Bij kon. besl. van 7 Mei isl agreatie verleend aan de door liet Kapittel der Ridderlijke Dnitsclie Orde Balye van Utrecht gedane keuze van O. baron van Dedem tot co adjutor dier Orde. Bij kon. besl. van 12 Mei is benoemd tot kantonr. te Goes jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, tkaus rechter in de arr.-rechtbank te Middelburgis met ing. van 20 Mei 1887, benoemd tot kantonr.- plaatsverv. in het kanton Gouda, mr. E. Opzoomer, adv. te Gouda; is aan G. J. Gerhards, op zijn verz met ing. vau 15 Mei, eervol ontslag verleend als notaris te Groningen. De Staatscourant No. 112, bevat het Kon. Besl. betreffende kiassifi- catie van vestingwerken in de stel ling ran Amsterdam. Openbare vergadering van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, op 18 Mei. des voormid dags te 11 uren. (Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Iu aansluiting met een vorig bericht kan gemeld worden, dat de koninklijke familie aan de halte Vrexen zal afstappen, en dat het verblijf te Arolsen tot Woensdag duren zal, op welken dag de aan komst te Wildungen bepaald is. De heer F. Steers, eerste onder- stalmeester des Konings, is Vrijdag naar Wildungen vertrokken, en te gelijk werden twee hofrijtuigen, be nevens 5 paarden en 1 ponny, daar heen verzonden. Men schrijft ons uit West- Graltdijk: De afdeeling Graft vaD «Het Witte Kruis» hield dezer dagen alkier hare jaarlijksche vergadering, onder voor-, zitterschap van den heer S. Appel, burgemeester vau Graft en de Rijp. Uit het verslag, door den secretaris uitgebracht, bleek, dat deze afdee- ling thans 1 donateur en 43 leden telt. De ontvangsten bedroegen iu het afgeloopen jaar f 133.59 en de uitgaven f 63.79, zoodat en saldo van f 69.80 weder in de spaarkas te West-Graftdijk kon belegd wor den. Gedurende het afgeloopen jaar vond deze afdeeling herhaalde malen gelegenheid om door het verschaffen van verplegingsmateriaal aan haar doel te beantwoorden. Men schrijft ons uit de Beemster: Volgens het verslag der 15de al- gemeene vergadering van het Zie kenfonds «Eendracht maakt Macht» alhier, hebben de ontvangsten over het jaar 1886—87 bedragen f 1766,60 terwijl aan 46 zieken f1802.75 werd uitgekeerd, en aan bureau-behoeften en loon voor den bode f 262.62, ma kende te zamen f 2065.37, alzoo een nadeelig saldo van f298.77. Ook dit jaar zijn wederom 20 contribueerende leden toegetreden, terwijl men door sterfgeval of ver trek naar elders 3 eereleden en 11 contribueerende leden heeft verloren, zoodat dit fonds op 1 Maart jl. be stond uit 102 eereleden en 246 con tribueerende leden. De aftredende bestuursleden, G. Kooiman en Jb. van der Molen, werden met bijna algemeene stem men herkozen, terwijl voor de vaca ture S. Bouman, die wegens ge zondheidsredenen zijn ontslag had aangevraagd, na eene herstemming tusschen P. Vogel en H. de Wit, eerstgenoemde werd gekozen. Dit fonds dat kosteloos wordt be heerd, heeft na een 15-jarig bestaan, alleen uit kleine bijdragen en een wekelijkEche contributie, een kapi-1 taal van ruim f4000 in eigendom. Men schrijft ons uit Zaandam dd. 14 Mei: Heden nacht omstreeks 3 uur werd de burgerij weder door de brandklok .in haar nachtrust ge stoord. De hut van deu houtzaag molen «De Czaar Peter», welke diep in het Westzijder veld is gelegen, stond in vlam, doch was, nog vóór de brandweer de plaats des ouheils had bereikt, reeds ingestort. Enkele mannen spoedden er heen, om de smeulende massa te blusschen en te voorkomen, dat het vuur zich soms aan molen, schuren of hout meêdeelde. Vrijdagmorgen is bij Zaandam een waterwaggon, bestemd voor Eakhuizen, ontspoord, zoodat de rei zigers van de spoorlijn Amsterdam- Enkhuizen genoodzaakt waren over te stappen. Zondag, 22 Mei e. k. zal al hier in «café Suisse» de algemeene vergadering van de gymnastiek- ondsr wijzers - vereeniging «Noord- Holland» plaats hebben. Daarvoor is het volgende pro gramma vastgesteld: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Lezing der notulen en inge komen stukken. 