NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Vrijdag 3 Juni 1887. No. 1198. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. DE M DER GEDAANTEWISSELINGEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door bet gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pullicité Etrangere G. L. BAUBE If Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Dezer dagen zal in ons blad een begin worden gemaakt met de opname als Feuilleton van een boeienden roman van OSSIP SCHUBIN. De romans van Schubin wor den zeer gunstig beoordeeld door de Tijdspiegel, de Por tefeuille, de Indische Mercuur e. a. tijdschriften. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljetien, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Dikectie. STADSNIEUWS. Haarlem, 2 Juni. Nadat Dinsdag in de gewone te rechtzitting voor burgerlijke zaken door den president, mr. Van Wal- cbren, een hartelijk woord van hulde was gesproken aan de nage dachtenis van mr. W. J. B. Besier, die Zondag overleed, na ongeveer tien jaren lid der rechtbank te zijn geweest, uit welke betrekking hij in 't laatst van het vorige jaar op de meest eervolle wijze op verzoek om rekenen van gezondheid, was ont slagen, was Woensdag aan de geopende groeve jhr. mr. Rethaan Macaré, off. van Just., de tolk van aller gevoelens, toen hij den over ledene herdacht als magistraat, als vriend en als mensch, en deelne ming betuigde aan de zonen van mr. Besier. Namens de weduwe en de kinderen dankte ds. Klercx, zwa ger van den overledene, voor de vele bewijzen van hartelijkheid en vriendschap. Heden is door B. en W. aanbesteed: lo. Het leverenen leggen van 95 M. hardsteenen trottoirbanden, het ma ken van 3 zinkputten met spruiten, het leggen van bestratingen in de Wilhelminastraat, de Prins-Hendrik- straat en de Oranjekade, benevens het maken van 110 meters houten walbeschoeiïnglangsgenoemdekade. Ingekomen 9 billettenlaagste in schrijver A. Zonneveld, f 3609; hoog ste C. Elffers en Zn. f4490. 2o. Het maken van 180 m. houten waterbeschoeiïng langs de Raamvest alhier. Ingekomen 7 billettenlaag ste inschrijvers Verhagen en Van 'tWoud, f845; hoogste C. Elffers, eu Z., f1400. De aangifte van leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes, alhier, kan geschieden vóór 1 Juli, op eiken Donderdag of Vrijdag, des middags van 3 tot 4 ure. De dag van het toelatings-axamen wordt nader bekend gemaakt. Omtrent den diefstal, onlangs te Ede gepleegd, wordt vernomen, dat door de bestolene uit haar vertoonde voorwerpen is herkend als tot het ont vreemde behoorende een mesje met een heft van schildpad. Het mesje was gevonden bij eenen Duitscher, die tusschen Laren en Emnes ge arresteerd en gevankelijk naar Haar lem is overgebracht. Van de voorwerpen, bevonden op den te Eemnes op 28 April jl. aan gehouden O. J. Hübscber zijn nog niet herkend Een zilveren horloge met ketting (No. 13473), een zwart lederen geld- taschje met metalen beugel, een lorgnet, een zilveren theeschepje, een speldekussen van E. K., een gou den doekspeld met paarsch steentje, twee nikkel hemdsknoopjes, en een gouden slot van een halssnoer, een beenen tandenstoker, een brillen- huisje met gouden bril, een gouden ring met rood steentje en vijf pa reltjes, en nog verscheidene gouden en zilveren voorwerpen. De off. van Just, te Haarlem ver zoekt inlichtingen. De ijk en herijk der maten en gewichten te Nieuw-Vennep zal dit jaar plaats hebben den 9en en lOen Juni a. e., bij J. Pasmooy, van des morgens 9 —12 ure, en van 14 uur. Te Hoofddorp den llen en 13en Juni a. s., bij J. Boom, van des mor gens 8 tot des namiddags 4 uur. De belanghebbenden moeten zor gen dat de maten en gewichten be hoorlijk schoongemaakt zijn. Men schrijft ons: De nieuwbenoemde Burgemeester van Aalsmeer is op 1 Juni jl., door de gemeentenaren feestelijk inge haald. LETTEREN EN KUNST. Naar men verneemt zal de heer Willem Van Zuylen gedurende zes weken een kuur te Carlsbad oudergaan, ter volkomen ge nezing der ziekte, waaraan hij reeds in den afgeloopen winter lijdende is geweest en welke hem ook geruimen tijd van het tooueel heeft verwijderd gehouden. LEGER EN VLOOT. De le luitenant van het korps genie troepen, Yan Roijen, is Woensdag te Arasterdam aangekomen met een detache ment sterk 20 onderofficieren en minderen (mineurs) tot het verrichten van eenige werkzaamheden aan het gebouw der ten toonstelling van voedingsmiddelen. Vrijdag a. s. zal het 25 jaar zijn geleden, dat