NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang'. Donderdag' 26 Mei 1887. No. 1192. ABOHHEMEHTSFKIJS: ADVERTENTIES: B INN E N L AN D. Een zonderlinge knecht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Jlit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. J)AU.BB Co., JOH. F. JONBS, S/icr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. BERICHT. Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wensehen te abonneeren, gelieven biervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 25 Mei. In de heden gehouden zitting van deu gemeenteraad werd na een reeks van mededeelingen in behandeling genomen het voorstel van B. en W. om de beschuldigingen tegen de gemeente-ambtenaren ongegrond te verklaren, en werd na een langdu rige discussie eene motie aangeno men van den heer Rethaan Macaré om de zaak te verwijzen naar B. en W. (Men zie venier het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Da inwijding van het nieuwe kerk gebouw der Remonstrantsche ge meente in de Wilhelminastraat zal op deu eersten Pinksterdag geschie den. De toegang tot het kerkgebouw staat open in de eerste plaats voor leden, begunstigers, leerlingen en genoodigden der gemeente, tot 10 minuien voor 10 ure. Daarna eerst wordt het publiek toegelaten. De leden van het zangkoor gaau in door de deur van den toreu aan de Oranjekale. De genoodigden gaan in door de deur van het kostershuis, aan de Oranjekade. De mannelijke leerlingen van het godsdienstonderwijs gaan ia door de middendeur aan de Oranjekade en plaatsen zich op de galerij daar boven. De vrouwelijke leerlingen van het godsdienstonderwijs gaan indoorde deur in de Wilhelminastraat en plaatsen zich op de galerij daarboven. Bij deze bijeenkomst zijn de l sen vrij. Aau leden en begunstiger zullen tol 10 minuten vóór 10 ure zitplaatsen worden aangewezen. Hun, die eigen plaatsen hebben genomen, zal zoo spoedig mogelijk aanwijzing gedaan worden in het nieuwe kerkgebouw. De openbare verpachting, van het grasgewas der gemeentewegen, ten overslaan van burgemeester en wet houders van Haarlemmermeer, eu de dorpen Hoofddorp en Nieuw- Vennep, heeft Dinsdag opgebracht, de som van 184,25. Omtrent het reeds medegedeelde ongeval van A. Tates, vrachtrijder van Haarlemmermeer op Haarlem, vernemen wij nog het volgende: Bij het passeeren van het gedeelte weg op de hoogte van den Spieringer- weg,lagen daar een hoop kalkzakken, welke daar neer geworpen waren door een vrachtrijder, in dieDst van deu aannemer der Chr. school te Haarlemmermeer. De paarden zijn hierdoor schichtig geworden, en de vrij smalle weg op dat punt is oorzaak van dit on geval. Men betreurt dit ongeluk te meer omdat Tates algemeen bekend staat als een ijverig man en een oppas send huisvader, die door dit ongeval, wanneer de liefdadigheid hem niet te hulpe komt, eeue schade lijdt, die hij moeilijk te boven komt. De vrachtgoederen hebben ook zeer veel geleden. Naar men verneemt wordt tegen den persoon, die de zakken daar neer geworpen heeft, proces- verbaal opgemaakt. Het «Reglement voor den Provin cialen Bond van Katholieke Kies- vereenigingsn- in Zuid- en Noord- Holland», zooals dit is vastgesteld in de te 's Gravenhage gehouden vergadering, is verschenen en aan de toegetreden kiesvereem'gingea toegezonden. De voornaamste, voor de buitenwereld van belang zijnde artikelen zijn volgens T)e Maasbode Art. 1. De Bond stelt zich ten doelSamenwerking en eenheid van richting bij de verkiezingen voor de Staten-Generaal en de Provinciale Staten onder de katholieken te be vorderen, met eerbiediging van de zelfstandigheid der kiesverenigin gen. Art. 7. Bij verkiezingen treedt het bestuur op om, in overeenstem ming met de plaatselijke omstan digheden, overleg te bevorderen bij de katholieke kiesverenigingen, en om zooveel mogelijkeenegewenschte samenwerking met andere partijen tot stand te brengen, alles met inachtneming van de besluiten der vergadering. Art. 10. De Provinciale Bond sluit zich bij een Algemeem.n Bond aan, tenzij blijke, dat de voor den laatste te ontwerpen statuten m strijd zijn met de bepalingen van dit reglement. De overige artikelen zijn van buislioudelijken aard. Dinsdag morgen is uit de Voor- ?aan, bij den houtzaagmolen van Geur-, Gras, het lijk opgehaald van den echipperskneciit van de «Dina Gezitia», die den 15n Mei jl. over boord sloeg eu verdronk. Het lijk is onmiddellijk naar de algemeeue begraafplaats vervoerd. LETTEREN EN KUNST. De „Haagscke Omtrekken" van Damas zullen nog tot October dezes jaars bij de