kerknieuws. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. vooruitstrevend en op de hoogte van haar tijd. Indien namen bij de totstandko ming van dit werk moeten worden genoemd van hen, die zich ten opzich te van den aanleg van den nieuwen weg verdienstelijk hebben gemaakt, zijn het die van de heeren Jacob Boreel en Ch. Schone. Vooral het initiatie! van den laatste heeft veel tot het welslagen van dit werk bij gedragen. Een der bij de opening tegeuwoordige gasten stelde daarom Zaterdag voor, den nieuwen weg voortaan de «Jacob Boreellaan» te noemeu, waaraan een ander toe voegde, dat de «Jacob-Boreellaan» welio dubbele beteekenis de «Schone- Jacob-Boreellaan» mocht heeten. Dit zij zoo. Zondag had op den Rijn bij Oudshoorn de roeiwedstrijd plaats, als vervolg op de feestelijkheden ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van Hollanclia. Er was meer publiek opgekomen dan den vorigen dag, hetgeen gedeeltelijk te danken was aaa den Zondag, maar voor een groot deel daaraan, dat roei- wedstrijden het publiek meer be langstelling inboezemen dan zeil wedstrijden. De arace» was bepaald zeer schoon te noemen. De Studentenvereenigin- gen «Njord», «Laga», «Triton», en «Nereus» dongen mede, benevens de burgervereenigingen «De Hoop», «De Amstel», «Fortuna#,Neptunus», «Dordt», «Delftsche Sport», en «Wil lem III» van Amsterdam. «Njord» wist zijn ouden roem op te houden. In al de vier nummers, waarin zij meeroeide, behaalde zij den eersten prijs. Hare geduchtste tegenstander is «Triton» van Utrecht welker roeiers uitmunten door een netten slag. Vooral «Triton's» jonge tweet. die de premie verwieri', was zeer te prijzen en kwam slechts een oogenblik later aan de boei van afvaart dan «Njord». «Oude twee» won «Njord», met zijn ploeg «Paramaribo», niettegen staande de boot half vol water was geloopen aan de boei van omvaart; «Laga» behaalde de premie. In den strijd tusschen de «jonge vier» behaalde «Njord» den prijs en «Triton» de premie. Het verschil was hier 13 seconden. In «oude vier» roeide «Njord» niet mede. Hier won «Laga» den prijs en «De Hoop» uit Amsterdam de premie. Van de «Sculling-Outrigged race'» (juniores) behaalde het eerelid van «Njord», mr. C. Vermeer, den prijs, terwijl «Chopine» van «Eortuna» de premie verkreeg. Iu de «Sculling-Outrigged» (seni ores) behaalde de «Cavalier Seul# van «Eortuna,» de heer Schilling, den prijs. Van «Wherrie's (inrigged) won de «Amstel» en «Neptunes» kreeg de premie. Devierriems- outrigged» kwam niet ■uit, daar «Njord» alleen was inge schreven. De feestelijkheden hadden groot succes. Zondagavond werd in het Loge- gebouw op denEluweelen Burgwal te 's-Graveuhage een feestelijke ont vangst bereid aan de Belgische vrij metselaren, leden van het Groot- Oosten van België die een bezoek kwamen brengen aan hunne Noord- Ntderlandsehe broeders. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd ruiten ingeworpen van den Rijnstoomtram tusschen Den HaagScheveningen. Zondag na middag gelukt^ het aan het personeel van ééne der trams, zoo goed als op heeterdaad te betrappen iemand die een steen door de glazen wierp en toeu ijlings wegliep. De conducteur liet dadelijk stoppen, zette den ver- moedelijken dader tot aan de Ko- ninginnebrug achterna en rustte niet voordat hij hem in handen had. Een agent van politie nam den arrestant van hem over. De passagiers van den stilstaanden tram juichten de daad van den con ducteur toe. Het gerucht liep, dat dezelfde kwaadwillige ook eene plank of een stuk hout op de sporen had gelegd waardoor gevaar voor den tram kon ontstaan. Op de heden te Utrecht te houden vergadering van R. C. Kies- vereenigingen de Bond van N. en Zuid Holland zal vertegenwoordigd worden door de hh. Tenhagen, Mulder en mr. Kolkman van Den Haag, Op de Laak van Leiden, en Raaymakers van Nieuwer-Amstel. Te Ede is Zaterdag jl. door den veldwachter in hechtenis ge nomen zekeren