NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Donderdag 2 Juni 1887. No. 1197. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. Eene weddenschap. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen eu Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor Jiet Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangcre G. L. DJ.UBE Sf Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Dezer dagen zal in ons blad een begin worden gemaakt met de opname als Feuilleton van een boeienden roman van OSSIP SCHUBIN. De romans van Schubin wor den zeer gunstig beoordeeld door de Tijdspiegel, de Por tefeuille, de Indische Mercuur e. a. tijdschriften. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, geheven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden De Dikectie. Haarlem, 1 Juni. Bij besluit van den minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Juni, benoemd tot opzichter bij 's Rijks Museum te Amsterdam, de beer W. P. Prons, uit Haarlem. Al had het weder op den tweeden Pinksterdag een dreigend aanzien, toch ging de vastgestelde wandel tocht der Gymnastiek-vereeniging «Concordia» hier ter stede, door. De deelnemers gingen ten 7 ure op marsch en namen den volgenden weg: Overveen, Bloemendaal, Sant poort, Velzen en IJmuiden. Verder langs het strand naar Zaudvoort en van daar weer naar Haarlem, waar men ten 57s uur aankwam na gedurende den tocht drie uur rust genomen te hebben. Dat deze wandeltocht uitspanning en inspanning tevens was, bleek uit de opgewekte en vroolijke stem ming van de leden op huu marsch. Gedurende de Pinksterdagen zijn door de Haarlemsche Tramway- Maatschappij vervoerd 6229 personen. Zondagmiddag werd in het gebouw «Felix Favore», in de Sme- destraat alhier, eene openbare bij eenkomst gehouden door de afdee- ling Haarlem van den Sociaal-De- mocratischen Bond. Als spreker trad op de heer J. A. Fortuyn uit Am sterdam, met eene rede over: Dee- len en stelende leuze die volgens den spreker door de regeering, de kerk eD alle groote lichamen wordt gehandhaafd, evenals door de kapi talisten. Zondag 29 Mei jl. had op 't Ma lieveld te 'sHage een cricketwed strijd plaats tusschen de Haagsche cricketclub «T. H. O. R.» eu «Ex celsior» alhier. Hoewel 2 matchspe lers (Piek en Franken) van «Excel sior» niet medededen, behaalde zij toch in de 1ste innings 177 punten tegen «T. H. O. R.» 45. Daar «T. H. O. R.nin de 2de inniDgs slechts 15 punten behaalde, behoefde «Ex celsior niet meer te spelen en over won dus met 177 punten eu 1 innings. verlangden, en zooals zij zeiden, bij weigering wel raad wisten om het te krijgen. De heer B. uit A. gaf hun daarop te kennen dat hij hun iets zoude geven. Hij deed alsof hij naar geld zocht, waarop de aan randers het paard los lieten. Zij ontvingen echter in plaats van geld eene duchtigen zweepslag. De heer had gelegenheid zich in draf te ver wijderen,. Heden heeft in het gebouw «We ten en Werken», ten overstaan van den architect A. van der Steur Jr., de onderhandsche aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een woonhuis in den Haarlemmer hout onder Heemstede, naast het hötel «Het Wapen van Amsterdam». Er waren ingeleverd vijf inschrij vingsbiljetten. De hoogste was f 45,200, de laagste f41,500, van J. A. Raasveldt Jr. alhier. Gedurende de maand Mei jl. is het museum op het Raadhuis alhier bezocht door 372 personen tegen, en door 374 personen zonder betaling. Op de aardappelen- en botermarkt en te Haarlem zijn in de afgeloo- pen maand aangev. verk. laagste pr. hoogste pr. Aardapp. 3040HL. 1810HL. f 1.25 f 3.50. Appeleu 30 24 u 4.7. Peren 4 4 3.u 3.50. Boter 2074 KG.2074KG. u 0.90 1.25. Biggen 559 St. 479 St. 7— 22.—. nm- Men schrijft ons: Op tweeden Pinksterdagom streeks half tien des avond, werd op den Kanaaldijk in den Houtrak- polder een tilbury door twee per sonen aangehouden, die eenig geld Te Amsterdam werd Dinsdag onder voorzitting van mr. H. Goe man Borgesius, de algemeene jaar vergadering gehouden van de veK' eeniging «Volksonderwijs», welker ledental afnam, maar welker finan ciën toch bloeien. Voorstellen van Maastricht, 's Hage en Monnikendam, betreffende den leerplicht, werden verworpen op ad vies van den heer Borgesius, die slechts van een uit een uitgebreider kiesrecht voortgekomen Tweede Ka mer hieromtrent iets verwacht. Voorstellen van Maastricht en Haarlem, betreffende kinderarbeid in verband met schoolbezoek, werden ingetrokkennadat het voorstel van het Hoofdbestuur betrekkelijk wij ziging van de wet op den kinder arbeid geamplieerd was, ter voorko ming dat scholen voor kinderen boven de 12 jaren gesloten worden. Een voorstel van Haarlem betrek kelijk de uitbreiding van het tee- kenonderwijs vooral ten platten lande, werd aangenomen. Het voorstel Rotterdam, om de uitgaven van eene reeks historie platen voor te bereideü, werd aan gehouden tot 1888. Na uitvoerige verdediging door een afgevaardigde der (Sociaal-demo cratische) afd. 