NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 18 Juli 1887. No. 1236. ABONFEMEÏTTSPRIJS: ADVERTENTIES: EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BINNENLAND. ZIIV K A. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicite Ftrangere G. L. DA UB E Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 16 Juli. Behalve een bijvoegsel, verzenden wij met dit nummer aan onze ge- abonneerden in de stad en hare omstreken, een zoo volledig moge lijke opgave van de middelen van verkeer tusschen Haarlem en omlig gende plaatsen. Aan de Burgeravondschool alhier werden bij het einde van den cur sus bevorderd van de 1ste naar de 2de klasseM. J. van den Berg, A. J. Bosschieter, P. Brussé, W. Cramer, J. J. C. Donck, C. Doncker, J. F. van Duuren, P. L. Engelen burg, H. Fortgens, J. P. Hazevoet, P. van Huizen, G. Jansen, C. M. Jonckbloedt, W. D. Ligtenberg, A Maas, L. Memper, G. Mes, A. vau Meurs, G. N. van Nieuwenhoveu, J. B. Odenthal, C. H. Rees, S. Smit, J. B. Smits, P. C. Stemler, J. W. C. Strijbos, M. TielemaD, A. Wensing, P. van de Wetering en J. Zipp, van de 2de naar de 3de klasse J. L. Brakel, P. de Hon, W. Hooge- boom, A. Jansen, H. J. Lasschuit, G. Menke, P. J. Rijneveld, J. Tit en C. H. B. Tollenaar; van de 3de naar de 4de klasset J. J. Auf- derheyde, H. A. Bolleurs, H. C. Caaien, T. Dollé, J. A. Maas, T. N. Rees, S. P. Robin, P. H. E. Robijns en R. Slot. Prijzen werden toegekendin de le kl. voor rekenen en meetkunde aan W. Cramer en J. F. van Dunren; voor natuurkunde aan L. Memper en A. Wensing; voor taal en geschie denis aan P. van Huizen en C. H. Rees; voor bandteekenen aan A. van Meurs en P. Smit; in de 2de klasse: voor wiskunde aan C. Menke; voor natuurkunde aan H. J. Las schuit; voor taal en geschiedenis aan J Tit; voor handteekenen aan C. H. B. Tollenaarvoor rechtlijnig teekenen aan J. L. Brakel; in de 3de klasse, voor wiskunde aan H. A. Bolleurs; voor natuurkunde aan T. N. Rees; voor taal en ge schiedenis aan H, C. Caalen; voor handteekenen aan T. Dollé; voor rechtlijnig teekenen aan T. Dollé in de 4de klasse: voor wiskunde aan L. F. Junge; voor natuurkunde aan A. Fortgens; voor handteekenen aan G. F. Kroese; voor rechtlijnig teekenen aan G. F. Kroese. Voor het toelatings-examen aan het Gymnasium te Haarlem hehben zich 20 candidaten aangemeld. Toegelaten zijn tot, de lste klasse: H. A. Cornelissen, P. F. K. Faber, J. N. van der Ley, W. E. Merens, W. O. J. Nieuwenkamp. W. Schorer, S. W. Tromp, J. P. Vos; voorwaar delijk: C. B. M. Grijseels, H.Lijn- kampG. Mes en J. L. Tadema; tot de 2e klasse: R. S. Bakels; tot de 3e klasse: K. J. Schorer; tot de 5e klasse: H. M. Hijmaus; voorwaardelijkW. L. Luyten Glas horst. Men schrijft ons uit Beverwijk van 15 Juli: Iu de Donderdagavond gehouden vergadering vau de kiesvereeniging «Burger-societeit» zijn tot caudiöa- ten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heeren C. H. Moens, H. Burger, G. Smit en H. vau Doorn. Aftredende leden zijn de drie eerstgenoemde en de heer J. Kramer. LETTEREN EN KUNST. Omtrent de belangrijke opgravingen, onlangs te Sidon, in Syrië, gedaan, wordt uit Jeruzalem gemeld: „De onlangs ten noorden der stad Sidon gedane opgravin gen zijn vooral van belang, omdat de rijk dom van het oude Phoeuicische volk daar door duidelijk wordt. Men vond een grooten in den rots gehouwen grafkelder, 10 M. onder de oppervlakte van den grond. In die kamer staan 16 groote, ongeveer S M. kooge sarcophagen in den vorm van Grieksche tempels en van onvergelijkelijke schoonheid, zoodat men mag aannemen hier