Aai oiZu lezers. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 5 e Jaargang1. Maandag 4 Juli 1887. No. 1224. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. Z S M K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Btrangère G. L. IAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmdrtre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren vau den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHR1STIAAN VAN SPAARNE. gjjgp Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden 150. De Directie. Haarlem, 2 Juli. De volgende stukken zijn aau de leden vau deu gemeenteraad ver zonden 119. Voordracht van B. en W. tot het betaalbaar stellen van f51.90 op den pos' //buitengewone uitgaven van publieke werken" der begrooting, dienst 1887. De som moet dienen voor het 0.25 M. wes telijk verplaatsen van een gedeelte van het riool in de pont van het Waaigat, achter de huizen van het Nassaupleiu en de Nieuwe Gracht. 120. Voordracht van idem idem, bevattende een drietal yoor de benoe ming van een onderwijzer 8e klasse aan de kostelooze school letter C. De ge meenteraad zal eene keuze doen uit de heeren H. Kingma te Amsterdam, A. C. Stoor vogel te Haarlem en D. Koster te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. 121. Voordracht van idem idem., met een adres van Mr. N. G. Cnoop Coopmans, advocaat en procureur alhier, en rapport van de commissie van FinanciënB. en W. stellen voor aan eerstgenoemde in zijn hoedanigheid van curator in het faillisse ment van F. Hulsbosch te Bennebroek tot 30 April 1888 te verhuren een stuk grond aan de Leidsche Vaart onder Ben nebroek, sectie A. No. 677, groot 2 Aren 75 c.A., tegen 27.50 'sjaars, onder voor behoud dat de gemeente de huur ten allen tijde kan doen eindigen, drie maanden na gedane opzegging; id. id. een ander stuk, groot 75 c.A. 122. Voordracht vau idem idem, tot het verbreedeu van den SeheeprnakersdijkB. en W. stellen den raad voor in schenking te aanvaarden van W. van Hooft een stukje open grond; adressant heeft voor eigen rekening reeds in de kosten van rioleering voorzien, zoodat van gemeentewege alleen een gedeelte bestrating behoeft te worden aangelegd. 123. Rapport van de commissie van Financiën, waarbij deze voorstelt de sup- pletoire begrooting, dienst 1887, van het burgerlijk armbestuur, goed te keuren. 124. Voordracht van idem. idem., be vattende aanbeveling van de heeren D. Audré de la Porte (Wilhelminastraat) en Jhr. Mr. F. W. van Styrum, tot voor ziening in de vacature in de commissie voor het M. O., ontstaan door het eervol ontslag op zijn verzoek aan Mr. A. A. Land verleend. De Vrijzinnige Kiesvereeniging hield Vrijdagavond eene vergade ring, waarin behalve eenige huishoudelijke werkzaamheden de candidatuur van acht leden voor den Gemeenteraad bij de aanstaande periodieke aftreding aan de orde was. Met het oog op het besluit vau den heer Krelage om zich niet herkiesbaar te stellen, dat eerst heden algemeen bekend werd, be sloot de vergadering zich tot Vrij dag 8 Juli te verdagen, en dan tevens de vraag aan de orde te stellen, of de Kiesvereeniging zich op de vergadering der Liberale Unie op 9 Juli al dan niet zal laten vertegenwoordigen. De verga dering besloot intusschen den dank der Vereeniging te brengen aan den heer Krelage voor hetgeen hij als lid van den Raad in het belang der gemeente gedurende 16 jaren had verricht. Tot lid van het bestuur, in de van Mr. W. A. 