GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand komst, doch de Sultan verlangde tijd om de conventie in overweging te nemen en heeft zich niet ver honden haar binnen den gestelden termijn te ratificeeren. De Engelsche regeering verlangde niet onmiddel lijke, maar spoedige ratificatie. Dawon's voorstel om de zitting van het Huis te verdagen, ten einde de Regeering in de gelegenheid te stellen inlichtingen over de Engelsch- Turksche conventie te verschaffen, werd met 276 tegen 115 stemmen verworpen. De heer H. W. Smith deed daar op zijn reeds bekend voorstel, tot sluiting der beraadslaging over het rapport betreffende de wet op de strafvordering in Ierland, op aan staanden Maandag te 7 uur des avonds, indien het debat vóór dien tijd niet is afgeloopen. Na eene discussie, welke twee uren duurde, werd het voorstel- Smith met 2Ë0 tegen 120 stemmen goedgekeurd. De Parnellisten en het meerendeel der Gladstonianen ver lieten de zaal. Het Huis nam daarop het bedoelde rapport zonder bebat of stemming aan. De Parnellisten waren daarbij als toeschouwers in de zij tribunes tegenwoordig. De derde lezing werd op aanstaanden Dinsdag bepaald. O'Donnell schreef aan de Ti mes, dat zij voor een Londensche jury elk van haar leugens zal heb ben vol te houden. «Daar het echter mogelijk is getuigen uw ge raaskal dat ge niet volkomen toerekenbaar waart, toen ge uw artikelen schreeft, geef ik u een week den tijd om mij, mijn vroegere collega's en het publiek van En geland uw verontschuldigingen aan te bieden en tot bevestiging daar van 10,000 pd. st. voor liefdadig heids-instellingen te Londen af te staan. Maar ik vrees dat ge even weinig bereid znlt worden bevonden voor een jury te komen, als ge het waart een onderzoek door het Par lement af te wachten.» Duitscllland. Volgens nader be richt heeft de Keizer, wiens gezond heidstoestand op het oogenblik niets te wenschen overlaat, alleen wegens het onbestendige koude weder zijne reis naar Ems uitgesteld, maar is die thans bepaald op aanstaanden Woensdag. De Keizer zal slechts 14 dagen te Ems blijven, om de badkuur te Gastein, alwaar hij met keizer Frans Jozef eene bijeenkomst wil hebben, blijft vastgesteld. Op reis naar Gastein zal hij zich te Constantz ophouden en waarschijn lijk langs den Arlbergspoorweg de reis voortzetten. Voor de aankomst te Gasteiu wordt gerekend op 28 Juli. Een te Berlijn uit St. Peters burg ontvangen telegram van de Nordiscke Telegraphen Agentur zegt «Naar uit goede bron vernomen wordt, zal het verbod op den uit voer van paarden eerstdaags op geheven worden». Keizer Wilhelm heeft dr. Mac kenzie, de bekende specialiteit in keelziekten, die den Duitschekroon- rins gedurende zijne ziekte be- audelde, voor zijn consultenen zijne reizen van Londen naar Berlijn, eene gratificatie van 10,000 Mark laten geven. Frankrijk. Het Journ. des Débats bevat de volgende dépêche uit Berlijn «Volgens uit St. Petersburg ont vangen inlichtingen, uit de beste bron geput, is Rusland besloten eene vaste houding tegenover de Porte en Engeland aan te nemen, zoo de Egyptische conventie niet wordt ge wijzigd vóór de onderteekening des Sultans. De toebereidselen tot eene demonstratie in Armenië hebben wezenlijk plaats en het zou tot eene uitvoering komen, zoo de Sultan voor den aandrang van Engeland zwichtte. Ik heb ten minste den indruk gehad dat het een der pun ten is in welke het hoofd der Rus sische politiek geene toegeeflijkheid van zijne zijde zal tooneu». Te Rennes prijkt reeds vele jaren een standbeeld van den coné table de Montmorency. De radicale maire vernam op zekeren dag dat deze een verwoed clericaal was ge weest. en nu was er ernstig sprake van het standbeeld te verwijderen. Maar daar het een zeer fraai monu ment was, ging het den Raad een beetje aan het hart de stad daarvan te berooven. Wat te doen? Na lang beraad kwam