Aan onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 5 e Jaargang'. Maandag 11 Juli 1887. No. 1230. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. ZI N K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. BATJBE Co., JOII. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan baar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den bOBÏenden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISTIAAN VAN SPAARNE. Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 8 Juli. In de Vrijdag gehouden vergade ring der Vrijzinnige Kiesvereeniging zijn in de eerste plaats tot candi- daat voor den Gemeenteraad geko zen de beer J. D. Lodewijks, arts, in de plaats van den beer Krelage, die zich niet herkiesbaar stelde, en voorts de zeven aftredende leden. Vervolgens werd, na eenige dis cussie, besloten dat de Kiesveree niging zich op de heden te Annter- dam te houden vergadering der Liberale Unie wél zou laten ver tegenwoordigen, en dat baar afge vaardigde aldaar bet voorstel van bet bestuur der Unie zal ondersteu nen om de Eerste Kamer uit te noodigen, hare goedkeuring aan het door de Tweede Kamer aangenomen voorstel betreffende art. 194 der Grondwet te verleenen. Ten slotte is, daar de beer Van Styrum, in de vorige vergadering tot lid van bet bestuur verkozen, bij het lot met den heer Van Thiel, voor die keus bad bedankt, tot de verkiezing van een bestuurslid over gegaan. Als zoodanig bleek gekozen te zijn mr. A. J. van Tbiel, die zich bereid verklaarde de benoeming aan te nemen. Maandag jl. had hier ter stede de 23e algemeene vergadering van R. K. bizondere hoofdonderwijzers in bet bisdom van Haarlem plaats. De heer T. A. Nijpels leidde het vraagpunt in «Welke middelen staan den onder wijzer ten dienste, om het school- verzaam te keeren of te beperken?» De beer A. Van de Griendt besprak het vraagpunt: «Op welke wijze zal men den kinderen eerbied voor de wereldlijke macht inboezemen?» De vergadering vereenigde zich met de volgende conclusie: «Op onderwijsgebied is de Katholieke school zoo goed als de eenige in stelling, die in staat is, eerbied voor het gezag der wereldlijke macht aan te kweeken, en wij mogen dus onze scholen, werkend in den geest der Katholieke kerk, beschouwen als een der steunpilaren van de orde in den Staat.» De afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in hare jongste gewone vergadering bepaald dat de a. s. excursie in de omstreken van Haarlem zal plaats hebben op Woensdag 13 Juli en dat de deelnemers zullen vertrekken per stoomtram van 7u. 40 m. Uit Leiden. Na gehouden overleg met den voorzitter van bet hoofdbestuur en met bet hoofdbestuur van de at- deeling Haarlem en Omstreken is het volgende programma vastge steld: van lOu. 30m. tot llu. 15m. bezoek aan de buitenplaats «Wester hout» te Heemstede, van mr. D. Visser van Hazerswoude. Van llu. 30m. tot 12u.: bezoek aan de tuin bouwinrichting te Haarlem van de beeren E. H. Krelage Zn. 12 u. 15m. tot lu. 10m.: déjeuner inden Haarlemmerbout. lu. 32m.vertrek per spoortrein van Haarlem naar Santpoort. 2u. tot 2u. 45m.bezoek aan de buitenplaats «Spaarnberg» te Santpoort, van den beer Wüste. 3u. 15m. tot 4u.bezoek aan de buitenplaats van den beer Rijnbende te Bloemendaal, 4u. 47m. vertrek per spoortrein van Overveen naar Zandvoort 5u. 15m. gelegenheid om te diceeren. 8u.concert op bet terras. 9u. 59m. vertrek per spoor trein van Zandvoort. lOu. 50m. aan komst te Leiden. Zoo mogelijk zal nog bet bezoek aan eene andere buitenplaats te Bloemendaal in dit programma wor den ingeschoven. De voorzitter der afdeeling Haar lem en Omstreken hoopt de deel nemers te ontvangen en te begeleiden eene welwillende voorkomendheid, welke zeer op prijs wordt gesteld in Leiden, en voorzeker veel zal bij dragen om bet uitstapje aangenaam en leerzaam te doen zijn. Tusschen 27 Juni en 1 Juli jl. is ontvreemd of vermist uit eene ge sloten kast in de woning van Keul, te 's-Gravenbage1 inschrijving groot ƒ100, 21/» pet. Nationale Wer kelijke Schuld, n°. 