de graven van grooten en koningen te hebben gevonden. Zij zijn gemaakt van Carrarisch marmer en zoo goed afgewerkt, dat zij afkomstig moeten zijn uit den bloei tijd der Grieksche kunst. Zij zullen naar het museum te Constantinopel gebracht worden. De Engelsche regeering heeft voor een der sarcophagen 50,000 pd. st. gebo den, doch het aanbod is van de hand ge wezen. ONDERWIJS. Naar liet wUtr. Dol." verneemt, beeft de minister van Binnenlandscbe Zaken aan den voorzitter en den secretaris der com missie uit TJtrecht's burgerij voor bet op te richten Universiteitsgebouw een bizonder gehoor verleend, waarbij ZExc. zeer ge ruststellende verzekeringen omtrent de tot standkoming van bet gebouw binnen een niet te lang tijdsverloop gegeven beeft. Uit Berlijn wordt gemeld dat voor de benoeming van een tweeden hoogleer aar in de anatomie bij de Universiteit te Berlijn in aanmerking komt prof. Für- bringer, te Amsterdam. LAND- EN TUINBOUW. De tentoonstelling van schapen van wege de Maatschappij van nijverheid in bet Wester kwartier der provincie Groningen, belooft zeer belangrijk te zullen worden. Er zijn daarvoor aangegeven 25 melkscha- pen, 14 rammen geb. vóór 1886, 5 ram men geb. in 1886, 40 ooilammeren in 1887 geb., 30 ramlammeren in 1887 geb., 3 melkgevende geiten en 2 bokken, voorts nog 4 fokschapen en 1 ram ter opluiste ring. Uit de opgave der rassen van de aangegeven schapen blijkt, dat er van de kruising met de beste Engclscbe rassen veel werk wordt gemaakt. Daar er van zeer gunstig bekende fokkers uit verschil lende deelen der provincie flinke inzendin gen zullen komen en er gelegenheid be staat, om uitmuntende dieren aan te koopen, beeft bet bestuur lijsten laten drukken, bevattende de namen en woonplaatsen dei- eigenaars, den ouderdom en bet ras der schapen, alsmede de hoeveelheid van bet aangebodene. Deze lijsten zullen, voor zoo ver de voorraad strekt, gratis aan de be zoekers van de tentoonstelling en de op dien dag gehouden wordende algemeene ergaderiug worden verstrekt, terwijl te vens de toegang voor alle belangstellenden open staat. De Maatschappij van Nijverheid toonde ook door deze zaak bare taak wel te be grijpen. Door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat de nagen. ambtenaren der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de comm. 3de klasse: G. J. Balfour vau Burleigh te Amsterdam; D. Snijder te Deventer; C. Smitt Jz. op het spoorwegpostkantoor no. 1; D. J. H. van Tusschenbroek op het spoorwegpostkantoor no. 3 (standpl. Zwolle); K. Schraver op het spoor wegpostkantoor no. 2; J. F. A'obema Copes van Hasselt op het spoor wegpostkantoor no. 3 (standplaats Zwolle)) E. T. J. Dinaux te's-Gra- venhage H. W. Heyman Jr. op de spoorweglijnen UtrechtBoxtel en Utrecht-Rotterdam (standpl. Utrecht) J. F. Damsté op het spoorwegpost kantoor no. 3, F. M. van de Velde te Rotterdam; de commiezen 4e klasse: A. Wijchgel van Schild- wolde op het spoorwegpostkantoor no. 3 (standplaats Zwolle)P. B. A. van der Voort Maarschalk op het bureel van den inspecteur der pos terijen te Arnhem; J. Waale op de spoorweglijnen Utrecht-Boxtel en Utrecht-Rotterd. (standpl. Utrecht); J. F. Rommel te Arnhem; J. G. van Bruggen te Helder; J. Key te 's-Hertogenbosch, D. Schotanus te Groningen; P. C. van der Veer te 's-Gravenhage; C. J. Beelenkamp te Rotterdam; mejuffrouw M. W. C. de Koning te Doesburg; de surnu merairs: H. Suermondt te O verveen; A. J. Gijsberti Hodenpijl te Utrecht; S. Gaanderse te AmersfoortD. K. T. de Wijs te Gulpen. Bij kou. besluit van 12 Juli zijn in Noord-Holland ben.: tot heemraad der Zuiderkogge van het ambt. van West-Friesland, gen. Drechterland, J. Zijp; tot hoofdingeland van W.