J. H. Edeler, een Duitscher, verdacht van diefstal van een schaap uit een hok van Ter- maten onder Esschen, gem. Barne- veld. De zak, welke de man bij zich droeg, bevatte behalve scha- penvleesch. spek, enz., ook eenen bos met allerlei sleutels en loopers, schroevendraaiers en een dolkmes van een halve meter lengte. Hij werd gevankelijk naar Arnhem ge bracht. Een ingezetene uit Wekerom was denzelfden morgen aangifte komen doen van het ontvreemden van een paar laarzenhet bleek toen, dat de in hechtenis genomen man deze aan zijne voeten had. Ook een paar te Essen gestolen vrou wenrokken werden bij hem gevon den. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Maandag gehouden zitting van de Tweede Kamer is de dis cussie aangevangen over de Tji- omat-zaak. De heer Kielstra hield een langdurig pleidooi voor de heeren Sol en De Sturler, tegenover de re geering en de regeeringsambtenaren. Hij betoogde dat de uitge?etten on rechtmatig behandeld waren en drong er krachtig op aan hun recht te doen weervaren. Heden voortzetting. De Eerste Kamer is bijeengeroe pen tegen heden, Dinsdag 28 Juni, des avonds te 8 uren. Nederl. Herv. Kerk. Twee personen te Sloterdijk hebben zich tot de kerkeraad aldaar gewend, met het verzoek, dat deze, naar de gebruike lijke uitdrukking, ,/de reformatie hunner kerk ter hand neme." De kerkeraad beeft geantwoord, dat hij dit verzoek niet in overweging kan nemein. ESECH1SIME89. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Maandag P. W., wegens het helen van effecten van dr. Jennes, wetende dat deze door diefstal verkregen waren, tot drie jaren gevangenisstraf, komende de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht in min dering. De kantonrechter te Leiden heeft uitspraak gedaan in de zaak vau het vroeger verliefde paar, waarvan de minnaar na de verbreking van het engagement den verlovingsring terugzond, maar zijne vroe ger verloofde weigerachtig bleef dit weder- keerig met het van hem gekregen gouden horloge en dito ketting te doen, bewerende dat het haar eigendom was geworden. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis werd nu zijn door hem tegen haar ingestelde eiscli, om teruggave der waarde van bovengenoemd geschenk, ontzegd, met veroordeeling in de kosten van het geding. De kantonrechter overwoog dat het hier niet gold een ruil (met een ring), maar eene schenking om niet, waarbij geen voor waarden waren gesteld, en dat zoo al de schenking is gedaan met het oog op een aanstaand huwelijk en zelfs in de hoop, dat de begiftigde daartoe te eer bewogen zou worden om de huwelijksverbintenis te sluiten, de verijdeling van die hoop of het missen van het doel der schenking, geen grond oplevert om deze schenking te her roepen. De vergelijking van giften tusschen verloofden met godspenning, door den verdediger gemaakt, stelde de kanton rechter geheel ter zijde. Eindelijk over woog de kantonrechter, dat trouwbeloften geen rechtsvordering geven. Het Gerechtshof in Den Haag be sliste in zijn Maandag gehouden zitting, met bevestiging van een door de Dordtsche Rechtbank gewezen vonnis: dat de curator iu een faillissement niet alleen bevoegd, maar zelfs verplicht is, wanneer de eerste hypotheekhouder de onroerende goederen van den schuldenaar hetzij voor, hetzij staande het faillissement verkoopt, de, na aftrek van de door üem voorgeschoten gelden, overblijvende ver- kooppenningen in ontvangst te nemen en daarmede vervolgens den tweeden en ver dere hypotheekhouders te voldoen, of ze anders als bate in de failliete massa te brengen. Een gefailleerde kruidenier te Alk maar, die slechts korten tijd zaken deed, is door do rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens bedrie- gelijke bankbreuk. Engeland. Sir Henry Holland verklaarde iu het Lagerhuis dat ten gevolge eener botsing tusschen de Franschen en hunne inlandschebond- geuooten aan de eene, en de hoof den van Badiboe aan de