Aan 011Z8 lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PTBEMCHT. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Woensdag 29 Juni 1887. No. 1220. ADVERTENTIES: Z I Ti K A. HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏÏHEHEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit bl;ul verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Fublicite Btrangère G. L. BA UB JE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die aieh met 1° Juli op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien dag verschij nende nummers gratis. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan baar l.nreau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren vaa den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch DOOR CHRISTIAAN VAN SPAARNE. gjgp"" Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs 0.40; voor niet-geabonnearde'n ƒ1.50. De Directie. S T A I) SIV 1E 11 w S. Haarlem, 28 Juni. Iet Landhaishoadkandig Congres. Door eene uitnoodiging daartoe in staat gesteld woonden we Maandagavond de opening bij van het 40ste Landhuishoud- kundig congres. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente had n.l. de congresleden uit- genoodigd tegen half acht ten raadhuize te verschijnen, opdat zij daar zouden wor den verwelkomd onder aanbieding van den eerewijn. „Ce qui est offert de grand coeur doit être accepté d'aussi grand coeur," en zoo hadden de heeren van het Congres het ook begrepen. Een groot aantal hunner, en daaronder bijna alle leden van het be stuur, kwamen tegen half acht op het Stadhuis en werden ontvangen door den Burgemeester en de Wethouders Kist en Heshuijsen. Behalve de gemeenteraadsleden, die tevens bestuursleden van het congres zijn, merkte men onder de genoodigden nog op de heeren W. Stolp, van der Sleur en Mr. Retlitan Macaré. Hoewel wij in een vorig nummer het bestuur reeds noemden, laten wij hier nogmaals de geheele samenstelling v -lgen. Dan weet men ook ongeveer wie op deze eerste bijeenkomst tegenwoordig waren. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren: jhr. mr. J. W. M Schorer, Commissaris des Konings in Noord-Holland, en mr. E. A. Jordens, burgemeester van Haarlem, eere-voorzittersEr. Lieftinck, Haarlem, voorzitter; jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Velsen; Herman E. Bultman, Haarlemmermeer; mr. J. de Clercq van Weel, Haarlem; J. T. Cremer, Haarlem; H. van Wiekevoort Crommelin, Heemstede; J. Ph. Dolleman, Heemstede; L. E. Ger- dessen, Haarlem; J. H. Krelage, Haarlem; W. Meyer, Haarlem, penningmeester;jhr. J. W. M. van de Poll, Haarlem; Corn. Prins Sz., Haarlem; A. van Rossum, Halfweg; mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, Haarlem; jhr. mr. S. J. A. van Walcheren, Haarlem; J. E. Wüste, Sant poort; W. K. Loeff, Haarlem, 1ste secre taris; mr. L. C. Kronenberg, Haarlem, 2de secretaris. De verschillende commissiën zijn samen gesteld als volgt: Vaste commissie van bijstand: Herman E. Bultman, Haarlemmermeer; C. E. Cremer, Oosterbeek; A. J. C. Daamen, Obdam; D. Fontein de Jong, Murmer- woude; J. Breebaart Kzn., Winkel. Einancieele commissie: W. Meyer, jhr. J. W. M. van de Poll, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout. Commissie van huisvestingL E. Ger- dessen, mr. L. C. Kronenberg, W. Meyer en Corn. Prins Sz. Nadat de verschillende leden met elkan der kennis hadden gemaakt of vroegere kennismaking hadden vernieuwd nam de burgemeester van Haarlem, in de voor deze gelegenheid vau stoelen eu banken bevrijde raadzaal, het woord en sprak on geveer het volgende: //Mijne heeren, leden der permanente commissie, en gij leden van het congres, ik roep u allen een hartelijk welkom toe aan deze plaats. Het gemeentebestuur, aan