NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Dinsdag 7 Juni 1887. No. 1201. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: ZI M K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Ftrangere G. L. DA TI BB Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 6 Juni. In de op Woensdag e. k. te houden Raadsvergadering zullen de navol gende punten aan de orde worden gesteldBeëediging en installatie van den heer rar. A. C. Waller als Raadslid. Voorstel van B. en W. tot bestendiging van het subsidie voor de restauratie van de Groote Kerk. Id. id. om de Kleverlaan wederom in beheer en onderhoud bij de ge meente terug te nemen. Id. id. tot invoering van een geregelden nacht dienst op het centraal telephoon- bureau en tot uitbreiding van het telephoonnet ten dienste van het brandwezen. Id. id. tot machtiging eener uitgave van f 200 voor de herstelling van een door aanvaring veroorzaakte schade aan de brug over de Ringvaart. Missieve van B. en W. van Eindhoven om den heer Leyh te machtigen als adviseerend deskundige op te treden bij het leggen eener brug. Voorstel van B. en W. om aan P. C. Groenings eene hem opgelegde boete van f 2900 voor vertraagde oplevering kwijt te schelden. Voorstel van B. en W., op het request der Vereeniging Schut- tevaer, betreffende de uitdieping van het Spaarne. Id. id. betref fende de aanvrage van P. J. Schwartz om vergoeiiüg voor het gebruik van eene dommekracht. Voordracht voor de betrekking van onderwijzeres aan de Burgerschool van mej. F. L. Stroh, M. Honig en S. Tanja. Voordracht van de heeren J. H. Slangen en J. C. Graue, ter voorziening in de vacature, onstaau in de commissie voor het lager onderwijs. Voorstel van B. en W. om een wijziging te brengen in de verordening van de commissie van toezicht op het M. O. Id. id, betreffende de commissie van toe zicht op het L. O. Id. id. om op verzoek der Bouwvereeniging «Voor zorg» nieuwe namen te geven aan straten in den Veenpolder. Rapport der commissie van Financiën tot goedkeuring der rekeningen van het Burgelijk Armbestuur, van de Stads- Aj.otheek en van het St. Elisabeths- Gasthuis. Nader voorstel van B. en W. betreffende de werken aan de Wilhelminastraat en cle Oranjekade. Id. id. betreffende de ladderloods. Rapport der commissie vanFinancien betreffende de 5de begrooting van den dienst van 1886. Missive vao B. en W. betreffende het directeur schap der Kweekschool voor onder wijzeressen en het geven van lessen aan de normaalschool. Gas-rapport over April. Ontwerp eener alge- meene politie verordening. De uitspraak van B. en W. No. 5 Haarlem, 1/2 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders der gemeente HAARLEM, Overwegende, dat door het Raadslid den Heer Mr. R. H. J. GALLAND AT IlUET, zoo ten overstaan van den Burgemeester, als van hun College en den Gemeente raad, besehuldigingen zijn ingebracht tegen den Architect over de werken en gebou wen der gemeente, de ambtenaren, geplaatst aan het bureau den Opzichter over de gemeente-reini ging, onder aanvoering: a. dat een rapport van den Architect over de beschadiging, toegebracht aan de banken in de Hoogere Burgerschool ter opleiding voor Handel en Nijverheid, van begin tot eind leugentaal was; b. dat van al hetgeen aan de gemeente wordt geleverd //kaplaken" zou worden genoten [genietende onder anderen de Opzichter over de gemeente-reiniging voor ieder paard, dat aangekocht wordt, eene steekpenning, vroeger van f25, en thans van f50, en c. dat de gemeente jaarlijks voor min stens vijftig duizend gulden zou worden benadeeld Overwegende, dat genoemd Raadslid, uitgenoodigd