BINNENLAND. Het surnumerairs-examen (gedeelte B), dat bij de Maatschappij tot exploita tie van Staatsspoorwegen te Utrecht plaats had en waaraan 1 persoon deelnam, is voor dezen zonder gunstig gevolg geweest. Z. M. heeft den luit. ter zee 2e kl. G. O. van Kuyk, ter zake van in doch niet door den dienst ont stane lichaamsgebreken, voor den tijd van vijf jaren op pensioen ge steld, onder toekenning van een pensioen van f500 'sjaars en voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën tusschen de keerkringen, eene verhooging van pensioen van f 225 's jaars. Z. M. heeft aan baron W. A. F. Gevers, gezantsehaps-secretaris le kl. en als zoodanig verbonden aan Zr. Ms. gezantschap te Londen, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 2e kl. der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De Prins van Saksen-Alten burg en zijne gemalin, vroeger Prin ses Hendrik der Nederlanden, zijn te 's-Hage aangekomen en hebben in het hotel «Bellevue» hunnen in trek genomen. Het doel der komst is voornamelijk om eene huwelijks plechtigheid in eene aanzienlijke familie bij te wonen. De Nederlandsche regeering is uitgenoodigd zich op het internatio naai geneeskundig congres, dat in October dezes jaars te Washington zal gehouden worden, te laten ver tegenwoordigen. Te 's-Gravenhage is Vrijdag onverwachts overleden mr. P. Blussé van Oud-Alblas, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Deventer en oud-minister van Financiën. De heer Blussé heeft vele jaren zitting gehad in de Tweede Kamer. In 1850 werd hij onder de toen ingevoerde kieswet gekozen voor Dordrecht uit Thorbecke's trouwe aanhangers. Tweemalen werd hij na Kamerontbindingen niet herkozen. In 1853 na de Aprilbeweging, en in 1866, nadat hij van 1860 af weder voor hetzelfde district zitting had gehad. De ontbinding van 1868 gaf hem zijn zetel terug, dien hij be kleedde tot Januari 1871, toen hij in het derde kabinet-Thorbecke als minister van Financiën optrad. Men weet hoe hij toen een vruchtelooze poging deed om een Rijksinkomsten belasting in te voeren. Een maand na Thorbecke's dood trad hij af en verving toen zijn opvolger in het nieuwe kabinet, den heer Van Del den, als Kamerlid voor Deventer. Voor dat district heeft hij sedert zitting gehad. Blussé behoorde niet alleen tot de oudste, maar tevens tot de meest geziene leden der Sta- teu-Generaal; zijn ervaring in han delszaken, zijn bondige, vaak gees tige redeneertrant werden zeer op prijs gesteld. De liberale partij zegt het Héld. verliest in hem een barer waardigste vertegenwoor digers. Van de «oude garde» is nu alleen de heer Van der Linden over. Het hoofdbestuur der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen» heeft het bekende voorstel betref fende het Sociaal Weekblad, bij cir culaire aan de departementen inge trokken. Ofschoon nog altijd van oordeel, dat de maatschappij door de aanneming van het voorstel langs de lijn van haar eervol verleden zou voortarbeiden, geenszins in strijd, maar veeleer in loffelijke overeen stemming met art. 1 en. 2 der her ziene wet, meent het hoofdbestuur het voorstel, tegenover de vrij een stemmige tegenkanting der departe menten te moeten terugnemen, nu de verwerping zeker schijnt en er dus slechts een onvruchtbaar debat zou plaats hebben. Het hoofdbestuur werd tot deze intrekking in staat gesteld door den uitgever, den heer Tjeenk Willink te Haarlem, die eerst zijn toestemming gaf om het voorstel terug te nemen, omdat het succes, aanvankelijk met het Sociaal Weekblad verkregen, veel grooter is dan hij had durven ho pen, zoodat de steun van 't «Nut» niet meer volstrekt onmisbaar is terwijl hij later zelf 't verzoek deed om tot de intrekking van het voor stel te besluiten in het belang van het blad zelf, dat door den beoogden band niet vrij zou zijn gebleven in die mate