BINNENLAND. BUITENLAND, Ben zilveren feest. Donderdagmiddag ten 4 ure kwamen een aantal genoodigden in de Raadzaal van liet stadhuis alhier bijeen, en werden ontvangen door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, bestaande uit den burge meester en de beide wethouders, de keeren Kist en Heshuijsen. Aan de uitnoodiging was verder gevolg gegeven door de heeren mr. Rethaan Macaré, dr. Derx, jhr. mr. van de Poll, mr. de Clerq van Weel, Stoel, A. van der Steur, van Ek, Krol, van Dieren Bijvoet, mr. Cnoop Coopmans, J. H. Krelage, allen raadsleden. Voorts de heeren directeuren van Teyler's stichting, de commissie van het museum zelf, de direc teur van het Koloniaal Museum, de be stuursleden van het Museum van Kunst nijverheid en andere instellingen hier ter stede, een aantal gemeente-ambtenaren, allen te zamen een zestigtal personen. Het mocht wellicht eenige bevreemding wekken dat de Kon. Acad. voor Beeldende Kunsten, Arti noch Pulckri Stu dio hier vertegenwoordigd waren; de schil ders schenen niet genoodigd. De burgemeester heette de heeren wel kom en bedankte hen voor hunne komst. Hij deelde mede dat men nog andere gas ten wachtende was en stelde de aanwe zigen voor, thans reeds naar het museum te gaan. Daarop ging de burgemeester, met den commissaris des Konings in deze pro vincie, op weg naar het museum, en werd door de lange reeks van genoodigden ge volgd. In het voorvertrek schreven allen hunne handteekeningen in een afzonderlijk boek, en begaven zich toen naar de groote zaal waarin de reproducties van schilde rijen van Krans Hals waren tentoongesteld. Het kon zelfs den leek niet verborgen blijven dat deze prachtige verzameling een groote aanwinst is voor het Stedelijk Mu seum, een schoone en passende feestgave bij deze gelegenheid. Toen de genoodig den eenige oogenblikken later door de zalen waren verspreid en de kunstwerken bewonderden, kwamen de hooge gasten binnen, door Mr. Enschedé geleid. IPet waren de minister van Staat en van Bin- nenlandscheZaken, Mr. J. Heemskerk Azn de minister van Einanciën, de heer Bloem de commissaris des Konings van Zuid- Holland, jhr. Mr. Eock, vroeger burge meester van Haarlem, en mede-oprichter van het museum; de referendaris der af- deeling schoone kunsten van liet departe ment van Biunenl. Zaken, jlir. Mr. Victor de Stuers. De minister Heemskerk liet zich ver schillende heeren voorstellen, informeerde naar den toestand van het museum en het aantal bezoekers, en bezichtigde met groote belangstelling de geheele collectie. Daarna deed het hooge gezelschap ook een wandeling door de nevenzalen, in het bizonder nog naar de nieuwe zaal, waarin het kabinet Eabrieius is tentoongesteld. De burgemeester legde den minister uit hoe de stadsarchitect, de heer Leyh, er in ge slaagd was verschillende technische moei lijkheden te overwinnen en deze zaal te bouwen. De Haagsche heeren betuigden hunne ingenomenheid met de fraaie inrichting en begaven zich, met de stedelijke en andere autoriteiten naar de woning van mr. A. J. Enschedé, gemeente-archivaris en voorzit ter vau de museum-commissie, de eenige die van de oprichting af onafgebroken lid dier commissie is geweest. Zij vereenigden zich daar aan een diner. Als feestgave van den heer Enschedé, die zulk een groot aandeel heeft in den tegenwoordigen bloei van het museum, werd de verzameling, die thans 274 schil derstukken bevat, verrijkt met een //Stil leven" van Pieter Claesz (vader van Claes Pietersz. Berchem). Voor de bezoekers van het Museum is de collectie van heden af tot 10 Juli te bezichtigen. Tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw is benoemd Mr. A. J. Enschedé, archivaris dezer gemeente. De overleden heer Erdtsieck heette niet T., maar F. Erdtsieck. Heden morgen overleed alhier in den ouderdom van 74 jaren de heer A. C. Nix, beambte aan de werk plaats der Holl. IJz. Spoorw. Maat schappij. In 1884 als voorman in de rijtuigbankwerkerij