BINNENLAND. Tegen een 74-jarige vrouw in de Haarlemmermeer is proces-verbaal opgemaakt, wegens onbevoegd uit oefenen der verloskunde. De vrouw was pas gehaald, toen men geen bevoegde hulp kon krijgen en de toestand van de patiënt niet toeliet te wachten, totdat een persoon aan wezig kon zijn. De groote afstanden, die in deu regel te Haarlemmermeer moeten worden afgelegd, om een deskundige te waarschuwen, moeten in dringende gevallen zeer dikwijls zoodanige overtreding noodzakelijk maken. Het is heel gemakkelijk, zegt de Arnh. Ct-, hieromtrent bij eene wet iets te verbiedenmaar op hem die verbiedt, rust dan ook de ver plichting, te zorgen dat er andere hulp zij, dan de verbodene. Een gemeentebestuur kau het gebruik van het water eener pomp verbie den, maar als het voor geen ander goed water zorgt, zal het niet kun nen beletten, dat zij, die dorst heb ben, het drinken. Een groot ongerief ondervindtde stoomboot-onderneming «Carsjene», varende door de Ringvaart te Haar lemmermeer. De Spoorwegbrug te Leiden moet vermaakt worden waardoor ze volgens bekendmaking 70 dagen zal gesloten zijn, en de booten alsdan den weg langs den Rijn moeten nemen, wat ruim l1/, nur omvaren is. Om die reden, kan de Directie haren zomerdienst nog niet publiceeren. Achter de Spoorweg brug ligt de Oude Vaart. De Directie heeft zich tot de Staten van de pro vincie Z. H. gewand, om die Oude Vaart in gebruik te nemen waar door dan geen verandering in den dienst zou ontstaan. Het antwoord wordt door velen belangstellend te gemoet gezien. Tot consul] van den rij wielers- bond te Haarlemmermeer, is onlangs benoemd de Heer L. M. den Ouden, werktuigkundige enz. te Haarlem mermeer. Ia Noord-Holland beeft men drie consulaten. De beer J. S., landbouwer te Haarlemmermeer, ontsnapte Maan dag jl. aan een groot gevaar. Toen hij een wagen stroo reed, schrikte de paarden aan den hoek van den Aals- meerderweg, waardoor het geheele gespan in den Kruistocht geraakte. Door spoedige hulp, werden grootere onheilen voorkomen, en kwam men met den schrik, een nat pak en eene kleine schade er af. Voor eenigen tijd berichtten sommige nieuwsbladen, dat de bui zen in de Haarlemmermeer zoo weinig waarde hadden, zoodat men twee perceelen voor f 400 kocht. De inzenders vergaten te berichten, dat die perceelen op erfpacht stonden; die erfpacht was geëindigd, en dat volgens polderverordening, de eige naars verplicht waren óf af te bre ken, óf de buizen te doen rijzen. Men besloot toen ze te verkoopen, waardoor ze voor afbraak boven vermelde som opbrachten. Als een bewijs dat de huizen wel waarde hebben, dient: Dinsdag jl. werd een huis, inge richt voor twee arbeiderswoningen, verkocht voor f 1650 plus de kos ten, bedragende de gezamenlijke som van f 1900. In den «Poel», grenzende aau de Ringvaart in de Haarlemmer meer, is gepasseerde week een groote meerval van eens buitengewone zwaarte gevangen. Deze diereu moe ten vóór de droogmaking der Haar lemmermeer, menigmaal gevangen zijn. Wegens de onbekendheid van het exemplaar is het ter bezichtiging gesteld bij den heer S. De uitslag van de aanbeste ding voor de grintwegen, ten over staan van Dijkgraaf en Heemraden te Haarlemmermeer, op Maandag jl. is als volgt: 1 perc. G. van Essen f 2090 2 P. van Dijk 2000 3 id. id. 2300 2 A. van Son 1840 1 H. Raaphorst 2237 2 N.W.Wamsteeker,, 1925 4 id. id. 2890 3 K. Basjes 2418 1 A. denBreejen,, 2350 2 id. id. 2250 3 id. id. 2650 4 id. id. 3265 In massaf10515 De spoorbrug te Yelsen is Don derdag middag te kwart over vieren aangevaren door een zwaar geladen schip met steenen, waardoor de brug belangrijk is ontzet en voorloopig niet meer gebruikt kau worden voor het spoorwegverkeer. Te Zaudvoort wordt den 29n dezer, nabij de plek waar vroeger het «Heidelberger Yat» gevestigd was, een nieuw koffiehuis geopend, «Germauia» genaamd. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft een kon. besluit uitgelokt, waarbij opnieuw de or ganisatie van bet rijksmagazijn van genees middelen is vastgesteld. Het toezicht over het magazijn is opge dragen aan den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, terwijl als directeur van het magazijn de dirigeerend militair-apotheker optreedt. Daar de directeur ook belast is met het doen van ontvangsten en betalingen, zal hij eenen borgtocht van f1000 moeten stellen. Van wege het ministerie van Oorlog is verschenen en aan de korpscomman danten van het leger toegezonden eene kaart van Nederland in kleurendruk, op de schaal 1 400,000, met aanwijzing van de indeeling, standplaatsen, enz. der korp sen van het leger en der schutterijen, alsmede de onderscheidene mil. autoriteiten en inrichtingen van het rijk, op 1 Mei 1887. LAND- EN TUINBOUW. H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen heeft eene belangrijke bijdrage beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling van land- en tuinbouwvoortbrengselen, die van 29 September tot 1 October a. s. door de afdeeliug Westland der Hollandscke maatschappij van landbouw te Loosduinen zal worden gehouden. ARMENZORG. De Israëlitische gemeente te Leeuwarden is met eene instelling verrijkt, waarvan het gemis zich reeds jaren had doen ge voelen. Het is een gesticht, bestemd tot woning van behoeftige oude lieden. Een geheel nieuw gebouw is daarvoor opgericht met elf kamers voor even zoovele gezinnen. Eenige dagen geleden is het gebouw aan zijne bestemming overgegeven en gedeel telijk betrokken. In de Martha-stichting te Alfen aan den Itijn, eene inrichting voor verwaar loosde jongens en meisjes, worden thans 55 meisjes en 83 jongens verpleegd. Se dert de vier jaren dat deze inrichting bestaat, zijn daarin reeds 184 kinderen opgenomen geweest. Ofschoon de fmantieele toestand is verbeterd, sloot de rekening over 1886 weder met een nadeelig saldo van f 2866,35. Z. M. beeft aan J. D. Mouhemius, op zijn verzoek, eervol ontslag' ver leend als burgemeester van Rozen burg. Benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Slie- drecht J. A. A. Schwan, thans te legrafist 1ste kl. bij de Rijkstelegraaf. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Aan bet diner, dat Dinsdag ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Koning Alfonso van SpaDje door den Spaanschen gezant bij ons Hof is gegeven, hebben o. a. deelgenomen onze minister van Bui- tenlandsche Zaken, vele leden van bet corps diplomatique, de Groot meester van het Huis van HH. MM., graaf Scbitnmelpenninck van Nijen- buis, enz. enz. De minister van Buiteulandsche Zaken bracht een toast uit op den jeugdigen Monarch, dien bij hoopt dat tot heil van zijn land en volk mocht gespaard blijven. Door den Spaanschen gezant, hertog d'Alraodovar, werd deze toast beantwoord met een dronk op Z. M. onzen Koning, op den Paus en in het algemeen op alle regeerende Hoofden. Reeds dikwijls beeft het ge rucht geloopen dat de minister van Waterstaat, de heer Van den Bergh, wenschte af te treden. Thans moet de minister daartoe vast besloten zijn, en zou hij zich «eerlang» te rugtrekken. Waarom zou de minister echter zulk een haast maken, en zich