men op den inval, om het beeld te laten staan en al leen het opschrift te veranderen. En op zekeren dag waren de burgers niet weinig verrast op het voetstuk in plaats van Anne de Montmorency, den naam van den republikein Ber tram! Duguesclin te lezen 1 Italië. De Kamer beraadslaagde Donderdag over het crediet van 20 millioen voor de Afrikaansche be zetting. Luigi Ferrari, radikaal, en gekant tegen de aanvraag van de regeering, wil dat men zich bepale tot handhaving der troepen in den driehoek der versterkingen van Mas- sowah. Italië moet op de Afrikaansche kust blijven evenals de andere groote mogendheden om den handel zijner onderdanen te beschermen. Na vele redeneeringen voor en tegen werd het slot der discussie op heden be paald. Een Reuter-telegram meldt dat de credieten voor het leger in Afrika, met 188 tegen 37 stemmen zijn toegestaan. Depretis gaat vooruit, maar de doctoren verbieden hem nog zich met de zaken te bemoeien. Cairolia is ernstig ziek. De Italaansche schatkist werd in 20 jaren door de loterij met 1100 millioen frs. gestijfd. Spanje. De koningin-regentes wordt einde Juli te San Sebastian verwacht. Zij zal bij de hertogin Caïlem haren intrek nemen. Een geweldige hagelstorm is boven Herruntlar losgebroken. Twee personen zijn gedood. De oogsten zijn totaal verloren. De goeverneur der provincie heeft hulp aan het ministerie van Binn. Zaken gevraagd. Rusland. Om aan geld te komen heeft de Russische minister van Financiën voorgesteld uit kerken en kloosters alle kostbaarheden, die niet voor den dienst gebruikt worden, te nemen en daarvoor 3 pets. obliga ties te geven. Men denkt dat de Czaar dit plan zal goedkeuren. Do Russische Regeering heeft aan de goeverneurs van de westelijke provinciën gelast alle vreemde grond bezitters, die meer dan 5 jaren in het land wonen, als Russische onder danen in te schrijven. Oostenrijk. Oostenrijk en Rus land zullen geen vreemde officieren uitnoodigen tot bijwoning van de heifstmanoeuvres. Men denkt dat Duitschland dat voorbeeld zal volgen. Bulgarije. Door het gemeente bestuur van Philippopel is den 24en een feestmaal gegeveu ter eere van de regenten Stambuloff en Mont- kuroff. In antwoord op den burge meester, die de regenten voor hunne toewijding aan hetVaderland dankte, heeft Stambuloff gezegd, dat de oplossing der crisis nabij was en de regeering het vaste plan had, aan de groote Sobranje de verkiezing voor te stellen van een kandidaat, die aan alle voorwaarden voldeed. Turkije. Aan de Daily Nems wordt uit Constantinopel het vol gende gemeld: Algemeen wordt hier geloofd, dat Rusland het denkbeeld eener alliantie met Frankrijk heeft laten varen, zoodat de bekrachti ging der Engelsche-Turksche con ventie kan worden tegemoet gezien. Deze verandering in de houding van van Rusiand zou het gevolg zijn van commissiën van Engeland aan Rusland in de Bulgaarsche kwestie. In Egypte blijven inmiddels de ulema's hunne oppositie tegen de con ventie voortzetten, waartoe eene de legatie naar Constantinopel is afge vaardigd om aldaar te verklaren, dat het Mohammedaansche Egyptische volk de bekrachtiging der conventie zou beschouwen als een zegepraal der ongeloovigen. Deze opvatting heeft invloed op den sultan. Verder wordt hierbij nog gemeld De officieuse Tarik zegt, dat de Turksche regeering geeneilei con cessie aan de bewoners van Creta beoogt. Engelands voorstel om eene Britsche vloot naar Creta te zenden ten einde den opstand te helpen dempen, is door den sultan ver worpen. Volgens bericht uit Constantinopel aan de Standard is de sultau hoos op Frankrijk's gezant omdat deze hem op eene alles behalve cere- monieele manier eene dreigende no ta heeft voorgelegd, welke hande ling door den sultan wordt opgevat als eene groote tacteloosheid en ergerlijke schending der étiquette. De Sultan heeft het ontslag van den grootvizier om geen