BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. vermoedt men toch dat de vader de schuldige is. Dagelijks twistten de ouders over dit kind, dat in 1870 geboren, bij hun huwelijk reeds 5 maanden oud was, en meermalen heeft hij zich ook tegenover anderen op schandelijke wijze over zijne vrouw teD opzichte van dit kind uitgelaten. Vaak ook werd het knaapje door den vader geslagen en mishandeld; wanneer het uit school kwam, moest het dikwijls zonder eten weer naar buiten om hout te sprokkelen. Kwam de verdachte 's nachts dronken thuis, dan nam hij het kind soms uit bed en bracht het in de schuur bij de kippen en konijnen. Wanneer de vader dan sliep, haalde de moeder het weer terug. Algemeen is men dan ook van meening, dat de vader de dader is. Het lijkje van het knaapje is Woensdag door de heeren dr. Schil- ham van 'z-Heer Arendskerke, en dr. Isebree Moens uit Goes geschouwd, en daarna Donderdag ter aarde be steld. De moeder, die daarbij tegen woordig was, was zoo aangedaan, dat zij bewusteloos nederviel. Aan de N. Rott. Cl. wordt uit Berlijn gemeld: «Eene officieele kennisgeving van den Generalpostmeister dr. Stepbau aan het bureau van den Duitschen Handelsdag bevestigt tbans offici eel het vroegere bericht, dat ook de Eogelsche Postadministratie se- derd 1 Juni het grootste deel hare postverzendingen doet over Vlissin- gen. Uitgezonderd zijn de postver zendingen naar westelijk en zuid- Duitschland, welke gelijk vroeger over Ostende geschieden. In deze kennisgeving worden uitdrukkelijk de voordeelen van den nieuwen dag dienst over Vlissingen in het licht gesteld.» Zaterdag namiddag had te Leeu warden de jaarlijksche harddra verij met paard en sjees vanwege HH. MM. den Koning en de Ko ningin plaats. Niet minder dan 32 paarden, allen Friesche en aan Friezen toebehoorende, namen aan den wedstrijd deel. De eerste prijs, de prachtige en kostbare gouden Konmgszweep, uit de fabriek van de heeren J. M. van Kempen en Zonen, te Voorschoten, werd ge wonnen door den bruinen ruin «Dibbels», van deu heer C. Bierma, te Oudebildzijl,gereden door A. Side- rius; de tweede prijs, een breed gouden oorijzer, vervaardigd door den heer F. Bakkers te Leeuwarden door de zwarte merrie «Freule», van den heer Th. Joustra, te IJtens, ge reden door H. Oneides. Prachtig weder begunstigde den wedstrijd, die door duizeuden men- schen werd bijgewoond. De commissaris des Konings, de heer mr. B. P. Baron van Harinxma thoe Slooteu, reikte de prijzen aan de overwinnaars toe met een warme toespraak, waarin hij hulde en dank bracht aan het koninklijke echtpaar, voor diens voortdurende welwillend heid jegens Frieslanden de Friezen. Een: leve de Koning! leve de Ko ningin! volgde van de talrijke toe schouwers. Men schrijft ons uit de Veen koloniën De oostelijke en noordelijke pro vinciën des lands zijn weer bevrijd van den griizen bezoeker, die elk jaar weer eenige weken verschijnt, om na aanhoudend morren der be woners, weer even schielijk te ver trekken. De sombere veenrook, die de schoone velden in een grauwen nevel hult, den blik daardoor be lemmert, de oogen pijnlijk aandoet, het gelaat een bruine tint neen, zij is een blijvend kenmerk der oostelijke bewoners die Dadeelig op de bloesems der vruchtboomcn werkt, de nare veenrook is thans verdwenen. Op de meeste velden staat nu de boekweit reeds vm gunstig; men vreest nu de nachtvorsten, die ook aau het koren en de groenten veel nadeel zouden toebrengen. De rogge staat hier over 't algemeen uitmun tend, evenals de aardappelen, die slechts nog op regen wachten. De landbouwers denken dan ook een voordeelig jaar, maar... 