F. Marckx, te Maastricht, secret, van het Burgerlijk Armbestuur, rid der der Orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is. Blijkens een hij het dep. van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip «Zilveren Kruis,» onder bevel van den kapi tein ter zee D. J. Weys in den namiddag van 12 dezer te Havre aangek. Aan boord was alles wel. Bij kon. besl. van 12 dezer zijn, met ing. van 2 Aug., bev. tot lste luit. bij het korps mariniers de 2de luits. E. Bemedis van Berlekom, A. De Timmerman, J. C. Schraver en W. G. "Vennekool. Bij kon. besl. van 13 Juli zijn, met ing. van 1 Oct. in hunnen rang overgepl.le bij het wapen der art. en wel bij het 2 de reg. veld-art., de kapt. W. F. ridder van Rappard, van den gen. staf; 2e bij den gen. staf, de kapt. F. R. Froger, van het 2de regiment veld-art. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Constantinopel worden de vaartuigen, komende vau Sicilië of van de havens der Italiaan- sche kust, van de Golf van Salerno af tot aan de Kaap Santa Maria di Leuca, bij aankomst in Turkije, voor- loopig tot nader orde in quarantaine gehouden. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Z. K. H. prins Albert van Pruisen bracht deze week een be zoek aan het eiland Marken en trad er eenige woningen binnen, wier typische, karakteristieke inrichting in hooge mate ziju belangstelling wekte. Ter gelegenheid van den nati- onalen feestdag, die Donderdag in Frankrijk gevierd werd, wapperde van het legatie-gebouw der repu bliek te 's Hage de driekleurige vlag. De gezant aan ons Hof, de heer Legrand, vereenigde te zijnen huize aan een feestmaal de secretarissen bij de legatie, de consuls-generaal van Frankrijk te Amsterdam en Rotterdam, den te Amsterdam ge- vestigden algemeenen voorzitter van de Fransche Kamer van Koophan del hier te lande en den president der dezer dagen ingestelde commis sie van weldadigheid voor Fransche onderdanen. In eene Donderdag, onder voor zitterschap van den president der Kamer van koophandel gehouden vergadering van stemgerechtigde deelhebbers te Amsterdam van de Nederlandsche Handelmaatschappij werd de heer D. Cordes als com missaris herkozen, en de heer mr. M. H. s'Jacob als plaatsvervangend commissaris. Naar men verneemt zal H. M. de Keizerin van Oostenrijk, die dezer dagen per Harwichboot Cambridge vau Antwerpen naar Cromer (Enge land) overstak, met diezelfde stoom boot' den 31en dezer 's morgens 8 uur te Vlissingen incognito aankomen om per extratrein verder te reizen. Er zullen pogingen in het werk ge steld worden om de Cambridge aan de ponton aldaar te doen aanleggen. De minister van Marine, ver gezeld vau zijn adjudant, inspec teerde Woensdag de marinewerf te Hellevoetsluis. Het hoofdbestuur van den Anti-dienstvervangingsbond heeft verzoek aan de Eerste Kamer ge richt, aan Hoofdstuk VIII der ge wijzigde Grondwet hare adhaesie niet te schenken, natuurlijk op grond dat de plaatsvervanging niet wordt afgeschaft en het hoofdbestuur voor noemd die afschaffing meer dan ooit noodig acht, vooral ten behoeve van ons Indisch leger, dat geen vrijwilligers kan bekomen, omdat de zoogenaamde «remplajantenbazen» het dubbele der uitgeloofde premie bieden voor plaatsvervangers. Als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, vacature De Vos van Steen- wijk, worden genoemd mr. A. W. Romkes, J. A. Tellingen en vooral prof. Drucker, te Groningen. Op grond vau besprekingen, die dezer dagen hebben plaats ge had tusschen den heer de Beaumont, eigenaar van de «Koninklijke wapen fabriek» te Maastricht, en den