BUITENLAND. lagere klassen wordt een feestje in school bereid. Dank zij mede dezen maatregel van bet gemeentebestuur is het schoolverzuim zeer gering. LETTEREN EN KUNST. Door B. on W. van Amsterdam is aan den hoogleeraar dr. Max Weber aan de Universiteit aldaar, een verlof verleend voor den tijd van één jaar, tot het doen van eene wetenschappelijke reis naar Ned. Indië. De hoogleeraar zal zijne reis aan vaarden in het volgende jaar omstreeks Paschen. LEGER EN VLOOT. De oefeningen vanwege de genietroepen met den ballon captif werden Vrijdag ge durende geruimen tijd te Utrecht voort gezet. Des avonds werd daarbij gebruik gemaakt van electrisch licht. In de eerste helft van de maand Augustus zullen door den varenden en rijdenden trein van het korps pontonniers oefeningen in het slaan van bruggen wor den gehouden op verschillende rivieren. De noodige verkenningsreizen hebben daartoe reeds plaats gehad. Voorts zal dezer dagen door het korps pontonniers voor het eerst eene schipbrug over de rivier bij Dordrecht worden ge slagen. Onderscheidene autoriteiten zullen daarbij tegenwoordig zijn. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons: Verleden week hebben eenige tuinders in den Bangert de eerste kruisbessen van dit jaar naar Engeland verzonden en wel tot een bedrag van 1000 K. G. De algemeene pluk en verzending van dit ooft is inmiddels ook aangevangen. BINNENLAND. Z. M. heeft aan mr. L. Pk. C. van den Bergh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als archi varis van het Rijk, met dankbetui ging voor de langdurige door hem bewezen diensten; tot algemeenen rijksarchivaris benoemd jhr. mr. Th. H. F. van Riemsdijk, thans adjunct archivaris, te 's-Gravenhage. Benoemd F. W. baron Van der Borch, genaamd Van Rouwenoort, tot burgemeester der gemeente Ze venbergen. Benoemd P. Berends, te Zwolle, tot beambte bij bet oud-provinciaal archief in Overijsel. Aan K. DüttiDg, geboren te Dül- men, in Westfalen, vergunning ver leend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wet telijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Neder land, stiptelijk nakome. Eervol ontslag verleend aan E. L. van Mervennée, te Goes, als tijdelijk buitengewoon districts-vee- arts, en is hij benoemd tot plaats vervanger van den districts-veearts wien Dordrecht als standplaats i6 aangewezen. Aan den kapitein M. L. C. Sta ring, van het 3de regiment veld artillerie, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van den rang van majoor. De kapitein J. J. Logger, van het 4e regim. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen be paald op f1560 'sjaars, en aan ge noemden kapitein den rang verleend van majoor. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) H.H. D.D. de prins en prin ses Heinrich zu Waldeck und Pyr- mont, zijn Zaterdag te Wijk aan Zee aangekomen en hebben hun intrek in het Badhotel genomen. De hooge .gasten zullen denkelijk eenige weken aldaar vertoeven. Jonkvr. baronesse Yan Heem stra, hofdame honorair van H. M. de Koningin, is op verzoek eervol ontslagen als goevernante van H. K. H. Prinses Wilhelmina. De door de Amsterdamsche Sportclub uitgeschreven nationale wedrennen en harddraverijen op de terreinen achter het Rijks-Museum troffen fraai weder en werden druk bezocht. De uitslag was aldus: I. Snipperjacht voor paarden van alle landen en rassen, 4 jaar en ouder, welke nooit een wedren ge wonnen hebben, bereden door heeren leden van uitgenoodigde Vereeni gen of uitgenoodigde Nederlanders (geene officieren). Ie prijs Sunshine; 2e pr. Orizaba,3e pr. Vivat; 4e pr. Caprige. II. Militaire sportprijs. Eerste serie: Wedren over horden, uitgeschreven door de «Militaire Sportvereeniging», voor heeren officieren, 5 deelnemers le prijs Esmeralda; kapt. Hinlopen, Breda; 2e pr. KingmaBaron v. Heeckeren, Den Haag: 3e p. Baby luit. de Jonge v. d. Halen Arnhem. III. Steeplechase. Verkoops-han- dicap voor paarden van alle landen en rassen, 4 iaar en ouder, te recla meeren voor f 2000, bereden door Nederlandsche gentlemenriders. 