3. Verslag van den secretaris. 4 Verslag van de penningmeester. Nazien der rekening en verant woording. 5. Verkiezing van een nieuw Bestuur. 6. Bepaling van een plaats voor de volgende vergadering. 7. Rapport van de commissie, be noemd tot nazien van het concept examenprogramma M.O. gymnastiek van de Zuid-Hollandsche «G. O. V.» 8. Wat mag bij de marsch-, vrije en staafoet'eningen niet ontbreken met het oog op den aanstaanden militieplicht van den leerling der Volksschool In te leiden door den heer J. Noordraven. 9. De methode van Maul te Karls ruhe, besproken en toegelicht door den Heer P. C. Adrian. Op de Vrijdag avond te Egmond aan Zee gehouden vergadering vau het Nutsdepartement werd verslag uitgebracht over den toestand van onze heide bibliotheken, die voor kinderen en die voor volwassenen. Gelijk vorige jaren bleken beide aan veler behoeften te voldoen, en werd er den afgeloopen winter, van 1 Oct. '86 tot 1 April '87 weder een ruim gebruik van gemaakt. Dit geldt zoowel de afdeeling hier, als die welke in den Hoef zich bevindt. Beide te zamen gevat werden er van de kin der-bibliotheek ruim 2000 boekdee- deelen uitgereikt aau ongeveer 100 kinderen, uit de hoogste leerjaren der beide openbare scholen, waarbij zich nog eenige oudleerlingen aan meldden, die dankbaar van deze zoo gewenschte lectuur gebruik bleven maken. Van de bibliotheek voor vol wassenen werden 1625 boekdeelen ter lezing gegeven aan 117 lezers. Dit getal is minder dan vorige jaren, ten gevolge van de alhier geheerscht hebbende mazelen- en typhus-epi- demieën, waardoor het met het oog op mogelijke besmetting geraden was, eerst in Januari met de uitrei king dezer boekwerken een aanvang te maken. Beide leesinrichtingsn ver- keeren overigens in gunstigen toi- stand. Behalve het noodige onder houd werd besloten ten bate der kleine bibliotheek f30 en voor de groote bibliotheek f 10 uit te trekken tot aankoop van eenige nieuwe boek werken. In de Donderdag hehouden jaarlijksche vergadering van de Noordwijksche Stoomtr.-Maatschap- pij werd met overlegging van ba lans en winst- en verliesrekening verslag uitgebracht over het jaar 1S86 en is het bestuur aangevuld, zoodat het thans bestaat uit de heeren C. J. M. Dijkmans, F. C. P. Boter - hoven De Haan J. G. De Groot Jamin Jr.. te Amsterdam, mr, Th. W. Van der Schalk, te Noordwijk, en jhr. G. J. Van Tets, te 's Hage. Onze correspondent te Hil versum schrijft: «Wel een bewijs, dat da Zomer in aantocht is!» zoo meldde ik u voor eenige dagen. Nu, 't lijkt er op 't oogenblik wsl op. Dikke, nijdige hagelkorrels kletteren tegen de vensterruiten, en zijn druk bezig, in vereeniging met een gu-en noord-westen wind, mijn schoonen perzikenboom, die zooveel beloofde, van zijn aankomende vrucht te berooven. Ook de donder mengt zich met zijn basstem in 't koor, terwijl de flikkerende bliksemschichten het luchtruim doorklieven, om aan dat alles meer deu schijn van een zo- merpartijtje te geven. De thermometer wijst dan ook een recht zomersche temperatuur aan, terwijl de luidjes, die de ge woonte gevolgd hebben om tegen de Paschen «schoon» te zijn, met bibberende leden denken aan het genot, dat vriend Zwart-Jan hun nog zou kuunen schenken, indien ze hem maar niet zoo haastig zijn zomerverblijf hadden aangewezen. En bij dat alles zingen onze kin deren op school onbekommerd: «Hoe lief is de Mei!» De paardentram Hilversum- 's-Gravelaud is voltooid. Morgen (Zondag) geschiedt de proefrit, waar aan, behalve commissarissen en auto