BINNENLAND. dracht ontvangen, om een volledig stel korven en verdere benoodigd- heden, zooals die in het Hollandsen Bijenpark voor het honiggewin wor den aangewend, te leveren. Ook koning Leopold heeft het verlangen te kennen gegeven om op zijn land goederen in de Ardennen het stel sel van de heeren De Bruyn en Kelting toegepast te zien, en Z. M. onze Koning heeft hevolen, dat het systeem ook op Bronbeek zal wor den toegepast, waartoe dezer dagen het benoodigd materieel uit het Hollandsch Bijenpark derwaarts is vervoerd. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer De hoofdelijke omslag der ge meente Haarlemmermeer is door Gedeputeerde Stateu goedgekeurd tot een bedrag van f 12000, ver deeld over eene bevolking van 15000 zielen, waaronder oDgeveer 1200 aangeslagenen voorkomen. De namen der heeren, die dit jaar moeten aftreden als leden van den Raad van Haarlemmermeer, zijn: H. F. Bultman, P. Verkuijl, P. de Breuk, G. B. 't Hooft en J. Y. Kan. LETTEREN EN KUNST. Uit de nalatenschap van Victor Hugo is, zooals men weet, een boek verschenen, getiteld //Glioses vues". Dat boek geeft in den vorm van een dagboek een geestig overzicht van al hetgeen de dichter beleefde en hoorde, en doet hem als een fijn op merker kennen. Het boek dagteekent uit den tijd van Victor Hugo's ballingschap (1851). Zoo verhaalt de schrijver o. a. wanneer hij over Talleyrand's dood spreekt: //Eergisteren, 17 Mei, overleed deze groote man. De doktoren kwamen en balsemden het lijk. Hiertoe namen zij hem de her senen en de ingewanden uit het lichaam. Nadat zij Talleyrand in een mummie ver anderd en deze mummie in een doodkist gelegd hadden, die met wit atlas was be kleed, gingen zij heen, en lieten de herse nen op tafel liggen, de hersenen, die zoo veel hadden gedacht, die zoovele mensehen in geestdrift hadden gebracht, zooveel had den tot stand gebracht, twee revoluties hadden geleid, twintig koningen bedrogen en de wereld hadden bedwongen. Toen de artsen heen waren gegaan, kwam er een bediende binnen, en ziet wat deze hebben achtergelaten. //Kijk, dat hebben ze nog vergeten!" Wat te doen? Nu valt het hem plotseling in, dat er op straat een afvoer kanaal naar een riool is, hij gaat er heen en werpt de hersenen er in! Einus re- rum." LEGER EN VLOOT. Bij Koninklijk besluit van 15 Mei is de organisatie der cavalerie in zooverre gewijzigd, dat de hoofdofficier belast met het bevel over de rij- en hoefsmidschool, tevens het gezag van korpscommandant zal uitoefenen over het escadron ordon- nancen. Bij kon. besluit van 14 Juni zijn benoemd bij bet personeel der mili taire administratie: a. bij de inten danten, tot kapitein-intendant, de lste luitenant C. M. A. Douglas, van het 5de regiment infanterie; i. bij de kwarm. tot lsten luit.- kwartierm., de 2de luit.-kwartierm. W. F. de Vulder van Noorden, gedet. bij het leger in Nederl.-Indie; bij het 4de reg. inf., tot lsten luit.- kwartierm., de 2de luit.-kwartierm., W. A. H. Doorman, van het korps; tot 2en luit.-kwartierm., de sergeant P. A. Smits, van het 5de reg. inf.; bij het lste reg. vest.-art., tot len luit.-kwartierm., tot 2de luit.-kwar tierm. E. J. van Ebbenhorst Teng- bergen, van het korps, en tot 2en luit.-kwartierm., de sergeant H. L. C. Mulder van de Graaf, van het 6de reg. inf. Ingevolge het bepaalde bij Zr. Ma. besluit van 14 dezer zal de commissie, bed. bij art. 36 van het reglement voor de opleiding van adsp.-administr. bij de zeemacht, dit jaar bestaan uitden hoofdinsp. van administr. lste kl. D. A. van der Laan en J. C. Kluit en de off. van administr. 2de kl. J. A. Deyll, als leden. Het tijdelijk Rijks-telegraaf kantoor te Wijk aan Zee wordt op 1 Juli aanst. voor den duur van den badtijd heropend. Het zal open zijn: op werkdagen van 8 tot 11 uren voor- en van 12 tot 4 en 5 tot 6 uren namiddags; op Zon- en feest dagen van 8 tot 11 uren voormidd. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Het eerste nommer van de «Tentoonstelling van voedingsmid delen», officieel orgaan der ten toonstelling, is verschenen. Het ver schijnt dagelijks. Uit den catalogus van de tentoonstelling van voedingsmidde len te Amsterdam, bij Gebrs. Binger verschenen, en waarin lezenswaardige bijdrage voorkomen, blijkt dat het getal inzendingen 319 is, waaronder enkele uit Duitschland, Oostenrijk, Italië en België. Toegezegde inzen dingen uit Frankrijk worden nog verwacht. De catalogus bevat alleen de op somming van de doorloopende ten toonstelling. Onder de inzenders komen voor het Ministerie van Oorlog (met de zorg voor de opstelling waren beiast de heeren Winkel, kap.-intendant en Van Roijen, le luit.-ing.); het Ministerie van Marine (met de op stelling waren belast de hh.G. Turk, ing., Steers, luit. ter zee le kl., en Pastor, off. van adm. le kl.) en het Ministerie van Financiën, waarvoor prof. Gunning zorg droeg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam, houdt eene openbare vergadering op heden (Vrijdagavond), ter behandeling van eene concept-missive, betreffende het al dan niet verleenen eener conces sie tot het aanleggen en exploitee- ren der door de regeering voorge nomen haveninrichtingen ten Z. van het Noordzeekanaal. Men meldt ons: Te Amsterdam bestaat het voor nemen, een eigenaardige inrichting te stichten, en wel een Christelijk Café voor meisjes en vrouwen. Die er van gebruik wenschen te maken, zullen uitsluitend thee, koffie, melk limonade en andere onschuldige dranken kunnen bekomen, en verder het noodige wat tot vermaak en ontspanning dienen kan. Deze nieuwe onderneming zal onder toezicht wor den gesteld van den heer Muller, evangelist aldaar. Uit de buskruitfabriek bij Mui den worden dezer dagen belangrijke hoeveelheden buskruit verzonden naar de reede van Maassluis, be stemd voor de westkust van Afrika. Men schrijft ons uit Hilversum: Voor eenigen tijd kon men in de nieuwsbladen lezen, dat het jaar'87 volgens den «honderdjarigen-alma nak» een natten zomer zou geven. Tot nog toe merken we er niet bizonder veel van; integendeel, een weinigje meer hemelwater zou ons in dit land van hei en zand zeer welkom zijn. Eiken avond zoo'n buitje van een uur of drie, dat zou heerlijk wezen. Maar we weten nu eenmaal, dat we 't niet voor het bestellen hebben. Met dat al echter verlangen we op 't oogenblik hartelijk naar een klein stortregentje, want ofschoon Flora's kinderen zich tot heden won derlijk wèl houden, hebben ze het toch hard te verantwoorden in het mulle, gloeiende zand van Gooilands bodem. Intusschen waait meneer de wind van daag uit het Noorden, of zoo als men hier zegt: «de wind komt van Laren!» We zullen dus zeker nog wel een poosje geduld moeten oefenen eer we datgene krijgeD, wat de brood etende profeten ons zoo overvloedig hebben toegezegd. De jaarvergadering der Maat schappij van Nederlandsche Letter kunde werd Donderdag te Leiden gehouden. Prof. M. De Vries opende haar als voorzitter en herdacht de in het afgeloopen vereenigingsjaar gestorven leden. Tot binnenlandsche leden werden benoemd de hh. mr. C. M. I. Wil- leumier, D. M. Maaldrink, Th.No- len,T. Tal, mr. C. Bake, mr. O. I. M. graaf Van Limburg Stirum, W. Gosler, mr. J. Oppenheim, mr. E. De Vries, W. C. Capel, M. Buijs, dr. I. M. J. Hoog, G. Van den Eisen, J. Douwes, H. M. Werner, H. L. Berekenhoff, dr. I. Van den Bergh, J. A. De Rijk, dr. J. C. Schagen van Soelen, mr. J. P. Er- merins en J. J. L. Ten Kate Jr. Tot buitenlandsche leden de hh. Gidéon Huet, dr. J. R. Hanne, dr. P. G. H. Willems, F. De Potter, J. A. Van Droogenbroeck. Tot bestuurslid werd verkozen prof. Acquoy. De heer De Jonge van Ellemeet schonk ten slotte zijn unieke en kostbare verzameling van de werken van en over Cats aan de bibliotheek der Maatschappij. Een diner op «Zomerzorg» be sloot de vergadering. De heer P. J. de Fremery heeft wegens koogen leeftijd be dankt als wethouder en lid van den Leidschen gemeenteraad. