BINNENLAND. Drie meeningeii over de Grondwetsherziening. op Zaterdag 25 Juni e. k., des voormid- dagste half elf ure,in het «Heereiilogement" te Purmerend. Alsdan zullen o. a. de vol gende onderwerpen aan de orde worden gesteld: lo. Inleidend woord van den voorzitter. 2o. Benoeming van een lid van het bestuur. 3o. Mededeeling omtrent de bibliotheek. 4o. «Het verband tusschen huis en school." Inleider de heer A. E. Tikkel, van Edam, 5o. «Voorheen en thans." Inleider do heer J. H. T. Mentinkberg, van Monnikendam. LETTEREN EN KUNST. «Eigen Haard" bevatte Zaterdag een hoogst waardeerende levensschets van wijlen den heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas en een portret van dezen algemeen ge- achten en te vroeg aan 't vaderland ont vallen volksvertegenwoordiger. Dat portret stelt Blussé voor gelijk hij er voor jaren niet in den laatsten tijd uitzag; het is gedateerd, al herkent men er terstond de karakteristieke figuur vau den oud-minister in. Het is een gravure, blijkbaar genomen naar de indertijd door Israels vervaar digde afbeelding van Blussé. Verder behelst «Eigen Haard" o. a. nog een gravure «de Ministerstafel in de Tweede Kamer" voorstellende. Men vindt er, behalve de afbeeldingen van al de ministers (de heer Bloem is aan 't woord) ook die van de heeren Keucheuius, Seret en De Ranitz op; de meeste dezer parle mentaire portretten, door P. De Josselin de Jong geteekond, zijn vrij wel gelijkend. Het heeft den Koning behaagd aan Hoogstdeszelfs adjudant-gene raal der marine, chef ran Hoogst deszelfa Militair Huis, den vice- a'miraal jhr. J. H. van Capellen, op te dragen Zijne Majesteit te ver tegenwoordigen bij het vijftigjarig regeeringsjubileum vau Hare Majes teit de Koningin vau Groot Britan- nië en Ierland, Keizerin van Indië, en aan Hoogstdezelve bij die ge legenheid eenen brief van geiuk- wensching te overhandigen. Bij kon. besl. van 17 Juni is voor het tijdvak, ingaande 1 Juli 1887 en eindigende met den dag, waarop dr. J. Zaayer Az. zijne be trekking van leeraar aan de Rijks H. Burgerschool te Leeuwarden mocht hervatten, benoemd tot leer. aan gen. school J. J. van Rijn, te Leeuwarden; is dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogl. aan 's Rijks Uni versiteit te Leiden, benoemd tot vertegenwoordiger van de Neder- landsche Regeering op het interna- tioneel Congres vau geneeskunde, dat in September dezes jaars te Washington zal gehouden worden; is mr. J. L. A. Salverda de Grave benoemd tot adjunct-commies bij bet departement van Binnen- laudsche Zaken. Bij kon. besl. van 17 Juni zijn bij het wapen der genie, en wel bij den Staf van dat wapen, benoemd: tot luit.-kolom 1, de majoor II. T. Schalken, van dien Staf, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; tot majoor, de kapitein P. C. Kool, mede van den Staf, werkzaam bij het departement van Oorlog. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) «Het Vaderland" wijst er op, dat de grondwetsherziening, die thans bij eerste lezing is aangenomen, het karakter draagt eener transactie. Aan geen der partijen kan zij dan ook volledige bevrediging schenken. Toch is in meer dan één opzicht een belangrijke stap vooruit gedaan door het wegnemen van belemmeringen, die aan politieke hervor mingen in den weg stonden. Men heeft niet bepaald liberale beginselen in de Grondwet vastgelegd, maar in zooverre de ware liberaliteit gehuldigd, dat men, den wetgever vrijlatende, aan de meerderheid des volks de bevoegdheid heeft gegeven, deze dingen naar haar geest te regelen. Worden deze veranderingen van anti-libe rale zijde bestreden als liberaal, dan is dit een onverdachte erkentenis, dat de meerderheid der natie van het koesteren van liberale gevoelens wordt verdacht. Het laat zich wel denken, zegt het