BINNENLAND. rechtszaken. kerknieuws. weg te verzenden naar de afdee- lingen. Dit voorstel werd zonder beraad slaging aangenomen met 38 tegen 33 stemmen. LETTEREN EN KUNST. Dichter Beets bracht deze week een paar dagen te Antwerpen door. Wij hadden de eer en het genoegen, den ge vierden man te ontmoeten en eenige woorden met hem te wisselen over letterkunde. Uit dit ge sprek vernamen wij, dat Hildebrand een boek onderhanden heeffc, waarin hij zelf de verklaring zal geven van wat er in de //Camera Obscura" minder gemakkelijk te verstaan is voor den lezer van dentegen- woordigen tijd. Er komen in het meesterlijke werk vele zinspelingen voor op personen en toestan den, die aan een volgend geslacht onbe kend zijn, plaatselijke uitdrukkingen, die toelichting verdienen. Honderden brieven ontving de schrijver om die duister ge worden plaatsen op te helderen, tot hij eindelijk besloot, in het openbaar le ant woorden op die vragen van bizonderen. Wij juichen zeer het voornemen van den grijzen dichter toe en zijn plan om de verklaringen op de /Camera" niet als nota bij een nieuwe uitgave te voegen, maar ze afzonderlijk en in doorloopenden vorm te laten verschijnen. Geen twijfel, of het Hederlaudsche publiek ontvangt het boek met ingenomenheid. (De KI. Gazet). ONDERWIJS. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Hilversum werd behandeld eene aanvrage om collectief ontslag, ingediend door de plaatselijke schoolcommissie aldaar, op grond van de overweging dat bijna nooit hare meening wordt ingewonnen in zaken het onderwijs betreffende, terwijl het haar nimmer bleek, dat eenige notitie genomen werd van haar advies, daar waar het enkele malen werd gegeven; bovendien werden de ingezon den missives nimmer beantwoord. De Baad besloot, de commissie uit te noodigen haar verzoek om ontslag te wil len intrekken. Dinsdag werden bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap aan de Bijks- Universiteit te Leiden, de heeren E. Yre- denrijk Engelenburg, geb. te Arnhem, met acad. proefs. get.//Het internationaal krankzinnigenwezen," en B. Boijer, geb. te Zwolle, met acad. proefschrift, get. //Eenige opmerkingen over het vonnis bij verstek Art. 75, 76 en 135 B. B." Dinsdag werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de Bijks Univer siteit te Utrecht de heer P. A. II. Bijke- büsch, geboren te Utrecht, met proefschrift //Bijdrage tot de kennis der Polydactylie." De heer W. J. Bonte, districts-school- opziener zal gedurende de vacature, ont. staan door het eervol ontslag van Prof- T. T. H. Jorissen, ook als arrondisse- ments-schoolopzienerfungeerenin het arron dissement Zaandam. Bij kon. besl. van 3 Juli is, met ing. van 11 Juli 1° eervol ontslag verleend aan den lieer J. G. van den Bergh, op zijn daartoe gedaan verzoek, als minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen2e be noemd tot min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid de heerJ. N. Bastert, lid van de Staten van Utrecht, te Maarsseveen3e de min. van Marine F. C. Tromp, ontheven van de waarneming der functiën van min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid, hem tijdelijk opge dragen bij kon. besluit dd. 7 Juni 11., met dankbetuiging voor de ge durende die waarneming aan den lande bewezen diensten. Bij beschikking van den min. van Binnenl. Zaken van 5 Juli, is aan J. D. C. Koch, met ing. van 1 Aug. a. s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adsistent in het Ziekenhuis aan de Rijks-Universi- te Groningen. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, zal op Za terdag 9 Juli a. s. niet plaats hebben. De luitenant ter zee 2de kl. P. J. Serie wordt met 16 dezer ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. De St.