4i onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde Maandag 27 Juni 1887. No. 1218. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. Z I M K A. 4e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Btrangére G. L. BAT/BE Co., JOE. F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Iloogduitsch DOOR CHRISTIAAN VAN SPAARNE. V"or geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 25 Juni. Het bestuur van het Congres be staat uit de heeren jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris des Ko- nings in Noord-Holland, en mr. E. A. Jordens, burgemeester van Haar lem, eere-voorzittersFr. Liettinck, Haarlem, voorzitterjhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Velsen; Herman F. Bultman, Haarlemmer meer; mr. J. de Clercq vau Weel, Haarlem J. T. Cremer, Haarlem II. van W:ckevoort Cromtnelin Heemstede.1. Pb. Dolleman, Heem- Btede L. E. Gerdessen, Haarlem J. H. Krelage, Haarlem W. Meyer, Haarlem, penningmeester; jhr. J. W. M. van de Poll, Haarlem Corn. Prins Sz., Haarlem; A. vau Ros- sum, Halfweg; mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, Haarlem; jhr. mr. S. J. A. van Walchren, Haarlem; J. R. Wüste, Zandpoort; W. IC. Loeff, Haarlem, 1ste secretaris mr. L. C. Kronenberg, Haarlem, 2de sec. De verschillende commission zijn samengesteld als volgt Vasle commissie van bijstand: Herman F. Bultman, Haarlemmer meer C. F. Cremer, Oosterbeek A. J. C. Daamen, Obdam D. Fon tein de Jong, MurmerwoudeJ. Breebaart Kzn., Winkel. Financieele comrnisie W. Meyer, jhr. J. W. M. van de Poll, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout. Commissie van huisvesting L. E. Gerdessen, mr. L. C. Kronenberg, W. Meyer en Corn. Prins Sz. Zooals men weet begint bet Land- buishoudkundig Congres Dinsdag a. s. en duurt drie dagen. Op den 24-ten Juni des avonds beeft in de sociteit de .Kroon» al hier eene 2e vergadering plaats gehad van b.b. eigenaars van woniDgen, ter bespreking van een reglement voor eene op te richten vereen'ging tot verwaarborging van gerechtskosten, door gedwongen ont ruiming ontstaan, tegen in gebreke gebleven huurders. In eene verga dering, reeds op 10 Juni voor het zelfde doel gehouden, was eene com missie van drie heeren toegevoegd aan de beide personen, waarvan het plan was uitgegaan, om eene re glement te ontwerpen, ten einde daarna tot bet vestigen der vereeni- ging over te gaan. Dat voorloopig bestuur heeft in de vergadering van 24 Juni het resultaat zijner werk zaamheden aau de goedkeuring der aanwezigen onderworpen, met het gevolg dat het concept-reglement na eenige discussie werd goedge- en 25 personen zich voor het lidmaat schap verbonden, welk getal spoe dig zal vermeerderd worden naar ontvangen toezegging van eenige heeren, die verhinderd waren de ver gadering bij te wonen. Tevens werden de heeren A. H. Poortman, A. v. d. PluijmenG.de Vleeshouwer benoemd tot commis sarissen van toezicht,om met de beide oprichters bet bestuur uit te maken. Zij, die omtrent doel en voorwaarden der vereeniging nadere inlichtingen verlangen of tot het lidmaatschap wil len toetreden, vervoegen zich daartoe bij den Directeur, den heer J. N. Warnier, Frankestraat No. 18 -Aanheteind-examen vau het Gym nasium te Haarlem voor diploma B namen deel 7 leerlingen en 3 extraneï. Allen zijn toegelaten, nl. de heeren W. M. Blom. E. H. Krelage, C. A. H. Rochel), J, Sipkes, P. Bierens de Haan, P. Verbagen, C. J. Posthuma en de extraneï P. Posthuma, B. Turks- ma en M. de Haas, die ïeeds