kerknieuws. koloniën. De internationale tentoonstel ling van sport-, jacht- en reisbe- noodigdheden in de lokalen van de Internationale Kunstvereeniging te Amsterdam zal gelijk in eene bijeenkomst van liefhebbers en fabri kanten besloten werd gehouden worden van 1 Augustus tot einde September. Met het zomerseizoen is door de Gebr. Zur Mühlen te Amster dam weder de gelegenheid geopend, om op Zon- en Feestdagen een tochtje naar Marken te maken. Men vertrekt dan 's morgen te 10.15 en is 's middags om vier uur weder terug. Naar men verneemt zijn er plannen in bespreking om de schut sluizen te Zaandam te vergrooten en te verwijden, om daardoor ook voor zeeschepen de gelegenheid te openen, de Zaan op te varen. Men schrijft ons uit Zaandam De Commissie van Weldadigheid, die tot vóór eenige jaren zich belastte met de uitdeeling van warme spijzen gedurende den winter aan de armen, besloten hebbende zich te ontbinden, op grond dat de ervaring der laatste jaren haar had geleerd, dat er aan dergelijke uitdeelingen minder dade lijke behoefte bestond, verkocht voor eenige dagen de loods, waarin die spijzen werden bereid en verdeelde daarna de haar nog overblijvende gelden, tot een bedrag van f 744,345. Uitgaande van het beginsel, dat deze gelden zooveel mogelijk moesten blijven beantwoorden aan het doel, waartoe zij oorspronkelijk bestemd werdenvoorziening in de behoeften van arme stadgenooten, schonk zij le. aan «de Vrouwenvereeniging» f 250, 2e. aan de jeugdige vereeni- ging tot werkverschaffing f 250 en 3e. aan de vereeniging «de Toe komst» f 244,345. Men schrijft ons uitNaarden: Reeds sedert den tijd toen het garnizoen hier met eenige compag nieën infanterie en vesting-artillerie versterkt werd, deed zich de behoef te gevoelen aan geschikte woningen en nu het getal der gehuwde on derofficieren, tengevolge der voor hen gunstige bepalingen steeds toeneemt, wordt die behoefte nog grooter. Vandaar dat de huurprijs, te ver gelijken bij vroeger, aanmerkelijk gestegen is, en het doen bouwen van woningen in deze gemeente als een zekere en voordeelige geldbe legging kan worden beschouwd. Het Bestuur der Israëlietische Ge meente, dit ziende, laat nu een zes tal woningen bouwen die, nog vóór er met den bouw is aangevangen, allen reeds verhuurd zijn. Men schrijft ons uit Enkhuizen: Op de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap «Enkhuizer Gasfa briek» den 26en Mei gehouden, is op voorstel van den directeur be sloten tot uitkeering van f25 per aandeel van f500 over het exploi tatiejaar 1886. Men schrijft ons: De stoomtram HoornrEnkhuizen kon niet blijven bestaan, hoofdzake lijk doordat er tengevolge van on wil van sommige betrokken gemeen tebesturen, eenige gapingen in den weg bestonden, die tot groot onge rief der reizigers, door een omnibus- dienst werden aangevuld. Thans echter is het materiaal der stoom tram overgegaan, bij notarieele acte, aan de naaml. vennootschap paar dentram Hoorn-Enkhuizen. Voor een paardentram kan de lijn door getrokken worden, zoodat deze nieuwe onderneming veel kans van slagen heeft. Bovendien is de spoor weg voor «de Streek» niet van zoo veel belang, dat een tramweg niet in eene behoefte zou voorzien. Het bestuur van het Hoog heemraadschap Waterland heeft be sloten tot het doen vervaardigen van drie nieuwe stoomketels voor het stoomgemaal Rijperkolk. In de Schermer, gem. Graft hebben zich twee gevallen van diphteritis voorgedaan. - Men schrijft ons: Aan een achttal huisgezinnen te Heer-Hugowaard werd in de vori ge week door zekeren J. de M. te Spanbroek schapevleesch verkocht, dat later bleek hondevleesch te zijn. Door den veldwachter in eerstge noemde gemeente is in vijf huisge zinnen het overgebleven vleesch in beslag genomen en tegen den ver- kooper proces-verbaal opgemaakt. Vrijdag morgen zijn de loco motief en de bagagewagen van trein 100 op het station Castricum ont spoord. Deze trein en trein 103 on dervonden alleen eene kleine