't kau ver- keeren. De grasvelden zijn goed bezet. In Friesland is men reeds met het maaien begonnen, waartoe weer evenals andere jaren honder- de Duitschers overkwamen, die straks weer met een aardig duitje huiswaarts keeren. RECHTSZAKEN. Het hoog militair gerechtshof heeft eeneu hoornblazer en eenen grenadier van het le bat. veroordeeld ieder tot drie maanden gevangenisstraf, ter zake van diefstal, door twee vereenigde personen door middel van eenen valschen sleutel gepleegdeenen grenadier werd een maand gevangenisstraf opgelegd wegens heling, door opzettelijk eenig door misdrijf ver kregen voorwerp als geschenk aan te ne men. De krijgsraad in het le militaire arron dissement heeft eenen jager veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf ter zake van lo. mishandeling van eenen beambte in functie, en 2o. wederspannigheid, gepaard met feitelijkheden die eenig lichamelijk letsel veroorzaakt hebben, eenen milicien van het le hat. grenadiers verwezen tot 14 dagen militaire detentie, wegens eerste desertie in tijd van vrede, door niet te voldoen aan eene oproeping in werkelijken dienst. Engeland. De toevloed van vreemdelingen te Londen is ontzag lijk. De voorbereidselen tot het feest va>i Dinsdag zijn talrijk. lederen dag wordt het programma aange vuld. Donderdag is besloten dat de Kroonprins van Duitschlaod naast de koningin zal verschijnen, op den zetel tegenover hen, zal de prinses van Wales plaats nemen. De overige vorsten zullen te paard, in uniform volgen. Duitschland. De toestand des Keizers wordt, uit den aard der zaak langzaam, maar toch merkbaar heter. Z. M. heeft in den laatsten tijd het bed dagelijks eeuige uren verlaten en herhaaldelijk regeeringszaken behandeld. Vooralsnog heeft hij ech ter nog groote behoefte aan kalmte en rust. De Rijksdag heeft na een weinig beduidend debat alle vooretellen, welke aan de orde waren, in derde lezing afgedaan. Daarna is door deu staatsecretaris Botticher de keizer lijke boodschap tot sluiting der zit ting voorgelezen. Op bijzonder bevel van den Keizer, was hij bij den Rijksdag de tolk van het gevoel van erkentelijkheid van den Keizer voor de wijze, op welke de Rijksdag de wetten aangenomen heeft, die aan de weerbaarheid en de geld middelen des rijks de vastheid ver- leenen, welke de eerste voorwaarde is voor den vrede en voor de ont wikkeling van des Keizers werk. Met een driemalen herhaald: «Leve de Keizer» ging de vergaderinguiteen. Omtrent de Zaterdag gehou den slotzitting van den Rijksdag is bijzonder meldenswaardig, dat Ben- nigsen, alvorens de suikerwet defi nitief aan te nemen, van de regee- riDg vorderde, dat zij uit landen, die óf door de ontwikkeling hunner productie, óf door bun groot ver bruik voor de Duitsche suikerindus trie van beteekenis zijn, met name in het overzeesche gebied, door de consuls geregeld berichten zal in winnen. Men zou misschien ook z-ide hij van tijd tot tijd zaak kundige personen naar die landen kunnen zenden, in de eerste plaats naar Java, Cuba en de Zuid-Ame- rikaaosche landen. De staatssecretaris Jacobi ant woordde, dat aan den wensch reeds wordt voldaan. Of de maatregel nog ve-sterkt kan worden, is mede reeds een onderwerp van zorgvuldige over wegingen. Het is tbans bepaald zeker, dat de nieuwe Duitscke Rijksleening een dl/s percents fonds zal worden. Het Rijksgerechtshof heeft veroordeeld: Koechlin-Claudon tot een jaar, Blech en Sehiffmacher tot twee jaren, Trapp tot anderhalf jaar vestingstraf. Jordan, Reybel, Freund en Humbert zijn vrijgesproken. Duitscklaud is toegetreden tot de overeenkomst vau Engeland en Nederlaud tot wering der drijvende drankwinkels op zee. Uit Berlijn wordt gemeld Zondag avond reed de van Pots dam komende trein op een trein, die aan het station Wannsee stond. De locomotief van den eersten trein werd omver geworpen en een wag gon van den stilstaanden trein ge raakte in brand. Men zegt dat twee personen zijn gedood, terwijl vijf personen zwaar en velen licht ge wond zijn. De cijfers zijn echter nog niet met zekerheid bekend. Eenige reizigers die in den bran denden waggon zaten, worden ver mist. Frankrijk. De minister van Oor log zal de volgende wetsontwer pen indieneneen tot het indeelen der jeugdige lieden der