BUITENLAND. herder, een braven staatsburger, een warmen Oranjevriend naar verdienste gehuldigd. Om voor bezoekers der Ten toonstelling van Voedingsmiddelen het vervoer door de stad gemakke lijker en goedkooper te maken, zal de Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij ook biljetten uitgeven van 15 cent, die over die lijnen vervoer geven, naar en van het tentoon stellingsterrein. Het aantal gevallen van pok ziekte te Amsterdam, sinds het eer ste geval dier ziekte in April werd waargenomen, bedraagt thans 14, waarvan in 2 gevallen de dood is gevolgd. De meeste patiënten wor den in het ziekenhuis verpleegd. Bij een vechtpartij op de Prins- Hendrikkade te Amsterdam tusschen werklieden en Javanen van het stoomschip «Prinses Wilhelmina», heeft een der laatsten eene snede in het voorhoofd bekomen. Twee anderen zijn uit angst te water ge sprongen en behouden op hun vaar tuig aangekomen. Als vermoedelijke dader wordt in hechtenis gehouden een schipper, liggende met zijn vaartuig bij de Oosterdoksluis. Men meldt ons uit Assendelft: Het fraaie orgel in de hervormde kerk alhier, door de fabrikant Bak ker Timmenga te Leeuwarden vervaardigd, zal met een paar weken gereed zijn en ingewijd worden. De constructie is naar de nieuwste me thode en het uiterlijk heeft een goed aanzien. Aan het andere einde der ge meente verrijst eene nieuwe groote katholieke kerk. De Wormerveersche kiesver- eeniging heeft in eene Dinsdag avond gehouden vergadering, met het oog op de den 14en Juni a. s. te houden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, gekozen den beer J. A. Dekker. Men meldt ons uit Zaandam: Bij de aanbesteding vanhetjaar- lijksch onderhoud der zeedijkswer- ken, zijn de laagste inschrijvers aan nemers geworden, en wel voor Pol der-Assendelft P. Vens alhier voor f1625, voor Polder-Westzaan dezelf de voor f2185, en voor Polder-Oost- zaan P. van StaverenWz. te Haarlem. De L. Ct. deelt mede, dat de bezwaren, die aan de scheepvaart ten gevolge van de werken voor de wegruiming der spoorwegbrug in de Zijl zullen worden aangedaan, tot de minst mogelijke proportiëu zullen worden gebracht. In den spoorwegdijk, liggende in den zijtak van de Zijl, ten westen van de genoemde brug, zal name lijk een doorgraving plaats hebben ter wijdte van 22 M. op het water, 10 M. op den bodem en diep 3.00 M. onder A. P. De vaartuigen zullen dan met een zeer geringe afwijking van den rechten weg hun gewone route kunnen volgen. Uit Leeuwarden meldt men aan het Hil.: Op voorstel van den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden is de heer dr. W. K. J. Schoor, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier door den minister van Staat, minis ter van Binnenlandsche Zaken uitgenoodigd om, bij de aanstaande afgraving van de terp in het dorp Stiens bij de Dokkumer Ee, toebe- hoorende aan den heer T. Veltstra, de bijzonderheden, die zich daarbij mochten voordoen, na te gaan, vooral ook met betrekking tot de overblijfselen der vroegere bewoners, en te zorgen, dat de aan den dag komende voorwerpen behoorlijk be waard blijven en eene bestemming bij het Rijksmuseum van Oudheden erlangen. De conservator, de heer dr. Pleyte te Leiden, zal zich voor af naar Stiens begeven, om daar met den heer Schoor de wijze te bespreken, waarop het onderzoek en verder het werk het best kunnen worden geregeld. Dinsdag middag tegen 5 uur is een conducteur van de Haar lemmer tram, nabij den eersten tol onder Oegstgeest bij het overstap pen in aanraking gekomen met een aldaar staanden paal, waardoor hij van de tram sloeg, en ernstig ge wond werd. De in de tram aan wezige dokter Biljouw heeft den patient voorloopig behandeld, die na eenige rust te hebben genomen, vervoerd kon worden naar zijn woon plaats Hillegom. In het «Venduhuis» te's Hage is Maandag avond in het openbaar verkocht het zeer uitgebreid weinige jaren geleden gebouwd «Hotel Con tinental» aan den nieuwen Seheve- ningschen