BUITENLAND. benoemdtot dijkgraaf van het Am bacht van West-Friesland, gem. Gestmerambacht, prov. Noord-Hol land, C. Kroon mz.; tot heemraad van het heemraadschap Wieringen, prov. N.-Holland, J. Pieterszoon Kooytot heemr. van den Terschel lingerpolder prov. Noord-Holland, J. D. Cupido. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Bij den Raad van State is in gekomen een wetsontwerp tot rege ling der pensioenen voor de werk lieden op de Rijkswerven. Mr. A. Kerdijk heeft zijn ont slag genomen als algemeen secretaris der «Maatschappij tot Nut van het Algemeen». De departementen hebben bij meerderheid van stemmen tot hoofd bestuurders gekozen de heeren mr. A. Bloembergen en prof. mr. G. A. Van Hamel. Dinsdagochtend te 9 uren vm. kwamen te Bokstel op hunne door reis naar Engeland aan: HH. K. HH. de Kroonprins en Kroonprinses van Duitschland, met hunne dochters en gevolg. Door de goede zorgen van den stationchef waren het perron en de wachtkamer eenvoudig, doch smaak vol versierd met groen en bloemen. Het hooge gezelschap gebruikte in de wachtkamer het déjeuner. Te 9 uren 27 werd de reis naar Vlissingen voortgezet; kort vóór dat de vorstelijke familie in den trein plaats nam, werd door het oudste dochtertje van den stationchef aan de Kroonprinses een bouquet koren bloemen aangeboden, dat doorhaar welwillend werd aangenomen. Bij het vertrek van den trein werd door de vele op het perron aanwe zige personen den hoogen reizigers een hartelijke ovatie gebracht, die blijkbaar met ingenomenheid werd ontvangen. Precies om 12 uren kwam Dinsdagmiddag te Vlissingen met den mailtrein van Berlijn,de Duitsche Kroonprins en Kroonprinses met hun drie dochters en een talrijk gevolg. Onmiddellijk begaven zich de voor name reizigers aan boord van het Kon. Engelsche jacht Victoria and Albertdat te 12 uren 40 min. uit de buitenhaven vertrok. Heerlijk zo merweder begunstigt het zeetochtje der Vorstelijke personen. Vele be langstellenden woonden hun aan komst en vertrek bij. Op het adres aan de Tweede Kamer om amnestie voor eenige veroordeelden in zake de Juli-on geregeldheden, dat op verschillende plaatsen in Amsterdam ter teekening ligt, zijn reeds meer dan drie dui zend handteekeningen geplaatst. Dinsdagavond is door het co mitéder tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam eene receptie gehouden in het tentoonstellingsge bouw, waarbij o. a. waren genoodigd de Amsterdamsche en vreemde jour nalisten, die ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling aldaar aanwezig zijn. Op de vergadering der «Ver- eeniging van gepensionneerde on derofficieren en minderen», Dinsdag te Nieuwer-Amstel gehouden, en die door de reeds genoemde militaire autoriteiten, den minister van Oorlog en generaal Delprat werd bijge woond, werd het besluit genomen ieder jaar op den verjaardag van Z. M. den Koning eene belangrijke ondersteuning te verleenen aan ge noemde militairen. Na de vergadering werd in een vijfendertigtal rijtuigen een rijtoer gemaakt naar Bovenkerk, waar de heeren J. W. Brouwers, mr. D. A. Koenen en G. L. van Lennep aan ruim 100 leden der Vereeniging een diner aanboden. De stoet hield op den tocht door de gemeente stil bij de villa «Snippenschrik», waar de jongejuffrouw Fanny Raaijmakers Z.Exc. den minister en den anderen tochtgenooten een ruikertje voor het knoopsgat aanbood in de kleuren der Ned. Vlag. Het jonge meisje richtte deze woorden tot den minister: //Dee'z bloemen schetsen door haar kleuren En de uitgezochtste geuren De Nederlandsche vlag! Moog' dit bouquet slechts enkle oogenblikken, Den Held van dezen stoet verkwikken. Dan viert thans Snippenschrik Een allerblijdsten dag!