-Ct. van 5 Juli behelst een kon. besluit van 21 Juni tot nadere wijziging van het reglement betreffende het hooger beroep aan den Hoogen Raad der Nederlanden van de arresten in burgerlijke zaken, in eersten aanleg gewezen door het Hooggerechtshof van N.-Indië. Bovenstaande berichten zijn uit de St.Ct.) Onder de passagiers der Dins dag-ochtend van Queenboro' te Vlissingen aangekomen mailboot «Willem, Prins van Oranje» der maatschappij «Zeeland,» bevond zich Z. D. H. prins Wilhelm Ernst van Saksen-Weimar-Eisenach, die met den aansluitenden exprestrein te 7 u. 16 m. zijne reis naar Duitschland over Keulen, voortzette. Een nieuwen minister van Waterstaat zullen wij dan werkelijk krijgen in den heer Bastert. Dat hing reeds lang in de lucht, maar toch schijnt het moeite te hebben gekost den heer Bastert te bewegen. Wij begrijpen het, en daar wij in de eerste plaats de zelfopoffering op prijs stellen, die spreekt uit het zitting nemen in een Kabinet, welks taak bijna is afgeloopen, zullen wij over deze benoeming niet veel zeg gen. Moesten wij haar als een defi nitieve beschouwen, wij zouden onzen twijfel niet kunnen terug houden, of de ware man is gevon den, om onze waterstaat te regelen en voor onze handel en nijverheid op echt vrijzinnige wijze werkzaam te zijn. Als tijdelijke administrateur van het departement kan een werk zaam en bekwaam man als de heer Bastert licht goede diensten bewij zen. Vad De Haagsche correspondent der Zutfensche Cl. schrijft nopens het onderzoek der voorstellen tot grondwetsherziening in de Eerste Kamer «Een lid van de Eerste Kamer, die het atdeelingsonderzoek had bij gewoond, zeide mij gisteren: «Het zal met het voorstel-Schaepman in de Eerste Kamer precies gaan als in de Tweede; allen die tot de rech terzijde behooren zullen er vóór stemmen, maar van de liberalen zul len er slechts enkelen hunne stem aan geven, en daar de Eerste Kamer voor drie vierde uit liberalen bestaat, zoo «zal het gevolg zijn, dat het voorstel niet wordt aangenomen». De ingenieur van den Water staat heeft geadverteerd, dat de diepte van de Keulsche vaart tus- schen Amsterdam en Weesp van dien aard is, dat niet langer schepen met 2.10 meter diepgang kunnen worden toegelaten. Het maximum is nu ge steld op 1.85 meter. Hieruit blijkt voldoende hoe de Amsterdamsche Handel zich moet behelpen, en in middels heeft de Regeering nog maar geen haast, om het Merwede-kanaal gereed te doen komen. (Amsl. D. v. N.) Door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Amersfoort zijn de heeren mr. F. W. C. P. Graaf van Bylandt en mr. L. W. C. Keu- chenius tot candidaten gesteld bij de verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer E. Kiderlen heeft gisteren, Dinsdag, bij den wieler wedstrijd te Birmingham het kam pioenschap van Engeland verworven. Op het terrein der voedings tentoonstelling is men Dinsdag-och tend begonnen met het bakken van brood voor militair gebruik. De bakkers waren mineurs, onder commando van twee sergeanten-ma joor; de bakkerij, althans delocali- teit waar het deeg bewerkt werd, was eene officiersveldtent; de oven stond in de open lucht. Zij was op hoogst eenvoudige wijze samenge steld. In eenen hoop zand, waarvan de taluds met zouden zijn versterkt, is de ijzeren oven, van eenen kleinen schoorsteen voorzien, geplaatst; ter plaatse waar de «bakker» staat, is de grond een paar voeten uitgegra ven. Het geheel reikt nauwelijks ter manshoogte boven den beganen grond. Gelijk men ziet, eene hoogst eenvoudige constructie; maar voor ieder die niet weet op welke wijze een soldaat aan den kost komt en nog minder hoe hij dien klaar maakt, alleszins bezienswaardig. Het brood dat gisteren en heden werd gebakken, is bestemd voor een gedeelte van het garnizoen. Denkelijk zou heden de bakkerij bezocht worden door den minister van Oorlog. De heer Alex Boers, burge