heer Beijerinck, directeur van de maat schappij «De Atlas» te Amsterdam, achten sommige eene vereeniging dezer beide rubrieken niet onwaar schijnlijk. Kwam zulk een samen smelting inderdaad tot stand, dan zou dit voor de nijverheid in het algemeen en vele belanghebbenden in 't bijzonder een welkome gebeur tenis zijn. Slechts een zeventieutal van de 200 werklieden der landswerf te Amsterdam, die onlangs werden bedankt, maken gebruik van het aanbod om aan de marinewerf te Nieuwediep, tijdelijk, althans tot 31 Dec. te arbeiden, waarvoor on geveer 60 personen konden in aan merking komen. Verschillende rede nen zijn oorzaak dat dit getal zoo klein is; de goede bedoeling van het aanbod wordt zeer gewaardeerd. Als bijdrage in den voorge nomen bouw van een nieuw Burger ziekenhuis te Amsterdam is door iemand aldaar een som van f 100,000 geschonken. Een kantoorbediende te Am sterdam die ten nadeele van zijnen patroon, ƒ2500 had ontvreemd, is door de politie in bewaring genomen. Men schrijft ons uit Zaandam van Donderdagavond: Hedenavond trad in de vergade ring der Zaandamsche Kiesvereni ging de heer Farncombe Sanders als spreker op. Zijne rede bevatte in hoofdzaak hetzelfde, wat door hem, volgens uw blad, te Haarlem werd behandeld, zoodat eene uitvoe rige mededeeling van het gespro kene overbodig mag geacht worden. Het niet zeer talrijk publiek volgde Jen begaafden spreker met onver deelde aandacht. Van de gelegen heid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De stoomboot Alkmaar Packet die dezen middag om 4 uur uit Amsterdam vertrok, had het onge luk in het Zijkanaal vóór onze stad met haar schroef verward te raken in de ketting van een der bagger machines, welke dóAr in werking zijn tot uitdieping van dit kanaal. Door dit ongeval had zij een opont houd van ruim een uur. Men schrijft ons uit Hilver sum van 14 Juli: Gisteren ontving de politie alhier aangifte van diefstal van een gou den dames-remontoir-horloge. Door de ijverige nasporingen van den gemeente-veldwachter le klasse, W. Krijkamp, en den gemeente-veld wachter Ham, was men al spoedig den verinoedelijken dader op het spoor. Hij had het horloge alhier aan een koopman verkocht, deze weder aan een anderen koopman te Am-| sterdam, welke laatste het beleende in de bank van leening no. 4 aldaar, alwaar het ook in beslag is geno men. De dader bleek te zijn een zekere A., broeder van den bestolene, huzaar in garnizoen te Zutphen, welke garnizoensplaats hij zonder verlof sedert circa 4 weken verla ten had. Hij bevindt zich thans hier in ar rest en wordt morgen naar zijne garnizoensplaats teruggebracht, al waar hij zich te verantwoorden zal hebben voor desertie in tijd van vrede en voor diefstal. De anti-revolutionnaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje» in het kiesdistrict Hilversum, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer, bij de ontbinding, gestel den heer T. P. baron Mackay. Men schrijft ons uitNaarden: Zondag a. s. zal door de leerlingen van het gymnasium te Amsterdam in het kamp bij Laren een onder linge schietwedstrijd worden ge houden om prijzen, die daartoe door hunne leeraren beschikbaar zijn ge steld. Onderofficieren van het bat. infanterie alhier in garnizoen zullen daarbij als baancommandanten op treden. Het kleine kamp zal, naar men verwacht, dien dag druk bezocht worden en hierdoor en door een versiering met vlaggen euz., een recht feestelijk aanzien hebben. Eenige ontspanning is dan ook wel gewenscht, want het moet ter hunner eer gezegd worden, de jon gelui laten hunnen korten