Am onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Donderdag 23 Juni 1887. No. 1215. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Btrangère G. I. DATJBE fy" Co., J OIL F. JONES, Sucr., Farijs, 31bis Faubourg Ilontmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan baar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman door CHRISTIAAN VAN SPAARNE. Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Dihectie. Haarlem, 22 Juni. In de hedenmiddag gehouden ge meenteraadszitting werd mededee- ling gedaan van de volgende inge komen stukken: Voorstellen en rapporten van de commissie van Financiën. Zullen later worden behandeld. Verzoek tot overdracht van grond van v. d. Honert. Later te behan delen. Voorstel van B. en W. tot ver legging van een riool in het Waai gat. Later te behandelen. Verzoek tot eervol ontslag eu her roeping daarvan door mej. Julius, onderwijzeres. Voor kennisgeving aangenomen. Feestviering ter herdenking van het 25 jarig bestaan van het Stede lijk Museum vau Schilderijen. De raad staat f 500 toe, ter beschikking van de commissie van het museum. Vervolgens werd behandeld de voordrachtvan B. eD W. tot aan koop van land aan de Leidsche Vaart, voor het houwen eener school. Hierna ging de raad over in ge heime zitting. De majoor P. C. Kool wordt be stemd om als eerstaanwezend inge nieur te Haarlem op te treden. De Bisschop van Haarlem is van zijne reis naar Lourdea teruggekeerd en zal wederom de gewone audien- tiën verleenen. Alleen op Dinsdag tusschen half- tien en halftwee zal Monseigneur te spreken zijn. Op de algemeene vergadering der Letterlievende Vereeniging «J. J. Cremer», te houden op Donderdag 23 Juni 1887, des avonds ten 9 uur precies, in den Schouwburg, zijn aan de orde gesteld de volgende Punten van Behandeling: Verslag over het afgeloopen Ver- eenigingsjaar 1886/87 en rekening en verantwoording door den Secre taris-Penningmeester. Verkiezing van Bestuursleden, we gens periodieke aftreding: a. Van een Vice-President in de plaats van den heer W. F. Heijli- gers, die zich voor deze betrekking niet herkiesbaar stelt. i. Van een Secretaris, aftredend de heer H. J. Keizer. c. Van een Commissaris-Biblio thecaris, aftredend de heer A. Hoeve. d. Van eeu Vaandrig, aftredend de heer G. J. Raimond. Benoeming van een Regisseur, in plaats van den heer G. J. van Gasteren, die deze betrekking wegens de vele werkzaamheden aan de Ver eeniging verbonden, niet langer kan waarnemen. Verkiezing van eene Commissie van Ballotage, in plaats van de af tredende HH: J. S. de Bruijn, H. M. Hendriks, B. Oosten, K. van Veen en A. van der Velde. We verwijzen onze lezers naar achterstaande advertentie betreffende de muziekuitvoeringen in het aCafé en Uitspanning de Kikkert». Zeker zal de aantrekkelijkheid dezer reeds zoo druk bezochte uitspanningsplaats, door de soirées amusantes nog aanmerkelijk vermeerderen. Hedenmiddag werd een man in de Jansstraat door een zenuwtoeval getroffen; eenige medelijdende voor bijgangers legden hem op den stoep van het Goevernements-gebouw, en brachten hem daar door water en andere middelen weder bij. De lijder was onlangs, als lijdende aan toe vallen, afgekeurd voor den militairen dienst. Donderdag 23 Juni wordt te Zaud- voort het Grand-Café Restaurant Zuid-Zandvoort heropend. De gehouden collecte voor het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in het Koninkrijk der Nederlanden heeft te Heemstede op 17 Juni jl. opgebracht f 186,27. Men meldt ons uit Haarlemmer meer: Dinsdagmorgen is alhier (R. Abe- nes) afgebrand huis en inboedel bewoond door K. Edelaar. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ook hier was de oorzaak op dit oogen- blik nog onbekend. LETTEREN EN KUNST. Er is sprake van de oprichting te Parijs van eeu „Nouveau Theatre", onder direc tie van Lanioureux; de schouwburg zou worden gebouwd in deu trant van dien te Bayreuth en jaarlijks zouden er twee of drie „Muster-Vorstellungen" worden gegeven. Men zegt dat reeds B00.000 frs. tot dat doel is bijeengebracht. Cosima Wagner zond Lamoureux een prachtig gebonden partituur ran „Lohen grin" oh verschillende manuscripten van Wagner ten geschenke. ONDERWIJS. Bevorderdtot doctor in de rechts wetenschap aan do Rijks-Universiteit te Leiden de heer Th. Lorentz, geb. te Soem- berketempa, mot acad. proefschrift get. Eenige opmerkingen over artikel 84 Gemeentewet"; daarna de heer H. G. Van Holthe tot Echten, geboren te Assen, met acad. proefschrift get.