andere zijde, de Frausche vlag te Badiboe, aan de rivier Gambia, geheschen is. Ba diboe staat niet onder Britsche be scherming, maar ligt toch binnen het gebied aan de Gambia, waar de Britsche invloed geldt. De hoofden verkeeren dan ook sedert vele jaren onder tractaats-verplichtingen tegen over Engeland. De zaak heeft ern stig de aandacht getrokken der Brit sche regeering, die ten volle over tuigd is van de noodzakelijkheid tot bescherming der Britsche rechten en belangen aan de Gambia, en daar over met de Fransche regeering onderhandelt. Het geschenk van de Belgi sche Kon. familie aan Koningin Victoria bestaat uit een gouden vaas van 1,60 meter hoog, waarop de belangrijkste data van de regee- riDg der Koningin zijn gegraveerd. Duitschland. Volgens authen tieke mede&eelingen omtrent het spoorwegongeluk te Wannsee, heeft de botsing plaats gehad ten gevolge van het te vroeg gegeven signaal aan den aankomenden trein, om het station binnen te rijden. Door hot sing met een waggon 2de klasse, welke de laatste wagen van den stil- staaudeu trein was, werd de gas houder van de locomotief van den binnenrijdenden trein vernield en geraakte door haar vuur het ont snappende gas in brand, tengevolge waarvan drie personen, twee vrouwen en één man, wier identiteit nog niet is kunnen vastgesteld wordeD, verbrand zijn, en zeven personen meer of minder zware wonden heb ben gekregen. Met betrekking tot de Troon opvolging in het Hertogdom Saksen- Coburg-Gotha verneemt de Berlijn- sche correspondent van the Standard, dat in een onlaDgs gehouden ont moeting van de Hertogen van Coburg en Edinburg werd overeengekomen, dat van de wettige en grondwettige Troonopvolging niet zal worden af geweken. Door den meermalen genoem den baron Von Loë is een geschrift in 't licht gezonden, waarin hij tegen prins Von Bismarck te velde trekt. Er komen echter zulke grofheden in voor, dat de taal van den gewe zen diplomaat aan de reputatie van den Rijkskanselier geen afbreuk zal doen. Nieuws wordt daarenboven in het betrokken geschrift niet aan gevoerd. Omtrent het bezetten van den Prins - Bisschoppelijken Stoel van Breslau worden de meest uiteenloo- pende geruchten verspreid. De Paus zou zich niet in de kwaestie mengen, zoodat de keuze alsnu door het Dom kapittel zou behooren te geschieden. Het Domkapittel zou zijn stemrecht in dit opzicht niet hebben verloren of prijs gegeven. Van een andere zijde wordt verhaald, dat de benoe ming, door den Paus, van den Bis schop van Fulda tot Prins-Bisschop van Fulda zeer spoedig te wach ten is. Frankrijk. De Kamer van Af gevaardigden heeft Maandag tot en met art. 9 van de militaire wet aangenomen. Verworpen werd een amendement, waarvan de strekking is, aan de in dienst zijnde militai ren het stemrecht te verleenen. Delpit heeft in den Figaro een brief geschreven aan den prins van Hohenlohe, naar aanleiding van zijn avontuur te Benfeld. Hij beklaagt den Prins, die het ambt van tiran moet uitoefenen, en,hoewel slechts de gehoorzame dienaar van Bismarck, alleen aansprakelijk wordt gesteld voor de daden van willekeur in den Elzas gepleegd. Delpit eindigt aldus: «Ik heb geen rancune jegens u en wie weet hoe de tijden veran deren indien ik ooit prefect word van den Beneden-Rijn, vergun ik u bij voorbaat in mijn goede stad Straatsburg te vertoeven». - Het Russische dagblad De Nieuwe Tijd zegt over de door Duitschland in Elzas-Lotharingen genomen maatregelen, dat de Duit- schers wel de openbare uitingen van sympathie voor Frankrijk on derdrukken kunnen, maar dat zij die sympathieën zeiven niet kun nen vernietigen, omdat deze ge grond zijn niet op hefsentimenteel verlangen van den Elzasser en den Lotharinger om Franseh burger ge noemd te worden, maar op den staathuishoudkundigen toestand van het land, dat, rijk vóór 1870, dage lijks meer en meer verarmt ten ge volge van de exploitatie, waaraan het van de zijde der Pruisen en andere