BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. vaardigheid voor hun beginselen aan den dag leggen. Zoo werd o. a. Zondagmor gen te Zwolle gecollecteerd een gouden ring en een dito kerkboekslot, terwijl des avonds in het collectezakje voor het studiefonds der Vrije Universiteit een vrouwenbeurs met zilveren knip gevonden werd. Te Bleiswijk is 't Zondag rustig toegegaan. Na de kennisgeving van den Kerkerand, dat de gemeente aan het Sy nodaal verband was onttrokken, hebben kerkvoogden de deuren en sloten van het kerkgebouw laten nazien en van Zaterdag avond af de kerk doen bewaken. Zondagmorgen reeds vroeg was een politiemacht van 10 rijks- en gemeente veldwachters aanwezig. Ds. P. F. Van den Berg en alle verdere waardigheidsbeklee- ders, hadden hun plaatsen ingenomen, alvorens de kerk voor het publiek ge opend werd. Noch ds. Geesink, noch iemand van den doleerenden kerkeraad is verschenen. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Juni. Op de lijn Djocdja-Tjilatjap is bij Banjoemaas een enkele locomotief, terugkeerende van Gombong, waar de waggons werden achtergelaten, voorbij den tunnel, aan de westzijde, bij KaUmanggis, door uitgebreide aardschuiving in de baan, omge slagen. De machinist werd onmid dellijk gedoodeen treinopzichter overleed twee uren daarna en ver volgens nog twee personen. Twee personen werden gekwetst. Slechts aan een toeval is het te wijten dat niet de geheele trein met de ma chine werd mede gegeven. Solok zal door een telephoon- geleiding met Padang worden ver bonden. Uit Batavia wordt aan de Locom. geseind dd. 31 Mei: In den afgeloopen nacht is in de onmiddellijke nabijheid van Batavia geketjoed. Geen enkele der daders is gearresteerd. Een kapok- en oliefabr'ek, ge heel door stoom gedreven, bestond sedert eenigen tijd in Kediri onder leiding van den heer J. G. Michell jr., eigenaar. In vennootschap met de heeren J. Ph. Polack en Wilk. H. Meijer is de eigenaar doende om door het vormen eener aaudeelmaat- schappij aan deze zaak de finanti- eele krachten te verschaffen, noodig om haar een zeer gewenschte uit breiding te geven. België. De Kamer van Afge vaardigden heeft Dinsdag het wets voorstel ter invoering van den per soonlijken miltairen dienst in be handeling genomen. De minister president Beernaert heeft het debat geopend met zich te verklaren voor persoonlijke, maar niet voor alge- meene dienstplichtigheid. Hij wilde het stelsel van persoonlijken dienst zien toepassen behoudens verschei dene uitzonderingen, vooral met betrekking tot onderwijzend per soneel en seminaristen; doch met dien verstande dat de vrijgestelden in tijd van oorlog worden opgeroepen voor speciale diensten bij hospitalen enz. Hij noemde dat Btelsel recht vaardig en populair. De heer tl' Oultremont heeft zijn wetsvoorstel verdedigd. Duitsehland. Bij de voortzetting van het proces wegens hoogverraad werd voorgelezenaene verklaring van het Pruisische ministerie van Oorlog, waariu wordt medegedeeld, dat zeer belangrijke plannen en schetsen zijn afgeleverd, welker geheimhou ding voor Duitsehland een onvoor waardelijk vereischte was, omdat zij ingeval van oorlog den vijand nauwkeurig- konden inlichten aan gaande de moeilijkheden welke overwonnen moesten worden. Slechts door schending van het ambtsgeheim kon Klein in het bezit dier inlich tingen geraken. De militaire des kundigen hebben zich bij deze ver klaring aangesloten; zij betoogen dat Klein in de gelegenheid was, aan Prankrijk nauwkeurige beschrij vingen te leveren. Uit de briefwis seling met Schnabele blijkt over tuigend, dat Klein hem veel nauw keuriger berichten zond, dan hij wil erkeunen. Hier bestaat een grove schending van ambtsgeheimen, waut vele der mededeelingen waren zelfs niet aan alle officieren bekend en zijn voor verdere openbare behan deling ongeschikt. De