als de uitgever zelf wenschte, al was hij over dit bezwaar heen gestapt in het belang van het doel. Vanwege den heer W. P. We-ker, de eigenaar van het Bible- Hotel te Amsterdam, is aan het Dagelijksch Bestuur en de leden van den Raad eene afbeelding in licht druk verzonden van de perspectief- teekening behoorende bij het bekende Beursplan, door genoemden heer herhaaldelijk verdedigd. Ook thans is er eene gedrukte toelichting bij gevoegd, hij den boekhandel ver krijgbaar. Men schrijft ons: Donderdagmorgen ten 4 ure is in café London-Bridge te West- zaan, waarschijnlijk door het om vallen van het petroleum-toestel een binnenbrand ontstaan. Lenige meubelen, kleederen als anderszins zijn verbrand, doch door tijdige hulp is men den brand meester kunnen worden. Dinsdag vond te Nederhorst den Berg eene dienstbode, bezig zijnde in eene kamer stof af te nemen, een geweer staan. Zij nam het op en haalde, niet wetende dat het geladen was, den haan over. Het schot ging af en een elfjarig meisje werd nabij de borst getroffen. Men hoopt het kind nog in het leven te behouden. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Dinsdag jl. kwam een boer van hier met de Sneeker boot terug, waarop eenige schapen, die hij op de Sneekermarkt had gekocht. Zelf de schapen een voor een over eene smalle plank naar den steiger bren gende, trok een schaap hem van de plank af, zoodat beiden in zee vie len. Toen de boer uit het water geholpen was, was zijne eerste vraag naar het schaap, dat met den stroom was afgedreven, maar toch door eenige mannen in een schuitje werd gered. Tot belooning gaf de boer voor zijn eigen redding 20 cent en voor die van het schaap 30 cent. Het leven van het schaap was hem dus een dubbeltje meer waard dan het zijne' Men schrijft ons uit West- Graftdijk: Tengevolge van den hevigen wind heeft Vrijdagmorgen de derde wa termolen van de Schermer, nabij West-Graftdijk, een zijner wieken afgegooid. Met groote kracht is het gevaarte een stuk in den grond gedrongen. 't Is in Egmond aan Zee zeer armoedig gesteld, doordat het met de visschenj zoo bijzonder slecht gaat. Hoorde men vroeger wel eens van reeders, die 1000 gulden per week verdienden, thans brengt een schuit, na eene week op zee geweest te zijn, dikwijls niet meer dan voor tien, twintig gulden visch aan wal. Het aantal schuiten vermindert dan ook sterk. Reeders, die er vroeger acht of tien hadden, bezitten er nu nog twee. Men schrijft ons uit Hilversum »Nu men in de laatste dagen weer van verschillende spoorwegonge lukken verneemt, vestigt zich op nieuw de aandacht op den onhoud- bareu toestand van den overweg, die naar Laren leidt, bij het station alhier. Wanneer men bedenkt, dat het station van den Gooischen stoomtram zich juist aan de overzijde van den spoorweg bevindt en dat aan dien- zelfden kant een talrijke bevolking huisvest, die dagelijks van en naar de kom der gemeente gaat, dan moet men zich verbazen, dat ons gemeen tebestuur reeds niet lang pogingen in het werk heeft gesteld tot het verkrijgen van een overgangsbrug. Of zou men ook hier eerst het kaif moeten verdrinken, vóór men den put dempt? Hoort men hier gelukkig niet dikwijls van nachtelijke baldadig heden, toch verneem ik thans, dat eenige laaghartige schurken in den afgeloopen nacht de gruwelijkste misdrijven hebben gepleegd. Zoo hebben ze van een paard gedeeltelijk den staart afgesneden en het dier verder diepe wonden met een scherp werktuig toegebracht terwijl ze zeker, door hunne helden daad dorstig, een of meer koeien hebben uitgemolken. De politie van hier en 's Graven land doet ijverige nasporingen, moge het haar gelukken de daders in han den van het gerecht over te leveren. Donderdagavond omstreeks elf uur is de brievengaarder van Baam- brug, door de duisternis misleid, in de nabijheid van het slot Loe- nersloot, in