NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang. Zaterdag 14 Mei 1887. No. 1183. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ADVERTENTIES: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie!» worden sningenoinen door onze n«renten. en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DATJBE Sf Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 3litis Faubourg Montmartre. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit Blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich. wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 13 Mei. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend tot oprichting van eene oliekokerij in het perceel aan de Lange Raamstraat no. 21euvaD eene glasbranderij en buigerij in het perceel aan de Lange Ahna- straat no. 24, aan de firma van Diesen en Kerrebijn. Door het provinciaal bestuur van Noord-Hulland is Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed De uitvoering van baggerwerken in het Noordzeekanaal en vóór de Maalsluis te Spaarndam, behooren- de tot de werken van het Noordzee kanaal. (Raming f25.360). Minste inschrijver de heeren A. Volkers Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorra chem, voor f22.360. Uit het verslag van de Zwem- en badinrichting aan de Houtvaart al hier, blijkt dat er in het badseizoen 1886 ruim 17,499 baden werden gebruikt, en wel 12,453 door man nen en 5046 door vrouwelijke per sonen. Een groot aantal dames en meisjes zoowel als aankomende jongelieden zijn als geoefend in het zwemmen en duiken tot de groote bassins toegelaten. In den loop der maand Juli 1886 werd een wed strijd gehouden in het snelzwemmen op de borst en op den rug en in het duiken. De prijzen, die door verschillende heeren waren uitge loofd, werden door de jury, bestaande uit de heeren André de la Porte, jhr. J. J. Sandberg, B. Nachenius, A. W. van Vloten en A. J. v. d. Steur, aan de navolgende heeren uitgereikt: jhr. C. G. A. Sandberg, K. Pander Jr., F. Riet, A. Eiken, Van Brero en André de la Porte. Aan het verlangen om het groote bassin dieper te graven is gevolg gegeven; tevens is door het ver bouwen van de wachtkamers de gelegenheid gemaakt, dat aan de inrichting voor heeren 56 en aan die voor dames 20 personen van de kleedkamertjes gebruik kunneu ma ken. Het tarief is aanmerkelijk lager gesteld. Wat het gehalte van het water betreft, is niet de minste klacht ingekomen. Iu het vervolg zal des morgens van 6—S, des middags van 122 en des namiddags vau 4—6 em persoon aan den overweg van het spoor, bij de Leidsche straat, wor den geplaatst als wachter. Ten einde te voorkomen, dat personen te lang in het water of in de kleed kamertjes vertoeven, zijn eenige be palingen vastgesteld en aan belang hebbenden kenbaar gemaakt. Dezer dagen zaten in de wacht kamer van het station hier ter stede eenige milic:ens van de laatste lich ting, wachtende op den trein waar mede zij naar hunne garnizoenen zouden vertrekken. Een paar socia listen vonden dit een geschikte ge legenheid om propaganda te maken voor hun partij en gaven de jeug dige landsverdedigers een collectie socialistische geschriften, waaronder ook de laatste nummers van hun orgaan. Maar de recruten namen de moeite niet zich van den inhoud der geschriften te overtuigen en hie ven, als eenig antwoord, hetschooue lied aan «Leve de d'miseson, leveded'miseson Alle soosejalen in 'n hariDgton 1» Tegen dergelijke critiek waren de colporteurs niet bestand en gingen elders hun geluk beproeven. Donderdagavond is eene vrouw, woonachtig aan de Verl. Oranje boomslaan, die aan de tafel in haar binnenvertrek zat te slapen, door het omvallen van de petroleumlamp iu brand geraakt. Zij had nog de tegenwoordigheid van geest op straat te vluchten waar zij door een buurman is geholpen, die de vlam men heeft uitgedoofd. De vrouw heeft belangrijke en gevaarlijke brandwonden bekomen, vooral aan het onderlichaam, en is per bran card naar het Gasthuis overgebracht. Donderdag heeft de rechtbank alhier den tapper Warmerdam, te Lisse, die de vorigeweek terechtstond wegens overtreding der drankwet, in hooger beroep vrijgesproken. Gisteren, Donderdag, heeft de ar rondissementsrechtbank te Arnhem uitspraak gedaan in de bekeode Bennekomsche zaak. Men zal zich herinneren, dat, na afzetting van predikant en kerkeraad, kerkvoog den geweigerd hebben den ringpre- dikant tot kerk en kansel toe te laten, tóen deze zich op Zondag den 27en Februari jl. vertoonde om de gemeente voor te gaao, en in die weigering zijn blijven volharden. Vandaar dagvaardiug