weg, alsmede de geheele inventaris, bestaande uit het in het gebouw aanwezige ameublement en de verdere benoodigdheden voor het exploiteeren van het hotel. Kooper werd de heer J. G. Coops q.q. voor de som van 79.000, voor gebouw en inboedel te zamen. Het detachement Grenadiers, dat te Scheveningen aanwezig is met het oog op eventueele onge regeldheden, is vervangen door een detachement Jagers, eveneens 40 man sterk, onder commando van den luitenant Vinkhuizen. Enkele vis- schers maken aanstalten om de schui ten omhoog te trekken en te ver plaatsen, hetgeen vooia! met het oog op de aanstaande opening van het badseizoen dringend gewenscht is. Bij ontstentenis van den commis saris van politie, den heer Vernée, die ongesteld is, worden zijne fune- tiënwaargenomen doorden hoofdcom missaris van politie, den heer Van Schermbeek. De weinige visch, die Dinsdag aan de wal werd gebracht, is aan gevoerd door Katwijksche visschers. Tijdens het hoogwater vau Dins dag middag vertrok geen enkele schuit en bleef alles rustig. De militairen blijven nog steeds langs het strand patrouilleeren. Men bericht ons uit Utrecht, dat Zondag aldaar een zestigtal sociaal-democraten, leden van de schermclub «Te Wapen,» per spoor zijn aangekomen en aan de gevan genis, waar de heer Domela Nieu- wenhuis verblijf houdt, een ovatie hebben gebracht. Daarna heeft een gedeelte van het gezelschap de Dom beklommen en van uit de hoogte eenige geschriften naar beneden geworpen. Politie was niet op de been; alleen bij het vertrek, dat evenals de geheele wandeling zeer ordelijk geschiedde, waren een paar agenten aan het station aanwezig. {Echo.) Dinsdag 31 Mei is in de bus aan het postkantoor te Utrecht be zorgd een behoorlijk verzegelde brief, inhoudende 1 bankbiljet van f 200, 2 van f 40 en 1 muntje van f 10, bestemd voor den heer S. te Tiel, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De zoogenaamde «Molen van Sanssouci» te Nijmegen is thans door de gemeente overgenomen, in ruil tegen 800 M3. bouwgrond. Zoo is de laatste hinderpaal verdwenen voor den schoonen uitleg der stad. Door de maréchaussée uit Osch is gevankelijk naar 's-Bosch overgebracht eene vrouw, die ver dacht wordt, zich op eene bruiloft, waar zij als gast was, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden slot en eeneportemonnaie uit den zak der gastvrouw. Deze laatste had tengevolge van de warmte eene flauwte gekregen; de gearres teerde bood haar daarbij bereid willig hulp, en schijnt van deze gelegenheid gebruik gemaakt te hebben om den diefstal te plegen. Het gouden slot, dat zij reeds ver kocht had, is bij eenen goudsmid te 's-Bosch teruggevonden, terwijl men de portemonnaie in eene kachel ver borgen vond; het geld had zij reeds uitgegeven. Men schrijft uit 's-Hertogen- bosch dat het water Dinsdag middag 1 uur eenen stand bereikt van 4.21 M. bov. A. P. Neemt men in aan merking dat de polderlanderijen rondom 's-Bosch op eene hoogte liggen van 2.40 tot 3.50 bov. A. P., dan behoeft het geen betoog, dat de toestand zorg baart. Vooral voor de polders de Beneden Aa en de Beneden Dommel, die langs de ri vieren liggen en slechts door kaden ter hoogte van 4.50 M. worden be schermd. De kade van den polder de Be neden Aa is des nachts bezweken, en een goed deel van dezen polder is reeds geïnundeerd. Hachelijker dan ten aanzien der landerijen rondom 's-Bosch is echter nog de toestand van de uiterwaarde langs de Maas: De schade door het water daaraan toegebracht, is zeer aanzienlijk. Vreemd schijnt het dat juist deze landerijen, die door her opening van het Oude Maaje zoo zeer gebaat worden, niet tot het waterschap noord-oostelijk Noord- Brabant behooren. De Gemeenteraad van Gro ningen heeft afwijzend beschikt op het adres der Commissie tot bevor dering van het tot stand komen vau een proefstation tot onderzoek van bouwmaterialeninhoudende het verzoek om een subsidie. Door B. en W. is advies uitgebracht op het adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Ter Apel, in houdende het verzoek, om het aan de Gemeente Groningen toekomend recht van unique collatie tot benoe ming van een predikant ongebruikt te laten, alsmede tot versterking van het personeel der leeraren aan het gynasium. Onderscheiden protestantsche en roomsche geestelijken in Twente hebben in den laatsten tijd bezoek ge had van een man, die voorgaf onge lukkig te zijn geworden door brand. Hij deelt hun zijnen benarden toe stand mee, verhaalt dat zijne vrouw, onlangs bevallen, door schrik ten gevolge van dien brand in ziekelij- ken toestand verkeert enz. Bij de roomsche geestelijken verhaalt hij dat hij roomsch is, en zijne vrouw pas roomsch is geworden, en bij de protestantsche geestelijken, dat zijne vrouw protestaut was en hij voor eenigen tijd protestant is geworden. Hij geeft eene woonplaats op en verzoekt dringend, dat men zijne zieke vrouw moge bezoeken. Iu Weerseloo, Aalbergen,Almeloo,Tub- bergen, Rijssen en Wierden heeft hij met eenige variatie hetzelfde ver haal opgedischt; maar ook allen zijn dupe geworden van misleiding, want toen men ter aangewezen woonplaats kwam om die zieke vrouw te be zoeken, was ter aangegevene plaats, soms na twee uren zoekens, geen Gerrit van der Aa, zooals hij zich noemde, evenmin als een zieke vrouw met 2 hulpbehoevende kinderen, te vinden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Dinsdag gehouden zitting is de discussie over de additioneele artikelen van de grondwet aange vangen. De motie-Mackay om de Provinciale Staten na de invoering van de herziening te ontbinden is ingetrokken. Het amendement-Van der Kaay om het voor de gemeen teraden bestaande kiesrecht voor loopig te behouden, is verworpen met 44 tegen 32 stemmen. De discussie is aangevangen over het amendement-Van der Feltz om voor gezeten werklieden in de ste den het kiesrecht uit te breiden. Woensdag voortzetting. RECHTSZAKEN, Yoor de Amsterdamsche rechtbank ver scheen Dinsdag een meisje van 22 jaren, C. M. S., wonende te Rotterdam, thans te Amsterdam in hechtenis. Zij is stevig gebouwd en lieeft blond haar; haar kleeding bestaat uit een don kere japon, een bruin paletötje en een zwarten hoed met bruin lint. Over het geheel maakt zij een niet ongunstigen in druk. Haar geschiedenis is eenvoudig. //Schon alles dagewessen." Op den leeftijd van 13 jaren verloor zij haar moeder. Haar vader die zeeman was, kon natuur lijk weinig tot haar opvoeding bijdragen en zoo bleef zij dan verstoken van de ouderlijke zorg, die zooveel voor de vor ming van hart en karakter vermag. Een jaar later vond haar vader zijn graf in de golven en was het meisje een wees. Een paar medelijdende menschen namen haar aanvankelijk op, maar spoedig werd hun dit te bezwarend en stond het kind zon der dak. Het gelukte haar later als hofmeesteres op het stoomschip //Schiedam" geplaatst te worden. Zij kwam daar iu relatie met den kapitein. Het licht daarover zal op de terechtzitting van den 14en Juni ver spreid wordenhier zij alleen vermeld, dat zij ten slotte den kapitein met vitriool in het aangezicht heeft geworpen. Toen zij ter zake van dit feit eene oproeping kreeg om voor den rechter te verschijnen, maakte de schrik zich van haar meestel en vormde zij het plan naar Amerika te gaan. Maar hoe daar te komen? Geld en goederen ontbraken haar. Toevallig had zij, terugkeerende van haar laatste reis met de //Schiedam," een oude kennis ontmoet, die als hofmeesteres op de //Edam" vaarde. De vriendin gaf haar gastvrij verblijf en liet haar zelfs, toen zij (de gastvrouw) weder aan boord moest gaan, in huis achter. Toen was het, dat het meisje de onheilvolle daad begin en zich met eenige kleediugstukken van de vriendin uit de voeten maakte. De verdediger, mr. ten Kate, stelde de hier beschreven feiten in het licht en vond daarin aanleiding de rechtbank te ver zoeken de beklaagde een veel lichtere straf op te leggen, dan het O. M., hetwelk 6 maanden