« Van het besluit hiervoor genoemd werd Z. M. den Koning telegraphisch bericht gezonden. Men schrijft ons uit Hilver sum Reeds een jaar lang mogen we ons verheugen in 't bezit van een waterleiding,die onze gemeente jaar lijks het bagatel van twee duizend gulden kost. Waarvoor die kostbare inrichting is aangelegd? Eerlijk moet ik be kennen, dat me dit tot nog toe een raadsel blijft. In zuiver drinkwater behoeft ze niet te voorzien, want dat leveren onze pompen in voldoende hoeveel heid en van uitmuntende kwaliteit. Brand is er bijna niet in ons dorp, zoodat ook daarvoor de dure aan leg niet gerechtvaardigd is. Voor 't besproeien van onze stra ten en schoone wandelwegen zou ze uitstekende diensten kunnen be wijzen, doch daaraan wordt hier niet gedaan, 't Is raar II Men schrijft ons uit Wormer- veer: Bij de Dinsdag alhier gehouden verkiezing van een lid van den Gemeenteraad alhier, zijnuitgebracht 135 stemmen, waarvan van onwaar de zijn verklaard 4 briefjes» Vol strekte meerderheid alzoo: 66. Gekozen werd de heer J. A. Dek ker met 79 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren: M. F. Pieper 34, D. Buijs 8, J. N. Ban 7, B. Pieper 2 stem men, C. H. Calkoen 1 stem. Men schrijft ons uit Zaandam Naar wij vernemen moeten zich voor het op te richten muziekkorps bij de dienstdoende schutterij alhier reeds meer personen hebben aange meld, dan er dadelijk noodig zijn; en bestaat er dus alle kans, dat de zaak tot stand komt. De voorwaar den, waarop men lid van het korps wordt, dragen zeker tot die ruime aanmeldiDg niet weinig bijniet alleen toch dat de leden gratis eene uniformkleeding en de noodige mu ziek ontvangen, maar zij zijn ook vrijgesteld van den gewonen schut tersdienst. Voor eenige dagen hield de «Vereeniging tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van onder wijzers en onderwijzeressen in de provincie Noord-Holland» hier onder praesidium van den heer C. Eijkman haar 37ste jaarvergadering. Daarin werd door den heer R. Wolters van Wormerveer rekening en verant woording gedaan van zijn beheer over 1886, en werden de heeren A. van der Plaats, als secretaris en J. C. Röhner, als commissaris van toezicht bij acclamatie herbenoemd. Aan de 72 leden der vereeniging zal een afdruk van de rekening van het fonds worden uitgereikt. De Nijverheids-tentoonstelling welke van 12 tot 19 dezer te Helder wordt gehouden, is jl. Zondag op plechtige wijze, in tegenwoordig heid van vele autoriteiten en be langstellenden, door den voorzitter der regelings-commissie, den heer T. Mooij, geopend. Men meldt uit Leidschendam dat Woensdag 15 Juni de nieuw gebouwde schutsluizen aldaar voor de scheepvaart in gebruik zullen genomen worden. Naar men ver neemt zal dit in tegenwoordigheid van heeren Gedeputeerden en leden van de Provinciale Staten in Zuid- Holland, onder leiding van den Waterstaat, met eenige plechtigheid geschieden. Te Rotterdam werd dezer da gen een bruid op deerlijke wijze teleurgesteld. Op den dag nl. dat zij zich naar het Raadhuis zou be geven en reeds voor deze plechtig heid gekleed was, liet de bruidegom, die te ICialingen woonde, op zich wachten, en is nog niet terugge komen om zijne plechtige belofte gestand te doen. De bruid blijft nu voorloopig in haren dienst bij dr. T. Het water in den Rijn blijft voordurend sterk vallen. Alle lage uiterwaarden benevens de weilanden van het landgoed «Oranje Nassau's- Oord zijn droog geloopen, alleen het Broek staat nog onder. De gier- pont is weder gelegd, zoodat de communicatie met de Betuwe, die vele dagen geheel verbroken was, thans geheel is hersteld. Door den persoon van M. L., wonende te Middelburg en thans te Goes werkzaam, is Zondag in den omtrek van de aanlegplaats der mailboot