van kerkvoog den in den persoon van hunnen voor zitter door de gemeente, vertegen woordigd door het classicaal be stuur, doende wat des kerkeraads is. De rechtbank overwoog o. a. dat het gesloten houden der kerk deuren voor den predikant, door het bevoegd kerkelijk gezag aangewe zen, om, cp Zondag den 27sten Februari jl. en op de volgende Zondagen, te Bennekom de gods dienstoefening voor de Hervormde gemeente te leiden eene hande ling is, waartegen met het volste recht had kunnen zijn opgekomen met een beroep op art. 165 der- Grondwet hetwelk aan alle kerk genootschappen in het Rijk gelijke bescherming verleent; eene bescher ming, waarvan wel het minimum zal wezen, dat de kerkgenootschap pen door het openbaar gezag, ook zonder des rechters tusschenkomst, worden gehandhaafd in het onbe lemmerde gebruik huuner bedehui zen; maar dat buitendien die handeling, uit een bloot privaat rechtelijk oogpunt, was onrecht matig, omdat zij een greep was in de rechten vau het Nederlandseh Hervormd kerkgenootschap eu zijne onderdeelen als wettig erkend rechts persoon; waaruit volgt, dat de ge meente, hier volgenb de reglementen wettelijk vertegenwoordigd door het classikaal bestuur, terecht hij de rechterlijke macht komt vragen, dat herstel, wat bij deze macht is, voor het vervolg te verleenen; «dat het niets ter zake afdoet, dat de hier bedoelde handeling uitgaat van een voor de gemeente nog al tijd wettelijk beheerend college, omdat men hier niet staat tegen over eene daad van beheer, maar van feitelijk verzet tegen het ker kelijk bestuur, uitsluitend bevoegd om de godsdienstoefeningen te rege len, aan welke regeling een ieder, en in de eerste plaats de kerkvoogdij zich heeft te onderwerpen, zal het kerkgenootschap aan zijne bestem ming kunnen voldoen «dat leden van een beheerend college, die buiten hunne bevoegd heid handelen, persoonlijk en in eigen goederen aausprakelijk zijn voor de gevolgen, eu alzoo ook het sub n° 3 gevraagde (aansprakelijkstelling in eigen persoon en goederen) zal be- hooren te worden toegewezen.» Het gevolg was, dat kerkvoog den werden veroordeeld om het kerkgebouw voor den ringpredikant beschikbaar teste'len;de eischeresse, vertegenwoordigd door het classi caal bestuur, gemachtigd om, zoo noodig, dit met behulp van den sterken arm uit te voeren; de leden van het eollege van kerkvoogden persoonlijk en in eigen goederen aansprakelijk werden gesteld voor verder verzet, ec gedaagden ver oordeeld in de kosten. vijftig cent per Hectare. Alzoo, vijf tig cents per HtC.are minder. Woensdag jl. had de aflevering voor de militie plaats. Het getal dienstplichtigen bedraagt voor Haar lemmermeer vijf en veertig. Door het schichtig worden van het paard van den molenaar de K. aan de Vijfhuizen geraakte paard en molenwagen Donderdag in de vrij diepe Kruistocht te Hoofddorp. Ge lukkig was iemand met eene boot in de nabijheid, die den kop vau 't paard boven water hield, waardoor men gelegenheid kreeg het tuig los te snijden, en het dier ongedeerd uit het water te trekken. In de gemeente Haarlemmer meer zal spoedig een aanvang wor den gemaakt met het bouwen van twee forten. De benoodigde gronden ,ziju reeds door onteigening in han den vau d«u Staat overgegaan. Donderdag is ten overstaan van den notaris W. K. Loeff te Haarlem publiek verkocht in het Hotel Drie huizen te Zandvoort het bekende Café, gelegen aldaar in het Park Kost-Verloren aan de Vereeniging voor Vacantie Kolonies, gevestigd te Amsterdam, voor f 10.000. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Niet alleen dat de gemeente hare opcenten op de personeele belasting heeft verminderd, maar ook het polderbestuur van de Haarlemmer meer heeft de lasten met één gul den verminderd en gebracht op 9 gulden per Hectare. Ook Rijnland heeft het bundergeld voor Haarlem mermeer gebracht op één gulden LEGER EN VLOOT. Dinsdag 17 Mei vertrekken van het instr.-bat. te Kampen 36 korp.