BUITENLAND. HAARLEMMER HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje onze kiezersvereenigen werd beaamd, deze laatste door gedelegeerden van het voor- loopig bondsbestnur in de vergadering te Utrecht zonden worden vertegenwoordigd. i/Exemplaren van ons reglement werden met dat schrijven verzonden. „Eenig antwoord echter mochten wij niet ontvangen. «Toen nu onze gedelegeerden zich den 21n Juni ter Utreclitsche vergadering aan meldden, weigerde de heer voorzitter dezer bijeenkomst hen als zoodanig toe te laten, tenzij gelijk nader door Zijn Hooggeh. werd verklaard de vergadering anders mocht beslissen. „U gevoelt, dat onze gedelegeerden, eensklaps voor deze verklaring geplaatst, de erkenning van ons bondsbestaan niet aan een dergelijke abrupte stemming mocht wagen, en zij vertrokken. „De omstandigheid, dat een andere bond, die zich in een gedeelte van Noord- Holland schijnt te hebben gevestigd, niets van zich liet hooren, kon kwalijk op de houding onzer gedelegeerden van in vloed zijn. „Ten slotte, mijne heeren, zij verklaard en hiermede spreken wij u zeker uit het hart dat, mocht de Utrechtsche bond zonder onze medewerking tot stand komen, en dus, helaas! minder centraal wezen ons bondsbestnur steeds ten volle bereid zal zijn om, wanneer bet. noo- dig is of pas geeft, met deze instelling in minnelijk overleg en de oprechtste raadpleging te treden, ter bevordering van de door de Katholieken te volgen politiek." Men schrijft aan de N. R. C. Sedert eenige jaren heb ik aan- teekening gehouden van de promo- tiën bij onze rustende schutterijen, zooals zij voorkwamen in de Staats courant. Deze aanteekeningen vor men een merkwaardige reeksl Het blijkt daaruit, dat de meest aantrekkelijke rang onder de rus tende schutterijen die van kapi tein schijnt te zijn. De uitverkorenen tot dien rang zijn het meest gezocht onder de rustende 2e luits., rust. iouriers en sergeants, ja zelfs onder eenvoudige rust. schutters en par ticulieren. De geschiktheid van den rusten den schutter voor iederen rang en iederen werkkring is het best af te meten naar de promotie vau twee luitenant-kwartiermeesters tot ma joor commandant, en van een dito kapitein in de gelederen, en zeker wel het sterkst naar de bevordering van een rustend korporaal-tamboer tot 2e luitenant. Behalve de boven genoemde luitenant-kwartiermees ters, werden in de laatste 5 jaar tot de functie van bataljons-com mandant geroepen zes particulieren, een luitenant-adjudant en een 2e luitenant. Hoewel, op zeer enkele loffelijke uitzonderingen na, wat althans het schieten betreft, oefeningen onder de rustende schutterijen nooit voorko men, gaat de opklimming in de rang lijst rustig haren gang: bewijze, dat een 2e luitenant, op 21 Maart 1885 tot kapitein bevorderd, reeds den 21en December 1886 zijne aanstelling tot majoor-commandant van hetzelfde bataljon ontving. Dr J. M. Hoogvliet bevestigt zelt, door een schrijven in de N. R. Ct., wat wij reeds mededeelden, dat hij niet naar Afrika gaat en het bericht van zijn tocht derwaarts een verzinsel is. Wij zullen het initiatief niet ne men, maar wanneer een collega we der hem eene zending opdraagt, dan zouden wij en andere bladen even argeloos als ditmaal het be richt herhalen: men kan van eene redactie niet vorderen, dat zij zoo danige persoonlijke mededeelingen van andere redactiën steeds contro leert, alvorens die op te nemen. «Hadt gij u maar eerst eens tot mij gewend» is ook ons meêrmalen toegevoegd; maar zoo een redactie elk bericht eerst moet onderzoeken door zich tot de betrokken personen te wenden, dan zou er geen courant ter wereld het licht kunnen zien. (Arnh.Ct.) De aangekondigde wielerwed strijden op 16 dezer te Amsterdam, beloven in alle opzichten te zullen slagen. Niet minder dan 121 mededingers zullen aan de verschillende wed strijden deelnemen. Onder hen noemen wij slechts de heeren E. Kiderlen Jr., E. Mayes lid der club iLondon Whielers», F. W. Allard, uit Coventry; J. Faber, Haarlem; J. F. J. Huyser, Maastricht. Reeds nu wordt druk op de baan