ver traging. Aan de gelegitimeerde deel nemers aan de Gymnastiekuitvoering, te 'sHage te houden 30 en 31 Juli, 1 en 2 Aug. zal de Rijnspoorweg retourbiljetten afgeven tegen enkele reisvracht, geldig van 30 Juli tot en met 3 Aug. Naar men verneemt zal het eerste lustrum der zeil- en roeiver- eeniging «Hollandia», gevestigd te Oudshoorn, zeer luisterrijk gevierd worden. Eene commissie, in de alge- meene vergadering gekozen, is in dien zin werkzaam en heeft besloten 1°. een gondeltocht, 2°. vuurwerk en 3°. een bal-champêtre te arran- geeren. De plaats, daarvoor uitge kozen, leent er zich uitstekend voor. Men hoopt zoo den 18den Juni tot een grooten feestdag voor «Hollan dia» te maken. Te Katwijk aan Zee waren Donderdag 18 schuiten aangekomen, met besommingen van f 40 tot f 60. Enkele schuiten hadden deze week van f 120 tot f 160 aan den wal. Door booten en korders werden nogal garnalen aangevoerd, die f2.75 tot f2.90 per mand bedongen. - Vrijdag middag kwamen de Leidsche studenten-scherpschutters, die aan den wedstrijd te Amsterdam hadden deelgenomen, met den trein van 4,19 aan het station te Leiden aau. Ze werden daar opgewacht door deputatiën uit het studenten- korps, de verschillende corpora- tiën met hunne vaandels, en door eene aldaar opgestelde eerewacht van wapenbroeders. Toen de trein aangekomen was, en de overwinnaars uit den waggon gestapt waren, begon de kapel van het 4e regiment onder direetie van den heer Mann het «Io Vivat» te spelen, de eerewacht schouderde het geweer, en een krans werd aan het vaandel gehecht. Toen de eerewijn was aangeboden zette de stoet zich in beweging, de muziek voorop, en daarachter de gebruikelijke makke schimmel met zijn berijder en de verschillende depu tatiën met hare vaandels, eindelijk nog gevolgd door studenten en bur gers. Zoo toog de stoet langs Steen straat, Rapenburg en Breestraat, om voor de studentensociëteit halt te houden en zich daar te ontbinden. Te Dordrecht zal Maandag een groot gymnastiekfeest gehouden worden. Het belooft, bij gunstigweder zeer interessant te zullen zijn. Zeven turnclubs, de Dordr. cricketclub en 380 leerlingen der beide gymnas- tiekscholen zullen, onder leiding huunner onderwijzers, in het perk treden. Uit Uttecht wordt gemeld aan de N. R. Cl: Eene soort van doodsbeenderen- vallei is ontdekt in een achterhuis van het «hotel Garni» alhier. Dit hotel ligt aan de oostzijde van de Biltstraat, op den hoek van den Wiitevrouwensingel, het eerste huis rechts, uitgaande van de vroegere Wittevrouwenpoort. Wat hier vroe- gestaan heeft, is of schijnt allen onbekend; wellicht is het geweest het Martha-gasthuis, waarop iets verder het Kruisgasthuis volgde. Dit is echter slechts eene onderstelling, daarom van nog te minder waarde, omdat onze leeraren der veeartsenij school reeds willen uitgemaakt heb ben, dat de beenderen eenmaal zou den behoord hebben aan runderen van een groot soort, en wel daar ter plaatse waar het onderbeen over gaat in den hoef. De beenderen zijn alle gelijk en van èéne grootte en één van zijn. En toch zou dit alles nog niet gefrappeerd hebben, en niet de be langstelling van zoovele geleerden alhier hebben opgewekt, indien men eenvoudig gevonden had eenen kuil gevuld met deze en nog andere beenderen. Misschien waren ze dan gevonden, verzameld en voor zoo veel cent per pond verkocht. Maar wat heeft men gevonden? Onder den vloer van eenen stal, lang als zoodanig aan 't «Hotel Garni» behoord hebbende, maar nu wegens gebrek aan hotelruimte (gelukkig verschijnsel in dezen tijd van overvloed en malaise M) ver bouwd en ingericht tot een uitste kend logies voor families, vond men onder den stalvloer een anderen, kluisvormig gemetseld en daaronder eene zich over eene groote opper vlakte uitstrekkende bestrating, of beter gezegd plaveisel van doods beenderen allen van dezelfde grootte. De u gezonden voorwerpen maken het duidelijk, hoe zij, in ietwat schuine ligging tegen elkaar gebracht, een