NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang'. Maandag 16 Mei 1887. No. 1184. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAHS HOP F EK. HAARLEM'S DAGBLAD Yoor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blatl verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No, 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Aclverteiitiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Générale de Publicité Btrangere G. L. VATJBE èf Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wensehen te abonneeren, gelieven biervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 14 Mei. Wat er in de geheime zitting van den Gemeenteraad behandeld werd, is thans bekend geworden. Bij het college van B. en W. was door een der raadsleden eeu klacht ingediend tegen den gemeente-ar chitect, als zou deze zich schuldig hebben gemaakt aau kwade prak tijken. Burgemeester en Wethouders hebben daarop een zeer uitvoerig onderzoek ingesteld, waarvan het re sultaat in een rapport werd neer gelegd, dat in de geheime zitting- van Woeiisdag aan den raad is voor gelegd. De slotsom daarvan was den bedoelden ambtenaar onschuldig te verklaren aan de hem ten laste ge legde verkeerde handelingen. De raad heeft zich daarna vereenigd met een voorstel van B. en W. om de geheimhouding op te heffen en de desbetreffende stukben in open bare zitting te behandelen. In de Vrijdag avond gehouden departements-vergadering vau de Maatschappij van Nijverheid werden tot afgevaardigden ter algemeene vergadering, die dit jaar te Purme- rend zal plaats hebben, benoemd de heeren J. Merens en D. de Clercq, en op de voordracht voor leden van het hoofdbestuur geplaatst de hee ren mr. H. A. L. Hamelberg, dr. D. de Loos en P. E. Tegelberg. Op voorstel van het bestuur werd verder hesloteD, dat het departe ment niet als lid tot de Zuiderzee- Vereeniging zal toetreden. De rekening en verantwoording over 1886 vau den veenpolder ouder Haarlem en Heemstede, liggen met bijbehoorende stukken,tot 28 Mei e.k. voor de ingelanden ter inzage ten kantore van den secretaris van den polder, te Heemstede, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 uren. De ver gadering zal plaats hebben op Dins dag 31 Mei, des middags ten 2 ure, in het logement «de Leeuwerik» alhier. Vrijdag werd in het Gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer GustavEltz- bacher, president-commissaris, de gewone vergadering van aandeel houders der Haar lemZandvoortSpoorweg-Maatschappij ge houden. Door den directeur, den heer Eduard J. J. Kuiiiders, werd verslag uitgebracht over het jaar 1886. Daaruit bleek, dat van het aanlegkapitaal, groot f 600,000, tot en met 31 December 1886 was besteed f 592,418.967sj waarvan f 808,47 in 1886, en dat op de exploitatie een batig saldo van f11,0 5 6.7 372 is verkregen. Na aftrek van de bij de statuten aangegeven f5000 tot vergrooting van het vernieuwingsfonds bleef er van dat saldo f 6056,737a dispo nibel: op voorstel van commissarissen werd besloten van dit bedrag f 6000 of 1 pCt. van het aandeel-kapitaal aan aandeelhou ders uit te keereu en het restant a 56.7372 op nieuwe rekening over te dragen. Dit resultaat is, blijkens het verslag, hoofdza kelijk te danken aan eene besparing van f9399.80 in de uitgaven, welke groote bezuiniging mogelijk was, omdat de nieuwe overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij tot stand kwam, die de opheffing van Station-Bolwerk ten gevolge had, waarop reeds in het verslag van 1885 gewezen was. De ontvangsten zouden meer bevredigend geweest zijn, wanneer de ongunstige weersgesteldheid gedurende de maanden Juni, Juli en een deel van Augustus niet velen er van terug gehouden had zich naar Zandvoort te be geven. Het aantal vervoerde reizigers was 218,306 en aan goederen werden 4,284,753 Kg. getransporteerd. Aan het einde van zijn verslag wees de directeur er op hoe het comité, dat de ex ploitatie van hotel Kurzaal en de tegen woordige Passage heeft overgenomen, e<m tijdelijk concertgebouw heeft opgericht en zich tot taak heeft gesteld daarin gedu rende het seizoen van 1887, dagelijks con certen, voorstellingen en andere feestelijk heden te geven, die, naar te verwachten is, een groot aantal bezoekers zullen trek ken. Voorts dat het bestuur der maat schappij, met de welwillende medewerking der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij besloten heeft, om gedurende het geheele zomerseizoen speciale retourbiljetten, geldig voor één dag, zoowel in locaal als in recht- streekseh verkeer (van Amsterdam) tegen veel verminderden prijs uit te geven, een maatregel die te rekenen naar de resul taten verkregen op de in de maanden