's Gravenhage, werd haar voorstel verworpen om de nood zakelijkheid uit te spreken, dat aan behoeftige schoolkinderen van over heidswege voedsel worde verstrekt. De volgende vergadering zal weder te Amsterdam worden gehouden. Als lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer De Meijier en gekozen de heer D. André de la "orte te Haarlem. a.s., zal waarschijnlijk te Amsterdam een zijner treurspelen vertoond worden, eu wel volgens de keuze van de commissie ,/Salmoneus". Twee Hollandsche kunstenaars zijn voor hunne inzendingen in den Parijschen Salon bekroond. Mauve verwierf met zijne //schapen" een 3e medaille, en Zur- cher in de afdeeling gravures een eervolle vermelding. De heer Stracké deelt in de //Portef." mede, dat de heer A. Brouwer te Hilver sum, die verleden jaar Palestina bezocht, bezig is met een panorama, dat den tocht naar Golgotha en den kruisdood van Christus zal voorstellen. Wagner's eerste opera //Die Peen" zal weldra te Munchen worden opgevoerd. Het monteeren zal circa 60,000 mk. kosten. stieren. Ook zal eene keuring van inge spannen sjees-paarden plaats hebben. LEGER EN VLOOT. Omtrent de onlangs in werking gekomen buskruitfabriek //De Krijgsman", hij Mui den, die Zaterdag bezocht werd door den minister van Oorlog en verscheidene hooge militaire autoriteiten, «alsmede door de bur gemeesters van Amsterdam en Muiden wordt nog gemeld dat deze nu zoo omvang rijke fabriek op hetzelfde terrein gesticht werd in het begin van 1700, doch na de geduchte ontploffing van 1883 nu veel grooter is opge bouwd, waarbij alle mogelijke veiligheids maatregelen zijn genomen, zoodat zij nu de beste inrichtingen van dien aard in het buitenland overtreft. Het kamp bij Laren zal van 10 tot Augustus worden betrokken door het eerste-, vau 23 Augustus tot 3 Septem ber door het derde-, en vau 4 tot 13 September door het vierde bataljon van het 7e reg. infanterie. Gedetacheerd naar Kopenhagen tot hijwoning van schietproeven, de kapitein L. Brender a Br.indis van de normaal schietschool te 's-Hage; op het fort aan den nieuwen Maasmond de le luit. H. G. de Bruijne van het 4e regt. vesting artill. te Helderte IJmuiden de 2e luit. J. H. Boëll van hetzelfde garnizoen. De le luit. der inf. J. P. Kraak, thans op non-activiteit, is voor den mili tairen dienst afgekeurd, en wordt derhalve op pensioen gesteld. De le luit. van de huzaren P. W. baron van Kandwijck, te Leiden, heeft eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. Bij kon. besl. van 27 Mei is de machinist bij 's Rijkswerf te Amster dam H. Roos, met ing. van 1 Juni, op zijn verz., eerv. uit zijne betrek king ontslagen; zijn benoemd: bij den grooten staf, tot luit.-kolonel, 'a IConings adj. de maj. jhr. W. L. van Speugler, van dien stafbij het wapen der inf., bij het 3de reg., tot maj., de kapit. j. L. le Bron de Vexela, van het reg. grenad. en jag. bij het 7de reg., tot luit.-kol., de maj. A. A. A. A. van Laak, van het 3de reg.bij het 8ste reg. tot luit.- kol., de maj. G. J. Hofstede Crull, komm. van het kol. werfdepót; bij het instr.-batalj., tot luit.-kol., de maj. W. G. Rompelman, komm. van dat batalj.is de kap. G. A. T. Salomon, van bet wapen der inf. thans op non-activ., op pens. ge steld is de heer N. W. Hultman, gewezen secret, van den Raad van N.- Indië, laatstelijk met verlof in Europa, op zijn verz., eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Gé.) "V LETTEREN EN KUNST. Ter gelegenheid van de herdenking van de 300jarige verjaring van het geboorte jaar van Joost van Vondel, in September LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Aalsmeer: Met zekerheid kunnen wij thans mel den, dat in de z^mer 1888 alhier, van wege de gecombineerde land- en tuin- bouwvereeniging eene tentoonstelling zal worden gehouden van bloemen, heesters en gewassen en van paarden, koeien en De terugkeer van HH. MM. den Koning en de Koningin, uit Wildungen, is thans op een later tijdstip, en wel op 29 Juni e. k., vastgesteld. De minister van Waterstaat, de heer Van den Bergh, hoopt nog in den loop dezer maand voor ge- ruimen tijd naar Ems te vertrekken tot herstel van gezondheid. Omtrent