getuige Lauffenberger heeft tegen Klein de beschuldiging uit gebracht, dat deze althaas bij tee- keningen van den Straatsburger pantsertoren heeft geholpen. Hij erkende eene teekening van Klein aan Eleuriel te hebben overgebracht, en van dezen geld voor Klein te hebben ontvangen. Ook de getuige Lieszfeld brengt bezwarende getui genis in tegen Klein en Grebert. De getuige Haas heeft zich Dinsdag in het ziekenhuis van kant gemaakt. Het getuigenverhoor is Dinsdag gesloten. Heden zijn de pleidooien begonnen. Keizer Wilhelm is Dinsdag voormiddag te Ems aangekomen. De Keizer reed in een open rijtuig van het station naar het «Kurhaus». De geneesheeren hopen dat het verblijf in deze badplaats hem veel goeds zal doen. De keizer dringt er op aan om na zijn kuur te Ems, naar Gastein te gaan. Voor het oogenblik is ech ter hieromtrent nog niets heslist. Keizer Wilhelm zal eene sa menkomst hebben met prins Luit- pold van Beieren, maar niet te Miin- chen. De samenkomst zal plaats hebben op de Beiersche grens. De juiste plaats van bijeenkomst is nog niet hekend. Over den aard der vestingstraf, waartoe ICöchlin-Claudon, Blech en consorten zijn veroordeeld, eene bizonderheid van het Duitsche straf wetboek wordt het volgende mede gedeeld: «Zij kan slechts worden uitgesproken ter zake van duel of politieke misdaad. In de vesting gekomen, staat de gevangene onder de bevelen van den militairen commandant, gewoonlijk een generaal. Ieder gevangene krijgt een eenvoudige, op militaire wijze gemeubeleerde kamer. Hij kan echter ook zijn eigen meubelen laten komen. Wat het voedsel betreft, is hij geheel vrij. Hij kan zijn ontbijt en middagmaal uit een stadsrestauratie betrekken. De gevangene mag ook rooken, couranten lezen en zijnen tijd naar verkiezing doorbrengen. Hij is wat zijne kleeding betreft aan geen reglement gebonden. Des morgens en des namiddags mag de gevangene wandelen op het binnen de vesting gelegen terrein. Op deze wandeling wordt hij meestal vergezeld door een onderofficier. Gedurende deze wandeling mag hij bezoeken ontvangen van zijne bloedverwanten of vrienden. Wat zijne correspondentie betreft, deze staat onder ceDsuur van den generaal of van een hoofdofficier, die daarvoor is aangewezen. Men ziet dus dat de vestingstraf niet zoo streng is; niettemin hangt de behandeling der gevangenen veel at van het karakter van den plaat selijken commandant. De veroordeelden wegens duel genieten over 't algemeen de gunst vaD den militairen commandant meer, dan|de politieke gevangenen.Köchlin- Claudon en de andere veroordeelden hebben hunne gedwongen reis naar Maagdenburg en Glatz gedaan in een tweede klasse-rijtuig, vergezeld door twee commissarissen van po litie. Frankrijk. De ministerraad, Dinsdag onder voorzitterschap van president Grévy gehouden, hield zich bezig met de begrooting van in komsten en uitgaven. In vergelijking met de begrooting van 1887 is op de nieuwe begrooting 160,000,000 francs bezuinigd. Men verzekert, dat de regeering heeft besloten het invoerrecht op buitenlandsch gedistilleerd tot 30 Nov. a.s. van 30 francs te verhoogen tot 70 francs per hectoliter. Te Parijs loopt thans het ge rucht dat op de stellige weigering van Engeland, de Sultan plotseling heeft besloten om de conventie te teekenen. -Aan de Temps wordt uit Con- stantinopel geseind dat men aldaar algemeen gelooft dat de Sultan de conventie zal ratificeeren. Het Journ. des Déöats vermeldt een overeen komstig bericht. Spanje. De orde te Valencia is hersteld. Het oproer had een zeer ernstig karakter en de gemoederen blijven opgewonden. Dinsdagochtend is het oproer te Valencia weer hegonneD. De sol daten gaven vuur en doodden een der muiters, terwijl een ander werd gewand. Ook de cavalerie maakte een charge. De orde is nu hersteld. Oostenrijk. Koning Milan heeft Maandag