den Amstel gevallen en verdronken. Twee jongelieden te Rotte- valle hebben eenen zoo hooggaan- den twist gekregen, dat de een den ander met een mes een paar steken in de borst toebracht. Een vrij hevig bloedverlies en onmiddellijk daarop volgende bewusteloosheid deden het ergste vreezen; doch ge lukkig is het gebleken, dat de be komen wonden niet gevaarlijk zijn. De mishandeling had binnenskamers plaats, en schijut het gevolg te zijn geweest van eene aanmaning tot betaling van verschuldigds gelden. Natuurlijk is er proces-verbaal op gemaakt. Woensdag bevond de stoom bootkapitein JPieter Bruinsma, van Sneek, zich in beschonken toestand ten huize van den kastelein Kreeft aan de veemarkt te Dokkum, waar, ter gelegeudheid der Meimarkt, mu ziek en dans gegeven gegeven werd. Daar hij twist zocht, verzocht de kastelein hem herhaaldelijk het pu bliek niet lastig te vallen of zich te verwijderen. Bruinsma wilde daar aan niet voldoen, en daarop riep de kastelein de hulp in van de politie, die eveneens Bruinsma uitnoodigde zich te verwijderen, en toen hij nu ook daaraan niet voldeed, werd hij door den politiedienaar Sijbranda, bij fel verzet, buiten de deur ge worpen. Hierop viel Bruinsma met een blinkend werktuig, hetwelk la ter gebleken is eene spitse koeschaar1 geweest te zijn, den politiedienaar aan, en drong de gelagkamer bin nen, waar, onder toebrengen van slagen, opnieuw eene worsteling ont stond, totdat hij eindelijk door het publiek werd gegrepen en in arrest gebracht. De politiedienaar heeft, uit tegenweer, van zijn sabel gebruik moeten maken. BruiDsma beweert dronken geweest te zijn, en dien tengevolge niets van dit alles te weten. De stationchef te Helmond heeft in eene remkast van een spoor wegrijtuig een persoon ontdekt, die zich eerst vreemd hield, doch later zijn naam opgaf. Hij was te Eind hoven er in gekropen om de reis naar Venloo kosteloos te doen. De politie heeft hem als vreemdeling en zonder middel van bestaan over de grenzen verwijderd. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt het Mail-Over zicht tot het volgend nummer te laten liggen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In een nota van inlichtingen op het adres van dijkgraaf en hoog heemraden van Amstelland over de indiening betreffende den waterstaat deelt de minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer een aantal feiten, opgaven en beschouwingen mede. Ten aanzien van den eisch eener altijd voortdurende vrije direc te uitwatering van Amstelland op het Noordzeekanaal wordt gezegd Door verleenen eener altijd duren de vrije directe uitwatering van Am stelland op het Noordteekanaal zou de een nieuw recht aan Amstelland verzekerd worden, want het bezit slechts de vrije uitwatering door Am sterdam op het IJ, doch belemmerd en tijdelijk gestremd door de rege ling tusschen Amstelland en Amster dam, in 1880 tot stand gekomen. Het verleenen van dat nieuwe recht zou bovendien den waterafvoer der andere waterschappen en polders die op het Noordzee-kanaal het over tollig boezemwater storten, zooals onder meer Rijnland, Schermerboe zem, Waterland, de IJpolders bena- deelen, want juist in tijden van re gen en wind, en dus van algemeen waterbezwaar, zou Amstelland te zijnen voordeele van het nieuwe recht gebruik maken. Bovendien is de eisch, wat de ver zekering betreft dat de instrooming van het Noordzeekanaal op Amstel- landsboezem voor altijd onmogelijk zou zijn, practisch onuitvoerbaar. Het verleenen der altijddurende vrije uitwatering van Amstelland door de bij den Sint-Anthoniedijk te bouwen Merwede-kanaalsluizen zou het karakter vau het seheepvaart- kauaal veranderen in een afwate ringkanaal, een toestand voor de Vecht zoo gewraakt en het toege ven aan den tweeden eisch zou ten gevolge hebben dat de sluizen bij den Sint-Anthoniedijk meestal ge sloten zouden zijn. Scheepvaart en handel zouden door het toestemmen der door Amstelland gestelde ei- schen in niet geringer mate benadeeld worden. Het doel van het Merwede- kanaal is niet om den waterafvoer van Amstelland te verbeteren. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Eoermond heeft tegen O. K. te Veghel de ontzetting uit zijn ambt als machinist bij de tramweg-maat schappij 's BoschHelmond gevorderd, als zou hij, in dienst zijnde, veroorzaakt hebben, dat onlangs te Gemert door een der tramrijtuigen een paard werd overre den en gedood, en waarbij een persoon verwond werd. De rechtbank te Maastricht heeft W. B., te TerhorstMkeer, die in de vorige week terechtstond ter zake van het onder eede afleggen van een valache ge tuigenis, veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 18den Mei uitspraak gedaan, in zake tegen J. C., oud 36 jaar, koopman te Osch, appellant van een vonnis dier rechtbank; dat vonnis is vernietigd, ge noemde schuldig verklaard aan diefstal bij gelegenheid van een brand, en veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf. Vrijdag werd voor de rechtbank te 's-Gravenhage behandeld de zaak van E. te Amsterdam, tegen de „Leidsclie Cou rant," wegens hot overnemen uit een ander blad van een bericht, waarin tegon be- driegelijke handelingen van E. werd ge waarschuwd. Voor den eischer trad op mr. Haas uit Amsterdam, voor den ge daagde mr. Was uit Leiden. Uitspraak over 14 dagen. Onder de misdrijven tegen de openbare orde is in het nieuwe Strafwetboek ook opgenomen het wederrechtelijk binnen dringen in de woning, bij een ander in gebruik, ook zelfs als dit geschiedt door den eigenaar in de woning, die een ander van hem in huur heeft. Zekere Van Geest te Haarlemmermeer had aan een arbeider een buisje verhuurd, maar deze betaalde hem slecht, zoodat hij hem de huur reeds had opgezegd, niettegenstaande de huurder hem herhaaldelijk beloofd had, de woning te zullen ontruimen en verlaten, kwam daarvan niets en op zekeren dag in Maart 11. toen de man op zijn werk was en de deur achter zicli gesloten had om niet vóór den laten avond naar huis terug te koeren, vond Van Geest goed, de wo ning binnen te gaan na de deur met ge weld te hebben geopend, en daaruit al het huisraad to verwijderen en aan den openbaren weg te zetten. Dat was schen ding van den „huisvrede", en deze daad van eigen richting mocht niet ongestraft blijven. Tot zijne verdediging voerde de be klaagde, die Vrijdag voor de rechtbank alhier terechtstond, aan, dat hij van de buren gehoord had, dat de schoorsteen zoo vuil was, dat, wanneer tnen er in ge stookt had, groot gevaar voor brand zou ontstaan. Toen hij eenmaal binnen was om zich van den toestand te overtuigen, had hij er meteen den boei maar uitgezet en het huis dichtgespijkerd. De eisch van het O. M. was f 5 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. In dezelfde zitting van de rechtbank stond de 26jarige ldeinrich Wilhelm Bau- tenberg terecht, geboren te Gross Liebe- nau, kreits Eoseuberg, in West-Pruissen, beklaagd van in den uacht van 3 op 4 Mei, omstreeks 1 uur, te Purmerende nit de woning van den goudsmid G. Smit een gouden en eenige zilveren horloges te hebben weggenomen door middel van bui- tenbraak. Die horloges lagen achter een raam uitgestald, waarvoor een luik ge schoven was. Die ruit was verbrokeu en het luik ter zijde geduwd. Iemand, die daar eene poos na de inbraak voorbijkwam, waarschuwde de policie, die zoo gelukkig was, den dader nog denzelfden nacht op straat te vatten, in het bezit van het gouden en 4 der zilveren horloges, terwijl er nog 2 op straat werden teruggevonden. Nog een viertal zijn niet weder tot den eigenaar teruggekeerd, die daardoor eene vrij belangrijke schade heeft geleden. Den beklaagde die zich in hechtenis bevond, was