NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang. Dinsdag 17 Mei 1887. No. 1185. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicitê JGtrangère G. L. DATJBB Co., JOH. F. JONBS, Sucr., Parijs3Ibis Faubourg Montmarlre. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenseben te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 16 Mei. In de Concertzaal der «Vereeni ging» had Zondagavond voor een vrij talrijk publiek de aangekondigde voorstelling plaats van de vereeni- giDgen Crescendo, J. J. Cremer en De Muzikale Vriendenkring. De op brengst zou, zooals men weet,strekken ten voordeele van bet fonds der Vereeniging van Gepensioneerde oeh derofficieren en minderen van het Ned. Leger. De drie vereenigingen hebben tot dit prijzenswaardig stre ven de banden ineen geslagen en hebben een gemengd programma saamgesteld, waarvan de verwezen lijking zeer verdienstelijk mag ge noemd worden. Het programma was vooral met het oog op de omstandig heden zeer goed gekozen en be vatte enkele krijgshaftige nummers. Het zangrijk aandeel in de uitvoe ring bestond voor Crescendo uit Ossian van J. Beschnitt; Sehn sucht nach dem Walde en Standchen van R. König voor quartet; Kriegslied, Berg op Zoom en Dankgebet, drie *\lt- niederlandische Lieder van Eduard KremserO p 't K e r k- h o f, door den dirigent den heer An- driessen,en Sur les Remparts vau Saintis. De Letterlievende Vereeniging speelde met groot succes het aar dige stukje van Rosier Eaassen, de Militaire Willemsorde en in de 2e afdeeling De r e m p 1 a- 5a nt van 15000 francs. De Muzikale Vriendenkring, der Dritte speelde twee stukken van Haydn Mare ia, op 77 No. 2, en Largo, op 74 No. 3. Wij wenschen de drie vereenigin gen toe dat hun streven moge be kroond zijn met een ruime recette, opdat zij de streelende voldoening mogen hebben, dat hunne moeite en studie het fonds hebben gestijfd met een flinke bijdrage. Dat zij tevens velen een aange- namen avond hebben verschaft, die voldoening hebben zij trouwens reeds. Op Zondag 22 Mei a. s., 's middags te 1 u., zal op het Noorder Spaarne bij Haarlem de reeds aangekondig de wedstrijd plaats hebben van den studentenroeibond. De bond bestaat thans uit de stud, roeiver. «Nj'ord", «Laga", «T/iton" eu Nereus", te Leiden, Delft, Utrecht, en Amster dam. Het programma is als volgt: Hoofdnummer. Uoiversiteitsrace voor 4riemsgieken. Prijs: het eere diploma van den roeibond en 5 gou den medailes. Tweeriemsgieken (ju niores), prijs 3 zilveren medailles; tweeriemsgieken ("seniores), prijs 3 zilveren medailles; vierriemsgieken (juniores), prijs 5 zilveren medailles; scullingmatch tusscben Leiden en Delft. Prijs uitgeloofd door den beer H. de Ranitz, praeses van «Njord». De deelneming aan bet hoofd nummer is voor de 4 vereenigingen verplichtend. I11 verband met dezen wedstrijd wordt door den Commissaris des Konings ter kennis gebracht van belanghebbenden dat de scheepvaart in het Noorder-Buiten-Spaarne tus scben de Spoorwegbrug te Haarlem en Spaarndam op Zondag 22 Mei e. k. des namiddags van 1 tot 5 ure zal zijn gestremd. Aan de leden van de roeivereeni- giögen, die deelnemen aan den wed strijd, is door de Ned. Rijn- en de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschap pijen verlaging van tarief toegestaan, zoodat een retourbiljet tegen den prijs van enkele reis voor ben ver krijgbaar is. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink alhier, zijn de tweede en derde aflevering van de Nieuwe Wandelingen door Nederland van de beeren J. Craandijk en P. A. Scbipperus verschenen. Zij brengen ons ditmaal naar Barneveld en Twello en omstreken. Als altijd is bet een genoegen, zich door deze gidsen «met pen en pot lood» te laten leiden en de nieuwe Wandelingen worden zeker niet min der gewaardeerd dan de oude. Zondagnamiddag, omstreeks 2l/s uur, ontstond er een brand op bet erf aan perceel no. 11 aan de Brou werstraat en wel in een loods, waarin krullen waren geborgen, welke brand werd veroorzaakt door kindereu, die aldaar met lucifers hadden gespeeld. Het vuur was gelukkig spoedig* ont dekt en door de bewoners met be hulp der buren gebluscht, die de loods omver hebben gehaald. De politie die met baar slangenwagen onmiddellijk op bet terrein kwam, beeft geen dienst verricht. Zaterdagnamiddag liep op de Groote Markt alhier, een man rond, die zich blijkens zeer onregelmatige bewegingen, veel te veel avergund» had. Het loopen over een lijntje was hem blijkbaar geheel onmoge lijk, daartoe was bij te zwaar ge laden. De argusoogen der Haarlemscbe