NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Dinsdag 31 Mei 1887. No. 1195. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. Een korst brood. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Btrangère G. L. li J IJIIli Sf Co., JOH. F. JONBS, Slier., Parijs, 31bis Faubourg Montmarlre Dagblad Maandagtweeden Pinksterdag,niet. In de volgende week zal in ons blad een be gin worden gemaakt met de opname als Feuilleton van een boeienden roman van OSSIP SCHUBIN. De romans van Sehubin wor den zeer gunstig beoordeeld door de Tijdspiegel, de Por tefeuille, de Indische Merctmr e. a. tijdschriften. BERICHT. "Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wensehen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou- rant-rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetien, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. en nog hier en daar gewaardeerd wordentwee andere bakken in eene kleinere tent bevatten de verzame ling Lenglart-Tripier van Rijssel, (in 1885 aangekocht) tulpen naar den Vlaamschen smaak, die dichter staan bij de afbeeldingen der tulpen op de oude schilderijen. In het geheel zijn meer dan 3000 tulpen tentoon gesteld, in ongeveer 1500 soorten of meer. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 2 tot 4 uur des namid dags voor bewoners van Haarlem en omstreken, voor vreemdelingen ook des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Zij is geopend zoolang de bloei duurt, op zijn laatst tot half Juni. STADSNIEUWS. Haarlem, 28 Mei. In de tuinbouw-inrichting van de heeren E. H. Krelage en Zoon hier ter stede aan den Kleinen Houtweg, is op dit oogenblik weder evenals in de beide voorgaande jaren ge opend eene tentoonstelling vaD bloeieüde late tulpen, onder tenten in vier pronkbakken geplant. Deze tentoonstelling wordt,tengevolge van het achterlijke seizoen, dit jaar eenige dagen later gehouden dan anders. In de planting der tulpen zijn sedert het afgeloopen jaar weder een aan tal verbeteringen gebracht, zoodat de tentoonstelling in elk opzicht de aandacht der liefhebbers verdient. De ruime tenten beslaan eene opper vlakte van meer dan 600 M8. en zijn fraai met bloeiende en niet bloeiende gewassen versierd. De grootste tent bevat tweebak ken met tulpen van die soorten, die vooral in Holland en Engeland in de vorige eeuw in den smaak waren Vrijdagavond werd in bet Nieuwe Remonstrantscbe kerkgebouw de groote repetitie gehouden voor bet zangkoor. Ook thans reeds waren vele be langstellenden gekomen, zoodat de kerk bijna geheel vol was. De Eerwaarde voorganger, Ds. B. Tideman Jzn. sprak aan bet begin eenige waardeerende woorden tot de dames van bet koor, niet alleen om de kracht zijner stem te beproeven naar bij zeide, maar uit een gevoel van waardeering voor bet loffelijk streven van het dames-zangkoor dat nu. sedert vier jaar bestaat. De zang voldeed zeer, en vooral de solo, gezongen door mej. J. A. S. Landré, lid der gemeente, vond alge- meene, zij bet ook zwijgende, hulde. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering van den Volksbond, dit jaar in Haarlem te houden, werden op de laatste algemeene vergadering in 's-Hage benoemdde heeren J. C. van Schermbeek en mr. F. von Weckherlin, tot plaatsvervangers de heeren mrs. de Ranitz en Emants. Te Haarlemmermeer is beroepen bij de Cbr. Ger. gemeente de beer G. A. Gezelle Meerburg, predikant te Sappemeer. LETTEREN EN KUNST. De tegenwoordige hoofdredactrice van «Lelie- en Rozekiioppon", (uitgave van Nijgh van Ditmar, te Rotterdam), mej. O. Alberdingk Thijm, zal, na verschijning van No. 