BINNENLAND. er nu warm en zonnig weer, dan lijdt het geen twijfel, of de verwachting op een zeldzaam rijk fruitjaar zal niet teleurge steld worden. In Drente heeft in de laatste dagen het gras zich in de hooi- en weilanden zeer gunstig ontwikkeld. De rogge heeft van het gure weder blijkbaar weinig geleden en belooft veel. Uit Boskoop meldt men De handel in boomen en planten was in het thans afgeloopeu seizoen levendig genoeg, maar van verscheideue artikelen was de prijs laag. De lage prijzen zijn het gevolg van den grooten voorraad in de kweekerijen. Vooral van coniferen zijn er nog duizen den voorhanden, die men gaarne opge ruimd had gezien. Zooals gewoonlijk heeft de meeste ver zending naar het buitenland plaats gehad. Voor de verzending naar Bijken die tot de druifluis-overeenkomst behooren, wer den volgens het gemeenteverslag van 1 April 1886 tot 31 December 1886 ter gemeente-secretarie gestempeld 1372 cer tificaten. Volgens hetzelfde verslag zijn alhier ongeveer 308 boomkweekers; 102 zijn er gepatenteerd als binnenlandsch en 25 als buitenlandsch koopman. Woensdag had men van de te velde staande tulpen en crocussen, teBijnsburg de laatste verkooping, zoodat ze voor dit jaar in deze streken weer voorbij zijn. Deze producten worden in de laatste jaren meer en meer gezocht. De prijzen worden geregeld beter en gewilliger. De crocussen, waarvan de massa bestaat in de zoogenaamde groote gele, worden met minder voordeel verbouwd; alleen de sóortcrocussen (witte, paarsche, blauwe enz.) worden gezocht, doch hier minder geteeld. Narcissen brachten hooge prijzen op. Hyacinten, welke vóór eenige jaren ka pitalen vertegenwoordigden, zijn nu zóó weinig waard dat men ze op het goed koopste land nog met schade plant, doch daar deze bolgewassen bij voorkeur een zandgrond behoeven, kunnen zij teBijns burg niet worden gekweekt. 's Rijks middelen in April jl. heb ben opgebracht f 9,537,655, tegen f9,235,465 in April 1886; in de vier eerste maanden van dit jaar f32,965,630, tegen f33,042,907 in die van het vorige jaar. Het 4/12 der raming is f35,653,466. Bij kon. besl. van 11 Mei is de Init.-kol. H. E. Beekman, komm. vaa bet korps genietroepen, op zijne aanvrage, krachtens punt 4° van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851, op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; is de heer doctor M. Buéno de Mesquita, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondh. 2de kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger inNederlandsch- Indië. - De min. van Oorlog heeft goedgevonden te benoemen: tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar het examen tot toelating als cadet aan de Koninklijke Mili taire Academie zal worden afgeno men, den majoor H. J. Krantz, lsten officier bij de inrichting; tot leden dier commissiede heeren W. A. P. E. L. R'overs, lsten luit. van den staf der artillerie; R. Scheffer, lsten luit. van den siaf der genie; A. L. Boonacker, lsten luit. van den staf der infanterie, en If. F. L. Weber, allen leeraren aan de Koninklijke Militaire Academie; P. A. van Buu- reu, kapt. bij het 1ste reg. inf., en H. Nusink, lsten luit., leeraar aan den hoofdcursus te 's-Hertogenboseh; dr. H. W. Waalewijn, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar; F. G. de Liefde, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool teM dlelburg;H. C. Brennan, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle; J. Jelgerhuis Swildens, onderw. te Amsterdam; tot secretaris van meergemelde commissie, den lsten luit. P. A. Spaan, van den staf inf., werkzaam bij de Konink lijke Militaire Academie. Bovenstaande lenchten zijn uit de St. Ct.) Door den minister van Oorlog is aan de postduiven-vereeniging «L'Eclair» te Roermond een zilve ren medaille met diploma geschon ken