meester van Nieuwer-Amstel, heeft voor de candidatuur voor het lid maatschap van den gemeenteraad aldaar, hem door de Kiesvereeni ging «Nederland en Oranje» aan geboden, bedankt. Men schrijft ons uit de Beemster: 4 Juli, den dag waarop voor 275 jaren Prins Maurits zijne intocht in de Beemster hield, was hier alles in feestdosvan alle huizen wap perde de nationale driekleur, terwijl voor het logement van den heer J. C. Moolenijzer een sierlijke eere poort was verrezen, in wier front het wapen van de Beemster, en op de hoeken die van D. van Os, grond legger van de Beemster, en H. de Goede, tegenwoordige dijkgraaf, waren geschilderd, waartusschen het volgende versje van W. Schoo, hoofd der school alhier: Het werk, lxier eens tot stand gebracht, NVat m' ons als erfdeel achterliet, Het strekt tot eer van 't voorgeslacht, Terwijl 'tons stof tot feesten biedt. Daaronder stond: 1612-4 Juli-1887. In het logement zag men op den achtergrond, een prachtig levens groot schilderstuk, waarop Leegh- water door dr. Van Os aan prins Maurits en zijn gevolg voorgesteld wordt, een meesterstuk van den al- ombekenden Johan Braakensitk, geheel uit belangstelling alhier door hem gewrocht. Den geheelen dag heerschte een feestelijke stemming die vooral des avonds toen de feest commissie van een rijtoer door de Beemster terugkeerde, zich in gulle vroolijkheid uitte; menig welge meende toast werd uitgebracht, en het was reeds lang na middernacht toen men besloot naar huis te gaan. Men schrijft ons uit Hoorn: Hooge waardeering vindt in deze gemeente en hare omgeving de han delwijs van firmanten der voorma lige «West-Friesche Crediet-en De- positobank», die, ten vorigen jare door een samenloop van onvoorziene omstandigheden genoodzaakt hunne betalingen te staken, het onmiddel lijk er op hebben aangelegd om zich van hunne verplichtingen tegenover crediteuren der bank te kwijten, en met groote opofferingen hunnerzijds het daarheen hebben weten te, lei den, dat met 18 Juli de onderschei dene schuldvorderingen ten volle zullen zijn uitbetaald, terwijl zij zich zedelijk verbonden hebben verklaard om ook de achterstallige renten zoo spoedig mogelijk te voldoen. Waar sommige finantieele instel lingen ten slotte hunne crediteuren met 10 of 20 pCt. naar huis zenden en mannen wier namen met eere werden genoemd bijwijlen het schan delijkst misbruik blijken gemaakt te hebben van het in hen gesteld vertrouwen, mag en moet het ge drag van firmanten der «West-Frie sche Crediet- en Depositobank» met eere vermeld worden. Zij hebben een moedgevend bewijs geleverd, dat eerlijkheid en goede trouw de we reld nog niet uit zijn. Een Lawn-tennis wedstrijd zal Zaterdag te Wijk-aan-Zee gehouden worden. De regelingscommissie be staat uit de hh.: baron Van Brienen van de Groote Lindt te 's-Graven- hage; baron R. Van der Capellen, le luit. huzaren, Amsterdam; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landeu te Velsen en baron F. W. Van Tuijl van Serooskerken, Velsen. In eene kroeg in de Zorgvliet- straat te 's-Hage, gehouden door L. K., waar drie werklieden Dins dagavond eenen borrel kwamen drinken, ontstond tusschen dezen en den kastelein twist over de betaling van het gelag. Tijdens het kabaal geraakte een van het drietal aan het hoofd gewond. Men beweerde, dat de tapper met eene revolver op den man een schot had gelost, hoewel de gekwetste zich te voet naar het politiebureau aan de Groenmarkt kon begeven om van het geval aan gifte te doen. Van daar werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar de man een heelkundig onderzoek onderging, hetwelk het aanvankelijk vermoeden en het met snelheid door de stad verspreide gerucht dat hij met eenen kogel in het hoofd was getroffen, niet bevestigde. De persoon kon daarna te voet huiswaarts