de gepens. generaal-majoor titulair J. C. J. Smits, adjudaut des Konings in buitengewonen dienst, werd benoemd tot commandant van het Kolo niaal Militair Invalidenhuis /Bronbeek." KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De kerkeraad der herv. gem. te St. Anna-Parochie heeft twee en zestig brieven verzonden aan even zoovele lidmaten, die hebben medegewerkt tot de benoeming van een kerkeraad tegenover den wettig hestaanden kerkeraad. Zij worden opge roepen om voor den kerkeraad te ver schijnen op Woensdag 8 Juni e. k., ten einde gehoord te worden over de vraag, of zij door genoemde verkeerdheid zich onttrokken hebben aan het opzicht van den kerkeraad. Door den kerkeraad der Ned. Geref. kerk (doleerende) te Amsterdam is beroe pen ds. J. J. A. Ploos van Amstel, do- leerend pred. te Reitsum c. a. De gewone audiëntie van den minister van Binnenl. Zaken zal Zaterdag 4 Juni niet plaats hebben. Bij kon- besl. van 31 Mei is mr. H. Kuypers, te Dokkum, met ing. van 6 Juni, ben. tot schoolop ziener in het arrond. Veeuwoude; ziju benoemd tot burgem. der gem. Hardinxveld, J. F. Roelvink, en tot burgem. der gem. Lekkerkerk, W. de Gruyter Jz.; is kenrd, dat de burgem. vau Voor schoten, J. M. de Kempenaer, is ben. tot tijd. secr. dier gemeente; is aan mej. H. M. H. Piek, geb. te Elberfeld (Pruisen), mits zij overi gens aan de bij de wet gev. ver- eischten voldoet, verg. verl. tot het geven van lager onderwijs- is aan den ontv. der dir. bel. jhr. F. J. J. van Rijckevorsel van Kessel te Nijmegen op zijn verzoek, eervol ontslag verl. uit 's Rijks dienst, beh. aanspr. op pensioen. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) HU. MM. de Koning en Ko ningin zullen na terugkeer uit Wil- dungen op het lustslot Soestdijk verblijf houden. Het Nederland6che schip Sophia van Rotterdam naar Samarang, is op 24 Mei op zee afgebrand. Het volk gered. De gemeenteraad van Amster dam besloot Woensdag o. a., na eeue vrij laugdurige discussie, om aan den directeur en de ambtenaren of beambten van het abattoir, die geroepen kunnen worden ambtelijke verklaringen af te geven, den ambts eed op te leggen. Zooals men weet, werd in eene vorige vergadering die ambtseed uit de verordening gelicht op voor stel van den heer Van Nierop, die zich ook nn weder nadrukkelijk tegen het terugkomen op het pas genomen besluit verzette. Ook de voordracht om B. en W. te machtigen de standplaatsen voor rijtuigen bij openbare inschrijving te verpachten, gaf tot breedvoerige beraadslaging aanleiding. De hh. Van Nierop en Wil- leumier behandelden den toestand der Amsterdamsche schouwburgen, uit een oogpunt van brandgevaar. De Stadsschouwburg werd vrij vol doende, het Grand Théatre onvol doende geacht; ook in andere come- die-gebouwen wenschte men veran deringen. Het lijvig verslag over 1886 der gemeente Amsterdam is uitge geven. Het blijkt, dat de bevolking vermeerderde door geboorte met 13,923, door vestiging met 21,389; er overleden 8895, vertrokken 20.052, zoodat de bevolking vermeerderde met 6365 en op 31 Dec. jl. bestond uit 178.038 mannen, 200,652 vrou wen, samen 378,690 zielen. In de registers van den burgerl. stand werden 2763 huwelijken (41 meer dan in 1885) ingeschrevenin 28 gevallen kon de man niet schrij ven, in 210 de vrouw niet, in 26 geen van beiden. Sinds '77 was, met uitzondering van '84, toen bet cijfer 2423 bedroeg, het aantal huwelijken in 1886 het grootst. 90 vonnissen van echtscheiding en 32 van schei ding van tafel en bed zijn uitge sproken. De gemeentel, ontvangsten bedroe gen f15,659,877 en lieten eene bate van f 2,563.620; de uitgaven voor het bestuur der gemeente bedroegen f 316,292, voor medische politie f 605,198, voor gemeentepolitie f913,884, verder brandweerfl72,864, straatverlichting f 176,963, schutterij f 38,177, lager onderwijs f1,113,748, middelbaar onderwijs f 639,673, gymnasium f 71,296, universiteit f304,750, armwezen f692,875. De inkomstenbelasting was geraamd op f 1,740,000; de opbrengst zal de begrooting waarschijnlijkmetf40,000 overtreffen. De hondenbelasting bracht f 22,738 op, de beursbelas- ting f91.847 of f8153 minder dan de raming; de «vergunning: f108,366 of f 15,380 meer dan in 1885. Aan arbeidsioonen zijn betaald f 496,459. In de 101ste Algemeene Vergade ring van de Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen", Woensdag te Amsterdam geopend in het gebouw Stroucken, werd de openingsrede gehouden door den heer W. F. Lomnn, lid