deelgenomen aan een gast maal, dat ter zijner eere werd ge geven door prins Albrecht, te Wei burg bij Baden. De jonge vorst is Dinsdag naar Belgrado vertrokken. Aleko-pacha, die Maandagmiddag naar Parijs zou vertrekken, heeft zijn reis vier-en- twintig uren uitgesteld. Servie.Een schitterende ontvangst wordt koningin Nathalia bereid bij hare terugkeer uit Ruslandals wanneer zij vergezeld zal zijn van den Metropolitaan Michael, die door het vorige ministerie uit het ko ninkrijk was verdreven. De tegen woordige Metropolitaaneveneens door minister Garachanine benoemd, zal in een klooster worden gebracht of op hevel van het ministerie uit het land verbannen. Bulgarije. De zitting der So- branje is Dinsdag geopend en het bureau is samengesteld. Het comité der «L;gue patriotique» heeft aau de vergadering telegrammen gezon den, waarin de benoeming wordt ge vraagd van een vorst, die de onaf hankelijkheid van Bulgarije hand haaft. Het orgaan van het regent schap wijdt aan de samenkomst der Groote Nationale Vergadering een artikel waaraan het volgende is ontleend «Een menigte onjuiste geruchten zijn in omloop geweest, zoowel hier te lande als in den vreemde, over het doel van de samenroeping der Sobranje. Thans nog wordt beweerd dat zij niet samenkomt om een vorst te verkiezen, maar slechts om het gezag van het regentschap te verzekeien, de geschillen die tus- schen het regentschap en de minis ters zijn ontstaan te onderzoeken en het kabin-'t te wijzigen volgens de te nemen besluiten. Wij hebben reeds gezegd en wij herhalen dat de re geering vast besloten is om te Tir- nova den nieuwen vorst van Bulga rije te doen kiezen en ter zijde te laten alle andere kwestiën, die het niet aau te Sobranje staat te be antwoorden. De regeering heeft laüg beraadslaagd over den persoon van den kandidaat, die ter keuze van de Nationale Vergadering zal worden gesteld. De reis van Stoïloff minister van Justitie, naar Weenen, had geen ander doel dan om de toestemming te verkrijgen van den prins op wien de regeeriug hare blikken had laten vallen. Het is in deze kwestie dat de Nationale Raad zal beslissen». De landbouwer V.te Olst haalde Zaterdag, met een wagen waarvoor twee paarden, een voer hooi uit het weiland. Hij moest met den zwaar geladen wagen over een houten brug die over de Wetering ligt. Daarop gekomen bezweek de brug en de beide paarden met den wagen henevens de voerman zakten er door. De paarden werden met groote moeite uit hun benarde po sitie gered en een der dieren was zóó zwaar verminkt, dat het moest worden afgemaakt. De boer zelf be kwam geen letsel. Te Ubach over Worms hebben zich dieven toegang tot de kerk en sacristy weten te verschaffen en daaruit gelden en voorwerpen ont vreemd. Veel vonden zij echter niet in de offerblokken. Hierover teleur gesteld hebben de dieven kerkgewa den verscheurd en door de kerk verspreid. Ondanks alle nasporingen der justitie zijn de daders tot heden nog onbekend. Door een verschrikkelijke ont ploffing van naphta is Dinsdag een winkel in drogerijen in de Rue Large te Antwerpen volkomen vernield. Een tiental personen zijn onder de brandende puinhoopen bedolven; drie zijn ernstig gekwetst te voorschijn gebracht. Een geheimzinnige zaak houdt op 't oogenblik de EraDsche politie en het Engelsche gezantschap te Parijs bezig. Het adviesjacht «Surprise», be- hoorende tot het Middellandsche Zee-eskader, kwam onlans te Mar seille aan om den hertog van Edin burgh, na afloop van het jubelfeest, naar het eskader terug te brengen. Daar de hertog eerst Vrijdag ver wacht werd, vertrok de commandant, Le Strange, Maandag om Avignon en eeuige andere plaatsen te bezoeken. Bij de aankomst van den hertog van Edinburgh was de commandaut nog niet teruggekeerd en na een paar uur gewacht te hebben vertrok de «Surprise» zonder hem. Sinds den