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni werd onder de gemeente Oegstgeest, door middel van braak, timmermansgereedschap gestolen. Bij het onderzoek door de politie te Leiden ingesteld, mocht het haar al spoedig gelukken de daders, drie in getal, te ontdekken, waarbij tevens bleek, dat zij zich ook schuldig hadden gemaakt aan het verkoopen van eene roeiboot, van welker ont vreemding de politie kennis bad be komen. De hoofddader, zekere E., was intusschen gevlucht, en werd dezer dagen aangehouden, waarna ook de arrestatie van de beide me deplichtigen volgde. Na door ver schillende getuigen te zijn herkend, bleven zij den diefstal van het ge reedschap ontkennen, doch gaven toe, de roeiboot onder Zoeterwoude te hebben verkocht, zonder dat zij de herkomst dier boot konden ver klaren, daar zij daaromtrent elkan der beschuldigden. Twee hunner zijn naar de gevangenis te 's-Gra- venhage overgebracht, en bleken alle drie oude bekenden der justitie te zijn. Uit Scheveningen wordt ge meld Tijdens de werkstaking zijn drie visschers uit Scheveningen naar Lo westoft vertrokken, waar zij vaart op de visschersschepen hebben ge vonden. In eenen alhier ontvangen brief berichten zij, dat zij terstond ter makreelvangst zijn uitgevaren en 400 ton buit maakten, en dat zij over eene maand ter haringvisscherij zouden vertrekken. Voorts melden zij, dat aldaar elke maand de equi page uitbetaald wordt. In de Dinsdag te Utrecht ge houden vergadering van meelfabri kanten en van andere industriëelen, gehouden met het doel om nïiddelen te beramen, om de noodlijdende industrieën te hulp te komen, wa ren ruim honderd personen aanwe zig. Er werd een commissie benoemd met de opdracht de verschillende gegevens, waaruit blijkt dat de in dustrieën bedreigd worden, te ver zamelen en die openbaar te maken. De volgende bijeenkomst zal voor 1 Sept. plaats hebben en dan zullen maatregelen voorgesteld worden om de industrie te bevorden. Zondagnacht had er in de Oudwijkerdwarsstraat te Utrecht bij van D. een treurig voorval plaats. Een meisje van circa 6 jaar, dat de gewoonte had 's nachts op te staan, waaraan de ouders reeds lang ge woon waren, stond ook Zondag nacht op. Zij had de onvoorzichtig heid uit een op tafel staand doosje met lucifers een te nemen en aan te strijken, om in eene kast wat te snuffelen. Haar kleertjes vatten vlam en zij werd deerlijk gebrand door haar ontstelde ouders gevonden. Naar het ziekenhuis ter verpleging over gebracht, is zij daar Woensdag, na een smartelijk lijden overleden. Onder de kiezers, die te Deven ter aan de stemming voor de Tweede Kamer deelnamen, was ook een grijsaard van 92 jaren, die zich met een rijtuig naar het stadhuis liet brengen. Bij een vorige verkiezing had hij, toen hij van het stadhuis terug- kwam, het ongeluk zijn been te breken. De persoon F. v. V. te Kaats heuvel, die in de vorige week op eene in vollen gang zijnde tram wilde springen en toen deerlijk aan de voeten werd gekwetst, is heden ochtend overleden. De broodbakker De V. bracht koren naar den molen te Domburg, en wilde dien bereiken, door tus- schen de draaiende wieken te gaan. Door misrekening in afstand en snel heid kwam hij er mede in botsing tengevolge waarvan hij twee won den aan het hoofd en drie gebroken ribben bekwam. De toestand van den gekwetste