volkomen en hecht plaveisel vormen kunnen, zooals zij dan ook wezenlijk vormen, volkomen waterpas, en zoo geregeld in elkaar passende als de wervels eener wer velkolom. Van waar komen ze? Hoe lang hebben ze daar gelegen Aan welke wezens hebben ze eenmaal behoord, en in welken tijd? Deze en meer zulke vragen hoort men ter plaatse waar ze ge vonden worden en waar men den geheelen dag verschillende geleerden: anatomen, geschiedkundigen, oud- heidsvorschers, enz. enz., kan aau- treffen, om met het gevondene in het laatste oogenblik in de hand, door te dringen in de raadselen van het lang verleden, die jaren lang verborgen zijn geweest onder eene steenen bekluizing, nu te voorschijn komen, nog even gelijk, vast en en regelmatig, als zij er zijn neer gelegd, 1 meter diepte onder den thans beganen grond en boven ge dekt door zandgrond, en zelt rus tende op eenen grond van vaste klei, alzoo afscheiding vormende tusschen twee zeer verschillende grondlagen. Ter beschikking der justitie te Breda is gesteld een persoon, zich noemende Willem Hardy, oud 32 jaar, geboren te Londen, wiens sig nalement overeenkomt met dat van een der daders van den diefstal, in Maart te Tilburg gepleegd. Hij had zich bij den brigadier der maréchaus- sée te Zevenbergen aangemeld om nachtverblijf te bekomen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer heeft Vrijdag o. a. aangenomen het wetsontwerp tot uitstel der periodieke verkiezin gen, dat tot verlenging van den diensttijd der miliciens te land van 1882 en van die ter zee van 1883. De onteigeningswet voor de Vecht waterleiding, de definitieve marine- begrooting en het onteigenings ont werp voor den spoorweg Cromvoirt Den Bosch. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te 's-Hage stond terecht eeu arbeider aan eene katoendruV- kerij te Leiden, die op 23 Maart jl., na eene woordenwisseling met den meester knecht over het werk, dezen met het houten onderstel van eenen inktkoker slagen op het hoofd toebracht. Twee dagen later overleed de meesterknecht. Het door de doctoren Kist en Zaaijer uit Leiden geschouwde lijk vertoonde kleine wondjes aan het hoofd, maar aan hals, schouders, borst en linkerarm de sporen van roosziekte. De dood werd in verband gebracht met de bekomen verwondingen, en ter terecht zitting werd de vraag, of dit verband kon bestaan, door de doctoren bevestigd. Bekl. beweerde in drift te hebben ge handeld en wist zich niet meer te herin neren, dat hij geslagen had. Door drie getuigen werd verklaard, dat de overleden meesterknecht niet een van de gemakke lijkste was. De subst.-officier van justitie, mr. baron de Vos van Steenwijk, achtte, naar aan leiding van de verklaringen der deskun digen, dat verband kon bestaan tusschen de toegebrachte verwondingen en de roosziekte, bewezen, dat de dood het gevolg was van beklaagde's handeling en vorderdo tegen hem 18 maanden gevan genisstraf. Voor dezelfde rechtbank verscheen Donderdag C. Gr., metselaar te 's-Graven- hage, beschuldiging van bloedige mishan deling zijner schoonmoeder, met voorbe dachten rade. De beklaagde verklaarde zich niet te kunnen herinneren een mes gebruikt te hebben, en ook niet te begrijpen hoe hij in 't bezit daarvan was gekomen. Ofschoon de getuigen niet bevestigden dat hij in beschonken toestand had verkeerd, bleef hij toch volhouden dat zijn misdrijf daar aan te wijten was, alsmede aan zijn op gewonden en zenuwachtigen toestand. De substituut-officier van justitie, mr. baron de Vos Van Steenwijk, eischte 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kap- peyne van de Coppello, drong op eene lichtere straf aan. Uitspraak 1 Juni a. s. Voor de rechtbank te Maastricht stond Woensdag terecht de drukker en uitgever van het weekblad „De Lim- burgsche Aankondiger," te Sittard, be schuldigd van verduistering. Den 18en Februari 11. was door den heer Louis Regout een brief per expresse bestelling gezonden aan den uitgever van het week blad „Limburg" te Sittard, met verzoek, zijn „Open brief" aan de Enquête-com missie in zijn blad te willen opnemen tegen vergoeding van de daarop eventueel vallende kosten. Deze brief was door onoplettendheid van een brievenbesteller bezorgd geworden bij den beklaagde, die daarvoor een ont vangbewijs teekende en een gedeelte van den „Open brief" in het eerstkomende nummer van zijn courant opnam. De be schuldigde geeft voor geen acht op het adres geslagen en in de meening verkeerd te hebben, dat de brief voor hem bestemd wasen zulks te meer, omdat in een voor gaand nummer zijner courant een artikel was opgenomen ten gunste van de firma Regout. Vier getuigen werden in deze zaak gehoord, terwijl de vijfde getuige, de heer Louis Regout, wegens do zitting van de Eerste Kamer afwezig was. Het O. M., waargenomen door mr. Nijpels, achtte nochthans het verhoor van den lieer Re gout noodig, omdat deze zal hebben te verklaren voor wien de brief bestemd was. Z. E. A. stelde daarom voor de verdere behandeling te verdagen tot Dinsdag a.s. waartoe door de rechtbank is besloten. De Middelburgsche rechtbank heeft eene merkwaardige uitspraak gedaan in zake vervalsching van levensmiddelen. Zekere H. F. M., te Westkapelle, was beklaagd, dat hij in de maand Maart 1887 op ver schillende dagen aan eenige bewoners te Westkapelle tarwemeel, bestemd om daar van brood te bakken, heeft verkocht, terwijl hij wist dat dit meel was vermengd met gemalen witte boonen en dit voor de koopers had verzwegen. De rechtbank heeft dien beklaagde van alle rechtsvervolging ontslagen, o. a. op grond dat de rechtbank, voorgelicht door de deskundigen, tot de navolgende resul taten komtdat door de bewezen ver klaarde bijmenging de geldswaarde van tarwemeel niet verminderd is, evenmin als de voedingswaarde, terwijl de verkoop waarde alleen dan zou verminderd zijn, wanneer het was verkocht aan een han delaar of fabrikant, die zelf weder zuiver tarwemeel moet leveren, zij het ook in den vorm van daarvan gebakken brood, doch niet in een gevalals in casu,waar het meel wordt verkocht aau particuliere personen, die daarvan tot eigen gebruik brood bakkendat eindelijk door die bij menging de bruikbaarheid van het tarwe meel niet verminderd is, omdat van het boouenmeel een even voedzaam en voor de gezondheid onschadelijk brood kan ge bakken worden als van het tarwemeel. Clir, Geref. Kerk. Aangenomen Naar Ouderkerk aan den Amstel, door A. de Vlieg, te Noordwijk aan Zee. Katholieke Kerk. De //Courier de la Meuse" verneemt dat de heer Spolverini verheven is tot de waardigheid van aartsbisschop. BATAVIA, 22 April. Aan het kort verslag omtrent den stand van zaken in de residentie Oostkust van Sumatra over de maand Maart jl., wordt het volgende ontleend: Belangrijke gebeurtenissen op politiek gebied hadden niet plaats. Nja-Makam zou zich weder ter Oostkust van Atjeh bevinden, doch van vijandige plannen werd niets vernomen. Een sedert geruimen lijd hangend ge schil tusschen Radja-Bandahara, eeu der Tamiangsche hoofden, en zijnen vazal Tongkoe-Tj ihik van Soengei-Yoe werd door het bestuur op bevredigende wijze uit den weg geruimd. In Deli en Serdang werd van de Bataks der doesoens, ten gevolge hunner onop houdelijke onderlinge geschillen, nog al eens overlast ondervonden. De Radjahs hielden zich rustig. Volgens bericht zouden zij in oorlog zijn met den Radja van Poerba en in dien strijd eenige kampongs hebben verloren. De jeugdige Radja van Rantau-Perapat, die, in spijt van alle vermaningen, wei gerachtig bleef, om zijn tjap en galar uit handen van zijnen heer, den Soetan van Bita, te ontvangen, werd door dien Soetan na overleg met het bestuur afgezet en door een ander vervangen. In den gezondheidstoestand kwam geen verandering ten goede. Van den resident van Timor is, via Soerabaja, een telegram ontvangen, luidende „Koepang (31 Maart)." „Algemeene en politieke toestand be vredigend. Tehupuring, hoofd-djaksa land raad, 22 