BINNENLAND. jaar aan de Zuiderzee-vereeniging. In eene uitvoerige rede werden door den heer Van Nierop eenige ge schiedkundige punten betrekkelijk de drooglegging van de Zuiderzee medegedeeld, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat hij het welslagen der onderneming meende te moeten betwijfelen, maar des niettemin om het algemeen belang in het voorbereidende onderzoek genegen was, voor de subsidie-ver leening te stemmen, wanneer de voordracht van Gedeputeerde Staten werd aangevuld met eene bepaling dat het subsidie zou worden gegeven nadat ten genoege van Ged. Staten gebleken was, dat de som van f125,000, die in het geheel benoo- digd was, bijeen verzameld was. Het daartoe strekkende amendement werd aangenomen, waarna de bij drage, waartegen zich intusschen verschillende sprekers hadden ver klaard, werd toegestaan. Tot secretaris en ontvanger der gemeenteWormerisbenoemdde heer W. van Os, ambtenaar ter secretarie te Hillegora. LETTEREN EN KUNST. Als leden van het Natuur- en Genees kundig Congres te Amsterdam hebben zich reeds aangemeld p. m. 300 Nederl. be oefenaars der natuur- en geneeskundige wetenschappen. De bureau's der tot dusverre georgani seerde secties zijn als volgt samengesteld: le sectie. Natuur- en ScheikundeVoor zitter, prof. dr. H. G. Van de Sande Bak- huijzenvice-voorzitter, prof. dr. J. W. Gunning; le secretaris, prof. dr. D. J. Korteweg; 2e secretaris, dr. J. H. H. Hulsmann. 2e sectie. Natuurlijke historie en bio logie Voorzitter, prof. dr. Th. W. Engel- mann; vice-voorzitter, prof. dr. Hugo de Vries; le secretaris, dr. J. Van Hees; 2e seer., dr. J. J. C. Lom an. 3o sectie. GeneeskundeVoorzitter, prof. dr. E. O. Donders; vice-voorzittèr, prof. dr. A. A. G. Guijl; le secretaris, prof. dr. D. Van Haren Noman; 2e secretaris, dr. G. C. Nijlioff. Een 4e sectie voor Geologie en Pliysi- sche Geographie wordt georganiseerd. Het bureau dezer sectie zal nader worden be kend gemaakt. Opgaven van wetenschap pelijke voordrachten en mededeelingen in de verschillende secties worden voor 1 Augustus ingewacht bij den len secretaris dr. J. Campert, Andrieskade no. 2, Am sterdam. Zij, die zich nog als lid of deelnemer aan het congres willen doen inschrijven, kunnen zich nog steeds als zoodanig aan melden bij den 2en secretaris-penningm., dr. C. Kerbert, Plantage Middenlaan no. 70, eveneens te Amsterdam. Naar de //Amst. Ct." verneemt, zou Strauss met zijn kapel op de markt der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam een reeks concerten komen geven. LEGER EN VLOOT. Dinsdag herdacht de heer J. van Thiel, luitenant-kolonel militie-commissaris in het le district van Noord-Brabant, wonende te Giuneken, den dag waarop hij voor 50 jaar als volontair in dienst trad bij de voormalige 9 e afdeeling. Men schrijft uit Bergen-op Zoom, dd. 11 dezer: Een besluit, indertijd door de officieren van het 3e reg. inf. genomen, om hunnen hooggeachten chef, den kolonel J. H. H. Dommers, bij het verlaten van het regi ment een geschenk aan te bieden, werd door genoemden chef met klem afgewezen, als niet overeenkomende met zijn principes en in strijd met de militaire bepalingen. Op grond van dien kwam men overeen een album te doen vervaardigen, waarin bataillons- en groepsgewijze de officieren van het regiment zouden voorkomen. Dit album is gebonden in roodfluweel en versierd met acht zwaar verzilverde' hoeken, dito slot en middenstuk, waarop het monogram. De groote is 4035 cm.; het bevat 10 bladen, benevens eene fraai gecalligrapheerde opdracht. Heden is eene commissie van drie of ficieren vertrokken om het album, waarbij een fraaie albumtafel, den kolonel te over handigen. Dit