met pensioen en ontslagen, kon hij terugzien op een 45 -jarigen welbesteden diensttijd. Reeds bij de aanbesteding Haarlem Amsterdam (de eerste in ons land) trad hij in dienst bij de aannemers van dat traject en ging na voltooing daarvan in dienst der H. IJ. S. M. over. Voorzeker jammer dat deze grijsaard het 50-jarig jubilé der Maatschappij, dat in September 1889 wordt gevierd, niet heeft mogen beleven. Ook de vereeniging «Het Metalen Kruis» verliest in hem een harer leden. Door den Architect J. Wolberste Heemstede is heden aanbesteed: het bouwen van een villa op een terrein, gelegen aan de Heeren- of 'Kerk- laan onder de gemeente Heemstede, en bestemd voor den WelEd. Gestr. Heer Mr. W. H. Smit, notaris en advocaat aldaar. De laagste inschrijving was die van G. Hulsebosch te Haarlem, voor t 23,4000. Ingekomen 9 biljetten. Door middel van insluiping is gisteren namiddag in de Gierstraat een jas van een der knechten ont vreemd waarin o. a. een diamant. (ONDERWIJS. De hoofdcommissie van het ondersteu ningsfonds, opgericht door het Ned. Ond. Gen., ontving in haar vergadering van 29 Juni 11. het volgende schrijven: Het hoofdcomité, dat zich sedert 27 Januari 1884 tot taak stelde om door middel van eene verzameling van voor werpen van kunst en smaak het vaste fonds van uwe zoo nuttige instelling te versterken, heeft thans het genoegen u, als het resultaat van zijne bemoeiingen, door tusschenkomst van uwen penning meester de zuivere som van f30,015 voor dat //Taste Ponds" aan te bieden. In het vertrouwen, dat deze versterking moge strekken tot verbetering van het lot van vele minbedeelde onderwijzers of hun betrekkingen, hébben wij de eer te zijn, namens het hoofd-comité voornoemd enz. (Was get): J. Coninck Westen berg, W. Degenhardt, J. Jelgerhuis Swil- dens, J. O. Beyens, J. Straub on A. L. Roest. Met het //Hdbl". zal men dit een h e u g 1 ij k bericht voor de onderwijzers noemen. Te Utrecht zijn Woensdag gepromo veerd: tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. M. M. Montijn, geb. te Gouda, met proefschriftAanteekening op de leer van het internationaal privaatrecht bij Bartolus, en tot doctor in geneeskunde de heer J. G. ten Noever de Brauw, arts, off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht, geb. te Woerden, met proefschrift: //Over den invloed van eenige geneesmiddelen op de maagbewegingen" Bij kon. besluit van 28 Juni zijn benoemd tot rechter in de arrond.- rechtbank te Middelburg jhr. mr. J. Schuurbecque Boeye, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Winscho ten, en Mr. P. J. F. van Voorst Vader, thans kantonrechter te Har derwijk; is benoemd tot kanton rechter te Heusden mr. D. Wesseling, thans griff. bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstedezijn tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw ben. de heeren C. M. H. N. A. baron de Weichs de Wenne, lid der Prov. Staten van Limburg, te Gey- steren (gem. Wanssum), en mr. A. J. Enschedé, archivaris der gem. Haarlem. Bij kon. besluit van 28 Juni zijn benoemd: met ingang van 5 Juli, tot burgem. van Stompwijk en van Veur, P. van Duyvendijk, secr. van laatstgem. gem.; met ing. van 10 Juli. tot burgem. van Alem c. a., G. Koopmans; met ing. van 14 Juli, tot burgem. van Kamperveen, en van Zalk en Veecaten, J. van Has selt, secr. dier gemeenten, en tot burgem. van Monster, G. van Luik, secr. dier gemeentemet ingang van 16 Juli, tot burgem. vau Heerlen, M. J. Savelberg. Bij kon. besluit van 28 Juni is, met ingang van 6 Juli,de heer S.A. van Leer, arts, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht; zijn de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. C. T. Humme en J. C. H. H. Mackay, respectievelijk met ing. van 6 en 21 Juli a. s. bev. tot off. v. gez. 1ste kl.; is de tijdel. offic. van gez. 2de kl. dr. G. H. Zahle, ter zake van het ein digen van zijn vierjarig dienstver band bij de marine, met 1 Juli eervol uit den