thans van zijn ambtgenooten Echeiden? Als de grondwetsherziening in het aan staande najaar tot stand is gekomen, dan is er zeer veel kans dat voor het geheele ministerie de tijd van gaan is gekomen. Hbl Jacobus Krijger van Naald wijk heeft ook dit jaar het genoe gen gehad, het eerste mandje nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning en H. M. de Koningin te mogen aanbieden. Dit is nu reeds de 29e maal, dat de bouwmau Krijger die vlugge be zending naar bet Hof deed. In de op 24 dezer te houden buitengewone vergadering van aan deelhouders der Gooische stoomtram- mpij wordt door eenige aandeelhou ders voorgesteld, de statuten in dien geest te wijzigen, dat bet aantal commissarissen van 5 op 7 wordt gebracht. Het stoomschip Baron van Heem stra, dienst doende tusschen Har- lingen en Amsterdam, is door eene Oostenrijksche firma aangekocht. Wat zijn er toch soms groote kinderen onder de menschen! Een bewijs voor deze stelling leveren de advertentieborden in de waggons van de Noord-Hollandsche lijnen. Geestige reizigers hebben zich geamuseerd om met messen enpot- looden de woorden van advertentiën zoodanig te verminken door bijvoe ging of uitlating van letters, dat men herhaaldelijk genoodzaakt is ge durende de reis te zitten tegenover een verzameling van de gemeenste woorden, waarvan men de verklaring in de Amsterdamsche achterbuurten maar niet bij de Vries en Te Winkel moet zoekeD, uitdrukkingen die dra gonders zouden doen blozen. Deze geestigheden vindt men N.B. voornamelijk in de waggons der 2e klasse I Zulke g-roote kinderen moesten veroordeeld worden om, op het po litiebureau, duizend regels te schrij ven «Ik mag mijne evenmenscben niet beleedigen door straatuien». De heer A. D. Smit, werk tuigkundige, heeft aan het Tolhuis te Amsterdam drie volgens zijne aanwijzingen door Nederlanders ver vaardigde reuzenballons ter bezich tiging gesteld. Deze ballons kun nen, volgens hem, hunnen gasin- houd 2 maal 24 uur behouden en dus langer reizen maken. Ook meent de vervaardiger dezer ballons een middel gevonden te hebben om luchtschepen bestuurbaar te maken. De ballons zouden dan gevuld wor den met waterstofgas, dat in het schuitje door middel eener kleine stoommachine, wordt vervaardigd. Nog dit jaar meent de heer Smit met zijne bestuurbare luchtballons proeven te kunnen nemen. - Zekere vrouw H., die wegens wanbetaling gerechtelijk uit hare woning op de Marnixkade te Am sterdam is gezet, is krankzinnig naar het Buitengasthuis gebracht. Onder haren boedel voDd men twee blikken trommels gevuld met effec ten, die gezamenlijk een vrij groot kapitaal vertegenwoordigden. In ha ren zak had ze nog 53 gulden; terwijl bovendien nog vele zilveren voorwerpen als: lepels, vorken, mes sen, enz. gevonden werden. Zij zal waarschijnlijk naar een rijkskrank zinnigengesticht overgebracht wor den. Men schrijft ons uit Zaandam: Woensdagavond kwam het De partement der Maatscb. tot Nut v. 't A. in buitengewone vergadering samen, ter benoeming van 2 leden van het hoofdbestuur der Maatscb. Uit de aangeboden dubbeltallen werden benoemd Mr. A. Bloembergen Ez. van Leeuwarden en Mr. G. A. van Hamel van Amsterdam. Verder werden benoemd tot afgevaardigde ter Alg. Vergadering dezes jaars Ds. L. R. Vledeman, en tot Plaatsvervan ger Ds. J. J. van Hille. Deze be noemingen waren noodig geworden. Ten slotte werden aan de orde ge steld de voorstellen van de Departe menten Harlingen en 's-Gravenhage. Met algemeene stemmen bepaalde de vergadering, dat de afgevaar digde tegen beide voorstellen