NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang1. Dinsdag 12 Juli 1887. No. 1231. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. ZIIM K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangére G. I. BAUBB Go., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 11 Juli. In de zitting van den gemeente raad op Woensdag e. k. zullen aan de orde worden gesteld de volgende stukken, waarvan wij in vorige nummers van ons blad den verkor ten inhoud reeds hebben meegedeeld: Voorstel van B. en W. tot ver andering van de Antoniebrug in eene vaste brug met ijzeren liggers. Id. id. tot afschutting vau de OraDje- kade. Id. id. tot aanschaffing van eene pneumatische machine tot ledi ging der faecaliënputten. Id. id. tot schadeloosstelling van de beambten der gemeente-reiniging, wegens ver mindering van de inkomsten door de lage opbrengst van dezen dienst. Id. Id. om aan de eigenares van het perceel hoek Parklaan en Kenaupark te vergunnen het tuinhek, aan de zijhuizen, met planken of ijzeren platen dicht te maken. Id. id. tot verbouwing van een plantsoenwach- terswoning. Id. id. tot verkoop van een dubbel-exemplaar der Oprechte Haarlemsche Courant aan den heer A. A. Vorsterman van Oyen. Id. id. tot het toekennen eener gratificatie aan de heeren A. J. Duitjes en W. H. L. Jansen van Raay voor lessen, waargenomen tijdens de vacature van den heer W. M. Logeman. Id. id. tot bestrating van den Zijlweg. Id. id. tot exploitatie van de Vleeseh- hal. Id. id. om aan den eervol ont slagen agent van politie Alexander Wehrlé een onderstand te verleenen in eens van f150. Id. id. tot ver breeding van den Scheepmakersdijk. Rapport der commissie van Finan ciën betreffende de rekening van het Barbara-Gasthuis. Id. id. nopens eene suppletoire begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan de Leidsche Vaart. Id. id tot ver plaatsing van het riool aan het Waaigat. Rekest van mej. M. C. Julius met verzoek om eervol ontslag. Voor stel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het rekest der Ver- eeniging voor de stoomvaartbelan- gen. Verslag van den gasopzichter. Notulen der geheime zitting van 11 Mei. Benoeming van stembureau's voor de periodieke aftreding van Raadsleden en de verkiezing voor de Tweede Kamer. Aanbeveling van de heeren D. André de la Porteen jhr. mr. F. W. van Styrum voor de vacature in de commissie voor het M. O. Id. id. van de heeren H. Kingma, A. C. Stoorvogel en D. Koster, voor de vacature van school C. De ex-keizerin van Frankrijk ia Haarlem. Zondagmiddag bracht keizerin Eugenie, die, zooals men weet, nog steeds onder be handeling van Dr. Mezger in het Amstel- hotel is, in het strengst incognito een be zoek aan onze stad. H. M. was vergezeld van mad. Le Breton en den heer Piétry, als eenig gevolg. De keizerin bezocht het museum van schilderijen op het Stadhuis en vertoefde geruimen tijd bij de meesterstukken van Erans Hals en de nieuwe collectie etsen en photografieën, naar schilderijen van den zelfde in andere musea. H. M. wisselde voortdurend opmerkingen met de beide personen die haar vergezelden, opmerkin gen die een goede getuigenis aflegden zoowel van het kunstgevoel als van de frischheid van geest waarin de thans reeds bejaarde vorstin zich nog mag verheugen. Vooral de schilderij van de Bray, voor stellende regenten van het Arme Kinder huis, scheen H. M. zeer te boeien. Zij be tuigde hare bewondering over de sprekende uitdrukking van deze forsche zeventiende- eeuwsche Haarlemsche burgers. //Het is" zeide zij, alsof die man in het midden zoo dadelijk zal opschrijven wat wij zeggen." De bezoekster bleef onbekend, maar onze stadgenoot, de heer J. Eréuav, uit de Anegang