deze beschuldigingen waar te maken en door overlegging van bewij zen te staven, heeft getuigd: le dat inderdaad van de vernieling der banken van de school boveugenoemd geen spoor was te vinden, weshalve de voor de herstelling door den Heer LEYH noodi; geachte som van f90,onnoodig was, omdat er geene schade was, en dat alzoo die f90,niets anders zijn dan eene vergoediug van het //kaplaken" op de nieuwe banken, die er niet kwamen; 2 e dat een rapport van den Gemeente- Arcbitect, in 1883 ingediend omtrent de verbouwing van het Gymnasium, is weest leugenachtig en dat verschillende onderdeeleu van de daarvoor beraamde werken twee a driemaal waren opgegeven, ja zelfs viermaal, en dat de cijfers van hetzelfde onderwerp zelfs progressief waren; Be dat eene schel in <le school aan de Bakkerstraat, door het Raadslid den Heer W. STOLP verklaard te zijn //oudroest" en nieuw geschat op eene waarde van f 4,door den Heer LEYH was opge geven op f 40,welke som door de gemeente betaald is, zullende het verschil tussehen f4, eu f 40, eene prooi zijn, welke zeker gedeeld wordt, al weet men niet tussehen wie en hoeveel ieder krijgt; 4e dat de Gemeente-Architect zou heb ben genoten tien procent provisie van de kachels in de school aan het Molenpad (d. i. f 220.), zooals zou blijken uit een brief van den Heer E. SMIT Jzn., te Heeren veen 5e dat de beschuldiging tegen den Op zichter over de gemeente-reiniging ook waar was, gelijk zou blijken uit een later door deu Heer GALLANDAT HUET voor noemd overgelegd afschrift van eenen brief van J. B. LIJN KAMP te Houtrijk en Polauen Overwegende, dat uit de notulen van een reeks van vergaderingen van B. en W., uit de processeu-verbaal van verhoor vau aanklager, aangeklaagden en onderschei dene getuigen en uit de overgelegde brie ven (alle welke stukken aan den Gemeen teraad zijn overgelegd en op zijn last ge drukt) van een nauwkeurig en uitvoerig onderzoek blijkt; Overwegende, dat uit dat onderzoek de ongegrondheid van de beschuldigingen voortvloeit; Overwegende, dat verschillende inwo ners dezer gemeente, die onder des Ar chitects toezicht belangrijke gemeente-wer ken hebben uitgevoerd of leveringen hebben gedaan, deswege geraadpleegd, éénstemmig hebben verklaard, niet den geringsten twij fel te koesteren ten aanzien van de eer lijkheid en onomkoopbaarheid der ambte naren, hierboven genoemd, terwijl te dien aanzien bij het college van Burg. en Weth, evenmin ooit eenige verdenking is gerezen Overwegende, dat cle Raad dezer ge meente besloten heeft een door den Heer GALLANDAT HUET voornoemd in de zitting met gesloten deuren van 20 April jl. gedaan voorstel om den Heer JACQUES LEYH, Gemeente-Architect, onmiddellijk in zijne bediening te schorsen, niet in overweging te nemen, en vervolgens in de openbare vergadering van 25 Mei jl., na kennisneming der ter zake betrekkelijke stukken verklaard heeft, dat er vooralsnog voor den Raad geene termen zijn om over de bij B. en W. in gekomen beschuldigingen eenige beslissing te nemen en de zaak verwezen heeft naar B. en W.; Overwegende, dat aan B, en W. ook na kennis genomen te hebben van eene door den heer Gallandat Huet voornoemd in cle openbare raadsvergadering van 25 Mei jl. schriftelijk gedane mededeeling betreffende den verkoop van grond aan het Waaigat, waarin een gemeente-riool zou zijn gelegen, en na inzage genomen te hebben van een schrijven ran den kachel- smid W. van Cuijk alhier, betreffende het onderhoud van cle kachels in cle school aan het Molenpad, geenszins gebleken is dat de bijzondere aanklachten tegen den gemeente-architect en