riteiten, eenige genoodigden zullen deelnemen. De ansjovis begint zich nu eindelijk in de Zuiderzee te vertoo- nen. In een der laatste nachten werd gemiddeld 4000 stuks per span ge vangen. Men schrijft ons uit de Scher mer Met ingang van 16 Mei a. s. is tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare school te Noord-Schermer benoemd mej. Ida Vermeer te Alkmaar. In dezen tijd van 't jaar hoort men te Landsmeer dikwijls van dief stal van kippen en eenden. Eergis- leren waren bij vijf boeren aau den Kanaaldijk des nachts de hokken eens nagezien en gedeeltelijk ge plunderd. Hoe ijverig ook door de politie gezocht wordt om de daders te ontdekken, maar zelden gelukt haar dat. Ook deze maal niet; niettegen staande door de politie een bezoek gebracht werd bij een persoon op wieu zwaar vermoeden rustte. De vermiste dieren waren hij hem niet te viuden. Iu den Gemeenteraad van Leiden is Vrijdag besloten ter plaatse waar het kruitschip gelegen heeft, door welks ontploffing in 1807 meer dan 100 personen het leven hebben verloren en 200 huizen zijn ver woest, een gedenksteen aan het Steenschuur iu den wal te plaatsen. Verder werd besloten de West- landsche markt, welke hoofdzakelijk boomvruchten en ooft worden ver kocht, verder in oostelijken richting aan den Nieuwen Rijn te verplaatsen. Het door B. en W. aangeboden kohier der directe belastingen, be dragende f 157,341.01, met eene hef fing van 2.98 pecent, werd goed gekeurd. Aan het eind der zitting wenschte de heer J. J. Masyk Huyzer van Reenen te vernemen, of er niets kon gedaan worden ter verandering in het aanhangig plan tot opruiming van den onderbouw der spoorbrug in de Zijl. Volgens het plan der uit besteding zou de scheepvaart aldaar 70 achtereenvolgende dagen wordeu gestremd, hetgeen hij zeer schade lijk achtte, zoowel voor Leidens markt als voor de hier gevestigde neringdoende personen. Hij meende, dat de uitvoering der opruiming kou plaats hebben zonder dat de scheep vaart daar door gestremd behoefde te worden. De voorzitter deelde daarop mede, dat zij, die bezwaren mochten hebben tegen het aanhangige plan, zich hadden te wenden tot Gedepu teerde Staten vau Zuid-Holland. VaD zijnen kant zou hij deze verzoeken ondersteunen. Te Zoetermeer is aangifte ge daan dat in de gemeente voorkomt een geval van besmettelijke ziekte, nl. febris typhoïdea. Met algemeene stemmen is tot lid vaa het bestuur van deu Zoetermeerschen- of nieuw droog- gemaakten polder onder Zoetermeer in de plaats van den heer A. Suy- ker, gekozen de heer P. J. Rijue- veen, te Zoetermeer. Het kohier van omslag van den Palensteiuschen polder onder Zegwaard, is voor dit jaar vastge steld tot een bedrag van f 1999.13. Uit het Verslag vau den toe stand der gemeente Arnhem over 1886 blijkt het volgende: De ge meente telde op 31 December j. 1. 47287 zielen, waaronder 1721 kie zers voor de Tweede Kamer. Onder de voornaamste van de in den Gemeenteraad behandelde onder werpen verdient vermelding den aankoop vau een gedeelte van het landgoed Klarenbeek, die de ge meente met de naasting van boomeu en den aankoop van een strook grond ter verbreeding van den Velperweg op ongeveer 21/, ton gouds kwam te staan. In 1886 bedroegen de ontvang sten f 2,359,816. 