«Eenige opmer kingen over de concessie tot vervening in de provincie Drenthe." Bij beschikking van den min. van Staat, min. van Binnenl. Zaken, van 20 Juni is aan dr. P. H. Damsté, met ing. van 1 Sept., op verz., eer vol ontsl. verl. als adsistent voor de natuurkunde aan de Rijks-Univer siteit te Leiden. De Rijks-commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, over eenkomstig het bij kou. besluit van 18 Jauuari 1886 (Staatsblad no. 10) vastgestelde reglement voor die exa mens, aauvaugende den 12denJuli, te 9l/t uur, zitting houden te Am sterdam (in het Raadhuis aldaar). Om tot een van die examens toe gelaten te worden, zal de candidaat, onder overlegging van eene geboorte akte en met opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe vóór 5 Juli schriftelijk en portvrij bij den voor zitter der commissie moeten inzenden. (Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De woning van den Engel- schen gezant, tevens gebouw voor zijn legatie, was Dinsdag, ter gele genheid van het jubelteest van Ko ningin Victoria, met de Britsche vlag getooid, waarnevens de Neder- landsche driekleur wappert. Aan den iDgang is eene portiek verrezen, welke in feestlicht wordt gehuld, terwijl mede de talrijke ven sterramen langs de lijsten geïllumi neerd waren. Het 50jarige regeerings-juhi- leurn van Hare Majesteit de Konin gin van Groot Britlannië en Ierland werd Dinsdagochtend ook godsdien stig herdacht in de Eogelsche kerk aau de Van denBoschstraat te'sHage. Ongeveer 25 leden dezer kerk namen deel aan de plechtige gods dienstoefening, waarbij de weleerw. heer Brine voorging. Eene dankzegging en een gebed werden uitgesproken, die op dezen voor het Engelsche volk zoo heu- gelijken dag in alle godshuizen van Engeland en Wales omhoog stegen. Naar het U. D. verneemt, is aan den heer J. N. Bastert, ond lid der Tweede Kamer, de portefeuille van Waterstaat aangeboden. Omtrent diens beslissing moet echter nog niets bekend zijn. Op de 36e algemeene vergade ring der Ned. Maatschappij ter be vordering der pharmacie, welke 22 en 23 Juni a. s. te Arnhem zal ge houden worden, zullen door de hoog leeraren Gunning en Plugge, daar toe door het hoofdbestuur uitge- noodigd, wetenschappelijke voor drachten gehouden worden. Dinsdag werd in «Buitenlust» te Utrecht, de aangekondigde ver gadering gehouden van den Katho lieken bond. De vergadering was niet toegankelijk voor verslaggevers der pers. Door eenige der grootste firma's te Amsterdam is een adres aan den Raad gericht waarin dit college verzocht wordt, de voordracht tot beursbouw niet in behandeling te nemen alvorens de plannen aan het oordeel van de Kamer van Koop handel zijn onderworpen geworden. Op het Rokin bij het Beurs- pleintje te Amsterdam bewoog zich Maandag avond eene dicht- menigte. Er was feest in de studenten-socie- teit «Nos jungit amicitia». Ofschoon die sociëteit in hare gewonegedaante niet op den naam van model-zaal aanspraak mag maken (zij is op de 2e verdieping), nu is zij door uitbouw over de geheele lengte tot aan de gracht, volgens de plannen van den heer Jan Springer, de meest ge schikte plek om midden in de stad feest te vieren, concerten te geven en de bevolking daarvan te genie ten. De uitbouw is eene open zaal op hooge palen, die, in Gothische bogen afgewerkt, doorgang verlee nen zoowel aan voetgangers als aan rijtuigen, en aan den waterkant te lezen geeft de woorden: «honestum petimus usque.» Deze zoldering of plaukier is met een houten dak ge dekt, doch overigens geheel open, en in rechtstreeksche verbinding met het balkon van de sociëteit; er zijn alzoo twee groote zalen, ééne bin nenshuis en ééne in de open lucht. Vroolijk klonken de tonen der mu ziek, waarmede zich stemmen paar den, wanneer het «Io vivat» of het «Gaudeamus igitur» de lucht deed weergalmen. De feestvreugde duurde tot diep in den nacht, tot eindelijk Morpheus zijne rechten deed gelden. Dinsdag was er matinée musicale in het Volkepaleis door het paleis orkest, en des avonds soirée door de kapel van de grenadiers en jagers, gevolgd door bal. De Amsterdamsche schoonen had - den Dinsdagavond in grooten getale gehoor gegeven aan de uitnoodiging der feestvierende studenten, om het concert in den tuin van het Pa eis voor Volksvlijt bij te wonen, welk concert bekroond zou worden door een hal. Een fraai effect maakten tusschen de zwart gerokte heeren, de lichte luchtige toiletten der dames, die den kouden avondwind trotseerden om de grenadiers en jagers hun uitgezocht programma te hooren uitvoeren. Dat de zeer melodieuse feestmarsch van de heeren B. S. de Smitt en J G. Milo beiden stu dentenmet luid gejuich ontvan- FEUILLETO JST. ZINKA. Roman van OSSIP SCHUBIN. 