oefenings- tijd niet ongebruikt voorbijgaan. Dat toonden zij nog heden door na eerst 's morgens in de recrutenschool te hebben geëxerceerd, in den namid dag nog een flinke militaire wan deling te maken, terwijl op de ove rige dagen, behalve de morgenoefe- ningen, nog steeds des namiddags oefeningen in het schijfschieten p aats hadden. Ia den nacht van Woensdag op Donderdag hebben kwaadwilligen te Helder getracht, de houten schouwburgtent van den heer Van Lier, die aldaar gedurende de ker- misweek met zijn gezelschap eenige voorstellingen gaf, in brand te ste ken. Door voorbijgangers werd het begin van brand gelukkig ontdekt, zoodat men met behulp der buren spoedig het vuur meester was. Ou der den vloer trof men zorgvuldig verzamelde brandbare stoffen aan. De politie doet onderzoek. De groote gymnastiekwedstrijd, die op 1 Augustus te 's Gravenhage zal gehouden worden ondervindt steeds meer en meer belangstelling. De feestcommissie ontving, onder dagteekening van 9 Juli, een schrij ven van den Minister van Staat en van Binnenl. Zaken, behelzende de mededeeling, dat bij Koninklijk be sluit van 5 Juli 1887, no. 19, eene Zilveren Eeremedaille is beschik baar gesteld voor de nuitgeschreven wedstrijd in vrije oefeningen. Waar de Regeering met zulk een schitterend bewijs vau adhaesie voor gaat, kan men vertrouwen, dat de Nederlandsche turners zullen toonen dit blijk van iustemming op prijs te stellen, en dat vele vereenigingen zuilen strijden om de eer te hebben deze Rijksmedaille aan hare banier te hechten. Overigens werden nog medailles uitgeloofd door H. K. H. de Groot- Hertogin van Saksen, door de heeren mr. C. Fock, Commissaris des Ko- nings in de provincie Zuid-Holland, mr. J. L. de Bruijn Kops, lid der 2de Kamerjhr. mr. J. F. Humalda v. Eijsinga, lid van den Raad van State en P. H. Fromberg. Ook door den burgemeester, mr. J. G. Patijn, is een verg. zilveren medaille uitgeloofd. Het baden in zee zonder toe zicht heeft Woensdagavond te Sche- veningen weer aan een jongen het leven gekost. Twee Scheveningsche knapen van negen en tien jaar waren nabij den vuurtoren buiten weten hunner ouders gaan baden, en hadden zich waarschijnlijk te ver begeven; de jongste werd door een tot nu toe onbekend gebleven persoon gered, de ander spoelde een uur later aan het strand vlak voor het dorp aan. Hoewel aan den drenkeling, ter stond in den bierkelder van het «hotel Zeerust» binnengedragen, door twee geneesheeren nog veel moeite werd besteed om de levens geesten op te wekken, moest toch eindelijk de dood geconstateerd worden. De Kamer van Koophandel te Waalwijk heeft een oproeping tot de lederindustrie gericht, om de be langen der ledernijverheid te be spreken, in eene vergadering op Don derdag 21 dezer maand, te 4 uren, in «Musis Sacrum» aldaar; zij is toegankelijk voor heeren leerlooiers, schoenfabrikanten en aanverwante vakgenooten, terwijl besturen van Vereenigingen tot het vak behoo- rende, zijn verzocht een of meer leden af te vaardigen. De sedert den I2n Juli bij het koloniaal werfdepot vermiste solda ten Joseph Vinniger en Jules Adol- phe Lamarque zijn den volgenden dag te Ermeloo gearresteerd. De soldaat Michel Juncker, sedert den 6den Juli vermist, is den llden Juli te Zutfen gearresteerd. - De commissie, die in het vorige jaar de luisterrijke viering vau den verjaardag van Prinses Wilhelmina te Breda heeft voorbereid, zal zich tot de ingezetenen wenden om bij dragen, en tot eeuige meer invloed rijke ingezetenen, ten einde die in de commissie op te nemen, om ook dit jaar den feestdag te vieren. Eere