Aan onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Vrijdag 17 Juni 1887. No. 1210. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Z1NKA. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12a. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. TJAUBE éf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld, een beperkt ge tal exemplaren van den boeiendeil geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISTIAAN VAN SPAARNE, Jggf* Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 15 Juni. De zitting van den gemeenteraad van "Woensdag was graotendee'.s ge wijd aan de behandeling der bouw verordening, waarbij na lange dis cussie met verschillende wijzigingen in de redactie de 11 eerste artike len werden aangenomen. Aan den hulponderwijzer Binho- fer, (niet Bissckoff) werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend we gens ziekte. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Mei kan het volgende worden medegedeeld: Ter gemeente-secretarie werden van in de wet genoemde besmette lijke ziekten aangegeven: 169 ge vallen van mazelen, 4 van roodvonk en 2 van aDgina diphtherina, terwijl 4 lijders aan de gevolgen van ma zelen bezweken. Het totaal der overledenen was lager dan in de vorige maanden en bedraagt met 6 levenloos aangege- venen 84. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 20.2. Aan lichaams zwakte stierven 11, aan kanker 2, aan aanhoudende koorts 2, aan apoplexie 3, aan hersenziekten 4, aan croup 5, aan kinkhoest 2, aan organische hartgebreken 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 20 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteriDgswerktuigen 9, aan an dere oorzaken 7, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 15, van 15 jaren 19, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 2, van 20 50 jaren 9, van 50—65 jaren 9, van 6580 jaren 17, boven 80 jaren 3. Geboren zijn: 75 jongens en 75 meisjes. De minister van Oorlog heeft goedgevonden a. Te benoemen, tot directeur der met 1 October a. s. op te richten militaire school alhier, den kapitein L. de Vlaming, van het 4e reg. inf., met bepaling dat hij te rekenen met 1° September e. k. zal optreden als commandant der militaire school- compagnie; tot leeraar bij boven gemelde school, den len luit. M. H. Spruyt, van den staf der inf., die in verband daarmede, te rekenen van 1 October a. s., eervol wordt ont heven van zijne betrekking bij het dep. van Oorlog, met gelijktijdige overplaatsing bij het 4e reg. van bet wapenden le luit.-adj. B. W. Mensing, van genoemd reg., die in verband daarmede, met ingang van 1 October a. s. eervol wordt ont heven uit de betrekking van adju dant, alsmede de le luits. J. H. de Wildt en A. A. van Schilfgaarde, beiden van meergemeld korps, die tevens gerekend van 1° September e. k., worden ingedeeld bij de als dan op te richten schoolcompagnie. De leerlingen van genoemde mi litaire school, die tot heden alleen een practische opleiding kregen, zullen te rekenen van genoemden datum, ook wetenschappelijk onder wijs ontvangen. De Kon. mil. Kapel van het reg. Gren. en Jagers zal 25 Aug. en waarschijnlijk ook 25 Juli te Haar lem een concert geven. Op de bovenzaal der sociëteit «De Kroon» alhier, had Woensdagavond onder leiding van de hh. Rutgers, Leijer en v. d. Velden (de laatste als adviseur) eene vergadering plaats, om te trachten tot de wetenschap te komen, of het voor ambtenaren bier 'ter stede mogelijk is door coö peratie in bet bezit te komen van eene eigen woniDg. De vergadering constitueerde zich alg vereeniging om de voorberei dende maatregelen te treffen, die voor het oprichten van ééne of meer coöperaties noodzakeijk zijn. Als bestuurders werden gekozen de hh. v. Huizen, Traanberg, Rut gers, Leijer en Ibach. Omtrent de oprichting van het Militair Tehuis voor R. C. Militai ren, waarvan wij reeds Zaterdag het een en ander vermeldden, wordt nog geschreven door de N. H. Ct., die het weten kan: Tot ons groot genoegen kunnen wij mededeelen, dat U dezer stede eene afdeeling der «Militaire-Ver- eeniging» is opgericht, waarbij de WelEerwaarde heer J.C. M. Klompé, Kapelaan aan de kathedrale kerk, als directeur is opgetreden. Het vereenigiogslokaai is voor- loopig in de R. K. Parocniale Scho len gevestigd, tot tijd en wijle eene afzonderlijke vergaderzaal in het St. Vincentius-gesticht in de Zoete- straat zal in gereedheid zijn ge bracht. Door het voorloopig bestuur is gezorgd voor passende lectuur en velerlei ontspanning. Evenals in de reeds bestaande afdeelingen derM.V. zal