De Parijsche correspondent van de Daily Nens meldt, dat de be stelling van eenige gala-costuums, door H. M. de Koningin der Ne derlanden te Parijs gedaan, is inge trokken. Als reden daarvoor wordt opgegeven dat de gezondheidstoe stand van Z. M. den Koning veel zorg baart. Z. M. zou namelijk zeer zwak zijn en lijden aan storing in de spijsvertering en rheumatiscbe jicht van ernstigen aard. Het gure weder zou den toestand hebben verergerd. Dit onrustbarend bericht wordt tot dusver niet bevestigd door het geen hier te lande omtrent de ge zondheid des Konings bekend is. Alleen vernamen wij dat Z. M. in de laatste dagen niet uitging daar liet loopen hem moeilijk viel. Naar aanleiding van dit ge rucht, kan men echter uit zeer ver trouwbare bron melden, dat nog tegen den avond van Donderdag uit de badplaats Wilduugen ontvan gen berichten verzekeren, dat Z. M. volmaakt gezond is. - Door H. K. H. de Groother togin van Saksen Weimar-Eisenach, Prinses Sophia der Nederlanden, is eene belangrijke bijdrage geschon ken aan de Vereeniging «Het Eere- teeken voor belangrijke krijgsver richtingen» te 's-Gravenhage. De Fransche gezant bij ons Hof, de heer Legrand, is Donderdag uit Parijs in de residentie teruggekeerd. Door den minister van Oorlog is bepaald dat de detachementen Infanterie, die sedert de onlusten van verleden jaar ter versterking van het garnizoen te Amsterdam verblijf hielden, den 16den dezer naar hunne korpsen zullen terug- keeren, zoodat het Passantenhuis aan de Lauriergracht dan weder door militairen ontruimd wordt. Naar het Hbld. verneemt is de portefeuille van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aangeboden aan een oud-lid der Tweede Kamer, thans nog een der oudste leden van de Provinciale Staten en industrieel, die door zijne eigenaardige positie tusschen de partijen, de aangewezen man was om in dit ministerie zit ting te nemen. Bedoelde heer heeft evenwel bedankt. De Maasbode meldt dat in eene vergadering der R. K. Kiesvereeni- ging «de Grondwet», de voorzitter Sir. B. M. Bahlmann in het kort in herinnering bracht hetgeen bij mede gedeeld bad in de vorige algemeeDe vergadering, betreffende de oprich ting van een algemeenen bond van R. IC. Vereenigingen in Nederland. Daarbij constateerde hij nogmaals, dat in de vergadering, welke in de maand Augustus van het vorige te 's Bosch was gehouden, blijkens de daar gevoerde discussie, in beginsel besloten was, dat zou worden opge richt een centrale bond, die een adviseerend, doch geen imperatief karakter zou verkrijgen. Hij drukte den wensch uit, dat op de vergade ring, welke te Utrecht zal worden gehouden in behandeling genomen zulleu worden de bezwaren, die door de Vereeniging «deGrondwet» schrif telijk aan de commissie van redactie zij u kenbaar gemaakt en welke door velen in den lande worden gedeeld. Vervolgens deelde de voorzit ter mede, dat in eene te 's Hage gehouden vergadering was besloten tot het oprichten van eenen provin cialen bond voor R. K. kiesvereeni- gingen, en dat het bestuur gemeeud had, daartoe te moeten toetreden. Bij acclamatie vereenigde zich de vergadering met dit denkbeeld van hA bestuur. Donderdag middag is op de werf der Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam de kiel gelegd voor een vierde stoomschip van den Koninkl. West-Indische Maildienst, dat den naam zal dragen van Prins Frcde- rik Hendrik. Het stoomschip wordt over alles lang 270 Eng. voeten, breed 36 Eng. voeten, en zal worden voorzien van werktuigen van tri-compound- stelsel, een vermogen uitoefenende van 1100 ind. paardenkrachten, vol doende om het vaartuig een vaart van 12 