anderen reden geweigerd dan uit vrees dat men het ontslag zou kunnen beschouwen als een bukken voor een bevel uit Frankrijk. De gezant is geheel en al in ongenade gevallen en het Fransche syndicaat voor een spoor weg in Klein-Azië heeft thans geen kans op het verkrijgen van con cessie. Griekenland. Hit Athene wordt gemeld dat naar het voorbeeld van Oostenrijk-Hongarije, dat zijn mi nister-resident te Athene door een ander ambassadeur heeft vervangen, alle mogendheden, die het vorige jaar deel hebben genomen aan de blokkade der Grieksche kust, Duitsch land, Engeland en Ital binnen kort hunne gezanten zullen terug roepen en ze door andere zullen doen vervangen. Het schijnt zoo schrijft men uit Beilen in de dierenwereld meer eene manie te worden om een reisje per spoor te ondernemen. Dat een nestje met jonge vogels op de remstang van eenen waggon ge vonden wordt, is reeds geen nieuws mêer. Verleden week wist men te vertellen, dat kippen van den sta tionchef te Arnhem een toertje naar Amsterdam hadden gemaakt. Een niet minder curieus geval van trek om per spoor te reizen heeft zich hier voorgedaan. Een wisselwachter vond in een spoorwagen een zwerm bijen, die naar alle waarschijnlijk heid met den trein waren aangeko men; van waar weet men niet. Het talrijke gezelschap vervolgde de reis niet, maar werd door eenen bijker in eenen korf gedaan. De bijen, vlijtig, maar zeker ook nederig van aard, hadden plaats genomen in eenen goederenwagen. Gelukkig, want om met een zwerm bijen in dezelfde coupé te reizen, daarop zal wel niemand belust zijn. Eene Haagsche juffrouw hield Dinsdagmorgen een koopman met aardbeien staande en was het weldra met dezen eens over den prijs van een mandje. Zij ging toen op haar hurken zitten, spreidde haar zakdoek op de straat uit en stortte den inhoud van het mandje over. Na betaald te hebben pakte zij de vier punten bij elkander, doch had het ongeluk bij het opstaan eene der punten los te laten, zoodat een groot gedeelte van het gekochte, hier en daar verspreid, als bloedvlekken op de steenen lag. «Toe jongen, help even gauw op rapen anders worden ze stuk getrapt!» De knaap, die bij den koop tegen woordig was geweest, voldeed daar aan door zijne pet van het hoofd te nemen en ze daarin te zamelen. «Neen,» zei de juffrouw, toen hij ze overhandigde uit de pet. «Nou lust ik ze niet meer!» «Niet?» antwoordde de slimme jongen. «Ik wel!» en etende ging hij zijns weegs. Eene Rotterdamsche dame bevond dezer dagendat een muizenpaar zijne echtelijke woning had opge slagen in een breitobbetje in haar linnenkast. Behalve het ouderenpaar bewoonden ook nog eenige jonge, pasgeboren muisjes het tobbetje. Daarin lag een stapeltje bankbrief jes, dat de dieren onaangeroerd hadden gelaten terwijl een bundel kwitantiën, die aan de andere zijde lag, door hen is afgeknaagd. Er is in België sprake van, dat er maatregelen zullen genomen worden tegen Eet veelvuldig gebruik van militaire muziekkorpsen voor het opluisteren van openbare ver makelijkheden. Het schijnt dat de wijze, waarop de muzikanten van het leger somwijlen behandeld wor den, nog al wat te wenschen over laat. Dit zou, naar het schijnt, een der oorzaken zijn waarom de maat regel noodig wordt geoordeld. Zoo meldt men dat het muziekkorps der grenadiers onlangs een concert te Bergen had gegeven. Weet men wat zij voor belooning ontvingen? Een glas bier met een broodje. En daarvoor waren zij 's nachts te 3 uur uit Brussel vertrokken om er na middernacht terug te keeren. Een hardlooper, die te Brussel zijne kunsten vertoonde, is plotseling ineengezakt en werd in een zorg- wekkenden toestand weggedragen. Prins Albert Victor hield te Dublin een revue over 5000 man; 50 h 60 duizend menschen waren in het Phoenix Park bijeen. De Prins werd tot ridder van St. Patrick verheven. Op het feest in Guildhall te London, waar