NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Zaterdag 28 Mei 1887. No. 1194. ABOÏÏHEMEHTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. De Nieuwe Reionslraiitsclie Kerk. KERKmm. BINNENLAND. Een korst brood. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worcleu aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnhlicité Etrailgère G. L. ÜA UHli Sp Co., JOH. F. JONFS, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zicli niet 1 Juni a. s. op dit blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zicb wenschen te abonneeren, gelieven biervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. Haarlem, 27 Mei. GEMEENTERAAD. In de gemeenteraadszitting van Woensdag werd nog mededeeliDg gedaan dat de volgende 6tukken wa ren ingekomen Een brief van den heer Prévinaire, dat hij genoegen heeft genomen met de kleme wijzingen, in het contract gebracht betreffende overneming van gronden aan den Zijlweg; voor ken nisgeving aangenomen. Een rekest van G. A. Bischof, met verzoek om ontslag als onder wijzer, wegens redenen van gezond heid; zal later worden behandeld. Missive van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd het suppletoire kohier; voor kennisgeving aange nomen. Overdracht van grond door de heeren Prévinaire en Evelein, met bijbetaling van p. m. f 3000 voor aanleg van straten enz. Een voorstel van B. en W. tot invoering van nachtdienst aan het centrale bureau van de Ned. Bell- telephoon-Maatschappij, ten dienste van de brandweer. Eene voordracht van B. en W. voor eene onderwijzeres aan de Bur gerschool, benevens ontvangst van gelden voor verkochte gemeente eigendommen. Aan het eind der zitting werden nog verschillende voorstellen van B. en W., onveranderd door den Raad goedgekeurd. Het waren voor drachten in antwoord op de volgende verzoekschriften van W. Bekkers, B. van der Putten en E. Koning, in zake huur vau grond aan de Leidsche Vaart, met rapport der Commissie van Financiën; Id. id. van J. A. G. Koek, in zake huur van kelders onder de Vleesch- hal; Id. id. van A. Grollé en A. F. H. Harms, huur van grond aan den Zijlweg; Id. id. van J. Giebels en J. van Servellen, huur vau grond in de Barrevoetesteeg Id. id. van Mr. F. H. Crommelin, huur van grond Oostzijde van de Jansweg; Id. id. van G. J. Kok, aankoop Esschildersloot; Id. id. van D. van Staveren, huur van grond in den Hout; De rapporten der Commissie van Financiën over rekening van Cor- poratiën van neringen, ambachten en bedrijven, en over af- en over schrijving op de begrooting van den Schuttersraad, werden goedgekeurd. Verslagen over de gasverlichting in Maart, van het Burgerl. Armbe stuur over 1886, van het eindexa men Burgeravondschool, en van de gemeentereinigingwerden allen voor kennisgeving aangenomen. N. B. In ons vorig nummer ontsnapte ons een grove font. In de laatste kolom op pag. 1, in het verslag van de ge meenteraadszitting staat: //Z. i. wordt de stad voor minstens f 150.000 per jaar benadeeld"Ook blijkens het medegedeelde cijfer in kolom 2, reg. 8 v. b., moet dit natuurlijk zijn f 50,000. Op Maandag 26 Juli 1886 werd in i/Weten en Werken" de aanbesteding ge houden van een nieuwe kerk met conciër gewoning op den hoek van de Wilhel- minastraat met de Prins-Hendrikstraat, alhier. Minste inschrijver was de heer B. Zuithof, timmerman en aannemer hier ter stede, voor de som van f 26.493, en aan dezen werd het werk gegund. Spoedig daarna werd een begin van uitvoering gemaakt en op 29 September daaraanvolgende had de eerste-steenlegging plaats voor het nieuwe kerkgebouw der Eemonstrantsche gemeente. Deze formali teit droeg een meer huishoudelijk karak ter, en geschiedde door het jongste doch tertje van Ds. B. Tideman Jzn, voorzitter van het Remonstrantsch kerkbestuur en predikant dier gemeente, in tegenwoor digheid van enkele leden van het kerkbe stuur en den heer A. van der Steur Jr., de architect naar wiens ontwerp de kerk werd gebouwd. Thans is het gebouw nagenoeg voltooid en schijnt, voor zoover we dit durven beoordeelen, aan alle eischen te voldoen. Zooals men weet zal de plechtige inwij ding Zondag a. s. plaats hebben. De kerk is gebouwd in oud-Hollandschen renaissance-stijl Zij heeft als grootste af metingen een lengte van bijua 28.5 M. op eene breedte van ruim 20 M., terwijl het kruis op het torentje ruim 23 M. boven de straat is. Voor het werk werden gebruikt 4.5 M3. hardsteen voor drempels en treden, en ruim 36 M3. kunstzandsteen, uit de fabriek te Ymuiden. Wij zullen verdere cijfers onaangeroerd in het bestek laten staan. Inwendig heeft het kerkgebouw een vriendelijk, rustig voorkomen. In plaats van een predikstoel heeft men hier een meer modernen katheder geplaatst van fraai bewerkt massief