teVlissingen gevonden eene portefeuile die gedeponeerd is op het bureau van politie te Middelburg, waar de rechtmatige eigenaar ge vonden en reeds weder in het bezit van het verlorene gesteld is. Zekere J. Ilausmans, uit het gehucht Overhoven bij Sittard, werd Dinsdagmorgen, terwijl hij in het veld werkzaam was, door M. en J. Cremers, mede uit Overhoven, zoo danig met mestvorken geslagen en gestoken, dat er weinig hoop be staat hem in het leven te behou den. J. Cremers is reeds aangehou den en naar Maastricht overgebracht. De aanleiding tot dit gruwelstuk is nog niet bekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft Dinsdag de beraadslagingen over art. 1 van het voorloopig kiesreglement voort gezet. De heer Lohman heeft als sub-amendement op het derde amen dement v. d. Feltz voorgesteld den duur der kamerhuur, die kiesrecht verzekert, op 9 in plaats van 6 maanden te bepalen. De heer Van Asch van Wijck heeft een geheel nieuwe schaal voor de huurwaarde welke het kiesrecht medebrengt in al. a van het regee- ringsartikel, voorgesteld. Het regeeringsvoorstel is dus aan genomen, behoudens de beslissing over de gestaakte amendementen. KE RKNiEtïWS. Doopsgezinde Kerk. Beroepente Gorredijk, B. Knperus, te IJlst. Bedankt: voor Arnhem, doorS.Lulofs te Koog Zaandijk. ONDERWIJS. De hoogleeraar J. B. Van 't Hoff, van de Amsterdamsche Universiteit, is benoemd tot hoogleeraar aan de Universiteit te Leipzig. RECHTSZAKEN. //Meneer" K. H., in den Haag, was in een procesje gewikkeld met een /juffer", wonende in een hofje aan den Zuid-West- Buitensingel aldaar en had haar dienten gevolge onlangs gedaagd om voor de z/avecatenkamer" te verschijnen. Drie uur lang wachte meneer smartelijk, maar iedereen kwam, behalve de j uffrouw, zoodat hij voor de heeren een gek figuur sloeg. Gedrukt onder deze vernedering, werd 's mans gevoel van bitterheid in hevige mate opgewekt en des avonds ten 10 ure (het was 2-1 Mei) begaf hij zich, verge zeld van een familielid J. H. en zijne dochter naar de woning van haar, die hem een dwaas figuur had laten slaan, drong die woning binnen, sloeg de juf frouw, wier echtvriend reeds te bed lag en zelf op het punt stond haar slaapstede op te zoeken, en werd daarin dapper bij gestaan door zijn medgezel, die met een tang op het hoofd der bewoonster een bloedende wonde veroorzaakte. Nadat het tweetal herhaaldelijk gesom meerd was te vertrekken, doch weiger achtig bleef, werden zij zoo goed en zoo kwaad het ging ter deure uitgezet, doch toen trapte J. H. het paneel van de deur in, waarna zelfs een onschuldigen goud- vischkom, die voor het raam stond, het moest ontgelden. Voor al deze feiten stonden zij Maan dag voor de rechtbank terecht. De twee beklaagden ontkenden, doch verschillende getuigen bevestigden de mis handeling. De subst-officier mr. baron De Vos van Steenwijk vorderde tegen ieder een maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dageu. De Botterdamsche Bechtbank be vestigde gisteren het vonnis van den kan tonrechter te Schiedam, waarbij T. E. Hamecker, masseur en pédicure, wonende te Botterdam, was veroordeeld tot een boete van f75, wegens het onbevoegd uit oefenen der genoeskunde. Dezelfde Bechtbank eisehte 6 weken en 1 maand gevangenis voor 4 deugnieten, wegens mishandeling van den stationschef en 2 politie-agenten te Schiedam. Een merkwaardig proces zal weldra voor de rechtbank te Antwerpen behan deld wordende kunstschilder De la Hoese, wien in 1879 door den heer Bolin- Jacquemyns werd gelast het portret van wijlen Koningin Louisa Maria te maken, heeft dit werk voltooid en eischt nu voor deze schilderij 50.000 frs. Het bestuur der Schoone Kunsten vindt deze rekening wat al