Aan onze lezers. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. PTBERICHT. Mathilda's Liefde 4e Jaargang". Dinsdag 28 Juni 1887. No. 1219. ZI N K A. HAARLEM'S DAGBLAD ABONHEMEÏÏTSPE.US: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, belialve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOII. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Zij, die aieh met 1° Juli op dit Mad cCbonneeren, ontvan gen de tot dien dag verschij nende nummers gratis. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISTIAN VAN SPAARNE. JBSg" Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geahonneerden ƒ1.50. De Dibectie. STADSNIEUWS. Haarlem, 27 Juni. Hieronder laten wij volgen het programma der twee eerste dagen van het Landhuiskoudkundig Con gres: Maandag, 27 Juni. 's Avonds 7V2 uur: Ontvangst der congresleden op het Stadhuis. Vor ming der afdeelingen en verkieziüg harer voorzitters en secretarissen, 's Avonds 7 uur: Concert in de sociëteit «Vereeniging», door het bestuur dier sociëteit aangeboden, te geven door de «Amsterdamsche Orkestvereeniging», kapelmeester de heer Wedemeijer. Dinsdag, 28 Juni. 's Morgens 9 uur: Vergadering der afdeelingen op het Stadhuis. 's Middags 12 uur: Keuring van paarden op de Dreef ter inschrijving in het «Nederlandsch Paardenstam boek». 's Middags 2 uur: Cricket-wed strijd. 's Middags 2 uur: Eerste alge- meene vergadering in de «Vereeni ging» Lange Begijnestraat. 'sMiddags 5Vs uur: Congrestafel in het hotel Van den Berg, eige naar de heer Scholten, aan wien men tijdig bericht zende. Voor de congrestafel van den vol genden dag geve men zich vóór 12 uur van dien dag aan. 's Avonds 7y8 uur: Concert in de Buiten-societeit, aangeboden door het bestuur der sociëteit «Trouw moet Blijken,» te geven door de kapel v. d. Kon. Ned. Marine, ka pelmeester de heer J. de Koning. De commissie voor het Museum van Kunstnijverheid alhier heeft haar jaarver slag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Met de heropening van de groote zalen van hot Paviljoen in Juli 1886 is een nieuw tijdperk voor het Museum aange broken, een tijdperk, waarvoor de com missie jaren lang hare beste krachten heeft aangewend. Niet zonder groote inspanning is het doel bereikt, en vooral de beperkte geldmiddelen hebben het zwaar te verant woorden gehad. Eene kleine pauze in de aankoopen voor het Museum is dus nood zakelijk geweest om de geldmiddelen weder te brengen tot een staat, die nieuwe uit breiding mogelijk maakt. Met die uitbreiding hoopt de commissie eene meer bijzondere richting dan de tot nu toe gevolgde in te slaan. Was eene alge meen historisch-chronologische voorstelling van de kunst versiering als grondslag nood zakelijk, thans komt de beurt aan een meer bijzonder gedeeltede nationale Nederland- sche kunstvlijt, en wel in de eerste plaats het meubelvak en ornamentaal beeldsnij werk. De raad van bestuur heeft in zijne jongste vergadering deze richting aange wezen, 111 afwachting dat de geldmiddelen weder nieuwe aankoopen zullen toelaten. Het is dus eene verplichting voor het Museum om voor dit vak den ouden Europeeschen roem van het Nederlandsche ornamentaal houtsnijwerk te doen herleven, zoowel in meubelen als in alle voorwer pen, waarop deze kunst in onzen tijd kan worden toegepast. In de eerste plaats moet dus de verza meling modellen en afgietsels uit vroegere tijdperken worden uitgebreid. Verder moet ook worden geijverd voor het verkrijgen van oorspronkelijke voorwerpen. Deze zijn echter kostbaar en kunnen slechts nu en dan bij gunstige omstandigheden verkregen worden. Ook verzamelingen in bruikleen echter zijn voor het doel hoogst gewenscht, en de commissie blijft dit aanbevelen aan allen, die in staat zijn, daaraan gevolg te geven. Onder de geschenken, sedert Juli 1886 ontvangen, worden 0. a. vermeld eene ter rine met onderschotel en twee vruchten- mandjes oud Loosdrechtsch