zeedienst outslagen. Bij kon. besl. van 28 is ben. bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht tot offic. van gez. 2de kl. de stud, in de gen. (arts) J. D. C. Kochie, met ing. van 16 Juli, ben. tot dir. van het post en telegraafk. te Hellevoetsluis P. D. Mullaard, thans direct. vanhetRijks- telegraafk. aldaar. Bovenstaande berichten zijn uit de St.Ct.) HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Donderdag te 2 uren, met H. K. H. Prinses Wilhelmina en gevolg, van WilduDgen te Keulen aangekomen en hebben Hun intrek genomen in het «Hotel du Nord,» om hedenochtend vroeg de reis naar Soestdijk voort te zetten. Prins Albert van Pruisen wordt Zaterdag per Rijnspoor ten half elf ure in de residentie verwacht en zal eene maand te Scheveningen doorbrengen, evenals vorige jaren logeerende in het «Oranje Hotel». Prins Davawonse, broeder van den Koning van Siam, wordt uit Londen te Brussel verwacht. Hij zal zich van daar naar ons land begeven. Woensdagochtend te zes uren kwam van Port-Victoria in de Bui tenhaven te Vlissingen aan het ko ninklijke Engelsche stoomjacht Os borne, aan boord waarvan zich be vonden HH. KK. HH. prins en prinses Wilhelm van Pruisen, met hun oudste zoontje en gevolg. Te ruim zeven uren begaven zich de vorstelijke reizigers, die werden opgewacht door den Brit sehen vice-consul, den heer P. L. de Bruijne van Middelburg, onder geleide van dezen aan wal en naar het haven-Btation, vanwaar zij te 7 u. 16 m. met den gewonen mail- trein, waarin te hunnen gerieve twee salonrijtuigeu (een van den Ned. Rijnspoorweg en een van de Staats spoorwegen) waren geplaatst, naar Berlijn vertrokken. De Osborne stoomde tegen acht uren weder uit de haven en naar zee. Onder de passagiers der Don- dei dagnamiddag van Queenboro'te Vlissingen aangekomen dagmailboot Nederland, der Maatschappij Zeeland, bevond zich Z. D. H. de erfgroot- hertog van Saksen-Weimar-Eisenach met gevolg, bestaande uit zijnen adjudant,secretaris en drie bedienden. Met den te 5 u. 21. min. naar Duitschland vertrekkenden mailtrein zette hij zijne reis naar Weimar voort. Te Vlissingen circuleert een adres ter teekening, gericht aan den minister van Waterstaat, waarin gewezen wordt op den ongelukki- gen toestand van de voormaligen marinehaven, die den lachlust en de verbazing opwekt van eiken des kundige, vreemdeling en Nederlan der. Adressanten wijzen op de fouten die genoemde haven doelloos maken, geven hunne meening te kennen over de wijze hoe ze bruikbaar moet gemaakt worden, en verzoeken ten slotte den ^minister zoo spoedig mo gelijk genoemde haven in dien toe stand te brengen, dat haven en sluis beantwoorden kunnen aan hetgeen door het algemeen belang wordt ge vorderd. In de vergadering van de anti-revolutionnaire kiesvereeniging van Amersfoort, zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heeren mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt en mr. L. W. C. Keuchenius. Na zijne schoone overwinnin gen van verleden week, is de Neder- landsche kampioen Kiderlen nog stoutmoediger geworden en heeft zich nu doen inschrijven voor de wedstrijden om de «bicycle and tricycle championships of England,» welke Zaterdag en Maandag a. s. te Birmingham zullen worden ge houden. Naar het Engelsche sport blad «Weeling» aan zijne lezers mededeelt bestaat er alle kans dat de heer Kiderlen de meesterschap pen op den driewieler (van een of vijf Engelsche mijlen) zal winnen. Het Amsterdamsche publiek zal op 16 Juli a. s. achter het Rijks museum de wedstrijden volgende, in de gelegenheid zijn hem toe te juichen in zijn kamp met den heer A. Davids uit Hannover,Duitschlands besten tweewielerrijder. Hbl Het stoom-adviesjacht der Fransche marine de «Mousquette,» is te Amsterdam aangekomen en zal daar acht dagen blijven. Woensdag is te Amsterdam met succes het eerste gas gestookt in de tweede fabriek der «Imperial» aan de Linnaeusstraat. Heden wordt met den toevoer naar de stad be gonnen. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Leiden, werd herbenoemd als com missaris der bank van leening mr. J. T. Buys en tot bestuurslid der practische ambachtsschool de heer J. J. Hasselbach. Met algemeene stemmen werd aau- genomen het voorstel om het gebouw 's Gravenstein als huis van bewaring aan het rijk te verhuren, tegen eens huursom van f500 'sjaars. Tevens werd besloten tegen den pachter van het grasgewas langs de Haarlemmervaart eene rechtsvorde ring in te stellen wegens eene door hem verschuldigde som van f 103. Een voorstel tot uitbreiding van het kooksterrein der stedelijke gas fabriek werd, daar de commissaris sen dezer inrichting over het daartoe benoodigde terrein niet eenstemmig waren, tot een latere vergadering aangehouden. Omtrent het geval van vergif tiging te Nijmegen verneemt men nader, dat de in hechtenis genomen dienstbode J. D. sinds eenige dagen 's morgens in het glas melk, dat zij aan de bij haar meester gelogeerde juffrouw moest voorzetten, phospho rus had gemengd, eerst in mindere, maar Zondag jl. in grootere hoeveel heid. Jaloezie dreef het meisje tot deze misdaad. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Amsterdam, ka mer van strafzaken, stond, zooals wij reeds met een enkel woord medegedeeld hebben, Woensdagmiddag terecht Hendrik de Roos, oud 35 jaar, van beroep schoen maker, wonende te Amsterdam, onder aanklacht dat hij in den avond van 22 l'elir. in het koffiehuis van Penning, op het Waterlooplein, den rechercheur v. d. Bult met een ijzeren staaf op de hand heeft geslagen. De bekl. ontkent het feit nadrukkelijk. Alleen om circa half tien is hij in in de buurt van de bestorming ge weest. Na dien tijd heeft hij zich elders opgehouden, o. a. bij Fortuvn, bij Bos en in de herberg „De Zou» op de St. Ari- thoniebreestraat. De beschuldiging wordt staande gehou den door een rechercheur eu een ander, die diens verklaring volkomen bevestigde. Daarop worden gehoord elf getuigen, die door het O. M. op verzoek vau den bekl. zijn gedagvaard en welke diens alibi moeten aantoouen. Alsnu kwam hot O. M., bij monde van den subst. oiï. v. Justitie, mr. Pleyte, aau 't woord. Spr. was van oordeel dat bekl.'s alibi niet gestaafd was: juist voor den tijd tusschen IOV2 en 11 uren zijn er geen getuigen aangevoerddie lacune is niet aangevuld. Spr. meent dat bekl. na het plegen van het misdrijf zich spoedig naar eenige vrienden begeven heeft om zich te doen herkennen en aldus eeu alibi te verschaffen. Spr. requireert tegen bekl. eeue gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden Uitspraak 8 Juli a. s. om 11 uur. Vervolgens stond terecht Samson van der Bokken, oud 21 jaar, wonende op het Waterlooplein te Amsterdam. Bekl. zou bij de bestorming van 't huis van Penning een bierpomp hebben stukgesla gen. Hij ontkent dit nadrukkelijk. Tus schen 9 en 10 uur, zegt hij, is er ge- sehoten eu riep de politie de omstanders ter hulpe om de sociaal-democraten uit 't huis te jagen. Op de roepstem vau de politie heeft hij zich met haar in 't huis begeveu. Maal' hij heeft daar niets uit gevoerd. Als getuigen treden op 1. S. J. B. Eleveld, huisvrouw van Penning. Zij heeft gezieu dat bekl. ua afloop van het tumult binnenkwam, dood bedaard de bierpomp stuksloeg eu daarna weer heenging. Tegelijk was een andere man bezig met deu spiegel stuk te slaan. 