eind examen aan eene H. B. S. bad afgelegd. Voor de 20 vacante plaatsen aan deRijkskweekschoolteHaarlem, heb ben zich 51 candidaten aangemeld. Door den architekt G. H. Möl Ier is Vrijdag bij onderkandsche inschrijving aaubesteed tot verbou wen van het Volkskoffijkuis in de Auegang get. No. 27, bestaande in bet vergrooten van het café en bij bouwing van een biljardzaal. Laagste inschrijver was de heer M. Mulder alhier voor f1879. Hedenmorgen is door den Archi tect A. v. d. Steur Jr. bij enkele inschrijving, namens den heer W. Stolp, aanbesteed Het doen vau eenige werkzaam heden aan het perceel No. 10 in de Helmbrekersteeg. Van de 13 inschrijvers was die van J. Polman te Heemstede het laagst f 1236. Door de politie alhier zijn bij verschillende winkeliers rollen satijn lint in beslag genomen, die in bet begin dezer maand te 's Hage waren ontvreemd. De bekende Cornel.s Korlekaas, voorheen een tamelijk goed gezeten landbouwer in eene der omliggende gemeenten van Haarlem, doch sedert den laatsten tijd een treurige ver maardheid gekregen hebbende door zijne veelvuldige bedriegelijke han delingen op het platteland zoowel als in de steden, vooral Amsterdam, waarbij meestal herbergiersofnering- doenden betontgelden moesten, werd gisteren te Amsterdam gevangen genomen onder beschuldiging van bedrog, gepaard gegaan met het maken eener valsche handteekening. Korten tijd geleden bracht Kortekaas te Haarlem eenige weken door in preventieve hechtenis, als verdacht van aanranding op den openbaren weg, doch hij werd toen van rechts vervolging ontslagen. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Als aanvulling van bet bericht over den brand, op 20 dezer bij K. Ede laar te Haarlemmermeer, diene dat de oorzaak gezocht moet worden in den schoorsteen. De brand is ontstaan op den zolder. Het huis behoorde aan Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, van de meubelen is zeer veel gered. Het huis is geheel vernield. De inboedel was verzekerd bij de Haarlemsche Brandverzekering, het huis bij de Jong &C!o., te Amsterdam. De Haarlemmermeer hdeft tegenwoordig veel last van gepa tenteerde bedelaars, die onder aller lei voorwendsels bunne waren aan bieden, als lucifers, papier, envelop pen, enz. Dat die last groot is, ondervond Donderdagmorgen E. B. aan den Spieringweg; toen man en vrouw op het land en 't meisje in de schuur was, is zulk een vrijpostige in buis gegaan, die zich f 2,50 uit een bureau heeft toegeëigendwaarmede hij spoedig het hazenpad koos. Men weet alleen dat hij niet groot van persoon is. Een paar dagen vroeger vermiste die persoon een half zijden zak doek en e;n zak gemerkt H. van Waveren. De aanbesteding van het ver diepen der tochten van den Haar lemmermeerpolder, is geguud aan den Heer J. v. d. Heuvel Azn. te Haarlemmermeer, voor de som van f7,579. De Heer W. Noordhoek te Numausdorp was laagste inschrijver voor f6,221. De collecte voor den gewapen- den dienst te Aalsmeer beeft opge bracht de som van f 74,22; geen on aanzienlijke som voor Aalsmeer. Zooals onze lezers zullen zieD, hebben wij in ons nummer de pro gramma's opgenomen van de concer ten, die in de eerstvolgende dagen te Zandvoort zullen worden gegeven. De goede muziek van de Crefelder Kapel, bet heerlijke weder en niet bet minst de nabijheid der zee, zul- leD waarschijnlijk: velen tot een uitstapje naar de badplaats verlokken. Onder bet opschrift «IJmuiden,» lezen wij het volgende stukje in het Hd.il.: Ucnr den heer J. W. R. Arnold wordt