NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. 4e Jaargang'. Maandag 23 Mei 1887. No. 1189. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: De mishandeling in de Nieuwsteey. Een Werknianshiiisgezin. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze agenten en door .alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Ftrangère G. L. J)ATJBE éf Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Hontmartre. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wensehen te abonneeren, gelieven biervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie?' STADSNIEIIWS. Haarlem, 21 Mei. Bij koninklijk besluit van 9 dezer is, met vernietiging der beschikking van burg. en weth. dezer ge reente van 16 December 1886, aan den heer H. J. D. Daudey alhier en zijne rechtverkrijgenden, onder ze kere voorwaarden, vergunning ver leend tot oprichting eener runder- slachterij in een gedeelte van zijn perceel aan de Gedempte Oude Gracht, uitkomende aan het Klein Heiligland alhier. Van welwillende zijde wordt ons gemeld dat wij verkeerd waren in gelicht toen wij in ons vorig num mer mededeelden dat Noord-Hol land slechts 3 consulaten telde van den Ned. Wielrijdersbond. Neen, er zijn op dit oogenhlik vijftien con sulaten en wel: te Amsterdam 3, Blaemendaal 1, Bussum 1, Haarlem 2, Hilversum 1, Nieuwer-Amstel 1, Wagnum bij Hoorn 1, Alkmaar 1, Edam 1, Hoofddorp 1, Nieuwendiep 1 en Santpoort 1; te zamen 15. De Wedstrijd van Zondag. Morgen te 1 uur zal op het Noor- der-spaarne alhier, de 5e wedstrijd van den Studenten-roeibond plaats hebben. Telken jare toonde het pu bliek meer belangstelling, zoodat ook de Hollandsche Universityzoo als men in Engeland de jaarlijksche strijd tusschen Oxford en Cambridge noemt, mettertijd een populaire feest dag belooft te worden. Door het toetreden der Amster- damsche studeuten-roeivereeuiging '.reus, heeft de wedstrijd aan be langrijkheid gewonnen, die ook nog door de match tusschen Delft en Leiden in seullings verhoogd wordt. De toeschouwers zullen dit jaar dus in 4 partijen verdeeld zijn, die door het dragen der kleuren van Njord (lichtblauw), Laga (rood), Triton (donkerblauw) of Nereus (wijnrood) van hunne symphatiën kunnen doen blijken. Eene groote tribune 4%. evenals ten vorige jare, voor het publiek worden opgericht. Ziehier de ploegen, die aan den wedstrijd .zullen deelnemen '«•.•Hoofdnummer, nniversiteitsrace (prijseerediploma van den bond en 5 gouden medailles). 1. Njord (Leiden), Vanity fair: W. J. H. Leuring, A. W. A. van Seters, C. van den Broek, G. Vissering, slag, F. Wijdenes Spaaus (stuurman); 2. Laga (Delft): A. L. Couvée, J. N. van Affelen van Saemsfoort, B. Pot, H. de Vries Robbé (slag,) F. Th. Engel, stuurman; 3. Triton (Utrecht): W. J. van Over'beekde Meijer, I. P. van Lelyveld, W. Snellen, C. Re vers, slag; 4. Nereus(Amsterdam): S. Ruitinga, P. Ruitiuga, A. W. H. Oidtman, G. C. A. Ifoopmans (slag), M. J. M. Vuylsteke (st.) b. Oude twee: 1. Paramaribo (Niord). De heereu Jonges, de Vogel (slag) en Wijdenes Spaans (st.). 2. Diim {Laga.) c. Jonge vier: 1. Poscimur Njord1. De heerenvan Troostenburg de Bruijn, van Seters, Jonges, van Rhede v. d. Kloot (slag) en Wij denes Spaans (st.) 2. Prinses Wil helmina {Laga), 3. Nereus. (id.) d. Jonge twee: 1. Frou-frou {Njord). De heeren van Troosten burg do Bruijn, van Rhede v. d. Kloot (slag) en Wijdenes Spaans fel.) 2. C. U. D. {Jriton), 3. Thetis (Nereus). e. Sculling: 2. Vliegende Visch {Njord), de heer Vissering. 