souvenir bevat de portretten van zijne onderhebbende officieren, die hem gedurende een tijdsverloop van ruim drie jaren trouw ter zijde hebben gestaan in het handhaven der krijgstucht, en ten alle tijde met hem de eer van het regiment hebben opgehouden, terwijl de afbeelding van het vaandel hetzelfde vaandel waaronder Dommers in Juli 1850 beëedigd werd hem reeds met trots mag doen terugzien op zijne loopbaan als regi mentscommandant en op den dag, waarop hij dat vaandel onbesmet aan zijnen op volger mocht overgeven. Z. M. heeft voor het studiejaar 1887 —1888 benoemd tot rector-mag- nificus: a. te Leiden dr. S. S. Ro- senstein6. te Utrecht, dr. G. H. Lamers; c. te Groningen, dr. F. I. van den Ham. Verleend: le aan den burge meester van Bodegraven, W. Lotsy, om 1 Augustus te Gouda te wonen, en 2e. aan den ontvanger der ge meente Valkenburg (Zuid-Holland), F. A. A. Beekhuis, om tot weder opzegging te Rkijnsburg te wonen. Den kapitein R. van Mansvelt, van het 3de regiment vesting-artil lerie, op zijne aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen, bepaald op f1560 'sjaars, en aan genoemden kapitein den rang ver leend van majoor, Bij het wapen der art.lo. be noemd bij den staf van het wapen tot majoor-magazijnmeester, den ka pitein-magazijnmeester W. H. B. Wilkens te Delft; en 2o, den kapitein J. E. P. H. van Panhuys van het 4de reg. vesting-art., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Bij koninklijk besluit van 21 Juni 1887, is monsignor Spolverini, laat stelijk apostolisch internuntius bij het Nederl. Hof, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Neder- landschen leeuw. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-C't.) In den avond van den verjaar dag van II. M. de Koningin zal op den vijver in het Bosch te 's-Gra- venhage een Chineesche tempel verrijzen, welke met bijna 30,000 illumineerglazen verlicht zal worden. De uitslag der periodieke verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, Dinsdag in de zittingen der verschillende Provinciale Staten geschied, is, als volgt: Zuid-Holland. Herkozen: mr. S. A. Vening Meinesz te Rotterdam met 49 en Hendrik Muller Szn., te Rotterdam met 47 van de 78 geldig uitge brachte stemmen. Noord-Holland. Herkozende heer M. H. Insinger te Amsterdam met 54 van de 65 en mr. G. van Tienhoven te Amster dam met 58 van de 66 geldig uit gebrachte stemmen. Zeeland. Herkozen: mr. J. Moolenburgh te Zierikzee, met 23 van de 39 gel dig uitgebrachte stemmen. Friesland. Herkozende heer D. D. Breuning te Wolvega met 34 van de 47 gel dig uitgebrachte stemmen. Limburg. Herkozen: de heer L. H. A. Magnée te Hom. Groningen. Herkozen: De heer mr. B. van Roijen, aftr. lid. Noord-Brabant. Herkozen: mr. J. B. Hengst en jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, aftr. leden. Gelderland Herkozen: mr. H. A. E. D.Koe nen, aftr. lid, met 32 van de 58 stemmen. Overijsel. Herkozen; mr. A. Naamen van Eemnes, met 33 van de 36 stemmen. De werkzaamheden voor den bouw van het Kon. Ned. Circus Oscar Carré aan den Binnen-Amstel te Amsterdam, zijn reeds tot kaps- hoogte gevorderd. Een zeer talrijk publiek had zich gisteravond op de Prinsengracht, bij de N. Leliestraat, verzameld rondom de «vermakelijke ronsebons» vanH. De voorstelling werd echter ditmaal niet in maar buiten het «theater» gegeven, doch vermakelijk was zij niet. Wat werd er opgevoerd? H. had hevigen twist met eene vrouw over een hondje, dat, naar zij be weerde, door hem mishandeld werd. Aan «liefelijke» woordjes was geen gebrek, totdat ten laatste de vrouw, die niet kon zien dat een beest ge slagen werd, in drift onstoken, met eene kruik, die zij bij zich