is gevaarlijk. Een stoker van de mailboot Willem Prins van Oranje werd Dinsdag morgen door de douanen te Vlissingen wegens smokkelen van suiker aangehouden. Hij bad eene boete van ongeveer 20 gulden te be talen. Woensdagmorgen werd op dezelfde plaats een kok van de Prins Hendrik ook bij het smokkelen van suiker werk, cbocolaad en ingelegde vruch ten betrapt; hij moest ongeveer f35 boete betalen. Te Hoogeveen is bij den ont slagen armenvader in het armen- werkhuis een onderzoek ingesteld naar eenige vermiste goederen, aan dat armengesticht behoorende. De goederen zijn aldaar teruggevonden, doch de ex-armenvader is intusschen in stilte verdwenen, de aanduiding per brief achterlatende, dat hij Noord- Amerika tot zijn toevluchtsoord zal kiezen. Toen Dinsdagmorgen de trein van 11,29 te Goes stopte, bevond zich een der stadgenooten, Duitscber van geboorte, op het perron, die van deze gelegenheid wilde gebruik maken om den Duitschen Kroon prins en zijne gemalin, welke zich in een salonwagen in den trein be vonden te complimenteeren. Het dochtertje van genoemden heer bood der Kroonprinses een fraaien ruiker aan, die door deze met ingenomen heid werd ontvangen. De Kroon prinses onderhield zich zeer minzaam met den Duitscber, terwijl de Kroon prins even aan het venster van het salonrijtuig verscheendoch door naar zijn keel te wijzen te kennen gaf, dat het spreken hem was ver boden. Te Valterveen, gem. Odoorn, is Zondagnamiddag tusschen een paar schaapherders een twist ont staan over het terrein der bewei ding met het onder hunne hoede staande wolvee, welke twist zoo hoog liep, dat de 21-jarige B. C. zijne 17-jarigen confrater met eene ijzeren haak, aan den herdersstaf bevestigd, op het hoofd sloeg, waar door eene groote wonde ontstond. Men heeft den verwonde naar huis gedragen, waar hij, wegens verren afstand, eerst een etmaal later ge neeskundig behandeld werd door dr. Wierx van Rhijn, te Borger, die constateerde dat het schedelbeen zwaar beschadigd en de toestand van den verslagene zeer gevaarlijk is. De dader is gevankelijk naar Assen vervoerd en tot volledige bekentenis van zijn misdrijf ge bracht. Gisteren namiddag is de van kindermoord verdachte V. uit Heinkenszand zwaar geboeid naar het huis van'bewaring te Middel burg overgebracht. Uit Bruinisse meldt men, dat tot schrik der oesterplanters op de oesterperceelen, aan het westelijk gedeelte der Iersekensche bank, weder eene groote hoeveelheid mos selzaad op de jonge oesters is ge vallen. Men moet reeds druk in de weer zijn om het op kunstmatige wijze te dooden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Donderdag gehouden zit ting is het algemeen debat voort gezet over de kiestabel en het voor- stel-Schaepman tot splitsing van groote gemeenten ook iu enkelvou dige districten. Dit voorstel werd voorgestaan door de heeren Van Baar, Sanders en Van Houten, en bestreden door de heeren Viruly, Van Kerkwijk en den minister van Binnenlandsche Zaken, die echter de aauneming van het voorstel niet vernietigend achtte voor de kiesta bel. De geloofsbrieven van den heer Dyckmeester zijn ingekomen. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Amsterdam ver scheen Donderdag de heer van Megen, uitgever van het «Vliegend Blad», aange klaagd van inbreuk te hebben gemaakt op het auteursrecht, ten nadeele van den heer liolkema, uitgever van bet weekblad «De Amsterdammer," door in het «Vliegend Blad" uit het Oranje-nummer van laatst genoemd blad over te nemen een opstel van Justus van Maurik. De eiseh was 40 gulden boete. Mr. Simons, verdediger van den bekl. vroeg vrijspraak. De zaak van Pranzini, den moor denaar van de rue Montaigne te Parijs, zal den llden Juli voor de jury van de Seine komen en