men een aantal vor stinnen zag, met hoofden schitte rende van kostbare gesteenten, won het de Russische grootvorstin Sergiu6 van al de aanwezigen door de pracht, die zij tentoonspreidde. De Koningin van Hawaï stond een beetje verla ten te midden van hare zusteren; de Prins van Wales ontfermde zich over H. M. en gaf haar den arm om naar het souper te gaan. Bij de maaltijden, die onlangs te Londen werden gehouden is al het tafelzilver van de Engelsche koningsfamilie in gebruik geweest. Gewoonlijk wordt het bewaard in twee ijzeren kamers op Windsor Castle, en onder een sterk militair geleidde werd het bij de feesten naar Londen overgebracht. De waar de ervan wordt op meer dan 2,000,000 pd. st. geschat. Het gouden servies dat George IV aankocht, is toe reikend voor 130 personen. Een champagnekoelvat dat daarbij be hoort, is zoo groot, dat twee man nen er in kunnen zitten; het is van binnen geheel met kristal bedekt. Eenige van de zeldzaamste stuk ken zijn nog uit den tijd van ko ningin Elisabeth, die ze als buit van de Armada nam andere voorwerpen zijn uit Indië, Birma en China ge komen, terwijl een prachtig bewerkte schaal aan Karei XII van Zweden heeft behoord. Onder de pronkstukken neemt vooral de gouden, met edelgesteenten versierde «pauw» een eerste plaats in. Dit stuk, waarvan de waarde op 40.000 pd. st. geschat wordt, is geheel van het zuiverste goud; het lichaam en de staart zijn als bezaaid met paarlen, diamanten, robijnen en smaragden. Een ander voorwerp de «groote tijgerkop», is van massief zilver, met oogen van kristal en een gouden tong. Deze beide Ooster- sche sieraden werden te Seringa- patam buit gemaakt en aan George II ten geschenke gegeven. Eeu groot aantal gouden schilden vormen den achtergrond van de schenktafel. Een van deze schilden is van zeer kostbare bewerking en vertegen woordigt een waarde van 10,000 pd. st. Een brand, die aan vier per sonen het leven kostte en een vijfde doodelijk wondde, barstte Zondag avond in Oxford Street te Londen uit. Het perceel was door verschei dene huurders bewoond, waaronder Mrs. Lawrence, de eigenares, en haar zoons van 14 en 19 jaar, die toen de brand uitbarstte op de bo venste verdieping sliepen. Toen mrs. Lawrence wakker werd door de brandlucht in haar kamer en de deur open deed, stond de trap reeds in lichter laaie, zoodat men deze niet meer af kon, en zij met haar zoons door een venster het belen dend perceel moest bereiken. De andere bewoners, die dezen uitgang niet wisten, waren minder geluk kig. Een jongmensch van 18 jaar sprong uit 't raam en viel dood op straat; zijn moeder sprong hem na en onderging hetzelfde lot. Een man verbrandde met zijn kinderen. De overige bewoners werden met moeite gered. De Londensche Globe beklaagt er zich over, van een correspondent uit Parijs in de volgende wijdloo- pige bewoordingen per telegraaf de mededeeling te hebben ontvangen dat het daar Zondag zeer fraai en helder weder was: «Den ganschen dag blonk de zon als eene reus achtige massa gesmolten goud, ge vat in onbewolkt donker azuur.» In November 1885 werd te Vico Equense, bij Castellamare, een jeugdig vreemdeling vermoord ge vonden en, zooals ook wij toen meegedeeld hebben, werd geen spoor van den moordenaar ontdekt. De justitie te Napels schijnt nu eenige nadere inlichtingen ontvan gen te hebben. Uit een onderzoek zou gebleken zijn, dat de vermoorde jonkman een Engelschmau was, De Fourville geheeten, wiens vader in Oostenrijk woont. Aan de Engelsche Regeering is het verzoek gericht, om zekere Duclos, thans te Londen woonachtig, die verdacht wordt de misdaad gepleegd te hebhen, een verhoor te doen ondergaan. -Te Constantinopel is gearresteerd de heer Ch. Mouvet, ex-directeur van de Parijsche Bank; hij hade som van twee millioen frs. verdu terd. Ofschoon tusschen Frankri en turkije geen u:tleveriugstracta bestaat, kon