September en October van het vorige jaar genomen proef, den stroom van reizigers naar Zandvoort waarschijnlijk belangrijk zal vermeerderen. Een en ander wettigt de goede verwachtingen die ten opzichte van de finantiëele resultaten van den spoor weg gekoesterd mogen worden. Ten slotte werd de aftredende commis saris, de heer Prof. T. M. C. Asser, her kozen, waarna de vergadering gesloten werd. De algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Tram way-Maatschappij zal gehou den' worden op Maandag 16 Mei, des namiddags ten 31/» ure, in het gebouw der vereeniging «Weten en Werken», alhier. Door de firma E. H. Krelage Zoon, alhier, werden op de ten toonstelling te South-Kensington Londen, van 10 Mei, verzamelingen afgesneden bloemen van tulpen en tros-narcissen ingezonden, waarvoor genoemde firma op voorstel van het «floral comittee» van het Genootschap een diploma van officieele dankbe tuiging ontving. De gemeenteleden der Parochie van O. L. V. van den Allerheiligsten Rozenkrans alhier, bij hunne intel- lectueele hulde ook een stoffelijk bewijs willende geven van hunne hooge ingenomenheid met de be noeming van den ZeerEerwaardeu heer P. J. Thünnissen tot pastoor der O. L. V. Parochie, hebbea jl. Donderdagavond aanZ.Eerw. een ge schenk in goudgeld aangeboden, be dragende de belangrijke som van f 1200. Voorzeker spreekt zulk een ge schenk van meer dan gewone ver knochtheid, liefde en waardeering. Het geestelijk vaderhart wan Pas toor Thünnissen werd dan ook door deze materiëele hulde op nieuw zeer getroffen. Immers dit huldebetoon getuigde hij herhaling' dat er een hechte band bestaat, die Herder en kudde harmonisch samenbindt; het spreekt van eene genegenheid, toe wijding en offervaardigheid, die Pas toor Thünnissen bij vernieuwing den edelen geest doen kennen, wel ke te zijnen opzichte heerscht bij de leden van de Parochie, waarover Z. Z. E. dezer dhgen het bestuur aanvaardde. Morgen (Zondag) zal de nieuw benoemde Herder zooals wij reeds hebben medegedeeld voor de eerste maal als Pastoor, op plechtige wijze, het heilig Misoffer opdragen, daarin bijgestaan door twee eerwaarde heeren Kapelaans van de O. L. V. kerk van den Allerheiligsten Rozen krans. Het hoofdaltaar zal bij die gele genheid op keurige wijze worden versierd. NH. CL.) De zwemschool aan de Houtvaart alhier zal 21 Mei e. k. geopend worden. Heden morgen is uit het Spaarne bij den Koudenhorn alhier opge haald het lijk van een 50-jarigen schipper, die sedert Vrijdagavond werd vermist. Daar zijn vaartuig in de nabijheid lag, vermoedt men dat hij bij ongeluk te water is ge raakt. Vrijdagmorgen werd in de Ring vaart van de Haarlemmermeer, dicht bij het stoomgemaal de Lijn den, het lijk drijvende gevonden van den landbouwer D. Burgersdijk, oud 32 jaar. Men beweert dat de man zelf den dood heeft gezocht wegens achter uitgang in zijne zaken. Waarschijn lijker is echter dat hij, als naar ge woonte, naar buiten is gegaan om zich aan den waterkant te wasschen, en toen, nog door den slaap bevan gen, voorover te water is geraakt en verdronken. Hij laat eene weduwe en nog zeer jeugdige kinderen na. LETTEREN EN KUNST. Prof. Schroder, de vroegere orkest-diri gent te Rotterdam, zal te Berlijn den 16en dezer debuteeren met Wagners //Sieg fried." Martapoura (onze landgenoot Van Heeckeren), die aan de Groote Opera te Parijs is verbonden, is ernstig ziek. LEGER EN VLOOT. Bij K. B. is de luit.-kol. H. E. Beek man, commandant van het korps genie troepen, op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; de heer doctor M. Buéno de Mesquita, arts, be noemd en aangesteld tot off. v. gez. 2e kl. bij het personeel van den geueesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. De benoemde majoor L. B. Loeff wordt bij de escadrons huzaren te Venloo ingedeeld, en in zijn plaats zal den rit meester J. van der Wedden, van het le regiment huzaren, naar men verneemt, het commando over het escadron ordonnancen worden opgedragen. ONDERWIJS. Vrijdag promoveerde aan de universiteit van Amsterdam tot doctor in de genees kunde de heer W. Posthumus Mijes, arts, geboren te Groningen, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld: //Kalomel als diureticum." Donderdag vierde prof. dr. W. ITecker, hoogleeraar in de oude geschie denis aan de Universiteit te Groningen, zijn 70sten verjaardag. Van verschillende zijden ontving de kundige grijsaard blijken van hartelijke belangstelling. De drie en vijftigste vergadering der Gew. vereeniging Zuid-Holland van het N. O. G. zal 4 Juni a. s. in de Stads- doelen te Delft gehouden worden. Als onderwerpen ter behandeling komen op de agenda voor, behalve eenige huis houdelijke