voor eenen uit St. Maare ge houden wedstrijd. Tot commissarissen van de Ned. Bank zijn, in de plaats van de heeren jhr. mr. P. J. Teding van Berkhout, die onlangs ziju outslag heeft genomen en C. Rueb Cz., die niet voor herbenoeming in aanmer king wenscht te komen, Woensdag gekozen de heeren P. j. Cantzlaar te Rotterdam en mr. S. Vissering, oud-hoogleeraar en oud-minister van Financiën te 'sHage. Door de Ifamer van Koop handel te Purmerend wordt sterk aangedrongen op het wegruimen der Purmerender schutsluizen in het Noord-Hollandsch kanaal, die thans de scheiding uitmaken tusschen Schermerboezem en Waterlandsboe- zera. Daardoor zou Schermerboezem doorgetrokken worden tot voor Am sterdam. Om de wenschelijkheid van dezen maatregel te betoogen, wijst de Kamer op de aanzienlijke ver mindering, die de totale invoer van hout in het afgeloopen jaar onder- ging. Door de beperkte diepte toch van het Noord-Hollandsch kanaal en de onvoldoende afmetingen der schut sluizen konden groote stoomschepen niet tot Purmerend opvaren. De Kamer hoopt, dat de Regee ring zich deze zaak eindelijk eens zal aantrekken. De wedstrijden der zeil- en roeivereeniging «Hollandia» zullen dit jaar Zaterdag 18 Juni voor zei', vaartuigen op het Braassemermeer en Zondag 19 Juni voor roeivaar- tuiten op den Rijn te Oudshoorn gehouden worden. Volgens de Belgische bladen lijdt de Belgische Staat, door het veranderen van den weg der Duit- sche postverzendingen (die nu, zoo als men weet, gedeeltelijk over Vlissingen in plaats van overOstende zullen gaan") een verlies van een half millioen franken per jaar, eene schade die voordeel is voor ons land. Wel heeft de Belgische regeering nog twee gevolmachtigden naar Berlijn gezonden, om te beproeven of de Duitsche postadministratie te rug te brengen is van baar plan, met belofte dat België alle verbete ringen zal aanbrengen, welke de Duitsche regeering slechts wenschen kan, maar het antwoord zal waar schijnlijk -wel wezen: te laatl Met 1 Aug. wordt te Helle- voetsluis de post- en telegraafdienst vereenigd. Op dat tijdstip zal het oude postkantoor verbouwd en voor beide diensten ingericht zijn. Ter gelegenheid van de zesde algemeeDe vergadering der Vereeni- ging tot bevordering van het onder wijs in handenarbeid, den 30n Mei a. s. in het gebouw «d'Geelvinck» te Amsterdam, zal in de militiezaal, eveneens te Amsterdam, eene ten toonstelling gehouden worden van modellen enz. afkomstig van de verschillende huisvlijt-scholen of scholen voor handenarbeid. Deze ten toonstelling zal van 31 Mei tot 3 Juni daaraanvolgende geopend zijn, telke dagen van 10 tot 4 uren. De thans weder van wege de gemeente Amsterdam ontworpen plannen voor eene nieuwe Beurs op het Damrak zullen eerlang in een der lokalen van het voormalig Mu seum-Van der Hoop voor het pu bliek worden tentoongesteld. Aan de verkiezing van Ka merleden zouden, onder de tegen woordige Kieswet, reeds 5269 Am sterdammers kunnen deelnemen. De te Amsterdam gedetacheerde compagnie van het «Reddingsleger» die eiken avond oefening houdt in «De Volkszaal», Gerard Doustraat 69, welk gebouw aan het Leger in eigendom is overgegaan, schijnt in Nederland eene blijvende vestiging te zullen stichten. Ten minste aan het heerenkleedermagazijn «de stad Parijs» in de Kalverstraat is de le vering opgedragen van 48 stuks uniformen ten behoeve van nieuw geworven strijders. De uniform voor ons land bestaat uitblauwe pet rr.et roode bies en kenteeken van den rang; roode wapenrok met dubbele rij groene knoepen, ver sierd met eene in groen gestikte afbeelding van een zandlooper en voor de borst het zinnebeeld van het Leger des Heis: een vlammend vuur, waaronder in letters Bloei en Vuur. Ook de onderkleeding is uniform, doch deze draagt de initialen L. d. H. terwijl de bovenkleederen