klasse van 1886, thans vrijgesteld krachtens de wet van 1872, bij het leger; een tot het verbeteren van den toestand der onderofficieren, die opnieuw dienst genomen hebbeneen tot het vormen van 4 regimenten cavalerie en het opheffen van 10 escadrons Afrikaansche jagers; en eindelijk een tot het vormen van 18 nieuwe regimenten infanterie. De Ligue des Patriotes heeft zich tot den president der Repu bliek gericht met een schrijven, waarin zijne tusschenkomst bij de Duitsche regeering wordt verzocht, om de invrijheidstelling te bewerken van den Franschmau Köchlin, door het Hof te Leipzig veroordeeld tot een jaar vestingstraf. Tengevolge vau een onbedui dend voorval in den loop der zit ting vau de comm:s-ne voor het leger-outwerp, heeft de Mahy zijn ontslag als voorzitter dezer com missie genomen. De leden betreuren ten zeerste dit besluit van deu geachten afgevaar digde en zijn besloten zijn ontslag niet aan te nemen. De Kamer beeft artikel I der militaire wet aangenomen, in houdende dat elke Franschman ver plicht is tot den militairen dienst. Een amendement, inhoudende dat men alleen in oorlogstijd verplicht is persoonlijk te dienen, werd ver worpen. Ook art. 2, bepalende den duur van den milita:ren dienst op 20 maanden, is aangenomen. Diplomatieke dépêches verkla ren alle geruchten, dat Jules Grévy als president der Fransche republiek wil aftreden, voor volkomen onge grond. Spanje. De persoon, die den aan slag op maarschalk Bazaine pleegde, zekere Hillairand, is te Madrid voor de rechtbank verschenen. De eisch is 15 jaren dwangarbeid en de kos ten van het proces. Italië. Naar men zegt, heeft Ita lië het invoerrecht op spiritus op 1,80 lire per hectoliter en per graad verhoogd, voorloopig tot 21 Juli. Hongarije. Uit Budapest wordt gemeld, dat men zich in die stad uitsluitend met de verkiezingen bezig houdt. De regeeringscaudidaten heb ben eene groote meerderheid be haald. Op vele plaatsen ging de stemming van bloedige tafereelen vergezeld. Men maakt melding van een tiental slachtoffers In het comitaat van Pressburg, hebben de kiezers der antisemiti sche candidaten, in de meening dat de liberale candidaat in de meer derheid was, de bureau's der sectiën in brand gestoken. De u tslag der stemming is als volgt: 188 liberalen, 77 leden der oppositie, 6 antisemieten en 11 die tot g*eene partij behooren. Bulgarije. De Standard ver neemt uit Weenen dat de regenten van Bulgarije voornemens zijn aan de Sobranje voor te stellen eene wijziging der grondwet, waardoor de Sobranje zoude verkrijgen de bevoegdheid om eenen jaarlijks her kiesbaren regent te benoemen, tot dat de groote mogendheden eenen candidaat voor den troon voorstellen. Servië. De Wiener Allgemeine Zeitung bevat uit Belgrado eene bevestiging van het bericht, dat de voornaamste taak van het nieuwe hoofd van het Servische Kabinet, Ristics, bestaan zal in het tot stand breugen eener echtscheiding tus- scheu den Koning en de Koningin. De scheiding zou volstrekt niet op verlangen der Koningin plaats heb ben, zooals het tot hiertoe heette, maar op aandriDgen van den Ko ning. Gelijktijdig loopen geruchten, dat Koniüg Milan ernstig lijdende zou zijn, naar het heet ten gevolge van eene poging om hem te ver giftigen. Zelfs wordt reeds gespro ken van de mogelijkheid van het instellen van een regentschap. Uit Belgrado wordt gemeld dat een nieuwe inval van 400 Aibaueezen heeft plaats gehad van de zijde van Kerurchanbi. Met twee vaandels voorop rukte deze troep tot in het dorpDadowovas, verscheiden personen doodend, waar onder vrouwen en kinderen. Acht dagen van te ^oren, viel een troep van 16 Nizaras, onder een sergeant, een wachtkorps van de Servische grens aan. Sedert het begin van dit jaar hebben deze invallen van Aibauee zen en Nizams het leren aan dertig personen gekost. De regeering heeft eene krachtige nota gericht tot de vertegenwoordigers der Porte. Noord-Amerika. (V. S.) De burgemeester