2. Happy go luchy {Laga), de heer Couvée. De baan is voor de nummers b, c en d pl. m. 3400 M. met 1 boei van omvaart; voor e pl. m. 1700 M., zonder boei van omvaart. In de vorige wedstrijden van den Bond bleef Njord met het universi teitsnummer steeds overwinnaar. Naar men wil heeft Laga thans de meeste kans, in Amsterdam be weert men Nereus. Door alle ver- eenigingen is echter goed geoefend, en de strijd zal dan ook vinnig zijn. Behalve de genoemde nummers zijn er nog 4 wedstrijden, in vier en tweeriemsgieken, en andere vaar tuigen. De groote tribune is voor de fabriek van den heer Figee opge richt om het talrijke publiek te ont- vaugen. Het is waarlijk te hopen dat hëri-^ujorgen goed weer moge zijn. Donderdag had ter gelegenheid van 't 5 jarig bestaan der encquet- club «Excelsior» alhier, een concours plaats, waaraan door alle leden, be halve 8 der eerstbeginnenden deel genomen werd. De 4 uitgeloofde prijzen werden behaald door de heeren G. L. Piet J. W. D. Francken, E. A. Reijnst en F. H. Abbing. De bestuursprijs voor dengene, die 't verst den bal werpen kon, viel mede aan den heer Franckeu ten deel. Een ter plaatse ingesteld onderzoek heeft ons de volgende bizonderheden verschaft omtrent het treurige feit dat wij in ons vorig nummer reeds kortelijk mede deelden In de Nieuwsteeg, een doodloopende gang op den Burgwal tusschen de Raam- steeg en de Anthoniestraat, woonden in het vierde huis sedert drie weken onge veer, eene ongehuwde vrouw met haar jongetje van ruim 2l/s jaar, volgens allen in de buurt die het kenden //een engel van een kind". De vrouwdie vóór zij hier kwam in de Damsteeg woonde, leefde in ver standhouding met zekeren Cornelis Ivo, polderwerker van beroep, oud 29 jaar, geboren te Heemstede, volgens de beschrij ving een onbeduidend, en onbeschaafd man, of zooals men dat in de volkstaal noemt //een slampamper". Reeds iu hunne vorige woning had men herhaaldelijk gehoord van mishandeling die de pleegvader het kind, waartegen hij een wrok scheen te koesteren, deed onder gaan en in hun nieuw verblijf ging het al eveneens. Dinsdag had men hem nog met het kind zien loopen en 't was duidelijk dat hij toen niet volkomen nuchter was. Woensdagavond kwam hij in de gemeen schappelijke woning bij afwezigheid van de vrouw, die uit werken was. Hij bleef daar eenigen tijd totdat de buren gerucht hoorden't leek wel smijten gevolgd door gesmoorde kreten. De man kwam eenige oogenblikken later met het kind op den arm voor den dag en ging er mede naar een vrouw van zijn kennis in de Hondesteeg om het ter be waring te geven. Deze weigerde echter het kind in huis te nemen zoodat Ivo weder naar de Nieuwsteeg terugkeerde en den sleutel van het huis bij zich stak. Hij ging toen de moeder op haar werk halen, zeggende dat zij thuis moest komen om naar het kind te kijken //dat zoo raar had gedaan, 't lijkt wel of het dood is." Beiden gingen toen weder naar de Nieuwsteeg, waar zich intusschen 't was toen ongeveer 9 uur de geheele buurt had verzameld en drie politie-agenten wa ren aangekomen. In een doek gewikkeld werd het kind weggedragen. De man, die gearresteerd werd, heeft volgens zijne eigene verklaring het kind wel eens geschopt. Donderdag werd hij bij het lijkje gebracht en is daarop naar het Huis van Arrest overgebracht. De lijkschouwing geschiedde in tegen woordigheid der justitie door de genees- heereu Maas en Brouwer. Bij het knaapje werden niet minder dan 12 groote en kleine wonden gevonden, terwijl twee tandjes in de tong waren gedrongen. De gearresteerde ontkent zijn schuld aan den dood van het kind; de moeder is geheel onschuldig aan het feit. Donderdag deed het