Duitsche avonturiers bloot staat. Hongarije. De autoriteiten zijn zeer verontrust door de tooneelen van ongekende woestheid, welke de verkiezingen en vooral de antisemie- tische beweging hebben gekenmerkt. Zaterdag hebben de antisemieten van Dunaszerdahely, om den triomf van den kandidaat, die verkozen is, te vieren, den jodenwijk in brand ge stoken, die daardoor geheel verwoest is. 120 familiën zijn totaal geruïneerd, daar zij alles met den brand verlo ren hebbeD. Italië. De Italiaanse Ue Regeering heeft officieel ter kennis gebracht van het Fransche goevernement, dat Italië geen deel zal nemen aan de tentoonstelling van 1889. De Czaar heeft een ukase uit gevaardigd, omlaDgs de Chineesche grens 5 nieuwe Kozakken-regimen ten op te stellen. Rusland. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat in zuid-westelijk Rusland de overheden op groote schaal de Oostenrijksche en Duitsche ambtenaren in Russi- schen dienst ontslaan; de meesten krijgen slechts veertien dagen te voren de opzegging en moeten over haast vertrekken en alles achter laten. Uit Taschkend melden de be richten eene groote bedrijvigheid onder de Transkaspische militairen de plaatselijke commandanten heb ben hevelen ontvangen zich inarsch- vaardig te houden. De Russische overheden laten niemand door. De Turken versterken Erzerum. De Times meldt uit St. Peters burg dat de door de Engelsch In- diche overheid uitgebannen radja Dhuliep Singh eene petitie uit Mos kou aan den Russischen Keizer gericht heeft om te zijnen gunste tusschenbeide te komen. Turkije. Volgens een schrijven uit Constantinopel wordt de val ver wacht van hettegenwoordigTurksch kabinet en de aanstaande optreding van Kharadin-pacha. Ook wordt ge meld dat in de Turksche hoofdstad zekere ongerustheid heerscht over de bewegingen der Russische troe pen op Armenisch grondgebied. Aller blikken, aller opmerk zaamheid is thans uitsluitend ge richt op het vraagstuk van de rati ficatie der Egyptische conventie, waarvoor de tijd den 22en dezer maand zal zijn verstreken. Men verzekert dat de Porte thans de weglating vraagt van den tegen- brief, welke aan de conventie is toegevoegd en die het volgende bepaald: «De weigering der mogend heden, wier gebied aan de Middel- iandsche Zee grenst, een nieuw uit wendig gevaar opleverende, zou de verlenging der bezetting door En geland medebrengen. Wat ook zij, sir H.-D. Wolff en White stellen alles in 't werk om de ratificatie te verkrijgen, daar markies Salisbury hun heeft getelegrafeerd al het mo gelijke te doen om haar vóór 20 Jnni te verkrijgen. Zij hebben het gerucht verspreid, dat zoo de conventie niet wordt goedgekeurd, de Eugelsche gezant zijne paspoorten zal vragen. Engeland, Oostenrijk en Italië, van hunnen kant, blijven niet wer keloos en sporen den Sultan aan om de conventie te ratificeeren. Engeland vooral drukt met al zijn zwaarte en dreigt met het spooksel eener altijddurende bezetting, zoo er geene ratificatie plaats heeft. Als tegenpartij roert Rusland zich druk. Het zou door den toeleg van Nelidoff zijn, dat de Sultan door de ratificatie zijn troon zou wagen. Deze toeleg schijnt door een artikel in de Novoja Vremja te zijn bevestigd, uit welk artikel bleek, dat, zoo Eugeland voortging het evenwicht te verstoren, Rusland eene vergoeding zou vinden door naar den Bosphorus te marcheeren; dit arti kel zou op den Sultan een ernsti- gen indruk hebben gemaakt, daar hij de oogmerken van Rusland vreest. Volgens dezen gedachten- gang, is de spoedige overhelling van Servië naar Rusland geschikt om de vermoedens van den Sultan te bevestigen. Sir Wolff hoopt heden een onder houd met den Sultan te zullen heb ben. Het is moeilijk te zeggen of hij de ratificatie zal verkrijgen; sedert den vorigen dag schijnen de kansen ten gunste van deze oplos sing verminderd, en de indruk der Turksche personen, die zitting heb ben in den Raad, is, dat de groot vizier van