917si de uitgaven f 2,128,155.971/,,. Eene leening van f 260 000, rentende 31/s pCt., werd in 1886 aangegaan. De plaatselijke dir. belasting bracht op f277,662.967s- In het begin dezerweek ontstond te Nijkerk een anti-doleereude be weging. Ruim tweehonderd mannen en vrouwen verzamelden zich voor de huizen der doleerenden. De politie kon tegen de overmacht weinig of niets uitrichten. Gelukkig kwam het nog niet tot dadelijkheden. Men vreest evenwel dagelijks nieuwe botsing. Dezer dagen kwam eer. jong ppar te Geleen aangifte doen van zijn voornemen om te trouwen. De ambtenaar van den B. S. zag zich verplicht, deu aaustaanden bruide gom en zijne bruid teleur te stellen met de mededeeling, dat hij een officieel niet hestaanden jonkman on mogelijk in het huwelijk kon doen treden, allerminst met eene bruid, die, volgens de registers, was ge boren als kind van het mannelijk geslacht. Vrijdag middag is te Vlissin gen de kiel gelegd voor het stoom schip Bromo, in aanbouw voor de Rotterdamsche Lloyd en bestemd voor den maildienst op Indië. Be doeld schip, dat geheel van staal wordt gebouwd, zal over het dek eene lengte hebben van 3S0Engel- sche voet. Door de justitie te 's-Bosch is Donderdag te Vlijmen eeu on derzoek ingesteld omtrent het on geval met den bruidegom die in het been werd geschoten en aau de ge volgen daarvan is overleden. Het lijk is geopend, om te onderzoeken of er ook andere oorzaken voor den dood kunnen hebben bestaan. Bij een formeel straatgevecht tusschen tien diamantslijpers, dat Vrijdag te Amsterdam plaats had, werden enkelen hunner door messen gewond. De belhamels werden ge arresteerd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Iq de Vrijdag gehouden zit ting is door den heet Oemer eene interpellatie aangekondigd over de indienststelling van het centraal station te Amsterdam iu verbaud met de overkapping. De discussie is aan gevangen over het hoofdstuk-defen sie in de Grondwet. I)e heeren Reu- Ier en Viruly bestreden het omdat zij niet alles aan den gewonen wet gever wilden overlaten. De heeren Rooseboom, J. Schimmelpenninck en Seret waren in bet algemeen vóór de herziening. De minister van Oor log achtte herziening noodig om beter tot organisatie van de leven de strijdkrachten te komen. Het al gemeen debat is afgeloopen. RECHTSZAKEN ARltOND.-RECHTBANK TE HAARLEM. Terechtzitting van 12 Mei 1887. 1. Th. W. te Lisse; appèl kantongerecht Haar lemmermeer; (overtreding drankwet)het vonnis a quo waarbij de beklaagde is vrijgesproken, be vestigd. 2. J. de V. en A. II. S. beiden zonder woonplaats (gedet.), bedelarij; ieder 12 dagen hechtenis en plaatsing iu eene R. W. I. voor een jaar e. e. 3. S. V. te Westzaan, vissoherij- overtreding en verzet 1'6 boete ot 2 dagen hech tenis voor het le feit niet vrijspraak van het meerdere. 4. C. J. h/v. Th. IC. te Zaandam; cenv. bclecdigiog; fl boete of een dag hechtenis c. e. met vrijspraak van het meerdere. 5. P. F. te Haarlem; 3 dagen gcv. straf c. e. fi. P. v. d. B. te Haarlem; mishandeling van een dier; f5 boete of 3 dagen hechtenis c. e. 7. '1'. K. h/v. C. B. te Haarlemmermeer; mishandeling; f3 boete of eeu dag hechtenis c. e. 8. J. IC. te Zandvoort, vernieling van eens anders goed, bedreiging en mishandeling van een ambtenaar iu functie; 14 dagen gcv. straf c. e. 9. 1). v. d. P. te Zaud- roort; wederspannigheid; bij verstek 10 dagen gev. straf c. e. 10. P. IC. te Zaandam; diefstal; 14 dagen gev. straf c. e. nmmimn. Ncd. Hcrr. Kerk. De Synodale Commissie lieeft aan do kerkeraden der Nederlandsche Hervormde Kerk, dd. 11 Mei, eene missive gericht van den volgenden inhoud: «De Algemeene Synodalo Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk, in erva ring gekomen zijnde, dat in onderscheidene gemeenten allengs grootere en kleinere groepen zich vormen van lidmaten en loden der Nederlandsche Hervormde Kerk, die zich uitgeven, soms met een kerkeraad aan het hoofd, voor Gereformeerde (doleerende) gemeenten, geeft u, tot bevordering van eenparigheid van handeling en in aansluiting aau de synodale aanschrijving van 2 Dec. 11., in ernstige overweging om de lidmaten in dat geval, wegens gebleken ontrouw aan vroeger gedane beloften, ter zake van verstoring van de orde en rust door het vormen, zoo mogelijk, van eene