mijlen per uur te verzekeren. Met 1 Juli worden 200 smeden en ketelmakers der landswerf te Amsterdam ontslagen en 50 gepen sioneerd. Sedert tal van jaren verkeeren de lokalen der hoofdwacht aan 's Konings paleis te Amsterdam in eenen toestand die veel te wenschen overliet, doch thans zijn die door de goede zorgen der genie inwen dig ten deele vernieuwd en zooda nig verbeterd, dat ze nu geheel aan de eischen van een flink en aange naam verblijf beantwoorden. De tweede gasfabriek der Im perial, in de Linnaeusstraat te Am sterdam, wordt in den loop dezer maand in exploitatie gebracht. Vol gens art. 5 der concessie moet de gaslevering door deze fabriek eerst op 1 September e. k. beginnen. Het stoken van gas in de fabriek aan de Marnixstraat is sedert Maart jl. gestaakt. De terreinen, eigendom der Gemeente, moeten uiterlijk 1 September 1891 zijn ontruimd en kosteloos ter vrije beschikking der Gemeente gesteld. Naar vernomen wordt, zullen tijdens de voedingstentoonstelling te Amsterdam de volgende muziek korpsen zich op het marktplein doen hoorenDe Orkest-vereeniging, di recteur de beer Wedemeijer; de stafmuziek van het 3e regiment in fanterie te Bergen-op-Zoom, direc teur de heer Bouman; het Paleis orkest, directeur de heer Coenen; de stafmuziek van het 4e regiment infanterie te Leiden, directeur de heer Mann; de muziek der Rotter- damsche schutterij, directeur de heer Blumentritt, en de kapel vau het regiment grenadiers en jagers, di recteur de heer Völlmar. In het fraaie en uitgestrekte gebouw «Golconda» der Diamant- Handelsvereeniging op de Nieuwe Heeregracbt te Amsterdam, had Woensdagavond eene geweldige gas ontploffing met een begin van brand plaats, terwijl meer dan 70 personen in bet gebouw aanwezig waren. Had de directeur der vereeniging, de heer H. D. Blitz, niet de tegen woordigheid van geest gehad, om, niettegenstaande hij in het aange zicht werd getroffen, ten spoedigste de hoofdkraan te sluiten, dan zou niet alleen een hevige brand zijn uitgebarsten, maar ook vermoedelijk menschenlevens te betreuren zijn geweest. Inlusschen is de door de ontploffing in het gebouw aange richte schade belangrijk. De tol aan den Amstelveen- scben weg wordt niet meer verpacht. Het Heemraadschap heeft een zet baas aangesteld, die een vast salaris heeft en alle gelden moet verant woorden. Door de afdeeling Amsterdam van den Sociaal - Democratisclien Bond was Donderdagavond in het Volkspark aldaar eene «groote volks vergadering» bijeengeroepen, welke door een talrijk publiek werd bezocht. Het doel der vergadering was eene poging in het werk te stellen om de vrijheid te hergeven aan de gevangenen, die naar aanleiding van het «paling-oproer» zijn veroordeeld en dat te meer nu vier anderen, hetzij door het hof te 's Hage hetzij door den Hoogen Raad op dezelfde gronden zijn vrijgesproken (zoo zei Penning, die de vergadering leidde), als waarop de overigen zijn veroor deeld. Croll, Fortuin, Van der Stadt en anderen voerden in twee zalen het woord. Zij waren vrij eensluidend in het groepeeren van feiten en pro cessen, waardoor de Nederlandsche rechtspleging in een ongunstig licht werd gesteld, met het doel om aan te toonen, dat deze niet gelijk recht voor allen geeft. Ten slotte werd een telegram aan de Tweede Kamer gezonden, luiden de als volgt: «De openbare verga dering te Amsterdam gehouden van wege den Sociaal-Democratischen Bond en twaalf vakvereeuigingen eischt de onmiddellijke invrijheid stelling van de krachtens arrest van den Hoogem Raad onschuldig ver oordeelden in zake bet «paling-op roer.» Dit telegram werd ook in den vorm van een adres ter teekening