gereden die zeer voldoet. Donderdagavond had eene botsing plaats tusschen twee rennende heeren, die gelukkig slechts met een paar gebroken wielen afliep. Men schrijft ons uit Houtrak- polder dd. 7 Juli: Donderdag morgen omstreeks 4 uur zijn twee netgekleede jonge lui in het zijkanaal naar Zaandam door den eigenaar op heeterdaad betrapt op het lichten van fuiken. Door deze onaangename verrassing verschrikt namen zij ijlings de vlucht met achterlating van hengelstok en valiesje gevuld metpaliDg. Men schrijft ons uit Zaandam Donderdag 24 Juli e. k., zal mr. Farncombe Sanders ook hier op treden in eene bijeenkomst van de leden der «Zaanóamsche Kiesver- eeniging» op de bovenzaal van café «Suisse». De bijeenkomst zal ten 7 ure worden geopend, en de toegang voor zoover de ruimte zulks toe laat, ook openstaan voor niet-leden der vereeniging. Mr. Z. W. Straatman, die in de jongste vergadering der «Burger- ICiesvereeniging» candidaat werd gesteld door het lidmaatschap van den gemeenteraad, heeft voor de candidatuur bedankt. Een welwillend lezer schrijft ons het volgende: «Wie tegenwoordig de badplaats Wijk-aan-Zee bezoekt en niet per tram gaat, maar eens wil wandelen, zal zich den tocht niet beklagen. De nieuwe weg van Beverwijk daar heen, welken men spoedig heeft be reikt als men 't station verlatende, links afgaat, langs het buitenverblijf «Scheijbeek», van de heer Qaien, en zoo vervolgens recht door, is altijd omgeven door geboomte en struikge was; dan begint men eerst recht de schoone natuur te genieten, waarvoor Beverwijk's omstreken bekend staan. Al verder gaande door de laan vanRijswijck, van den heer Delcourt, komt men, na eeu half uur gaans, aan een nieuw aaDgelegden straat weg welke tot het dorp Wijk-aan-Zee loopt, met hoogten en diepten en prachtige duinen en boschgezichten verder ziet men links de vuurtorens van IJmuiden, totdat eindelijk het torentje van de Hervormde kerk te Wijk-aan-Zee, als een tuinhuis voor u uit het duin opsteekt en men in de nabijheid de zee hoort brnischen. De natuur is hier plechtig en kalm en maakt een weldadigen indruk. Deze weg is van het station Bever wijk af, 17; uur gaans en voor liefhebbers van wild natuurschoon zeer aanbevelenswaard. Voor de Zaanstreek is deze badplaats het meest in de nabijheid, en gemakke lijk te bereiken. De directie laat dan ook niets onbeproefd, om aan alle eischen te voldoen.» Men schrijft ons uit Hilversum Een publieke muziekuitvoering behoort in deze gemeente tot de te groote zeldzaamheden om er niet dankbaar van te gewagen. Vrijdag avond dan gaf het mu ziekcorps van de dienstdoende schut terij alhiereen concert op den Kerkbrink, onder directie van den heer Andriessen. Het Hilversum sche publiek scheen zulk een uitvoering zeer op prijs te stellen; een groote menigte was sa mengestroomd ten einde te genieten van de vroolijke, opwekkende tonen, die liefelijk door het geboomte weer klonken. Waarlijk, we zijn trotsch op ons muziekcorps, en kunnen niet nalaten den ijverigen kapelmeester te be wonderen, die met zulke geringe krachten zooveel schoons tot stand weet te brengen. En al weten we wel, dat er een hemelsbreed verschil is tusschen onze muzikanten en die van het regiment uit den Haag, toch luisterden we met het grootste genoegen naar «de Parademarsch», waarbij zelfs de om standers niet konden nalaten mede te zingen: „Wij zijn gegaan, Al nanr de Maliebaan Mocht het gemeentebestuur kun nen goedvinden eiken Donderdag een avondconcert te doen geven, we zijn er zeker van dat de ingezetenen dit zeer zouden waardeeren. Dat oppassen en uitkijken voor de machinisten onzer locomotieven toch altijd een zaak van het grootste gewicht blijft, ook zelfs bij het ran geeren, bleek opnieuw heden morgen bij het station alhier. Twee machines, die op hetzelfde spoor stonden, en waarvan de een op een zijspoor moest overgaan, kwa men met elkander in botsing, door dat de machinist van de achterste locomotief reeds vooruit stoomde, ter wijl de voorste den wissel nog niet voorbij was. Alhoewel de schok niet geweldig