dag van zijn vertrek heeft men niets meer van hem gehoord. De talrijke nasporingen hebben nog niets aan het licht gebracht. Men vermoedt, dat hij vermoord is en dat de Rhóne zijn lijk reeds naar zee zal hebben gespoeld. Het gevaar, aan het likken van honden verbonden, werd dezer dagen in de Academie van Genees kunde te Parijs besproken door den heer Ollivier. Deze wees op het veelvuldig voorkomen van den blaasworm te Parijs en schreef dat toe aan het aantal honden aldaar (160,000), waardoor de menschen besmet worden. De blaasworm komt op IJsland, waar bijna ieder bewo ner zes honden heeft, meer dan ergens elders voor, nl. 28 percent der bevolking. De heer O. beval als voorbehoed middel tegen de genoemde ziekte groote zindelijkheid op spijs en drank aan, en waarschuwde tegen over dreven gemeenzaamheid met honden, vooral van kinderen. Hij was van oordeel, dat alle rondzwervende honden onmeedoogend afgemaakt moeten worden. - In ons vorig nummer deelden wij het tragisch uiteinde mede van den dierentemmer Agop, van de menagerie Redenbach, die gedurende eene repititie werd gedood. Op de kermis te Bourges (Frank rijk) had dit vreeselijke voorval plaats. De temmer Agop was te Brussel wel bekend, waar hij het vorige jaar kwam met de menagerie Numa Hawa en voorstellingen gaf. Agop Phaninion, van Turksche afkomst, was veertig jaar oudhij was de man van de dierentemster Numa Hawa II, die, krankzinnig geworden, in een gesticht te Caen werd opgenomen. De leeuw Lagar- dère, die Agop heeft gedood, ging voor het meest trouwe dier vau de menagerie door en was zoo zacht zinnig als een poedel. Op een teeken ging hij dood liggen, liet zich bij den staart rondsleepen en diende den temmers nu eens tot rijpaard dan weer tot canapé. In den loop van eene repetitie, toen hij weder tot canapé diende, is hij plotseling woest en weerspan nig geworden. Agop kwam in de middenkooi vergezeld van den leeuw Lagardère, dien hij verschillend-? toe ren liet verrichten. Hij beval hem te gaau liggen en ging op hem zitten. Op dit oogenblik keerde de leeuw zich plotseling om, greep den temmer in den nek en verbrijzelde hem met één beet den ruggegraat. Vervolgens nam hij hem op den rug en droeg hem triomfantelijk naar zijn kooi. Een jongen was de eenige die zich in de menagerie bevond. Hij wierp zich, geweldig met een hooivork slaande, op den leeuw en riep om hulp. Men kwam uit de hijgebouwen, en den leeuw door de tralies heen slagen en stooten toebrengende gelukte het, het woeste dier in eene zijkooi te doen gaan, waarna men het lijk van den temmer kon wegdragen. Uit de Eransche badplaats Dieppe wordt aan de W. A. Zig. geschrevenOnder de dames, wier badkostuums al even smaakvol of pikant zijn als haar wandeltoiletten, bevond zich hier ook eene schoone Amerikaansche, Miss Maxime, die onder de mannelijke badgasten tal- looze bewonderaars had. Onlangs zwom de jonge dame in een met schelpen behangen goudvischkleurig zwempakje de zee in. Hara moeder volgde haar met de oogen. Een stoomsloepje, waarin eenige heeren zaten,naderde de zwemster;zij hielpen haar in de boot, wierpen haar een mantel om en verdwenen weldra uit het gezicht. Natuurlijk vormt deze schaking te Dieppe het onder werp van elk gesprek en men is het daarover eens, dat zij met goed vinden van Miss Maxime heeft plaats gehad. Onlangs heeft te Bogenhefen, een klein plaatsje in Zuid-Duitsch- land, een hevige brand gewoed. De brand ontstond in een boerenwoning, en wel door een geweerschot. Een boerenknecht schoot naar een duif, die op een schuur zat, maar de pa pieren prop, die hij bij het laden had gebezigd, kwam brandende op het dak der belendende boerenwo ning terecht en veroorzaakte het onheil. Vier huizen en de kerk brandden af. Van de laatste bleven slechts de muren staan, die elk oogenblik dreigen in te storten. De