gelegd en verkreeg dadelijk vele bandteekeningen. Van de afd. Groningen was een telegram van instemming gekomen. De wanden der zalen, waarin het woord werd gevoerd, waren beplakt met gedrukte biljetten, waarop te lezen stond «Verlost de onschuldig veroordeelden uit den kerker der klassen-justitie.» De vergadering ging rustig uiteen. Te Beverwijk vielen bij de in spectie van verlofgangers, eenige ongeregeldheden voor, ontstaan door het verspreiden van socialistische ge schriften. De man, die de versprei ding op zich had genomen, moest het eenigszins ontgelden, doch werd door de politie in bescherming ge nomen. Men schrijft ons uit Zaandam Thans is definitief besloten tot oprichting van een muziekkorps bij de dienstdoende echutterij alhier. Tot kapelmeester is benoemd de organist en muziekonderwijzer J. Hooft. - Onze correspondent te Beem- ster schrijft ons: Nauwelijks bad de stoomboot Warder-Oosthuüen,va.Tmd.e tusschen Avenhorn en Purmerend, Zaterdag jl. de plaats van afvaart verlaten, toen er een gebrek aan de machine ontstond, waardoor men genoodzaakt werd onmidddellijk de dienst te staken. Alle passagiers 2 in getal, waren gedwongen aan den Beemster-Ringdijk aan wal te stap pen, en te voet naar Avenhorn terug te keeren. Zondagmiddag echter kon de dienst hervat worden. Zondag a. e. wordt het uit spanningsoord «De Tuinbouw», in de Beemster heropend met eene uitvoering der stedelijke muziekkapel van Purmerend. «DeTuinbouw» is een fraai aan gelegd terrein met de noodige over dekte ruimte voor partijen, en biedt ook in de open lucht onder het lommer der boomen menig aange naam zitje. Het ligt slechts een minuut of vijf vau Purmerend, zoo dat zij die met de salonbooten een tochtje door het Noord-Hollandsch kanaal maken, er eene gezellige pleisterplaats vinden. Men schrijft ons uit Landsmeer van Donderdag: Heden in de vroegte schoolde eene menigte dienstmeisjes, werklieden en kwajongens zich om het raadhuis, om het opbrengen van twee vreem delingen, flink gewapend met brood en spek, aan te zien. Waren het boosdoeners? Het geschreeuw en geroep der omstanders gaf mij ten minste reden het te denken. Maar, och neen, het waren slechts twee Noorsche zeelieden, die weinig lust schenen te hebben hun vaderland op te zoeken, daar zij van een brik te Amsterdam waren gedeserteerd, die morgen het zeegat kiezen zou. Zij hadden den nacht in de schuur van S. doorgebracht, die hen 's mor gens in zoeten slaap vond liggen, en de politie daarmede in kennis gesteld had. Bijtijds werden zij dus nog ge snapt en aan den Noorachen consul te Amsterdam uitgeleverd. Naar men verneemt, zal de scheepvaart te Leiden, ten gevolge van den onderbouw eener spoorbrug in de Zijl, waardoor dit vaarwater eene week of tien zal worden afge damd, niet worden gestremd. Te elfder ure heeft men ingezien, dat door het doorgraven van den spoor dijk de scheepvaart gebruik zal kunnen maken van eenen tak van het vaarwater, dat door het leggen van dien dijk afgesloten is geworden. B. en W. te 's-Hage hebben Woensdag met den architect-direc teur, den admiatrateur en de brand meesters voor den schouwburg, in den Schouwburg nagegaan, of er nog verbetering is aau te brengen in de gelegenheden om bij brand gevaar het gebouw te verlaten. Op 15 Augustus a. s. zal te 's Hage aanvangen het vergelijkend examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen. Leden der examencommissie zijn de heeren B. K. Boom, provinciaal insp. der belastingen te Groningen; dr. A. T. Van Aken, inspecteur M. O. te 's-Gravenhage; W. J. Van Gorkom, schoolopziener te Goes, en de controleurs: J. H. De Bruin, J. H. Van