265, van het kan toor der Gebr. Westerkappel en Jan Broese Alex.zn., betaalbaar te Haar lem en te Amsterdam. De commissaris van politie te 's-Gravenbage, belast met bet beheer der 1ste afdeeling, vt rzoekt opsporing en bericht. Door de politie alhier is een valsche gulden in beslag genomen, voerende de beeltenis van Koning Willen III en het jaartal lb61. Terwijl de bewoners afwezig wa ren, brak Donderdag een felle brand uit in de woning van A. D. in bet Oosteinde te Aalsmeer. In korten tijd lag alles in ascb. Niets kon gered worden. Alles was verzekerd, doch zeer De eerste afdeeling der kinder- vacantie-kolonies, twintig meisjes en twintig jongens, is Donderdag middag, na een verblijf van 22 dagen te Zandvoort, te Amsterdam teruggekeerd. In het gebouw van den Werk mansbond ontvangen, namen de kinderen afscheid van hunne ver zorgsters, die mede teruggekeerd waren, en dankte een van ben in eenige woorden voor de zorgen, aan hen besteed. Aan mevrouw W., een der dames-verzorgsters, werd een ruiker aangeboden. Vrijdag is de tweede kolonie ver trokken. In 't geheel gaan er vier van 40 kinderen naar Zandvoort en even zooveel naar Zeist. LAND- EN TUINBOUW. Thans staan de vlierbloemen of struiken (Sambucus nigra), dit wel is waar weinig geachte maar toch zoo nuttige gewas, in vollen bloemendos. Ja, waarlijk, ook een vlierboom mag scboon genoemd worden, prijkende en als overdekt met zijn bijna ontelbare groote, witte geurende bloem- sckermen. Hoe jammer, dat hij meestal ongemerkt wordt voorbij gegaan, doch ge lief hem thans slechts even uw aandacht waardig te keuren en ik durf me vleien, dat men met mijn bewering zal instemmen. Doch wat ik eigenlijk zeggen wilde, be ziet hem niet uitsluitend op een afstand, maar snijdt er een iiksche handvol bloem takken af en plaatst die in een karaf of vaas met water in uw woonvertrek; ze zullen daarin niet alleen een aangename, verfrisschende geur verspreiden, maar tege lijkertijd, al wat kwalijk riekend is en alle miasmen, ook devliegen, en muggen meeren- deels daaruit verdrijven. Sedert een vijftal jaren plaats ik, zoolang als ze bloeien, eiken morgen een vorschen ruiker vlierbloemen in mijn woon- en schrijfvertrek en ik bemerk dat velen van hen, die mij vali tijd tot tijd komen be zoeken, allengs dat voorbeeld en mijne gewoonten navolgen. Sedert ik de aanbevelenswaardige Sam bucus Fontenaysi of doorbloeiende vlier, die den geheelen zomer onafgebroken door- bloeit, ook in mijn bezit heb, ben ik van Juni tot October van deze bloemen voor- i. (Sempervirens.) LEGER EN VLUDT. De minister van Oorlog bracht Vrijdag, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein Snijders, en van den majoor Moorrees, commandant der pantserfort-artillerie, een bezoek aan het fort aan den Nieuwen Maasmond. Bij kon. besl. van 7 Juli is aan mr. "L. Pb. C. van den Bergh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Adel, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als zoodanig bewezen. Bij Kon. besl. van 4 Juli is aan mejufvrouw M. L. Schröders, geboren te Wegberg (Pruisenj, ver gunning verleend tot bet geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde ver- eischten voldoet. Bij beschikking van den min. van Binnenl. Zaken, van 8 Juli, is C. Boxman Diemont, te Amsterdam, benoemd tot adsistent voor bet ver richten van scheikundige onderzoe kingen aan de Rijks-Landbouwschool te Wageningen, voor het tijdvak van 16 Juli 1887 tot en met 15 Juli 1888. Blijkens telegrapbisch bericht van Zr. Ms. gezant in Dnitscbland is aldaar het verbod van uitvoer van paarden opgeheven. [Bovenstaand,e berichten zijn uit de St.Ct Prins Albert van Pruisen beeft Vrijdag met gevo'ig de boofstad be zocht en o. a. bet Rijksmuseum in oogenschouw genomen. Z. K. H. werd ontvangen en rondgeleid door den hoofddirecteur Obreen. Vervol gens bezichtigde bij de in veiling aangeslagen goederen in bet ver kooplokaal «De Zwaan.» De prins gebruikte déjeuner en diner in het restaurant «Riche». Op 1 Juli zijn uit de Trans vaal te 's-Gravenhage aangekomen jhr C. Beelaerts van Blokland, zoon van het bekende Kamerlid, met een kleinzoon van den president Krüger, den jongenheer Eloff, oud 17 jaar, die de Christelijke Gereformeerde school te Kampen zal bezoeken, en voorts met een neef van den „vecht generaal" Smit, een jongeling van ongeveer 14 jaren oud. De twee Kaffers zijn zoons van onder Transvaalscb bestuur staande Kafferhoofden en zullen teDelft hunne opvoeding ontvangen. Hoe oud zij zijn, kunnen zij niet juist opgeven. Omtrent bet geschil tusschen den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en bet hoogheemraad schap van Amstelland verneemt men thans dat partijen in de laatste dagen in overleg zijn getreden, en eene oplossing der kwestie in eenen voor Amstelland gunstigen zin meer en meer waarschijnlijk wordt. Door bet voorloopig bestuur van den «Zuid-Noordhollandschen Bond van Katholieke kiesvereeni- giogen» werd, zooals de Tijd meldt, de volgende circulaire aan de be sturen der afzonderlijke vereenigin- gen toegezonden: Mijne beeren! Terwijl wij on» voorbehouden, spoedig een algeineene ver gadering, overeenkomstig ons reglement, te beleggen, schijnt het raadzaam, u thans reeds eenige mededeeliug te verstrekken, omtrent hetgeen onzen gedelegeerden den 21en Juni ji. te Utrecht wedervoer. „Bij schrijven van 8 Juni '87 dus tijdig genoeg werd de commissie van redactie van het ontwerp-reglement voor den te stichten centraleu bond door ons verwittigd, dat de Zuid-Noord-IIollandsche bond was geconstitueerd, en dat dus, ge lijk trouwens van zelf sprak, en door peuillbto int. Roman van OSSIP SCHUBIN. 