-tit. naar verschillende korpsen infanterie. Met het oog op het incompleet van het bataljon zijn tegen den volgenden dag ruim 80 jongelingen opgeroepen om in dienst te worden gesteld. De minister van Oorlog heeft aan de militaire autoriteiten verzonden een nieuw reglement betreffende het toezicht op en het beheer vaH de kazerneering en wat daartoe behoort. Als nieuwigheid is daarin o. a. bepaald, dat in elke kazerne, waar daartoe, naar het oordeel van den bevel hebber in de militaire afdeeling, eene geschikte localiteit beschikbaar is, ccn of twee kamers zuilen worden bewoond door een daartoe door den commandeerenden, officier aan te wijzen ongehuwd officier. Dergelijke regeling bestaat reeds lang bij andere legers. LAND- EN TUINBOUW. Naar men uit de Betuwe schrijft aan. het Hbl. belooft dit jaar een zeldzaam fruitjaar te zijn. Vooral de kersenboom gaarden, waarvan de Betuwe er houderden bij honderden telt, zijn een en al bloesem; elke boomgaard gelijkt een reusachtigen bloemruiker, die de lucht met de heer lijkste geuren vervult. Ook appel- en prui- meboumen staan in den rijksten bloei, en beloven een niet minderen overvloed. Per zik en abrikoos zijn reeds uitgebloeid, en de vrucht zit rijk aau het hout, hoewel hier eu daar de bloesem geleden heeft van schrale oostenwinden en koude nachten. De in de vorige week gevallen regens hebben den fruitboomen veel goeds gedaan. Komt FBUILLBTO 2>J". HAHS HQPFEN. 64) NEGENDE HOOFDSTUK. Met hem raadpleegde zij lang. Hij moest, of hij wilde of niet, hare klachten aanhooren en zij hracht hem zoover, dat hij de belofde aflegde alles te zullen aanwenden, om Gaspari weder op 't rechte spoor te brengen. Zulk eene lastige zending was volstrekt niet naar den smaak van mijn vriend, die zich om de familieaangelegen heden van anderen, wanneer ze namelijk tot geene pro cessen aanleiding gaven, volstrekt niet bekommerde; vooral niet op eene badplaats, waar hij alle bezigheden gaarne zoover mogelijk van zich af hield. Daarbij kwam nog, dat hij niet geheel onbevooroordeeld was. Hij kende Olga slechts van aanzien, en was volstrekt geen aanbidder van donkere, zwaar gebouwde dames, zoo dat hem eene keuze tusschen Clementine en Olga niet moeilijk zou gevallen zijn, maar hij zich zonder bedenken voor de eerste zou verklaard hebben. Men moet echter tot zijn eer zeggen, dat hij den ver liefden Gaspari onmiddellijk aansprak en wel met zooveel heftigheid, dat deze geheel verlegen werd. 't Is mogelijk dat de ambtsijver van den raadsheer nog werd vermeerderd door de gedachte, dat hij veel beter bij Clementine zou gepast hebben dan deze eigenzinnige knaap. Hiervan kon echter een derde weinig merken. De raads heer hield zich in zijn gesprek met Gaspari zoo stipt mo gelijk aan de zaak. Zijne rede was schitterend, zijne bewijs gronden waren afdoende maar, wat begint men bij ver liefde menschen met bewijzen. Gaspari had tot dusver gemeend, dat hij een modelmensch was, die wel voor den handel maar nooit voor hartstocht toegankelijk zou zijn. Hij meende het aau zijne voorouders verschuldigd te zijn, zoo weinig mogelijk op andere ster- veriingen te gelijken. Indien Amor zijne vonken in zulk hard hout werpt, dan slaan de vlammen weldra hoog op. Daarom ook viel er niets te bewijzen, terwijl om dezelfde redenen Gaspari Olga's brief reeds ontving voor het etmaal om was. Daarmede was de zaak beslist. Spoedig vertrok de damesfamilie, terwijl ze er voor zorgde, dat de verbreking van 't engagement te Odessa bekend werd, voor zij er aankwam. Misschien was het niet goed van Olga, dadelijk in de eerste opwelling van toorn zoo beslist te handelen; maar wie zal dat zulk een lief onschuldig meisje ten kwade duiden? Zij zelf heeft nooit begrepen, dat zij beter gedaan zou hebben met anders te handelen. Nooit heeft het haar be rouwd de zaak zoo afgemaakt te hebbeD, hoezeer het haar ook smartte. Misschien ook droeg de groote gedachte, welke Olga van Clementine koesterde, veel tot die overhaaste beslissing bij. Wie zal ons zeggen of het verlies van zulk eene vriendin zijn aandeel had iu hare smart! Feodoor Gaspari gevoelde zich als verlost, toen hij het onverwachte bericht van haar vertrek vernam. De indruk, welke dit nieuws op Clementine maakte, ver raste hem. Olga vertrokken! Hare Olga! Zouder afscheid, zonder een enkel woord voor haar!.... En dat alles ter wille van haar! Zij was daardoor tot schreiens toe geroerd. Werkelijk had zij dat meisje bemind. Sedert jaren had zij geen mensch ontmoet, die zoozeer hare sympathie had opgewekt. Zij ver heelde het niet, dat dit alles haar geweldig speet. Zij kon er werkelijk niets tegen doen, dat Gaspari den geheelen avond een onaangenamen indruk op baar maakte, omdat hij vrijwillig en na rijp beraad van zijn meisje had Zij plaagde hem zelfs en wees elk teeder woord van hem met een woord van medelijden voor dat arme meisje af, dat nu slapeloos en moedeloos haren tijd doorbracht, vree- zende iemand te zien of te ontmoeten. Feodoor was na het vertrek der familie van Olga goede vrienden geworden met den raadsheer, wijl hij meende dat hij de snelle afdoening der zaak aan hem te danken had

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1