Aan onze lezers. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Zaterdag 25 Juni 1887. No. 1217. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Z I U K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor Tiet Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Btrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Iioogduitsch door CHRISTIAAN VAN SPAARNE. gjgg- Voor geataonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 24 Juni. Aan de leden van den gemeente raad is verzonden een voorstel van B. en W. om op verzoek van den beer J. van Cittert Jr., voor diens huizen aan den Zijlweg te doen bestraten een voetpad met drie uitgaDgen tot aan bet trottoir ter breedte van 2 M., alsmede het terrein aldaar te doen gelijk maken en in orde brengen. De daartoe benoodigdesom van hoog stens f330,zou beschikbaar kun nen worden door den post «buiten gewone uitgaven van publieke werken# dienst 1887. Onder de geschenken, welke bet Haarlemscbe sub-comité voor de Yaticaansche Tentoonstelling zal aanbieden, behoort ook bet bronzen beeld van Paus Adriaan op groen marmeren voetstuk, versierd met drie koperen reliefs, voorstellende: Paus Leo X, Keizer Karei V en den schil der Jan van Schorel. De heer Joh. Th. Stracké, directeur der kon. School te 's-Bosch, heeft zich met de uit voering belast. In de aanstaande Zomervergade ring der Provinciale Staten van Noord-Holland zullen in de eerste plaats de geloofsbrieven worden on derzocht van de heeren W. Sligcher, mr. J. P. Portielje en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Graeht, tot leden der Staten verkozen respectie velijk in de hoofdkiesdistricten Edam, Amsterdam en Haarlem, in de plaats van wijlen de heeren F. H. Pont, dr. C. Heynsius en A. L. Dyse- rinck. Behalve de gewone finantieele stuk ken, zijnde de rekeningen en begroo tingen der provincie en van het pro vinciaal gesticht Meerenberg, zullen o. a. in deze vergadering worden i d gebracht: rapporten en adviezen van Gede puteerde Staten op aanvragen om subsidie uit de provinciale fondsen ten behoeve der Zeevaartkundige School in het Zeemanshuis te Am sterdam; van bewaarscholen op de eilanden Terschelling en Wieringen; van de industrieschool voor vrouwe lijke jeugd te Amsterdam; van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem en de daaraan verbonden Teekenschool; van het Conservato rium, opgericht door de afdeeling Amsterdam vau de Maatschappij tot bevordering der toonkunst; van het Nederlandsche Schoolmuseum te Am sterdam, en van de uitgave van het «Jaarboekje voor de provincie Noord- Holland» een voorstel van Gedeputeerde Staten tot vaststelling eener gewij zigde verordening op de inrichting en het gebruik vau trambanen op of langs de voor het publiek verkeer openstaande wegen of bruggen in de provincie; eene voorstel tot toekenning van eene provinciale bijdrage aan het bestuur der Zuiderzee-Vereenigiug, en voorstellen tot vaststelling of wij ziging van onderscheidene water- schaps-reglementen, namelijk voor den Sammer8polder, den Buitenhui- zerpolder, den polder Assendelft, den polder De Wogmeer, de banne of polder Opdam, den polder De Groote Waal en den Binnenaijkschen, Over- veenschen en Bergerpolder. In deze vergadering zal voorts moeten worden overgegaan tot de verkiezing van twee leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter vervulling der plaatsen, openval lende door de periodieke aftreding van de heeren M. H. Insinger en mr. G. van Tienhoven. De vergadering wordt geopend op Dinsdag 5 Juli, 's middags 12 uren. De verkiezing voor leden der Eerste Kamer moet volgens art. 88 der kies wet plaats hebben op Dinsdag 12 Juli. «J. J. CREMER.» In de algemeene vergadering van de Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer», die gehouden werd op de koffiekamer van den Schouwburg, dato 23 Juni jl., en bijgewoond werd door slechts 33 leden, zijn de vol gende besluiten genomen 1°. Het verslag, door den secre taris-penningmeester (G. van den Berg Jrz.) uitgebracht, omtrent de werkzaamhedeu over het afgeloopen jaar 1886/87, benevens de rekening en verantwoording, sluitende in ont vangst en uitgaat met een bedrag van f 1419.501/#, werd door alle aan wezigen toegejuicht en hem door den president dank betuigd omtrent zijn bewezen ijver en juiste plichts betrachting voor de vereeniging. 2°. Als vice-president, in de plaats van den heer W. F. Heijligers, werd benoemd den heer J. H. War nier, lid der firma Yan Asperen van der Velde Co. 3°. Door de vergadering werd met algemeene stemmen besloten den heer H. J. Keizer (oud-secretaris) met het oog op zijnen wankelenden ge zondheidstoestand niet als secretaris te herkiezen, maar hem het lidmaat schap van verdienste aan te bieden, onder dankbetuiging voor de dien sten, door hen gedurende het bestaan der vereeniging bewezen, en te be noemen den heer G. van den Berg Jrz., thans 2e secretaris tevens penning meester; als 2e secretaris werd met 26 stemmen verkozen de heer J. S. de Bruijn. 