blad, dat de Eerste Kamer zich met deze her ziening in haar goheel zal vereenigen. Het eenige hoofdstuk, waaromtrent ern stige twijfel bestaat, is Hoofdstuk X. De meerderheid, die daarvoor werd verkregen, is haast de kleinst denkbare geweest en bestond uit heterogene bestanddeelende minderheid trouwens, wat men wel eens vergeet, niet minder. Zeker zouden de kan sen daarvoor beter staan als, gelijk zich aanvankelijk liet aanzien, een grooter deel der verzoeningsgezinde liberalen zich voor het amendement-V os de W a e 1 had verklaard en die katholieke fractie, die in haar hart deze oplossing verwierp, niet te laatster ure haar als eeu symbool eener anti-liberale overwinning had aanvaard. De Eerste Kamer echter zal misschien beter in staat zijn dan de Tweede, het ontwerp in alle kalmte te overwegen en de ware beteekenis der wijziging, "die in de Tweede Kamer niet altijd met juist heid is voorgesteld, naar haar waarde te schatten. Op haar zijn thans de oogen der natie gericht. Geheel anders oordeelt «De Tijd" Voor ons één twijfelachtig voordeel bij art. 194, één overwinning, welke noodzake lijk onvruchtbaar blijkt, zoo lang de libe ralen de meerderheid behouden in de Kamers! 't Is pover; pover vooral wanneer wij letten op die vele artikelen, waarin de beginselen van liberalistisch Staatsrecht tot sterker ontwikkeling zijn gebracht dan in de bestaande thans door de Tweede Kamer veroordeelde Grondwet het geval was. In «De Standaard heet het:" Zoo is dan liet lichtgetuigde, ranke scheepje onzer Revisie toch, tegen aller verwachting iu, de eerste rij banken door gekomen, en stuurt thans op de tweede rij aan de overzij van het Binnenhof aan. Heemskerk heeft, dit moet erkend, met ongemeen talent gestuurd, en de Linkerzij heeft zich thans laten temmen op een wijs, als nooit van haar geloofd was. En zoo is het dan gebeurd, dat op alle gevaarlijke punten opeens order kwam om de luiken van het laadgat plotseling te openen, en er het zware stuk «cargo," waar het aan haperen kon, fluks uit en over boord te werpen. De gewone wetgever zou het met zijn boeier wel opvisschen en drijvende houden voor de strandvonderij. Zoo kwam dan het scheepje «de Revisie" er door, maar de eigenlijke lading, waar het op aankwam, is achter gebleven en nu drijvende voor wie ze grijpen wil. Slechts één stuk «cargo" van aanbelang, onder het merk «Reformbili" is mee binnen gekomen. Wie dus minder op de ladiug dan op de vlag van het scheepje ziet, welnu, die mag als «reeder" juichen dat «de Bevisie" door de banken is, al klaagt hij als koopman dat de Bevisie zelve in het water viel. Io een belangwekkend acade misch proefschrift, geeft de heer N. II. Fiank, geboren te Veendam, en te Amsterdam tot doctor in de geneeskunde bevorderd, zijne «waar nemingen omtrent geschoten won den». De vs aarnemingen zijn ge- gedaan, op gevallen alle voorgeko men den 26sten Juli 1886, eu ver oorzaakt door eene botsing der mi litaire macht met eeu deel der bevol king. Een twintigtal werden door den heer Frank zelf op deafd.van prof. Tilanus in het Binnengast huis behandeld, de anderen op die van prof. VYurfbain en dr. Zegers. Uit bet proefschrift blijkt, dat een drietal gewonden werd opgenomen, die nog dienzelfden nacht overle den, terwijl 16 dood werden bin nengebracht en wel 6 met schedel- 6 met borst- en 6 met buikverwon ding en 1 met gecompliceerde splinterfactuur van het onderbeen. De behandelde gevallen bepalen zich tot 25, die verwondingen be kwamen aan de zachte deelenallen op ééaen na, die een blind schot aan den schouder had, herstelden; 9 leden aan verwonding der been deren, van welke twee, na eenigen tijd te zijn behandeld, overleden. 