leden der commissie zijn de burge meester mr. E. De Man Ez. en de generaal-majoor Van der Schrieck. De broedermoord te Someren, waarvan melding werd gemaakt, is gepleegd door den 17-jarigen ar beider J. V., die zijnen 21-jarigen broeder zoodauig aan het hoofd ver wondde, dat deze aan de gevol gen overleed. Te Zierikzee is bericht ontvan gen dat op eene badplaats in Thü- ringen op 61-jarigen leeftijd is over leden jonkheer Johan Louis de Jonge, oud-lid der Tweede Kamer, voor zitter van het centraal bestuur van den polder Schouwen, president van de Nederl. Vereening tot afschaffing van sterken drank, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw enz. De overledene had door den ijver waarmede hij zich van zijne maat schappelijke betrekkingen kweet, door den ernst zijner overtuiging, door zijn eerlijk karakter en door zijne oprecht godsdienstige denk wijze, de achting van zijne vrienden zoowel als van zijne tegenstanders verworven. Gerrit de Jong, van Giethoorn, die bij verstek veroordeeld werd tot twee maanden gevangenisstraf we gens mishandeling van Geertje Schreur, is naar Noord-Amerika uit geweken, blijkens een van daar ont vangen brief. Men schrijft uit Drente aan de N. Rolt. Crt.: Oude gewoonten en spreekwijzen in het volksleven zijn hier zeer taai, en wijzen in vele gevallen naar de historie terug, om een blik in het leven onzer voorouders te gun nen. Zoo is hier de uitdrukking «knuppellanddag houden» nog bij degenen, die de typen van echte Drentenaren zijn, in gebruik. Het gezegde, ontstaan in den tijd toen onze politie nog niet zoo goed ge ordend was als in onzen tijd, en men «karspelknechten» huurde, die voor enkele guldens per jaar een of twee dagen per week het land afreisden, gewapend met eenen knup pel, om alle «schooiers, landloopers, vagebonden», enz., te verdrijven. De betrekking van veldwachter was hier voor eene kwart eeuw nog zeer in minachting, en meestal werden zij met de namen van koddebeiers, biesjagers enz., bestempeld. Ook de bijnaam vau «procureur» wordt nog in onzen tijd dikwijls «verdeks» ge- gegeven aan personen, die zich voor eene of andere zaak in de weer stellen. Volgens een schrijver over Drente stamt deze betiteling af van den tijd toen onze voorouders nog dikwijls in zake van geschil hunne liefde voor «rechten» (procedeeren) openbaarden. En de tijd waarin er nog hevig geprocedeerd werd, ligt nog niet zoo ver achter ons. Zoo werd zelfs om een binnenpag over een heem zooveel gepleit, dat men voor de kosten eene zilveren «stig- geltje» (overtrap in de omheining) zou hebben kunnen plaatsen. Doch al leven de spreekwijzen nog voort, vele eigenaardige kenteekenen van den voortijd gaan in onze dagen allengs meer door den omgang met bewoners uit andere streken ver loren. Op de dorpen en gehuchten, die het meest geïsoleerd zijn, kun nen deze overleveringen en kentee- keuen zich het best staande houden. De heer mr. E. Star Busman te Leeuwarden heeft ziju ontslag genomen als lid vau den Raad al daar. De metselaar W"., te Meeren, verdacht van den rijksveldwachter Wyckmans met een geweerschot te hebben verwond, is weder op vrije voeten gesteld. LEGER EN VLOOT. Aan de ophanden zijnde kustmanoeuvres nabij Hellevoetsluis zullen de navolgende schepen deelnemen: de rammonitors „Draak" en „Wesp," de monitors „Krokodil" en „Ileiligerlee", de stoomkanonneerbooten „Bever", „Fret", „Vos», „Njovd", „Tyr" en vermoedelijk ook de „Braga". Tot commandant der manoeuvres is aan gewezen do kapitein-luitenant ter zee G. J. Buyskes. RECHTSZAKEN. „Ik legateer aan den