24 van den loopentien jaargang, worden vervangen door mej. M. E. Pijn appel, te Leiden, bij velen reeds bekend als de schrijfster van «Duifjes en Bokjes. Zij stelt zich voor, hierin door vele be kwame medewerkers ondersteund, van «Lelie- en Rozeknoppen" in de volle be- teekenis van het woord een meisj es- blad te maken (voor meisjes van 1015 jaar), welks lectuur eenen «gezonden, frisscheii" geest zal ademen. De bekende orientalist August Pfiz- maier is te Weenen overleden. Zeer ver trouwd met alle Oostersche talen, legde hij zich vooral toe op de studie van het Chineesch. Overigens moet hij een zonder ling man geweest zijn, die geheel opging in zijn Chiueesch en zich om niets anders bekommerde. Men vertelt o. a. van hem, dat hij na het jaar 1870 eens aan een vriend had gevraagd, hoe het eigenlijk in elkaar zat met dien oorlog tussehen Duitschland en Fraukrijk, waarvan hij zooveel in de Chiueesche bladen las. heeft dit gevoel van dankbaarheid in woorden gebracht in een circulaire aan hunne medeleden gericht en zich tot eene commissie gevormd met het doel om aan elk der genoemde directeuren een gelijk vormig cadeau aan te bieden als blijk, hoezeer hunne moeite en opoffering op prijs worden gesteld. De commissie stelt zich voor 2 voor werpen van zilver, die op symbolische wijze de werking van het fonds zullen voorstellen, te doen vervaardigen in de fabriek van de heeren van Kempen te Voorschoten. Het proefnummer van «het Week blad voor het kader van het Nederland- sche Leger", getiteld «Mars", is, doordat de uitgever, zooals in eene circulaire aan de iuteekenaren wordt medegedeeld, voor waarden stelde, die niet aannemelijk waren, niet den 7den, maar eerst den 21 en Mei jl. verschenen. Als blijk van instemming met het stre ven der Redactie is door het Ministerie van Oorlog voor 25 exemplaren ingetee- kend. ONDERWIJS. Te Leiden is Vrijdag tot arts bevorderd de heer W. F. Stortenbeker, cand. arts. Heden morgen is door de politie alhier een 28 jarige stalhouders- knecht aangehouden, die zich in den afgeloopen nacht in een logement beeft schuldig gemaakt aan diefstal van eenige gouden voorwerpen en eene portemonnaie met geld ten nadeele van eene Amsterdamscbe juffrouw, die aldaar logeerde. LEGER EN VLOOT. Naar men verneemt wordt het commando over het 3e regiment inf. te Bergen op Zoom opgedragen aan den kolonel H. F. C. Hardenberg, thans bij den generalen staf te 's-Hage. Kapitein Le Bron de Vexela is be noemd tot majoor bij het 3e regiment infanterie. Men schrijft ons: Blijkens het onlangs verschenen jaar verslag van het fonds tot ondersteuning van Weduwen en Weezen van vrijwillig dienende militairen beueden den rang van officier, was het 1 December 1886 tien jaren geleden dat dit fonds, waarvan met recht kan gezegd worden «dat het in een lang gevoelde behoefte voorziet", werd opgericht. Gedurende dien tijd werd het door de oprichters, de officieren de Meester en Francko, geheel belangeloos beheerd op eene wijze, die boven allen lof verheven is. Zij verdienen daarvoor den dank, niet alleen van het groot getal weduwen en weezen, die uit dat fonds ondersteuning genoten en nog genieten, maar ook van alle leden wier belangen met zooveel ijver en nauwgezetheid worden behartigd. Een zevental hunner, te Breda woonachtig, Tengevolge van het in werking brengen van een tweeden dagelijk- schen dienst tusschen Vlissingen en Qneensborough door de Stoomvaart Maatschappij «Zeeland» zullen, te rekenen van 1 Juni e. k., de vol gende postverbindingen met Enge land bestaan van Amsterdam 7,35 m 11,50 m. 5,33 av. 10 