van het Hoofdbestuur. Het kiescollege werd aldus samengesteld Woerden, Nieuw-Beerta, Hilligersberg, Wotsland, Bolsward, Anna Paulowna, Lochem, Meppel, Middelharnis. Punt IV der agenda, het voorstel om trent de kweekschool van f 80.000 en f 6000 jaarlijksche subsidie, kwam het eerst in behandeling. Na het rapport der commissie kreeg Mr. Mouthaan (Amsterdam) het woord. Hij ging kort de geschiedenis dezer zaak na eu wees daarbij op de taak, die de specialo commissie had te vervullen, vol gens de opdracht van 1883, die bepaald niet was, dat binnen Utrecht een gebouw moest verrijzen; daardoor kwam de commissie op eene verkeerden weg. Aan spreker komt het altijd nog vreemd voor, waarom men Haarlem niet als de plaats heeft gekozen, waar de grond kosteloos zou worden afgestaan; kon daarop niet voor f 80,000 een gebouw verrijzen? FEUILLETO HST. Schets uit de achterluurten van New-Yorh.) Geen plaats ter wereld voorzeker zelfs Londen niet uitgezonderd biedt het oog van den opmerkzamen be schouwer zóó schrille contrasten aan, als New-York, de hoofdstad der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, het middelpunt der voorname geld-aristocratie, maar ook der misdadigerswerelddie uit alle landen der aarde der waarts samenstroomt. Daar jagen lieden, veelvoudig millionair, in de rijkste koetsen naar hunne prachtvolle marmeren paleizen in de vijfde aveuue, voorbij kleine, smerige stegen, waarin de ellende woont en de lichtschuwe misdadiger zich voor de wrekende hand der gerechtigheid schuil houdt. Daar sluipt de smerige in lompen gehulde bedelares naast de elegante «lady», te vergeefs om een almoes vragend, terwijl de rijkgekleede oplichter haar met minachting aanziet van wege hare «ellendige broodwinning.» Overal waarhoen het oog zich ook richt, wordt het naast de grootste weelde de hardverscheurendtte ellende gewaar, naast den trotschen «gentleman», |de geslependste gauw dieven en ergste booswichten. Zulk een contrast zal ik thans trachten te beschrijven, terwijl ik u van de «five points» de beruchtste plek van New-York breng naar een der speelhuizen in de vijfde avenue en een balzaal in Broadway. Reeds aan boord had ik van de «five points» gehoord en vernomen, dat dit het afschuwelijkste en duisterste punt van de reuzenstad was; dat slechts misdadigers, helers van gestolen goederen eu bedelaars daar woonden; dat de vrou wen daar slechts furiën en megaeren waren en dat, in de zich daar bevindende logementen, de messen en vorken voorzichtigheidshalve aan kettingen lagen. Kort na mijne aankomst voerde een toeval mij in dit be ruchte deel der stad. Ik was opweg naar de City, toen mij te binnenschoot, dat ik wel eens een landsman van mij kon gaan bezoeken, die niet ver van de «five points» woonde, maar ondanks mijn plattegrond van de stad was ik zoo aau het dolen geraakt, dat ik weldra zonder het te weten of te willen in dat slecht bekend staande deel der stad was aangeland. Nauwelijks had ik enkele schreden in een nauw steegje gedaan, of het begon mij al wat benauwd te worden. Man nen en vrouwen zaten of lagen in groepen voor de deuren, met gezichten, handen en voeten, die zeker in langen tijd niet met water in aanraking waren geweest, laat staan dan nog met zeep en schuier. Kinderen van allerlei leeftijd wierpen elkaar met de daar liggende modder en aarzelden ook niet om volwassenen met dit tijdverdrijf kennis te doen maken. Weldra werd ik door drie in lompen gehulde, smerige, dom uitziende vrouwspersonen omringd, die mij om een aalmoes vroegen. Om haar kwijt te raken gaf ik haar eenige centen en vloekend eischten zij een grootere gift. Haar geschreeuw lokte toeschouwers, wier uiterlijk mij weldra omtrent het karakter der straat geen twijfel overliet. Ik wierp de me gaeren een kwartdollar toe; terwijl zij zich op het geldstuk wierpen, wendde ik der steeg den rug toe. Dit voorval was voor mij van te groot belang, dan dat ik niet besloten zou hebben deze plek maar dan onder veilig geleide nogmaals een bezoek te brengen. 't Had heel wat voeten in de aard, eer ik een agent van de geheime politie er toe kreeg mij op dat gevreesde ge bied te vergezellen. Eindelijk beloofde hij mij zijn gezel schap en bepaalde hij dag en uur, waarop ik natuurlijk niet verzuimde present te zijn. De wakkere beambte verscheen in slechte burgerkleeding, en daar hij dat ook mij tot voorwaarde gesteld had, volgde

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1