welks hoofd ik de eer heb te staan, stelt het op hoogen prijs dat dit congres thans hier ter stede zijne vergadering zal houden. Het was immers reeds te lang, naar onzen zin al thans te lang geleden, dat dit voorrecht onze gemeente te beurt viel; het laatst in 1864. Van de heeren, die toenmaals zit ting hadden in het gemeentebestuur zijn er nu slechts 8 over. Van de corpyheeèn onder de congresleden van dien tijd zijn nu ook verreweg de meeste reeds tot hunne vaderen verzameld, maar de tijden veran deren als de menschen, en ook nu zal nieuw licht ontstoken worden. De voor naamste onder die wakkere mannen van toen was de nu reeds overleden baron Sloet tot Oldhuis, en 't is ons tot een bizonder genoegen thans onder de bestuurs leden ook zijn zoon te zien optreden (applaus) Men zal zich herinneren hoe de land- bouwcommissies vroeger het werk der congressen trachtten te doen. Sedert de congressen echter is veel goeds tot stand gekomen; de landbouwkunde is gepopu lariseerd en de provinciale maatschappijen van landbouw, kinderen der congressen, kwamen sedert tot bloei en dragen goede vruchten. Wij willen thans hopen dat ook de werkzaamheid van dit congres veel goeds zal stichten, dat het strekken moge tot heil van het Vaderland. En hiermede roep ik u toe: //Welkom in Haarlem!" Hierop nam de heer Er. Lieftinck, als voorzitter van het congres, het woord en sprak in zijn pittigen, kernachtigen trant eene rede uit, die wij tot onzen spijt niet woordelijk kunnen weergeven. Spr. bedankte den voorzitter van het gemeentebestuur voor de hartelijke woor den, en hij deed het te liever, nu die woorden getuigden van de zoo groote inge nomenheid van Haarlem met dit congres, en hij overtuigd was dat de heer Jordens hier niet sprak a tour d e r o 1 e, maar uit werkelijke ingenomenheid met de strek king van het congres. Hij, de man van de daad, had reeds door daden getoond het congres te willen steunen, en men had niet anders van Haarlem's burge meester verwacht, die steeds heeft getoond het goede door daden te schragen. Wan neer ik dan ook deze vergadering zal lei den ging de heer Lieftinck voort dan doe ik het in de volle overtuiging van den krachtigen drang dio ons steunt, een krachtigen drang ten goede. z/lk weet niet of Haarlem, de bloemen stad bij uitnemeuheid, ook genoeg hulp bronnen zal hebben om zich ook op land bouwzaken toe te leggen zooals dit congres beoogt, maar ik weet wel dat wij met moed, met vastberadenheid en met goed vertrouwen ouzo taak zullen aanvaarden, met de leuze onzer vaderen „e n d e de s- espereert nimmer" voor oogen. Wij wenschen niet te sproken over de m a 1 a i seom dit woord ook hier te gebruiken, maar te werken tot heil en elzijn van ons goed, klein Nederland. Morgen zullen wij werken, thans eindigen wij met spreken. Leve de stad Haarlem Deze woorden vol geestdrift werden, zooals zij verdienden, met luiden bijval gesteund. Daarna werd de eerewijn rondgeschon- ken, en deelde de Voorzitter mede dat onder de leden van het coimité nog be hoorde vermeld te zijn de naam van F. W. baron van Tuijll vau Serooskerke te Velzen. Hij stelde voor dat het congres zou vergaderen in twee afdeelingen, de eerste hoofdzakelijk zich zou bezighouden met de practijk, de tweede met de theorie, en dat van de le voorzitter zoude zijn de heer C. F. Cremer, van Oosterbeekonder voorzitter de heer Broekemasecretarissen de heeren Nagel en K. R. Velthuisvan de 2e: voorzitter de heer D. Fontijn de Jong van Murmerwoudeondervoorzitter H. F. Bultman van Haarlemmermeer secretarissen A. J. C. Daamen, not. te Obdam en A. van Rossum. De heer Cremer uit Oosterbeek vond het noodig te bedanken voor zijn benoe ming tot voorzitter der 1ste afdeeling; maar de heer Lieftinck wist den stroom der welsprekendheid spoedig af te dammen onder een geestige toespeling op het z/vogelflappen" zooals men in het Noor den zegt. Hij sloot de bijeenkomst, nogmaals be dankende voor de koninklijke ontvangst met den koninklijken wijn. De leden van het congres begaven zich hierop naar de sociëteit//de Vereenigiug' waar ter hunner eer® een concert werd gegeven in den tuin, door do Amster- damsche orkestvereeniging onder directie van den heer T. Wedemeyer. Het volgende programma werd afge speeld Eerste Afdeeling-. 