Aan onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 5 e Jaargang. Zaterdag 9 Juli 1887. No. 1229. Z I N K A. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHÏÏEMENTSPEIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, olbis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan h aar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den booienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRiSTIAAN VAN SPAARNE. JgSgT* Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 8 Juli. Aan de leden van den gemeente raad zijn verzonden de volgende stukken No. 131. Voordracht van B. en W. tot het verleenen van gratificatie, op advies van den directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus, berekend naar f 100.per jaar en per uur, aan de leeraren Duijfjes en Janssen van Raay, die na door het eervol ontslag aan den heer Logeman verleend, de opengevallen lessen hebben waargenomen. Zij stellen voor, aan den heer A. J. Duijfjes daarvoor toe te kennen f240, aan den heer W. H. L. Janssen van Raaij f120. No. 132. Adres van J. E. de Haan, geb. van Breda, eigenaresse van het per ceel gelegen in het Kenaupark No. 80, en deze zooveel noodig bijgestaan door haren echtgenoot Dr. D. de Haan. Wegens over last van de buren en om andere redenen verzoekt adressante dat het haar moge worden vergund, het tuinhek aan de achter zijde, tegen de Zijhuizen dicht te maken, hetzij met planken, hetzij met ijzeren platen. B. en W. stellen den raad voor, eene wij ziging te brengen in de voorwaarden van verkoop van bet perceel hoek Kenaupark en Barklaan, en de eigenares van bedoeld perceel gedeeltelijk ontheffing te verleenen van de naleving der omschreven voor waarde. No. 133. Voorstel van B. en W. om, op advies van den bibliothecaris, het aan bod van den heer Vorsterman van Oyen te 's Hage aan te nemen en aan dezen te verkoopen voor de som van f 15, eenige oude jaargangen der Opregte Haarlemsclie Courant, die in dubbel iu de stads-biblio- tbeek aanwezig z*jn. Het geld zal aange wend worden ten bate der bibliotheek. Door bet Gemeentebestuur zijn de volgende vergunningen verleend Tot oprichting van eene slachterij in de Rozenprieelstraat No. 54 aan C. J. van den Heuvel. Eene slachterij in de Brouwer straat kad. Sectie F. No. 5694 aan W. G. van Eijkern. Eene kuiperij aan de Oostvest No. 24 aan H. Poen. In ons vorig nummer berichtten wij, dat de beer W. Meijer, Admini strateur der Ned. Bell-Telefoonmaat- scbappij alhier, uit deze betrekking eervol ontslagen is. Wij vernemen thans, dat dit aftreden in verband staat met bezuinigingsplannen van het Hoofdbestuur, 't welk voor de plaats onzer inwoning een technischen beambte beeft aangewezen. Zulk een maatregel zullen velen met ons afkeuren. De beer M. is bet toch geweest, die worstelend met groote moeilijkheden en vooroordeelen onzen telefoondienst tot zijne te genwoordige hoogte beeft gebracht, die er eigenlijk van gemaakt beeft wat er met mogelijkheid van te maken viel. En nu de zaak, platweg gezegd, op pooten staat, nu Haarlem kan spreken van een fait accompli nu treedt bij af, en de uit bet vuur gebaalde kastanjes mag een ander verorberen. De beer Meijer beeft een verdien stelijk werk verricht, dat naar onze meening eenigszins beter gewaar deerd bad bebooren te worden. Arrondissements-Rechtbank te haarlem, zitting van Donderdag 7 Juli, In deze zitting stonden terecht Joh. G. wed. Th. C. te Haarlem, beschuldigd van openbare schennis der eerbaarheid. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Bij de behan deling dezer zaak werd het publiek niet toegelaten. W. V., groentenkoopman te Haarlem, beklaagd van het tegen den wil van den eigenaar wederrechtelijk in eene woning- vertoeven (huisvredebreuk). Eisch f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. W. C., 41 jaren oud, timmerman te Haarlem, ter zake als voren, maar onder anderen vorm. W. C., wiens vrouw sedert 3 jaren werkster was bij de familie S., aan de Leidsche Yaart, had in den morgen van 4 Juni bij het opstaan, toen zijne vrouw de echtelijke woning reeds lang verlaten had, zijne schoenen gemist, en hoewel hij den vorigen avond als gewoonlijk dronken thuis was gekomen, wilde hij zijn vrouw van die vermissing de schuld geven. Hij begaf zich dus tusschen 12 en L ure naar haar werkhuis eu sprak er met zijne vrouw in de vestibule. Dat spreken ging echter ge paard met klappen en schelden, en de jongste zoon kwam dit den heer S., die achter in huis was, vertellen; waarop deze met zijn oudsten zoon naar voren ging en herhaaldelijk aan den vertoornden echt genoot verzocht, het huis uit te gaan, er bijvoegende, dat hij zijne vrouw niet in, maar buiten haar werkhuis zou kunneu spreken. C. gaf aan dien wenk echter geen gehoor, waarop genoemde oudste zoon, na hem nogmaals te vergeefsch gesommeerd te hebben om te vertrekken, hem de deur uitzette. De verdediging van den bekl. was ter terechtzitting, dat hij geen tijd zou gehad hebben om aan de sommatie te voldoenwelke bewering echter in strijd is met de feiten, dat hij herhaaldelijk aan gemaand werd om te vertrekken en dat hij niet verder in huis was dan de vloer mat voor de geopende deur. Het O. M. deed uitkomen, dat het geen verschil maakte of bekl. zich eerst met toestemming van den rechthebbende in huis bevond, daar toch, wanneer die toe stemming later wordt ingetrokken, het vertoeven aldaar wederrechtelijk wordt. Uithoofde van de ongunstige bekendheid van den beklaagde en van den niet geheel nuchteren toestand, waarin deze tijdens het plegen van de daad verkeerde, requi- reerde ZEd. Achtb. eene gevangenisstraf voor den tijd van 5 dagen. B. E., oud 80 jaren, landbouwer te Edam, beschuldigd van verduistering. Be klaagde had van 14 koeien, hem door een ander in bruikleen, zoogenaamd voor de melk, afgestaan, twee stuks verkocht ua de merken van de horens dier twee koeien verweiderd te hebben. Eisch: 6 maanden ge vangenisstraf. Joh. S., die in bedelende houding en zeer gehavenden toestand door een veld wachter was opgenomen, is blijkbaar zoo verward en haspelt alles zoo door elkaar dat de zaak 8 dagen wordt uitgesteld, waarschijnlijk voor een onderzoek naar hare geestvermogens. M. P., wed. A. S., 68 jaren oud, te Beverwijk, beschuldigd van diefstal. Reeds 16 jaren lang was de beklaagde in dienst als werkvrouw bij de wed. L. aldaar en genoot zij het volste vertrouwen. In de laatste jaren werd er nu en dan iets ver mist, maar het vermoeden viel niet op die eerlijke werkvrouw, veeleer beschuldigde men den knecht. De laatste, die zulks wel bemerkte, spande alle krachten in om deze voortdurende diefstallen tot een einde te brengen, en het mocht hem gelukken de eerlijke werkvrouw twee malen te betrap pen, terwijl zij het kabinet en chiffonnière door middel van een valschen sleutel ont sloot, en zich uit het laatstgenoemde meu belstuk een rijksdaalder toeeigende. De beklaagde bekende volmondig. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. M. S., een 50-jarig arbeider uit den Houtrakpolder, beschuldigd van mishan deling gepleegd op een 14-jarigen knaap, die met beklaagde's zoon aan 't vechten geweest was. Daar de mishandeling geene ernstige gevolgen had achtergelaten, werd slechts f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis geëischt. H. B., 28 jaren oud, koopman te Haar lem, beschuldigd van mishandeling. Be klaagde heeft namelijk op een der Pink sterdagen in het stationsgebouw aldaar, den portier M. een klap in het gelaat ge geven omdat hem den toegang tot het per ron geweigerd werd. Eisch: f15 boete subs. 10 dagen hechtenis. B. K., 70 jaren oud, zonder beroep, beklaagd van bedelarij te Aalsmeer. Eisch: 1 dag hechtenis. In al deze zaken zal op 14 Juli uit spraak worden gedaan. Met ingang van 1 Augustus e.k. is tot rijksveldwachter der 3e kl. ter standplaats Haarlem aangesteld M. van Harde reld te 's Gravenhage. In den afgeloopen nacht is door een agent van politie alhier een schippersknecht op heeterdaad be trapt op diefstal van bloeiende plan ten, in het Florapark. Hij heeft reeds vroeger wegens diefstal ge vangenisstraf ondergaan. Eene net gekleede juffrouw, ruim 30 jaar oud, niet groot, gezet, met zwart haar, heeft den winkelier W. in deBarteljorisstraat alhier opgelicht voor drie tricots, ter waarde van ongeveer f15. De bijeenkomst der Staten van Noord-Holland op Donderdag be paalde zich tot het aanhooren van de rapporten der commissiën over de voordrachten van Gedeputeerde Sta ten. De conclusiën dier rapporten strekten allen om zich met die voor drachten te vereenigen. Bij het on derzoek van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkom sten en uitgaven werd, naar aan leiding van de uitgetrokken bijdrage van ƒ1000 in de kosten van onder houd der vaart tusschen Amsterdam en Vreeswijk, de aandacht gevestigd op de verondieping dier vaart, waar van de staat het onderhoud op zich had genomen. Terwijl zij bevaarbaar moest zijn, bij eenen waterstand van 0.50 A. P., voor schepen met eenen diepgang van 2.10, was zij dit, volgens berichten, in de laatste dagen slechts voor schepen met eenen diepgang van 1.85. De com missie wenschte, dat de verzekering van eene behoorlijke diepte aan de bijzondere aandacht van Gedepu teerde Staten zou worden aanbevolen. Het onderzoek van de wijzigingen in de verordening op de inrichting en het gebruik van trambanen, had de aandacht der commissie in het bizonder doen vallen op de bepaling, dat voor den aanleg* en het gebruik der trambaan de toestemming noodig was van het gemeentebestuur, ook dan wanneer deze noch eigenaar, noch beheerder was van den weg. Zoowel de doelmatigheid dezer be paling, met het oog op het voor schrift dat in dit geval Gedep. Staten ook hunne toestemming moesten ge ven, als de rechtsgeldigheid, werd in twijfel getrokken. Het laatste om reden dat de gemeentebesturen, waar zij geen beheerders der wegen zijD, het recht missen op eenigerlei wijze over de wegen te beschikken. De overige voordrachten van Gedep. Staten gaven tot geen bizondere op merkingen aanleiding. De volgende vergadering zal wor den gehouden op Dinsdag 12 Juli e. k., des voormiddags te 101/4 uur. In Juni zijn te IJmuiden geschut naar zee: 225 schepen, inh. 364.630 M8., waaronder 117 stoomschepen, en uit zee; 448 sch., inh. 736.865 M8., waaronder 123 stoomschepen. Door de Oranjesluizen te Schelling- woude werden in Juni 9135 schepen geschut. Omtrent de stranding van het Amerikaansche schip lezen wij nog in de Zeepost «Het Eng. schip Governor Tilley kapt. Dickson, van New-York met 8903 vaten petroleum naar Amster dam, is gisteren gesleept, wordende door stoomboot IJmuidendoor ster ken vloed henoorden de Noordpier gestrand. aNadat heden-nacht ran de lading in visschersvaartuigen en sleep boot was gelost, hebben de sleep- booten IJstroomStad Amsterdam en Breeveertien te vergeefs getracht het schip at te brengen. Er staat FEUILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 30) DERTIGSTE HOOFDSTUK. De stille week is nu voorbij. De klokken, die