2. Alida Penning, oud 16 jaar en 3. -J. G. Gerstman, letterzetter, verkla ren hetzelfde. Het O. M. requireert tegeu den jeugdi gen Wandaal li dagen gevangenisstraf. Uitspraak 8 Juli, 11 uren. I11 de zaak tegen de drie Amster damsche sociaal-democraten P. P. Blannert, J. van Nils en P. J. Hartwich werd Dins dagmorgen door de rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan. Zooals wij reeds melden, stonden bekl. de vorige week aldaar terecht, beklaagd van op 13 Pebr. jl. getracht te hebben, door het doen van eene belofte den ge vangenbewaarder H. O. vau Zandwijk te bewegen om in zijne bediening en 111 strijd met ziju plicht, eenige gedrukte stukken en een briefje aan deu heerDomela Nieu- wenhuis te doen toekomen. De rechtbank sprak de tivee laatstgenoemde vrij van het hun ten laste gelegde, doch veroordeelde P. P. Blankert tot eene ge vangenisstraf van twee maanden. Engeland. De heer W. H. Smith verklaarde in de Donderdag gehou den zitting van het Lagerhuis, dat noch Frankrijk, noch Rusland aan Engeland eene mededeeling hebben gedaan over de Engelsch-Turksche bijeenkomst betreffende Egypte. De Koningin bekrachtigde de overeen- van uit de equipages vroolijke, voor de oningewijden vol komen raadselachtige opmerkingen toe. Uit de tuinen, die op de helling van den Pincio liggen, stijgen heerlijke len tegeuren op. In de diepte ligt Rome, en als een reus te midden van huizen en ruïnes verrijst de St. Pieterskerk, omstraald door het licht der ondergaande zon. De huit-ressorts van gravin Ilsenbergh staat naast het rijtuig van vorstin Vulpini. De familie Jatinsky heeft zich verdeeld, naast gravin Ilsenbergh leunt gravin Jatinsky gemakkelijk en vriendelijk lachend in de rijtuigkussens. Vorstin Vulpini heeft de jonge dames onder haar hoede; naast zijn nicht Eugenie zij wordt door de familie Nini genoemd zit Seinpaly. Siegburg leunt op het portier en babbelt vroolijk en druk. Hij vertelt alle anecdotes over de Romeinsche wereld, die men aan dames kan vertellen. Zij lachen hartelijk en welluidend en steken met hun kinder lijke vroolijkheid eindelijk ook Sempaly aan, die in het begin tamelijk stil en afgetrokken zijn plaats naast Nini heeft ingenomen een plaats, die alle heeren uit Rome hem benijden. Er ontstaat een zekere beweging onder het publiekallen zien naar dezelfde richting. Wat is er toch? vraagt gravin Polyxena, voorover buigend. 1-Iet zal het nieuwe rijtuig vau Doria zijn of de ko ning, zegt vorstin Vulpini. Neen, zegt Siegburg, nadat hij heeft omgezien, geen van beide. Het is barones Wolnitzky. In den zeer fraaien landauer, haar door mevrouw Sterzl dien middag ter beschikking gesteld, zitten de beide dames Wolnitzky moeder en dochter. Zij hebben haar beste kleeren aan. De dochter leunt voornaam achterover, de mama staat bijna den geheelen tijd rechtop en kijkt door ein tooneelkijker in 't rond, zij gaat alleen zitten om van tijd tot tijd uit te rusten of omdat zij haar evenwicht niet langer kan houden. Dan betast en bekijkt zij de mooie geleende ekwipage. Haar opvallend uiterlijk en manier van doen zijn de oorzaken van het opzien, dat de Sterzlsche ekwipage maakt; mama en dochter schrijven dit echter toe aan Slawa's gelijkenis met den Apollo van de Belvedere. Die dwaze mevrouw Wolnitzky, die wij gisteren met je op de Piazza di Spagna zagen I roept Polyxena. Ja. Verbeeld je eens, Nicki, tot Sempaly, mama kent hen. Van wie spreek je, kinderen? roept gravin Jatinsky haar dochter toe. Van mevrouw Wolnitzky, mama; ziet u haar ginds? Dieu m'en garde! roept gravin Jatinsky uit, men is zijn leven niet zeker met haar. Van morgen pakte zij mij in de villa Wolkonsky aan. Hoe kent u dat mensch, tante? vraagt Sempaly korzelig. Mijn man stond vroeger in politieke betrekking met Wolnitzky, zei de graving. - Zij is onverdragelijk, een half uur is zij niet van mijn zijde geweken. Haar mededeelingen moeten zeer interessant zijn ge weest, gravin, zegt Siegburg. Mij hebben zij niet geïnteresseerd, antwoordt de gravin. Zij heeft mij verteld hoeveel haar reis kost, hoeveel zij dagelijks voor rijtuigen uitgeeft en dat zij in haar jeugd van Cicimara zangles heeft genomen. Met bij zondere voorliefde heeft zij van haar zuster Sterzl gespro ken, die hier een groot huis heeft en alleen met de «hooge crème» moet omgaan... je lacht... U moet bekennen, mama, dat de naam Sterzl in ver binding met de hooge crème onweerstaanbaar grappig is! roept Polyxina. (JfOT'dt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2