was, werd toch belangrijke schade aangericht. De buffers werden ver brijzeld en ook de cilinderplaten van de achteropkomende machine wer den vernield. Noch voor den betrok ken machinist, noch voor de spoor wegmaatschappij is dus deze dag een voordeelige. Omtrent de ongeregeldheden te Woensdrecht, waarbij één persoon gedood zou zijn, wordt nog nader uit Bergen-op-Zoom geschreven': Bij gelegenheid der kermis of jaarmarkt te Putten (Belgische grenzen) zijn er onaangenaamheden ontstaan tusschen Puttersche en Woensdrechtsche jongens (grooten- deels polderwerkers), waarhij het schoone geslacht eene hoofdrol speelde. Dit heeft aan enkelen van eerst genoemde gemeente aanleiding ge geven, om bij de Woensdrechtsche kermis lucht te geven aan hunne verontwaardiging. Gewapend met ijzeren ringen, die door middel van eene veer aan de handen worden bevestigd, hebben zij, verhit door drank, tweespalt gezaaid en met behulp van dat wapen er rechts en links op inge hakt. Bij het algemeen gevecht, dat hierop volgde, zijn vrij ernstige wonden aan weerszijden toegebracht. Van doodelijk treffen is echter geen sprake. Het aanvankelijk be richt, dat één persoon, en, zooals later te Bergen-op-Zoom werd mede gedeeld, dat drie personen aan be komen verwonding overleden waren, kunnen wij ten stelligste tegenspre ken. Geen enkele verwonding is zorgwekkend, hoewel het aantal gekwetsten, of beter gezegd «toege- takelden», vrij groot is. De onmid- delijk toegesnelde bereden maré- chauseées hebben bij deze gelegen heid een der daders in handen gekregen, die daarenboven nog veertien dagen gevangennisstraf te ondergaan had. Eene vrouw te Utrecht is Donderdagavond te 7 uren in hare woning aan de Langegracht dood gevonden. Nadat het lijk genees kundig was geschouwd, is een huis genoot door de politie in verzekerde bewaring genomen. De afdeeling Delfzijl der Ver eeniging voor volksonderwijs heeft besloten, zich tot de Eerste Kamer te wenden met het verzoek, hot gewijzigde artikel 194 der grond wet niet aan te nemen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der kiesvereeniging Bolsward zijn, in plaats der vier af tredende leden van den gemeente raad, candidaat gesteld de aftredende leden. Met algemeene stemmen werd het aftredend lid der Tweede Kamer, de beer B. H. Heldt, opnieuw candidaat gesteld. De vergadering der liberale kiesvereeniging Renting te Win terswijk nam met groote meerder heid eene motie aaD, waarin zij ver klaart, met het oog op de verdere behandeling der grondwetsherzie ning, te handhaven haar vroeger geuit gevoelen waarbij zij het wen- schelijk achtte dat art. 194 onver anderd in de nieuwe grondwet worde opgenomen. 32 aanwezigen ver klaarden zich vóór de motie, 3 ble ven buiten stemming. Geen enkele stemde tegen. RECHTSZAKEN. Door de Rechtbank te Utrecht is Don derdag een herbergierster aldaar, wegens koppelarij veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden, ingevolge art. 250 sub 2 Strafwetb. De beklaagde stond ongunstig bij de politie bekend, en haar levenswandel was verre van onberispelijk. Naar men verneemt is er eene ge rechtelijke instructie geopend over de eeni- gen tijd geleden plaats gehad hebbende verstoring eener godsdienstige lezing in de kapel in de Malakkastraat te 's-Hage door socialisten. Tegen II. C. J. de Looper, 31 jaren, boekhouder, geboren te Amsterdam, laatst wonende te 's Hage, is den 5den Juli jl., door de arrond.-rechtbank te 's Hage, rechtsingang met bevel van gevangenne ming verleend wegens verduistering. De officier van justitie te 's Hage verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. ONDERWIJS. Aan de Rijks-Universiteit te Leiden werden Vrijdag bevorderd tot doctor in de reclitswetenschap de heeren L. A. M. de Bruyn, geb. te Ginneken, met acad. proefschrift, getiteld//De werking van het accoord ten opzichte van de borgen van den failliet; P. F. L. Verschoor, geb. te Arnhem, met acad. proefschrift, geti- telt: "Opmerkingen over de Staatsloterij en hare regeling bij de wet van 28 Juli 1885"; tot idem