3 werden aan de gewrichten ver wond, van welke 1 overleed; 3 wier inwendige organen verwond, waren, herstelden niet. Het betrek kelijk groot aantal dooden wordt door den schrijver verklaard uit den afstand, waarop geschoten werd. Terwijl men vioeger meende, dat de wonden des te zuiverder waren en des te gunstiger verliepen, op hoe korteren afstand zij waren ver oorzaakt, is het bij de moderne ge weerprojectielen gebleken, dat deze verwondingen juist het slechtst en het gevaarlijkst zijn en op die ge- lijkeu, welke door ontplofbare ko gels worden teweeggebracht. Zoowel Zaterdag als Zondag, 'svoormiddags en 's avonds, was 't bizonder druk op het marktplein der Tentoonstelling te Amsterdam; zoo druk zelfs, dat de geplaveide ruimte laDgs de huizen te eng bleek voor de veie tafeltjes en stoelen, die voor de inrichtingen zijn geplaatst. Door dit getal te verkleinen, zullen zij, die ook wat van de muziek willen genieten, zekerlijk gebruik gaan maken van de tot dusver onbezet gebleven stoelen om de muziektent, en de wandelaars zullen meer ruimte hebben. De oud-vaderlandsche pijp is achter het Rijksmuseum in eere hersteld. Negen van de tien bezoe kers «smoken» uit een Gouwenaar. Op de tijdelijke tentoonstelling van brood en beschuit (1821 Juni) zijii 19 inzenders uit ons land, 3 uit België en een uit Zwitserland. Door den veldwachter van Amstelveen is proces-verbaal opge maakt tegen zekeren Van der Sw. woonachtig aan den Overtoom. Deze heeft een prachtige zwaan met vier joDgen gedood en het vrouwtje vleu gellam geslagen, alleen omdat de beesten even op deu raud vau zijn land zich in de zon lagen te koeste ren. Men schrijft ons uitWormer- veer, dd. 18 Juni: De heer J. A. Dekker, op den 14en dezer verkozen tot lid van den gemeenteraad alhier, heeft zich die benoeming laten welgevallen. Dit jaar zijn aan de beurt vau aftreding als lid van den gemeente raad de heeren: W. Honkoop, J. Aten Bzn., P. Ruijter Dzn. en J. A. Laan. Men schrijft ons uit Hilversum Het was in der tijd door onzen gemeenteraad goed ingezien om de concessie der gasfabriek niet te ver lengen, doch de exploitatie in eigen beheer over te nemen. Volgens het verslag over het jaar 1886 is de toestand der nieuw gebouwde fabriek gunstig. Het gas verbruik nam toe, vooral door den ijver van den directeur, die moeite noch kosten ontzag- om te slagen in het tentoonstellen van gasmachi- nes voor huiselijk gebruik. De gemeente werd verlicht door 337 lantaarns; de prijs van het gas bedroeg 8 cents, terwijl het geheele verbruik 129.521 M8 was. De balans sluit met een winst op exploitatie '86 van f 11435,995, ver deeld als volgt: Voor afschrijving op gehouwen f4028,49. Voor rente-kapitaal i 6056. Netto winst reserveeren. 1351,50s. f 11435,99s. Oyer '85 bedroeg de som als netto wnst gereserveerd f 2854.10*. Men schrijft ons uit NaardeD: «En ginds, onder de linden, klonk vedel en tromDeze woorden van den dichter Jan van Beers zouden in het naburig Bussum, n.l. waar van 1926 Juli kermis wordt ge houden van toepassing zijn. Dat onder de a woelende en krioe lende» menigte de zonen van Mars tot de bezetting van Naarden be- hoorende, ook druk kermis houden dat spreekt bijna vanzelf. Degarnizoens-eommandant althans is daarvan zoozeer overtuigd, dat hij gedurende de drukste dagen van de week patrouilles laat loopen, die de taak der gemeente-politie aanmer kelijk vergemakkelijken. lu den loop dezer week hadden de inwoners van Naarden reeds meer malen een voorsmaakje van het ge not dat Bussum zou aanbieden. Geheele zwermen van straatzangers en zangeressen kwamen ons muzi kaal genot brengen. Mannen in de kracht van hun leven, wier diensten Vaderland en Koloniën zoo uitste kend zouden kunnen gebruiken en vrouwen met den blos der gezond heid op de wangen, sommige zelfs fatsoenlijk en zindelijk gekleed, scha men zich niet al zingende en bede lende de straten