av. Den Haag 8,46 i,4 av. 6,45 2,30nacht Rotterdam 9,13 1,35 7,11 5,42 m. te Londen 9,30 av. 3,45 ra. 7,58m.7315 av. over over over over "Vlissingen. Ostende. Vlissiiig.Calais. van Londen 7,15 m. en 8,25 av. te Rotterdam 9,44 av. 10,10 m. Den Haag 10,13 10,39 Amsterdam 11,29 11,50 beiden over Vlissingen. In verband met het in wer king komen van een tweeden gelijkschen dienst tusschen Vlissin gen en Queensborough zullen, te rekenen van 1 Juni e. k., tweemaal daags per post pakketten, het ge wicht van 5 kilogram niet te boven gaande, naar Groot-Britannië en Ier land kunnen verzonden worden. De verzending zal geschieden met de treinen uit Amsterdam te 4,32 a. en te 10 a. Den Haag te 6,22 n n 11,14 a. a Rotterdam te 9,15 m. u 7,14 a. CBovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Door een aantal onderteeke naren van het bekende Adres aan den Koning van 3 Maart, waarbij aangedrongen werd op versterking van personeel en materieel van leger en vloot in Nederlandsch-Indie, is den 25n Mei aan Z. M. den Koning een adres gericht ter wederlegging van de huns inziens optimistische en minder juiste voorstelling van den minister van Koloniën, van den toestand van leger en vloot gege ven, die den indruk zou kunnen maken, dat adressanten lichtvaardig waren overgegaan tot klachten, en den gang van zaken te donker had den voorgesteld. Zij blijven Z. M. wijzen op het gevaar dat nog steeds onze kolo niale heerschappij bedreigt. Naar Eet Vaderland verneemt er bij de Regeering officieel be richt ontvangen dat definitief is be sloten om de geheale Noordduitsche mail naar en van Engeland over Vlissingen te verzenden. Generaal Van Swieten viert heden zijn 80en verjaardag. De Nederlandsche Bank heeft haren prijs voor aankoop van sou- vereigns van f1648 verhoogd tot f1650, en het gehalte bepaald op 0.9165. De mayor van Queensborough heeft Donderdag een luncheon ter eere van den nieuwen dagdienst der stoomvaartmaatschappij Zeeland op Vlissingen gegeven. Aan het feest maal waren verschillende Engelsche en Nederlandsche heeren, onder welke laatste de Nederlandsche ge zant te Londen en de directeuren van de maatschappij Zeeland. Feest dronken werden ingesteld op den Koning en de Koningin der Neder landen, op den Londen-Chatham- Doverspoorweg door graaf Bylaudt, en op de Nederlandsche Staatsspoor wegen door den heer Forbes. Naar men verneemt, zal prof. Oudemans te Amsterdam in Novem ber a. s. zijn veertigjarig jubilé als hoogleeraar herdenken. Naar men verneemt zijn eenige Amsterdamsche «kellners» voorne mens hij het gemeentebestuur een adres in te dienen, waarin zij maat regelen verzoeken tegen het toene mend gebruik van «kellnerinnen» in koffiehuizen, waardoor zij zich in hun bedrijf belangrijk benadeeld achten. FETJILLETO UT. Schets van Fr. Coppée. (Slot.) Er was een tuin met groote boomen, waaronder wij moch ten spelen, en een vriendelijke soeur, nog heel jong en zoo bleek al een waskaars, die voor ons zorgde. Zij stierf aan de tering. Ik was haar lieveling en mocht veel liever met haar wandelen dan met de andere kinderen spelen, en dan kon zij mij zoo tegen zich aandrukken en haar magere, warme hand op mijn hoofdje leggen. Maar toen ik twaalf jaar oud was geworden, en na mijn eerste communie het gesticht moest verlaten, toen was het niets meer dan ellende Ik werd in de leer gedaan, bij een stoelenmatter van den Faubourg Saint-Jacques. Dat is geen kostwinning, weet u onmogelijk om daarvan te leven. Daar bij dien stoelenmatter is dan ook het hongerlijden voor mij begonnen. De patroon en zijn vrouw twee oude