van New-York heeft eenen brief geschreven aan de com missie voor landverhuizers naar Noord-Amerika, waarin hij verklaart volkomen in te stemmen met haar besluit nopens de op staatskosten overgebrachte immigranten uit Ier land, welk besluit de rechtbank heeft vernietigd. De burgemeester spreekt de overtuiging uit dat door het con gres der Unie stellig de immigrate van geldelijk bijgestane personen bedoeld was, gelijk de schrijver weet, omdat hij de beraadslagingen hierover in het Congres heeft bij gewoond. Hij is van oordeel dat de 1 and verhuizerscom missie van het von nis der rechtbank behoort te apel- leeren, ten einde den waren rechts toestand betreffende de immigranten in Noord-Amerika uit te maken. Wij ontvingen heden bet Pro- Ie nummer eener Deutsche Burger Zeitungeen weekblad Zaterdags verschijnende, en uitgegeven door de «Deut-chen Biirger-Vereiu,» te Rotterdam. De netto opbreDgst zal gestort worden in het fonds voorde oprichting eener Duitsche school of dienen tot ondersteuning van Duitschers in Nederlaud. Een treurige liefdesgeschiede nis is dezer dagen voorgevallen te Croix (Belgiej. Twee jongelieden, een daglooner en een handwerkster beminden elkan der feeder, maar hunne ouders ver zetten zich hardnekkig tegen een huwelijk. Diep bjdroefd besloten bei den in hun wanhoop, na nog eene poging te hebben gewaagd om hunne ouders tot andere gedachten te bren gen, een einde aan hun leven te makeD. De geliefden begaven zich naar den oever van liet kanaal van Was- quehal, bonden hunne lichamen met een touw te zamen en in eene laatste omhelzing stortten zij zich in het water. Hunne lijkeu werden kort daarna opgehaald en naar de wonin gen der ouders gebracht. Zij telden te zamen nog geen 38 jaar. Het uiterlijk van den over leden rechtsgeleerde en staatsman Batbie beschrijft de Figaro aldus: «Het was geen mensch, maar een ontzaglijk, geweldig, reusachtig oor logsgevaarte: zonder zijne jas zou men gemeend hebben een van die dappere der middeleeuwen te zien die tweehands-slagzwaarden zwaaiden en de vervaarlijke drinkglazen ledig den, welke wij in oude kasteelen met verbazing aanschouwen. Hij was zoo groot, dat hij op de tribune in een voetbad scheen te staan. Krachtig en breed van schouder, met vierkante borst, was hij een parlementaire Hercules, wien het hoofd te zwaar viel, zoodat het meestal naar den linkerschouder overhing. LaDge, hangende haren en een prachtige grijze ringbaard omlijstten het gelaat van dit eenig exemplaar der uitgestorven rassen als een vertegenwoordiger van vroe gere tijden, verdwaald in de eenigs- zins dwergachtige vergadering van het Luxemburg. Ook Da zijn aftreden blijft generaal BoulaDger de gemoederen in Frankrijk vervullen. Men zegt dat hij 1 Juli van Parijs naar buiten vertrekt, om de wapenschouwing van 14 Juli te ontloopen. Maar anderen beweren dat die wapen schouwing niet zal plaats hehbeu, omdat generaal Ferron en Grévy voor eene manifestatie ten gunste van Boulanger vreezen, wanneer zij te Longchamps verschijnen. Bij Decaux te Parijs is verschenen een werk, getiteld „Le Dossier du général Boulanger", eene geschiede nis van len populairen ex minister, met allerlei anecdoten en illustraties. Een zakkenroller, Herminque, liep voor het station, op de Boule vard Montparnasse, te Parijs, op en neer naar buit te loeren. Daar zag hij twee provincialen, die juist met den trein uit Bretagne schenen te zijn gekomen, en spoedig bood hij zich als wegwijzer aan. Onderweg, bij het bezichtigen van enkele merk waardigheden, maakte de cicerone de mannen telkens attent op de zakkenrollers. Toen de mannen een prachtig monument stonden te be kijken, stak hij zijn hand in den zak van een hunner en greep een welvoorziene beurs, doch liet deze vallen. Hij verontschuldigde zich, zeggende dat het slechts een grap was geweestdoch de bestolene greep den dief en zei: «Wij zijn niet zoo dom als we er uitzien» en meteen haalden de «domme» provincialen hunne penningen als politie-beambten te voorschijn en rekenden den zakkenroller in. Een 14jarig inwonertje van Casale «leende» dezer dagen uit zijns vaders brandkast 10000 lire en toog op reis, «om ondervinding op te doen,» zooals bij in een achtergelaten brief aan zijn ouders deed weten. Achter eenvolgens bezocht hij Turijn, Genua, leefde op grooten voet, zooais iemand die van alles wat te weten wil komen past, ea reisde eindelijk naar Milaan. Doch papa had der politie van het uitstapje kennis gegeven; deze telegrafeerde r aar alle windstreken en het gevolg wa«, dat toen onze j ugdige reiziger te Milaan uit den trein stapte, een politieagent hem uitnoodigde mee naar het bureel te gaan, waar hij de beste ervaring van zijn geheele reis kon opdoen, nl. dat jongens hun ouders niet. mogen bestelen om pleizierreisjes te maken. Bij het bestudeeren vau onge veer 1450 bekendmakingen, welke aan de huizen vau Pompeji zijn ont dekt, is den heer dr. Willems ge bleken, dat de meeste verkiezings- reclamens waren, dat de verkiezings strijd in die stad zonder eenige verbittering werd gevoerd en dat men bij het stellen van kandidaten raet echten kleinsteedschen zin niet naar beginselen vroeg, maar er zich enkel om bekreunde, tot welke kring de handidant behoorde. Moest er een ambtenaar, een aedilis of een duu- moir wo"den gekozen, dan werd door het gilde der goudsmeden een rijke y odds mid, door de kleine hand werkslieden een kleine haudwerks- man aanbevolen, en dat, zonder op andere kaudidaten te schimpen, maar tevens, zonder gronden te noemen, aau het openbaar welzijn ontleend. Van nationaal leven, van politieke partijdrift vindt men hier geen spoor. De reclames werden met groote let ters geschreven en behooren niet enkel in de laatste dagen van Pom- peji te huis, maar dateeren voor een deel uit den tijd van Augustus. Met goeden uitslag heeft de heerWillems zich aan de moeielijke taak gewaagd de talrijke opschriften zooveel mo gelijk cronologisch te ordenen. Het blijkt dat de inwoners yanPompeji in kringen van kiezers waren afge deeld en dat telkens die kandidaten geacht werden gekozen te zijn, die in de volstrekte meerderheid der kiezerskringen het betrekkelijk groot ste aantal stemmen had verworven. Wit is uw beroep? vroeg de president van de rechtbank, terwijl hij eeu dief en inbreker door zijn bril aankeek. Wat ik ben hernam de boef op zijn liefsten toon; «wel, ik ben reizend zuiveraar van gebouwen!» S COOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip IV. A. Schollen, leapt. Bak ker, vau Rotterdam, arriveerde 17 Juni te New- York. Het stoomschip Drenthe, kapt. Le Clcrcq, vertrok 18 Juni van Rotterdam naar Ned.-Tndië. Het stoomschip Schiedam, kapt. Ponsen, vertrok 18 Juni van Amsterdam naar New-York en pas seerde 19 dezer des ochtends 7 uur Dover. NO. wind. Het stoomschip Leerdam, kapt. Stenger, ver trok 18 Juni van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Conrad vertrok 18 Juni van Batavia naar Amsterdam. B. K. KERKBERICHT. Kathedrale en 'Parochiekerk van den II. Jozef. Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Vrijdag te 8 gezongen II. Mis. Zaterdag te half 9 de II. Mis ter cere van het II. en O. Hart van Maria, met 500 dagen allaat, ter bekeering der zondaars; 's avonds te 6 uur liet Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om le biechten Catechismus naar gewoonte. In de week eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Parochiekerk van den II. Anlonius van Pad na Dinsdag en Vrijdag te 8 uur gezongen II. Mis, te 7 uur het Lof. Woensdag-avond 7 uur Vergadering voor dc leden der Derde Orde. In deze week, dc H.II. Missen te half 8, 8, half 9 cn half 10 uur. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Wegens het schoonmaken der kerk tot Zater dag geen II. Diensten. Zaterdag (le 1TH. Missen te half 8, 8, half 9 cn9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3