eikenhout, staande in een ruime nis, die een paraboolvorm heeft, tot voortzetting van het geluid. Daar voor staan twee rijen banken met matten zittingen, en aan de overzijde, aan den kant van de Prins Hendrikstraat, is het koor, waar plaats is voor ruim 100 zangers. De beide kleine galerijen geven ieder aan 45 per sonen plaats en het geheele kerkgebouw kan dus een aantal van ongeveer 500 personen bevatten. De muren zijn inwendig betrokken met een rond gaaude lijst en versierd met fraai gestucadoorde pilasters, waarop con soles en triglyfeu rusten, die den dienst vervullen van de oude karbeelen. Het licht valt door rondboogramen, die aan den zonnekant, den gevel aan de Wil- helminastraat, met kathedraalglas versierd ziju. Heeft men op deze wijze voor de ver lichting overdag gezorgd, voor de ver lichting bij avond heeft men drie groote gaskronen aangebracht in het plafond en een zeker aantal drievoudige branches langs de wanden. In de verwarming van het gebouw is voorzien door middel van een stelsel van warme lucht, die door buizen onder den vloer wordt geleid, waar ook de stook plaats is. Door middel van een ventila- tiekoker wordt op zeer voldoende wijze voor luchtverversching zorg gedragen. Men is zeer goed geslaagd in de op lossing van het vraagstuk der acoustiek bij eene repetitie van het koor is het reeds bewezen dat de ruimte klankrijk is, zonder te resonneeren. Het stucadoorwerk werd uitgevoerd door den heer C. J. Hienkens, alhier; het schil derwerk door den heer C. M. Mooy, huis decoratieschilder alhier; het leiwerk werd geleverd door den heer Bonarius te Overveen, het glaswerk door gebroeders Sodenkamp te Utrecht; de gasleiding ge schiedde door de heeren Rozekrants en Koopman, hier ter stede, terwijl de gas- ornameuten werden geleverd door de firma Becht en Dyserinck, te Amsterdam. Wij vermelden de namen dezer leveran ciers te liever, omdat de meeste hunner Haarlemmers zijn, en op deze wijze het fraaie kerkgebouw, dat een sieraad is voor de nieuwe wijk aan de Leidsche Vaart, met volle recht een Haarlemsch werk mag heeten, dat in het bizonder den kundigen ontwerper alle eer aandoet. Naar men verneemt zijn hier ter ede door verschillende personen briefkaarten uit Amsterdam ont vangen, waarop staat«Ik heb Stolp in den Raad gebracht.» Jan Plichtbesef. De rechtbank alhier heeft Don derdag H. W. Rautenberg uit Prui sen, die de vorige week terecht stond wegens den horloge-diefstal te Purmerende in den nacht van 3 op 4 Mei jl, veroordeeld tot de tegen hem geëischte straf van 1 jaar gevangenis, en Van Geest te Haarlemmermeer, die bij afwezig heid van zijn huurder was gedron gen in de door dezen van hem ge huurde woning en die leeggedragen bad, tot de geëischte geldboete van f 5, subsidiair 2 dagen hechtenis. Onze lezers, die met de Pinkster dagen eene aangename en goed- koope uitspanning zoeken, maken wij opmerkzaam op de in dit blad voorkomende advertentie van den stoomtram «Haarlem-Leiden». onzekere verkeert, of ze in 't bezit blijft van een telegraafkantoor. Donderdagmorgen ten half tien ure, is de eerste steen gelegd voor de Chr. school te Hoofddorp, door den heer P. Knaap Gz., wethouder van Haarlemmermeer. LETTEREN EN KUNST. Op 4 en 5 Sept. zal te Luik een intern« wedstrijd van zangvereenigingen worden gehouden, waaraan alleen die uit Luik en omstreken niet deelnemen. De eerste dag is bestemd voor het //concours inférieur", de tweede voor den strijd om den //prix d'excellence" en de eereprijzen, telkens twee gouden medailles met premiën van 1000 en 500 frs., 2000 frs. en een kunst voorwerp. De Amerikaansche bladen melden den definitieven verkoop van Munkaczy's groote schilderij :delaatsteoog en blik ken van Mozart, dat door den goe- verneur van Michigan voor 50.000 dollars aangekocht is. Geref. Kerk. Uit Oosterbeek meldt men: Naar men verneemt, heelt dezer dagen alhier eene vergadering van doleerenden plaats gehad. Op deze vergadering werd door een 20 personen eene verklaring geteekend, dat men de Dordsche kerke-orde van 1618 weder aannam. Een en ander zal nu wel licht den kerkeraad worden aangeboden, om dezen aan te sporen evenzoo te hande len om tot de reformatie over te gaan. Men is thans te Hoofddorp druk bezig, eene nieuwe aansluiting te maken, voor telegraaf en telephoon, met het nieuwe post- en telegraaf kantoor, hetwelk Juni e. k. in ge bruik zal gesteld worden. Alle eer verdient de aannemer, de heer de Heij, wegens den spoed en de netheid voor de afwerking van 't nieuwe gebouw. 