4°. Met 23 van de 33 stemmen werd de heer A. Hoeve tot commis saris-bibliothecaris herkozen. 5°. Voor de betrekking van Vaan drig, tot heden door den heer G. J. Raimond vervuld, werd gekozen de heer C. H. v. Looy. 6°. In de plaats van den heer G. J. van Gasteren, die voor zijne betrekking als regisseur had bedankt, werd verkozen de heer G. J. Rai mond; terwijl in de plaats van den heer C. H. v. Looy, door zijne benoe ming tot vaandrig, de betrekking van commissaris van werkzaamhe den werd opgedragen aan den heer W. F. Heijligersten slotte werden als commissarissen van ballotage gekozende heeren A. L. van den Berg, B. Oosten, H. van der Stadt, Karei van Veen en A. van der Velden, zoodat het geheele be stuur der vereenigiüg thans is sa mengesteld als volgt: G. J. van Gasteren, president, J. H. Warnier, vice-presidentW. F. Heijligers comm. van werkzaamh., A. Hoeve, comm.-hiblith., G. J. Raimond, re gisseur, G. van den Berg Jrz., secr.- petmingm., J. S. de Bruijn, 2e secr., C. H. van Looy, vaandrig; A. L. van den Berg, B. Oosten, H. vau der Stadt, Karei van Veen en A. van der Velden, commissarissen van ballotage. Op de plaats waar vroeger liet //Café Houtmau" stond, in de Groote Houtstraat dicht bij de Houtbrug, is thans een groot nieuw gebouw verrezen dat voor café restaurant is ingericht, op groote schaal en geheel volgens de eischen van den nieuwsten tijd. De bouw, voor rekening van den heer van den Berg, werd in een ongelooflijk korten tijd uitgevoerd onder leiding van den heer A. J. van Liemt, aannemer hier ter stede, maar al liep het werk ook vlug van stapel, het gebouw is er niet te minder stevig en hecht om geworden en uitstekend voor het doel geschikt. De heer O. J. J. Montagne, die gerui- men tijd het hotel //Willem Barents'7 te IJmuiden bestuurde, is de ondernemer van de zaak, die reeds Zaterdagavond ge opend zal worden. Eene ruime, fraaie marmeren gang, ook aan de wanden met marmer bekleed, voert met een binnendeur links in de groote benedenzaal van 8 op 12 M, de eigenlijke restauratie, die met vier openslaande deuren uitzicht geeft in de Houtstraat. Het om vangrijke buffet staat in onmiddellijke verbinding met een kamer daarachter, en door een doelmatige lift met de keuken op de eerste verdieping. Het buffet is op die manier een met veel strategische kennis gebouwde sterkte, die een belegering van veel gasten zal kunnen doorstaan, vooral ook wanneer spijzen en dranken, het verdedigingsgeschnt, goed zullen zijn, en daaraan behoeft men niet te twijfelen. Achter ziet de zaal uit in een vrij groote overdekte binnenplaats, waar een fraaie rotsgroep, met levende bloemen en groen versierd, is opgericht door den heer H. E. Yeelenkamp, bloemist aan het Mo lenpad, alhier. Behalve de buffetkamer en een kleiner vertrek, dat op de binnenplaats uitziet, heeft men gelijkvloers nog eenige ruimten afgezonderd voor lavabo's en andere riefelijkheden. We kunnen volstaan met de verzekering, dat ook daar blijkt dat de ondernemers alles op groote schaal hebben aangelegd. De ruime kelders geven al bij voorbaat waarborgen voor de goede conserveering der levensmiddelen. Wanneer men de flinke, breede trap opgaat komt men, op de eerste verdie ping, in de eetzaal, een hoog, luchtig en zeer goed verlicht vertrek van 18 op 8 M, met vier openslaande ramen in den voor gevel. Op het balkon heeft men een prachtig gezicht in de Houtstraat en ook in den Hout. Achter deze zaal liggen twee kleinere vertrekken en suite, waardoor men nog toegaug heeft tot een derde vertrek voor andere doeleinden bestemd. Deze vertrekken zijn bestemd voor kleinere diners, gezellige bijeenkomsten, enz. Aan de andere zijde, boven het entresol, ligt de keuken, voorzien van de nieuwste uitvindingen op het gebied der kookkunst. Een moderne reusachtige fornuiskachel, we hadden bijna gezegd een batterij, staat daar in een naar buiten uitgebouwde nis zij staat op een klein balkon tegen den achtergevel gebouwd, eene inrichting waar door men het belangrijk voordeel verkrijgt dat de warmte zooveel mogelijk naar bui ten uitstraalt. Hier kan men ook de in richting der lift nagaan, waardoor het buffet in onmiddellijke verbinding staat met de keuken. Op de eerste verdieping vindt men al weer kleedkamers en wat daarbij behoort. Voor de verlichting is almede goed ge zorgd, ook op het portaal dat door een ruime glazen lantaarn