torenklokken smolten geheel. De arme knecht was wanhopig en wilde door ophanging een einde aan zijn leven maken. Zijn moeder ontstelde zoo hevig, dat zij door een beroerte getroffen werd. Volgens bericht uit Napels is de cholera te Rocella, in Calabrië, uitgebroken. De inwoners zijn ge vlucht naar de nabijgelegece plaat sen. Zeventien gevallen dier ziekte hadden er reeds plaats gehad, waar van negen met doodelijken afloop. Te Jassy-Bérény (Rumanië) is een treurig ongeluk gebeurd met dynamiet. Gedurende eene oefening van een korps pontonniers, dat dynamiet-patronen moest plaatsen, ontplotte een dezer gevaarlijke voorwerpen. Vier officieren en zestien manschappen werden gedood en negentien manschappen zwaar ge wond. liet juiste aantal slachtoffers is nog niet bekeud. In de Pester Opera liet men het dezer dagen voor genoodigden op het tooneel regenen. Op het brandsignaal, een schel gefluit stortte op het voorste gedeelte vau het tooueel een plasregen neer, die de toeschouwers naar achteren drong. Na enkele minuten was ook het middendeel kletsnat en de regen bereikte zijn grootste kracht, toen het gansche tooneel als door een wolkbreuk overgoten werd. Ter zelfder tijd begonnen de brandweer mannen op de hoogste galerijen de slangen aau te leggen, die aan de waterleiding bevestigd waren en konden vau daar uit het dak en het geheele tooneel bestrijken. Die schouwburg-regen is een uit vinding van den heer Stehle, tech nisch inspecteur vau het Dresdener theater. Het systeem werd daar in gevoerd in 1876. De regen daalt neder uit 10 parallel aangebrachte buizen, die ieder 4300 gaatjes van l1/, millimeter wijdte hebben. 10,000 liter water uit tien vergaarbakken naar de huizen gevoerd, veroorza ken een regen die drie kwartier kan aauhouden. De buizen kunnen onafhankelijk van elkaar gebruikt wordeu, zoodat het niet altijd noodig is het geheele tooneel onder water te zetten. Een der bekwaamste geheime agenten der Poolsche politie is ver moord geworden. Die agent was een dame, jong en schoon. Veertien dagen geleden begaf zij zich van Warschau naar Survalki om de gangen der Poolsche socialisten en Russische nihilisten te bespieden en vernam dat deze gewoonlijk te Ki- nerischki vergaderden. Daar begaf zij zich heen, goed gewapend en met met een groote som gelds, doch den volgenden dag vond men haar dood in een weiland. Met een ha mer had men haar het hoofd ver brijzeld; Daast haar lagen twee nummers van het socialistisch or gaan: Het Proletariaat. U:t St. Petersburg wordt aan de Times gemeld dat Amerikaansche ingenieurs reeds voorstellen gedaan hebben om den nieuwen spoorweg door Siberië met het Amerikaansche vasteland te verbinden door middel van eene reusachtige brug over de Behringstraat. Een merkwaardig voorbeeld van vraatzucht gaf een snoek, die hij de run te Christchurch het vorige jaar werd gevangen. Het dier had beproefd zich met een zalm van 101/» pond vol te stoppen, was hierin met groote krachtsinspanning tot op een zekere hoogte geslaagd, maar stikte in het omvangrijk hapje. Volgens een telegram uit Mexico is de heer Henriot, redacteur van het aldaar verschijnend blad Le petit Gasüois gearresteerd wegens een smadend artikel tegen Koningin Victoria. Een koopman te Astoria in Amerika, Laviolette, verliet voor eenige weken die stad om te Syra cuse zijn zoon van school te halen. Onderweg ontving hij van zijn vrouw een telegram, luidende: «Lewis is dead» (Lodewijk is dood.) Wanhopig reisde de man naar Syracuse door om het lijk van zijn zoon in ont vangst te nemen, doch daar vernam hij dat zijn zoon den vorigen avond gezond en wel naar Astoria was vertrokken. Hij meende nu dat zijn zoon bij een spoorwegongeluk was omgekomen, en reisde dadelijk naar Astoria, waar hij zijn zoon in leven-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3