't Hooft, werd jhr. mr. W. F. van Styrum gekozen. De kapitein A. J. Prins, te Leiden, wordt overgeplaatst naar Haarlem ter vervanging van den kapitein J. Renier, die aangewezen is voor spe ciale diensten. Naar wij vernemen zal de Lieder tafel «Zang en Vriendschap» op Dinsdag 12 Juli a. s. haren kunst- lievenden leden een landelijk feest aanbieden, hoofdzakelijk bestaande in een groot vocaal en instrumen taal concert, gevolgd door een bal champêtre. Een daarvoor uitstekend geschikt, geheel afgesloten terrein, gelegen tusschen de fabriek «de Phoeniks» en het Bolwerk, is door jhr. Ch. F. van de Poll aan de Liedertafel wel willend tot dat doel afgestaan. De gewijzigde Grondwet is thans ook verschenen bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink alhier. De tekst van oude en nieuwe grondwet zijn naast elkander gevoegd, geheel op dezelfde wijze uitgevoerd, als vroe ger ook het ontwerp der staa commissie bij denzelfden uitgever is verschenen. Wij ontvingen het reglement met het leerplan en den rooster der lesuren van de Teekenschool voor Kunstnijverheid, alhier. De Teekenschool voor Kunstnijverheid, voor vrouwelijke en mannelijke leerlingen, onder toezicht van de Commissie van het Museum van Kunstnijverheid, heeft ten doel de opleiding van jeugdige werkkrach ten, die, vóór dat zij tot de beoefening van eenig vak van kunstnijverheid over gaan, zich weuscheu te bekwamen in het teekenen, schilderen en boetseeren, waar voor de dagklasse is aangewezen, terwijl de avondklasse meer in het bizonder be stemd is voor hen, die reeds praktisch werkzaam zijn. Tevens bestaat er gelegen heid om zich voor te bereiden tot het afleggen van toelatingsexamens voor in richtingen van hooger teekenonderwijs, als ook voor reeds eenigszins gevorderden, om zich te bekwamen in het decoratief schilderen en het boetseeren. De lessen worden gegeven in het lokaal der school nabij het Museum (ingang Dreefzijde). Er is een geheele dag-cursus, een avond-cursus, een middag-cursus op Woensdag eu Zaterdag. De geheele dagcursus is op eiken werk dag van 's morgens 912 uur, van 's middags 14 uur en gedurende de aren dat de avondcursus gegeven wordt. De avondcursus is op Maandag, Dins dag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Van den In Sept. tot den In Nov. des avonds van 79 uur. Van den lil Nov. tot den ln Maart des avonds van 69 uur. Van den ln Maart tot den ln Mei des avonds van 79 uur. De middagcursus op Woensdag en Za terdag van 14 uur. De leerlingen, die den middagcursus op Woensdag en Zaterdag volgen, alsmede de meergevorderden, die de lessen in het decoratief schilderen en boetseeren bijwo nen, kunnen van de lessen ln kunstge schiedenis en stijlleer zonder verdere bij betaling gebruik maken. Voor de leerlingen, die de scholen van het lager onderwijs bezocht hebben en de lessen van den geheelen dagcursus volgen, is er Woensdag- en Zaterdagmiddag een cursus van herhalingsonderwijs ingericht. De volledige cursus der dagklasse duurt 4 jaren. Zij, die dezen hebben bijgewoond, ontvangen, na een door de Commissie en denDiricteur aftenemen,mondeling examen, en na een proefstuk, dat geheel zelfstandig vervaardigd moet worden, bevredigend te hebben afgeleverd, het Diploma der Tee kenschool voor Kunstnijverheid. Geen leerliug wordt langer dan twee jaren in dezelfde klasse toegelaten. De vacantiën zijn aldus geregeld: ln. Van den 25en December tot den eersten Maandag in Januari, of, zoo die op den len of 2en dezer maand valt, tot den daarop volgenden Maandag. 2°. Van Zaterdag vóór tot Maandag na Pascheu. 3°. Voor den avondcursus van den len Mei tot den len September. 