een poging gedaan ten bate van IJmui den. Korten tijd geleden werd door genoem den heer een ijshuis opgerichtspoedig zal evenwel ten gerieve van den vischhandel een „afslaglokaal" geopend worden. Door velen, die van nabij met IJmuiden bekend waren, werd in de eerste plaats verlangd, dat er een meer regelmatige toe stand in den vischhandel zoude tot stand komen. Ja, meer dan wij durfden verwach ten, bleek ons dat vele in Nederland ge vestigde reeders ook dat verlangen koes terden; welnu door bovengen, oprichting van een afslaglokaal wordt aan dat verlan gen voldaan, en wij hopen dan ook dat de pogingen, door den heer J. W. R. Arnold gedaan, door alle reeders zullen worden ondersteund. Eerst dan, en dan alleen, is het mogelijk, voor goed in dit opzicht een einde te maken aan den keerschenden toestand, welke velen tot schade is. Moge de minister van W. II. en N. in dit particulier initiatief een spoorslag vinden, om gehoor te geven aan den aandrang in de Eerste en Tweede Kamer gebezigd, „dat spoedig een aanvang met de werken worde gemaakt en om den arbeid niet over te veel jaren te verdeden." Met het oog hierop drukken wij den wensch uit, dat de RegeeTing den aanleg en de exploitatie van de visschershaven niet uit hare handen geve; moge de Staats exploitatie wel eens wat te wenschen laten, wij betwijfelen zeer of in deze particuliere wenschelijk is. Haarlem, 22 Juni 1887. H. LETTEREN EN KUNST. De uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem heeft een zeldzaam succes met de //Wandelingen door Nederland, door J. Craandijk. Met platen naar de lithogra- lieëu van P. A. Schipperus en wandel kaartjes". Van de bekende uitgave in klein octavo verschijnt een tweede druk, een derde druk dus van het werk, aan vangende met //Gelderland.// De nieuwe inteekenaars ontvangen als premie een //Atlas van waiulelkaarteu door J. Craandijk. In kleuren gedrukt en onder toezicht van den auteur bewerkt." De buitengewone opgang van dit werk is inderdaad een verblijdend teeken van belangstelling. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft uit Lisse: Hadden in het vorige jaar de aardap pelen veel te lijden van de late nachtvorst ten, zoodat de hoedanigheid ver beneden het middelmatige bleef, ook in dit jaar laat de stand van dit gewas veel te wenschen. De aardappelen staan over het algemeen dun; d. w. z. vele knollen zijn niet op gekomen. Dit verschijnsel wordt vooral dan opgemerkt wanneer er in 't voorjaar veel noordenwind is; de plant komt ter nauwernood boven den grond of ze kwijnt weg. Onder de tuinders wordt dit //afroes- ten// genoemd. Ook de heerenboonen en snijboonen zijn door het late voorjaar zeer achterlijk, ze kunnen zich evenwel nog herstellen, mits er spoedig regen komt. De bloembollen hebben wel iets van koude en droogte geleden, doch er bestaat uitzicht op een goeden oogst. De granen beloven een uitmuntenden oogst; ook de karwei, die in 't zuidelijk gedeelte van de Haarlemmermeer,ten gevolge van de kooge prijzen van de laatste jaren, meer en meer wordt verbouwd, staat zoo dicht en bloeit zoo schoon, dat men een ruim beschot mag verwachten. Men schrijft uit Boskoop: Het vooruitzicht op eenen voordeeligen aardbeziën pluk is niet guustig. Het koude voorjaar heeft de ontwikkeling der pollen FEUILLETO 3XT- Roman van OSSIP SCHUBIN. 19) ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Sempaly verbleekte. Hoe kom jij daar bij! riep hij uit. Daar Truyn echter zweeg en hem vragend bleef aanzien, toonde hij zich zeer beleedigd. Truyn met zijn donkere oogen uitdagend opnemend, liet hij op barschen toon volgen: En als ik dat nu eens van plan was? Dan hoop ik, dat het je niet aan de noodige energie zal ontbreken om je voornemen ten uitvoer te brengen, zei Truyn; want wie in zulke gevallen halverwege blijft staan, is een schurk! Zijn borst hijgde en hij hield de oogen op den grond geslagen. In plaats van zich op te winden zweeg Sempaly, terwijl zijn gezicht betrok. Hij had een heftige tegenkanting ver wacht; de kalme, toestemmende, zelfs aanmoedigende hou- diDg van zijn neef bracht hem geheel in de war. Hij had een gevoel als iemand, die al zijn krachten inspant om een zwaar stuk ijzer op te beuren en eensklaps bemerkt, dat het maar een licht stuk hout is. Hm! je spreekt er over, alsof het 't dansen van een cotillon goldt. Het is ronduit gezegd onmogelijk. Waarvan zouden wij moeten leven? Mijn eigen vermogen is sedert lang opgeteerd; mijn broeder geeft mij niets meer, wanneer ik een in zijn oogen zoo ongehoorden stap doe en Zinka is nog niet meerder jarig. Ik zou om mijn vrouw te onderhouden grasso lucido kunnen verkoopen, wat het groote voordeel zou hebben, dat mijn schoonmoeder mij zou verloochenen. Of denk je misschien dat ik mij, zoolang Zinka nog minderjarig is, door mevrouw Clothilde Sterzl zal laten onderhouden? Nu, zei Truyn zeer bedaard, als je dan de on mogelijkheid van een huwelijk met Zinka zoo verstandig inziet, dan is je gedrag tegenover haar onverantwoordelijk. Truyn zat nog altijd naast het kleine tafeltje, waarop de koffie stond, terwijl Sempaly met beide handen in de zakken, wrevelig als iemand die zijn onrecht voelt, de ka mer op en neer liep. Ik begrijp waarachtig niet, wat je bezielt! viel hij eensklaps uit; Sterzl heeft nog nooit iets op mijn ge drag aangemerkt, en hij is Zinka toch nader dan jij! Truyn verbleekte een weinig; maar herkreeg spoedig zijn zelfbeheersching. Sterzl is niettegenstaande zijn schijnbare onverschil ligheid een idealist, die voor zijn zuster de sterren van den hemel zou willen halen, zei hij; hij twijfelt er geen oogenblik aan, dat je tegenover haar de ernstigste bedoelingen hebt. Dat is niet mogelijk! En toch is het zoo, verzekerde Truyn. Hij vindt dat zijn zuster voor niemand te min is! En daar heeft hij gelijk in, riep Sempaly, volkomen gelijk, maar ik word gedwongen door de om standigheden, door de plichten die mijn geboorte.... Hij ging op de vensterbank zitten en zag met de elle bogen op de knieën, het hoofd tueschen de handen, pein zend voor zich uit. Mag ik je eens vragen, waarom bemoei jij je eigen lijk met deze zaak? Het heeft me al lang gehinderd, antwoordde Truyn; maar nu ben ik gedwongen tot spieken, omdat ik gis teren hoorde dat de dames Ferguson en de Gandry, voor dat je in de Falcone kwam, zich praatjes veroorloofden, die mij bewezen, dat je aanhoudende, drukke omgang met Zinka haar goeden naam in gevaar begint te brengen! Ja, als men zich aan de praatjes van elke wasch- vrouw moest storen! riep Sempaly boos. Daarna sprak hij nog zoo iets vanverantwooordiDgonbevlekt bewaren van een door God toevertrouwd goed.... enz. enz. Nadat Truyn hem eenige oogenhlikken had aangehoord, viel hij hem op minachtenden toon in de rede: Geen bombast en holle klanken, verzoek ik je. De vraag is eenvoudig deze: Heb je Zinka lief? De attaché fronste de wenkbrauwen en mompelde' Ja! Juist, maar om de onaangenaamheden te

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1