- Friesland voor het amb. Drechter land, J. Mol; tot heemraad van het waterschap de Schermer, C. Groot Cz.; tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap Rijnland, A. van Lennep. Bij beschikking van den mi nister van Staat, minister van Bin- nenl. Zaken van 14 Juli, is, met ingang van 16 Juli, benoemd tot buitengewoon opzichter hij denhouw eener Rijks Hoogere Burgerschool met bijbehoorende gymnastiekzaal en conciërgewoning te Venlo, J.A. Schlikker, thans te Leiden. Bij Zr. Ms. besluit van 14 dezer is met i Aug. a. s. de dirig. off. v. gez. lste kl. bij de zeemacht H. C. Steenbergen, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, krach tens la van artikel 33 der wet van 28 Augustus 1851 H. W. Wijnmalen, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, krachtens 2 c van art. 33 der wet van 28 Aug. 1851 Staatsblad no. 126), op pen sioen gesteld; 2e bev. tot offic. van adm. lste kl. de offic. vau adm. 2de kl. H. J. van der Meer. Bij kon. besluiten van 14 Juli is de lste luit. G. A. Brunninge van het 2de reg. vesting-art., krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 Slaatsllad no. 12S), op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; is, met ing. van 1 Aug. ben. tot direct, van het post- en te'e- graafkant. te Makkum, J. H. Bö- deker, thans direct, van het Rijks telegraafkantoor te Coevorden. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) no 126) op pensioen gesteld; 2« be vorderd bij de zeemacht tot dirig. offic. van gezondheid lste kl. de dirigeereude offic. van gez. 2de kl. J. B. Coomans de Ruiter, en tot dirigeerend officier van gezondheid 2de kl. de offic. van gez. 2de kl. M. C. Buyze. Bij Zr. Ms. besluit van 14 dezer is, met ingang van 16 Aug. a. s. de off. van adm. lste kl. E. Door Z. M. is volledige kwijt schelding van straf verleend aan den bij bet palingoproer veroordeel den W. A. de Leng, die een ver zoek om gratie had ingediend en een zelfde verzoek van twee zijner medeveroordeelden, C. N. Schweitz en H. A. A. Wouterson, in be handeling. Naar de Amst., D. N. ver neemt, zal weldra weder aan Z. M. den Koning een verzoekschrift ver zonden worden ter verkrijging van gratie voor den heer DouielaNieu- wenhuis. Omtrent het bezoek van Z. K. H. prins Albert van Pruisen, aan bet eiland Marken, worden van daar nog de volgende bizonderheden ge meld: Dinsdag werd ons eiland door prins Albert van Pruisen bezocht. Z. K. H. kwam met rijtuig van Amsterdam over Ilpendam naar Monnikendam, van waar Z. K. H. met zijn gevolg met het Markervaartuig De Zwa luw, schipper Jaap Kes, naar Marken overstak. Alle bekende bezienswaardighe den werden bezocht, en de prins gaf zijn ingenomenheid met alles wat hij te aanschouwen kreeg herhaal delijk te kennen. Eene arme weduwe, die haren man op zee had verloren, ontving eene gift van ƒ50 van Z. K. H.; een feit, waarvoor de mannen van het eiland den Prins blootshoofds aan de haven opwachtten. F E U I li 3j J3 T O KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 37) ZES-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Maar mijn hemel, ik heb den gebeelen voormiddag geslapen. Bovendien is mijn vermoeidheid slechts bijzaak. De hoofdzaak is,.... mijn kleine patiënt is buiten gevaar. O als het toch eens anders afgeloopen was! Ziuka be'efde; ik mag er niet aan denken! Graaf Truyn stelt zich in het hoofd, dat ik iets tot de genezing van zijn kind heb bijgedragen en bij bet