met S. S. gemerkt zijn. Men schrijft ons uit Zaandam In de jongste vergadering der Zaaulaudsche Kamer van Koophan del en Fabrieken werd o. m. het volgende besloten: a. Sympathie te betuigen met de oprichting van een proefstation voor bouwmaterialen; i. een adres van H. S. H. van Pelt aan Z. E. den minister vau Justitie over onregelmatige hande lingen, gepleegd in zeker faillisse ment, door een schrijven aan den minister te ondersteunen; c. een adres van 32 eigenaren van wind-houtzaagmolens aan het col lege van zetters, om vermindering van de klassificatie van het Patent recht, insgelijks te ondersteunen d. in zake de Telefoonwet te ad- viseeren voor het beginsel van Staats-exploitatie. Ten slotte werd door de commis sie voor de sluizen een plan met teekeningeubeschrijving en be grooting ter tafel gebracht, waardoor de kwestie van eene nieuwe en grootere sluis in den Hoogendam alhier eene schrede nader aan hare oplossing is gebracht. De vergadering nam met de grootste belangstelling van een en ander kennis, en machtigde de com missie, het Gemeentebestuur van Zaandam uit te noodigen tot eene conferentie, teneinde hun het plan ter hand te stellen en zooveel noo- dig toe te lichten op grond dat, naar het oordeel der Kamer, dit be stuur de aangewezen autoriteit is, om dit plan te onderzoeken en zoo mogelijk uit te voeren. De Zaaclandsche Zeilvereeni- ging mag zich in een steeds klim mend ledental verheugen. Bedroeg dit toch het vorige jaar slechts 407, op dit oogenblik is het tot 432 ge stegen. Van dit ledental wonen er 172 te Zaandam, 103 te Amsterdam, 22 te Koog a/d. Zaan, 24 te Zaan dijk, 55 te Wormerveer en 17 te Westzaan. Op Zaterdag, 30 Juli e. k., zal van wege de vereeniging een wed strijd op de Binnen-Zaan worden gehouden, waarvoor reeds f 200 voor prijzen is toegezegd. In het Florapark te Noordwijk werden Dinsdagochtend nog toege kend voor een perk afgesneden bloemen een lste prijs aan W. J. Van der Meer, een 2e prijs aan P. Van der Weyden en W. Paarde- kooper, een 3e prijs aan G. van Eeden Pz. Jr. een 4e prijs aan W. J. Van der Meer en een bestuursprijs aan M. Diben. De tentoonstelling is Dinsdag a. s. nog voor de laatste maal voor het publiek toegankelijk. Den avond van dien dag zal op het verlichte terrein eene muziekuitvoering gegeven wor den door het Harmonie-gezelschap te Hillegom. Men schrijft ons Er zullen pogingen in het werk gesteld worden om het benoorden de Eierlandsche gronden (Tessel) op 15 vaam water gezonken schip Meteor te lossen en te lichten. Daar toe zijn reeds te Nieuwediep aan gekomen eene Zweedsche en eene Deensche stoomboot, die weldra met het werk een aanvang zullen maken. Het wrak moet eene rijke lading stukgoederen bevatten. Daar het gevaarlijk voor de scheep vaart ligt, hadden eenige Tesselsche bergers reeds aangeboden, het met dynamiet te doen spriDgen. De opening van het Ivurhaus te Scheveningen is vast bepaald op 15 Juni a. s., als wanneer het Phil- harmonisch orkest het eerste concert zal geven. Als directeur zal optreden de heer J. A. Brauen. Van den heer Timmers te Hoogvliet zijn 9 stuks hoornvee aan loodwitvergiftiging gestorvende heer T. had van eeneu schilder eene mestvaalt gekocht en die over het land gebracht waar het vee graasde. In een buitengewoon politie blad bericht de commissaris van politie te Arnhem dat sinds Vrijdag 6 Mei jl. van huis is weggeloopen Martinus van Gemert, 13 jaren, ge boren te Leiden en wonende te Arnhem, lang ongeveer 1.5. Meter, oogen bruin, baar en wenkbrauwen zwart, kleur donker, postuur flink, kleeding: donkerbruin jongenspak, groeDe da«, witte kraag, wit en zwarte stroohoed, lage schoenen met knoopen. Namens de ouders verzoekt de genoemde commissaris van politie opsporing en opzending van dezen minderjarige. De monitor