1. Marclie Triumphale illier The ma's von L. vau Beethoven. Wiepreciit. 2. Ouverture «Athalia//. F. Mendelssohn Bartuoldy. 3. 4e SymphonicN. W. Gade. (arr. F. Wedemeijcr.) 4. Fantaisie sur 1'opéra "Earyauthe«F. Dunicler. 5. Star of England. Polka de Con cert pour Trompette. Lamothe. Voor te dragen door den Heer P. Froschart. Tweede Afdeeling. 6. Ouverture "la Muette de Portici» 7. a. Romance b. Fanfare Militaire. 8. Morgeublattcr Walzer. D. AUBEK. h. Vieuxtemps. J. asceier. J. STRiUSS. 9. Fantaisie de l'opéra «Faust.. C. Gounod. Hot was vol iu den tuin, eu de heeren congresleden voelden zich blijkbaar spoedig thuis. Zij bleven aan drie lange tafels geschaard, geruimen tijd onder gezelligen kont bijeen. Be leden der //Vereeniging" zelf brachten het congres op hunne wijze hulde, en dat het voor velen zeer laat of zoo men wil, zeer vroeg werd, zal niemand verwonderen, want er was //bal na" Hedenmiddag teil twee uur werd achter in den Hout de cricketwed strijd gehouden tusschen de Haar- lemsche club «Rood en Wit» eu de Amsterdamsche vereeniging R. U.N. De deelnemers aan dezen zooge- naamden friendly game (vriendschap pelijk spel), een eigenlijken match werd nl. niet gehouden waren van «Rood en Wit» de heeren: Plate, Hoeffelman, C. Posthuma, Hayman, Schote, Stammler, Schiff, Ipey, Ar- rieus, Van Walchren en Jessuron. Jammer genoeg liet het terrein zoowel als het weder veel te wen schen over. De uitslag was te laat bekend, dan dat we dien nog iu dit nummer konden mededeelen. Het programma van de 2 volgen de dagen van het coDgres is als volgt; Woensdag, 29 Juni. 's Morgens 9 uur: Vergadering der afdeelingen op het Stadhuis. 's Morgens 9 uurKeuring van stapels kaas op de Kaasmarkt aan gevoerd. Door de afdeeling «Haarlemmer meer» van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw wordeu uit geloofd voor den besten stapel f 25, voor den daarop volgenden stapel f 15, voor den derden stapel flO. Aangifte kan 's morgens tot 81/, uur gedaan worden in het koffie huis van den heer Nelissen, Kaas markt. 's Middags 1 uur: Tweede alge- meene vergadering in de «Vereeni- ging». 's Middags 2 uur: op de Dreef harddraverij vau paarden van zessen- klaar, gespannen voor tweewielige rijtuigen (met medewerking van de afdeeling «Haarlem en Omstreken» «an de Hollandsche Maatschappij van Landbouw). Prijs: f250, uitgeloofd door de gemeente Haarlem, 1ste premie f 100, 2dc premie f 50. 's Middags 51/t uurCongrestafel, 's Avonds 9V« uurGasillumina- tie op de Dreef. Donderdag, 30 Juni. Mo-gens 9 uur: Vergadering der afdeelingen op het Stadhuis. 's Middags 1 uur: Derde alge- meene vergadering in de «Ver eeniging». 'sMiddags 2'/, uur: Rijtoer. Zij, die wenschen deel te nemen, wor den verzocht zich vóór Donderdag, 30 Juni op te geven aan een der secretarissen. 