door te trekken en van de openbare liefdadigheid te leven. Men behoeft waarlijk geen p 'ssi- mist te zijn om zich te bedroeven over het feit, dat dit slag van lieden zooveel geld ophaalt als werke lijk geschiedt, terwijl zoo menig braaf werkman, die gaarne zou wil len werken, maar wien de gelegen heid daartoe ontbreekt, aan het meest noodige behoefte heeft. Men schrijft ons uit Hoorn Hoe ODgerijmd is het toch dat van een station als Hoorn, met den nieu wen zomerdienst, geen trein in de richting Amsterdam vertrekt vóór 's morgens 8,30 uur. Dubbel vreemd is dit, daar toch den geheelen winter van Enkhuizen naar Amsterdam een trein liep, reeds vóór 6 uur. Wanneer men den vroegen trein, bij het ver richten vau den winterdienst doet vervallen, zal zeker ieder dusdanig besluit kunnen begrijpen; nu de maatschappij echter midden in deu zomer, het reizend publiek dwingt tot over acht uur te wachten, nu kan er met recht gevraagd worden waarom is die vroegere trein verval len? voor handelaars of gezelschap pen, d e verder moeten dan Amster dam, is het een groot ongerief, maar werkt ook het verkeer per stoomboot iu de hand. Nuhet uur van aankomst toch vrijwel gelijk staat, geven de meesten aan de boot liever f0,60 voor retour, dan f 1,30 aan 't spoor. De genomen maatregel kan nooit in het voordeel zijn der Holl. Spoorw. maatschappij. Men schrijft ons: Op Maandag 27 Juni e. k. des voormiddags ten 10 ure, zal in het hotel (iDe Doelen» te Hoorn eene vergadering gehouden worden van crediteuren der West-Friesche Cre- diet- en Deposito!ank, firma Brin kerink Co., waarin het voorstel ter algeheeie beëindiging van de liquidatie dier vennootschap zal ter tafel gebracht en, zoo mogelijk, in een besluit veranderd worden. Het regeeriDgsjubilé van H. M. de Koningin van Engeland zal Dinsdag aan het Britsche gezant schap te 's-Hage, met eenen gala maaltijd gevierd worden. Aan het diner, hetwelk een officieel karakter draagt zijn o. a. genoodigd de mi nisters, leden van Zr. Ms. regeering. In eene algemeene vergadering van leden der coöpeiatieve afdeeling der vereeniging van «Eigen Hulp» ten behoeve van zee- en landmacht, Zaterdag te 's Hage gehouden, is de rekening over 1886, waaruit een zeer vooruitgaande toestand bleek, goed gekeurd en voorts het bestuur ge machtigd, bij voorkomende gunstige gelegenheid een huis aan te koopen. De minister van financiën heeft aan het uitvoerend comité der ten toonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in 1888 te 'sHage te ouden, den Koekamp afgestaan, om daar het tentoonstellingsgebouw op te richten. Een 250!al afgevaardigden van verschillende Belgische loges hebben gisteren (Zondag) aan de loges te 'sHage een bezoek gebracht. Zij zijn des namiddags ontvangen in het logegebouw en heden (Maandag) is hun een diner aangeboden van pi. m 400 couverts in het Gebouw. Door regenten van de «Sophia- stichtiug» te Scheveuingen is in dank aanvaard, als legaat van de gravin van Nyberg een fraai portret in olieverf van wijlen Koningin Sophia, in bruidskostuum. De gravin vau Nyberg was, zooals men weet, eene zuster vau wijlen onze Konin gin. De postduiven van de vereeni ging «de Ooievaar» te 's-Hage, die aanstaanden Zondag zullen vliegen bij het nationaal concours uit Maag denburg zijn Vrijdag ingekorfd en Zaterdagmorgen verzonden. De leden van de jury en constateurs zijn de heeren Terlaak, lïukhuijzen, De Waal, Van der Spek eu Vallée, uit Den Haag, benevens van der Beltz eu Jung, uit Rotterdam en Haarlem. De prijzen zijn verdeeld als voigt: le prijs eene groote gouden medaille; 2de een etui met 12 lepeltjes; 3e, 4e en 5e eene verguld zilveren medaille; 6e, 7e en 8e een zilveren medaille; 9e en 10e kunstvoorwerpen en 6 diploma's. Bij de jongstleden gehouden wed vlucht uit Hannover