porselein, aan geboden door den heer J. 0. Gerlings, gemeente-ontvanger alhier; en oud Neder- landsch houtsnijwerk, in bruikleen ontvan gen van den heer P. C. Crommelin. Door den heer A. Holtzman, raadslid van het Museum, zijn aangeboden de uitmuntende photographische afbeeldin gen zijner kostbare verzamelingen te Amsterdam en Hilversum, die in eene wezenlijke behoefte voorzien, zoolang het aantal voorwerpen in het meubelvak nog zoo schaarsck is. De heer Von Saher beijvert zich om van belangrijke versieringen van gehouwen en voorwerpen van kunstvlijt afgietsels te doen vervaardigen om schoone motieven van oud-Hollaudsehe kunst meer algemeen bekend te maken en tot uitbreiding onzer verzameling. Zoo bezit zij thans afgietsels van versieringen der Haarlemsche vleesch- hal en van het voormalig slot te Heem stede, en deze stukken worden evenals de afgietsels der schoorsteenfries ran den heer Dyserinck, door buitenlandsche mu seums gaarne in ruil aangenomen. Het aantal afgietsels en modellen door aankoopen en ruiling verkregen ten behoeve van de inrichting der groote zalen, is te uitgebreid om hier vermeld te worden. Een volledig overzicht hoopt de commissie spoe dig te geven in den beschrij venden cata logus, bewerkt door den conservator, en waarvan het eerste gedeelte in de vergadering van den raad van bestuur is ter tafel gebracht. Met de verbeterde rangschikking en juiste benamingder voorwerpen wordt voortgegaan. Het bezoek aan het Museum bedroeg in het jaar 1886 van 12 Juli (de dag der heropening)tot 31 December 4760 personen Van de boekerij en de verzameling af beeldingen wordt een druk gebruik gemaakt, vooral ter voldoening aan de meer en meer toenemende aanvragen uit verschillende plaatsen des lands. Aan eenige departe menten der Maatschappij van Nijverheid en andere instellingen zijn in den afgeloopen winter leenverzamelingen gezonden. Aan mej. J. van der Kaav is ook dit jaar weder vergund, gebruik te maken van een lokaal voor haren cursus in knnstuaald- werk, die tot dusver geheel is afgeschei den van de teekenschool. De belangstelling in dien cursus neemt toe, en van het twaalf tal leerlingen leggen de meesten zich toe, het diploma M. O. voor fraaie handwerken te behalen. Twee dezer leerlingen hebben met gunstig gevolg examen afgelegd. De commissie stelt zich voor, de uitgave van eene reeks volksboekjes over verschil lende onderwerpen op het gebied van kunst nijverheid te bevorderen, en hoopt eerlang eene proef daarvan te leveren. Zoodra ge bleken zal zijn, dat deze proef aan de ver wachting beantwoordt en een ander plan kan opgemaakt worden, zal de medewerking van direkteuren der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid tot het ver krijgen van een regeerings-subsidie nader worden ingeroepen. De heer C. v. d. Boom, uit Rot terdam, is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school alhier. In het jaarverslag van de teekenschool voor kunstnijverheid alhier, over het stu diejaar 18861887, wordt door de com missie voornamelijk het volgende mede- In overleg en met instemming der com missie werd in de leeraarsvergaderingen besloten, eene wijziging in het bestaande leerplan te brengen. Deze wijziging betreft het programma van het rechtlijnig en bouwkundig teeke nen le jaar. De leer der projectiën en het ontwikkelen van meetkunstige figuren, zal vervangen worden door toepassing van het geleerde op meetkunstige ornamenten, en er zal bijgevoegd worden het begin der projectieleer. Het is herhaaldelijk gebleken, dat de aanleg der leerlingen dezer klasse, die ge woonlijk den leeftijd van twaalf jaar niet te boven gaan, niet voldoende is om tot het ontwikkelen van meetkunstige figuren over te gaan, voordat zij de lessen in de beginselen der vlakke meetkunde geheel hebben doorloopen. In verband hiermede wenscht de commissie het tweede jaar (bouwkundig teekenen) van September tot Kerstmis