waarschijnlijk in drie zittingen afgeloopon zijn. moet men van haar zeggenzij is niets gemaakt, zij is zoo natuurlijk als onze jonge meisjes. ELFDE HOOFDSTUK. Arme Coralie 1 zuchtte de barones dikwijls, hoe jammer dat zij niet hier is, dat zou wat voor haar zijn geweest 1 Ja, antwoorddr Sterzl dan ieder keer, met drogen humor, zij heeft zich overhaast. En de barones sloeg de oogen ten hemel. Genoemde Coralie was namelijk de oudste en liefste dochter der ba rones. Door een ongelukkige liefde voor een ongevoelig edelman had zij reeds voor drie jaar de ijdelheden dezer wereld vaarwel gezegd en in een klooster haar heil gezocht. - Arme Coralie! zuchtte de barones; daarna ging zij aan haar schrijftafel zitten om brieven te schrijven over de heerlijkheden van haar verblijf te Rome aan alle vrien den en verwanten, vooral aan haar zuster, barones Von Wolnitzky. Mevrouw Sterzl was het type van die geheel alleen in Oostenrijk bekende categorie, die men, waarom weet niemand, den «knoflook-adel» noemt. De «knoflook-adel» is een kleine filiale van de Oosten- I rijksche groote wereld, een stiefzuster van de aristocratie, een samenraapsel van berustende, afgedankte adellijken en verwaande burgers, die elkander wederkeerig van dienst zijn. In die kringen heet bijna ieder man baron, en iedere vrouw, zonder uitzondering, barones. Men is in die kringen gewoonlijk arm, maar boven alle begrippen voornaam' Men verbiedt de kinderen in slecbt Fransch en spreekt met menschen van denzelfden leeftijd het Duitsch van de groote wereld, voor anderen bijna on verstaanbaar; men geeft zijn gasten niets te eten, maar men zet familiezilver op tafel en noodigt altijd denzelfden ouden vrijer uit, die zijn haar verft en de geheele Almanach de Gotha uit hoofd kent. Men weet alles van de groote wereld, weet hoeveel dozijn hemden Fiffi K.... voor haar uitzet krijgt, waarom de ver loving van Steffi O. en Macki A. af is, enz. Tegenwoordig is de «knoflookadel» met verscheiden an dere uitwassen der beschaving door den liberalen vooruit gang, het geld, verslonden. Nog in het vorige jaar had de barones aan de trap van de opera alle aandacht gewijd aan de loges eerste rang, die toen voor de aristocratie werden gereserveerd, om adel lijke toiletten te zien en adellijke gesprekken van adellijke lippen te hooren. In Rome leefde zij in het hartje der groote wereld. Haar gelukzaligheid kende geen grenzen en zij maakte de grootste vorderingen in de hoogere uitsluitingsleer. Gravin Ilsenbergh was zelfs niet zoo ongenaakbaar als zij. Zij was het ver- makelijkste, toen zij in de «wereld» een paar burgerlijke landgenooten ontmoette. Denzelfden winter was er in Rome een zekere heer Brauer, een oude gek met een zeer schoone vrouw, die hij gaarne door jonge aristocraten liet bewonderen. Voorzien van eenige aanbevelingen bewoog hij zich met zijn bekoor lijke echtgenoote om zoo te zeggen op den boulevard extérieur van de wereld, zonder te vermoeden hoelang de Rue des Martyrs kon zijn. De barones hield niet op, er zich over te verwonderen, dat men «die menschen» ontving. Zij was altijd zeer elegant gekleed, zij gaf keurige, kleine diners, had de netste coupé, de gemakke ijkste lan dauer, haar koetsier had het gladste imperatorengezicht en de lichtste livrei van heel Rome. Haar manieren waren zeer veranderlijk, daar zij zich achtereenvolgens alle eigen aardigheden der toongevende dames in Rome trachtte eigen te maken. Zij was niet bemind in gezelschap en ver veelde zich bijgevolg ook ontzettend. Zij stond voortdurend angsten uit over haar maatschappelijke positie en leed de pijnen van iemand, die zich steeds inspant op de teenen te loopen. {Woril vervolgij

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2