gevangenis eischte. Uitspraak over S dagen. De Hooge Raad heeft vernietigd het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij een Amsterdamsch kantoorbediende met bevestiging van een vonnis, is ver oordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf ter zake van verduistering. De zaak is verwezen naar het gerechtshof te 's Hage. Vervolgens werd o. a. verworpen de cassatievoorzieniug van een letterzetter uit Amsterdam, door het gerechtshof aldaar veroordeeld tot 45 dagen celstraf terzake van te Hengelo gepleegde bedriegelijke oplichting. Wijd tusschen concurrenten Iemand die met parapluies op de markt staat was met zijne vrouw aaD 't wandeleu. Onder weg ontmoet men den vader van een con current, die door den eersten met een minzaam: //je bent een brandstichter en een gauwdief" begroet werd. Het O. M. requireert f 5 boete om den man te leeren dat men zelfs tegenover mededingers par lementair moet blijven. De rechtbank te Arnhem heeft Dins dag den zaakwaarnemer Ten W., zich noe mende directeur der schuldvorderingsmaat schappij //la Confiance" verdacht van verduistering van gelden, vrijgesproken. Het O. M. had eene gevangenisstraf ge- eischt van 1 jaar. Wegens verzet tegen de rijksamb tenaren zijn Dinsdag door de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht een man en eeue vrouw, beiden uit den deftigen burgerstand en pas gehuwd, veroordeeld resp. tot 2 maanden en 3 dagen gevan genisstraf. LEGER EN VLOOT. De hh. Mr. D. A. Koenen en G. L. van Lennip, voorzitter en secretaris van de afdeeling Nieuwer-Amstel van deVer- eeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Ned. leger, in ver- eeniging met het lid van verdienste den heer J. W. Brouwer te Bovenkerk, bieden allen aanwezigen ter vergadering, die 14 Juni a. s. te Nieuwer-Amstel wordt ge houden (voor zoover zij daartoe genoodigd zijn) een diner aan te Bovenkerk, voor afgegaan van een rijtoer door de gemeente Nieuwer-Amstel De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en deHollandsehe IJzeren Spoorweg-maatschappij hebben goedgunstig beschikt op de aanvrage van het Hoofd bestuur om vermindering van tarief voor de afgevaardigden en anderen, die deze ver gadering zullen bijwonen. De minister van Oorlog hoopt even als de laatste algemeene vergadering te 's Gravenhage ook deze vergadering bij te wonen. FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Volgens liet Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 7 dezer, verhandeld de- volgende fondsen: Liq.-Aand. James Barge en E. Moorman Co. tot 40 pet. Aand. Bouw-Maats. N. Bnssum tot 81 Pndhr. Ned. Hyp.b. iu liq. tot. 101'/q Aand. Ned.-Iud. Cnlt.-Maatsch. tot 80 u Obl. Ned.-Ind. Oult.-Maatscli. tot 87 u Aand. Ontvang- en Betaalkas tot 112 Aand. De Palenibaug-Maatsch. tot ƒ250 Aand. Deli-Batavia-Maatscliappij te Batavia tot300 Aand. Kou. Ned. Locaal Spooi'wcg- Maatschappij te Apeldoorn tot 18 Aand. Rijnl. Stoomtramweg-Maat schappij te 's-Hage tot. 110 Aand. N.-T. Gas-Mpij te Rottd. tot 144 Ad. ïvventscbe Stoonibleelc. te Goor 190 Cert. Ver. Amcv. fondsen 2e Ser. Restantbew. totƒ300 Cert. Grenada Hectares tot fr. 22 Obl. Provincie Quebec tot 108 Aand. Des Moines Fort Dodge Spw. (preferente) tot31-32 Aand. Des Moines Fort Dodge Spw. (gewoue) tot15 Aand. ltuss. Zw. Sp.-Act. de Jouiss. ƒ9 Aand. Batav. Zee- en Brand-Assu- raut.-Maatschappij tot 135 Aand. Nederlandsckc Lloyd tot. 130 België. De Kamer lieeft de al gemeene beraadslaging over de mi litaire credieten hervat. De minister van Oorlog heeft eene lange redevoering gehouden om de noodzakelijkheid van de versterking der Maaslinie aan te toonen. De werkstaking bepaalt zich thans nog slechts tot Wasmes en omstreken, sedert de arrestatie van Fauviaux. Nu en dan hebben nog botsingen plaats tusschen de werk stakers en de militaire macht, doch deze zijn van weinig beteekenis. Duitscliland. Dr. Mackenzie van Londen werd Dinsdagavond te Ber lijn verwacht. Heden moest eene nieuwe