der Heiden, P. F. A. Roose boom en J. H. A. Bouman, respec tievelijk te Rotterdam Utrecht, Delfs- haven en Harlingen. In de Koningstraat (Konings hofje) te 's Hage is een ontaarde stiefmoeder aangeklaagd. Zij was voor de tweede maal in het huwe lijk getreden, met een man die weduwnaar was en twee kinderen had. Een van dezen, een 8-jarig knaapje, werd voortdurend mishan deld en opgesloten op den zolder. De buren brachten ten laatste de zaak ter kennis van de politie, die een onderzoek instelde. Bij het kind werden duidelijke teekenen van grove mishandeling aangetroffen; de politie achtte het noodig, het kind naar het gasthuis over te brengen, en maakte tegen de stiefmoeder proces verbaal op. Met goed succes is te Rotter dam een stoombrandspuit beproefd uit de fabriek der heeren A. Bikkers Zoon aldaar. Deze is de eerste stoombrandspuit, welke in Nederland is gemaakt. Het op den 2den Pinksterdag te Dordrecht gehouden turnfeest heeft een batig saldo opgeleverd van f250, welk bedrag zal worden gestort in de kas van het «Comité voor de oprichting van een kinder speeltuin» aldaar. Woensdag avond werd door de politie te Dordrecht de hand ge legd op drie sujetten, die kortelings uit de rijkswerkinrichting te Ommer- schans ontslagen en jl. Dinsdag van Amsterdam derwaarts kwamen om, met het oog op de kermis, te trach ten aldaar werk te bekomen, doch zich nu op de Voorstraat aan dief stal schuldig maakten, naar aan leiding waarvan zij Donderdag naar de gevangenis zijn overgebracht. Donderdag omstreeks midder nacht, kwam op de Oude Maas, nabij de Bad- en Zweminrichting, voor Dordrecht het tjalkschip Maria Petronetta aan, geladen met grint. Door de sterke eb kon het anker echter niet pakken en werd het vaartuig voortgedreven in de rich ting der spoorwegbrug. Daarbij kwam het in aanvaring met een voor anker liggend aakscbip, welks anker daardoor eveneens uit den bodem raakte, doch spoedig weer steun vond. liet personeel derveer- stoomboot op Zwijndrecht bemerkte in tijds bet ongeval, doordien de opvarenden de schipper en diens vrouw en 5 kinderen om hulp riepen en snelde terstond te hulp van het tjalkschip, dat bij de aanvaring het roer bad verloren en alzoo niets kon uitrichten, en nabij den Zwijn- drechtscben wal op eene veilige ligplaats werd gebracht. Te Veendam zal binnenkort van wege de te Veendam opgerichte afdeeliDg van «bet Leger de Heils» eene courant worden uitgegeven. De drukkerij zal gevestigd zijn te Veendam. De gereedschappen zijn reeds onderweg. De stedelijke gasfabriek te Maastricht heeft over 1886 eene winst van 13,000 opgeleverd. TWEEDE KAMER DER STATER-GENERAAL In de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de heer Hartogh verlof bekomen eene inter pellatie te richten over de gevan genhouding van de verschillende wegens deelneming aan het paling oproer veroordeelden, niettegenstaan de het arrest van den Hoogen Raad. De discussie werd daarna voortgezet over de kiesrechtartikelen. De heeren Goeman Borgesius, Gleichman en Van Houten verdedigden het amen dementVan der Feltz als den meest practischen en billijken over gangsmaatregel. De minister Heems kerk bleef het amendement bestrijden. Maandag voortzetting. RECHTSZAKEN, De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde Donderdag den meer genoemden Duitscher, die de vorige week heeft te rechtgestaan wegens diefstal van hand schoenen te Amsterdam, tot 1 jaar ge vangenisstraf. (Als bizonderheid zij medegedeeld dat het deze gevangene was, die dezer dagen nabij het station Vleuten uit den trein sprong, doch spoedig door de rijksveld wachters werd achterhaald.) De