4 Deelnemers le pr. Jasmineluit. Punt; 2e pr. Banderolle^XanYssa; 3e pr. niet toegekend. IV. Aanmoedigingsprijs. Hard draverij onder den man, voor paar den van alle landen en rassen. Han dicap, minimum-afstand 1200 meter. 14 Deelnemers, le. prijs. Emma. H. Dalemberg, Alkmaar; 2e pr. Har- tezes, F. Minnikhuis, 3e pr. Bruinsma ex X, baron v. Heemstra. V. Ponyrace. Wedren voor hitten van 1,45 M. of daarbeneden, bereden door jongeheeren beneden de 19 jaren. 5 Deelnemers le pr. Maggie baron van Tuyll, Velsen; 2e pr. Jokn, W. v. d. Lee,.Utrecht; 3e pr. PrinsHoutman, Haarlem. De fabriek van stoomwerktuigen «De Atlas» is gesloten. De arbeiders, ten getale van 160, zijn ontslagen. Zij namen Zaterdagavond jl. hun gereedschap mêe en kregen de laatste week loon uitbetaald, terwijl hun heden (Maandag) nog drie dagen loon wordt verstrekt, dat zij, volgens een hestaanden regel, van de fabriek te vorderen hadden. Tevens zal heden worden beslist omtrent de verdeeling van een ziekenfonds, onder beheer van de directie, groot f 6984, waarin bijgedragen werd door 64 personen. Naar men verneemt zijn er onder de ontslagenen die reeds elders werk in het vooruitzicht hebben. De reden van de staking der werk zaamheden aan de fabriek is het ontbreken van bedrijfskapitaal. Tegen heden, Maandag, is eene vergadering van aandeelhouders in de vennoot schap belegd. De jaarlijksche belooning van het vacante-kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Wormer- veer c. a., kan op f 3788 gesteld worden, terwijl de kosten van be heer (waaronder de bezoldiging van de sub-ontvangers te Wormer, Zaan dijk en Krommenie) op f 1240 's jaars worden geraamd. Krachtens konink lijk besluit vau 20 Mei 1869 No. 30 (Verzameling No. 79), is ge noemd kantoor dus gerangschikt in de vijfde klasse. De nieuwe titularis zal in de gemeente Wormer veer moeten wonen. Het sommetje van f 125,000 wordt noodig geacht voor het maken van een nieuwe sluis te Zaandam, die aan groote schepen toegang tot de Zaan verschaft de onteige- ningskosten niet medegerekend. Te Oostzaan had in den mor gen van 25 Juni een voorval plaats dat het anders zoo stille plaatsje in opschudding bracht. De visscher Gerrit Hottentot, 72 jaren oud, maar niettegenstaande dien hoogen leef tijd van flinken lichaamsbouw en herkuliscbe kracht, werd bekeurd wegens het visschen met fuiken, waarvan de mazen te klein waren. Eerst liet hij schijnbaar rustig toe dat door de beambten, de gemeente veldwachter van Oostzaan en de brig.-tit. der rijksveldwacht van Zaandam, de mazen gemeten wer den, maar terwijl zij daarmede bezig waren, keerde hij bet ranke vaar tuig dier beambten bijna om, ten einde hen in het water te doen val len. Deze sprongen echter uit hunne schuit, die reeds water schepte, over in die van Hottentot, waarbij de rijksveldwachter viel en onmiddel lijk door Hottentot bij de keel ge grepen en onder de knie gehouden werd. De gemeenteveldwachter werd ook achterover geworpen en beiden met den dood bedreigd. Zelfs de woorden vandengemeenteveldwach- ten «denk om mijn huisgezin» wer den met allerlei bedreigingen be antwoord zoodat de laatste zijn revolver greep, ten einde hun beider leven te redden. De hand waarin de revolver was, werd toen door Hottentot gegrepen, waarbij het schot afging en de visscher in de borst werd getroffen, en spoedig daarna overleed. De bevoegde autoriteiten