31) DERTIGSTE HOOFDSTUK. Geduld I herhaalde Sterzl met een onbeschrijflij- ken nadruk, geduld 1.... o kon ik maar hopen dat bet beter zou worden! Ziet u, generaal, in den beginne er gerde het mij, dat men bet baar zoo aan kon zien.... zij bad geestkracht moeten toonen, meende ik.... Maar nu, lieve hemel 1 zij doet zooveel zij vermag, en dat baar gezondheid dreigt te bezwijken is niet baar schuld. Als baar smart zich neg maar lucht gaf, maar neen*... Zij beklaagt zich nooit, zij is altijd met alles tevreden, zij spreekt zelfs mama niet meer tegen 1 En dan nog... dit is bet ergste baar kamer is tegenover de mijne 's nachts boor ik baar zacht, o zoo zacht, als vreesde zij iemand wakker te maken, been en weer loopen, uren lang.... en vaak boor ik baar schreien. Over dag schreit zij nooit! Hij haalde diep adem. En wie is de schuld van dit alles! mompelde bij, zoo'n blanwoogige, karakterlooze, nietswaardige knaap! Ik bad baar nooit aan baar oorspronkelijke omgeving onttrekken moeten, ik had den omgang met hem nooit moeten gedoo- gen. Ik weet, dat hij baar nooit waard zou geweest zijn, zelfs dan niet wanneer hij zooals ik mij wijs maakte ja, spot vrij met mijn verblindheid! genadig genoeg was geweest, bet ernstig met haar te meenen. O, ge weet niet, wat bet zegt, alle dagen zijn bijzijn te moeten verdragen, hem telkens weer opnieuw te hooren zeggenHoe ma ken uw dames bet? Ik zou hem als een worm willen vertrappen.... en ik moet beleefd zijn! Ik mag zelfs niet toonen, dat bij mij gekrenkt beeft De barones kwam nu in bet salon terug. Superbe zeide zij met baar gemaakt glimlachje, Superbe! Zinka heeft nog nooit een toilet gehad, dat haar zoo goed kleedde Mooi zoo, zeide Cécil verstrooid, maar waar is Zinka? Zij is wat gaan liggen, zij heeft een hevige migraine, lispelde de barones, de jonge meisjes van den tegen- woordigen tijd kunnen nergens meer tegen;toen ik jong was.... Daar de generaal niet in een stemming was om met zijn overdreven vriendin herinneringen uit hunne jeugd op te rakelen, nam bij afscheid. In de vestibule drukte hij Sterzl krachtig de band: Het geluk is je gunstig, een schit terende toekomst staat voor je open, en Zinka zal in haar nieuwe, ongetwijfeld aangename omgeving zeker spoedig leeren vergeten, zeide bij tot afscheid. Ik verbeug mij reeds in uw nieuw leven! Ja zijn nieuw leven! EEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Het Palazzo Brancaleone is een der schoonste van Rome en staat op de helling van bet Quirinaal. Algemeen be roemd zijn de tuinen, die zich terrasvormig langs den beu- vel uitstrekken en waarin men zich direct uit de eerste verdieping van bet paleis begeven kan. Er werd gedanst in een bijna vierkante zaal, waaraan een met oude beelden versierde lange gewelfde galerij grensde. Tegen de rijke muurschildering staken hier en daar de strenge omtrekken van eenige beroemde marmeren antieken af. Lichtkronen van kostbaar Venetiaansch glaswerk hingen aan het pla fond. Aan bet einde van deze gecireerde zaal kwam men met twee treden in een, door zuilen van de overige ruimte afgescheiden, klein heiligdom, waarin de uitgezochtste ju- weelen der kunstverzameling van het buis Brancaleone helaas naast menig slecht modern prul! hingen. Van bier kon men met een deur in den tuin komen. Zinka kwam laat. Een zekere koortsachtige opgewonden heid schonk haar gelaat voor bet oogenblik de verloren frischbeid terug en haar zwaarmoedige schuchterheid ver leende haar wezen iets nog aantrekkelijkers dan de naieve uitdrukking van zelfbewustzijn en zekerheid van te zullen overwinnen, die voorheen uit haar gebeele houding sprak. Haar nieuw baltoilet kleedde baar ook voortreffelijk. Blijk baar was haar oude aantrekkingskracht niet geheel ver dwenen, want weldra bad zich een kring van Romeinsche saletjonkers om haar heen gevormd. De gravinnen Jatinsky verloren zelfs een paar getrouwen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1