de geheele week hebben gezwegen, bewegen opnieuw hun metalen tongen. Het is Paaschmaandag. Afbeeldingen der OpstandiDg uit de meest verschillende grondstoffen suiker, was, zeep enz., vervaardigd zijn uitgestald voor de winkelramen. Het was ongeveer zes uur, toen de generaal het salon van het palazzetto binnentrad. De kamer maakte in den laatsten tijd niet zulk een prettigen indruk meer als vroe ger. De meubels waren nu stijf geschikt, volgens den lompen smaak van den huisknecht. In de anders zoo smaakvol gevulde bloemvazen stonden nu gewone bouquetten van violen en magnolia's. Zinka dacht er niet meer aan bloemen te rangschikken. Hoe prettig dat u nu juist komt! riep zij den ge neraal toe; haar groote glinsterende oogen en donkerroode lippen verrieden, dat de koorts haar had aangetast. Zij zat naast Cécil op de kleine, roode canapé, waar zij zoo dikwijls met Sempaly had gezeten. Niet ver van hen zat de barones in een fauteuil en maakte een druk gebruik van haar waaier. Zij zag er zeer triomfantelijk en plechtig nit. Cécil scheen ook zeer opgewekt. Goeden dag, ge neraal! Onaangenaam, zoel weder, lispelde de barones. Het is wel zeldzaam, dat u op dit uur ons allen thuis vindt, maar wij hebben den heiligeten eerbied voor het ge drang op de straten op een feestdag. O, mama! riep Zinka, wij zijn niet alleen om de drukte van den feestdag thuis gebleven, maar omdat wij ons geluk samen wilden genieten; niet waar, Cecil? Denk eens, oom, u weet misschien reeds, dat Cécil's boek over Perzie zooveel opgang heeft gemaakt: maar dat is nog niet alles. Hij is.... tot chargé d'affaires in Constan- tinopel benoemd! De generaal wenschte Sterzl geluk en schudde hem de hand. Ik had geen beter post kunnen wenschen, Bprak deze; daar valt nog iets te doen; men kan wat werken en vooruitkomen. Hij was er werkelijk mee ingenomen en behoefde dus geen arrogante onverschilligheid voor te wenden over de hem ten deel gevallen onderscheiding. Binnen vijf jaar ben je gezant, zeide de generaal met de welwillende overdrij ving, waaraan men het bij zulke gelegenheden gewoonlijk nooit laat ontbreken. Zoo gauw gaat het niet, zei Sterzl lachend, maar ik hoop het toch nog eens tot iets te brengen. Zul je trotsch op mij zijn, vlindertje, als men mij excellentie noemt? Ik ben het nu al, verzeker Zinka; je weet hoe ijdel ik hen en hoeveel waarde ik hecht aan zulke zaken. Het was de eerste maal sedert lang, dat de generaal broeder en zuster zoo hartelijk met elkander zag omgaan. Hij was er blij om. r En het klimaat is gezond, ging Sterzl voort, het moet het beste zijn in heel Europa. De kleine vreemde lingenkolonie bestaat uit prettige lui. Het zal je interes seeren de Oostersche toestanden in vogelvlucht te bestudee- ren, Zini. En de verandering van lucht zal je goed doen! Neem je mij mee? vroeg zij, eensklaps verbleekend. Wel, dat spreekt vaD zelf. De golf van Konstantinopel is prachtig mooi, Zini, en wij moeten dikwijls in zee roeien en in den herfst, als ik tijd heb, maken wij een tochtje naar Griekenland. Wat zul je een bereisd persoontje worden, Zini! Hij streek haar onder de kin en zag haar met bezorgde teederheid in het vermagerde gezichtje, waaruit bijna elk spoor van kleur was verdwenen. De blos, die uit vreugde over het succes van haar broeder in Zinka's oogen had ge schitterd, was verbleekt. Het moet er prachtig zijn, zeide zij dof, ik dank je, Cécil.... je bent te goed.... wanneer zullen wij af reizen? Over acht dagen zou je kunnen gaan. De zeereis zal je niet zeer vermoeien, in Athene kun je uitrusten. In de warme maanden trekken wij naar de bergen. Hij zag

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1