te hoog, en heeft den kunstenaar verzocht, haar aanmerkelijk te verminde ren maar hij heeft geweigerd. De onder handelingen werden afgebroken, en de schilder heeft den minister De Moreau per deurwaarder gedagvaard, hem de 50.000 fr. uit te betalen, na aftrek van de voor schotten, die reeds werden uitbetaald, ad 8000 fr. De schilder beweert dat men hem een meesterstuk heeft doen maken en hem de schilderij driemaal heeft laten over schilderen. Door den drukker-uitgever van den //Limburger Aankondiger", te Sittard, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Maastricht, waar bij hij wegeus verduistering van een brief tot drie dagen gevangenis is veroordeeld. KOLONIËN. Een inlandsch hoofd in de residentie Preanger-Begentschappen moet hebben ontdekt dat het veelvuldig gebruik van katjang-tjina eeu goed voorbehoedmiddel tegen berri-berri is, welke bevinding hij aan de autoriteiten moet hebben medege deeld. Aangezien bedoelde boonen heel goed koop te krijgen zijn en zeer in den smaak der inlandsche soldaten vallen, zullen zij in groote hoeveelheden door de menages verstrekt worden, in de hoop dat zoo doende de lastige ziekte, hierboven ge noemd, weer een poosje tot stilstand komt. Naar men verneemt is door den Goeverneur-Generaal aan den minister van Koloniën voorgesteld, aan de nagelaten kinderen van wijlen den civielen en mi litairen Goeverneur van Atjeh, generaal Demraeni, eene geldelijke ondersteuning te verleenen van f 5600 'sjaars. Tot voogd over de ouderlooze kinderen van wijlen generaal Demmeni is benoemd de heer T. Bruins te Batavia, militair ambtenaar, De aangestelde voogd was een oud wapenbroeder en een beproefd vriend van den overledene. (Bat. Hbl.) Yolgens een loopend gerucht zou te Padang een particulier telegram uit Sing- kel ontvangen zijn, houdende het bericht dat de langverwachte aanval der Atjehers op dien post thans ieder oogenblik kan plaats hebben. Een sterke bende Atjehers zou Troemoen om- (misschien wel door-) getrokken zijn en thans nabij Singkel post gevat hebben. Te Batavia bevindt zich momenteel een Amerikaan, die photographiën ver koopt; enkele dier photographiën, die in een lokaal in de stad zijn aangespijkerd, dragen aan de achterzijde cijfers. Yalt de keuze van den kooper op een der plaatjes met dergelijk cijfer, dan wordt hem even- zooveel maal f 0.60 uitgekeerd. Een ver momd hazardspel dus. Met zekerheid kan ik u melden, zoo seinde men Zaterdag aan de //Loco motief," dat een voorstel naar Nederland is verzonden, om de infanterie af te schei den van de afdeeling van het departement van oorlog en te stellen onder Generaal Bomswinckel als afzonderlijken chef. Ge- neraal-majoor Gerlach is dan aangewezen voor militair commandant der tweede af deeling. Aan de landbouwmaatschappij //Ge- tas" is door de Begeering afgestaan het op het huurland //Getas" (residentie Soe- rakarta) aanwezige djatihout, tegen be taling eener retributie van f 155.000 te voldoen in twaalf geb'jke achtereenvolgende jaartermijnen van f 12.916.66. Op 1 Mei is de lijn Medan-Limbang Langkat geopend. België. De schade door de werk stakingen veroorzaakt, wordt voor de werklieden van Charleroi op 400.000, voor die van Henegouwen op 1 millioen frs. geschat. La Patrie van Brugge meldt, dat er ernstig sprake van is, eene geheel bijzondere bewaking in te richten over de revolutionnaire her bergen, die door da socialisten met den naam van Volkshuizen bestem peld worden, Onze steenkoolnijverheid, zegt het Handelsblad van Antwerpen vindt een nieuwen uitweg in Sar dinië, waar vroeger uitsluitend En gelsche steenkolen geleverd werden. Zoo werkt men hier gedurig om nieuwe uitwegen te vinden, terwijl de heeren werkstakers