gerecht onderzoek i'n de buurt, hetgeen evenals Woensdag avond een grooten oploop van nieuwsgie rigen deed ontstaan. Enkele buren werden in verhoor genomen en zullen als getuigen worden opgeroepen. De uitslag van de op 20 Mei door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding van hefc vervangen van twee houten bruggen, eene over den Nieuwerkerkertogt en eene over den Kagertogt, beide in denLisser- dwarsweg, door gemetselde gewelf- bruggen, waren als volgt: W. Bok hoven te Gouda voor f5600, F. L. vao Looij te Houtrijk en Polanen voor f5618, J. L. de Jongb te Ameide voor f 5546, P. J. van Mierlo te Sloten (N.-H.) voor f 7250, B. Zuitbof te Haarlem voor f 6834, W. Hulsboscb te Bennebroek voor f6985. De jongelingsvereeniging «Excel sior» te Hoofddorp vierde Donder dagavond baar zevende jaarfeest. De vereeniging telt 20 leden en vele begunstigers. Zeer geanimeerd was dit feest. Afgewisseld door voordrachten, 't uitvoeren van mu ziekstukken en 't versterken van den inwendigen mensch, werd de avond zeer gezellig doorgebracht. Afge vaardigden van Haarlem en nog andere plaatsen bewezen dat de vereeniging «Excelsior» ook buiten bare environs zeer wordt gerespec teerd. Na een tot wederziens, scheid den de verre vrienden laat in den avond. LEGER EN VLOOT. Aan de divisie kadermanoeuvre, welke van 26 Mei tot Juni tusschen den Hoek van Holland en IJmuiden zal worden ge- houden, nemen deel: van het 2e reg. veld-art. te 's-Hage de luit.-kol. Verschoor, de kapiteins Callenfels, Van Strijeu en De Wit en de le luitenants Sodenkamp, baron Van Hogendorp adj. en Van Hoogstraten; van het 3e reg. huzaren zijn ingedeeld: de ritmeester Sprenger en Loisel en de lui tenants Van der Mersch en Wijnmalen. Aan het schriftelijk gedeelte van hefc examen tot toelating als adelborst aan het Kon. instituut voor de marine te Willems oord is deelgenomen door 165 jongelieden, van welke 38 voor de mariniers. Voor adelborst voor den zeedienst zijn 40 en voor de mariniers 3 plaatsen opengesteld. LAND- EN TUINBOUW. Men meldt aan de //L. Ct.": Deze week waren er nog al garnalen gevangen. Dat geeft warmte, merkte men naar gewoonte aan, maar de visschersman beweerde dat er wind zou volgen, let er maar op, als de garnalen zoo onder de kust zitten. De visschersman heeft geen ongelijk gehad, wat den wind betreft, want het stormde uit 't zuidwesten, tengevolge waarvan er hoopen bloesems, jong groen en takken van de hoornen, die de wind had afgerukt langs straten en wegen dwarreldon. En wat de warmte aangaat, deze laat ondanks den zuidenwind, steed op zich wachten; het is veeleer koud en het weerglas komt nog niet veel hooger dan 52 gr. E. ONDERWIJS. Tot arts is Vrijdag te Leiden bevorderd de heer W. C. Kersbergen, doctorandus. Toegelaten tot het eerste gedeelte de heer J. IC. A. Wertheim Salomonson, docto randus. Vrijdag is te Groningen bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. J. A. Quintns (geb. te Ilaren), na ver dediging van een proefschrift, getiteld z/De cellulaire gevangenisproef in Neder land, sinds hare invoering bij de wet van 28 Juni 1851, „Stbl." No. 68." PEUILLETO HST- Schets van Alph. Daudet. Eenige jaren geleden bewoonde ik een klein zomerhuis in de Champs-Elysées, in de passage des Douze-Maisons. Het kleine, donkere straatje des Douze-Maisons, slecht verlicht door een enkele gaslantaarn, was als het ware de keerzijde van al het schoons der Champs-Elysées. In 'dit straatje kwamen livrei-knechten, clowns, EDgelsehe palfreniers, stalknechten van het paardenspel, de twee kleine postiljons uit het