werd de eerste prijs behaald door den heer J. G. van den Berg, en vervolgens de overige door de heeren E. P. Verbeet Jr., G. Verbeet Sr., C. D. Dotlemau en C. J. Eisen. Het vervoer van vleesch van het abattoir naar de winkeliers is gegund aan het Amsterdamsch Goe derenvervoer, voor 24y„ cent per 100 KG., voor alle soorten vau vleesch en spek. Omtrent den afschuwelijken moord, Wuensdagnacht te Heinkens- zaud gepleegd, verneemt de Goesche Ct. nog het volgende: Aanvankelijk verklaarde de ver dachte C. de V., toen de burge meester hem het bebloede scheermes toonde, dat hij dit voerworp niet kende, doch toen het hem later nogmaals werd vertoond, erkende hij dat het zijn eigendom was. Niet tegenstaande zijn hardnekkig ont kennen en zijne pogingen om de schuld op zijne vrouw te schuiven die de spotachtige opmerking ernstig opvatte, maar wij hebben er helaas geen geld voor. Daarna wordt de brief verder gelezen; zooals alle brie ven van barones Sterzl aan haar zuster, eindigt ook deze met: hoe jammer dat ge niet hier zijt, wij zouden het zoo prettig vinden je eens te zien. De maaltijd is afgeloopen; de meid ruimt het theegoed op; de baron is weggegaan om in de dorpsherberg met de hoeren «bulka» te spelende overgeblevenen zien er nadenkend uit. Ik moet bekennen, dat ik heel graag eens naar Rome zou gaan, zegt de barones, terwijl ze met beide handen de broodkruimels van haar schoot op den grond schudt, en ik vindt het prettig er familie te hebben maar hun deftige vrienden trekken mij niet aan. Ik begrijp niet, waarom wij die zouden ontloopen, als wij in Rome waren, roept Slawa boos. Nu, gij zoudt u kunnen aansluiten, zegt de baron nes, die den heiligsten eerbied voor haar dochter koestert, maar ik blijf thuis, want ziet ge mijn beste Wiadimir, zegt zij nederbuigend tot haar schoonzoon in spe, ik ben nu eenmaal niet op mijn gemak in gezelschap, waar ik 's avonds mijn pantoffels niet kan aantrekkenl Maar mama' roept Bohuslawa, builen ziehzelve van kwaadheid, over dit gezegde! De baroues zwijgt verschrikt. Allen zwijgen. Men hoort in de kamer niets dan het knetteren van het vuur in de groote kachel en het snorken van den ouden jachthond, die op den rand van de japon der huisvrouw slaapt. Als wij den Bernini nu maar konden verkoopenl mompelt de barones, den draad van het gesprek weer opvat tend. De Bernini is een Apollobuste, een familie-erfstuk waarschijnlijk een copie van Bernini naar den Apollo van de Belvedère. Eiken keer, wanneer de familie Wolnitzky zich in geldelijke verlegenheid bevindt, wordt de «Bernini» naar een auderen kunsthandelaar gezonden, die hem echter na verloop van een bepaalden tijd onverkocht terugzend. Voor eenige dagen is de bereisde Apollo, die in New-York, Londen en Petersburg is geweest van een verblijf bij Meijer in Berlijn teruggekeerd. Wel, Wiadimir. je hebt hem nog in't geheel niet ge zien, roept Slawa, ik moet je de buste toch eens vertoonen. Is het de kop, die zulk een sprekende gelijkenis met je heeft, dan stel ik er bepaald veel belang, roept de Pool met een gloeienden blik op de schoone Slawa. Wil je de lamp meenemen? De buste is in het salon. Wiadimir gaat met beide dames in het salon, een groote, spaarzaam gemeubileerde kamer, waarin slechts eenmaal per maand stof wordt afgenomen. In een hoek op een mar meren voetstuk staat de schoone god ongetwijfeld een copie van den Apollo van den Belvedère maar of zij van Bernini is? De gelijkenis is treffend, roept Wiadimir opgewon den, terwijl hij beurtelings zijn hruid en de buste beschouwt. O, hier is een meesterstuk, het zou jammer zijn als U Nu, ik moet zeggen dat ik veel lust heb in een reisje naar Rome, zegt de barones. Slawa bijt zich ontevreden op de lippen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2