TThenusuit Kam pen komende, is te Deventer tegen een met tarwe geladen schip ge varen. Het vaartuig is daardoor 18 cM. op eenen steenachtigen wal ge schoven. Tot nu toe is geen averij ontdekt. Een allertreurigst voorbeeld van onvoorzichtigheid met het schieten is thans voor de tweede maal binnen een paar jaren te Vlijmen geleverd. De eerste maal werd een oud man bij gelegendheid van het Doelen- schieten met een prop in zijn been geschoten, ten gevolge waarvan hij weken achtereen ziek is geweest. Op 29en April jl. begaf zich een bruidspaar naar het raadhuis ver gezeld van enkele met geweren voor ziene vrienden. Een hunner gaf de bruid een schampschot aan den arm zoodat haar kleed in brand raakte en de arm verwond werd. Evenwel ging de plechtigheid door, doch terugkeerende gaf dezelfde onhan dige schutter den bruidegom een schot in een van de beenen, achter in de kuit. Het was eene groote wond en het bleek dat geduchte verwoestingen waren aangericht in de weefsels en spieren die daar lig- gsn. Hij werd in het huis der bruid ingedragen waar hij gisteren is over leden. Door den schrik en de spanning is ook de toestand der bruid verre van bevredigend. In hoeverre der gelijke bewijzen van vriendschap, als hier gebracht zijn, strafbaar zijn, zal de justitie wel uitmaken. Woensdag herdacht de heer Martinus van Leeuwen te Loon-op- Zand, op 94-jarigen ouderdom den dag waarop hij vóór 70 jaren be noemd werd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij bekwam die onderscheiding door zijn heldhaftig gedrag bij het blus- schen van een brand in den toren te Ath bij Brussel. Op zijn ziekbed het gevolg van den val uit den 65 meter hoogen toren, werd hem het eereteeken uitgereikt. De man ge niet de beste gezondheid en hoopt op 28 Juni e. b. met zijne vrouw len dag te herdenken, waarop hij vóór 62 jaren met haar in het huwelijk trad. De Duitscher K. Lobitz, te Brela gedetineerd als verdacht van medeplichtigheid aaneen in de maand Maart 11. te Tilburg plaats gehad hebbenden diefstal, werd Dinsdag naar 's-Hage getransporteerd, om aldaar eene rechtelijke confrontatie te ondergaan, en is Woensdagnamid dag weder naar Breda overgebracht. De uitslag van dit onderzoek is voor alsnog onbekend. De meer genoemde P. A. Ver stappen, een 22-jarig Belg, die het door allerlei wanbedrijven, der Bel gische en Nederl. politie bij voort during zeer lastig maakte, is Woens dag ingevolge een vonnis der ar- rond.-rechtbank te Breda naar de bedelaarskolonie Veenhuizen over gebracht, om aldaar gedurende zes maanden te verblijven. Uitdebede- laarskolon'e te Hoogstraten, waarin hem door de Belgische justitie eene plaats werd aangewezen, wist hij te ontsnappen. De Tem. Ct. meldt: «Sedert eenigen tijd is bij enkele inwoners te Terneuzen ernstig sprake de uit muntende haven aldaar dienstbaar te maken als haven voor de zee- viescherij, waartoe de verbinding met hoofdplaatsen van België, als Gent, Mechelen, Brussel en andere plaatsen zeker van invloed is geweest. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Donderdag gehouden zit ting werden met 62 tegen 7 stem men verworpen de amendementen- Zijlker tot opneming van het be ginsel van inkomsten-belasting en afschaffing der accijnsen op de eerste levensbehoeften in de Grondwet, nadat ook door liberalen was ge constateerd dat die opneming thans tot niets zou leiden. De regeering nam het eerste amen- dement-Zijlker (wettelijke vaststel ling van heffingen voor openbaren dienst) over. Het geheele Hoofdstuk VII werd daarna aangenomen met 42 tegen 22 stemmen. RECHTSZAKEN. In de crimineele terechtzitting van het Gerechtshof te 's-Ilage van Donderdag (daar het betrof een feit vallende onder Hij twijielde er geen oogenblik aan of de raadsheer had, met het oog op zijn onbuigzaam karakter, de dames