BINNENLAND. circa 16 ~oet water in; 't is door het volk verlaten, dat benevens den inventaris is geland. Met bergen wordt voortgegaan.» Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: In de heden, Donderdag, gehou- dene raadsvergadering is benoemd tot onderwijzer, tevens belast met het geven van onderwijs voor uit gebreid 1. o., in de avondschool, de heer Visseronderwijzer aan school no. 6 te Haarlemmermeer. De jaarwedde is bepaald op f 800. De heer D. Rijnenberg, hoofd van school no. 2 te Haarlemmermeer, heeft om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd uit zijne betrekking. Ruim 25 jaar was hij in betrek king te Haarlemmermeer. Het ontslag is door den raad aan genomen. Tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand te Haarlemmermeer is herkozen de heer J. W. Lant- zandorffer, burgemeester van Haar lemmermeer. Door de herbeaoeming als bur gemeester, moest ZEA.. ook als Amb tenaar van den Burg. Stand herko zen worden. Uit den Haarlemmermeerpolder wordt van 7 Juli gemeld aan liet Hbl. Door de langdurige koude in het voor jaar, die eerst in Juni plaats heeft inge ruimd voor eenige meerdere warmte, zijn de veldgewassen ook hier later dan ge woonlijk aan 't ontwikkelen gegaan. Van koolzaad en karwei is over 't algemeen geen groote verwachting. Weinig wordt van eerstgenoemd gewas, meer van karwei geteeld. Rogge staat vrij goed te velde. Van tarwe en wintergerst kan dit vooral bij lange na niet gezegd worden. De aller beste perceelen tarwe worden ook nu weder gevonden aan een gedeelte van de Veune- per- en Aalsmeerderweg. Overigens komen in tarwe en gerst veel gebreken voor. Verreweg de meeste velden zijn veel te dun. Haver, zomergerst, erwten, paarden-, duiven- en stamboonen daarentegen beloven meerendeels een middelmatig gewas. Vlas heeft veel van brand te lijden gehad. Slechts enkele perceelen zijn aan dat kwaad ontsnapt. Hoe weinig daarvan ook is uit gezaaid, dat weinige blijkt nog te veel met het oog op de minder gunstige uit komsten in 't verschiet. Voor goed te veld staand vlas wordt anders besteed van f350 tot 425 de Heet., waarlijk prijzen die gedurende de laatste jaren minder bekend waren. Er is dan ook zeer veel vraag naar groen vlasoneindig meer dan naar afgewerkt. Mosterd wordt weiuig verbouwd. Suikerbieten daarentegen worden meer geteeld. Dit gewas dreigt echter bij de heerschende droogte de hoop van den landman zeer teleur te zullen stellen. Aardappelen zijn heel weinig uit- gepoot. De kwaliteit daarvan laat hier in den regel nog maar immer veel te wen- schen, al is 't ook, dat over de kwaliteit niet te klagen valt. Ook in dezen polder werden in de laatste vijf jaren zeer veel gronden tot grasland aangelegd. Op vele plaatsen is reeds een aanvang gemaakt met maaien van klaver- en grasgewas. Zoowel van het een als ander kan een goede opbrengst worden verwacht. Veel vraag is naar hooi. Vandaar dan ook dat de prijzen daarvan voortdurend rijzende ziju. Op enkele ge ringe uitzonderingen na is al het stroo van 1886 schoon opgeruimd. In de vorige maand werd nog eene aanzienlijke partij haverstroo afgeleverd tegen f 24 de 1000 Kilogram. De veehouderij neemt meer in omvang toe, 't geen vooral met het oog op de dringende behoefte aan bemesting van de landen voortdurend eene meergebiedende noodzakelijkheid begint te worden. Op den langen duur toch gaat 't niet aan, maar altoos door van landen die nu reeds bijna 40 jaren in cultuur zijn, te willen halen, zonder eens flink wat mest in te brengen. Duidelijk is dan ook aan de ge wassen te bespeuren, waar a 1 dan niet roofboeren met de exploitatie zijn belast. Overbodig hier te herhalen dat daar waar men zich meer uitsluitend op roofbouw toelegt, de gewassen zeer ongunstig af steken bij die van hen welke hunne lan den beurtelings geregeld klaveren, braken en goed onder den mest houden. Wel worden door enkelen zouten aangewend, ten einde de schier geheel ingesluimerde voedingskrachten nog wat op te wekken, doch in vele gevallen blijkt dit of mos terd na den maaltijd te zijn, of wel het uitputtingsproces nog wat te verhaasten, aangezien daardoor de nog in den grond aanwezige plantenvoedende bestanddeelen slechts wat spoediger worden opgelost. 