als de kleedkamers, het zweed- bad enz. zeer goed herkenbaar zijn. Zeer merkwaardig is de wijze van verwarming van den grondvanhet bad en de inrichting van vierhoeki ge pijpen, waardoor de uit het water stijgende gassen afgevoerd werden. Men zegt dat zich bij Guzman Blanco, den president van Venezuela, sedert eenigen tijd verschijnselen van grootheidswaanzin vertoonen. Hij meent dat hij Napoleon 1 is en draagt steeds een grijze jas eu den beken den steek, en bij een wapenschou wing te Caracas riep hij: «Levede Keizer!» nadat hij eene toespraak in den trant van Bonaparte had gehouden. Men schrijft zijnen toe stand toe aan overspanning. De diva Sarah Bernhardt be taalt dagelijks 110 dollars voor hare vertrekken in het hotel «Windsor» te New-York en mag daar dus «een potje breken». Toeu zij onlangs vier minuten op haar ontbijt wachten moest, onthaalde zij den kellner die haar bediende, eerst op een paar oorvijgen en wierp hem daarna een bord naar het hoofd. Misschien komt haar dit nog duurder te staan dan hare appartementen. Alweer een n'euwe ontplof bare stof! Zij is uitgevonden door een Russischen ingenieur, den heer Kuhtse, welke haaf «silotwor» ge doopt heeft. Deze stof zou tien malen meer kracht hebb-n dan buskruit en de ontploffing geschiedt zonder rook of knal. Het silotwor kan ook gebruikt worden om den stoom als beweegkracht bij machiues te ver vangen. Het Russische Departement van Oorlog heett reeds vele proeven laten nemen eu staat op het punt, het silotwor aan te nemen. Voor den inhoud stelt de Redactie zich niet aan-spralcelijh.) IETS OVER HET ROORDZEEKARAAL. Houtrakpolder, 10 Mei 1887. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad. Kan Nederland zich ooit beroemen een grootsch werk tot stand te hebben gebracht, dan is het voorzeker het reeds zoo wereldbekende Noordzeekanaal. Immers dnt reuzenwerk, dat Amsterdam zoo na met de Noordzee verbindt en vooral met de groote uitbreiding van den handel Neêr- lands hoofdstad het toppunt van welvaart doet bereiken, het is een werk waarvan onze nazaten met eerbied zullen gewagen en bij voortduring de beste vruchten plukken. Het is echter niet rniju voornemen ver der uit te wijden over een Zaak, die reeds meer dan overbekend is, doch ik wenschte een punt te bespreken, dat ook van alge meen belang is, namelijk: dat er eene verbetering dient aangebracht te worden voor de kleine- of binnenvaart op dit kanaal; want is alles practisch voor de groote vaart ingericht, binnenvaartuigen hebben met groote moeilijkheden te kam pen, daar zij bij het passeeren van zeesche pen en booten buiten de vaargeul moeten gaan en dan dikwijls, zelfs op 40 a 50 meters afstand van den wal, aan den grond varen. Wenschelijk zoude het dus zijn, met de groote plannen die bestaan van eene groo- tere schutsluis en vluchthaven te IJmuiden te maken, tevens aan de Waterstaat een voorstel in te dienen om het kanaal over het geheel tot een grootere diepte to bren gen, opdat de binnenvaartuigen zich beter kunnen bewegen en niet zoo licht aan den grond raken. K. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM 12 Mei. Ue prijzen der Aardappelen waren aio volgt Friesche Dokkumer Jammen f2.70 a 3. dito Franek-r 2 60 a 2.75; dito Engelscl>8 f2,10 a 2 15, Zecuvsche spuische Jammen f2.8' a 410 ditn Flakkeesche f 2 80 a 3.30; dito Blauwe f 2 60 a 3 31; Franecha Bollen f210 a 2'ïG Pruisische Hamburgers f2.70 a 3.Westl. Duin Zand f5.— a 6. Pruisische lloode f 1.80 a 2.10. Suiker. Biet ea Geraffineerd stil. Petroleum. Loco f 7.25 E Sept.Dec. f 7.50 E Consumtifl f8 75. Nobel dito loco f7. E. Juli f7 E.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3