er zich op toeleggen om al die moeite nutte loos te maken. De Kamer van Afgevaardigden heeft het krediet voor de versterking der Maaslinie Dinsdag met 81 tegen 41 stemmen toegestaan. Zes leden onthielden zich. Frankrijk. De Parijsche bladen zijn zeer verstoord over de behande ling, die de bekende schrijver en medewerker aan de Figaro Albert Delpit van de zijde der Duitsche autoriteiten heeft ondergaan. Delpit wilde een bezoek brengen aan zijn vriend dr. Siefferman, afge vaardigde van Elzas, wonende te Benfeld en had daartoe de vergun ning gevraagd en gekregen. Maar bij zijn aankomst te Benfeld vernam hij, dat de vergunning weer was ingetrokken. Delpit weigerde heen te gaan en seinde aan Hohenlohe, die per telegraaf het verbod hand- vroolijke uitdrukking. Deze ging naar gravin Ilsenbergh en zeiIk moet u nog iets voorstellen, mevrouw de gravin, er is mij iemand ingevallen De een of andere geïmporteerde Amerikaansche, riep Gandry lachend, of een model met de vereischte gratie en blond haar? De dames kuunen er van overtuigd zijn, dat ik mij nooit de vrijheid zou veroorloven, haar een model voor te stellen, verzekerde Barillat; - neen, neen, ik had een bizonder lieve verschijning op het oog: Frl. Sterzl: ik heb haar eergisteren bij Lady Julia Ellis leeren kennen, een Oostenrijksche, u moet haar toch al ontmoet hebben. Ik heb niet het genoegen gehad, zeide gravin Ilsenbergh droogjes. O, is een Fraulein u niet voornaam genoeg, stamelde Barillat verlegen. De gravin kuchte. Mijn hemel! viel Mme Grandy, die boos werd over den trots van de Oostenrijksche, uit, u neemt de zaak te ernstig op. Waarom zal dat jonge ding niet meewerken Ik heb wel eens gehoord dat men te Weenen bij zulke ge legenheden zelfs vaak zijne toevlucht tot tooneelspelers neemt. Dat is heel iets anders, antwoordde gravin Ilsen bergh. Gravin Gandry haalde de schouders op en wijdde haar oplettendheid aan andere zwarigheden terwijl de Oosten rijksche haar neef Sempaly wenkte bij haar te komen. Ik ben het al lang moede, begon zij. In Oos tenrijk heb ik mij dikwijls met weldadigheidsfeesten be moeid en alles is altijd zonder verdrietelijkheden afgeloo- pen.... maar hier.... Ja, bij ons in Oostenrijk gaat alles oneindig veel ge regelder, zeide Sempaly vriendelijk. De menschen zijn hier zoo ruw, ieder wil de eerste viool spelen, zei de gravin. Dat is het republikeinseh element, merkte Sem paly aan. En nu nog weer die onaangenaamheid met Jane Grey, zuchtte de gravin. Dat lady Stair ook juist dit oogenblik moest uitzoeken om de mazelen te krijgen. De Engelsche dames hebben nooit veel égards, verzekerde Sempaly ernstig. Heb je misschien Fraulein Sterzl al leeren kennen vroeg de gravin. J a. Hoe ziet zij er toch uit? Hoe? Zij ziet er heel mooi uit. En overigens? Overigens ziet zij er zoowat uit als onze jonge meis jes. Het is wezenlijk een zeer merkwaardige speling der natuur. Zij moet ook zeer net zijn in den omgang; gravin Yulpini is verrukt over haar. Zoo Barillet wil haar absoluut hebben voor Jane Grey; en dus moet hij in Godsnaam zijn wil maar door drijven, riep de gravin, als Marie Vulpini mij Frau lein Sterzl brengt, dan heb ik er vrede mee! Wat, Fritzi? Zou Fraulein Sterzl in je tableau mee werken, en je wilt haar moeder niet uitnoodigen? vroeg Sempaly lachend. Nu, uitnoodigen!Voor de voorstelling natuurlijk, ik inviteer immers jan en alleman, de heele geldwereld en zelfs de Engelsche geestelijkheid en de cosmopolitische kunstenaarstroep. Biet familie, Fritzi? Jebent waarlijk te bewonderen, spotte Sempaly. Maar 't gaat op de repetities zoo intiem.... zuchtte zij. Er was echter geen tijd te verliezen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2