gedachte zou zijn veran derd en de ratificatie niet plaats hebben. De reisgidsen volgen elkaar snel op. Thans verscheen bij A. Akkeringa te Amsterdam «De spoor- en tramgids» voor den zomerdienst. Een landbouwer kwam met zijn paard en wagen van den Was- senaarschen weg den Haag inge reden en, na voor een tapperij te hebben opgehouden, vroeg hij een voorbijgaanden jongen, om voor een cent zijn paard vast te willen hou den. De jongen voldeed daaraan, doch toen hij bespeurde dat de staart van het beest was opgestoken, vroeg hij den man: «Waarom heeft die knol een knoop in zijn staart?» «Omdat ie zoo kort van geheugen is; zoo doen ook sommige menschen wel eens met hun zakdoek!» ant woordde de boer. «Als je bonk zoo'n memorie heeft dan zal ie ook wel vergeten om weg te loopen; laat 'm dan maar gerust alleen staanEn de joDgen ging zijns weegs. Tegen 3 arbeiders in de ge meente Heerde is proces-verbaal opgemaakt wegens vermoedelijken diefstal van verschoten projectielen en granaten uit het kamp op de Oldebroeksche hei. De politie ziende aankomen, zetten zij het op een loopen en wierpen de zakken, waarin zij de voorwerpen geborgen had had, weg. De bedelarij in de Langstraat brengt het uit een oogpunt van bru taliteit zeer ver. Ten bewijze hier van kunnen de volgende historische staaltjes dienen, zegt de Bred. Ct Onlangs kwam het voor, dat iemand ondersteuning vroeg «huis aan huis», omdat hij op ziju terrein eene woning wilde bouwen! Nog curieuser is het volgende feit. Een bedelaar van beroep verzoekt in eene herberg om een aalmoes en krijgt er een. Daarna vervolgt hij zijn tocht en nalat hij de omgeving afgebedeld heeit, komt hij terug in dezelfde kroeg en «commandeert» een glas bier. Hij proeft het en ver volgens heet het: dtl's goei bier, daar moste me een gansche kruiks'ke van geven.» En zoo geschiedde hetl Vrijdag zijn in het Engelsch kanaal, bij Duinkerken, de stoomer Boncan en het petroleumschip Bel- landine in aanvaring gekomen. Het eerste schip is zwaar gehavend, het tweede bekwam belangrijke averij, doch menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Patrick Carey, de Fenian te Parijs, is geïnterviewd door den correspondent van de Morning Ad vertiser, die hem vroeg of het waar schijnlijk is dat de dynamiteurs iets te Londen zullen uitrichten. Het antwoord luidde«Naar alle waar schijnlijkheid zal er iets gebeuren, doch wanneer zeg ik niet. Wij willen geen man, vrouw of kind in Enge land kwaad doen, doch strijden tegen, wat ik noem, de symbolen der Engelsehe regeering». Volgens die woorden zullen de dynamiteurs trachten eenige publieke gebouwen in de lucht te doen springen. William O'Brien is Donderdag uit Amerika teruggekomen. Met hem reisde een jongmensch, Peter Troy, die verscheidene ijzeren kistjes bij zich had, waaraan een lange lont. De policie heeft hem gearresteerd; hij beweerde niet te weten wat de kistjes bevatten en ze van een vriend in Amerika te hebben ontvangen. Omtrent het onderscheid tus schen de geestvermogens van man nen en vrouwenwordt in het Engelsehe tijdschrijft The Nineteenth Century, door G. J. Romanes het volgende gezegdDe oordeelskrach ten zijn over het algemeen sterker bij den man dan bij de vrouw, maar in snelheid van opvatting overtreft de vrouw den man, het welk echter hoofdzakelijk samen hangt met een grootere ontwikkeling van het zenuwstelsel der vrouw. Men verhaalt van vrouwen, die niet alleen het toilet van andere vrouwen, die haar in vliegende vaart voorbij rijdeD, van onder tot hoven kunnen beschrijven, maar ook in staat zijn te zeggen of de kant echt of na maak is. Romanes nam nog de vol gende proeven. Hij liet een aantal ontwikkelde personen om een tafel plaats nemen en legde hun om beurten dezelfde passage uit een boek voor, om die zoo snel mogelijk te lezen, waarbij voor 20 regels een tijd van 20 seconden werd toegestaan.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3