politie, die in de buurt op den uit kijk zat, hadden den kunstenmaker spoedig ontdekt. Een agent kwam toegeloopen, met bet loffelijk doel aan zijne gratis-voorstelling een einde te maken. De man bad echter zoo zijn eigen begrippen over de Nederlaudsche draukwet, en voelde zich volkomen gerechtigd zijn zon derlinge bewegingen aan de ver baasde omstanders te vertoonen. In die overtuiging trok bij zijn mes en wilde daarmede «den sterken arm» een duurzaam souvenir geven, maar de handhaver der openbare orde was daarop minder gesteld en riep eenige collega's, die met vereende krachten den grappenmaker bet moordtuig ontnamen en hemzelf, ergens in de Zijlstraat, welwillend in de gelegenheid stelden bin nenskamers en in alle stilte, na te denken over de toepassing der Ne- derlandsche drankwet en over bet geven van publieke vermakelijkheden zonder vergunning. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer Dat bet werk van de bescbrij ving voor de personeele belasting, soms door eigen schuld, wel eens met hom pen en stompen gepaard gaat, onder vond jl. Woensdag een man, die belast was met de pers.-bescbrijviug. Aan een buis vau eene doove vrouw gekomen zijnde, die pas baar straat en buis geschrobd bad, wilde ze op dit oogenblik ongaarne, zoo ze meende, met kooplui te doen hebben. Toea aan baar verzoek om been te gaau, geen gevolg werd gege ven, en de vrouw van den lastigen «koopman» niet afkon komen, werd de bezem te baat genomen om den ongenooden gast we? te jagen. Had de mau zich dadelijk kenbaar ge maakt, dan ware het niet voorge komen, wijl bet algemeen bekend is, dat de beschrijving in Mei van elk jaar plaats beeft. In de afgeloopen week zijn weder twee krankzinnigen uit Haarlem mermeer naar Meer-en Berg ge bracht. Het onderhoud voor die oügeluk- kigen vereischt vau de gemeente jaarlijks groote uitgaven. De gewone jaarlijkscbe lam- merenmarkt zal gehouden worden te Haarlemmermeer, Hoofddorp, den 18en Mei e. k. De kaasfabriek «de Haan», sinds eenigen tijd opgericht te Haarlem mermeer, werkt met veel voordeel; er worden dagelijks ongeveer een honderdtal kazen gemaakt. LETTEREN EN KUNST. De algeraeene vergadering der Veree niging van Nederlandsche Letterkundigen zal dit jaar gehouden worden te Amster dam den 4en Juni. Te Antwerpen heeft zich eene com missie gevormd om Vondels eeuwfeest te herdenken. Het bestuur is samengesteld uit letterkundigen, voor de helft katho lieken, voor de wederhelft liberalen. Naar men ons mededeelt, is de heer Hermann Wolff, directeur van het be roemde Berlijnsch Philharmonisch orkest, voornemens om voor het begin zijner concerten te Scheveningen, welke bij de ope ning van het aanstaande badseizoen zullen aanvangen, ook eenige concerten in andere steden van ons land te geven. den omtrek van Amsterdam eene ver eeniging opgericht, met het doel, goede, zuivere koemelk aan de ingezetenen der hoofdstad te leveren tegen zoo billijk mo gelijken prijs. De melk werd uitsluitend verkregen van het eigen vee der leden, en tweemaal daags aan de huizen der af nemers bezorgd. Behalve door peilingen, een streng da- gelijksch onderzoek, werd ook door een wekelijksch onderzoek door een gezagheb bend scheikundige (i.e. dr. L. Th. Beicher, adsistent aan het scheikundig laboratorium aan de Universiteit,) waarvan de uitslag bekend werd gemaakt, de deugdzaamheid van de melk gewaarborgd. De boerderijen in de vereeniging opge nomen waren, //Badhoeve" in de Haarlem mermeer, //Kent u zelveu," Bovenkerker polder, //Veenoord" Amstelveen, //Welte vreden" en «Hoop doet leven," Boven kerkerpolder en //Hermanshoeve," Haar lemmermeer, en de leden de heeren Herm. F. Bultman, F. A. en P. H. Smithuysen, C. van Blaaderen, S. van den Anker en L. van Casteren, besloten aldus eene proef te wageu om een der eerste levensmidde len volkomen zuiver in den handel te brengen. Een eerste verkooplokaal werd geopend in de Korte Leidsche Dwarsstraat bij het Leidscheplein. Het pogen vond bijval, en nu, na een éénjarig bestaan, was uitbreiding reeds noodzakelijk, eu werd Zaterdagavond een tweede verkooplokaal geopend in de Nieuwe Kerkstraat bij de Weesperstraat. Het is een ruim, flink lokaal, waar de melk tegen billijken prijs geleverd wordt. Men schrijft ons: De gewone jaarlijksche grasverpach- tiugen in de gem. Sloten zijn afgeloopen. Sommige perceelen brachten merkelijk meer op dan verleden jaar, andere echter minder, over het geheel komt de opbrengst vrij wel overeen met die van het vorige jaar. Het vee is thans in de weide, doch algemeen wordt geklaagd over te weinig gras; het gaat met het schrale weder niet vooruit, terwijl de melkgift der koeien eer vermindert dan stijgt. De toestand is voor de veehouders alles behalve rooskleurig. LAND- EN TUINBOUW. Iu April van het vorige jaar werd door eenige eigenaars van groote boerderijen in Bij kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 19 Mei, tot burgem. van Herten, Chr. B. Korsten, secr. dier gem.; met ingang van 23 Mei tot burgem. van Borgharen, A. P. Scheepers; met ingang van 25 Mei tot burgem. van Duiven H. J. H. Libourel, secr. dier gem; met ingang van 27 Mei, tot burgem. van Ruinerwold, M. J. Bosma secr. dier gem.met ingang van 28 Mei, tot FEUXLLETO N. HANS HOPFEN. 