wordt gedekt. Op den flinken zolder zijn nog vijf ka mers van geringen inhoud ten behoeve van het personeel. De zware kruisbalken geven een goed denkbeeld van de degelijke con structie van den bouw. Het pleit voor de ondernemers dat de meeste leveranciers Haarlemmers zijn. Zoo werden het glaswerk, de lampen en ver schillende andere artikelen geleverd door de firma Karei van Veen, Lange Veer- straat alhier; de gordijnen en andere be hangersartikelen door de firma Pander hier ter stedehet stucadoorwerk door den heer Cornet; het schilderwerk door den heer Mooy, de gasornamenten door de firma Lebrun. Zaterdagavond heeft de opening van het café plaats. We mogen de zaken niet voor- uitloopen, maar kunnen alleen aanraden de inrichting te gaan bezichtigen. Het be roemde //N iedermendigerKaiser- brau" uit Neuwied, oefent wellicht op velen bovendien een bizondere aantrek kingskracht uit, zoowel als de nabijheid van den Hout. FEUILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 18) ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Eindelijk zijn zij het Corso doorgeworsteld, doch van elkander geraakt; enkelen zijn langs de via Maddalena, anderen over de Piazza Capranica op de Piazza de la Ro tunda gekomen en na allerlei wederwaardigheden hij de «Falcone» aangeland. De toiletten van de dames hebhen veel geleden; vorstin Vulpini ziet er alles behalve vroo- lijk uit. De «Falcone» is een zeer eenvoudige restauratie, waarin de kellners witte jassen in plaats van rokken dragen. De prijzen zijn billijk, de risotto beroemd. Vulpini bestelt een Italiaansch diner op een der bovenkamers. Eensklaps roept Truyn angstig uit: Waar zijn Zinka en Sempaly Zij zullen zich onderweg wat opgehouden hebben, zegt madame de Gandry spottend, terwijl zij in haar stoel leunt en baar handschoenen uittrekt; als men elkaar wat te vertellen heeft, loopt men altijd langzaam. Truyn fronst het voorhoofd. Ik vrees, dat zij in het karnavalsgewoel zijn geraakt en er niet door hebben kun nen dringen. De heele tocht was mij niet naar den zin. Ik begrijp wezenlijk niet, Marie, dat je op zulk een inval bent gekomen. Ik! antwoordde zijn zuster met een verbaasden blik. Zij zegt verder niets. Hij weet het zelf zeer goed, dat zij deze «parti de plaisir» niet heeft ontworpen. Mais qu'avez vous done, bromt vorst Vulpini, ter wijl hij een reusachtige portie parmezaan in zijn soep schudt, en madame Ferguson voortdurend klaagt, dat zij van honger sterft, wat zeer te verwonderen is na de ont zettende massa bonbons, die zij dien middag heeft gebruikt. Madame de Gandry vraagt allerlei Parijsche delicatessen, waarvan de «Falcone» nooit iets heeft gehoord. Gravin Schalingen prijst de Italiaansche spijzen en betreurt het, geen eetlust te hebben. Truyn en de generaal houden hun blikken voortdurend op de deur gericht. Zinka en Sempaly verschijnen niet Truyn kan zijn onrust niet verbergen. Ik begrijp niet, hoe u zich zoo ongerust kunt maken, waarde graaf, zegt mad. de Gandry met een schamper lachje: Fraulein Sterzl is toch veilig onder Sempaly's geleide. Ja, als zij met iemand was, die minder te ver trouwen, iemand, met wien zij minder intiem was dan zou ik het kunnen hegrijpen. Truyn woelt door zijn grijs haar en mompelt in zijn moedertaal: die vrouw vermoordt me nogl en gaa* voort met zijn zuster allerlei verwijten te doen. Er gaat nog een kwartier voorbij. Niettegenstaande de langzame bediening is men al aan het dessert, van Zinka en Sempaly geen spoor. Ik begin ernstig bezorgd te worden, zegt de vor stin, als Zinka maar niet flauw gevallen is in het gedrang. Mad. de Gandry vertrekt spottend haar mond en mom pelt het zou misschien het verstandigste zijn geweest, wat zij doen kon. Truyn hoort de afschuwelijke beleediging en bijt zich op de lippen. Daar wordt de deur geopend, Zinka en Sempaly tre den binnen, zij met een vriendelijken, rustigen blik, Sempaly met een zeer ernstig gezicht. Goddank! roept Truyn. Wat is er toch ge beurd vraagt de vorstin, terwijl Truyn voor Zinka een 6toel naast zich aan tafel schuift. Wat er met ons gebeurd is? vliegt Sempaly op; het natuurlijkste geval van de wereld, wij kwamen in het gedrang en konden er niet door komen. Dat begrijp ik niet, merkt mad. de Gandry met een eigenaardig lachje op, wij zijn er toch allen door gekomen. Misschien herinnert u zich, dat wij de laatsten van het gezelschap waren; nauwelijks hadden we twintig pas sen gedaan, toen er voor ons uit een ophoopiDg van men schen ontstond; wij liepen verder, wilden er met alle weid door, alleen zou ik er wel door zijn gekomen met een dame eensklaps hoorden wij vloeken e'

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1