J. A. Loeff, geb. te Baard wijk, met acad. proefschrift, getiteld«Pu bliek recht tegenover privaatrecht, proeve van theoretiseh-critisch onderzoek naar het karakter van het publiek recht". Laatst genoemde promoveerde tevens tot doctor in de staatswetenschap na verdediging van «stellingen"tot doctor in de wis- en na tuurkunde de heer J. E. Couvé, geb. tö Leiden, met acad. proefsch. get.; «Eenige beschouwingen over de voortplanting van golfstelsels. Aan de universiteit van Amsterdam promoveerden Vrijdag tot doctor in de rechtswetenschap de heeren Ph. G. H Dop geb. aldaar, en W. A. Paap, geb. te Win schoten, na verdediging van academische proefschriften, respectievelijk getiteld: «De lading eigendom der reederij, en art. 1650 burg. wetboek. Vrijdag promoveerden aan 's rijks universiteit te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap met proefschrift: De land bouw als tak van Staatszorg, de heer H. J. Doude van Troostwijk, geb. te Nieu- wersluis, gem. Loenen, met proefschrift: Eenige opmerkingen over disertie, de heer U. H. Strick van Linschoten, geb. te Zei9t, en met proefschrift: Persoonlijke diensten ten behoeve der gemeente, art. 192 en 198 der wet van 29 Juni 1851 (Staats blad no. 85), de heer P. van der Crab, geb. te Amboina; voorts tot doctor in de klassieke letteren, met proefschriftDe praepositonum usu apud Aristophnnem, de heer I. F. L. Montijn, geb. te Doorn. Vrijdag promoveerde te Groningen tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. G. J. Deelman W.Ilzn., geboren te Gro ningen, op een proefschrift, getiteld«Het recht van dispensatie". Engeland. In de morgenbladen wordt een gunstig oordeel uitge sproken over de verkiezing van den prins van Saksen-Coburg tot vorst van Bulgarije. De Times aebt het zeker, dat Engeland en Italië, en waarschijn lijk ook Turkije, zich niet tegen de verkiezing zulien verzetten. Bismarck zegt het blad, zal zekerlijk de be zwaren, die door Rusland of Frank rijk gemaakt zouden kunnen wor den, niet ondersteunen, en van zijne houding zal die van Oostenrijk af hangen; in dit geval zou Rusland waarschijnlijk geneigd zijn de keuze te beschouwen als een voldongen feit. Er kan niets aan de bekrach tiging der verkiezing vau Ferdinand in den weg staan, als alle mogend heden eerlijk en oprecht wenschen het tractaat van Berlijn ten uitvoer te leggen en daarbij rekening te houden met den openlijk uitgespro ken wensch van het Bulgaarsche volk. Zoolang het tegendeel daar van niet duidelijk gebleken ie, hopen en gelooven wij, dat dezegewenschte uitslag eindelijk verkregen zal wor den. - Het Lagerhuis heeft, na een debat van twee dagen, het wetsont werp betreffende de strafvordering in Ierland, bij derde lezing met 349 tegen 262 stemmen aangenomen. Aan de Standard wordt uit Caïro gemeld, dat de tegenwoordige Mahdi weder brieven beeft gezonden aan den sultan en de koningin Vic toria, ditmaal over Soeakim. Volgens een telegr. uit Shanghai aan de Standard is de rivier Wenchow buiten hare oevers getreden en is de omtrek over vele mijlen overstroomd, alsook de groote stad Chuchow. Vele menschen heeten verdronken. De ambtenaren en de bevolking zijn gevlucht in booten. Duitseliland. Het rijksgerechts hof heeft Klein tot zes en Grebert tot vijf jaren tuchthuisstraf veroor deeld. (Erhard was reeds Woensdag op vrij; voeten gesteld). Klein en Grebert zijn buitendien gedurende tien jaren vervallen ver klaard van de eere-rechteD. Prins Ferdinand van Coburg heeft eenige dagen geleden op het DOUR RIPPERDA. II. In den tijd vau bet jaar waarin de vogel- ouders hunne jongen leeren vliegen zijn de korporaals en sergeants druk bezig om de nieuw aangeworven recruten, die regel recht van moeders pappot zijn gekomen in te wijden in de kennis der handgrepen en der passen volgens het reglement. In alle garnizoenen van Nederland heeft men tegenwoordig weer de handen vol met het drillen der jeugdige landsverdedigers, ook in Haarlem. Daar weten de bewoners van den Jansweg, van een gedeelte der Parklaan en van de wijk achter het station van mee te