BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. den afgesehaften Code Penal, vermoedelijk de laatste door het Hof gehouden) is uit spraak gedaan in zake H. Faille, P. Hein- sius, huisvrouw van H. Scholten en P. J. J. Scholten, haar dochter, allen beschuldigd van deelneming aan het //palingoproer" te Amsterdam. Het Hof verklaarde, dat uit zijn onder zoek niet voldoende gebleken was, dat de beschuldigden zich hebben vergrepen aan het hun respectievelijk bij acte van be schuldiging ten laste gelegde en dat aan 's Hofs oordeel onderworpen was. Mitsdien is het drietal vrijgesproken en de Staat veroordeeld in de betaling der kosten. KERSOÏIEÜWS, Ned Herv. Kerk. In de Woensdag gehouden zitting van de algemeene Synodale commissie te's-Hage werden eeuige belangrijke besluiten geno men, die echter voorloopig geheimgehou den worden. Aan de Synode zal worden voorgesteld de baten van den vervolgbundel te bestem men voor de algemeene kas, na aftrek van hetgeen voor het fonds ter voorziening van geestelijke behoeften in gemeenten waar eigen middelen ontbreken, noodig mocht blijken te zijn. Ongeveer duizend leden van de Ned. Herv. gemeente te Maassluis hebben, door het inleveren van biljetten, doen blijken, dat zij niet instemmen of medegaan met het besluit des kerkeraads tot afscheiding van de Synode. De kerkeraad van Schiedam heeft op het adres van de heeren Hoek c. s., om de //reformatie." der kerk ter hand te nemen, afwijzend beschikt. De kerkeraad waarschuwt adressanten voor de gevolgen van het doleeren. Te Voorthuizen en te Kootwijk zijn Zondag 11. de aangekondigde godsdienst oefeningen door den predikant uit den ring Apeldoorn in de schoolgebouwen ge houden. Te Voorthuizen waren ongeveer 60 toehoorders opgekomen. Te Valtermond is door de pogingen der afdeeling van den Ned. Protestanten bond een hulpkerk verrezen. Van wege de vereeniging uDe Zen dingzaak" wordt op de Noordermarkt te Amsterdam eiken marktdag een Bijbel- kraam geplaatst. Een der broederen biedt den Bijbel voor geringen prijs te koop aan en verspreidt kosteloos christelijke ge schriften en tractaten. Katholieke Kerk. De deelnemers in ons land aandejaar- lijksche bedevaart naar Lourdes, welke in het laatst dezer maand zal plaats hebben, vertrekken van de verschillende Holland- sche stations deu 16n dezer naar Antwer pen, en reizen van daar verder om op 27 Mei a. s. weder van Lourdes terug te keeren. IsreëlietisCbc Kerk. De Israëlieten te Zuidland zullen eene eigen gemeente en synagoge stichten. Tot dusverre behoorden zij kerkelijk onder Heen vliet. Engeland. Volgens eene bij het agentschap Stefani te Rome ontvan gen telegram, r/ou de mededeeling van een Parijsch blad omtrent de overeenstemming van Engeland en Frankrijk betreffende de kust van Somali-' en de golf van Aden on juist zijn. Het zou tussehen beide landen niet betreffen eene wederzijdsche erkenning hunner bezittingen op het vaste laud, maar slechts bet vast stellen van eene afbaken!ngslijn, buiten weikegeen der mogendheden haren invloed zou mogen doen gelden. Uit New-York wordt geseind, dat Patrick Egan verschillende brie ven beeft laten zien, getpekend door zekeren Pigotti, en dat bet geble ken is dat Pigotti de man is die deu brief van Parnell in de Times schreef. Het Lagerhuis beeft met 318 tegen 45 stemmen bet wetsontwerp in hetwelk den hertog van Con- naught machtiging wordt veileend naar Engeland over te komen, ten einde aan het jubileum der Konin gin deel te nemeD, zonder zijne betrekking van opperbevelhebber in Indie neder te leggen, aangenomeu. Furgusson heeft medegedeeld, dat de regeering niet officieel zal deel nemen aan de in 1889 te Parijs te houden tentoonstelling. Wel echter zal zij het uitzenden van goederen daarheen gemakkelijk maken. Waddington h-^eft geconfereerd met lord Salisbury betreffende de neutralisatie van het Suez-kanaal en de Nieuwe Hebriden. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft zich in een rijtuig met vier paa-den naar den Tempelhöfer Cbaussée begeven, waar hij de oefeningen der troepen heeft bijge woond. Als het weder het toelaat zal de keizer ook de revue te Potsdam houden. Frankrijk. De Duitsche gezant heeft een bezoek gebracht bij Flou- rens, met wien hij een onderhoud heeft gehad over enkele gedetail leerde punten betreffende de kust van Zanzibar. Oostenrijk. In strijd met het gerucht, als zou graaf Andrassy hebben afgezien van de beantwoor ding der interpellaties, naar aanlei ding van de onthullingen der Nord- deutsche tot hem gericht, wordt thans verzekerd, dat de graaf belangrijke verklaringen zal afleggen betreffende het tractaat in 1877 tussehen Oos tenrijk en Rusland gesloten, tot be zetting van Bosnië door Oostenrijk. Andrassy zal zeggen dat dit trak taat gesloten is om een overeenkomst tussehen Rusland en Duitschland te verijdelen, welke nadeelig zoowel voor Oostenrijk als Frankrijk was. Reeds geruimen tijd heerscht er aan de universiteit te Weenen verbittering onder de Duitsche stu denten tegen professor Maassen, die in het Heerenhuis de ordonnantie heeft verdedigd, welke het gebruik der Czechische taal voor de Recht bank toestond. Woensdag moest de rector voorzorgsmaatregelen nemen en een aantal politie-agenten in de gaugen en voor den ingaug der zaal, waar Maassen zijne colleges geeft, plaatsen. Nauwelijks was Maassen versche nen of hij werd uitgejouwd en het geroep weerklonk «Weg met Maas sen De rector en verschillende andere professoren snelden toe en spraken tot de jongelieden die uiteengingen om later ten getale van 500 terug te komen. Een uur later begon het leven opnieuw en nog erger dan te voren. Maassen begaf zich in de examen zaal, waaruit hij door een achter deur ontsnapte. Een student, die Maassen had toe gejuicht, heeft zijn behoud slechts te danken aan de tusschenkomst van eenige Duitsche studenten. De minister van Openb. Onder wijs is in audiëntie bij den keizer ontvaugen,ter bespreking van nieuwe maatregelen tegen deze manifestaties. Verscheidene honderden studenten hebben des avonds eene manifestatie gehouden voor de woning van Maas sen. Vijf hunner zijn gearresteerd, waarna de menigte zich verspreidde. Rusland. De Moshowshi Wjedo mosti terugkomende op de polemiek der Norddeutschenaar aanleiding van het tractaat van 1877 tussehen Rusland en Oostenrijk, betreffeude Bosnië, beschuldigt Bismarck ern stig van dubbelzinnigheid en ondank jegens Rusland. Katkoff denkt dat de onthullin gen van Bismarck en de gemaakte houding der organen van graaf Andrassy samenspannen om de publieke opinie op een dwaalspoor te leiden en Rusland de noodzake lijkheid te bewijzen van eene ver standhouding tussehen de naburige rijken. Rusland gevoelt echter te zeer zijn kracht, om eene dergelijke illusie voedsel te geven. De Wjedomosti publiceert eene serie van staatkundige documenten welke betrekking hebben op ver schillende punten besproken en mede gedeeld door Tatistcheff, oud-secre taris van den Russischen gezant te Weenen. Uit Moskou wordt gemeld dat bij het jubileum van den volksdich ter Slawjansi een telegraphische ge- lukwensch van Boulanger ontvan gen is, welke aan het publiek voor gelezen werd en groote opgewon denheidteweegbracht. Hetzelfde was bet geval met een telegram van Pasteur aan Slawjansi, hetwelk ein digde met de woorden: «Vivent Russia et France unies». Griekenland. De laatste berich ten van Creta zijn geruststellend; er heerscht echter nog steeds eene doffe opgewondenheid. De Christe nen Eemen eene afwachtende hou ding aan. De Grieksche pers gelooft dat de Sultan de gemoederen geheel zou kunnen kalmeeren door het aanbren gen van eenige administratieve en financieele wijzigingen, hetgeen in de volksverzameling door de Chris ten-afgevaardigden was gevraagd. Een der voornaamste eischen