mr. J. Bruyn, adv. en proc. te Haarlem, tot verdediger toegevoegd. Op de betrekkelijke vragen, die liem door een tolk worden overgebracht, bekende beklaagde volledig den diefstal, voorge- vendo, dat bij zijn vaderland verlaten had om zich naar Amerika te begeven, uitge lokt door de schooue vooruitzichten, die een daar vertoevend vriend hem had ge opend, terwijl hij thuis armoede leed. Een oom had hem een passagebiljet overge zonden, hetgeen ook in zijn bezit is ge_ vonden, maar toen hij te Botterdam was Doe open, ik ben het.... Ik hoorde de bloote voeten van de vrouw op den over loop, het afstrijken van lucifers en de man, die, zoodra hij binnenkwam, altijd hetzelfde verhaal trachtte uit te bren gen: van kameraden, de verleiding.... Die en die, je weet wei.... Die en die, met wien hij vroeger samenwerkte. De vrouw luisterde niet: Eu het geld? Ik heb het niet meer, zet de stem van Arthur. Je liegt!.... Hij loog werkelijk. Zelfs in de grootste opgewondenheid bewaarde hij altijd een paar stuivers, denkende aan den dorst van den Maandag; en dat overblijfsel van zijn loon trachtte zij hem te ontnemen. En ik zeg je, dat ik alles heb opgedronken! riep hij. Zonder te antwoorden klemde zij zich met alle kracht van hare verontwaardiging en haar overspannen zenuwen aan hem vast, schudde hem door elkander en keerde zijn zakken om. Na een oogenblik hoorde ik het geld op den grond rol len en de vrouw er zich met een triomfeerenden lach op werpen. Daarop een vloek, doffe slagen,.... dat was de dronkaard, die zich wreekte. Eens aan het slaan, wist hij van geen ophouden. Al het slechte en verwoestende, dat er in de vervalschte wijnen uit de voorsteden zit, steeg hem naar het hoofd en wilde er uit. De vrouw kermde, de laatste meubels vlogen in stukken, de kinderen schreiden. In het straatje werden de vensters geopend. Men zei: Hoor Arthur weer! hoor Arthur weerl.... Soms kwam ook de schoonvader, een oude voddenraper, die in de buurt woonde, zijn dochter te hulp, maar Arthur had de deur op slot gedraaid, om niet in zijn verwoestin gen gestoord te worden. Dan volgde er door het sleutelgat een vreeselijk gesprek tusschen schoonvadir en schoonzoon, waardoor ik allerlei fraais hoorde. Dus heb je nog niet genoeg aan je twee jaar gevan genis? riep de oude man. De dronkaard antwoordde op een toon van gewicht: Welnu, ja, ik heb twee jaar gevangenis achter den rug.... En wat zou aat nog?.... Ik heb mijn schuld aan de maatschappij ten minste betaald.... Zorg maar, dat jij dat ook doetl.... Hij vond dat heel eenvoudig: ik heb gestolen, gij hebt mij in de gevangenis gezet. Dat weegt tegen elkander op- Eindelijk, toen de oude man lang bleef aanhouden, deed Arthur de deur open, viel op zijn schoonvader, zijn schoon moeder, de buren aan en sloeg iedereen, als Jan Klaassen. Nu en dan echter gedroeg hij zich zeer goed. Dan bracht de dronkaard, als hij geen stuiver meer op zak had om te drinken, den Zondag te huis door. De stoe len werden uit de kamer gehaald. Men ging op het balkon zitten, vrouw Weber, vrouw Matthieu, alle buren en men praatte samen. Dan was Arthur zeer vriendelijk en onder houdend, men zou gedacht hebben, dat hij een model-werk man was. Toch kwam dan ook de aap uit den mouw. Hij sprak dan op lijmerigen, zachten toon zijn denkbeelden uit over de rechten van den werkman, de overmacht van het kapitaal. Zijne vrouw echter, verteederd door de slagen van den vorigen avond, zag hem met bewondering aan. Dit alles verhinderde echter niet, dat. Arthur den volgen den Zaterdag zijn loon weer verdronk, zijne vrouw sloeg en dat er in zijne woning een hoop kleine Arthurs waren, die slechts wachtten op den leeftijd van hun vader, om dan ook hun loon te verbrassen en hun vrouwen te slaan. Arme, blinde menseben!

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2