hebben zich dadelijk ter plaatse begeven tot het instellen van een onderzoek. (Deze gebeurtenis wordt in de dagbla den op verschillende wijze vermeld. Bo venstaande mededeeling wordt ons van officieele zijde toegezonden en bevat nauw keurig boe de zaak zich lieeft toegedragen). Bed. Men schrijft ons: Door den Raad der gemeente Koog a/d. Zaan is besloten, dat voortaan daar geen andere huizen dan van steen mogen gebouwd wor den. Herstellingen aan houten ge bouwen mogen ook niet anders dan met steen geschieden. Men schrijft ons uit Alkmaar van Zaterdag Heden had hier een zonderling voorval plaats. Een meisje, dienende in een hotel en stalhouderij, was op de binnenplaats met eenige werk zaamheden bezig en werd door een der stalknechts geplaagd. Haar vrijer, een andere knecht, zag het toevallig en werd zoo woe dend dat hij gewapend met een dolkmes den ander te lijf wilde gaan. Deze echter koos spoedig het hazen pad en of het nu teleurstelling was of dat de liefde in haat veranderde, men weet het niet, maar zich naar zijn aangebedene keerende gaf hij haar een snede over den arm waar uit een bloedstroom te voorschijn kwam. De woesteling die nog eenigen tijd bleef door razen werd door de politie ingerekend en zal nu wel tijd krijgen om tot rust te komen. In de kaasfabriek bij Schagen is Vrijdagmiddag brand ontstaan. De vlammen deelden zich spoedig mede aan het daarnaast staande boerenhuis van D. Koning, hetwelk mede geheel eene prooi der vlam men werd. Wel was de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig, doch door de droogte was de brand zoo spoedig in omvang toegenomen, dat aan redding van het huis van Ko ning niet meer te denken was. Men schrijft ons uit Hilversum Bij het leggen der trambaan vau hier op 's-Graveland werd voor een groot gedeelte gebruik gemaakt van rails, die reeds te Leiden hadden dienst gedaan, doch daar, door on voldoende deelneming, werden op gebroken. Het schijnt, dat men die ijzeren staven geen rustige rust wil gunnen. Pas liggen ze hier of men hoort reeds nu weer, dat ze verlegd zul len worden; tenminste daarvoor wordt door enkele personen uit onze gemeente geijverd. Men moet dan ook toegeven, dat de baan in ons dorp wel door een schooner gedeelte had gelegd kunnen worden. De vreemdeling, die nu per Hollandsche spoor arri veert en gebruik maakt van den tram, rijdt door een van onze minste buurten en krijgt niets te zien van onzen lommerrijken Groest evenmin als van onze voornaamste straten met hun tal van lieflijke bloemtuin tjes en eenvoudige, doch nette ver anda's. Ook een fraai gedeelte van den 's-Gravelandschen weg wordt door de thans gevolgde richting afgesneden. Hopen we, dat de bemoeiingen der ingezetenen met een goeden uitslag mogen bekroond worden. Het aangeboden accoord van 15 pet. in zake den in kennelijken staat van onvermogen verklaarden gewzen notaris Schagen van Leeuwen te Delft, is, naar de D. C. verneemt, door de crediteuren niet aangenomen. Men schrijfc ons: De grasmaaiers uit Gelderland, Overijsel en ook uit Duitschland zijn weder in Noord-Hollands grasrijke streken aangekomen, om na eenige weken hard werkens, met eene goed gevulde beurs, weder huiswaarts te keeren. Te Zierikzee overleed dezer dagen de laatste oud-strijder aldaar, Dirk Wageuaar, in den ouderdom van 86 jaar. RECHTSZAKEN. Namens drie der veroordeelden ter zake van bet zoogenaamle palingoproer te Am sterdam (Van Iperen, Snak en Baars), is door bun rechtsgeleerden raadsman, mr. H. J. D. D. Enschedé, een verzoek om gratie aan Z. M. don koning gezonden. Door de rechtbank te Bern zijn zes jongelieden uit Estauayer tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens bet verkoopen van valsche