16) DERTIENDE HOOFDSTUK. Als Zinka meer wilde weten van die eigenaardigheden, dan zuchtte hij. Dikwijls voegde hij er bij: Nu, ik hoop, dat ge hem zult leeren kennen, dan kunt ge zelve oor- deelen. Zoo iets zei hij echter zacht en scheen eigenlijk berouw te hebben, dat hij het gezegd had. Hij sprak ook dikwijls van de een of andere schilderij in de Sempalysche galerij te Weenen of van een rariteit, in het bezit der familie, en zei dan dat hij er zich op verheugde, Zinka dit mettertijd eens te laten zien. Het liefst vertelde Sempaly echter van Erzburg. Hij was zeer gehecht aan dit oude slot, het zomerverblijf der Sem- paly's. Anders was hij vrij van de famileverblinding; hij noemde het paleis der Sempaly's eenvoudig een ongezonde barak, schimpte op de Sempalysche paardenfokkerij, spotte over den Sempalyechen familineus en prees alleen glimla chend den van ouds bekenden Sempalyschen Tokayer; maar als hij van Erzburg sprak, dan begon hij te dwepen. Van de Oostersche weelde, waarmee een gedeelte van het slot juist niet zeer smaakvol gemeubeld was, sprak hij nooit; hij sprak meer van de gebreken van Erz burg, |dan van de deugden, maar op welk een verontschul digenden toon Hij vertelde van de groote, leege kamers, waarin hij ja renlang, half verlangend, half angstig, maar altijd tever geefs op de witte vrouw had gewacht; hij vertelde van het droevige stemmetje van den weerhaan, van de rococo-stand- beelden in het park en van de met bleeke waterrozen be dekte vijvers. Hij bekende, dat die standbeelden geen waarde hadden, die vijvers ongezond waren. Daarbij kwam er een bijna dwepende uitdrukking in zijn anders zoo spottende oogen. Eens, toen Zinka door zijn verhalen zeer zwaarmoedig was geworden, nam hij haar hand en drukte die zacht aan zijn lippenGe moet Erzburg leeren lietheb'oen, mompelde hij. Hij gedroeg zich tegenover Zinka als iemand, die het geheel met zichzelf eens is over den stap, dien hij denkt te deen, maar die voorloopig nog niet in de mogelijkheid is openlijk om de hand te dingen van het meisje, dat hij eigenlijk reeds als zijn bruid beschouwt. Wat bedoelde hij toch met dat alles? Wat dacht hij er bij?..., Ik geloof, dat hij niets dacht. Hij liet alles loopen, zoo als het ging. Er zijn dikwijls zulke sybarietieche, zelfzuchtige menschen, die zich door den stroom van het leven laten meedrijven en de inspanning versmaden, om hun levensscheepje een richting te geven. Gewoonlijk bereiken zij een haven, zon der onderweg veel schade geleden te hebben, en als zij op hun passief-egoïstische tochten, steeds glimlachend, steeds glimlachend, steeds glimlachend, steeds vriendelijk, steeds vriendelijk, de levenshulk van een ander in den grond heb ben gehoord, dan roepen zij zeer beminnelijk vergeving.' maar blijven er van overtuigd, dat het toeval en niet zij het ongeluk hebben veroorzaakt. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Het was in het laatst van Februari, kort voor het einde van het karnaval. Truyn, die met zijn dochtertje de familie Sterzl ging bezoeken, om Zinka voor een rijtoer af te halen, zag voor de poort van het palazzetto een rijtuig met een kleinen heerenkoffer er op. Sterzl's kamerdienaar, een voor naam jonkman, met gescheiden haar, gladgeschoren boven lip, korten bakkebaard en indrukwekkenden horlogeketting, wisselde zeer genadig een paar opmerkingen met den koet sier en knipoogde slaperig in de zon. In het salon, dat Truyn met zijn dochtertje onaangemeld binnentraden, was het helder licht. De zonnestofjes voer den hun stommen dans uit; in het midden van de kamer

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1