was het besteden van het overschot der Cretaansche financiën aan scholen en openbare werken. De reis van den koning in den Peloponesus is een ware triomftocht geweest; tal van ovaties werden hem gebracht. De macht der 'gewoonte Twee pas ingedeelde miliciens te 's-Hage, die tevens vrienden waren, vonden de hun verstrekte uniform zoo netjes, dat zij met het mooie weer, besloten, om zich te laten photographeeren, en wel beiden op één portret. De photograat was weldra met hen eens geworden hoe het worden moest, en na eerst den een den buik nog een weinig in geduwd en het hoofd vau den ander in eene meer schuinsche richting gebracht te hebben, vormde het tweetal werkelijk een niet onaardig geheel. Met alles gereed zijnde, plaatste de photograaf zich toen met den rug naar de poseerenden, nam zijn horloge in de eene hand, en terwijl hij met de andere het toe stel vrij maakte, sprak hij goed hoorbaar «Nu even opgepast, heeren geeft acht!» Doch hoe groot was 's mans ver wondering, toen in de donkere kamer dft proef zichtbaar werd en hij ont waarde, dat beide militairen daarop als twee pilaren naast elkander stonden. Het reeds genoten onder wijs in de recrutenschool oefende nu al zooveel invloed op hen uit dat zij op het «geeft acht!» van den photograaf zich bij de exercitie waanden en de „positie" hadden aangenomen. De bedrijver van den inbraak en diefstal, voor eenigen tijd op «Reineveld» bij Delft gepleegd, is naar de D. C. verneemt, in handen der Justitie. Dinsdag werd hij, bij een verhoor voor den rechter-com- missaris, geconfontreerd met den heer Vis, die hem erkende als een der lieden, die tijdens de kermesse d'été, in den vorigen zomer op «Reine veld» gehoudeD, aldaar met een zoo- genaamden krachtmeter is geweest. Ook eenige der ontvreemde voor werpen, waaronder een portefeuille, een damesportret en een lot in de staatsloterij, waarop inmiddels een prijs was gevallen, zijn alle door den eigenaar herkend. De hoogste prijs der Antwerp- sche premieleeningen, 100,000 frs., is ditmaal eens in Nederland ge vallen: een weduwe te Oosterbeek verheugt zich in dat buitenkansje. Een oud Chineesch volks sprookje luidt aldus: Twee vrouwen verschenen voor een maudarijn. Zij hadden een klein kind bij zich en elke der beide vrou wen hield vol dat dit kind het hare was. De mandarijn was niet weinig verlegen met het geval en deed wat meer verstandige mannen doen en velen verzuimen hij won den raad in vau zijne gale. Deze be dacht zich eenigen tijd en zeide: «Breng mij een grooten visch levend hier." Aldus geschiedde. «Breng mij nu het kind, maar laten de vrouwen buiten blijven staan." Nu bond de vrouw van den man darijn de kleertjes van het kind om den visch en gebood dat deze voor de oogen der beide vrouwen in het water zou worden geworpen. De dienaar gehoorzaamde en de visch, zich belemmerd voelende door de kleeren, die hij aan had, spartelde in het water als een kleine dren keling. Zonder zich een oogeublik te be denken vloog één der vrouwen naar den waterkant en sprong in den stroom om het kind te redden. «Dat is de moeder!" zeide de echtgenoote van den mandarijn. De vrouw werd uit het water gered en het kind werd haar toegewezen. {Eigen Haard.) De trein van Calais kwam 's avonds aan de Gare du Midi te Brussel aan. In een waggon 2e klasse zaten drie dames; twee stap ten uit, de derde bleef zitten, zeg gende dat zij naar Keulen zou door reizen. Nauwelijks was de conduc teur doorgegaan, of men hoorde een schot; de dame had zich met een revolver door het hoofd geschoten. Zij bleek te zijn een 25-jarige mo diste uit Doornik, van geboorte eene Maastiichtsche, die door treurige familie-omstandigheden besloten had een einde aan haar leven te maken. Voor eenigen tijd betrokken vier heeren en vier dames het kas teel Tourvoie te Savigné l'Evêque, in het departement der Sarthe, tot groote vreugde der bevolking. De