gaan. De politie heeft een onderzoek ingesteld. In het laatst van deze maand zullen te Rotterdam in openbare veiling verkocht worden, de groote Schouwburg aan den Coolsingel en het Feestgebouw aan de Rotte. Te Arnhem is Maandag een metselaar onder het zwemmen ver dronken. Hij laat eene vrouw met vijf kinderen achter. Zijn lijk is tot heden niet opgevischt. Te Assen is Dinsdag overleden de heer mr. L. Oldenhuis Gratama. De overledene had vele jaren zitting voor Drenthe als lid van de Tweede Kamer. In 1886 nam hij wegens ziekte zijn ontslag. Sinds 1864 was hij ook lid van de Provinciale Staten van Drente. Vroeger bekleedde hij de betrek king van rechter in de arrondisse- ments-rechtbank en daarna van raadsheer in het voormalig gerechts hof van Drente. Hij was Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en overleed in den ouderdom van 72 jaren. Eene dienstmaagd te Gronin gen was beschonken, en bij onder zoek werd uit haar bed eene ledige wijnflesch en eene flesch, gedeelte lijk gevuld met cognac, te voorschij n gehaald, en wel van hetzelfde merk als aanwezig op de kamer van een inwonend student. Van deze vondst werd kennis gegeven aan de politie, die al spoedig in de dienstbode eene oude bekende der justitie en politie ontmoette. Een nader onderzoek werd alsnunoodig geoordeeld en achtereenvolgens werden uit bovenbedoelde legerstede te voorschijn gehaald: vijf ver- schillendeboekdeelen (prachtbanden en een wekkerklokje, welke de meid zich in den laatsten tijd van den patroon had toegeëigend. Toen zij ontnuchterd was, gaf zij voor de flesch wijn geheel en de flesch cognac voor de helft te hebben genuttigd, terwijl zij van plan was de boeken, waaronder n. b. een paar Engelsche werken, te lezen. Zij werd onmiddellijk gearresteerd. De leden der liberale kiesver eeniging te Maastricht hebben be sloten, zich bij adres tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal te wen den, met het verzoek het gewijzigde art. 194 der Grondwet niet aan te nemen. Te Knijpe gaat een adres rond aan de Eerste Kamer, houdende ver zoek het gewijzigde art. 194 der Grondwet niet aan te nemen. In de eersto plaats werd Maandag voor den I-loogen Raad te 's Hage behandeld de voorziening van den gewezen onder directeur van het Hervormde Weeshuis te Zwolle, met bevestiging van een vonnis der rechtbank aldaar, door het gerechts hof te Arnhem veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, ter zake dat hij als belast met de uitbetaling van drie onderscheidene rekeningen van leveranciers, die rekenin gen valsckelijk van voldaan onderteeke- ningen heeft voorzien, de gelden voor zich behouden en de aldus onderteekende rekeningen als echt en onvervalscht aan het college van regenten heeft overgelegd. De advocaat mr. D. S. Van Emden onderwierp twee vonnmiddeleu aan het oordeel van den Raad. Vervolgens werd behandeld het beroep van een koopman uit Olst, die, met ver nietiging van een vonnis der Rechtbank te Zutfen, waarbij hij was vrijgesproken, door het Gerechtshof te Arnhem veroor deeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat hij een gewoonte zou hebben ge maakt van het opzettelijk koopen van door misdrijf verkregen voorwerpen. Deze zaak werd door mr. Patijn toe gelicht, die een cassatiemiddel ontwik kelde. Voorts kwam in behandeling de cassa tievoorziening van den boterkoopman uit Oss, veroordeeld door het Gerechtshof te 's Hertogenbosch tot 5 jaren gevangenis straf wegen diefstal van een zilveren hor loge, bij golegenheid van een brand. Adv.