te laten beginnen met vervolg der projectieleer en het ontwikkelen van eenvoudige meetkunstige lichamen. Het geheugen-teekenen der 3 e klasse heeft zij gemeend te moeten vervangen door het in teekening brengen (opmeten) van bouw kundige en ornamentale motieven naar de natuur. Hierdoor is de leerling van zelf verplicht door nauwkeurige beschouwing het model in het geheugen te prenten, en oefent hij er zich tevens in, bij voor komende gevallen gemakkelijk weer te ge ven wat hij gezien heeft. Gedurende den cursus hebben verschil lende dagleerlingen, ofschoon zij den vier jarigen cursus niet doorloopen hebben, de school verlaten; van de 19 leerlingen zijn er nu nog 10 aanwezig, hetgeen zeer zeker te betreuren is, omdat de kundigheden, die zij gedurende één of twee jaar in deze school kunnen verkrijgen, niet voldoende zijn om eeuen degelijken invloed op hunne latere loopbaan uit te oefenen. Slechts één leerling (decoratieschilder) heeft den vier jarigen cursus doorloopen en zal dit voor jaar de school verlaten; men is er in geslaagd hem een goede betrekking te verschaffen en hij zal om te beginnen, eenige jaren in het buitenland vertoeven, om zijne studiën met vrucht te kunnen voortzetten. Ofschoon het aantal leerlingen der avond- niet vermindert, komt het toch zelden voor dat zij den vierjarigen cursus geheel doorloopen. Ook is de tweede helft van den cursus van Januari tot Mei veel slechter bezocht dan de eerste helft. De oorzaak dat de leerlingen de school zoo vroegtijdig verlaten, is wel eenigszins toe te schrijven aan de weinige belang stelling, die de patroons ten opzichte van het onderwijs betoonen. Zoodra er haast bij het werk is, veroorloven zij de jonge lieden niet meer de school te bezoeken. Vooral onder de lithografen, meubelmakers en timmerlieden is dit het geval. De leerlingen die voor graveur worden opgeleid, zijn begonnen technisch werk zaam te zijn. De resultaten zijn totnog toe zeer bevredigend. Ook waren de meest gevorderde leerlingen der decoratie-schil derklasse practisch werkzaam, daar zij behulpzaam waren bij het decoreeren eener muziekzaal. Nieuwe leerlingen voor den geheelen dagcursus zijn dit jaar niet toegetreden. Ofschoon het aantal leerlingen dit jaar niet is toegenomen, kan men echter bespeuren dat liet gehalte niets te wenschen over laat. Door het onderwijzend personeel wordt steeds met ernst en toewijding ge werkt om de leerlingen eene degelijke en artistieke opleiding te geven. Het is ook zeker een gunstig teeken dat de band tusschen Museum en Teeken school steeds enger wordt aangehaald; de leerlingen beginnen meer en meer belang stelling voor de verzameling te toonen, waartoe de lessen in kunstgeschiedenis en ornamentleer niet weinig bijdragen. Ook wordt van de modellen van het Museum ruimschoots gebruik gemaakt. Benoemd tot onderwijzer te Delft de heer A. C. Stoorvogel, thans tijdelijk onderwijzer te Haarlem. De schrijver van het stukje «IJmui- den» (zie ons vorig nummer) kan tevreden zijn: Wij vernemen u t goede bron dat door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid reeds een inge nieur is aaugewezen voor het doen van nadere opnemingen, het inge- reedheid brengen van bestekken, begrootingen, teekeningen, enz., alles voor de uitbreidingswerken te IJmuiden. Begunstigd door prachtig zomer weder maakte 47 leerlingen uit de hoogste klassen der scholen te Pur- merland en lip Vrijdag met hunne onderwijzers een uitstapje naar het Brouwerskolkje bij Haarlem. Eerst werd nog eene poos vertoeft op het strand te Zandvoort. De kinderen genoten volop. 70 kleinen uit de FBUILLETO 3XT- Roman van OSSIP SCHUBIN. 20) TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De weddenschap tusschen Zinka en Sempaly werd dien middag niet beslist. Sempaly schreef een kort briefje aan Zinka, dat hij haar niet kon vergezellen. De woorden van Truyn hadden, zonder dat hij het zichzelf wilde bekennen, een zeer sterken indruk op hem gemaakt. Hoe hij er zich tegen verzette, er bleef hem niets anders over, dan de zaak ernstig onder de oogen te zien. Zich te laten overplaatsen, met al zijne aangename levensgewoonten te breken de gedachte was hem onverdragelijk. Hij had een gevoel, alsof iemand hem zeer hardhandig uit zoete droomen had wak ker geschud. Hij wilde niet wakker worden, wilde zijn droomen niet voor de werkelijkheid prijsgeven. Bleef hem dan wezenlijk niet anders over? Ja, als hij de noodige energie had bezeten, dan had hij den zoeten droom tot wer kelijkheid kunnen maken. Zijn hart trilde van een over stelpende vreugde, als die gedachte bij hem opkwam. Hij was niet meer op den leeftijd, waarin men dwaze zetten doet, waarin men beruchte zangeressen tot een rei- nen levenswandel hoopt te hekeeren of de goevernante van zijn zuster, die twaalf jaar ouder is, wil trouwen. Als hij de mogelijkheid van een verbintenis met Zinka overwoog, dan deed hij dit, omdat hij wist, dat zijn gevoel voor haar niet vluchtig en voorbijgaand was, maar in zijn binnenste wortel had geschoten. Alle genietingen der wereld hadden voor hem opengestaan, en hij was ze moede geworden. Dat wat voor andere jonge mannen voldoende was om den noo- digen levenslust te behouden, had hem afkeer ingeboezemd. Sedert jaren had hij zijn bestaan leeg en vervelend gevon den, toen hij plotseling Zinka had leeren kennen. Toen was het hem, alsof de liefelijkste lentegeesten zijn koude, eenzame ziel hadden verwarmd en er bloesems in te voorschijn hadden geroepen. Hij voelde weer «de zoete smart van het bestaan# En nu zou hij eigenhandig al die schoone bloesems afsnijden Den omgang met haar afbreken, een ander in mijn plaats dulden, neen dat kan ik niet en dat wil ik niet 1 wat gaat het Truyn aan wie is hij, dat hij zich het recht aanmatigt over mijne handeling den staf te breken en mij bevelen te geven? riep bij met gebalde vuisten uit. Toen hij er echter over dacht, op dezelfde wijze met Zinka te blijven omgaan, te blijven genieten in haar lach, haar vriendelijkheid en schoonheid, zooals voorheen toen ge voelde hij zich niet op zijn gemak. Hij wist dat hij het niet meer zou kunnen. Zijn tot nu toe in stilte genietend hart had leeren spreken en eischen. Zich door zulk een zelfverblinding rust te willen verschaffen, was even onmo gelijk als een kwellenden dorst door den dauwdrop in een rozeukelk te lesschen. Hij beminde haar eensklaps vurig, onzinnig! Vooral de zoogenaamde interessante vrouwen hadden hem spoedig verveeld. De meesten waren als troebele beekjes, die men niet kan doorzien, omdat zij in de stormen des levens baar klaarheid en reinheid hebben verloren. Maar Zinka deed denken aan een schoon bergmeer, welks wate ren zoo klaar zijn, dat men aan zijn oevers de steentjes op den bodem kan tellen. Hoe verder men echter doordringt, des te ondoorzichtiger, geheimzinniger worden de wateren, zonder troebel te worden, alleen door de toenemende diepte. En eindelijk worden zij zoo diep, dat men niettegenstaande de klaarste helderheid niet op den bodem kan zien. Het scheen hem toe dat het meer, juist daar waar het het diepst was, een schat verborg, die slechts door een enkelen van God begenadigde kon worden ontdekt. Hoe verlangde hii dat meer te doorgronden! Zij was als voor hem geschapen. Hij had zich met haar nog nooit een oogenblik verveeld, want zij gaf veel voor hoofd en hart. Al de ongerijmde tegenstellingen van haar persoonlijkheid boeiden hem. Eens had hij van haar gezegd, dat zij «een klein piano-uittreksel van vrouwelijk heid» was, zooveel verschillende eigenschappen waren haar samengevat. Hare te midden der vroolijkste, k' lijke grappen dikwijls schitterende diepte van ged? dolle, geestige moedwil, waarop dan even snel gepeins volgde, haar klein, grillig egoïsme e

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1