leveranciers vochten om de gunst der nieuwe bewoners, van wie één zich Boulanger noemde, neef van den minister. Thans is gebleken dat men met vier gelukzoekers met hun vriendinnen te doen had. Men heeft hen een auder onderkomen verschaft. De rechtbank der gezworenen te Derby heeft een zonderling von nis geveld in een geval van bigamie. Zekere Riley was in Juli 1879 gehuwd met eene vrouw, die in Februari 1883, een tweeden echt genoot had genomen, ofschoon de ee-ste nog leefde. Haar eerste man had haar zeer slecht behandeld, was daarom ver oordeeld, en na zijn gevangenschap te hebben ondergaan, was hij de echtelijke woning ontvlucht, liaar tweede man was niet veel beter en, op zijne beurt met de rechtbank te doen gehad hebbende wegens de slechte behandeling die hij zijne vrouw aandeed, ging hij, met wraak bezield, den eersten echtgenoot op zoeken, met wien hij overeenkwam om de gemeenschappelijke vrouw aan 't gerecht over te leveren. De president der gezworenen, het vonüis uitsprekende, zeide dat hij verscheidene malen schuldigver- klaardeu aan bigamie tot dwangar beid had veroordeeld, maar dat in het geval dat zich nu voordeed men te doen had met een vrouw, die reeds voldoende gestraft was voor de misdaad die zij had begaan en waarin door de wet, welke op biga mie betrekking had, niet was voor zien: huwelijken onder zulke droeve omstandigheden aangegaan. Vervolgens veroordeelde de ma gistraat haar tot «vijf minuten ge vangenisstraf», een vonnis dat zoo veel beteekende als de vrouw on middellijk in vrijheid te stellen. Het publiek juichte deze uitspraak op uitbundige wijze toe. Te Parijs heeft een bloedige worsteling plaats gehad in de rue Pujal, hij la Vilette. Eenige Italiaan- scke werklieden waren na eene woordenwisseling handgemeen ge worden en toen de politie hen wilde scheiden, keerde hunne woede zich tegen de agenten. Een dezer werd door een messteek doodelijk in deu onderbuik verwond. Een auder agent had een der aanvallers een geladen revolver ontrukt en deed daarmede zes schoten op de Italianen, die ten slotte de vlucht namen. Een hunner was mede doodelijk door de revolver schoten gewond. Te Briey leefden zekere Nor- roy, een boer, met zijn zoon en doch ter. Een tweede zoon was te Parijs gestorven, een dochtertje nalatende vau 4 jaren. Het kind werd naar grootvader gezondeD, die over deze vermeerdering van zijn gezin wei nig gesticht was. In overleg met zijn zoon en schoondochter besloot hij de kleine door mishandelen lang zaam te dooden. Het kind werd tot den zwaarsten arbeid gebruikt, ge slagen, gebrand, in den wiDter onder den pomp gehoudeD, opgesloten in een klein hok, en men liet haar half verhongeren; ten slotte werd de kleine in bed gesmoord onder een kussen. De onverlaten zijn door de jury te Nantes tot 15 en 12 jaren dwangarbeid veroordeeld. Men meldt uit Bordeaux dat het gemeentebestuur de voorstellin gen van Don aio verboden heeft. Zelfmoord van een militair. Een vreeselijke zelfmoord, onder zeer bizoudere omstandigheden gepleegd, heeft het grootste opzien verwekt in militaire en burgelijke kringen te Metz. Een adjudant bij de artillerie bond zich voor den mond van een kanon van 8 duim, na het met schroot te hebben geladen. Daarna bracht hij er zelf vuur in. De ongelukkige werd letterlijk id stukken geslagen. Woensdagavond heeft bij Wind sor eene botslDg plaats gehad tus sehen de expres-trein vau Brighton en een anderen. Vier reizigers wer den gedood en dertig gewond, waar van tien ernstig. Sedert Woensdag middag staat de groote brug over de Elbe bij Wittenberg in brand, waardoor de daarnaast liggende spoorwegbrug ernstig bedreigd wordt. Te Lebanon (New Hampshire), zijn 80 huizen afgebrand. De schade wordt op 1.200.000 gd. geschat. 