4°. Voor den dagcursus van den len Juli tot den len September. Het bedrag van het schoolgeld is: Voor de mannelijke leerlingen, avond cursus: f10 p. j. Voor den middagcursus op Woensdag en Zaterdag: f 25 p. j. Voor twee leerlingen uit hetzelfde ge zin: f 40 p. j. Voor het bijwonen van alle lessen dag cursus: f 50 p. j. Voor het bijwonen der lesseu in kunst geschiedenis en stijlleer: f 15 p. j. Voor meergevorderden, die den cursus het schilderen of boetseeren, kunstge schiedenis en stijlleer volgen: f50 p. j. De helft van het schoolgeld moet den ln September, de andere helft den ln December bij den directeur gestort wor den. Men verbindt zich voor den gehee len cursus. Zij, die gedurende deu loop van het schooljaar de lessen wenschen bij te wonen, zijn verplicht het schoolgeld over den geheelen cursus te voldoen. Slechts in zeer buitengewone gevallen kan hiervan door den directeur, in overleg met de commissie, worden afgeweken. Zij, die als leerlingen wenschen toege laten te worden, melden zich van 115 Augustus tusschen 104 uur aan in het Museum, met overlegging van het vaccine- bewijs. Het personeel der school is thans het volgende DirecteurE. von Saher. Leeraren M. D. Crop (voorloopig), F. T. Grabijn, J. Klink hamer, J. Knijper, E. von Saher, K. SluijtermanMej. Van der Kaay, Leerares in het Kuustnaaldwerk; H. Swart, Her halingsouderwijsOonciergeEr. Boeree Een tweede leeraar voor het Bouwkun' dig teekenen zal eerlang benoemd worden. De baggermolen, bestemd voor het graven van kanalen in de moe rasgronden van Deli. waarvan de leden van het Landhuishoudkundig Congres op uitnoodiging van den heer Cremer de beproeving bijwoon den, vervaardigd in de fabriek van d* Gebr. Figée, is voor het vervoer samengesteld uit verschillende wa terdichte pontons, welke met bouten aan elkander gekoppeld zijn. Hierop bevindt zich de ijzeren bok, dienende tot leiding van de emmers en tot steun van den boventuimelaar, die ter hoogte van 8 M. boven de wa terlijn ligt. Ter weerszijden van den bok slaat op bet dek een stoom machine. De eene, voorzien van eene schaarbeweging, dient voor bet bag geren; de andere is voorzien van eene Meijersche expansie en brengt eene eveneens aan dek geplaatste centrifugaalpomp in werking. Deze voert bet water boven in den stort bak en dient om bet afglijden van de opgebaggerde specie langs de stortgoten te bevorderen. Een verti cale stoomketel, ingericht om met bout verwarmd te worden, voorziet beide machines van stoom. De wijze van werken met dezen bag germolen is ongeveer de volgende: Nadat de te ontginnen gronden, voor zooveel noodig, ontdaan zijn van de zware boomen, graaft men een kanaal van M. diepte en 81/* M. breedte, waardoor bet water, dat vroeger geen uitweg vond, ge legenheid krijgt om af te vloeien. De daarbij opgebaggerde specie wordt door lange stortgoten ter rechter- en ter linkerzijde op den oever geworpen en dient bier tot ophoogiDg van bet terrein. Met bet oog op de afwisselende hoogte van de oevers boven de waterlijn, zijn de stortgaten verstelbaar, en kan daaraan meer of mindere helling gegeven worden. De opbrengst van den molen is 400 M2 per dag. Vrijdagavond gaven eenige artis- ten der «Hollandsche Opera» uit den Amsterdamscben Parkschouw burg bier ter stede een voorstelling in onzen schouwburg aan den Jans- weg. De warmte scheen vele menscben afgeschrikt te hebben want bet was akelig leeg. Dat was erg jammer omdat de zangers inder daad meer bezoek hadden verdiend. Het programma was aardig saam- gesteld: een allegaartje. De orkest- FEUILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 