dezer door ontslagen dwangar beider Fasoewati vermoord. Deze komplotteerde met den van Bor neo's Oostkust naar hier verwijderden banneling Goesti-Belem, die op hetzelfde oogenblik amok maakte, zeven personen doodde en 14 verwondde, waaronder er binnen, waar zij in de gelagkamer, waar reeds een dozijn soldaten op stroo lagen te slapen, zich naast elkander neer- vleiden en 6poedig in een diepen slaap verzonken waren. Tegen middernacht werd Jean Victor wakker, waar schijnlijk omdat hij honger had. De wind had de wolken weggevaagd, en het maanlicht, dat door het gat in het dak in de kroeg scheen, viel juist op het prachtige blonde hoofd van den jongen hertog, die rustig en schoon als een Endy- mion lag te slapen. Jean Victor, die nog vol was van de vriendelijke behandeling, die hij van dezen kameraad onder vonden had, zat hem nog met naïeve bewondering aan te staren, toen de sergeant van het peleton de deur opende en de vijf man opriep, die de uiterste wachtposten moesten aflossen. Onder die vijf man behoorde ook de hertog, maar deze bleef doorslapen hij het afroepen van zijn naam. Hardimont, opstaan I riep de onder-officier nog eens. Als ge er niets tegen hebt, sergeant, sprak Jean Vic tor, terwijl hij opstond, dan zal ik in zijn plaats de wacht betrekken.... Hij slaapt zoo lekker.... en het is mijn kameraad. Als ge dat wilt, dan is het mij goed. En toen de vijf man vertrokken waren, begon het snur ken opnieuw. Maar een half uur daarna werd de nachte lijke stilte eensklaps gestoord door snel op elkander vol gende geweerschoten, dicht in de buurt. In een oogenblik was alles op de beende soldaten vlogen uit de kroeg naar huiten en liepen toen voorzichtig, met den vinger aan den trekker van hun geweer, den door de maan helder ver lichten weg op. Maar hoe laat is het toch? vroeg de hertog. Ik had van nacht op wacht moeten zijn. Iemand antwoordde: - Jean Victor is in uwe plaats gegaan. Op dit oogenblik zag men een soldaat in grooten haast over den weg naar hen toevliegen. Wat is er te doen? vroegen allen hem, zoodra hij ge heel bniten adem stilstond. - De Pruisen doen een aanval.... Wij moeten ons op de redoute terugtrekken, was het antwoord. En onze kameraden? Die komen daar aan.... alleen die arme kerel van een Jean Victor.... Wat is er met hem? riep de hertog. Hij is morsdood geschoten een kogel ging hem dwars door het hoofd.... hij had geen tijd om zelfs een kik te geven. Op zekeren nacht in den afgeloopen winter, omstreeks twee uur, verliet de hertog De Hardimont met zijn vriend, den graaf De Saulnes, zijn cercle, waar hij juist eenige honderd louis d'or bij het spel had verloren en daardoor in een landerige stemming was. Als gij het goedvindt, Arie, sprak hij tot zijn vriend, zullen wij te voet naar huis gaan.... Ik heb bepaald be hoefte aan wat frissche lucht. Zooals ge wilt, beste vriend, maar de straten zullen nog al glad zijn, vrees ik. Zij zonden dus huu coupé's weg, zetten den kraag hun ner pelsjassen op en liepen den kant der Madeleine op. Eensklaps bracht de hertog iets, dat hij met de punt van zijn laars had aangeraakt, in rollende beweging; 't was een groote korst brood, die vol slik zat. En toen gebeurde er iets, dat in de hoogste mate de verbazing van den heer De Saulnes wekte. Deze zag den hertog De Hardimont buk ken, om dat stuk brood van de straat op te rapen, dit zorg vuldig met ziju zakdoek afvegen en het neerleggen op een bank op den boulevard onder bet licht van een gas-lan- taarn, zoodat het goed kon gezien woiden. Wat voert ge nu toch in 's hemelsnaam uit? vroeg de graaf, die in een lach uitbarstte. Zeg eens, hebt ge soms uw verstand verloren? Dat doe ik, antwoordde de hertog, terwijl zijn stem van aandoening min of meer trilde, dat doe ik ter herin nering aan een armen man, die zich voor mij heeft opge- geofferd. Lach niet, mijn waarde, ge zoudt mij daarmede werkelijk verdriet doen!

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2