't Is nu echter te hopen, dat de minister van denkwijze verandert, wijl nog altijd de gemeente in 't Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc.te Zeist c. a. B. A. Brinkhuis, ontv. der zelfde middelen te Driebergen c. a; te Eest c. a. A. J. Vening, ontv. der zelfde middelen te Wormerveer c. a. Bij kon. besluit is aan mr. H. J. Carsten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Hooge- veen. Bij kon. besluit is aan C. Mispel blom Beijer, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de ge vangenissen te Zutfen, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van genoemd college van regen ten jbr. Ph. E. van de Merwede Quarles van Ufford, gepensionneerd luit.-kol. der huzaren, wonende te Zutfen. FEUILLETO JXT- Schets van Fr. Coppée. De jonge hertog De Hardimond bevond zicb te Aix in Savoye, om zijn beroemde merrie Péricholewelke door de snelle afwisseling van hitte en koude bij de Derby-races wat dampig was geworden, de baden te doen gebruiken. Hij bad juist gedaan met dejeuneeren en sloeg in gedachten een oog in een der dagbladen en las daar het bericht van de nederlaag bij Reichshofen. Hij dronk zijn glaasje Chartreuse uit, legde zijn servet op de tafel van den restaurant, liet zijn knecht weten, dat hij terstond de koffers zou pakken en vertrok twee uur later met den sneltrein naar Parijs, waar hij zich onmid dellijk in een der werfbureaux als soldaat in een linie regiment liet aanwerven. Men kan van zijn negentiende tot zijn vijf-en-twintigste jaar, het afmattende leven van den petit crevé dat woord was toen in de mode geleid hebben en de fijne puntjes kunnen er in de stallen der renpaarden schoon zijn afgeraakt dit neemt niet weg, dat er nog omstandigheden kunnen voorkomen, waarin men zich herinnert, dat Enguerrand De Hardimont op denzelfden dag als de heilige Lodewijk te Tunis aan de pest is gestorvendat Jean De Hardimont de Grandes Compagniesonder Du Guesclin heeft aangevoerd, en dat Francois Henri De Hardimont bij een charge te Fontenoi het leven liet. Hoe ontzenuwd hij ook mocht wezen, voelde de jonge hertog bij de tijding, dat de Franschen op hun eigen grond gebied een veldslag hadden verloren, zijn bloed naar het hoofd stijgen en was het hem, alsof hij een slag in het aangezicht kreeg. Zóó kwam het, dat in de eerste dagen van Nov. 1870 Henri De Hardimont, fuselier in «het derde» van «het tweede», en lid der jockey-club, na met zijn regiment, dat deel uitmaakte van het legerkorps van Vinoy, te Parijs te zijn teruggekeerd, zich met zijn compagnie op wacht be vond voor de redoute van Hautes-Bruyères, een inderhaast versterkte stelling, welke door het geschut van het fort Bicêtre gedekt werd. Het was daar een doodsombere plek; een weg, beplant met boomen, die veel geleken op bezemstelen, bijna onbe gaanbaar door zijn slik en tallooze diepe wageneporen, liep dwars door de wankleurige verlaten akkers van den omtrek en aan den rand van dien weg stond een kroeg, door pri eeltjes omringd, waar de soldaten hun wachtpost hadden gevestigd. Weinige dagen te voren was daar slag geleverd; het schrootvuur had enkele groote boomen langs den weg door midden gebroken en alle droegen op hun bast de witge- vlekte teekenen der kogels. Het huis zag er uit om van te beven; het dak was door een bom uit elkaar geslagen en de wijnrood geverfde muren schenen met bloed gedrenkt. De takken waren met geweld van het latwerk der prieeltjes afgescheurd, alles lag door elkander, brug en schommel waren gebroken, terwijl de touwen met piepend geluid door den wind werden heen en weer bewogen. De jonge hertog stond onbeweeglijk aan de deur der kroeg met zijn chassepot over den schouder, zijn kepi diep over de oogen getrokken, zijn verkleumde handen in de zakken van zijn rooden pantalon, over zijn geheele lichaam rillend van koude. Zoo stond hij daar, in somber gepeins verzonken, die soldaat der nederlaag en staarde met wezenlooze oogen naar de heuvelklingen in de verte, die zich in den wazigen mist verloren en van welker toppen ieder oogenblik een witte vlok kruitdamp uit een Krupp-kanon met donderend geweld ontsnapte. Eensklaps bekroop hem een gevoel van honger. Hij boog een knie ter aarde en haalde uit zijn ransel, welke naast hem tegen den muur stond, een korst kom miesbrood, en beet er, daar hij zijn mes verloren had, met de tanden een stuk af, dat hij langzaam opat. Maar na een hapje of wat had hij er genoeg van; het brood was hard en had een zuren smaak. En te moeten denken, dat men niet vóór den volgenden dag versch brood zou krijgen en dan nog, als de intendance dat verkoos, anders niet eens. Ja, dat baantje van soldaat was soms zuur en hard genoeg, dat viel niet te ontkennen; en dair waarom mochten hem nu juist te binnenschieten die hygië nische dejeuners, zooals hij gewoon was ze te noemen, wan neer hij, na den vorigen nacht wat al te zwaar encopieug

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1