praten. Eiken dag strijk en zet worden ze met een bezoek vereerd van een troepje drie vier grijsgebroekte, gewapende negentien tien jarigen, tot groot vermaak van de straatjongens, die zich maar niet anders kunnen voorstellen of de heelevoorstelling wordt alleen gegeven om hen gelegenheid te geven allerlei uien te verzinnen, die voor de arme zweetende recruten allerminst prettig zijn. Ze zijn toch reeds overtuigd een erg dwaas figuur te maken. Daar komen ze met zware klossende stappen, de geweren «over", langs de Nieuwe Gracht, moeten onderweg nog eenige malen terug, wat niet geheel zon der bajonetgekletter afloopt, dan zwenken ze rechts uit de flank, den hoek om, marcheeren in sectiën op, en hebben nu de heele breedte van den Jans weg in pacht. Haltklinkt het en stampend komen de zwaar geschoeide voeten tegen de straatsteenen. De korporaals die als de herdershonden de kudde bewaken, och ja, de goede jongens zijn zoo oorlogs zuchtig als.... lammeren, zorgen dat de houding van elk individu haaks is, en «voorwaarts" gaat het weer. Elke verbreeding in den weg wordt door den instructeur te baat genomen om een nieuwe oefening te bedenken, zooals op de hoeken van den Parklaan. Intusschen dwaalt het oog van den kommandant voort durend langs de gelederen en overal ont dekt hij iets dat niet is zooals 't wezen moet. Diepe verontwaardiging over zoo veel onhandigheid ontlokt hem met zekere dreigende houding en met een on matig gebruik van de letter r, het veel belovende «Wacht maar kerels, we zullen je wel krijgen." De kerels doen er het zwijgen toe en spannen zich iu om het den «hooge" naar den zin te maken. Eindelijk zijn ze na tallooze malen «rechts omkeert" te hebben gemaakt in de buurt van de Kleverlaan gekomen en zijn nu zoo ongeveer waar ze wezen moeten. Halt! Zet af! Op de plaats rust! Maar die rust duurt niet lang en het gaat weer voort: «Geef acht! Wil jij je leelijke straat handen wel eens naar biunen draaien, prengelOvergewé! Hei daar No. 9, wil jij die spuit wel eens gauwer op gooien, wablief. Herrrstelt! Pas op nou asjeblief. Over geweé.... Wei-heb-ik-nou (knoop) ooitSlaat er (knoop) je handjes maar aan, 't is je grootmoeder niet. Zet af..... huup! (Zelfs een volapiikatidel zou niet onmid dellijk wanneer hij het woord ergens las, tot de ware verklaring komen van het woord huup: Het beteekent geweer.) Voorwaarts,Marsch Kijk-me-die-Spaansche-dames-nou-weer- eens-loopen-te-trippelenSla-je-boerensla- beenen maar tegen het maaiveld, voor den.... (knoop). Hou je spuit recht, kerel't is geen hengel, wablief! Omlaag, gewé....! En zoo gaat het door, dag in dag uit, tot de stroeve, houterige bewegingen door voortdurende oefeningen zijn veranderd in het vierkante, regelmatige, dat de recruteu- sehool eischt. De marschoefeningeu en het excerceeren worden afgewisseld door allerlei romphui- gingen en lichaamswendingen, die vertoond worden op het plein voor de kazerne; nu en dan ziet men ze op warme dagen in troepen om een instructeur zitten, voor de theorie (leesteejerie), maar de gracht is een hinderpaal voor niet-militairen om in de geheimen van de «teejerie" door te dringen. Het is waarlijk te hopen dat het groote zomerfeest van de liedertafel „Zang en Vriendschap" op Maandagavond a. s. door goed weder moge begunstigd worden. Het zou te betreuren ziju wanneer regenbuien als die van heden morgen, het feest in het water deden vallen, want dat zou een slechte belooning zijn voor de zorgen die het bestuur zich getroost, en ontmoedigend voor de vele feestlievendende harten in onze stad. Zooals men weet is het feestterrei n ach ter de „Phoenix" in de Parklaan. Behalve eenige nummers door „Zang en Vriend schap" uit te voeren, zal de muziek van het 7e regiment uit Amsterdam een con cert geven. Doch dat is slechts liet begin van het geheele feest waaraan het bal- champêtre en de „kermesse d'été" zeker de grootste aantrekkelijkheid zullen ver- leenen. Zoo het weder goedgunstig is zal het feest ongetwijfeld slagen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2