consultatie plaats hebben tusschen hem en de Berlijnsche ge- VIERDE HOOFDSTUK. Vorstin Vulpini, ook al een slachtoffer van de nieuwe modeziekte nmorhus Schliemaniensisnhad weder een ont- zachelijke vondst gedaan en wel bij een uitdrager in de Via Aracoeli. Zij had twee zeldzame wapenschilden gekocht volgens opgaaf, naar teekeningen van Benvenuto Cellini en een stuk Gobelin-behangsel, volgens de plechtige verze kering van den koopman, naar een ontwerp van Raphael. Zij had nu een paar intieme vrienden, Truyn, Sempaly, generaal von Klinger en een Oostenrijksch attaché, graaf Siegburg, uitgenoodigd, de echtheid der zeldzame voorwer pen te komen onderzoeken. De vorstin was een zuster van Truyn, en blijkbaar eenige jaren jonger dan haar broeder Erich; had te Vichy, waar zij een badseizoen met haar zieken vader doorbracht, haar man leeren kennen, was kort daarop getrouwd en woonde nu sinds ongeveer tien 5 twaalf jaar te Rome, dat zij lief had gekregen, al hield zij niet op, zich over allerlei on ge riefelijkheden van die stad te beklagen. Weenen ging bij haar bovenal en zij liet dan ook nog alles «van huis» ko men, omdat zij vaBt overtuigd was, dat men te Rome niets dan photographieën, antiquiteiten en waslucifers kon krijgen. Het diner was nu afgeloopenhet was zeer geanimeerd geweest. Men hal zoolang het duurde op de nieuwe Itali- aansche regeering geschimpt. Onder de koffie en de sigarette begon met: reeds de antiquiteiten te bezichtigen, die op het tapijt lagen uitgestrekt. Beurtelings kropen de heeren op handen en voeten over den grond, om de zaken van naderbij te beschouwen, waarna elk op zijn beurt met de grootste nauwgezetheid zijn meening te kennen gaf. Volkomen overtuigd van de echtheid dezer antiquiteiten was eigenlijk alleen gravin Marie Schalingen, een geeste lijke zuster, die sedert eenige weken te Rome was en bij vorstin Vulpini logeerde. Alle anderen twijfelden nog. Graaf Siegburg vooral, die wel is waar het minste verstand van die diDgen had, gaf in ronde woorden zijn twijfel te kennen en sprak van niets meer of minder dan van «galvanoplas- tiek en imitatie.» Wips, eigenlijk Weiprecht Siegburg, was de algemeene lieveling in de Oostenrijksche kringen. Mocht hij al Amerika niet ontdekt en het buskruit niet uitgevonden hebben, toch was bij in den dagelijkschen omgang zeker heel wat meer waard dan Columbus of Berthold Schwarz. Men bad hem bij de ambassade geattacheerd, niet om carrière te maken, maar doodeenvoudig om hem uit Weenen te verwijderen, waar zijn schulden den laatsten tijd een bedenkelijke hoogte hadden bereikt. Zijn moeder, die weduwe was, bad na laDg peinzen, dit middel gevonden, om haar zoontje eenigszinB te kortwieken. Je maakt mij nerveus, Siegburg! riep de vorstin eindelijk, je hebt bovendien geen greintje verstand van antiquiteiten Misschien heeft u gelijk, vorstin, gaf hij gelaten ten antwoord. Ik zelf heb den laatsten tijd veel van mijn vertrouwen in mijn eigen critiscben blik verloren. Tot voor korten tijd verbeeldde ik mij, dat men de echtheid van een antiquiteit kon kennen aan het vuile waas, dat er overlag. Sedert ik echter weet, dat men zelfs dat vuile vervalscht, heb ik mijn richtsnoer verloren. Over deze rondborstige bekentenis lachten allen, niet omdat zij die zoo geestig vonden, maar omdat men gewoon was, altijd om Siegburg te lachen. Men bevond zich in de rookkamer, een met donker eiken hout en Oostersche tapijten zoowel schilderachtig als ge riefelijk gemeubeld vertrek, en er heerschte een echte «onder-ons stemming» een mengsel van hoffelijke be leefdheid en hartelijke familiariteit. Men sprak juist niet op scherpzinnige wijze over geleerde zaken, men «causeerde» een weinig, onthaalde elkaar op allerlei aardigheden en anecdotes, die niemand kwetsten, omdat men ze niet ging napluizen en niet elk gezegde chemisch onderzocht. Opper vlakkigheid is dikwijls een goed ding. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2