Kerk in en tegen de wettig bestaande Kerk, vol gens het ltegl. v. Opz. en Tucht te ont zetten van hun lidmaatschap en daarna, zoodra die uitspraak kracht van gewijsde verkregen heeft, aangaande hen en de overige leden, volgens art. 3 Alg. Regl. een wettig besluit te nemen, dat zij, door woord of daad getoond hebbende zich af te scheiden, niet meer tot de Nederlandsche Kerk bekooren." Van dit vermoeden. Nadat de vreemden iets hadden gebruikt stonden ze be daard op, groetten en gingen heen. Wij namen het gestaakte gesprek weer op. Clementine zweeg. Zij dronk langzaam, zeer langzaam haar glas cham pagne uit, zette het op tafel en zeide, ofschoon het vol strekt niets met ons gesprek te maken had: Die man heet Roger Walcott en zijn zoon Robert Walcott. Zij zijn uit Boston in Massachusetts en maken bruggen, en leggen wegen aan. Wij lachten en keken mevrouw Von Althaten aan, die plotseling hare spraak had terug gekregen en er zulk een opvallend gebruik van maakte. Kent gij die heeren? vroeg Feodoor, niet zonder een weinig ironie in zijne stem. Clementine antwoordde fermIk heb den een gekend. Is dat lang geleden? vroeg de raadsheer. Zeer lang! -antwoordde zij, streek met de hand over 't voorhoofd en de oogen en onderdrukte een zacht. Dan wil ik met u wedden, dat gij u vergist, mevrouw zeide de raadsheer, die de sombere wolk, welke het ge laat onzer Echoone bij de gedachte aan't verleden ontsierde, gaarne wilde verdrijven. Clementine zag hem medelijdend glimlachend aan, alsof zij zeggen wilde: Gij groote dwaas! Indien gij zoo zeker zijt van uwe zaak, mevrouw, welnu, neem dan de weddenschap aan, aldus voer hij voort. - Ik weet zeker, dat gij u vergist. Omdat gij die heeren beter kent dan ik? vroeg Clementine nieuwsgierig. Volstrekt niet! antwoordde hij, maar omdat ik niet wil, dat het de heeren zijn, welke gij meent en dat het geluk mij aanraadt onder anderen deze weddenschap voor te stellen. En waarom zal er dan gewed worden? Wel, naar U goedvinden, mevrouw! O, mijnheer de raadsheer! Dus de groote gemeenschappelijke reisl De reis naar de Noordpool? vroeg de schoone vrouw en lachte. Het zij zoo! Komaan, sla toe! zeide de raadsheer, dien de wijn naar 't hoofd was gestegen. Gaspari wilde zich tegen zulke voor hem onaangename plaDnen verzetten. Wees gerust, mijn vriend! zeide Clementine tot hem. Hij verliest de weddenschap en moet alleen naar de Noordpool reizen, want ik heb een goed geheugen en er zijn gelaatstrekken, welke men nooit vergeet. Feodoor meende in deze woorden iets zeer vleiends voor hem te vinden, want hij haastte zich, zijne dame de hand te kussen. Het was jammer, dat mevrouw Von Althaten den fraai bewerkten steen tusschen half uitgedronken glazen en saam- geworpen servetten vergat. Zeer ernstig beschouwde Gaspari zijn verwaasloosd ge schenk. Hij gevoelde zich gekrenkt hij, de nakomeling van het trotsche handelshuis in Odessa. Daarop stak hij snel den brietbezwaarder in den zak en liet zich hoed en stok geven, waarna hij ons volgde. Clementine was sneller dan hare gewoonte was de zaal uitgegaan. Wij vonden haar bij den eersten bediende, wien zij vroeg of alle aangekomen reizigers kamers iu 't hotel gevonden hadden, maar wijl nog niemand zich in het vreemdelingenboek had ingeschreven, was elk onderzoek overbodig. Denzelfden avond kwamen we nog eens in't hotel samen maar het mocht niet laten, want de beide Amerikanen waren spoedig, nadat ze weer tehuis gekomen wareu, ver moeid van de reis naar bed gegaan, zonder eene pen aan te raken. Feodoor meende, toen hij een oogenblik onbeluisterd met Clementine kon spreken, de vraag te mogen doen, wat de na men dier beide heeren met haar verleden te maken hadden. Wordl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2