- gen. jhr. mr. De Savornin Lohmau con cludeerde tot verwerping. Eiudelijk behandelde de Raad de zaak van den sjouwer uit Den Haag, die door het Gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep veroordeeld is tot 3 jaren gevan genisstraf, ter zake van diefstal van 13 of 14 horloges uit een winkel aan den Zuid- wal, in vereenigiug met twee andere per sonen. Bij memorie werden twee cassatiemid delen voorgesteld, die door den advocaat- generaal, jonkheer mr. De Savornin Loh- man ongegrond werden geoordeeld. Zijn conclusie strekte mitsdieu tot verwerping van het beroep. Do uitspraak in de twee laatstgenoemde zaken is op 19 dezer bepaald. Nederl. Herv. Kerk. Beroepen naar Haarlemmermeer A. Brink, te Almkerk. Het is bekend, dat de doleerenden in den kerkelijken strijd heel wat offert riolen en verrotte groenten. Acbter een venster zong een vrouwenstem een zwaarmoedig minnelied. Plotseling ver stomden meerle en zaDgeres, een dof gehuil en gekerm klonk door de eenzame straat en een zwarte walm ver duisterde de lucht. Zinka, die in den laatsten tijd zeer zenuwachtig was ge worden, schrikte hevig. Het is niets!... een begrafenis, zei Truyn, terwijl bij dan hoed afnam. Er naderde een Romeinsche begrafenis, schilderachtig en schrikwekkend, een lange optocht van vermomde mannen, wier hoofd geheel bedekt is door een zak, waarin alleen twee openingen zijn voor de oogen; zij dragen touwen om het lijf, fakkels of banieren, waarop de insignieën van den dood zijn afgebeeld, in de handen daarop volgt een aantal monniken en eindelijk de doodkist, bedekt met een lichtgeel kleed en gedragen door vier vermomde mannen, die gehukt gaan onder hun last. Te midden van het geflik ker en den walm der fakkels, het zingen en steunen, trok de optocht door het smalle straatje. Half bewusteloos stond Zinka naast Truyn. Gabrielle, die niet zeer aangedaan was, stond als een echt kind den optocht aan te staren en had spoedig met een vrouw uit het volk in het Italiaansch een gesprek aangeknoopt. Wie wordt daar begraven? vroeg het kind eiudelijk. Una donna, was het antwoord. Was zij nog jong? vroeg de kleine verder. Si. En waaraan is zij gestorven, aan de koorts? Neen, de vrouw haalde de schouders op en zei toen met de melodieuze, slepende stem van het Romeinsche volkdi passione. De stoet was voorbij, het kermen verstomde de meerle zong weer. Zij gingen verder, Truyn vooruit, de vermoeide Zinka aan zijn arm, achter hen het vroolijke kind en de generaal. Passione? is dat een Romeinsche ziekte? vroeg zij den ouden heer met haar onuitputtelijke weet gierigheid. Neen, zij komt ongeveer overal voor, antwoordde de generaal droog. Maar alleen onder arme menschen, niet waar? zei Gabrielle. Neen, ook wel bij rijke menschen, maar dan noemt men de ziekte niet bij dien naam, zei hij met bitterheid meer tot zichzelf dan tot het kind. Is het dan schande, om daaraan te sterven? vroeg zij verwonderd. Plotseling bemerkte de generaal dat Zinka luisterde. Bij deze dwaze, kinderlijke vraag boog zij het hoofd. De generaal, in verlegenheid gebracht, wist niets tegen het arme, ongelukkige meisje te zeggen. Met Truyn was het anders. Hij boog zich tot haar en fluisterde een paar woorden. Wat hij sprak, kon de generaal niet verstaan, maar het moest zeker iets vriendelijks en goeds zijn ge weest, iets, dat haar, zonder dat het betrekking had op het voorgaande, bewees, hoe hoog hij haar achtte, want zij antwoordde hem vrij ongedwongen. Toen sprak hij nog over allerlei dingen, vertelde haar herinneringen uit zijn jeugd en toen hij voor het palazzetto afscheid van haar nam, glimlachte zij. Dat hij een genialen kop heeft, wil ik niet beweren, maar hij beeft een geniaal hart! zei de generaal in zichzelf. Een paar maal reed Truyn met haar door de Campagna. Eerst deed dit haar genoegen, maar eens ontmoette zij Sempaly, die vroolijk met zijn nichten over de vlakte ga loppeerde. Van toen af aan trachtte zij de Campagna te vermijden. Alsof zij hem niet overal kon ontmoeten Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2