Mouvet gearrestee worden door een edict uit de vorij eeuw, thans nog van kracht, dat d consuls het recht geeft Fransch onderdanen, door het Fraoscl parquet vervolgd, op vreemden bode te arresteeren. BEVALLEN 29 Juni. M. Zijp gel), de Jong d. (levenl.), 30. G. Vlug gel). Balcker d. - J. E. Moerwi geb. v. d. Pieterman d. - B. Zandstra gel). Dij stra z. - M. W. Janssen Selimidt gel). Staal z 1 Juli. C. W. Klanderman gel). Schipper d. A. G. Voigt gel). Berkenkamp z. - M. E. Com ter gel). Strengers d. OVERLEDEN: 30 Juni. M. G. H. Timmer 6 j. d. K. He renstraat. - J. G. Bouman 2 j. z. Oranjeboom laan. - J. A. Verbeek 43 j. Lange Raamstraat G. J. M. v. Staveren 8 m. d. Bakenessergracl Buiten-Societeit „TROUW MOET BLIJKEN." CONCERT op Zaterdag 2 Ju' 1887, des avonds te 71/» ure, va: de Stafmuziek van het 7e Regirrer Infanterie. Onder leiding van de Kapelmeester Johs. ZAAGMAN5 PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. Marche Militaire. Joh. Zaagmans. 2. Ouverture *Pre'ciosa«. C. M. v. Weber 3. Cavatinc de J. Raff. arr. Joh. Zaagmans. 4. Fantaisie de 1'opéra "Don Juan" de Mozart. Dunkleu Tweede Afdeeling. 5. Ouverture «Guillaume Teil" de Rossini. II. W.Sonnemank 6. Paraphrase sur Les Rameaux de FaureJ. H. Bekker. 7- Trauin WalzerMillöcker. 8. Un jour d'été en Norvège, Fantaisie Pastorale. Buissens. Zandvoort. Concertzaal en Terras van Hotel Kurzaal. MIDDAGCONCERT door de Crefelder Sladtieche Capelh onder directie van den Kapelmeestei JULIUS OERTLING, Kgl. Musik- director aus Crefeld, op Zaterdag 2 Juli 1887, aanvang 2 uur. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Ouverture: Stradella Flotow. 2. Fantaisie aus Tanuhauser R. Wagner. 3. EstramaduraLeybach. 4. ltalianischer Walzer. Joh. Strauss. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture: Der Fieisehiitz C. M. v. Weber. 6. Sphiirenmnsik für Streicliquavtett. Rubinstein. 7. Goldenc Perlen. Coneertslück für 2 PistonsKling. (Herren Lux und Minor). 8. Ungarischer Tauz 5 uud 6 Brahms. AVONDCONCERT op Zaterdag 2 Juli'87, aanv. 8 uur. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. EinzugsmarschStrauss. 2. Ouverture: Johann von Paris. Boieldieu. 3. Gavotte für Cello Solo D. Pop per. (Herr Gock). 4. Brauscköpfchen. Caprice Fuchs. Tweede Afdeeling. 5. Mein schönes Wicn. Alhumblatt. L. Strauss. 6. Fantasie fiir Harfc Parish-Alvars. (Frauiein Müller.) 7- PolonaiseChopin. 8. Rheinisch. PolkaJ. Oertling. MIDDAGCONCERT op Zondag 3 Juli 1887, aanv. 2 uur. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Cortege aus Die Königin von SabaGounod. 2. Fantasie aus Lohengrin. R. Wagner. 3. Finale aus Lorelcy. Mendelssohn. 4. Quadrille: Der lustige. Kricg. Strauss. Tweede Afdeeling. 5. Slavische Rhapsodie. DvÖRaK. 6. Polonaise aus Struensee. Melterbeer. 7. MelodieRubinstein. 8. Friiblingsstimmen. Walzor. Strauss. AVONDCONCERT op Zondag 3 Juli 1887, aanv. 8 uur. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Ouverture: Robespierre. Litolff. 2. 2te Concert für Cello. Gock. (Herr Gock). 3. Waldwcben aus Siegfried. R. Wagner. 4. Cagliostro WalzerStrauss. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture: Sacuntala.Goldmark. 6. Caprice für 1-larfeObertiiür. (Friiulein Müller). 7. Fantasie aus Herodias. Massenet. 8. Czardas für grosses Orjbester. Gkossmann. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Drenthe, kapt. Le Clercq, van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Juni vai Marseille. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, passeerde 29 Juni Suez. Het stoomschip P. Caland, kapt. Bonjcr, ver trok 29 Juni van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelminavan Am sterdam uaar Batavia, vertrok 29 Juni van Port- Said. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java, passeerde 29 Jnui Perim.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3