afscheid kustte hij mij uit dank baarheid de handen. Ik lachte hem uit en schreide tegelijk en nu is mijn hart zoo licht zoo licht als een kinder ballon, die men met een touwtje moet vasthouden, omdat hij anders lijnrecht de lucht in zou gaan. Maar wat zet u toch een bedenkelijk gezicht, verheug u toch met mij, oom- De barones wierp een vluchtigen blik op de pendule en gaf haar verwondering te kennen, dat er nog geen inensch geweest was. U wordt dus niet meegeteld, oom, neen, en toch is u mijn beste, ondeugeride, oude vriend, zeide Zinka met haar weemoedig klinkenden en zachten lach. Zij zag er heden met dien eenigszins droomerigen oogopslag zoo be koorlijk uit. De tranen sprongen den ouden man in de oogen, het hart bloedde hem in de borst. Daar naderden haastige, zware schreden, als van iemand die een zware ramp meesleept; de deur werd opengewor pen en bleek, hijgend, met het schuim op de lippen, een nieuwsblad in de hand, stormde Sterzl de kamer binnen. »Wat heb je, wat is er gebeurd?» riep Zinka bezorgd. Hij boog zich echter met een ontzettenden blik over haar heen. «Ben je op het hal gedurende den cotillon werkelijk met Sempaly in den tuin geweest?» bracht hij met moeite uit. «Ja!» zeide zij bevend. Hij deinsde achteruit, wankelde toen richtte hij zich in zijn volle lengte op en wierp haar het blad verachtelijk voor de voeten haar, zijn vlinder, zijn zonnestraal! «Lees!» beval hij kortaf. De oude heer wilde baar de krant afgrijpen, maar Sterzl hield hem met geweid terug. «Haar teergevoeligheid ia hier geheel misplaatst,» zeide hij met doffe stem. <tZij kan alles lezen». Zinka las. Eensklaps sprong zij op, een akelig doordrin- kreet ontsnapte haar borst, het blad gleed haar uit de hand Het fijne van de zaak begreep zij wel-is-waar niet; zij wist niet, waarvan men haar eigenlijk beschuldigde, maar zij gevoelde dat het iets vreeslijks, iets schandelijks moest zijn. Cecil! riep zij opgewonden, en zij staarde hem met haar groote oogen doorborend aan. Cecil!....— 1 Toen bedekte zij haar als met purper overgoten gezichtje r met beide handen. 5 De ongerijmdheid van zijn verdenking werd hem duide lijk; hij gevoelde diep berouw over zijn toorn en ruwheid. Zini, vergeef het mij, ik was waanzinnig! sprak hij, en hij r wilde haar in zijn armen sluiten. Zij weerde hem echter af. - Laat mij met rustLaat mij los kermde zijik kan het je niet vergeven. O, Cecil! al had ook in alle nieuwsbladen van de wereld gestaaD, dat je valsch gespeeld had, denk je, dat ik het geloofd had? f Hij liet het hoofd ootmoedig op de borst zinken. Dat j is toch iets geheel anders, Zini, mompelde hij, ik zeg het niet om mij te verdedigen, maar het is iets geheel k anders. Je kunt dat niet begrijpeD, omdat je een kind, een - engel zijt, mijn arm, arm vlindertje! Hij trok haar nu met geweld aan zijn borst en drukte medelijdende kussen op haar blond haar; toch drukte haar houding nog steeds n den grootsten weerzin tegen hem uit. Wat is er toeh gebeurd? vroeg de barones intus schen voor de twintigste maal. Daar zij nog steeds geen n antwoord kreeg, hukte zij zich eindelijk voorover om het ;- nieuwsblad op te rapen, dat vergeten op het tapijt lag. it Zij zag het bewuste artikel in en barstte in een stroom van verwijtingen tegen haar dochter los, somde alle zonden - op, waaraan Zinka zich gedurende haar geheele leven en n vooral in den laatsten tijd had schuldig gemaakt en ein digde met de woorden't Kan best zijn dat je Cecil's car- le rière ook gebroken hebt! ;j

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1