't Maakt dan ook al een zeer eigen- aardigen indruk, lieden, die hunne landen op allerlei wijzen uitputten, klaagtoonen te hooren aanheffen over hunne minder goede uitkomsten tegenover andere meer bevoorrechte landbouwers, die zich intus- schen heel wat meer moeite getroosten en oneindig meer aan hunne gronden ten koste leggen. Waarlijk de tijd, dat schier iedereen met goed succes kon boeren is reeds sedert lang achter den rug. 't Komt er nu maar op aan zelf de handen aan den ploeg te kunnen slaan. Op verbetering van paardenras, rundvee, schapen en varkens beginnen enkelen zich meer toe te leggen. Wegen, bruggen, vaar ten, tochten en andere watergangen, zoo mede stoomgemalen worden voortdurend in goede orde gehouden. Ook hier begiunen enkele landbouwers naar een weinig regen te verlangen. Het 4-jarig dochtertje van K. Van Nieuwkoop, Ringdijk bij Sloten, is spelende in de Ringvaart geraakt en verdronken. De verzending van kruisbessen naar Engeland is te Hillegom groo- tendeels afgeloopen. De vrucht was veel kleiner van stuk dan het vorige jaar en er is veel minder geplukt. De prijzen wisselden van 4 tot 7 cents per kilogram af. De verzending had plaats gedeeltelijk rechtstreeks per Hollandsche spoor, gedeeltelijk per stoomtram tot het station Leiden. ONDERWIJS. Donderdag promoveerden tot doctor in de geneeskunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht de heer II. Das, geb. te Utrecht, met proefschr.//Het onvermogen van asbestfilters om micro-organismen uit drinkwater te verwijderen," en de heer A. P. van dor Brug, arts, geboren te Workum (Friesland) met proefschrift: Over den invloed van magisterium-bismuthi op het slijmvlies van de maag. LETTEREN EN KUNST. Eerstdaags zal door den heer J. W. Yan Leeuwen, uitgever en antiq. boek handelaar te Leiden, een werk verzonden worden, dat ongetwijfeld velen welkom zal zijn. 't Is getiteld: //Oud en Nieuw Neder- landsche legenden", door J. J. Van der Horst, pastoor te Noordwijk. Deze bundel verhalen, door den uitgever in een keurig kleed gestoken, ziju deels reeds in het licht verschenen, anderen zijn geheel nieuw. Men ontmoet er in de legenden, welke men voor velen jaren in de //Katholieke Illustratie" en elders met veel genoegen heeft gelezen, ja, welke zooveel genot op leverden, dat men ze soms herlas Pastoor Van der Horst houdt zijn lezer alleraan genaamst bezig en terwijl hij door zijn bevalligen stijl en boeiende vertellingen diens aandacht onverdeeld bezighoudt, is hij hem nuttig door de blootlegging der waar- en schoonheden van den godsdienst, welke den grond van al die legenden uit maken. Met de verzameling dier verspreide verhalen heeft de Eerw. heer Van der Horst ongetwijfeld een werk verricht, waardoor hij de dankbaarheid van menig een zich zal verwerven, en de begeerte naar ziju boek zal nog verlevendigd wor den door de nieuwe verhalen, welke hij er in opgenomen heeft. Te zamen ziju het 16 legenden, loo- pende van de jaren 451 tot 1444 der Christelijke tijdrekening. De schrijver geeft het boek in het licht als //eene dankbare herinnering aan Hageveld." Zijn bekend keurig vers aan Hageveld komt voor in de negende legende. (Maasb.) Bij kou. besl. van 21 Juui is aan den consul der Nederlandeu te Quilimane, den keer M. H. Maas, eervol ontslag verleend. Bij kon. besluiten van 3 Juli is aan den burgem. en secretaris der gem. Middelie, Kwadijk en Warder, H. Snijder, vergunning verleend om te Edam te wo nen; zijn, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheidde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, in gesteld bij Hoogstdeszelfs besluit van 22 September 1855, toegekend aan: T. Hel- meus, te Groningen, wegens het met levens gevaar redden van een meisje uit het kanaal tusschen de voormalige Ebbiuge-- en Steeutilpoorten aldaar, op 4 Juni 1887; G. A. Gulden, te Zalt-Bommel, wegens zijn beleidvol en moedig gedrag bij de redding van twee personen uit de rivier de Waal vóór deze gemeente, op 12 April 1887Elisabeth van Rijn, te Wijk bij Buurstede, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit den Krommen Rijn nabij de Dtiikersluis aldaar, op 9 Mei 1887 J. A, Veldman, te Amsterdam, wegens bet met levensgevaar redden van een knaap uit het water der Lindengracht aldaar, op 7 Mei 1887. Bij kon. besl, van 2 Juli is de detach, bij het leger in Nederl. voor den bij dat leger gedetach. kapt. der inf. van bet leger in N.