Limousins, die later vermoord werden waren beiden ver schrikkelijk gierig; het brood, waarvan wij bij elk maal een sneetje kregen, bleef de rest van den tijd achter slot en grendel gesloten. O, gij hadt dat wijf met haar zwarte muts eens moeten zien, als zij des avonds ons de soep op schepte en bij eiken lepelvol een zwaren zucht slaakte..., En het ongeluk wilde, dat ik toen reeds een grooten eet lust had. Kon ik dat helpen, immers neen!.... Daar heb ik dan drie jaren doorgebracht en voortdurend gerammeld van den honger.... Drie jaar! En men kan dat handwerk wel in een maand leeren. Och, heer, gij keekt zoo vreemd op, toen ik dat stuk brood uit den modder opraapte! Lieve deugd, dat was voor mij een doodgewone zaak; ik heb zoo menige korst uit het vuil opgehaald en wanneer ze wat al te hard en droog geworden waren, liet ik ze den ganschen nacht in mijn waschkom weeken. Soms waren er van die meevalletjes ook ik wil niets verzwijgen. Die huiten- kansjes bestonden in flinke stukken brood, waaraan de schooljongens maar een beetje geknabbeld, en die ze dan bij het aangaan der school weggeworpen hadden. Als ik boodschappen deed, zorgde ik altijd zooveel mogelijk in de buurt van zoo'n school te komen. Toen eindelijk mijn leertijd om was, had ik een beroep, dat, gelijk ik 6traks reeds zeide, geen bestaan, nauwelijks een droog stuk brood opleverde. O, ik heb al zoo iets bij de hand gehadik had zin om te werken, gelooi dat vrij Ik heb als opperman gediend, ik ben winkeljongen geweest, schoenpoetser, weet ik 't wat al niet? Den eenen keer was er geen werk meer, een andermaal verloor ik mijn betrek king kortom, ik kreeg nooit mijn buik eens recht vol. O, drommels, ik heb soms aanvallen van razernij gehad, als ik den bakkerswinkel voorbijging! En het was één geluk, dat ik in die oogenblikken altijd nog bijtijds aan die goede liefdezuster uit het gesticht kon denken, die mij zoo dik wijls op het hart had gedrukt, dat ik eerlijk zou blijven, en dan was het mij, alsof ik weer haar warme hand op mijn hoofd voelde. Zoo werd ik achttien jaar en nam dienst bij het leger.... Nu weet gij even goed als ik, dat een soldaat maar juist genoeg heeft, niets meer... En daar nu het zou waar achtig bijna om te lachen zijn daar komen het beleg en de hongersnood! Gij ziet nu zelf, dat ik u niets heb voorgelogen zooeven, toen ik u zeide, dat ik altijd, altijd honger gehad heb! De jonge hertog had een goed hart en was dus tot in het diepst zijner ziel getroffen geworden hij het hooren van die treurige klaagliederen uit den mond van een man als hij zelf was, van een soldaat, wien de uniform tot zijn ge lijke maakte. Het was zelfs gelukkig voor het flegma van den dandydat de nachtwind de dikke tranen, welke in zijn oogen opwelden, spoedig opdroogde. Jean Victor, sprak hij, terwijl hij op zijn beurt, door zijn fijn gevoel daartoe aangezet, ophield met den vondeling te tutoyeeren wanneer wij beiden het geluk hebben, dezen afschuwelijken krijg te overleven, dan moeten we elkaar bepaald weerzien en dan hoop ik u van dienst te kunnen wezen. Maar voor het oogenblik weet ik er niets beters op, aangezien ze er bij de voorposten geen bakkers op na houden, en mijn rantsoen brood minstens twee maal te groot is voor mijn kleinen eetlust, dan dat wij samen af spreken, niet waar, dat wij als goede kameraden dat rant soen zullen deelen. De beide mannen wisselden daarop een warmen en stevi- gen handdruk en gingen toen, daar de avond reeds wag gevallen en heiden van vermoeienis waren uitgeput, naar

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1