Hippodrome met hunne vlugge poneys en hunne reclamehorden, de bokkewagen, de poppenkasten, de koekenverkoopsters en dan de blinden die 's avonds terug kwamen met hun harmonica's, vouwstoelen en geldbakjes. Een dier blinden trouwde, terwijl ik in de buurt woonde. Dit verschafte ons den geheelen nacht een oorverdoovend concert van klarinetten, fluiten, orgels, harmonica's, waarop men de blinden van de verschillende bruggen te Parijs beurtelings hun deuntje hoorde opdreunen. Gewoonlijk was het vrij stil in de straat. De bewoners kwamen 's avonds eerst terug, en dan zeer vermoeid! 's Za terdags alleen was er groot geraas, dau kreeg Arthur zijn weekloon. Die Arthur was mijn huurman. Een kleine muur, waarop een traliewerk stond, scheidde mijn zomerverblijf van zijn woniDg. Tegen mijn wil hoorde ik alle Zaterdagen, zonder een woord te verliezen, het vreeseliik, echt Parijseh drama, dat in dit werkmansgezin werd afgespeeld. Het begon altijd op dezelfde wijze. De vrouw maakte het eten klaar; de kinderen draaiden om haar heen. Zij sprak zacht met hen, terwijl zij voortdurend bezig was. Zeven uur, acht uur: niemand.... Naarmate de tijd voorbij gin, veranderde haar stem, begon zij te schreien en zenuw achtig te worden. De kinderen hadden honger en slaap en begonnen knorrig te worden. Nog altijd kwam de man niet. Men at zonder hem. Dan, als de kinderen sliepen en de kip pen op stok waren, kwam zij op het balkon en hoorde ik haar, al snikkende, zacht zeggen Odie ellendeling die ellendeling De buren, die thuis kwamen, vonden haar daar en be klaagden haar. Ga toch slapen, vrouw Arthur. Je weet immers, dat hij niet thuis zal komen, omdat hij vandaag zijn loon krijgt. Daarop volgden raadgevingen en praatjes. In jou plaats, weet je wat ik zou doen..., Waarom zeg je het niet aan zijn patroon? Al die woorden dienden slechts om haar heviger te doen schreien; maar zij gaf de hoop niet op, bleef wachten en terwijl de deuren gesloten waren en de straat verlaten, bleef zij over de leuning hangen en vertelde zichzelf zeer luid al haar verdriet, zonder zich te bekommeren om nieuwsgie rige ooren. Zij sprak van achterstallige huur, een bakker, die geen brood meer wilde geven..Wat zou zij doen, als hij weer zonder geld thuis kwam Eindelijk was zij te vermoeid om nog op de naderende voetstappen te letten of de uren te tellen. Zij ging naar binnen; maar lang daarna, als ik dacht dat alles uit was, hoorde ik iemand op het balkon hoesten. Zij stond daar nog, de ongelukk'ge, de onrust had haar weer naar buiten gedreven, zij pijnigde haar oogeD, door in het donkere straatje te staren, waaruit slechts ellende voor haar zou opdagen. Tegen één uur, twee uur, soms later, klonk er gezang in de straat. Arthur kwam terug. Gewoonlijk had hij ge zelschap, sleepte hij een vriend mee tot voor zijn deur en zelfs daar aarzelde hij nog, hij kon niet hesluiten binnen te gaan, daar hij wist, wat hem wachtte.... Terwijl hij de trap opging, was de diepe stilte, die in het huis heerschte, als een verwijt voor hem. Dan sprak hij luid en hield stil voor elke deur: «goeden avond, vrouw Matthieu, goeden avond, vrouw Webert. En als men hem niet antwoordde, volgde er een stortvloed van scheldwoorden en vloeken, totdat alle deuren en alle vensters waren opengemaakt om hem zijn verwenschingen te beantwoorden. Dat was het wat hij verlangde. In zijn dronkenschap wilde hij twist en geraas. En dan werd hij driftig en opgewonden en minder bang om thuis te komen. Die thuiskomst was verschrikkelijk....

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1