zaken Het leesboek voor de lagere school, in te leiden door H. V. Leopold, van Delft. Het onderwijs in de paedagogiek op de normaalschool, inleider de heer C. van der Graaf, van Voorschoten. Het teekenonderwijs in de lagere school, inleider de heer K. Bes, van Amsterdam. De beschrijvingsbrief voor de alg. ver gadering. De heer M. M. Cohen jr., te Assen, heeft, onder vele blijken van belangstel ling en waardeer!n g, zij n 5 0-j arig j ubil eum gevierd als Israëlietisch onderwijzer. De Koning heeft 12 Mei 11. de geloofsbrieven ontvangen van den markies Spinoia, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning van Italië bij Hoogstdeszelfs Hof. Bij kon. bes), van 12 Mei is de beer mr. J. A. M. H. P.yls, thans adj.-comm. ter prov. griffie van Z.- Holland, benoemd tot comm. bij het dep. van Buitenl. Zaken. PBUILLBTO JST. 65) NEGENDE HOOFDSTUK. Indien ik de weddenschap had aangenomen zou het eene ingewikkelde zaak geworden zijn te beslissen, wie eigenlijk de winner was. Langer dan we gewoon waren zaten we ditmaal met ons vieren aan tafel. Feodoor bad tijdens den maaltijd zijn goed humeur verloren. De raadsheer kon geene zure gezichten zien en bestelde daarom een paar flesschen champagne, die weldra de tongen losmaakten, doch die uitwerking bij Gaspari, die steeds zuur bleef zien, miste. Ik kon het hem voor ditmaal niet kwalijk nemen. Hij had namelijk voor zijne aangebedene een klein geschenk meegebracht, dat door haar niet zoo was in ontvangst ge nomen, als hij wel gewenscht had. Het was een brief bezwaarder, een steen niet veel grooter dan een vuist, welke aan den eenen kant zeer aardig was bewerkt. Iu een krans van klimop en vergeet-mij-nietjes, was het woord «eeuwig» te lezen. Het was dezelfde steen, die Gaspari zijne beminde op dien immer gedenkwaardigen avond in die kloof uit de hand had genomen. Ik weet niet of Feodoor zijn geschenk genoegzaam had verklaard, maar het is een feit, dat Clemeutine alleen ge wag maakte van de manier, waarop de steen was bewerkt. Dat het voorwerp anders voor hun beiden nog van eenige beteekenis was, werd niet aangeroerd. Feodoor, die met deze teedere attentie een groot eind nader tot zijn doel meende te komen, werd onaangenaam getroffen door deze koele handelwijze. Hij maakte allerlei aanmerkingen op spijs en drank en twistte met den raads heer, wiens meerderheid hij anders gaarne erkende. De raadsheer liet dat ongemerkt bij zich langs glijden en Clementine scheen, door overgroote vroolijkheid, te wil len vergoeden wat Feodoor bedierf of den raadsheer het hoofd op hol te willen brengen. Door de groote vensters van het hotel zagen we de hoo rnen schitteren in het heldere zonlicht. De raadsheer was onuitputtelijk in allerlei anecdotes en ons gel ach weerklonk door de groote ruimte. We hoordeu deu fijnen klank van een wijnglas, waarmede Clementine spelend tegen hare witte tanden tikte. Plotseling zagen wij elkander en vooral de schoone vrouw in ons midden verbaasd aan. De vingers krampachtig om het glas geslagen, de oogen wijd open en de lippen een weinig van elkander, staarde zij naar de groote vleugel deuren, welke juist geopend werden. Het was de gewone tijd onzer wandeling, waarop de sneltrein aankwam, waarmede gedurig nieuwe badgasten werden aangevoerd. Hiertoe behoorden ook klaarblijkelijk de heide heeren, die nu binnentraden en, na eenige woorden gewisseld te hebben, aan eene kleine tafel plaats namen, -waar ze iets bestelden. Feodoor meende, door op de vreemdelingen te wijzen het bewijs te leveren dat hun wandeltijd was gekomen. We zaten echter nog zoo goed, dat we aau geen heengaan dachten. Clementine scheen voor niets meer oog en oor te hebben dan voor die beide mannen. Nog nooit had ik haar iemand met zooveel ingespannen belangstelling zien gadeslaan. De raadsheer, wien dit niet ontging, stiet mij onder de tafel aan, alsof hij zeggen wilde: Ik wed, dat een van deze beiden de rechte Jozef is. De aangekomenen waren een bejaard en een jong man. Beiden waren van middelmatige lengte en geleken zeer veel op elkander. De een, wien ik voor den vader hield, maakte een uitmuntenden indruk op mij. Zijn geheel was een beeld van kracht en energie. De jongste was eenigszins smaller, maar kwam overigens zeer veel met den' ander overeen. In weerwil van hunne taal we hadden hen met den eersten bediende Engeltch hoorec spreken - zou niemand hen voor Engelschen houden. De snit huuner kleeren en hun geheele doen en laten verried, dat zij gegoede burgers wa ren van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het eer ste wat mevrouw Von Althaten zeide, was eene bevestiging

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1