-Indië H. F. V. M. Schwing verlengd voor den tijd van vijf jaren, ge rekend van de dngt. van dit besluit, en voor den tijd van vijf jaren gedetach. bij het wapen der iuf. van het leger in N.-Iudië de kapt. J. K. Wijmans, van het 8e reg. inf. Be offic. van gez, 2e kl. bij de zee macht S. A. van Leer wordt met 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme zïekeninrichting aldaar, terwijl de benoemde offic. van gez. 2e kl. bij de zeemacht .1. van dei- Kolk, met gelijken datum wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Met ingang van 1 September a. s. zijn dool' den minister van Marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3e kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoorda. voor den zeedienstW. A. van Aken, li. L. J. Badings, J. A. Barrau, F. C. Brust, J. E. de Bruyüe, C. van dor Burg, H. P. A. Buysing Bamstó, W, P. de Eerens, E. B. J. Elias, E. J. van der Escli, E. H. Eriderichs, W. E. van der Hegge Spies, A. E. A. graaf van Hogendorp, A. T. Hoogenboom, J. C. van Iterson, C. H. Julius, B. E. Keus, J. de Lange, W. R. li. van Leersum, G. J. Beverland, J. Lugt, C. van Manen, jhr. C. W. F. Maekay, M. K. Medenbach, R. H. van Meerlaut, J. P. Muller, A. Quispel, B. C. A. van Renterghem, J. N. de Ronde, li. van Schreven, A. van der Sluis, L. A. C. Steftelaar, J. Tissot van Patot, J. J. de Vries, W. H. dc Waal, J. C. Wagner, G. L. Westerdorp, -T. li. G. Wichers, G. J. Te Winkel en N. A. Wijmeugab. voor de mariniers: J. G. Boon, G. O. Bibbetz en J. van Haaften. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.Ct.) Keizerin Eugénie zal 14 dezer uit Amsterdam vertrekken. In No vember e. k. wordt zij in het Am- stel-Hotel terugverwacht. De Keizerin zal zich dan op nieuw onder behandeling stellen van dr. Mezger. Volgens de Londensche World heeft koningin Victoria de Keizerin den raad gegeven naar Am sterdam te gaan bij dr. Mezger, in plaats van te Wiesbaden genezing te zoeken. Z. K. H. prins Albert van Pruisen, is hedenochtend uit Den Haag naar Amsterdam per Holl. spoortrein van 10 uren 41 min. vertrokken. Hedenavond hoopt de prins te Scheveningen terug te keeren. De heer Bastert zal op 10 Juli door Z. M. den Koning op Soestdijk heëedigd worden als minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. De minister van Oorlog is tijdelijk voorzitter van den ministerraad, ge durende de afwezigheid van den minister Heemskerk. De heer Paul Krüger, staats president van de Transvaalsche re publiek, heeft het besluit opgevat, een zijner kinderen eene Holland sche opvoeding te doen geven. De vijftienjarige knaap is, begeleid door twee Kaffers, reeds op weg naar Nederland en zal zijnen intrek ne men bij professor H. de Cock, docent aan de theologische school te Kam pen. Het plan bestaat, den jeugdigen Krüger te plaatsen als leerling op het gymnasium te Kampen. Men schrijft ons uit Hilversum: Nu de koninklijke familie weder op het naburige Soestdijk verblijf houdt, zullen we zeker het genoe gen hebben haar van tijd tot tijd door- ons dorp te zien rijden, even als dit verleden jaar zoo dikwijls geschiedde. Voor eenige dagen kwam de Ko ningin reeds tot nabij onze gemeente, doch keerde op het Veeneind terug. Hedenmiddag echter deed H. M. we der een toertje en nam haren weg door ons dorp. H. M, was gezeten in een open landauer, bespannen met twee paarden; ze was verge zeld door een hofdame, en zag er, voor zoover dit in den korten