colporteur, die op bedriegelijke wijze dienstboden to 's-llage liet inteeke- nen op een godsdienstig werk van eenen predikant aldaar, werd tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. De man, die eenen politieagent, terwijl deze in moeilijkheden was gewik keld met eenen zich verzettende volks menigte, met eenen steen wierp, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf Met deze Piazzarola bedoelde zij natuurlijk de beminne lijke gravin Gandry. VIJFDE HOOFDSTUK. Vorstin Vulpini gevoelde veel sympathie voor Sterzl en bij beantwoordde die met een bijna afgodische vereering. Niettegenstaande hij uiterlijk prozaïsch en ruw was, had hij een poëtisch-ridderlijk karakter en koesterde hij de meeste bewondering voor reine, ware vrouwelijkheid. Hij voud het niet de moeite waard de dames vleierijen te zeggen, die, hoe onbescheiden en impertinent ook, haar genoegen doen; van de moderne galanterie kende hij zelfs het ABC niet. In den omgang met de «ware vrouwen», zooals hij ze noemde, had hij iets zoo ridderlijks en vereerend beschei dens en was zijn gedrag zoo ouderwetsch hoffelijk, dat hij bij deze hoog in achting stond. Hij behandelde haar steeds half als kinderen, die men moet beschermen, half als heiligdommen, waarvoor men moet knielen. De voretin was dadelijk na zijn aankomst te Rome zeer met hem ingenomen geweest. Zij vertrouwde hem spoedig al haar grieven over het een of ander, dat zij te Rome miste, en liet zich door hem allerlei dingen bezorgen, daar zij, zooals bijna alle beminnelijke vrouwen, zeer onpractisch en omslachtig was. ZESDE HOOFDSTUK. Er waren in haar tijd weinig bekoorlijker meisjes in Weenen geweest dan gravin Marie Truyn en nu was er in Rome geen liever vrouw te vinden dan de principessa Vulpini. Wanneer zij 's middags in haar open rijtuig over het Corso naar Villa Borghese reed, met haar vier of vijf beeldschoone, als uit een boek van Kate Greenaway gestolen kindertjes, dan zeide de modedames, die in plaats van haar kinderen een elegante vriendin meenamendaar komt de klokhen aan! De mannen groeten haar echter bizonder diep en zij dankte hen daar vriendelijk voor met een lachje, dat iemand als een lentezonnetje het hart verwarmde. Zij was nooit regelmatig Echoon geweest en had haar jeugdige frischheid zelfs zeer vroeg verloren, tegelijk met haar vroeger spreekwoordelijke slankheid; toch was haar uiterlijk nog altijd onuitsprekelijk liefelijk. Het schoonste sieraad harer jeugd, het volle, lichtbruine haar bezat zij nog. Zij droeg bet zooals zij het als zestienjarig gravinnetje gedragen had, eenvoudig gladgestreken en in dikke vlech ten in den hals vastgestoken. Haar gezichtje, met de kleine, vriendelijke oogen, het fijne stompneusje, den zachten mond, die alleen schoon was wanneer zij glimlachte, was, hoewel verwelkt en bleek, bijna kinderlijk aanvallig. Haar bewegingen waren eenvou dig en zacht. Haar geheele verschijning was omgeven door een waas van gedistingeerde en edele vrouwelijkheid. Zij kleedde zich eenigszins ouderwetsch; de hooge «chic» kon haar niet bekoren. Zij las veel en zeer ernstige boeken, zelfs over natuurlijke historie. Toch bad zij bet naïeve ge loof uit haar kinderjaren behouden. Dit paste voortreffelijk bij haar eenvoudig, zacht karakter. Sempalv, die veel van haar hield, roemde haar dweepzieke vroomheid als een eigenaardigheid van haar karakter. Hij beweerde dat elke, waarlijk beminnenswaardige vrouw vroom moest wezen; elk man mocht een vrijgeest zijn maar een vrouw zon der godsdienst was hem even onaangenaam als een vrouw met een bochel. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2