BRUG KLIVERÜAN. Aai üqzo lazers. nieuws- en advertentieblad. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Donderdag 16 Juni 1887. No. 1209. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. Z I N K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. JDAUBE Sp Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem doen te weten, dat de brug over de Delft aan de Klever- laan is HERSTELD en weder evenals bet vaarwater aldaar voor het openbaar verkeer is openge steld. Haarlem, 13 Juni 1887. E. A. JORDENS. De Secretaris A. A. LAND. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld, een heperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISTIAAN VAN SPAARNE. tjsjgp- Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 15 Juni. GEMEENTERAAD. Na lezing der notulen werden deze goedgekeurd. De waarnemende Voorzitter, de heer Kist, deelde mede dat was ingekomen een stuk van B. en W. tot herziening van een begrootingsprijs omtrent het onderhond van plantsoenen. Eervol ontslag werd verleend aan den onderwijzer, den heer Bisschoff. Een voorstel van den heer Gallandat Huet was ingekomen tot wijziging in de instructies van verschillende gemeente ambtenaren. Na eenige discussie werd het voorstel in handen gesteld van B. en W. ter fine van prae-advies. Vervolgens werden behandeld de vol gende voordrachten Haarlem, 9 Juni 1887. No. 112. Aan den Raad der gemeente Haarlem. De brugwachter aan de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder heeft zich tot ons gewend met de vraag, dat hem gedu rende enkele nachten per week hulp worde verleend. Uit een ingesteld onderzoek is ons gebleken dat dit verzoek billijk is. Voornamelijk door een belangrijk vervoer van zand naar Amsterdam, is de sche vaart door die brug op dit oogenblik bi zonder levendig, zoodat zij tegenwoordig gemiddeld 7 a 10 maal per nacht geopend moet worden; het is noodzakelijk haar gesloten te honden, doordien het verkeer te land, drukker is dan dat te water. Wij hebben de eer U te verzoeken ons door goedkeuring van bijgaand ontwerp besluit, de vereischte machtiging te ver- leenen. Bnrgem. en Weth. van Haarlem, (get.) E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. De Raad der gemeente Haarlem, Overwegende dat de scheepvaart door do brug over de ringvaart van den Haar lemmermeerpolder op dit oogenblik zóó belangrijk is, dat de bediening van die brug tijdelijk versterking behoeft; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Besluit Burgemeester en Wethouders te mach tigen tot ultimo September dezes jaars, gedurende drie nachten per week, aan den wachter hij gemelde brug hulp te ver- lecnen, door indienststelling van een hulp- wachter, tegen eene vergoeding van f 0,70 per nacht, met opdracht te zijner tijd een voorstel in te dienen tot financieële regeling dezer uitgaaf. Aangenomen. Haarlem, 9 Juni 1887. No. Lil. Aan den Raad der gemeente Haarlem. Onder vlgn. 171 der begrooting, dienst 1886, //buitengewone uitgaven voor pu blieke werken," is voor het leggen van een trottoir in de Gierstraat (westzijde) ons een crediet toegestaan van f1250. en voor het maken van twee urineputten, eene som van f 140.(zie Mem. van Toelicht, blz. 81 en 82). Bij het afsluiten van den dienst blijken beide ramingen versterking te behoeven, de eerste met een bedrag van f 77.9072, de tweede van f17.36. Ten aanzien van het eerstvermelde werk zij opgemerkt, dat het moeilijk is vóóraf met afdoende juistheid na te gaan, hoe groot de hiervoor gevorderde uitgaaf zijn zal. Deze is uit den aard der zaak aan allerlei wisselvalligheden ouderhevig. Ten deele zijn de meerdere kosten ook ver oorzaakt, doordien wij gemeend hebben gunstig te moeten beschikken op eene aanvraag om het trottoir te doen bestaan uit cementblokjes, in plaats van uit klinkers. De som van f 140.voor twee urine putten getrokken, is gebleken onvoldoende te wezen, indien men deugdelijk werk wensehte te verkrijgen. Onder overlegging van een rapport van den architect en den opzichter over de werken en gebouwen, hebben wij de eer U te verzoeken bijgaand ontwerp-besluit te willen bekrachtigen. Burg. en Weth. van Haarlem, (get.) E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. De Raad der gemeente Haarlem, Overwegende dat op de primitieve be grooting, dienst 1886, is uitgetrokken voor een trottoir in de Gierstraat (westzijde) f1250.en voor het maken van twee urineputten f140. Overwegende dat deze twee sommen versterking vereisclien Gelet op een voorstel van Burgemeester en Wethouders; Besluit op den post //buitengewone uitgaven voor publieke werken" alsnog betaalbaar te stellen een som van f 95.267a, en wel voor eerstgemeld werk f 77.907a en voor het laatstgenoemde f 17-36. Aangenomen. Ook was nog ingekomen een voorstel tot aankoop van een stuk grond van twee bunder aan de Leidsche vaart. Zal later worden behandeld. Hierna werd de behandeling der politie verordening voortgezet. De door de sociëteit «Sweutibole» te Sittard uitgeschreven internatio nale wedstrijd voor gymnastiek en schermkunst had Zondag en Maan- dag jl. plaats. Achttien vereenigin- gen namen er aan deel. De wedstrijd, onder leiding vau den heer Maas, gymn.