600 men8chen zijn zonder werk. Door een brand te Saragossa wer den 3 huizen vernield 15 personen gewond. Mevr. Harriet Beecher Stowe, de beroemde schrijfster van «de Ne gerhut," woont des winters in Flo rida, 17 mijlen van Jacksonville. Zij heeft eene eenvoudige buiten plaat-, zeer schoon gelegen aan de rivier. In de omgeving wonen tal van negers, en zij vindt er genoegen in haar tijd gedeeltelijk door te bren gen met hen, wier lot zij zoo tref fend beschreef en tot wier vrijheid zij zooveel bijdroeg. Ruim 10,000 landverhuizers kwamen Woensdag te New-York aan wal, dat is 2000 meer dan er nog ooit te voren op éénen dag aankwamen. De twee grootste steden in het Russische gouvernement Minsk Sluzk en Bobrinsk, aan de Bere zina zijn door hevige branden ge deeltelijk vernietigd, de schade is zeer belangrijk. De Koniugin van Italië maakt nu en dau verzen en de dames en heeren van het hof volgen dit voor beeld na, waardoor de Koningin op de gedachte kwam eene soort dichterswedstrijd in het leven te roepen. Als het op beoordeelen aan kwam, werden dan telkens de ge dichten van de Koningin verrukke lijk mooi genoemd, terwijl men al de overigen onbeduidend achtte. Hare Majesteit, die heel goed begreep dat enkel vleierij in het spel was, besloot wraak te nemen. Op zekeren dag las zij zelve de gedichten voor, de meeste werden scherp gehekeld, één dat zoo genaamd van de Koningin was werd tot in de wolkeu verheven, en het laatste werd erbarmelijk slecht genoemd. Lachend keerde de vorstin zich tot den heer Barozzi die heel ver legen was geworden en voegde hem toe «bedank de heeren en dames toch voor het compliment." Alle aanwezigen keken gewel dig op hun neus toen het uitkwam dat de Koningin behendig twee ge dichten had verwisseld en dat het geprezen vers van Barozzi, en het zóó sterk afgekeurde van haar was. De heeren en dames vau het hof zwoeren bij hoog en laag dat zij zich nooit meer aan vleierij zouden schul dig maken. Of zij woord zullen houden? Op de theorie. - Luitenant'. Wat is het, dat ik daar op het bord tee- ken, Jansen, met die twee rechte lijntjes? Recruut: Een weg, luitenant! Luitenant'. Mooi! En dat hier? (hij teekent twee evenwijdige kron kelende lijntjes met een pijltje in 1t midden om de richting aan te geven). Recruut'. Een rivier, luitenant! Luitenant'. Ferm! Waar zie je dat aan? Recruut (vroolijk): Van wege het vissie, lui'nl, dat uwes er in uitge- teekend heit! STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Ma Jura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde ll Mei Periiu. Het stoomschip //Burgemeester den Tex", van Amsterdam, is 12 Mei te Batavia aan gekomen. Het stoomschip //Willem Ivertrok 12 Mei van Amsterdam naar Suriname. Het stoomschip //Sumarang", van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Mei van Port Said. Het stoomschip //Zeeland", vau Rotterdam naar Java, arriveerde 12 Mei te Port Said. Het stoomschip //Gwaüor", met de Eng. cn Ned Indische mail, vertrok 11 Mei van Alexandria naar Brindisi. De mail kan 16 dezer te Rotterdam worden verwacht. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM. 13 Mei De prijzen der Aardappelen waren als volgt Kriesche Dokkumer Jammen f9.70 a 3. dito Franek.'.r f2.60 a 2.75; dito Engelsche f2,10 a 215; Zeeuwscho apuische Jammen f2.81 a 4.10, dito Flakkeosehe f 2 80 a 3.30; dito Blauwe f 2 60 a 3 30; Frausche Bollen f 2 10 a 2 20, Pruisische Hamburgers f2.70 a 3.Westl. Duin Zand f5,— a 6. Pruisische Roods f 1.80 a 2.10. Suiker. Biet en Geraffineerd prijshoudend. Petroleum. Loco f 7 25 E Sept. Dec. f 7.45 E Consumtie f 8 50. Nobel dito loco f 6 85 E. Juli f7 E. Tarwe op levering onveranderd. Nov. f 226. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering Mei 'ets hooger Oct. onveranderd. Mei f120,121. Oct. f123. 122. Noteering van Msnne Thole. Koolzaad Raap en Lijnolie zonder handel. cSciiiedah, 13 Mei Moutwijn f7.—,Jene= ver Am&t. Proef f 11.a 12 50, Spoeling- Beurs f 0.60, dito Commissie f0 80.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3