oudheden. Het schijnt dat die in genoemde plaats, zoowel in steen als in brons, stelselmatig ver vaardigd worden met eene handigheid, die zelfs goede oudheidkenners misleidt. Er zijn ook domme dievendat bleek ter zitting der Rechtbank te Middelburg, waar eene 21jarige dienstbode Vrijdag terechtstond ter zake van valschkeid in geschrifte. Zij had nl. een winkelier te Goes opgelicht voor f84 met eene valsche handteekeniug, nl. met een briefje, luidende: „Mejufvrouw tefen verzoek ik uw alle Goederen te zenden in Dien als de reke ning zal betalt worden zoo zal ik uw zelfen komen bezoeken. H. Schimmelpen v d Oye". Uit bet feit, dat de winkelier er in liep en dus de plompe bedriegerij gelukte, kan men alweer zien „qu'on trouve toujours de plus bete que soi." Tegen de meid werd 1 jaar gevangenis geèisclitde winkelier kreeg eene verma ning voor zijne domheid om zulk gekrab bel aan te nemen als schriftuur van een Schimmelpeuninck van der Oye. Men schrijft ons uit Alkmaar: Vrijdag werd in eene buitengewone zitting der arrondissements-reebtbank alhier behandeld de zaak betreffende het ongeval in de stroo-cartonfabriek, waarbij twee personen het leven verloren. De eisch van het Openbaar Ministerie tegen den eigenaar is 4 maanden hechtenis en krachtens art. 309 W. v. S. ontzetting van de uitoefe ning van het beroep. Als verdediger trad de heer A. Jl'. de Lange op. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Kerk. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Leiderdorp lieeft 136 manslidmaten sclmldig verklaard aan verstoring van de orde en rust in de kerk en, een drietal uitgezonderd, aan overtreding van de ker kelijke verordeningen, omdat zij, daartoe opgeroepen, niet voor den kerkeraad zijn verschenen, en hen van het lidmaatschap der kerk vervallen verklaard. Dit aantal bedraagt thans bijna 200. Ook te Broek op Langedijk zijn er, die het „synodale juk" willen afwerpen. Predikant, kerkeraad en kerkbestuur blijven echter trouw aan de Ned. Herv. kerk. Door den kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente te Delft zijn van hun lidmaatschap der kerk vervallen verklaard de onlangs bevestigde ouderlingen, diake nen en leden der commissie van de ker kelijke kas der Nederl. Geref. (doleerende) kerk aldaar, alsmede de onderteekenaars van het verzoek om „de reformatie ter hand te nemen". Op het drietal voor predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Bolsward komt onder nr. 1 voorDs. W. J. van Douwen te de Pijp, N.-Holland. ONDERWIJS. Zaterdag werd te Utrecht tot arts be vorderd de heer P. C. J. v. Brero. Te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer A. C. M. van Moorsel, caiidi- daat-arts. België. Elisée Fauviaux, de socia listische leider, die sedert de werk stakingen van Mei werd gevangen gehouden, is in vrijheid gesteld op een bevelschrift, uitgevaardigd door de Raadkamer van de rechtbank in eerste instantie te Mons (Bergen). Frankrijk. De door de «Ligue des Patriotes» Vrijdagavond in het «Girque d' Hiver» te Parijs gehou den vergadering had rondom het gebouw eene aanzienlijke menigte volks gebracht. De zaal was over vol en het ging er rumoerig toe. Paul Déroulède, eere-voorzitter, en Sacsboeuf, voorzitter der «Ligue,» protesteerden tegen het bekende vonnis van het rijksgerechtshof te Leipzig. Toen de vergadering ge ëindigd was en de bezoekers de zaal adden verlaten, werd er op straat geroepen: «Leve Boulanger! Leve Déroulède!» Een troep begaf zich vervolgens naar den Cecile militaire waar zij riep: «Het ontslag!» (van den tegenwoordigen minister van Oorlog). De politie kwam tusschen- beide, doch alleen om te beletten dat de manifesteerenden voor den Cercle militaire de vrije beweging