-on der wijzer te Roermond, was openbaar en had plaats in eene daar toe smaakvol ingerichte weide. De stafmuziek van het 2e reg. huzaren te Venloo luisterde met een keurig programma den wedstrijd op. De uitslag van het concours was deze Voor gymnastiek: Yrije oefeningen le prijs gouden medaille, soc. «For ever Friends», Roermond; 2e prijs verguld zilveren medaille, soc. «Kracht door Volhar ding, Haarlem; 3e prijs zilveren medaille, soc. aKracht en Vriend schap», Roermond. Toesteloefeningen: le prijs gou den medaille, soc. «Kracht door Vol harding», Haarlem; 2e prijs verguld zilveren medaille, soc. «Germanicus,» Amsterdam;3sprij3 zilveren medaille, soc. «For ever Friends», Roermond. Zooals men ziet is de Haarlem- sche vereeniging met eere uit het strijdperk gekomen. Dinsdagnamiddag is een 8 jarige knaap die aan de Turfmarkt op een wagen speelde daaraf gevallen en heeft in den val het sleutelbeen heeft gebroken. De opbrengst van het personen vervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij Haar lemLeiden bedroeg in de maand Mei f 6223.947a, het goederenvervoer f347.11 en aan diversen f384.66, zijnde over bet totaal f 8.01 per dagkilometer, tegen f7.47 in Mei 1886. De réuniefeesten ter gelegen heid van het 255-jarig bestaan der Amsterdamsche Universiteit (athe naeum) zullen op 20—25 dezer wor den gehouden. Het bloemencorso heeft Vrijdag den 24n, te 2 uren, in het Vondelspark plaats. Zaterdag avond vuurwerk te Zandvoort. De luit.-kol. der artillerie Souten- dam en de kapts. der inf. Weenink en Hanckar zullen zich in het begin der vol gende maand naar Rottweill in Wurtem- berg begeven, tot het beproeven van ver schillende soorten van buskruit. LAND- EN TUINBOUW. Naar men meldt, is de heer Tkeodoor Schroder, van Eindhoven, sedert eenige dagen daar teruggekeerd van Buenos- Ayres, door het goevernement dier Repu bliek belast met den aankoop van vijf fokbeesten, die in het Eriesche Rundvee stamboek zijn ingeschreven nl. drie stie ren en twee koeien. LEGER EN VLOOT. De stoomkanonneerboot //Eret" is van Hellevoetsluis vertrokken tot voortzetting der opname voor de te houden manoeu vres bij de Willemstad. De kapitein Van Vlierden, van het leger hier te lande en voor 5 jaren ge detacheerd geweest bij het leger in O.-I., is van zijne detacheering teruggekeerd en ingedeeld bij het 3de bat. van het 2de reg. inf. te Maastricht. De le cursus der artillerie-schiet school in de legerplaats hij Oldebroek was Zaterdag jl. afgeloopen; de officieren en onderofficieren, daarbij gedetacheerd, zijn weder naar hun korpsen teruggekeerd. De 2e cursus nam Maandag een aan vang; daarbij zijn gedetacheerd de kapts. D. Kromhout, S. J, Drooglever, B. A. Sanders, de le luits. J. D. Wagner, N. Bosboom, E. De Eremery, G. P. Bouten J. Vervloet, en 6 onderofficieren der vesting-artillerie. De le luit. N. Bosboom tevens belast mot het bevel over het detachement trein-artillerie. Dinsdag voormiddag hebben de ca detten van het 4e en 3e studiejaar aan de Kon. Mil. Academie het Teteriugsche kamp bij Breda betrokken. Hun werd bij hun vertrek daarheen uitgeleide gedaan door vele hoofd- en andere officieren van genoemde Academie en van het garnizoen, zoomede door de stafmuziek van het reg. inf. Bij kon. besluit is aan de te mel den personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onder- scheidingsteekenen achter hunne na men vermeld: mr. N. J. den Tex en G. A. Croockewit, te Amsterdam, directeuren der Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, en W. Ramann, te Amsterdam, directeur der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij en van de Stoomvaartmaatschappij «Neder land», allen van officier der kon. orde van den Verlosser van Grie kenland. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 1 Aug. a. s., bevorderd, tot ingenieur 1ste kl. de ingen. 