alhier, een Eransehman van geboorte, die met zijne familie juist in het Museum was, had de vorstin her kend en was er getuige van dat zij in het boek hare handteekening, //Eugenie," plaatste. Hij smaakte de voldoening het hooge gezelschap de richting naar den Hout te kunnen aangeven, en werd daarvoor op de minzaamste wijze bedankt. De keizerin ging in de G-roote Hout straat in de tram en kwam in den Hout, waar zij eenigen tijd op een bank zat en naar de muziek luisterde. De heer Piétry ging daarop weer naar de stad terug en kwam in een huurrijtuig van den heer Pauli, hespannen met één paard, terug. De keizerin reed daarop met hare beide geleiders naar het Paviljoen, dat eenmaal den vader van wijlen Napo leon III, onzen koning van Holland, tot woning diende. De keizerin had dus waarschijnlijk nog zeer bizondere redenen, die haar aanleiding gaven tot een bezoek aan dit vorstelijk gebouw. De heer Erénay waarschuwde den custos van het museum van Kunstnijver heid, den heer van Beijen, welke bezoekers de instelling kwamen bezichtigen, zoodat men althans eenigszius voorbereid was. Doordat het reeds dicht bij vieren was, had de keizerin gelegenheid ongestoord de verschillende zalen door te wandelen. De heer von Saher, directeur der teeken- school, nam daarna de eervolle taak op zich H. M. tot gids te verstrekken, toen de bezoekers ook hier hadden hunne namen geteekend. Met krachtige trekken schreef de keizerin hare handteekening in het boek. Daarin leest men thans Eugénie. Ch. Le Breton-Bourbacki Erancesciii Piétry. Met kennelijk genoegen wandelde H. M. door de zalen, daalde daarna af in het Koloniaal Museum en gaf daarop nog den wensch te kennen, ook de teekenschool te bezoeken, waarover zij telkens,hare hooge ingenomenheid uitsprak. Zij onderhield zich voortdurend met den heer von Saher, die gedurende het keizerrijk zijne studiën in Erankrijk voltooide, en ook toen reeds herhaaldelijk bewijzen had gezien van de groote belangstelling der toenmalige kei zerin voor de kunstnijverheid. Die belangstelling bleek onverflauwd, want H. M. vertoefde nog geruimen tijd in de directeurskamer en voerde een zeer geanimeerd gesprek over verschillende onderwerpen. Ais eene kleine bizonderheid deelde de heer von Saher ons mede dat H. M. met de woorden //quelles jolies chaises!" hare bewondering uitsprak over de oude leunstoeleu style Louis XYI, uit de huishouding van koning Lodewijkafkomstig. Deze meubelen wekten bij H. M. waar schijnlijk levendige herinneringen aan de Tuilerieën. Eerst ten vijf ure verlieten de bezoekers het gebouw, na nogmaals den heer von Saher minzaam te hebben bedankt. Zij reden toen naar //Land- en Boschzicht" aan den Wagenweg, tot het afleggen van een bezoek. De keizerin vertrok des avonds weder per trein naar Amsterdam. Bij de overgangs-examens van het gymnasium hier ter stede, gehouden op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juli 11, werden door heeren curatoren be vorderd Van de lste naar 2de klasse: Ant. Moens, J. J. Maats, P. Groot, K. Pies, G. P. van Vladeracken, N. M. G. Tideman, M. E. Salomons, Ph. E. W. de Kanter, B. Swaab, M. van der Hoeven, G. W. Schultz; van de 2de naar de 3de klasse C. Vis, Chr. S. Gorsira, R. von Hemert, J. Breebaart, J. J. de Graaff, J. V. Dahlberg, J. J. Kraakman, E. Hoe- fer, G. C. Vrint, P. J. du Pui, J. W. D. Erancken. W. E. v. Slooten voorwaardelijk: J. Mink Schol, N. W. van Lennep, J. S: L. Aghina, C. Bakker, J. E. Avis; vau de 3de naar de 4de klasseD. A. Sloos, J. Ph. Vogel, A. Schuckink Kool, F. G. Moeton, H. Bak els, J. W. Jay, H. J. van Royen, J. L. Jarm, H. D. Tjeenk Willink, P. J. Gébel, K. Stammes Cz., C. Schuit, en voor waardelijk N. W. Buis; van