had, H. een slag op het hoofd toebracht, die hem een paar wonden bezorgde, waaruit het bloed hem langs hals en aangezicht liep. Door hulpvaar dige handen was H. spoedig gewas- schen en gepleisterd; de lust tot spelen was echter bij hem vergaan en met gebogen hoofd moest hij zijn thans naar huis rijdend tooneel volgen. De 19e eeuwsche Kenau was slim genoeg zich vóór de komst der politie uit de voeten te maken. (Am. Crt). De 110e algemeens vergade ring van de «Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijver heid» wordt thans te Purmerend gehouden. Het geheele stadje heeft voor deze gelegenheid een feestkleed aangetrokkenvan elk huis wappert de Nederlandsche vlag en tal van winkeliers hebben feestuitstallingen gemaakt. De directeuren en afgevaardigden van de «NederlandscheMaatschappij» werden Zondagavond op hartelijke wijze verwelkomd door den burge meester, de heer jhr. van Citters, die er op wees, dat, hoewel Purme rend geen nijverheidsstad is, in de eigenlijke beteekenis van het woord, de landstreek waarin het gelegen is, toch hare eigenaardige nij verheid heeft, namelijk hare uitgebreide kaasmakerij. Dat is de nijverheid van Purmerend. De heer Conrad, voorzitter der «Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid», ant woordde hierop, dat artikel 1 van het maatschappelijk reglement ook den landbouw noemt, als voorwerp van belangstelling en zorg der maat schappij. Welnu, Purmerend is een brandpunt van de belangen van landbouw en de daarmede verbonden veeteelt; te recht dus wordt deze algemeene vergadering hier ge houden. Nadat de gasten nog eenige oogen- blikken ten raadhuize hadden ver toefd, konden zij genieten van de muziek, hun door de leden vau de sociëteit «Nut en Genoegen» aan geboden. De raad der gemeente Koog a/d. Zaan heeft bepaald, dat in de gemeente geene houten huizen meer gebouwd mogen worden, en dat de bestaande houten gebouwen, bij noodzakelijk herstelling, van steenen muren voorzien moeten worden. Over dit besluit bestaat groote on tevredenheid. Velen willen te dezen opzichte niet gedwongen worden. In het welvarende Wormerveer, waar de laatste jaren zeer druk ge bouwd wordt, worden de meeste huizen van steen opgetrokken. Ook in Zaandam ziet men meer en meer bteenen gebouwen verrijzen, meestal in modernen stijl, zoodat het eigen aardige karakter, dat de Zaanstreek nog steeds kenmerkten, langzamer hand verloren gaat. Te Krommenie is de nieuwe ontwerp-verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag in de laatstgehouden gemeenteraadszitting behandeld en met eenige amende menten, die het beginsel niet raken, aangenomen. Vooral zij, die van een inkomen van minder dan f2000 moeten leven, begroeten de nieuwe verordening met vreugde. Want zij zullen in het vervolg minder hebben op te brengen, wanneer althans het ieder jaar vast te stellen totaal der op te brengen belasting niet grooter wordt. Maar zelfs in dat geval zou deze progressieve wijze van heffing hen rechtvaardiger belasten dan die welke een vast bedrag ten honderd vraagt van ieder inkomen, onverschil lig klein of groot. Men schrijft ons uit Hilversum: Op de beestenmarkt van 3 Mei 11. werd door den koopmau Herschel uit Utrecht een koe gekocht van den landbouwer Koelen, alhier. Den volgenden dag werd het dier ge slacht en het bleek toen, dat het beest lijdende was geweest aan de parelziekte. Het vleesch werd afgekeurd en begraven. De kooper wendde zich tot Koelen om schadevergoeding, wijl de koe hem als eerlijk verkocht was. De verkooper ontkende dit; volgens hem had de verkoop voetstoots plaats gehad. Vandaar, dat Herschel een eisch tot schadevergoeding instelde. Deze zaak werd