boekhandelaren Van Stockton worden uit gegeven om daarna in het orgaan, waar van do schrijver de hoofdredactie heeft op zich genomen, te verschijnen. LEGER EN VLOOT. In dagbladen, militaire tijdschriften en ook in de Tweede Kamer, werd bij her haling geklaagd, dat bij het leger zoo vele manschappen aan den dienst en aan de oefeningen onttrokken worden, omdat zij gebruikt worden voor allerlei werk zaamheden, die niets met den dienst te maken hebben. Als bijdrage hiertoe moge dienen, dat reeds sedert een maand, een korporaal eenige manschappen van het regiment grenadiers en jagers aan geen enkele oefening of dienst liet deelnemen, om dat hun is opgedragen boeken af te bors telenop het ministerie van Oorlog. Door den kapitein W. L. de Petit en den len luitenant II. C. Brandt, bei den van het regiment grenadiers en jagers, is een //Gids voor militie- en schutrerij- officiereu" bewerkt. De firma Gebr. van Cleef, te 's-IIage, heeft zich met de uit gave belast. De drie bataljons van het 7e regi ment infanterie, in garnizoen te Amster dam, die in dc maanden Augustus en September a. s. elk gedurende hoogstens vijftien dagen een kamp zullen betrekken op de heide bij Laren, zullen daar ver blijven: het le bataljon van 10 tot 22 Augustus; het 3e bataljon van 22 Augus tus tot 3 September en het 4e bataljon van 3 tot 13 September. De generaal-majoor Kromhout, in specteur der genie, is door den Koning van Denemarken benoemd tot comman deur der Danebrogsorde. ONDERWIJS. Voor het examen van adspirant-ge- meente-secretaris of ambtenaar ter secre tarie hebben zich 32 caudidaten aange meld. De Rijks-commissie voor de exa mens ter verkrijging van een diplo ma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, overeen komstig het bij kon. besluit van 18 Januari 1886 Staatsblad, n° 10) vastgestelde reglement voor die exa mens, aanvangende deu 141en Juni, te 9Y, uur, zitting houden te Rotter dam (gebouw der Loge, Eendrachts- straat n° 14). 0:n lot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat de aanvraag hiertoe vóór 7 Juni schriftelijk en postvrij bij den voorzitter der commissie moe ten inzenden. Zie verder deSL- Ct. van 24 Mei. De gewone audiëntie van den min. v. Koloniën zal Vrijdag 27 Mei niet plaats hebben. Bij kon. besluit is aan K. D. Visser, eervol ontslagen stoker bij 's Rijks stoomgemaal aau sluis III, nabij Vries op het Noord-Willems- kanaai, verleend een pensioen teil bedrage van f202 's jaars. De minister van Staat, minis ter van Binueulandsche Zaken, over wegende, dat, ten gevolge van het overlijden van mr. P. Bluseé van Oud-Albas, eene verkiezing van een lid vau de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal moet plaats hebben in bet hoofd kiesdistrict Deventer, heeft bepaald1°. dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 14 Juni e. k.; 2°. dat herstemming,zoo noo- dig, zal geschieden Dinsdag 28 Juni daaraanvolgend. (Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De Prins en Prinses van Sak sen-Altenburg kwamen Dinsdag morgen uit 's Hage, waar zij eenige dagen vertoefden, na een bezoek aan Leiden gebracht te hebben, om 11.50 aau het Centraalstation te Amster dam aan. Zij stapten in Brack's Doelen hótel af, gebruikten daar het déjeuner eu zijn na een bezoek aan de hoofdstad, om vijf uur des middags weder vertrokken. Met de verplaatsing van het Duitsche Consulaat-generaal van Rotterdam naar Amsterdam is een aanvang gemaakt. Onder talrijke bewijzen van belangstelling vierde Dinsdag ds. C. E. vau Koetsveld, te 's Hage, pre dikant der herv. gemeente, hofpredi ker en schrijver, iu welstand zijn 80sten verjaardag. Namens H. H. M. M. den Koning en de Koningin werd den waardigen grijsaard, per telegram uit Wildungen, geluk ge- wenscht. De predikanten der Herv. Gemeente boden hem een fraaie staalgravure aan. Eene commissie uit den kerkeraad kwam hem gelukwenscben, en even zoo eene commissie ui; de onder wijzers aau de Idiotenschool te 's Hage werkzaam, waarvan de ju bilaris oprichter en voorzitter is. Ve le particuliere geschenken eu bloe men werden hem bovendien toege zonden. De heeren A. C. Vink, C. G. L. Koolemans Beynen en G. L. Schim van der Loeff zijn in een adres aan de Tweede Kamer opgekomen te gen eenige bepalingen van het nieuwe contract met de Ned. Rhiju-Spw.