den opzichter over cle gemeente-reiui- jing gegrond zijn, evenmin als de alge- meene beschuldigingen, uitgebracht tegen de ambtenaren, verbonden aan het bureau van gemeentewerken; overwegende, dat alzoo liet vertrouwen, hetwelk het dagelijksch bestuur der ge meente steeds gehad heeft en noodzakelijk behoort te hebben in de ambtenaren, die belast zijn met eenen arbeid, waarbij in de eerste plaats eerlijkheid vereischt wordt, geenszins is geschokt, en dus het gunstig oordeel onverzwakt is gebleven, dat B. eu W. door een gestadig toezien op cle han delingen dier ambtenaren bij het uitvoe ren van vele openbare werken, waarmede tonnen gouds gemoeid waren, verkregen hadden overwegende, dat het scherpe toezicht, hetwelk cle heer Gallandat Huet, volgens zijne eigene verklaring, gedurende vele jaren op cle handelingen van den gemeente architect heeft gehouden, het gunstig oor deel van B. en W. bevestigt, aangezien de tegen den architect ingebrachte be schuldigingen ongegrond zijn bevonden; overwegende, dat het belang der ge- ;eente medebrengt, dat de onomkoopbaar heid en eerlijkheid harer ambtenaren boven alle verdenking verheven zijn; Verklaren dat hun vertrouwen in de eerlijkheid en onomkoopbaarheid van den gemeente-ar chitect en de ambtenaren, verbonden aan het bureau van de gemeente-werken, be nevens van den opzichter over de gemeente- reiniging, is ongeschokt; zullende zoo in het belang der gemeente, als tot herstel in eer en goeden naam van de beschuldigde ambtenaren dit besluit door plaatsing in de «Oprechte Haarlemsche Courant" ter algemeene kennis worden gebracht, terwijl een exemplaar zal worden uitgereikt aan den gemeente-architect, den opzichter over cle gemeente-reiniging, aan den eerstgenoemde tevens ter mededeeling aan de ambtenaren, geplaatst aan het bureau van gemeentewerken. De heer W. G. van der Wal, luitenant-paardenarts alhier, gaf dezen winter een cursus in het hoef beslag, op uitnoodiging van de af- deeling Haarlem en Omstreken der Hollandsche Maatschappij voor Land bouw. Vijf jongelieden W. H. Scholtz van Spaarndam, J. W. F, Schwartz, J. Hermeling, G. Hoekmeier en G. J&ossea Hendriks, allen uit Haarlem namen daaraan deel en legden Zaterdag in tegenwoordigheid van het bestuur der afdeeling proeven hunner bekwaamheid af. Tot aller voldoening bleek dat zij die lessen met vrucht hadden bijgewoond waarop hun door den voorzitter van het bestuur, den heer F. Lieftinck, een diploma werd uitgereikt met een toepasselijk woord, waarbij ook de heer Van der Wal met den goe den uitslag van zijn onderricht werd geluk gewenscht. De aangifte van nieuwe leerlin gen op de meisjesschool voor gewoon en voortgezet onderwijs, Jacobijne- straat 28, alhier, kan geschieden tot uiterlijk 15 Juni a. s. De nieuwe cursus begint met September. Bij de eindexamens der gymnasia te Haarlem (te houden op 20, 21, 22, 23 en 24 Juni), Leiden (te hou den op 25, 27, 28 en 29 Juni) en Rotterdam (te houden op 30 Juni, 1 en 2 Juli) zijn benoemd: dr. S. A. Naber, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam: dr. W. Hecker. hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Gronin gen; en dr. H. A. Lorentz, hoog- ieeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. Het eerste toelatings-examen voor de H. B. S. ter opleiding van Handel en Nijverheid, zal aanvangen op 13 Juli a. s. Aangifte van leerlingen kan eiken Maandag geschieden van 24 uur in het schoolgebouw op de Kraaien horstergracht. FEUILLETÖ KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 2) EERSTE HOOFDSTUK. Zoolang het mijn kleine reiskameraad bevalt, gaf