zou stemmen. Men schrijft ons: Te Wormerveer komt politiek leven. Er zuilen twee nieuwe raads leden moeten gekozen worden voor den burgemeester en den wethou der Doorn, die beiden hun ontslag hebben ingediend. Men schrijit ons uit Purmerend van Woensdag: Woensdagavond jl. is in eene vergadering, ten huize van den heer Proper te Midden-Beemster, door enkele belangstellenden besloten het 275jarig bestaan van de Beemster feestelijk te herdenken. Alhoewel de 4de Juli gehouden wordt voor den datum, waarop Prins Maurits in 1612, na de drooglegging, een officieel bezoek aan de Beem ster bracht, is men, met het oog op den hooitijd, overeengekomen be doeld feest te houden in de laatste helft van de maand Augustus. Gepasseerden nacht trachtte men in te breken bij den goud- en zil versmid, den Heer H. Termeulen in het Padjedijk alhier. Met behulp van een ladder wilde men zich aan de achterzijde toegang tot het huis verschaffen. Zoodra echter bemerk ten de bewoners en de inbrekers elkander niet, of de laatsten, met achterlating van de ladder, kozen het hazepad. Men schrijft ons: Te Noordwijk aan Zee werd gis teren een perceel weiland, groot 1 H en 2 A, verkocht voor bijna f 2900. Wel een bewijs dat de prijzen der landerijen daar niet dalen. - Men schrijft ons: Te Oude-Niedorp bestaat sinds acht jaar eene Vereeniging, welke zich ten doel stelt het getrouw school bezoek te bevorderen. Van jaar tot jaar mag zij op uitnemende resul taten wijzen. In bet jaar voor de oprichting bedroeg het willekeurig schoolver zuim 8% en reeds een jaar na de oprichting was dit gereduceerd tot l°/0. Zoo is men van jaar tot jaar vooruit gegaan en zóó gering was 't ia het afgeloopen schooljaar, dat van de 63 leerlingen slechts 1 één schooltijd willekeurig heeft verzuimd; 't volmaakste is dus in de/.e bijna bereikt. Is het te verwonderen, dat eene Vereeniging, welke zoo heilzaam werkt, zoowel op den zedelijken als financiëelen steun van alle welden- kenden in de Gemeente mag re kenen? Het schoolfeest, dat door de Ver eeniging jaarlijks aan onze school jeugd wordt bereid (waarvan wij later verslag hopen te geven,) wordt dan ook steeds met de meeste op gewektheid door jong en oud ge vierd. Men schrijft ons uit Hilver sum Donderdagmorgen bad in de zan derijen tusschen Bussum en hier een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog al goed afliep. Twee zandtreineu zijn door ver keerden wisselstand in elkaar ge reden, waarbij een drietal wagens verbrijzeld werd. Een remmer werd licht gekwetst. Is een spoorwegongeluk gauw gebeurd, men moet zeggen, dat de materiëele sporen van zulk een on geval ook in een minimum tijds zijn verwijderd. Niet lang na bet, vernemen van het ongeluk in de zanderijen bij deze gemeente, begaf ik mij op weg om met eigen oogen de verwoes ting op te nemen. Toen ik echter op de plaats des onbeils aankwam, was alles reeds opgeruimd. (Tusschen twee haakjes moet ik u evenwel zeggen, dat het trein personeel en de gewonde remmer alles behalve «opgeruimd» waren). Later op den dag zag ik bij de machinewerkplaats alhier de treu rige overblijfselen der vernielde wa gens. Zóó geweldig was de botsing ge weest, dat de zwaarste houten bal ken en de stevigste bouten totaal verbrijzeld en verwrongen waren. Het hout behoeft niet fijner gehakt te worden om te dienen tot brand hout. Bacchus, de god van den wijn en audere prikkelende dranken, en Demeter, da godin van den land bouw, schijnen elkaar niet goed te kunnen verdragen. Ten minste Don derdagmorgen reden ze elkaar ge ducht in de