verleden week voor het kantongerecht alhier behandeld. Voor den eischer trad op de heer mr. v. Lier uit Utrecht, terwijl de gedaagde zich liet bijstaan door den heer mr. Rinkel, advokaat te Hil versum. Zoowel eischer als gedaagde hiel den hun streng vast, waarop de kantonrechter den gedaagde 6 weken uitstel toestond om dan de bewijzen te leveren, dat de verkoop werke lijk voetstoots is geschied. Natuur lijk zal ook de koopman zich dien tijd ten nutte maken en zich schrap zetten om op den bepaalden tijd het tegendeel te bewijzen. Het was niet aan een ieder bekend, dat de dame in 't effen zwart gekleed,met zilver-grijze haar lokken, leunende op een stokje, en wachtende op het perron van het station alhier, eenmaal tot de mach- tigsten der aarde behoorde. En toch was het de eens zoo schoone, fiere Eugénie van Frank rijk. Nog kon men het haar aan zien, welk een majestueuse figuur zij in der tijd in de Tuilerieën moet geweest zijn en bij het aanschou wen van haar indrukwekkend ge laat wijkt de verwondering, dat die vrouw zulk een machtigen invloed op wijlen haar gemaal oefende. De ex-keizerin hadDinsdageen be zoek gebracht aan 'sGraveland en keerde met den trein van 6.38 naar Amsterdam terug. De pauselijke nuntius mgr. Spolverini te 's-Gravenhage, is Dins dagmiddag te 1 ure naar Rome vertrokken, waar hij eenigen tijd zal verblijven alvorens naar zijnen nieuwen post te vertrekken. Dinsdagnacht is de goederentrein van Amsterdam, welke te ongeveer 1 uur te Rotterdam moet aankomen, in vollen gang het station binnen- gestoomd, en over de stuitbalk en een gedeelte der straat tot in het bagage bureau doorgedrongen. Het materieel is erg beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. In de te Utrecht gehouden bestuursvergadering van den Alg. Ned. Wielrijdersbond werd tot bonds- secretaris gekozen de heer J. Pruim- boom te Breda. Daar de wielerbaan te Nijmegen in geen goed berijdbaren toestand is, zal de Bond dit jaar daar geen wedstrijden houden, maar het meesterschap van Nederland in September bij de wedstrijden te Amsterdam laten rijden. De wedstrijden zullen gehouden worden op 14, 21 en 27 Augustus; den volgenden dag heeft de prijs- uitdeeling plaatstevens zal op dien dag een beroemde kunstrijder op treden. XJ. D). Maandagochtend werd onder Groesbeek op den weg van Cranen- burg naar Nijmegen, een vrouw uit Cranenburg (Pruisen) door twee ambtenaren van 's Rijks belastingen aangehouden, wegens frauduleuzen invoer van spiritus (ruim 16 liter) Zij is naar de gevangeais te Arnhem overgebracht. Dat het smokkelbedrijf aanlokke lijk is voor de arbeidersklasse kan blijken uit de omstandigheid, dat zij, die spiritus smokkelen, voor eiken liter van dat vocht, dien zij op Nederlandsch grondgebied in veilig heid weten te brengen, 25 cent ont vangen, zoodat deze vrouw met haren gang van Kranenburg naar Nijmegen een afstand van onge veer 2 uur gaans ruim f 4 zou verdiend hebben. Te Deventer viel Zondagmor gen een jongentje van 8 jaar, dat voor een open venster op een hooge bovenwoning zat, niettegenstaande er een ijzeren hekje om heen was, met het hekje op straat. Tot groote vreugde der ouders en verwondering der omstanders kreeg het niet het minste letsel. De eerste tram van Joure naar Heerenveen ontspoorde Dinsdag morgen onder Haskerhorne met zulk een vaart, dat de locomotief over den kop sloeg en in het naast ge legen weiland en half in de sloot terecht kwam. De waterwagen, tusschen de lo comotief en den passagierswagen in, werd zeer beschadigd. Een der passagiers op het balkon ontving eene wonde aan den voet. De machinist, die met da locomotief den luchtsprong medemaakte, kwam er zonder letsel