hier geen sterke drank, doch alleen bier worden verstrekt. Vermits deze heilzame inrichting uit liefdegaven is opgericht en tot bare instandhouding en baren bloei nog veel noodig zal zijn, meenen wij de aandacht van onze lezers op deze gelegenheid tot weldoen te moe ten vestigen. Van het groote belang en heilzaamheid zijn voorzeker allen overtuigd. Eene instelling toch, die de jeugdige militairen voor vele ge varen behoedt, eene vereeniging op welker bijeenkomsten de jonge sol daten aangespoord worden de plich ten van den Christen-soldaat getrouw te vervullen, met de gehoorzaamheid, den Koning en der overheid ver schuldigd, de gehoorzaamheid aan den Koning der Koningen te ver eenigen en zich nimmer door men- schelijk opzicht van het vervullen dier plichten te laten afschrikken, mag in hooge mate aanspraak ma ken op algemeene sympathie. Wij doen dan ook een beroep op de milddadigheid van Haarlem's Katho lieken en vertrouwen, dat het met zooveel ijver en moed aangevangen werk, den noodigen zedelijken en stoffelijken steun moge ten deel val len en de Eerwaarde Heer Klompé daardoor in staat zal gesteld worden de plannen te kunnen verwezenlij ken, welke Z.Eerw. in het belang van het Tehuis voor R. K. Militairen heeft ontworpen. Hoewel er veel wordt gevraagd, vleien wij ons toch, dat ook deze bede verhooring zal vinden. Vooral in onze goede stad wordt nimmer bij de Roomsch-Katholieken te ver geefs een beroep op de milddadig heid gedaan. Moge de Haarlemsche Afdeeling van de Militaire-Vereeni- ging in haar loffelijk pogen en wer ken ontwaren, dat de nationale eigen schap zucht tot weldoen ook nu het den Nederlandsohen soldaat geldt, het gewenschte succes haar zal doen inoogsten. Het genootschap «Melpomene en Thalia», zal blijkens eene adverten tie in dit nummer, op Zondag e. k. des middags ten 12 uur in de Koren beurs, eene vergadering houden ter bespreking van het houden eener pleiziervaart per stoomboot, op 10 Juli e. k., naar Alfen, Bodegraven en Leiden. A. Meijer, voorman van de af deeling kachelmakerij der firma P. D. Graaflf alhier, mocht heden den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij die firma in dienst trad. Gedu rende dat langdurig tijdvak heeft Meijer steeds met veel ijver en ge schiktheid gearbeid, en ontving hij daarvoor heden van zijn patroon een kostbaar blijk van erkenning. Zijne medewerklieden boden hem als ge tuigenis hunner vriendschap een nuttig geschenk aan en hadden in de werkplaats te zijner eere ver sieringen aangebracht. Onder de min benijdbare posten mag ook wel die van portier aan een druk stationsgebouw genoemd worden. Vooral op Zon-en feestda gen kunnen die beambten hun plei- zier wel op, wanneer zij een joelende en tierende menigte moeten beletten, tot de niet toegankelijke terreinen door te dringen. Vervullen zij bij dergelijke gelegenheden goed hun plicht, dan lijdt het geen twijfel of zij komen gedurig met kwaadgezinden, half of heel aangeschotenen en heer tjes, die zich verbeelden dat aan hen alles geoorloofd is, in botsing, waar bij zij dan op deze, dan weder op eene andere beleediging onthaald worden. Het stationsgebouw alhier was zelfs op een der Pinksterdagen het tooneel van eene mishandeling toegebracht aan den portier M., die van zekeren B., koopman mede alhier, na een aantal beleedigingen, een klap in het gezicht kreeg. In plaats daardoor zijn doel te bereiken, nl. tot het perron toegelaten te worden, werd hij buiten het gebouw gezet en onder de hoede der politie ge steld, die niet naliet van het voor gevallene proces-verhaal op te maken. Te dezer stede zijn twee bedelaars aangehouden en naar de gevange nis overgebracht. Het waren P. P. K. en A. Th., natuurlijk zonder vaste woonplaats, die zich, huis aan huis schellende, bedelende voortbe wogen, totdat een agent aan die brutaliteit een einde maakte. Ook werd in de gevangenis zekere K. opgenomen, die in het Politieblad, gesignaleerd was. Voor de rechtbank alhier, stonden op heden, 16 Juni, terecht de navolgende per- nen A. Z. 39 jaren oud, zonder vaste woon- of verblijfplaats, beschuldigd van te Haar lem zonder middel van bestaan te hebben rondgezworven. Eisch: 12 dagen hechtenis. P. P. K. en A. Th. respectievelijk 49 en 45 jaren oud, zonder vaste woonplaats, beschuldigd zich op den Hen Juni in vereeniging te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf van bedelarij in het openbaar. Eisch: 12 dagen hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting gedurende één jaar. H. K. en S. B. visschers te Zaandam, welke in verzet gekomen waren van een vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbij zij wegens het ongeoorloofd visschen met een kuilnet in de Zuiderzee en bedreiging, waren veroordeeld elk tot betaling eener boete van f50 subs. 20 dagen hechtenis; S. B. bovendien tot twee maanden gevan genisstraf. Verdediger Mr. Th. de Haan Hugenholtz. Eisch: bevestiging van het vonnis. B. J. V. stalhoudersknecht, vroeger te Leiden, beschuldigd van diefstal van eenige gouden sieraden, toebehoorende aan eene vrouw uit Amsterdam, waarmede hij in FEUILLETO JST. Roman van OSSIP SCHUBIN. 