wielen. Bachus is gewoon op Hemel vaartsdag onze dorpelingen, die reeds in de vroegte gaan «dauw- trappen» van binnen nat te maken, doch Demeter, hiervan onderricht, besloot hem dit te verhinderen. Ze zond bij het krieken van den dag frissche regenstroomen naar het ik mij echter met de Woorden troosten Maak het slechts weinigen naar den zin; velen te bevallen is moeilijk! Ja, ja! zeide de raadsheer, maar ik boorde aan den klank zijner woorden, dat zijne gedachten ergens an ders vertoefden. Plotseling bleef bij staan, drukte mijn arm en hief het hoofd op, terwijl hij zeide: Ziet ge? We stonden voor een oud, smal gebouwtje van twee verdiepingen, dat als een dwerg tusschen de grootere bui zen stond. Beneden waren deur en vensters dicht; boven waren de drie ramen naar de straat helder verlicht. Fijne gordijnen hingen ter zijde van de vensters. Op een tafeltje, dicht bij een der ramen stond een ruiker. De lamp welke er bij geplaatst was, brandde beider en als 't ware uitnoodigend tot binnenkomen. Eene oude vrouw zat bij een tafeltje. Te oordeelen naar de houding barer schouders, was zij met een handwerkje bezig. Voor het middenste venster stond in al hare schoonheid eene andere, sierlijke gestalte.... Clementine von Altbaten. Zij scheen te praten en te lachen en speelde met een klein kardoesje, dat zij nu en dan liefkozend tegen hare wang drukte. Nu stond de oude vrouw op; zij scheen iets te zeggen. De andere keerde zich om en daarop verdwenen beide figu ren uit den lichtkring der lamp. Een oogenblik later misschien bad zij hare moeder tot aan de trap vergezeld verscheen Clementine weder. Het hondje zat naast haar op 't kussen van de vensterbank. Zij stond daar als een beeld, zoo onbewegelijk maar tevens ook zoo schoon, de armen over de borst gekruist, den blik naar de sterren gericht. Wij hielden ons in de schaduw, zoodat zij ons niet kon zien. Eenzaamzeide ik. Ik weet niet, waarom ik plot seling dat woord moest uitspreken. Zij wil het zijnzeide de raadsheer. Weder zwegen wij en gaarne gunde ik mijn vriend dit lange, stomme, hartelijke afscheid. Eindelijk bewoog Clementine zich. Zij keerde zich om, joeg het hondje uit de vensterbank, strekte den arm uit en een wit gordijn zonk langzaam neer voor het schoone beeld der Eenzame. Goeden nacht! zeide mijn vriend naast mij. Raadsheer! Mijn vriend? Wilt gij hier blijven Neenl Dan is bet tijd om te vertrekken. Het zij zooi Nog eens keerde hij zich om, bracht de hand aan de lippen en fluisterde vaarwel! Spoedig daarna hadden wij het station bereikt. De locomotief floot en spoedig konden wij van de fraaie brug bij 't stadje de omgeving in den maneschijn nog met een enkelen blik overzien. De nacht was helder en klaar. Daarboven aan den hemel gingen de eeuwige sterren hunne aangewezen wegen. De menschen op aarde deden evenzoo. Ik ben niet gewoon indringend te zijn en daarom vraag ik den geheimraad ook niet, of het met zijne drukke bezig heden en zijne geestelijke behoeften overeenkomt, dat hij nu en dan er een dag afneemt om die der Eenzame te wijden. Te oordeelen naar de innigheid van zijn afscheid toen ik bij hem was, ben ik geneigd het tegendeel te gelooven. Bovendien is de man waarlijk met bezigheden overladen. Indien ik te eeniger tijd daarvan iets mocht vernemen, dan verbind ik mij niet daarover het zwijgen te bewaren. Voor heden zeg ik mijne lezers, evenals mijn vriend de Eenzame deed: Vaarwel!.... echter in de aangename hoop hen spoedig en dikwijls weer te zien.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2