66) NEGENDE HOOFDSTUK. Zij legde zacht hare band op zijne banden, keek hem vriendelijk aan en verzocht hem, haar niet met vragen te pijnigen, die voor hem niet de minste waarde hadden. Zij wenschte hem een goeden nacht en een vroolijk weerzien den volgenden dag. Hiermede gaf zij hem voor dezen dag beslist zijn afscheid. Gaspari kon nu op zijn gemak de geschiedenis, welke Clementine hem zoo welsprekend had verteld, nagaan om te zien op welke van de vele personen, die er in voorkwa men, de namen van dezen Amerikaan pasten. Het hielp hem echter niet, hij kon het geheim niet op lossen. Dat. ergerde hem, terwijl de steen in zijn jaszak telkens onaangenaam tegen zijne beenen aanklopte. Den volgenden morgen voor twaalf uur kwam de raads heer mij opgewonden tegemoet. Hij kwam van het hotel, waar hij den eersten bediende door eene goede fooi er toe bewogen had, de vreemden te verzoeken hunne na men in 't vreemdelingenboek te schrijven. Spoedig had hij die namen afgeschreven. Snel haalde hij het papier uit den zak en zeide: Me vrouw Von Althaten heeft de weddenschap verloren. Ik reis niet alleen.... en wij reizen niet naar de Noordpool.... Zij houdt haar woord. Daar kunt gij zeker van zijn. Alles goed en wel, maar hoe heeten die menscheu dan en wat zijn ze? Amerikanen zijn het wel, daarin had ze gelijk, maar daarin ook alleen. Over alle andere kanten heeft zij mis geschoten. De heeren zijn niet uit Massachusetts maar uit Ohio, ze zijn niet vader en zoon, maar oom en neef en ze heeten niet zooals mevrouw Von Althaten zeide, maar ge heel anders; Nathaniel Adams heet de oudste, Alexander Baldwin heet de jongste. Kies gij nu maar den schoonsten naam uit, voor mij zijn ze even schoon, want beiden hiel pen ze mij aan 't winnen eener interessante weddingschap. Het spreekt van zelf, dat mijn overgelukkige viiend niets beters wist te doen dan zich naar Clementine te begeven en haar bet groote nieuws mede te deelen. Een oogenblik klopte hem het hart sneller, hij twijfelde er aan of het hem ditmaal gelukken zou tot het heilige der heiligen door te dringen een gunstbewijs waarop nog niemand mocht roemen, zelfs Feodoor Gaspari niet. Des te grooter was zijne bevrediging toen hij op de bood schap wat hij te zeggen had ten antwoord ontving, dat hij binnen mocht komen. Hij vond Clementine in een allerliefst négligé, een kan ten mutsje op, met eene pen in de hand aan de schrijftafel. Toen zij zich tot hem wendde, zag hij dat hare oogen vochtig waren. Hierdoor geraakte de raadsheer geheel in de war, ver gat het doel zijner komst en vroeg naar de oorzaak van die tranen. Zij kon hem niet dadelijk antwoorden, bracht haren zak doek aan de oogen en wees hem, in plaats van te antwoor den op een couvert, waarop Olga'a naam en adresstonden. Mijn vriend staarde verbaasd op het papier. Daarop be gon Clementine te spreken en verhaalde, dat zij het niet kon uitstaan door eene beste vriendin als Olga geweest was, beschuldigd te worden van haar het geluk baars levens te hebben ontroofd. Ontroofd? Neen! nooit! Ze waren toevallig samengeko men in een oogenblik van zelfvergetelheid.... Maar Olga, wat moest zij onder dit alles lijden! Neen, indien iemand iets dierbaars moest verliezen, dan wilde zij het zelf zijn. Zij was er aan gewoon ter zijde te gaan, ais anderen geluk eu vreugde oogstten. Nu had zij wel is waar gisteren een brief van Olga ont vangen, waarin deze verklaarde voor eeuwig afstand van Feodoor te doen, maar bet was haar eene ondragelijke gedachte bij een ander in grootmoedigheid achter te staan en een geluk te genieten met het verwijt dit een ander ontroofd te hebben. Mijn vriend de raadsheer was niet weinig verbaasd over den woordenstroom, welke van Clementine's lippen vloeide. Hij was beleefd genoeg om hare schoone rede door een zacht woord te storen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1