tijd waar te nemen was, bekoorlijk uit. Heel eenvoudig gekleed, zou men echter niet op de gedachte komen, dat die dame Neêrland's Koningin was. Voor de meeste gaat ze dan ook onopgemerkt voorbij, tot dat onverwachts de uitroep klinkt: «De KoninginI» Terstond vliegendeuren open, ramen worden opgeschoven en tal van dameshoofden komen naar buiten om nu toch eens de beminde Vorstin goed op te nemen, ten einde dan aan vriendinnetjes te kunnen vertellen hoe H. M. gekleed was, welk model hoed H. M. droeg, enz. enz. In den regel is dan het rijtuig van de Koningin reeds zoo ver verwijderd, dat men niets anders gewaar wordt dan een in snelle vaart voortrollende hofkoets. Door de Kiesvereeniging «de Eendracht» alhier, zijn tot candida- ten voor het lidmaatschap van den raad gesteld de aftredende leden: P. Andriessen, A. R. Buwalda en L. v. d. Heijden. In plaats van den heer C. v. Lennep, die voor een herkie zing had bedankt, wordt aanbevolen de heer J. C. Güleher, terwijl voor den aftredenden wethouder H. Bij- lard de heer Jac. Peet Jz. tot can- didaat is verkozen. Dinsdagmorgen had op de R. K, begraafplaats te Noordwijker- hout de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer E. Oostdam. Eene aanzienlijke schaar van bloed verwanten en vrienden volgde de lijkbaar. Ook de burgemeester, jhr. mr. A. D. Th. Gevers, met den wethouder P. van der Klaauw en eenige raadsleden bevonden zich op het kerkhof. In eene hartelijke toe spraak herdacht de burgemeester den overleden wethouder, die gedu rende een tijdvak van 40 jaren lid van den raad en wethouder was geweest. De oudste zoon van den overledene bedankte in eenige ge voelvolle woorden het hoofd der gemeente voor de eer, aan de nage dachtenis van zijnen vader bewezen. Allen verlieten de begraafplaats onder den indruk, dat de gemeente een braaf burger had verloren. Uit het lijvig verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886, blijkt o. a. het vol gende De werkelijke bevolking, welke 35 Dec. 1885 bestond uit 21,245 m. en 23,405 vr., te zamen 44,650 zie len, vermeerderde in den loop van het jaar met 362 m. en 500 vr. zoodat ze op 31 Dec. 1886 bedroeg 21,607 m. en 23,905 vr., te zamen 45,612 zielen. De bevolking is alzoo sedert het jaar te voren vermeerderd met 862 zielen, waarvan 530 ten gevolge van het grooter getal geborenen dan het aantal overledenen 332 door vestiging in de gemeente. Het aantal geborenen over 1886 verschilt weinig met dat over 1885; het aantal overledenen was evenwel ruim drie pet. meer, terwijl de sterkte van het garnizoen ongeveer dezelfde is gebleven. B. en W". van Rotterdam hebben een verstandig antwoord gegeven op het adres der koffiehuisknechts, waarin zij hun nood klagen over de vrouwelijke concurrentie, nl.dat de wet hun het recht niet geeft, aan enkele personen de uitoefening van een beroep te verbieden alleen om anderen voor nadeel te behoeden. Omtrent het spoorwegongeluk bij het station Ruinerwold verneemt men nader, dat, toen Woensdag avond 6Ya uur de sneltrein van Groningen nog niet te Meppel aan gekomen en evenmin gesignaleerd was, daar de telegraafdraden later bleken gebroken te zijn, het spoor wegpersoneel de lijn opliep en aan deze zijde van het station Ruiner wold de ten 6 uren van Meppel naar Groningen vertrokken trein bemerkte, waarvan zes wagens na genoeg alle verbrijzeld over den weg woren verspreid. Het was een tooneel van groote verwoesting en de schade is dan ook groot. Natuur lijk had de genoemde sneltrein lange vertraging door het overstappen van de passagiers op den uit Meppel aangekomen hulptrein. Iatusschen is het spoorwegpersoneel reeds met het vrij maken van den weg be gonnen, zoodat het overstappen wel niet lang zal duren. In het voorste gedeelte van den trein zaten de passagiers; in het verdere gedeelte, waarvan de wagens ontspoorden zat niemand. Aangaande de oorzaak kan niets met eenige zekerheid worden opgegeven, daar de wissels goed stonden. In Limburg bestaan nog de hand- en spandiensten. Door Gedep. Staten werden daarin, ten behoeve van gemeentewerken, over 1886 omgeslagen 109.402 dagen, en de hiervoor bepaalde afkoopsommen of dagloonen waren geraamd op f 120.630.26. RECHTSZAKEN. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de strafzaak tegen de drie sociaal-democraten aldaar, die kort geleden voor de recht bank te Utrecht terecht stonden, wegens poging tot omkooping van een gevangen bewaarder, waarschijnlijk nog niet geëin digd is. Bij den officier van Justitie te haar eensklaps ernstig aan en de uitdrukking van zijn ge laat veranderde; hij fronsde de wenkbrauwen en voegde er bijna harsch aan toe: als je niet wilt, dan kun je hier blijven; ik dwing je tot niets! Het kamermeisje kwam zeggen dat er een koffer van het station bezorgd was. De nieuwe baljaponnen! riep de barones verheugd; Ik ben blij, dat zij nog bijtijds komen, want ik zou wanhopig geweest zijn als wij geen nieuwe toiletten voor het hal bij Brancaleone hadden gehad. Het zou zoo non chalant hebben geschenen tegenover de vorstin.... Wat madame ïanet ditmaal voor nieuws bedacht mag hebben? Met deze woorden ruischte de onverstandige vrouw de kamer uit. Intusschen ging Zinka met een gedwongen glimlachje zij zag er uit als een ter dood veroordeelde, die juist den dag der terechtstelling vernomen heeft onrustig met haar vingertoppen spelend, voort: natuurlijk wil ik, Céeil.... hoe kun je daaraan.... en Woensdag over acht dagen kunnen wij vertrekken.... Woensdag zal het beste zijn.... nu zou ik toch wel gaarne mijn nieuwe japon even willen passen.... lach mij maar niet uit, oompje.... ik zou mij gaarne tot afscheid zoo mooi mogelijk willen maken Zij keerde zich haastig om en stootte daardoor een lesse naartje om waarop een boek lag. Zij bleef staan, nam het hoek op, bladerde er in, legde het neder, keerde zich nog eens om, legde aarzelend, en als wilde zij hem vergeving vragen voor eenig misdrijf, haar doorschijnende hand op haar broeders schouder, Ik dank je, fluisterde zij, ik ben werkelijk in mijn schik waarlijk, ik hen trotsch op je! en.... Hij zag naar haar op, zijn oogen staarden haar doordringend aan zijn gelaat scheen ver- verwrongen van verborgen toorn dien toorn, welke groote, onzelfzuchtige, maar krachtige naturen ondervinden, als zij niet in staat zijn hen, die zij liefhebben, gelukkig te maken. Zij deinsde voor hem terug, kromp ineen, mijn halkleed, dat is waar ook, riep zij, de kamer uit- sluipend. Er heerschte nu een oogenblik van onafgebroken stilzwijgen. Toen begon de generaal: Zinka gaat dus morgen naar Brancaleone? Ja, antwoordde Sterzl, zij heeft het mij ten minste beloofd; ik weet natuurlijk niet, of zij ook ditmaal weer op het laatste oogenblik van gedachten verandert en thuis blijft. Hij trommelde ongeduldig op het tafeltje, waaraan hij was gaan zitten. Nu, het komt mij voor dat zij er zich dezen keer op verheugt, meende de generaal. Zij was blijkbaar zeer nieuwsgierig naar haar toilet. Haar toilet!.... Zij wist niet eens recht waarvan zij sprak. Zij is de deur uitgevlogen, opdat men haar tranen niet zien zou.... riep Sterzl, alle zelfbeheeraching verlie zend, heftig uit. Daarop zag hij den generaal somber aan, als verweet hij zich, eeu geheim verraden te hebben. Het droevig gelaat van den ouden heer scheen hem echter ge rust te stellen. «Het is trouwens vergeefsche moeite zich tegenover u goed te houden, zeide hiju zou blind moeten zijn, als u de ellende niet had opgemerkt.... Het is voor goed uit, generaal! Zij is geknakt.... Hij sprong op, liep een paar maal gejaagd de kamer op en neer, bleef staan, liet de armen met een wanhopig gebaar hangen, haalde de schouders op en mompelde: Voor haar kwaal bestaat geen geneesmiddel.... Zij is verloren.... verloren! Toen ging hij weer zitten en liet het voorovergebogen hoofd in de handen rusten. De generaal kuchte, zocht naar een woord van troost, maar vermocht niets anders uit te brengen dan: Het zal wel weer terecht komen, heb maar geduld! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2