- Mij.met name verklaren zij te wensehen, dat die Mij. verplicht worde te gedoogen, dat de brug over deu Lsidschen Rijn te Harme- len worde veranderd, en dit niet door onredelijke eischen onmogelijk te maken. Door de «Vereeniging voor Handel en Nijverheid» te 's Hage is aan den Gemeenteraad een adres gericht, waarbij wordt aangedron gen dat de bestaande inrichting der Brandweer zooveel mogelijk in we zen zal gelaten worden. Naar aanleiding van het ver- koopen der Fransche kroonjuweelen deelde een Indisch oud-gast aau de Arnh. Ct. mede, dat hij in 1863 te Batavia zijnde, vernomen had, dat de Goeverneur-Generaal den grooten diamant, op den sultan van Band. FEUILLETON. Mijnheer Marambot opende den brief, dien Denis, zijn knecht, hem overhandigd had en glimlachte. Denis, die al twintig jaren bij hem in huis was, een klein, iueengedrongen, vroolijk ventje, dien men indenge- heelen omtrek prees als een modelknecht, vroeg: Is mijnheer in zijn schik? Heeft mijnheer goede tij ding gekregen. Mijnheer Marambot was niet rijk. Als ex-dorpsapotheker en vrijgezel, leefde hij van een klein inkomeD, dat hij met moeile verworven had door het verkoopen vau drogerijen aau de boeren en buitenlui. Hij antwoordde: Ja wel, Denis. De oude heer Malois is bang voor het proces, waarmee ik hem gedreigd heb. Morgen krijg ik mijn geld. Vijf duizend gulden is geen kleinigheid in de kas van een ouden vrijer. E mijnheer Marambot wreef zich de handen, 't Was iemand met een zeer gelaten karakter, meer neerslachtig dan vroolijk, niet in staat tot eenige langdurige inspanning en onachtzaam in zijn zaken. Hij had zich zeker eene groo- tere weelde kunnen verschaffen, wanneer hij na het over lijden van zijn ambfgenooten, die in grooter plaatsen woon den, hun plaats was gaan innemen en hun clientèle had overgenomen. Maar zijn hekel aan 't verhuizen eu de schrik voor al de stappen, die hij daarvoor doen moest, hadden er hem telkens vau teruggehouden. En hij bepaalde er zich toe om, na er twee dagen over nagedacht te hebben, te zeggen Och, komik zal 't maar tot een volgenden keer uit stellen. Wat in een goed vat is verzuurt niet. Ik zal mis schien nog wel wat beters vinden. Denis, daarentegen, zette zijn meester aau om eens iets te ondernemen. Hij, met zijn voortvarend karakter, zei altijd: Als ik maar eens een klein beetje kapitaal bij elkaar had gehad, zou ik fortuin gemaakt hebbeu. Als ik maar duizend francs had, dan zou ik 't 'em wel lappen! Mijnheer Marambot glimlachte dan zonder antwoorden en ging naar zijn kleinen tuin, waarin hij op en neer liep, met de handen op deu rug en in gedachten verdiept. Denis zong deu geheelen dag-, waarop zijn heer die goede tijding ontvangen had, alsof hij ds gelukkigste mensch ter wereld was, allerlei deuntjes en volksliedjes. Hij toonde een buitengewone bedrijvigheid, want hij boende al de ruiten van het heele huis. Mijnheer Marambot, verbaasd over zooveel ijver, zei hem meermalen, lachend: - Als je zoo blijft doorwerken, beste jongen, dan zal je niets meer overhouden voor morgen. Den volgenden morgen gaf de brievenbesteller, ongeveer negen uur, aan Denis vier brieven voor zijn meester, waar van er één heel zwaar was. Mijnheer Marambot sloot zich dadelijk in zijn kamer op tot laat in den namiddag. Toen reikte hij zijn knecht vier brieven voor de post over. Eén van deze was aan mijnheer Malois geadresseerd en bevatte zeker een bericht, dat het geld ontvangen was. Denis vroeg zijn meester echter niets. Hij scheen dien dag trouwens even somber en treurig, als hij den vorigen avond vroolijk geweest was. De avond kwam. Mijnheer Marambot ging op zijn ge wone klokje naar bed en sliep spoedig. Hij werd gewekt door een vreemd geluid. Hij zat dadelijk overeiud in zijn bed en luisterde scherp toe. Maar de deur werd eensklaps geopend en Denis verscheen op den drem pel, met een kaars in de ééne, een keukenmes in de andere hand, met groote strakstarende oogen, saamgenepen lippen en verwrongen trekken, zooals lieden hebben, die door een vreeselijke ontroering bewogen worden, zoo bleek als een doode. Mijnheer Marambot, stom van verbazing, dacht dat hij aan 't slaapwandelen was en wilde opstaan om naar hem toe te gaan, toen de knecht plotseling de kaars uitblies en zich op het bed wierp. Zijn meester strekte de handen uit om deu schok te weerstaan, die hem achterover deed tui melen. Toen probeerde hij de armen van zijn knecht beet te krijgen, dien hij nu dacht dat krankzinuig geworden was, teneinde de schielijke messteken te keeren, die hem werden toegebracht. Eerst werd hij door het mes aan den schouder getroffen, toen in zijn voorhoofd, daarna in de borst. Hij verweerde zich hardnekkig met de handen in het donker zwaaiende,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1