Truyn ten antwoord. Zijn kleine kameraad noemde hij na melijk zijn eenig kind, een meisje van ongeveer twaalf jaar. Je moet de kleine Gabrielle spoedig eens meebren gen, zeide de gravin; mijn Mimi en Lintchizijn van denzelfden leeftijd. Ik zal een volgende keer de kleine aan u voorstellen, maar zij is wat verlegen. Zij is tegenover iederen vreemde zeer gesloten; onze generaal en onze neef Sempaly alleen hebben baar hart gestolen. Niki? vroeg de gravin verbaasd, beeft die ge duld om zich met kinderen te bemoeien? Hij beeft er zelfs bijzonder veel tact voor. Hij beeft vandaag met ons gedineerd. ..,-u Er valt niet op hem te rekenen klaagde de gra vin bij ons komt hij bijna nooit. Tegelijkertijd hoorde men een lichten tred en graaf Sempaly werd. aangediend. De wolf onder de lammeren merkte Ilsenbergb op. De laatst binnengekomen bezoeker was iemand van on geveer acht- of negen-en-twintig jaar, van middelbare lengte, slank, maar toch krachtig gebouwd. Hij had een regel matig, buitengewoon fraai besneden gelaat, een innemend glimlachje en groote blauwe oogen onder zware donkere wenkbrauwen. Met zijn innemend glimlachje zeide bij de grootste en- deugendheden en men wist nooit recht, of de glans in zijn oogen een bliksemschicht dan wel een zonnestraal betee- kende. Hij kuste met behendige galanterie de vingertoppen der gravin, groette de overigen met de hem eigen over dreven hartelijkheid en nam op een tabouret naast de vrouw van den huize plaats. Het is goed, dat wij je werkelijk eens te zien krijgen. Je komt werkelijk veel te weinig, Nicki; ook in gezel schappen vindt men je bijna niet, klaagde de gravin op den weemoedigen toon van een vriendelijk verwijt.Waar om kom je toch zoo weinig in onze kringen? Omdat hij zich in een anderen beter amuseert, grinnikte Ilsenbergb. Een bestraffenden blik van zijn vrouw bracht echter aanstonds een waardige uitdrukking op zijn gelaat terug. Ik kom er niet toe, verontschuldigde Sempaly zich, met een vluchtigen glimlach, ik heb waarlijk te veel 1 te doen. Veel te doen? vroeg Truyn met kwalijk verborgen inronie, misschien met de hoogere politiek? Wat is er voor nieuws? Een belangrijk hoofdartikel in de Temps over de wasebkom-kwestie, zeide Sempaly in vollen ernst. De waschkom-kwestie? herhaalden de aanwezigen in eenstemmige verbazing. Ja, ging Sempaly kalm voort, de zaak is na genoeg deze. Toen onlangs de jonge hertog Von B....n te Parijs als vrijwilliger in dienst trad, voelde hij zich in zijn eer getast, door de omstandigheid, dat hij niet alleen met zijn kameraden in dezelfde kazerne vertoeven, maar zich ook als een gemeen soldat aan de pomp wasschen moest. Zijn mama voelde zich hierover zoo verontwaardigd, dat zij zich tot het ministerie van oorlog wendde, om voor haar zoon een afzonderlijke waschkom te verzoeken. Na lang beraad werd haar verzoek door het ministerie van de hand gewezen. Men was van oordeel dat deze afzonderlijke waschkom in strijd was met de onsterfelijke principes van '80. Dat is toch bijna niet te denken? meende Truyn. Ilsenbergh haalde de schouders op en de gravin vroeg naief: Wat zijn de onsterfelijke principes van '89? Dat waren, om zoo te zeggen, idealistische vredes- contracten tussehen het canaille en de aristocratie, zeide Sempaly droogweg, of ook, als men het zoo noemen wil, de eerste onderwerping van het vooroordeel aan de voeten van de hoogere menschenliefde voegde hij er lachend bij. De gravin werd er niet veel wijzer door. Sempaly waaide zich met een Japansch vuurschermpje en Ilsenbergh merkte op:

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1