2de kl. bij de directie der marine te Am sterdam J. F. van Beek, en is de hoofdingen. bij 's rijks werf te Wil lemsoord J. C. Jansen, met ingang van dien datum, belast met de be trekking van hoofdingen. voor alg. diensten. Voorts worden, ingevolge dat besluit, met genoemden datum overgeplaatst: de boofding. bij 's rijks werf te Amsterdam L. C. P. W. Vis ser naar Willemsoord, en de hoofd ingen. bij 's rijks werf te Hellevoet- sluis J. W. Calten naar Amsterdam, terwijl de ingen. 1ste kl. C. L. Loder eveneens met 1 Aug. geplaatst wordt als hoofd van bet vak van scheeps bouw bij 's rijks werf te Hellevoet- sluis. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 17 dezer, in stede van te 11 uren, te half elf uur plaats hebben. De gewone audiëntie van den min. van Kol. zal op Vrijdag 17 Juni niet plaats bebben. Bij kon. besl. van 10 Juuizijn FETJXXjLBTO hst. Roman van OSSIP SCHUBIN. 10) NEGENDE HOOFDSTUK. Musset's proverbe leverde ook geen moeilijkbeden op. Toen men echter over de schikking der tableaux begon te spreken, dreigde alles in duigen te zullen vallen. Eerst waren de dames natuurlijk vuur en vlam geweest om bare schoonheid in een tableau te laten bewonderen. De over vloed van dames, die bun medewerking aanboden, veroor zaakte het comité van uitvoering groote moeite. Later be gonnen echter de gewichtige twisten en oneenigbeden. De dames keurden de keuze der tableaux niet goed, en vonden dat zij in de baar aangewezen rollen niet voordeelig uit kwamen; ieder, die maar een ondergeschikte rol vervulde, gevoelde zich doodelijk beleedigdeen erkende schoonheid, die bizonder op haar linker profiel gesteld was, zou voor geen geld ter wereld haar rechter aan de publieke kritiek bebben prijsgegeven, enz. enz. En dan ook, treurige verlegenheid! bijna alle bruik bare mannen van de clique toonden een onoverwinlijken tegenzin voor belachelijke costumes en weigerden, ondanks de vriendelijkste uitnoodigingen van het damescomité. Sempaly, wien men bad verzocht een Romeinscb impe rator voor te stellen, wilde er niets van hooren zich in rose tricot te steken en zich met een bacchanten-krans te laten kronenen Truyn had bij bet voorstel om een allon- gepruik op te zetten de schouders opgehaald. Siegburg men noemde hem altijd den kleinen Sieg- burg, hoewel bij bijna zes voet lang was, verdedigde zich eerst lang met veel humor tegen de beden van bet dames comité, maar liet zich eindelijk overhalen Pierrot voor te stellen, met medewerking van de kinderen van vorstin Vulpini. Sterzl, door zijne excellentie persoonlijk daartoe uitgenoodigd, nam, hoewel niet zeer opgewekt, het aanbod aau om den beul in het Jane Grey-tableau naar Delaroche, voor te stellen. Dit tableau zou bet glanspunt van den avond worden. Barillart had zich met geen ander zooveel moeite gegeven; de rol van Jane Grey zou door een er kende schoone, blonde Engelsche, lady Henrietta Stair, wor den vervuld. Weinige dagen vóór de voorstelling kreeg lady Hen rietta de mazelen. De verlegenheid van het comité was groot bij bet hooren van deze noodlottige tijding. Nog den zelfden avond werden èn het comité èn alle medewerkers uitgenoodigd op een vriendschappelijke thé in het palazzo*** om over de zaak te komen spreken. Allen verschenen; al leen Sterzl, die bet heele «weldadigheidslawaai», zooals hij bet noemde, niet kon uitstaan, bad zich laten verontschul digen. Iedere dame waande zich in stilte het best geschikt, om lady Jane voor te stellen. Mrs. Ferguson was echter de eerste die baar gedachten uitsprak en zich heldhaftig aan bood de rol van de zieke lady Stair op zich te nemen. Tot ieders verwondering verzette Sempaly zich hier tegen. Hij had het philanthropische werk eerst voortdurend be spot, door nu eens de levende fakkels van Siemiradsky, dan weder den Intocht van ICarel V van Hans Makartals bizonder geschikt voor tableau aan te bevelen. Uw zelfopoffering, mrs. Ferguson, wordt bij den dag grooter, - zei hij. Dear me! antwoordde zij naïef, dat is toch geen opoffering, om zich uit een oud nieuwerwetsch kleed een nieuw historisch te laten maken Neen, dat is zeker geen opoffering, antwoordde Sempaly bedaard; maar het is zonder twijfel voor een dame een groote opoffering zich te vertoonen in een rol, die zoo buitengewoon slecht voor haar past, als die van Jane Grey voor u. Mrs. Ferguson glimlachte als een mooi, klein roofdier. O! zeide zij, u vindt misschien, dat ik niet de gr&ce touchante bezit, waarvan monsieur Barillart altijd spreekt. Evenmin als de grüee efficace, zei Sempaly ernstig. Terwijl de dames opgewonden met elkander spraken vond Sempaly gelegenheid, Barillat ongemerkt een paar woorden in het oor te fluisteren. Barillats gelaat kreeg eeQ

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1