heer It., ten wiens huize ik woonachtig ben, als kwijtschel ding van hetgeen hij mij schiddig is, de som van tweeduizend vijfhonderd gulden» enz., zoo luidde het testament van een onlangs te Amsterdam overleden heer. Het bleek dat de legataris aan den erf later de som van f 3l0 schuldig was en hij vorderde nu krachtens dat legaat van de erven f 2190; de erven daarontegen beweerden dat hun de plicht was opgelegd om kwijt te schelden, niet om te betalen. De rechtbank te Amsterdam vereenigde zich met het gevoelen van den eischerzij overwoog dat zoowel de bedoeling had bestaan bij den erflater om aan den lega taris oen liberaliteit te bewijzen als wel dat naar de opvatting van de gedaagde waarna zij opstond om heen te gaan. Op dit oogenblik kwam vorst Vulpini met een van vreugde stralend gelaat het atelier binnen. Ah, vous voilh, ik zag in het voorbijgaan het rijtuig beneden staan, riep hij. Weet gij het laatste nieuws? Is Sempaly met Zinka verloofd? riep de vorstin. Neen.... antwoordde de ultra-pausgezinde prins; de wind heeft hedennacht de Italiaansche vlag van het Quirinaal gescheurd! Lang leve de Tramontanal ZES-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Een paar minuten later was de generaal alleen. Een oogenblik aarzelde hij, nam toen zijn hoed en liep met snelle, veerkrachtige schreden naar het palazzetto om zich op de hoogte te stellen van den stand van zaken. Hij was een van de laatsten, die van het schandalig artikel hoor den en ook een van hen, die er zich het diepst door ge krenkt gevoelden. Misschien hebben Sempaly en Zinka zich reeds met elkander verstaan, zeide hij in zich zelf en bij deze gedachte verhaastte hij zijn schreden. Het was receptiedag bij de barones. De coqnette vrouw zat opgeschikt en uitgedost, de eene hand in een parelgrijzen handschoen gestoken eu met de andere geaffecteerd spelend, voor een schotel met fondants. Yoilk qui est gentil! riep zij, toen de generaal binnenkwam. Deze stereotype welkomstgroet klonk van haar dunne lippen steeds op den zelfden toon, koud en kleurloos als een sneeuwvlok, haar bezoekers tegemoet. Zoodra hij de barones gegroet had, zag de generaal naar Zinka om, zonder haar te kunnen vinden. Eerst, toen een helder stemmetje hem toeriep: Daar ben ik, oom, kom eens hier en geef mij een kusl bemerkte hij haar. In den donkersten hoek van het salon zat zij in een grooten leunstoel gedoken en zag er overspannen en slaperig, maar beeldschoon en vergenoegd uit. O, oompje, ik ben toch zoo moe, u kunt niet denken hoe moe! riep zij, haar wangen liefkozend langs zijn hand strijkend, en die wreede mama wil, dat ik in weer wil daarvan in het salon zal blijven, omdat het haar dag is en zoo slaap ik nu, daar zich goddank nog niemand vertoond heeft, bijDa den ganschen tijd hier in mijn stoel. Ik heb gisterennacht en ook van Dacht weder bij de kleine Gabrielle gewaakt en geen oog dicht gedaan. Het streelde mij zoo, dat mijn kleine schat de medicijnen van niemand dan van mij wilde nemen en ik was zoo zielsblij toen zij van nacht, door mijn sprookjes tot kalmte gebracht, tegen mijn schouder in slaap viel. Maar toen ik vervolgens, uit vrees van haar te wekken, zes uur laDg stil moest zitten, zonder mij ook maar te durven verroeren, voelde ik mij geheel verstijfd! En vandaag ben ik als geslagen. Daarbij rekte zij haar slanke hals naar rechts en links en maakte een allerliefste, matheid uitdrukkende beweging met den schouder. Je moest wat gaan slapen, vermaande de generaal op vaderlijken toon. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2