den diamant uit Indië, waarvan de Arnh. Ct. dezer dagen melding maakte, deelt zij nader het volgende mede: Onder de rijkssieraden van Band- jermasin, die bij de inlijving van dat rijk bij Nederlandsch-Indië zijn overgegaan, bevond zich een ruwe diamant van ongeveer 70 karaat. De goeverneur-generaal zond dien in 1862 niet 1863 aan het ministerie van Koloniën. De minister van Binnenlandsche Zaken wilde het edelgesteente plaat sen bij de gelijksoortige voorwerpen in het museum van Natuurlijke Hi storie te Leiden. Vroegere pogingen om de stukken goud uit Aruba FEUILLETO TNT. (Slot.) Eindelijk verscheen ook het volgende aardige kompl'.ment, met de handteekening van Louis Davesne Wat is dat? Een Corot? neen, de penseelstreek is ver schillend. Een Trouillebert? Gij zijt er niet. Het is een andere toon. Wat is het dan? Het is een Ernest 1.... een zonderlinge en moeilijk te verklaren persoonlijkheid in de schilderkunst, die het ingewikkelde vraagstuk oplost, om de zoo zeer tegenstrijdige hoedanigheden der beide mees ters, in een origineele en wetenschappelijke harmonie in een te doen smelten. Ik heb gezegd oorspronkelijke har monie. De uitdrukking is misschien, ik zal niet zeggen te sterk, maar ODjuist. Het zou den lezer een verkeerd denk beeld kunnen doen vormen, van die hizondere manier, moeilijk te karakteriseeren en waarvan overigens eenvoud de voornaamste hoofdtrek is. Wie was dien morgen stom van verbazing toen hij de dagbladen las? Dat was Ernest Camus. Hij, een bewon derenswaardig en bewonderd kunstschilder, hij 1 Als een onbekend doekbekladder was hij gaan slapen en hij ont waakte als een groot kunstenaarDrie maal op nieuw had hij de drie bladen gelezen en zich de oogen gewreven, want hij meende te droomen. En toch, er was niet aan te twij felen. Het stond geschreven, beter dan geschreven ge drukt, met honderdduizend exemplaren rondgezonden door de wereld, en werd op dit oogenblik door honderdduizend paar oogen gelezen, die verblind waren door dien nien- wen roem. Ernest Camus nam zijn hoed en draafde naar de ten toonstelling, om te zien of men zich niet vergist had 'oor een verkeerd No op zijn schilderstuk te plaatsen Men had zich niet vergist. Het was wel zijn schilderij. Van hem, die beefde, toen hij het stuk ter beoordeeling zond, dat de commissie zou weigeren het te ontvangen, zooals reeds dik wijls gebeurd was. Wat waren die leden van de vorige commissie dan toch domkoppen geweest I Met den hoed op een oor, verliet Ernest Camns de ten toonstelling en liep naar de bureaux der dagbladen, waar hij de adressen vroeg van de drie peetooms van zijn pas geboren roem. Voor het dejeuner had hij ze alle drie be zocht. De laatste, Jean Calvet, had hem gezegd, terwijl hij hem uitgeleide deed Nog een woordje, waarde heer. Gij hebt op uw atelier een zeker aantal schilderijen in voorraad, niet waar? Een zeker aantal? Ik zou het wel denkenI Alle die ik gemaakt heb.... niemand wilde ze hebben! Jean Calvet lachte met een uitdrukking van deelnemende bitterheid. Dat is heel goed. Ocb 1 het publiek.... Altijd hetzelfde! Juist daarom moeten wij van het oogen blik gebruik maken, en zonder lang te dralen, een schitte renden wraak nemen 1 Hoe zoo? Houd een verkooping van uw schilderijen. Rekent gij op een succès? Kolossaal! wij, mijne vrienden en ik, zullen u onder steunen. Dat blijft onder ons, die belofte, niet waar? Het is niet noodig te doen gelooven dat het een vooruitbere- kende reclame is. Ernest Camus, geheel ontroerd, stamelde dankbetuigingen. A propos, voegde Jean Calvet er bij, toen zij reeds op den drempel waren, een enkele aanbeveling. Vergeet niet een uitnoodigingskaart en catalogus te zenden aan Isidore Tampier. Gij weet toch wel de vroegere groote in dustrieel. Die Tampier is zeer rijk, en een groot liefhebber van schilderijen. Het was zeker, voor den drommel! dat hij uitnoodingen en catalogussen aan Isidore Tampier zou zenden. En ook nog aan anderen, en aan geheel Parijs! Het was niet alleen roem, die voor hem in aantocht was, het was een fortuin! Bijna had Ernest Camus zich den hals gebroken door vier aan vier de treden van Jean Calvets trap af te sprin gen. Een voetmat, waarop hij terecht kwam, bespaarde de Fransche kunst dit onherstelbaar verlies. Niet alleen in het gonzende brein van Ernest Camus heerschte verbazing. Zij bestond ook in het kamp der kunst schilders, die er niets van begrepen. Wat, een dergelijk succes voor een Camus; een schilder, dien niemand kende..-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1