11) NEGENDE HOOFDSTUK. Laat het dan maar zoo zijn! zeide gravin lisen bergh berustend en maakte den volgenden morgen zeer beleefd een bezoek bij de dames Sterzl om Zinka's mede werking te verzoeken. Daar zij zeer veel tact bad, gelukte bet haar spoedig niet alleen Zinka, maar zelfs baar hoog- moedigen broeder te verzoenen met de omstandigheid, dat men op bet laatste oogenblik en uit verlegenheid de toe vlucht tot bet jonge meisje bad genomen. Sterzl was toch niet zeer ingenomen met bet denkbeeld, de schoonheid van zijn zuster ten toon te stellen en schikte er zich in, alleen om Zinka, die er zich een kinderlijk ge noegen van voorstelde, het pleizier niet te bederven. Hij aanbad zijn zusje en kon baar niets weigeren. De feestavond brak aan. De voorstelling werd in een zeer groote zaal gegeven, die bijna geheel met spiegels was behangen en door prachtige Venetiaansche lampen werd verlicht. De zaal was overvol; de voornaamste personages zaten op een afzonderlijk tapijt, in al bun heerlijkheid aan bet hoofd van het overigens zeer gemengd gezelschap. Elegante beeren stonden tegen de muren geleund; de geheele zaal scheen een zee van glinsterende zijde en fonkelende edel- steenen. Vorstin Vulpini, die de gravin de honneurs hielp waar nemen, zweefde vriendelijk 'en bevallig, hoewel ook wat bleek en afgemat, door de zaal en gravin lisenbergh zelf spreidde een vorstelijke waardigheid ten toon, die baar bij gewichtige gelegenheden zoo goed stond. Weinige vrouwen wisten zoo goed een diadeem van bril- lanten te dragen als Fritzi lisenbergh, dat moest zelfs haar ondeugende neef Sempaly bekennen. Het grootste succes van den avond was niet bet pro- verbe van Musset, waarin mevrouw Gandry en Barillat een woordenstrijd, zeer fijn genuanceerd naar de eischen van bet Théatre francais, afspeelden; niet de operette, waar Mrs. Ferguson er allerbekoorlijkst uitzag en bet «sentier couvert» prachtig zong; bet groote succes van den avond was zelfs niet bet tableau waarin de kleine Vulpini's frisscbe rozen knoppen geleken het groote succes van den avond was «de onthoofding van lady Jane Grey». Sterzl's gezicht in dit tableau was een treurspel. Al de ontsteltenis van den beul, die zijn offer aanbidt, was er op te lezen. En Zinka! met een droevig, naar den hemel gericht lachje, de houding vol heilige berusting en toch aandoenlijke, kinderlijke angst, was zij geheel het arme, schuldelooze wezen, voor wier schoonheid de beul de oogen neerslaatEen strijkquartet speelde het allegretto uit Beet hoven's zevende symphonie. De droefgeestige muziek ver hoogde de poëzie van het geheel. Droomerig zacht klonk het treurige allegretto door de zaal als een slaaplied, waar mede een engel een ziel, die nog met het menschelijk lijden worstelt, den hemelsehen vrede binnenvoert. De Villa Medicis, die «in porpore» met den directeur was uitgenoodigd, was van oordeel, dat deze voorstelling alle andere tableaux verreweg had overtroffen gravin lisen bergh vergat door het schitterend succes al het verdriet, dat dit tableau haar had bezorgd. Na de inzameling van liefdegiften, die met een schitte renden uitslag werd bekroond, gingen de meeste gasten heen. lisenbergh had glimlachend alle medewerkenden zijn dank betuigd en de dames smaakvolle bouquetten aange boden. Het feest had zijn quasie-officieel karakter verloren en was in een intieme soirée veranderd. Zinka zat in een Levenzaal, omringd door een schaar jonge Italianen en Franschen. Daar zij tot de weinige dames behoorde, die niet het minste genoegen vinden in de hulde van mannen, die haar persoonlijk onverschillig zijn, beant woordde zij de opgewonden vleierijen der joDge heeren met de meeste koelheid. Zinka had juist om ijs gevraagd, Norina bood het haar knielend aan en bleef toen in dezelfde houding om haar de opgeschroefdste complimenten te maken. Zinka, die niej gewend was aan die zuidelijke onbescheidenheid, maakte

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1