tot dezen beelissenden stap geraden, waardoor hij zijne vrijheid, die heerlijke vrijheid, had teruggekregen. Indien de raadsheer om de eene of andere reden in deze zaak straf had verdiend, hij ontving ze zonder genade Feodoor maakte hem vertrouwde van al zijn geluk en van al zijne smart. Clementiue had het plan niet om ter wille van een aan bidder hare levenswijze te veranderenze bleef den halven dag alleen, waardoor Feodoor ruimschoots gelegenheid had den raadsheer met allerlei verliefde verhalen te vervelen. Dat wij samen met het schoone paar dineerden en de avonden eveneens in hun gezelschap doorbrachten geschiedde op verzoek van Clementine, die niet van plan was, zich door een herhaald alleen zijn met.... zulk een dierbaren vriend als Feodoor Gaspari te compromitteeren. Het scheen mij toe, dat de verhouding tusschen deze beide jongelui wel een weinig vreemd was. Indien men eene enkele morgenwandeling niet meerekende, had de jonge, strenge koopnran uit Odessa weinig meer van zijne aangebedene dan wij, die met haar de tafel en den avond mochten deelen. Hierbij werd Gaspari met den dag opgewekter, en Cle mentine steeds koeler en koeler: zij schonk hem vertrou wen noch voorrechten. Hoe gaarne zou de hartstochtelijke minnaar hare levensgeschiedenis nog eens gehoord hebben ginds op die bank in 't boscb, verborgen voor iedereen, in de schaduw van 't geboomte. Zoover kwam het echter niet meer; Clementine vertelde hare levensgeschiedenis eiken minnaar slechts eenmaal, mis schien voorzichtigheidshalve, wijl zij er van verzekerd was, dat ze niet weer hetzelfde vertelde, als ze eens gedaan had. Wanneer wij des avonds van de Eenzame en daarna van Gaspari afscheid genomen hadden, bleef de raadsheer soms nadenkend staan en vroeg of die hartstochtelijke minnaar zich nu in geluk baadde dan wel of hij niet spoedig heim wee zou krijgen naar een klein, vol rond meisje met een dikke haarvlecht, evenals de Israëlieten in de woestijn naar de vleeschpotten van Egypte. Na zulk eene opmerking sprak hij gewoonlijk druk ver der, alsof hij bevreesd was geheime gevoelens te verraden. Dikwijls maakte hij op mij den indruk, alsof hij wenschte, dat Clementine haren aanbidder spoedig Olga achterna zond, om dan een ander te kiezen, die niet ver te zoe ken was. Zoo waren er sedert het vertrek der familie van Olga twee weken verloopen. Ik meende te bemerken dat piemen- tine meer werk maakte van mijn vriend den raadsheer dan van Feodoor, die zich door allerlei luimen al meer en meer van 't rechte pad verwijderde. Dagelijks verschenen er andere gezichten rondom ons, zoodat het gesprek steeds nieuwe stof had. Clementine vooral was zeer nieuwsgierig naar allen die er aankwamen. De menigte bemerkte daarvan echter zeer weinig, want zij wist zich steeds achter eene zekere, voorname onverschilligheid te verbergen. Langzamerhand viel het ons in 't oog, dat zij met steeds kiimmend ongeduld de aangekomen badgasten nauwkeurig gadesloeg, de badlijsten doorzag en dikwijls hare wande lingen zoo inrichtte, dat we de van het station aangeko men vreemdelingen moesten ontmoeten. Zij dreef zelf den spot met deze vreemde gewoonte. Feo door Gaspari vond dit zeer natuurlijk bij eene dame, die het grootste gedeelte van 't jaar op reis was, maar de raads heer zeide tot mij: Het schijnt mij toe, dat mevrouw Von Althaten nog steeds iemand wachtende is, die haar verlossen en geluk kig maken moet. Of zij een bepaald persoon op 't oog heeft?.... Daaraan twijfel ik. Ik wil met je wedden waarom je wilt, dat deze vrouwelijke Abasverus der liefde op een goeden dag haren «Messias» zal ontdekken en zich door hem naar eene betere wereld zal laten brengen, waarvan de goede Feodoor Gaspari niet het minste begrip beeft. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2