de 4de naar de 5de klasseG. J. Schoute. J. C. Koopman, J. R. Slotemaker, J. P. Evertsz, A. Weder, P. Tide man, J. van der Molen, J. G. L. de Boer, A. Sluizer, J. Wiarda, H. Over, C. M. Visser, J. Bierens de Haan, J. C. Tadema, L. N. Cornets de Groot, L. M. Veenenbos; van de 5de naar de 6de kl.: J. B. du Buy, P. Tjeenk Willink, C. A. Derx, U. H. van Notten, L. Th. Stibbe, H. Visser, A. J. Cnoop Koopmans, M. J. Thooft, en voorwaardelijk W. Bok; van de 5de kl. B naar de 6de kl. B: P. Tjeenk Willink en F. A. Melchior. Bij kon. besluit van 6 Juli is aan verschillende officieren bij dienstd. schutterijen eervol ontslag verleend, o. a. als te Haarlem, aan M. P. D. baron van Sytzama, als 2de luit., op grond van verandering van woon plaats; en benoemd te Haarlem, tot 2de luit. C. H. de Boer, thans 2de luit. bij de dienstd. schutterij te Alkmaar, uit welke betrekking hem bij deze tevens eervol ontslag werd verleend. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer Op Dinsdag 19 Juli e. k., begin nende des voorm. ten 11 uur, zullen er aan de Vijfhuizen volksfeesten plaats hebben, bestaande in ring- rijden, steuteltrekken enz., om flinke prijzen en premiën. Voorts heeft men gezorgd voor goede muziek. Den geheelen dag muziek der Crefelder Stadtische Ca- pelle, directeur Schlafmann. Het kohier van de belasting op de honden over 1887 is door den Raad goedgekeurd tot een bedrag van f1028. Mejuffrouw de Geus, geb. T. Sluis, heeft eervol ontslag gevraagd als gemeentevroedvrouw, standplaats Lijnden. Eervol ontslag toegestaan. Op de gewone wolmarkt te Hoofddorp heerschte gepasseerden Donderdag weinig drukte. Slechts veertig vachten wol waren aange voerd. LETTEREN EN KUNST. Met primo Augustus zal //De Werk mansbode" in veel grooter formaat ver schijnen en met grooter letter op beter papier gedrukt worden. Het blad blijft onder redactie van den heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. LEGER EN VLOOT. Een gewezen officier van het Ned.-Ind. leger dient thans als plaatsvervanger bij het 6e reg. infanterie. Bij hetzelfde regi ment dient ook als onderofficier een voor malig officier van het Eransche Leger. Bij kon. besluiten van 5 Juli is aan mr. R. C. E. G. J. baron Snouck- aert van Schauburg, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van comm. bij het dep. van Buiten!. Zaken. zijn benoemd tot burgemeester der gem. Oostvoorne, N. J. C. S. H. Lette, seer. dier gemeente, en der gem. Muiden, G. Coninck Westenberg. Bij kon. besluit van 6 Juli. zijn benoemd tot burgemeester, met ingang van 24 Juli, van Gouderak M. Bron, secr. dier gem., en van Gaasterland jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderenmet ingang van 25 Juli, van Diesen M. M. van Dijck, secretaris dier gemeente, en met in gang van 29 Juli van Waspik F. Kamp Az. Bij kon. besluiten van 8 Juli is de majoor F. H. Usener, van den Staf der art., inspect, der draagbare wapenen, op zijne aanvrage, krach tens art. 42 sub 1 b der wet van 28 Aug. 1851 Staatsblad no. 128), op pensioen gesteld, en zijn benoemd: bij het wapen der art., bij den Staf van bet wapen, tot maj., inspecteur der draagbare wapenen, de kapt. C. L. van Pesch, van dien Staf, werk zaam bij de K. M. Academie; bij bet 3de reg. versting-art., tot kapt., de lste luit. F. van Hasselt, van het korps rijdende artillerie. -Bij kon. besluit van 7 Juli zijn L. J. Eilerts de Haan en H. C. Dumont benoemt en aangesteld tot FEUILLBTO 1ST. Roman van OSSIP SCHUBIN. 32) EEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Truyn was niet op het bal aanwezig. De toestand van zijn dochtertje, dat aanvankelijk slechts een lichte koude scheen gevat te hebben, dreigde te verergeren en hield hem aan haar ziekbed gekluisterd. Zinka zag er onder het dansen, door haar sierlijke, slee- pende bewegingen, haar eenigszins achterwaarts gebogen kopje, en gevoileerden blik altijd zeer lief uit. Zij trok de algemeene aandacht. De muziek, de schitterende feestelijk heid van de geheele omgeving, het bewustzijn mooi gevon den te worden, dit alles bracht haar in een opgewonden stemming. Onderzoekend dwaalde haar blik over de me nigte.... neen.... hij was er niet. Sterzl stond in een deur met den generaal te praten en verheugde er zich over dat zijn zuster er zoo allerliefst uitzag en zooveel opgang maakte. Yerscheidene hoogge plaatste personen wenschten hem geluk met de onderschei ding, welke hem ten deel gevallen was. Hij bedankte zeer eenvoudig en hartelijk. Hij was in een goede luim. Kort na middernacht verdween hij, omdat dringende aangele genheden de tijden waren toen zeer onrustig hem naar het Palazzo di Venezi riepen. Even daarna verscheen Sempaly. Hij had dit was een nieuwe hartstocht van hem den nacht te voren, zooals men algemeen wist, hij bet spel doorgebracht en ontzaglijke sommen verloren, waar door hij er bleek en ontdaan uitzag. Daar hij een zeer lui danser was, had hij zoolang geaarzeld, een zijner mooie nichten om den cotillon te vragen, tot beiden dien reeds vergeven hadden. Dit was hem oogenschijnlijk zoo onver schillig, dat Nini er heimelijk tranen om stortte. Nu maakte hij, met de handen in de zakken, gewapend met zijn mo nocle, tegen eenige bij hem staande jongelieden allerlei ongepaste opmerkingen over deze en gene dame. Eensklaps verstomde hij. Er was iets, dat zijn aandacht boeide. De muziek speelde een destijds algemeen geliefkoosde wals van Tosti aStringi mi» getiteld. De atmosfeer in de zaal begon drukkend te worden. Het oogenblik was ge komen, dat op een bal de lokken der danseressen weer spannig worden en bare bewegingen, die bij den aanvang van den dans altijd iets stijfs en teruggetrokkens hebben, een zekere smachtende gedweeheid krijgen. Er hangt iets in de lucht, dat aan onweers-electriciteit doet denken en zelfs de onverschilligste toeschouwer verkeert in een zekere soort van spanning. Crespigny en Zinka zweefden door de zaal. Te midden van haar hartstochtelijk opgewonden om geving was Zinka bleek en kalm. Zij leefde niet in het tegenwoordige, zij droomde. Eensklaps kwam Crespigny, die zeer slecht walste, in botsing met een ander paar, ver warde zich in een sleep en viel, zijn dame medeslepende. Alles wat hem in den weg stond op zij duwend, drong Sempaly regelrecht tusschen de dansende paren door en richtte, alle anderen gelukkig voorkomend, het jonge meisje op. Zonder eenig acht te slaan op de vele critische blikken, die op hem gericht waren, boog hij zich over Zinka heen hij wa6 weer geheel oneer den invloed van haar oude macht gekomen. Yerward en duizelend bemerkte zij eerst niet wie haar eigenlijk den dienst bewezen had; met ge sloten oogen klemde zij zich aan zijn arm vast. Toen hij haar een paar woorden van deelneming toefluisterde, zag zij op, bloosde en deinsde zichtbaar voor hem terug. Een onaangenaam intermezzo! Zeer onaangenaam fluisterden een paar dames. Intussehen drukte Sempaly Zinka's kleine hand met zacht geweld in zijn arm en geleidde haar uit de drukkende at mosfeer der balzaal naar een der aangrenzende kamers. TWEE-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Het toeval, dat zij den hemel had afgesmeekt, was ge komen het toeval, dat haar en hem te samen bracht. Zijn sluimerende gevoelens waren weder ontwaakt. Zij be- 1 mérkte het las het in zijn oogen, Al haar zelfbeheer-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1