25) VIJF-EN-TWTNTIGSTE HOOFDSTUK. Nu, ik vond het niets grappig, zucht gravin Ja- tinsky a propos, iets interessants heeft zij mij toch ver teld, namelijk, dat haar nicht Zenaïde Sterzl.... wat lach je nu weer? Zenaïde Sterzl.... de naam is een gedichtl roept gravin Polyxena. Nu, het schijnt, naar alles wat mevrouw Wolnitzky mij verteld heeft, dat deze schoone Zenaïde op het punt is den welluidenden naam Sterzl tegen een der schoonste namen van Oostenrijk te verwisselen. Het is nog niet publiek, dus aioest zij den naam van den bruidegom nog verzwijgen, maar Zenaïde was toch zoo goed als verloofd met een jon gen graaf, attaché bij het Oostenrijksche gezantschap. Wie kan dat zijn; jelui weet er toch zeker van? Ah, ahIs u het vroeg Polyxena aan Siegburg. Siegburg schudt het hoofd en ziet met een ondeugend lachje hoe Sempaly zich ergert. Of ben jij het, Nicky? plaagt Polyxena, ik feli citeer je met de voorname familie. Allen om haar heen worden echter zoo verlegen, dat zij eensklaps zwijgt. Ik weet van niets, roept Sempaly uit. De ver beeldingskracht van die oude babbelaarster is verbazend groot! Het schitteren vau het licht op de uniformknoopen en trompetten der muzikanten wordt rooder en zwakker, de witte glans op de altijd groene bladen verdwijnt. «Gran Dio, morir si giovane!» speelt de muziek! De zon is ondergegaan, licht en schaduw zijn verdwenen, de dag is voorbij, de nacht nog niet ingevallen. Tot van avond hij Ellis! roepen de dames Sieg burg toe, die zich groetend verwijdert. De rijtuigen rollen van den Pincio af langs de villa Me dici, naar het hart van Rome. Door de avondlucht klinkt een onregelmatig geruisch, als van een stroom, die zich naar zee spoedt. ZES-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Mr. en lady Julia Ellis zij behield als dochter van een earl haar titel Engelschen, met een ontzettend groot fortuin en schitterende connecties brachten reeds sedert jaren het koude jaargetijde in Italië door, omdat lady Julia het Noordsche winterklimaat niet kon verdragen. In vroeger jaren had men veel van haar excentriciteit gesproken; nu was zij eeu zeer oude vrouw met wit haar en onberispelijk regelmatige trekken. Zooals alle Engelsche dames, decollet- teerde zij zich bij elke plechtige gelegenheid en droeg dan rooskleurige veeren in het haar. Haar echtgenoot, mijnheer Ellis, was jonger dan zij, had een knap, echt Engelsch gezicht met korte bakkebaarden en schilderachtig fladderend, wit haar. Zijn profiel herin nerde aan dat van Felix Mendelssohn, waarop hij zeer trotsch was. Buitendien was hij nog zeer trotsch op twee zaken: op zijn vrouw, omdat zij in haar tijd door George IV was bewonderd, en op een oude parapluie, omdat Felix Mendelssohn die eens van hem had geleend. Hij gaf elke week een muzikale soirée. Den avond, waarop de Jatinsky's voor de eerste maal bij Ellis zouden verschij nen, droeg Tulpin, een Russisch genie, een nieuwe opera voor, die hij voor een Fransch libretto op een Russisch motief had gecomponeerd. Natuurlijk behoorde hij tot die Russen, die overal, waar zij verschijnen, gaarne voor ge- horen Parijzenaars worden aangezien. De vleugel dreunde onder zijn handen. Verschillende lieve, oude bekenden uit «Orpheus in de Onderwereld» en «de Bruiloft bij Lantarenlicht» vertoonden zich te midden van een zee van tremolos. Van tijd tot tijd riep Tulpin tot opheldering: de Czaar spreekt... de bojar spreekt... de boer spreekt of ook: het suizen van den wind in den Kaukasus het schuimen van den Terek {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1