op straat belemmerden. De troep riep ook voor den Cercle'. «Leve Boulanger!» en ging vervolgens uiteen. Men spreekt van oneenigheid onder de leden van het ministerie, en meent dat het kabinet wel eens zou kunnen vallen bij de stemming over een belangrijk wetsontwerp. Naar men zegt, is de militaire wet de oorzaak der bestaande oneenigheid. zelfopoffering, de ongedwongen bevalligheid harer bewe gingen, haar zachte, wegslepende stem.... Zou hij werke lijk!.... Neen, het kon niet Truyn had gelijk, hij moest weg uit Rome hoe eerder, hoe beter. Hij nam zijn hoed en ging uit om den gezant op te zoeken en met hem over zijn verplaatsing te spreken. Zijn excellentie was niet tehuis. EEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een liefelijke, sombere melodie klonk uit de vensters van het salon in het palazzetto M., toen Sempaly dien avond voorbijging. Hij wilde tot afleiding een paar bezoeken af leggen. Zijn weg leidde niet door de stille zijstraat, waarin het palazzetto stond, maar hij had toch niet kunnen laten een omweg te maken. Het was zoel in de lucht. Zacht en klagend drongen de tonen tot hem door. Hij herkende Zinka's stem. Zij zong een der weemoedige liederen, waarin ^e boeren van de Campagna hun leed uitstorten. Het lied «tornde. Hij keerde om; hij had, God weet wat, er voor en om al was het ook den laatsten zin nog hooren. La sepoltwa mia sar a il tuo seno! Nu hoorde hij Zinka spreken. Het ergerde hem, dat hij haar woorden niet kon verstaan. Hij werd ongeduldig. Lieve hemel, waarom kwelde hij zich toch zoo? Tot zijn groote verbazing kwam hem, toen hij het salon binnentrad, Sterzl tegemoet. Al terug? riep hij hem toe, nadat hij Zinka had begroet. Ja, Arnstein kon maar twee dagen in Napels blijven, antwoordde Sterzl, ik was blij hem eens weer te zien, maar.... nu, ik moet al een echt oud heer zijn geworden, anders zou ik het niet zoo prettig vinden weer thuis te zijn; meteen trok hij zijn zusje naar zich toe en streek zacht over haar mooi, blond kopje. Deze broederlijke liefkozing droeg er toe "bij Sempaly op te winden. Het verwondert mij niet, dat je tehuis je bevalt, mompelde hij, toen de barones verscheen met een sortie om de schouders, een flacon en zakdoek in de band en, zooals gewoonlijk, een en al voornaam. Nog niet klaar. Zenaïde? Ab, gij bier, Sempaly.... Voila, qui est gentil! hem de vingertoppen toestekend. Wij wa ren al bezorgd over je, omdat je zoo onverwacht den rijtoer afschreef. Zinka was hang, dat je de Romeinsche koorts hadt gekregen, zeide zij gemaakt. Zinka heeft een levendige, tot het verschrikkelijke neigende verbeeldingskracht, zei Sterzl lachend. - Ik dacht wel, dat er een dringende oorzaak was, waarom je het af moest schrijven, merkte Zinka een weinig verlegen op. Sempaly zag haar ernstig aan. -Ik wilde mij op Asch- dag een boete opleggen, dat was alles, fluisterde hij. - Om de boete te volmaken, moest je nu met ons naar lady Dalrymple, stelde de barones voor. O, ik bid ui Laat mij vrij, ik verheugde mij zoo op een kalmen avond, riep Sempaly uit. Ik ook, zei Zinka. Ik heb genoeg van alle soirées en recepties. Een receptie vind ik altijd precies een parade, waarbij zoo- en zooveel regimenten deftigheid uitdrukken! Gun ons een rustdag, mama; bedenk dat het van daag Aschdag is, zei Sterzl. Ik had er ook wel wat tegen, maar de hertogin van Otranto gaat ook, lispelde de barones. Daar Sempaly haar echter met voorbeeldigen ernst ver zekerde, dat de hertogin van Otranto in do gezelschappen van Rome volstrekt niet den toon aangaf, besloot zij thuis te blijven en verwijderde zich, omdat zij nog eenige brieven moest schrijven. Wordt vereolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2