's Middags 6 uurGemeenschap pelijke maaltijd der Congresleden h f 3.50, metinbegrip van een halven flesch wijn, in het hotel Van den Berg, eigenaar de heer Scholten, in den Hout. Deelnemingskaarten zijn te verkrijgen Woensdag, 29 Juni, in de zaal der vergadering. - Avonds 8 uur: Concert in het Kurhaus te Zandvoort, aangeboden door het «Zandvoortsche Badcomité» en te geven door de Crefelder S:ad- tische Kapelle, kapelmeester de heer Julius Oertling. FEXTILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 21) TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De meeste mannen hebben alleen ziel :n het hoofd, ter wijl de vrouwen ziel in het geheele lichaam hebben. Sem- paly was in dat opzicht van een vrouwelijke natuur. Hij had ziel tot in de vingertoppen.... en zooals een geestig Franschman zich eens onvertaalbaar uitgedrukt heeft «il avait les sens poète De nietigste uiterlijkheden deden hem hijgevolg zeer onaangenaam aan en waren in staat hem het genot van het edelste en verhevenste te bederven. Hij zou de schoonheden van den «Faust» niet begrepen heb ben, als hij dat meesterwerk uit een slordig leesbibliotheek- deel had leeren kennen. Daar de barones zich had verwijderd, stoorde niets meer het genot, dat het bijzijn van Zinka hem verschafte. Sterzl had zijn krant opgenomen, Zinka was op Sem- paly's verlangen weer aan, de piano gaan zitten. Zooals altijd, accompagneerde zij zich ook nu uit het hoofd, het kopje een weinig over de toetsen gebogen, met half ge sloten droomende oogen. Het donker gemeubelde vertrek met zijn gobelinbehangsel, zijn eigenaardig mengsel van allerlei snuisterijen, breed gebladerde planten, Japansche lakwerken en gemakkelijke stoelen vormde een harmoni- schen achtergrond voor haar witte rococo-gestalte. Het licht der lamp werd door een rooskleurig scherm getemperd. De atmosfeer was doortrokken van den geur van violen, rozen en anjelieren. Sempaly had een gevoel van zaligheid, zooals nooit te voren. Zinka zong het eene lied na het andere, omdat hij het wenschte haar stem werd steeds gevoelvoller en inniger. Zing niet te veel, Zini, het spant je zoo in, zeide Sterzl. Nog één lied, dat wat ik beneden hoorde, vroeg Sempaly. Zij zong ,/La sepoltura mia sara il tuo seno". Bevend klonken de woorden van haar lippen. Haar han den gleden van de toetsen. Toen nam Sempaly die zachte, warme kinderhanden in de zijne een aangename be dwelming, een groote vreugde overviel hem bij die aan raking. Zinka, gevoelt ge iets van wat er nu uit uw 6tem spreekt? Haar blik ontmoette den zijne zij sloot de oogen als voor een te helder licht en zij schrikte terug, als vooreen te groot geluk. Nog zweefde het antwoord haar op de lippen, daar wordt de deur geopend de Italiaansche be diende zegt iets onverstaanbaars en, gevolgd door haren dochter en den Poolschen vereerder, treedt barones Wol- nitzky binnen. O, oi wat ben ik blij, dat ik je thuis vind! roept zij uit. Wij rekenden er op, dat je vandaag niet zoudt uitgaan. Hoe gaat het je, Zinka? Zinka is als versteend. Mama Sterzl is op het hooren van die grove, harde stem uit haar kamer gekomen. Charlotte! roept zij, Char...lotte... jij... hier! Niet waar, dat is een verrassing, Clothildè-ja, daar hadt je niet op gerekend, wij zijn vandaag om drie uur hier aangekomen en hebben jelui van middag al gezocht, zonder jelui thuis te vinden, en dus besloten wij maar des avonds te komen. Het is laat, niet waar? Nu, wat mij betreft, ik zou al lang hier zijn geweest, m vc waetond er op, dat wij toilet zouden maken, ik vraag t voor je eigen familie, maar ik spreek hsc.r niet g. ag tegen, zij is zoo gauw uit haar humeur, en u keb ik toile' Hiermee laat de barones zich, nadat a zuster met veel drukte gekust heeft, op een kleinen sl vallen. Zij heeft inderdaad toilet gemaakt. Op haar ki. ren, grijs hoofd wiegelt een zwart kapsel, waarva. ten haar coquet om de wangen fladderen. Haar figuur is in een paarschzijden japon gewrongen, den tijd blijkbaar te nauw is geworden. Zij trac' echter door een elegante kanten doek te v-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1