af. Een vijfjarig knaapje te Finster- wold heeft dezer dagen, om aan zijne makkers te toonen dat hij wat durfde, twaalf griffels en een soldatenknoop doorgeslikt. Het kind werd natuurlijk doodsbenauwd. Eerst nadat alles uit gebraakt was, gevoelde het zich iets beter. (Echo) over mij en wisch de woorden, welke gisteren in op gewondenheid over uw lippen zijn gekomen, uit mijne herinnering. Uwe toegenegene Zinka Sterzl.» Dit zeer duidelijk schrijven werd in een couvert gestoken en van een adres voorzien, waarop Zinka haar kamenier schelde en beval den brief terstond naar het Palazzo di Yenezia te laten brengen. Moet er op antwoord gewacht worden? vroeg het meisje. Neen! zeide Zinka kortaf. Nauwelijks was de ka menier verdwenen of de arme Zinka geraakte in een zeer opgewonden stemming en had bijna berouw, zoo driftig geschreven te hebben. Zij had hem immers alles, wat in den brief stond, kunnen zeggen, zonder nu juist zulk een harden toon aan te slaan! Nog eens las zij zijn brief vluch tig door, trok de fijne wenkbrauwen samen, schudde het hoofdje daar viel haar oog op een tweede schrijven, dat men haar tegelijk met Sempaly's epistel had gebracht en waarop zij niet verder gelet had. Zij herkende Truyn's schrift. Haastig scheurde zij het couvert open. Het briefje bevatte slechts weinige woorden: «Lieve Zinka! De toestand van mijn arm kind is gedurende den nacht bedenkelijk verergerd. De dokter geeft weinig hoop. De kleine verlangt zoo naar u, zoowel als zij bij haar be wustzijn is als gedurende de koorts. Kom, als gij kunt. Uw oude vriend Truyn. P.S. De ziekte is niet besmettelijk longontsteking.» Zinka vloog op van haar stoel. Zij vergat alles haar geluk, haar smart, haar toorn, alles, wat met Sempaly samenhing; zij dacht aan niets anders dan aan de goedheid, die Truyn haar steeds bewezen had, aan de smart die hem nu dreigde. De ziekte is niet besmettelijk, mompelde zij in zich zelve; die arme man! Ook nu nog denkt hij aan anderen terwijl ik.... ik.... Een gloeiende blos steeg haar naar de wangen; zij dacht aan den avond in de stille week, toen het kind in het rijtuig naast haar van koude rilde en zij het niet gemerkt had. Ik was mijn verstand kwijt, omdat hij een vriendelijk woord tot mij had gesproken, zeide zij verontwaardigd over haar eigen zwakheid. Weinige minuten later snelt zij buiten adem over het Corso naar de Piazza di Spagna. Haar kamenier heeft moeite haar bij te houden. Zij ziet niet wat er om haar heen gebeurt, let op geen enkelen voorbijganger, komt op de Piazza di Spagna bijna in botsing met eenige menschen, die juist uit het hotel de Londres komen en voelt zich zacht op den schouder tikken. Als zij opziet herkent zij Nini. Goeden morgen, waar gaat dat zoo haastig heen zegt de jonge gravin vriendelijk. Zinka groet verstrooid, ik haast me naar het hotel de l'Europe. Gabrielle Truyn schijnt gevaarlijk ziek te zijn en verlangt naar mij Zinka bemerkt nu eerst, dat er naast Nini een lang, breedgeschouderd man staat, met trotsche houding en schoon, verbrand gelaat. Hij ziet haar met zeker welgevallen aan en Nini stelt hem aan haar voor als vorst Sempaly. Nu ziet zij ook Niklas Sempaly en Polyxena. De hartstocht fonkelt in zijn oogentoch neemt hij alleen zeer deftig den hoed af. Zinka let dit nauwelijks op, de geheele ontmoeting maakt volstrekt geen indruk op haar; zij gevoelt alleen, dat zij wordt opgehouden. 'Neem mij niet kwalijk, gravin, zegt zij terwijl zij Nini hartelijk de hand drukt, zonder te denken aan de maat schappelijke klove, die tusschen hen ligt, die arme graaf Truyn wacht mij! Hiermede ijlt zij voort. (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2